'Persfoto moet een verhaal vertellen' Van vakantie weten we meer, van lagere prijzen alles. REISBURO VNECKERMANN Europees Parlement onderzoekt aktiviteit sekten Dirk Ketting, Nederlands jurylid World Press Photo DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 Varia PAGINA 15 Dirk Ketting; "Fotojournalis tiek wordt ondergewaardeerd zeker in Nederland". Hebt u bij de begrafenis van And ropov gezien hoe diens vele onder scheidingen op plechtige wijze door militairen stuk voor stuk op rode kussentjes als cointreautaartjes werden meegedragen in de stoet? Mocht u het idee hebben gekregen dat deze hang naar medailles ty pisch Sovjetrussisch is, dan kan ik u via een fragmentje uit 'Feiten en Gedachten' van Alexander I. Her zen uit de droom helpen. Hij vertelt daarin over een boosaardige oom van hem ('Hij was een van die ori gineel-wanstaltige wezens die al leen in het origineel-wanstaltige Russische leven mogelijk zijn'), een man die altijd processen voerde ('na een uitzonderlijke krachtsin spanning verwierf hij door een proces het beschikkingsrecht over een gemeenschappelijke schei dingswand tussen twee huizen, een muur waar hij niets aan had en wiens militaire carrière op niets was uitgelopen. Maar dat liet hij er natuurlijk niet bij zitten: „Toen hij gepensioneerd was, volg de hij in de kranten alle promoties van vroegere dienstkameradenhij kocht dezelfde ridderorden die zij hadden gekregen en stalde die dan op zijn tafel uit, treurige memen to's aan onderscheidingen die ook hem te beurt hadden kunnen val len!" Ik kom nog een keer terug op de me moires van de 19de eeuwse Russi sche dissident Alexander Herzen (1812-1870) omdat het citaat dat ik voor mijn Trijfel van dinsdag op mijn beeldscherm had ingetikt, door de wonderen van de techniek die de wereld nog niet uit zijn, na verzending naar de moedercompu ter door deze onvolledig naar de kranten werd uitgebraakt. Daar door hebt u het aardige scènetje ge mist waarin Herzen vertelde dat hij als 13-jarige, wandelend in Moskou, Tsaar Alexander te paard tegenkwam, die hem toeglimlachte nadat hij, de 13-jarige, zijn hoed voor hem had afgenomen. Dit dus in schril kontrast met de situatie op het ogenblik, waarin de Sovjetrus- sische tsaren zich alleen in geblin deerde limousines over afgezette wegen van punt A naar punt B be wegen. Die verminkte tekst maakte mijn mening dat Herzen een voortreffe lijk schrijver en ook een zeer leven dige chroniqueur was, wat moei lijk controleerbaar. Daarom nu nog enkele citaten. Herzen vertelt dat tsaar Nikolaas, de opvolger van Alexander, door zijn officieren gehaat werd om zijn koude wreed heid, zijn kleingeestige pedanterie en zijn wraakzucht: „Ben van de eerste anekdoten die in de stad over hem de ronde deden, bevestigde de opinie van die gar deofficieren dubbel en dwars. Er werd verteld dat de grootvorst op een keer tijdens een exercitie zijn zelfbeheersing dusdanig had verlo ren dat hij een offièier in zijn kraag wilde grijpen. De officier had daarop tegen hem gezegd: 'Hoogheid, ik heb een degen in de hand!' Nikolaas had een stap te ruggedaan, gezwegen, maar dat antwoord niet vergeten". Die officier (Herzen schrijft 'graaf Samojlov als ik mij niet vergis', maar in zijn doorwrochte annota tie verbetert vertaler Charles B. Ti mier dat in de Decembrist V. S. No- rov, als kind van hoge adel speelge nootje van Nikolaas,.maar in 1826 door deze tot tien jaar dwangar beid veroordeeld) verliet de dienst, en werd een keer door Nikolaas in de schouwburg herkend. De tsaar vond dat hij er wat overdreven-ori gineel bijliep en gaf de wens te ken nen dat daarmee op het toneel de draak zou worden gestoken: „De directeur én patriot Zagoskin gaf aan een van de toneelspelers de opdracht om in een bepaalde klucht Samojlov (Norov dus, N.S.) uit te beelden. Het gerucht daarvan verspreidde zich als een lopend vuurtje door de stad. Toen het stuk uit was, liep de echte Samojlov (No rov dus) naar de loge van de schouwburgdirecteur en verzocht om toestemming zijn dubbelganger met een paar woordjes toe te spre ken. De directeur kroop in zijn schulp, maar bang voor een schan daal, liet hij de hansworst bij zich roepen. 'U hebt mij voortreffelijk uitgebeeld,' zei de graaf tegen hem. 'Maar voor een volmaakte gelijke nis ontbrak er één ding: deze bril jant die ik altijd draag. Staat u me toe hem aan u te overhandigen. U kunt hem dan aan uw vinger doen zodra u weer eens de opdracht krijgt om mij uit te beelden.- Na die woorden liep Samojlov (Norov dus) doodbedaard naar zijn plaats terug." Nog één citaatje, ook maar over Tsaar Nikolaas I? Vooruit dan „Nikolaas was toen ongeveer der tig jaar en al helemaal tot zo'n har teloos gedrag in staat. Die kilte, die volharding, zijn typisch voor klei ne doorsneemensen, kasbedienden of bureauchefs. Mij is die onwan kelbare karaktervastheid dikwijls opgevallen bij postbeambten, bij kaartjesverkopers voor de schouw burg of bij de spoorwegen, bij men sen die voortdurend in toom gehou den en belemmerd worden; zij heb ben geleerd iemand aan te kijken zonder hem te zien, iemand niet te verstaan, al staat hij vlak naast ze. Maar hoe had die kleine loketbe ambte zich zo kunnen trainen om niets te zien en wat dwong hem om geen minuut te laat op een parade te komen?" Ruim 800 fotografen uit 50 landen stuurden vorige maand bijna 5000 persfo to's naar Amsterdam voor de jaarlijkse, en deze keer al voor de 27ste maal ge houden World Press Photo Wedstrijd. Een internationale jury wees de afgelopen dagen de winnende exemplaren over bet jaar 1983 aan. Vanmorgen was de be kendmaking. Dirk Ketting, fotograaf uit Leiden en voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Fotojournalis ten, maakte dit jaar deel uit van de 9-koppige jury. In bijgaande reportage zijn ervaringen en kijk op de fotojournalistiek. Ook de 27ste World Press Photo Wedstrijd maakt geen uitzon dering op z'n voorgangers; veel foto's van oorlogen, rampen, geweldsuitbarstingen en ander leed dingen mee naar de ere prijzen. Er is nu eenmaal veel ellende in de wereld, ellende waar fotojournalisten meestal met hun neus en camera bo venop staan. Dat levert aangrij pende platen op zoals de win nende foto van vorig jaar die de slachting in het Palestijnse kamp Sabra en Chatilla tref fend in beeld bracht. "Toch hoeft voor mij niet per se een foto van Libanon te win nen", meldt Dirk Ketting die, in tegenstelling tot sommige van zijn collega-juryleden, vindt dat de hoofdprijs niet au tomatisch moet toevallen aan een schokkend tafereel van één of andere belangrijke ge beurtenis. "Onder de inzendingen zit een plaat uit Beiroet van een volko men kapot geschoten flatge bouw. In ongeveer elke centi meter van het gebouw zit een kogelgat. En dan, achter één van de weinige heel gebleven STRAATSBURG - De autoritei ten in West-Europa moeten actie- -ver optreden om hun burgers te beschermen tegen de kwalijke praktijken van sommige reli gieuze sekten. De Europese mi nisters van binnenlandse zaken, justitie en sociale zaken moeten gezamenlijk maatregelen treffen om die kwalijke praktijken tegen te gaan. door Ferry Mingelen Dat is samengevat de hoofdconclu sie uit een nog vertrouwelijk ont- werprapport uit het Europese Parlement over wat officieel heet: „De activiteit van zekere nieuwe religieuze bewegingen in de Europese Gemeenschap". Over hetzelfde onderwerp buigt zich op het ogenblik een speciale commissie uit de Tweede Ka- Aanleiding tot beide onderzoeken zijn de klachten van talrijke ou ders over de manier waarop hun kind tot toetreding tot een sekte ramen zit een vrouw met een naaimachine aandachtig te werken. Het leven gaat door. Kijk, daar houd ik nou van, verschillende aspecten laten 'Natuurlijk is het belangrijk om de eerste klap op de plaat te hebben en natuurlijk levert een explosie een mooie prent op, maar een foto over de ge volgen van dergelijke gebeur tenissen vind ik minstens zo belangrijk. Een foto van een brand kan sensationeel zijn, maar een foto van een ontred derd gezin tussen de overblijf selen spreekt mij meer aan. Al les terugkoppelen naar de verleid werd, geestelijk werd vervormd en van familie en vrienden geisoleerd bleef. Die klachten betroffen vooral de Moon-sekte, een uit Zuid-Korea stammende fanatiek christelijke anti-communistische beweging met sterke commercièle vertak kingen, ook in de internationale wapenhandel. Het Europese rapport veroordeelt als zodanig de sekten niet, maar constateert wel dat sommige reli gieuze bewegingen, zoals de Moon-sekte, omgeven worden door dramatische voorvallen waarin ouders hun kinderen uit de handen van de sekte kidnap ten en via speciale „deprogram mering" probeerden de hersen spoelingen van de sekte weer on gedaan te maken. Het rapport stelt ook wervingspraktijken aan de kaak, zoals de zogenaamde „liefdes-bombardementen" die de Moon-sekte hanteert en de let terlijke seksuele verleiding zoals die bij de „Children of God" voorkomt. „Ik heb, sinds het onderzoek in april 1982 startte, ruim 40 brie ven gekregen van wanhopige ou- Categorieën Ketting is met de andere juryle den, afkomstig uit Hamburg, Praag, Moskou, Parijs, Lon den, Oslo, New York en Ma drid, afgelopen zondag begon nen met een voorzichtige eer ste schouw van de in het KLM- gebouw uitgespreide produk- ten. Behalve de toekenning van de titel World Press Photo waren er prijzen te vergeven in acht categorieën, t.w. actuali teiten, achtergrondnieuws, portretten, sport, kunst en we tenschap, vrolijke gebeurtenis sen, natuur en dagelijks leven. De daarop volgende dagen was het aanpakken geblazen van 's aers m iNeaenana aie nun kinde ren gewoon aan zo'n sekte kwijt geraakt waren", zegt het Neder landse Euro-parlementslid me vrouw P. Viehof (socialisten), die lid is van de onderzoekscommis sie. „Het probleem is natuurlijk waar je de grens moet trekken. Als een kind uit een streng ka tholiek gezin toetreedt tot de so cialistische jeugdbeweging, dan zullen zijn ouders daar ook wel wanhopig over zijn, maar dat is geen reden tot ingrijpen. Dat geldt ook als iemand vrijwillig lid wordt van een religieuze sek te, daarvoor bestaat godsdienst vrijheid. Vraag is echter of je ook stil moet blijven zitten als sekten bij hun ledenwerving de maat schappelijk aanvaarde regels van eerlijkheid en fatsoen drastisch overtreden". In het rapport wordt die vraag al dus geformuleerd: moet de sa menleving, wanneer mensen so ciale en geestelijke wrakken worden ten gevolge van hun aan sluiting bij een beweging, zich van hen afwenden? Kan men ne geren dat mensen gescheiden worden van hun kinderen, hun familie, hun vrienden? morgens half tien tot 's mid dags vijf uur. Was in de eerste ronde het handopsteken van één jurylid voldoende om een foto in de race te houden, in de tweede ronde waren drie han den nodig en in de derde ronde zes handen. Van de overblij vende exemplaren bepaalde ie der jurylid voor zichzelf op pa pier een volgorde. Die lijstjes werden bij elkaar opgeteld (el ke nummer één 1 punt, elke nummer twee 2 punten, enz.), wat uiteindelijk een definitieve rangschikking per categorie opleverde. Ketting:"Binnen de regels van categorieindeling en manier van stemmen is een jurylid vol- Het rapport komt tot de conclusie dat de bestaande wetgeving gro tendeels voldoet, maar wel actie ver moet worden toegepast. Het beveelt de Europese lidstaten voorts aan veel kritischer te wor den ten- aanzien van het schen ken van belastingvrijdom voor religieuze bewegingen. Ook zou den ze meer informatie moeten uitwisselen over de internationa le praktijken van sommige sek ten en opvang moeten organise ren voor de slachtoffers van geestelijke indoctrinatie. Bonafi de sekten zouden ook een soort gedragscode moeten aanvaarden die garanderen dat jongeren werkelijk uit vrije wil toetreden en na bedenktijd even gemakke lijk weer kunnen uittreden in dien zij dat wensen. Volgens het rapport zijn er zo'n 111 religieuze sekten bekend, het on derzoek concentreerde zich op de grootste, te weten de Moon- sekte, de Children of God, de Church of Scientology, Bhagw- han en Hare Krishna. De werkzaamheden van de com missie uit het Europese Parle ment zijn vooral door de Moon- sekte met achterdocht gevolgd. komen vrij in het bepalen van zijn keuze. Het is dus een sub jectieve aangelegenheid, al hoewel ieder jurylid als objec tief criterium zijn vakman schap meebrengt. Toch was er onderling wel een verschil in benadering. De Oosteuropea nen zijn wat kalmer, zijn min der geporteerd voor harde fo to's. Zij hebben nog iets over zich van: diè foto zet je niet in de krant. Een houding die hier 20 jaar geleden ook aanwezig was. Bij ons kan nu alles, be halve dan een paar blote billen in Nunspeet". Zakelijk "De Amerikaan en Fransman zijn gehaaide fotomensen, heb ben een hele zakelijke benade ring. Zij vragen zich in eerste instantie af: is die foto als pers foto te verkopen? De gebeurte nis prevaleert. Zelf vind ik de gebeurtenis niet allesbepa lend. Niet het aantal doden telt, het gaat mij meer om een combinatie van factoren. Een simpele gebeurtenis kan door het vakmanschap van de foto graaf ook zeer het bekijken waard zijn". "De uitstraling van een foto, dat is iets mystieks. Het beeld moet iets overbrengen wat moeilijk valt te omschrijven. De foto vertelt als het ware een verhaal. De fotograaf kijkt voor anderen, kijkt voor een zo groot mogelijk publiek. Hij moet er voor zorgen op de juis te tijd op de juiste plek en in de juiste houding aanwezig te zijn. Hij moet naar mijn me ning altijd fotograveren, ook al is het nog zo vreselijk wat ie ziet. Publiceren is een andere zaak, daar moeten meerdere mensen over beslissen". Gruwelijke prenten worden foto grafen overigens lang niet al tijd door 'het publiek' in dank afgenomen. Ketting:"Zij wor den wel gezien als deelnemers in het kwaad. Maar een foto graaf kan niet verhinderen, kan alleen maar registreren. Er is destijds nogal kritiek ge weest op de fotograaf die een plaat had gemaakt van de exe cutie van een Vietnamees. Die Leden van de sekte hebben de afgelopen maanden de bij het rapport betrokken Euro-parle mentariërs zeer actief gevolgd. „De moonies proberen te voor komen dat het verslag uitkomt, ze sturen brieven en benaderen ons ook in het weekeinde als-we thuis zijn. In Straatsburg draaien ze voortdurend om je heen Je begint je af te vragen of ze soms wat te verbergen hebben", aldus mevrouw Viehof. Ook het onderzoek in de Tweede Kamer blijkt zich op de moonies toe te spitsen. Bij de subcommis sie die het onderzoek instelt, zijn tot nu toe twintig brieven bin nengekomen over de Moon-sek te, officieel ook wel „de Vereni gingskerk" geheten. Van die twintig brieven zijn er zeventien negatief. Eén briefschrijver was van 1971 tot 1974 üd van de Ver enigingskerk en zegt nog steeds last te hebben van angstgevoe lens. De meeste Nederlandse Moon-leden worden tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten geworven zonder dat zij dat aan vankelijk in de gaten hebben. Nederlandse diplomatieke verte genwoordigers in de Verenigde Vietnamees kreeg toen een re volver tegen z'n slaap gedrukt. Maar die foto heeft wel een enorme invloed op de publieke opinie uitgeoefend. Er is wel van gezegd dat dat de enige knal van de Vietnamoorlog was die over de hele wereld is gehoord". Veranderingen "Zo zijn er wel meer voorbeelden te geven van de rol die foto's kunnen spelen in de menings vorming. De fotograaf Jack Rijs maakte rond de eeuwwis seling in de Verenigde Staten een reportage over het leven in de sloppen. Hij gaf die reporta ge de naam 'Hoe de andere helft leeft'. Dat heeft tot sociale veranderingen bijgedragen want de beter gesitueerden hadden geen idee van de ellen de en de armoede in de slop penwijken". "Ander voorbeeld. Erich Salo mon, een gevluchte Duitse jood, maakte hier in de derti gerjaren foto's van politici. Po litiek werd toen nog voorna melijk binnenskamers bedre ven, het onttrok zich groten deels aan de waarneming van het publiek. Politici waren au toriteiten. Salomon liet de poli tici zien tijdens hun vergade ringen, hoe ze onderuit gezakt met een sigaar in de hand be langrijke beslissingen namen. Dat heeft er toe bijgedragen dat het publiek ze anders ging zien, minder tegen de heren opkeek". Volgens Ketting wordt het werk van fotojournalisten onderge waardeerd, met name in Ne derland en dan doelt hij niet al leen op het financiële vlak. "Persfoto's zijn het stiefkindje van de media. Er wordt hier nog teveel geredeneerd in de trant van 'er moet een plaatje bij het verhaal'. Het plaatje is bedoeld voor de leesbaarheid van het verhaal, men is niet zo zeer uit op een vakkundige il lustratie. In Engeland en Duitsland heeft een zichzelf respecterende krant een foto redacteur, iemand die contac ten met de fotografen onder houdt, hun problemen kent en bepaalt welke prenten in de krant komen". "Fotojournalistiek is een vak apart, toevalligheid bestaat niet in dit vak. Iemand een ca mera in z'n handen geven en een film vol laten schieten geeft geen enkele garantie voor een behoorlijke foto". Expositie Terug naar de World Press Photo Wedstrijd, een internationaal hoog aangeschreven evene ment dat in het midden van de jaren vijftig op initiatief van drie Nederlandse fotografen tot stand kwam en sindsdien - dwars door alle wereldse span ningen en tegenstellingen heen - is blijven groeien en bloeien. Binnenkort zullen de beste foto's weer via een rond trekkende expositie in veel landen te bewonderen zijn. Oosteuropese landen ontbre ken nogal eens in die rij omdat de regimes ter plekke bepaalde foto's niet acceptabel vinden. Ketting:"Het bestuur van de World Press Photo heeft zich gelukkig nooit laten chante ren. Censuur op de tentoon stelling wordt niet getolereerd. Ook op de juryleden wordt geen enkele druk uitgeoefend. Ik denk dat dat mede het suc ces van deze verkiezing uit maakt. Er moet niet met foto's worden gemanipuleerd. Foto's kunnen veel vertellen over de soms verschrikkelijke dingen die op deze wereld gaande zijn. En dat is nodig want met struisvogelpolitiek schieten we niets op". Staten krijgen regelmatig met problemen rond Moon-leden te maken. In de Verenigde Staten werkt de Moon-organisatie ach ter tientallen zogenaamde front- organisaties, variërend van „de Koreaanse Culturele Stichting" tot „De kruistocht voor één we reld". Het onderzoek van de Tweede Ka mer noemt slechts twee frontor ganisaties van de Moon-sekte: de beweging „Nieuw leven" en de „Federatie voor de wereldvre de", die enige bekendheid kreeg met de actie „Stop de SS-20-ra- ket", de tegenhanger van de Ne derlandse vredesbeweging die zich verzet tegen de nieuwe Amerikaanse raketten. De Nederlandse Moon-organisatie, die sinds 1972 het tot „Huize Glo rie" omgedoopte voormalige Bio-vakantieoord in Bergen aan Zee beheert, geeft ook nog het tijdschrift „Doorbraak" uit dat volgens de laatste gegevens van de Tweede Kamer in 1979 350.000 gulden opbracht. Het aantal echte Moon-leden in Ne derland is onbekend, maar vol gens de organisatie zelf zouden dat er een 130 zijn. ADVERTENTIE Waar u ook heen wilt met vakantie, hoeveel u ook wilt besteden, Reisburo Neckermann geeft u een vollediger beeld. Omdat we naast Neckermann-reizen ook de vlieg-, bus-, trein- en autovakanties van vele grote Nederlandse touroperators, o.a. Holland Inter national, Arke en Hotelplan aanbieden. Reisburo Neckermann kijkt en adviseert u over de beste en aantrekkelijkste mogelijkheden. De meeste vakanties worden goedkoper dan vorig jaar, Neckermann-reizen zelfs tot 20%. Zo wordt een bezoek aan één van onze buro's meteen een "ontdekkingsreis:' HET BESTE ADVIES VOOR EEN GESLAAGDE VAKANTIE. Haarlemmerstraat 57, Leiden, 071 -13 45 92

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15