"Nuchter zijn ze niet te kloppen 'Prima voor het zelfvertrouwen' c 3 Zaalvoetballers Lugdunum op schot m.liUiMrt.M Paleis trefcentrum Kasparov en Smislov Jemiiskens overleden Downey na nederlaag tegen Leiden V9) Europees record Zabolotnov Bekerzege Feyenoord Valken '68 Berkel J.S. LIPS Oosterbosch wint proloog DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 Sport JCIDEN - De zaalvoetbal lers van Lugdunum waren gisteravond weer danig op schot. De Leidenaars, uit komend in de interregio nale klasse, kraakten Sil- va Boys in de Groenoord- hallen met 7-1. In de hoofdklasse versloeg THB/Boys in de Northgo- hal Noordwijk met 7-4. Glasbergen kreeg fiks klop van Van Duuren (5- 1), terwijl Menken een 4-6 winst weghaalde bij hek- kesluiter Landwer. Lugdunum-Silva Boys 7-1 ugdunum had geen enkele moei te met Silva Boys. Tot aan de rust hielden de Hagenaars de scoringsdrift van de 'Kikkers' nog redelijk bij. Nadat Arno Lan- cel met een knappe solo voor de openingsgoal had gezorgd, wist Hanna Grünholz spoedig de ge lijkmaker te vinden. Wim de Roo dirigeerde Lugdunum vervol gens naar een voordelige 2-1 pau zestand. Na de pauze nam de thuisclub evenwel geen halve maatregelen. Achtereenvolgens Wim de Roo, Frans Sjardijri, Arno Lancel, nogmaals Wim de Roo en Hans van As gaven met hun goals een beeld van het klasseverschil. Met de 7-1 kwamen de Hagenaars er feitelijk nog genadig van af. Landwer-Menken 4-6 De bezoekende partij flitste in sporthal De Gaasbak naar een ruime 0-3 ruststand dankzij goals van Jaap Smit, Rob Kersbergen en Jaap Smit. Gezegd moet wor den dat Landwer in die ope ningsfase bepaald pech had, nu Max en Ferry Baak het houtwerk troffen. Na de onderbreking kwamen de Sassenheimse lantaarndragers wel tot scoren. Piet Ruygrok en Ferry Baak lieten met hun goals doorschemeren, dat Landwer uit een ander vaatje poogde te tap pen. Dat ging even goed, totdat Frans van der Veen met een tref fer voor 2-4 zorgde. Piet Ruygrok wist daarna nog wel op te halen tot 3-4, maar nadat Frans van der Veen de 3-5 had gevonden, was het hek van de dam. Rob Kers bergen tilde de stand naar 3-6, waarna Ton Arroyo de eindstand bepaalde op 4-6. Van Duuren-Glasbergen 5-1 Knap op de counter spelend, heeft Van Duuren het aanzienlijk ho ger geklasseerde Glasbergen een tik uitgedeeld in de vorm van een 5-1 uitslag. De Rijnsburgers kwamen nooit in de wedstrijd, brachten onvoldoende agressie op. Van Duuren bereikte in de eerste helft een comfortabele 3-0 voorsprong. Verantwoordelijk voor dit wapenfeit waren Fred van Haarlem, Jan van Duyn en Theo van Seggelen. Tussen de bedrijven had Huug Aandewiel aan de overzijde tweemaal het houtwerk getroffen. In het tweede bedrijf stelde Theo van Seggelen de Leidse zege ze ker. Marcel van der Blom miste de kans op 4-1, omdat hij een strafschop naast het doel mikte. Diezelfde Van der Blom wist even later toch 4-1 aan te teke nen, maar daarna veranderde zijn ploegmaat Jan Hogewoning een schot van Jan van Duyn zo danig van richting dat de marge alsnog werd verruimd tot vier goals. UVS-Cleijn Duin 4-4 UVS kon de weelde van een 4-1 voorsprong niet dragen. In de slotminuut wist Wim Guyt II de Katwijkers langszij te brengen. Namens UVS doelpuntten Leen de Goey (2x), Hans van Leeuwen en Hans Verkuylen. Bij Cleijn Duin mochten Floor Schaap, Wim Guyt (2x) en Amerik van Duivenvoorden hun armen jui chend in de lucht steken. Bahlmann-Bax 5-5 Bax kende halverwege een 2-4 voorsprong, maar in de tweede helft lieten de Alphenaren de be kende bordjes verhangen. Uit eindelijk konden beide partijen zich vinden in de 5-5 deling. Na mens Bax tekenden Jan Homan, Kees van der Lans, Cor van Steyn (2x) en Harry van Dam voor de goals. Bij Bahlmann slaagden Kees van Vliet (3x), Nic. Verwoerd, Wim Latumanu- way er in de juiste richting te vin den. Noordwijk-THB Boys 4-7 Een doelpuntrijke wedstrijd, waar in met name Lissenaar Ed Grif fioen op schot was. Hij mocht maar liefst vier priaal een ereron- de maken. Mede door zijn in breng stonden de Noordwijkers halverwege al voor een onmoge lijke missie. Het scorebord wees toen 1-4 aan. In de tweede helft liet THB Boys de thuisclub niet dichterbij komen dan twee tref fers. Doelpunten Noordwijk: Jos Smits (2x) en René van Hensber- gen (2x). THB Boys: Ed Griffioen (4x), Wim Diels, John Wassenaar en Gerard van Beek. Stand Interregionalen: FC Datarex 15-23 Silva Boys 14-14 VWL 15-21 FCLisse 15-12 Ceverbo 14-19 v.d. Plas 14-10 FC Snoeki 15-19 Huug v. Es 14- 9 De Rozet 15-17 FCGrovo 15- 9 Lugdunum 15-15 Rott. St. 15— 9 Topscorers: Hennie Koet (VWL)15 Ben Heemskerk (VWL)14 Frans Sjardijn (Lug)11 Stand Hoofdklasse: Ju/De Singel 16-27 SRV Boys 16-15 THB/Boys 16-23 Van Duuren Menken 16-22 16-15 Glasb. 16-20 CleijnD. 16-10 Bax 16-19 Bahlmann 16-10 Noordwijk 16-17 UVS 16- 9 Landwer 16-5 Topscorers: Hans van Leeuwen (UVS)27 René v. Hensbergen (N'wijk)25 Fred Muller (THB)23 Jos Smits (N'wijk)23 WILNA (Tass) - Een oud paleis in Wilna, de hoofdstad van de Sow- jetrepubliek Litouwen, is aange wezen als de plaats, waar de schaaktweekamp tussen Gari Kasparov en Vasili Smislov zal plaatsvinden. De match wordt op 9 maart aanstaande geopend in de witte hal van het paleis, dat eens diende als het hoofdkwar tier van veldmaarschalk Michael DEN HAAG (ANP) - De Til- burgse hockeyinternational Jan-Carel Jenniskens is dinsdagnacht onverwacht overleden. In verband hier mee is de voor zondag vast gestelde zaalhockey wed strijd Hattem-Tilburg uitge steld. Jenniskens, geboren op 17 mei 1958, was sinds ruim drie jaar een vaste keus voor het Nederlands elftal als rechter middenvelder. De Tilburgse speler, al eerder opgenomen in de selectie van Wim van Heumen, debuteerde in het Nederlands elftal op 20 de cember 1980 te Barcelona in een wedstrijd tegen Spanje. Hij speelde 36 keer voor de nationale ploeg. Koetoezov in het begin van de negentiende eeuw. Koetoezov was de man, die de slag tegen Napoleon ontweek, Moskou op gaf, maar de oorlog tegen de Fransen won. De stemmige met kroonluchters versierde hal wordt gezien als een ideale plaats van handeling voor de finale van het kandida tentoernooi, die de uitdager van wereldkampioen Karpov moet opleveren. De omgeving noodt volgens het Russische persbu reau Tass tot overpeinzen en creativiteit. Wilna is een stad met een rijke schaaktraditie. In 1912 namen le gendarische figuren als Alexan der Aljechin, Aaron Nimzowitsj en Akiba Rubinstein er deel aan het Russisch kampioenschap. Sindsdien is er gestreden om na tionale en internationale kam- pióenschappen. Ook vonden er enkele kandidaten-matches van de'dames plaats. Het duel tussen Kasparov en Smis lov, die zich in Londen plaatsten ten koste van Kortsjnoi en Ribli, wordt aangeduid als match 84 en dat is in meer dan één opzicht symbolisch. De optelsom van de leeftijden van de beide deelne mers is 84. Tijdens de match viert Smislov zijn 63ste en Kas parov zijn 21ste veijaardag. LEIDEN - "Hé, Jerry", riep Dave Downey, de van een blessure herstellende Amsterdam-center na afloop van het dik verloren (90-72) duel met Elmex Leiden zijn te genstrever en landgenoot Beek terug in de kantine van de Vijf Meihal. "Wat dacht je ervan als we de avond voor de eerste play-off wedstrijd eens samen op stap gingen, met Wiel, Cox en Hagens erbij Voer ik jullie dronken en winnen wij daarna de partij." Gari Kasparov: schaken in een historische omgeving. MOSKOU (AFP) - De Russische zwemmer Sergei Zabolotnov heeft gisteren tijdens de winterkampioenschappen van de Sow- jet-Unie in Moskou zijn eigen Europees record op de 200 meter rugslag verbeterd. Zabolotnov won de afstand in 2.00.39. Hij was (sinds 4 juli 1983 in Edmonton, Canada) recordhouder met 2.00.42. Het wereldrecord werd acht jaar geleden door John Naber bij de Olympische Spelen van Montreal al onder de twee minuten- grens gebracht. Het staat momenteel op naam van de Ameri kaan Rick Carey met 1.58.93. Om na de droge opmerking van de Leidse Amerikaan ("Ik drink niet, dit biertje kreeg ik toevallig in mijn handen gestopt"), schert send tegen omstanders op te merken: "Nou ja, dan wordt het maar niks. Want nuchter zijn die gasten niet te kloppen". Waarna Downey, die ooit zelf voor Leiden uitkwam, zich omdraaide en met zijn half-slepende, half- swingende, maar geheel eigen tred, de uitgang opzocht. Vlak voor de trap bedacht hij zich evenwel en keerde op zijn schre den terug. En dan serieus: "Wacht even, hè. De play-offs zijn de play-offs. Dan ben ik weer helemaal de oude. Wij gaan hier winnen. Dat beloof ik je nu al vast". Met een grijns pakte hij vervolgens zijn tas. Moerstaal De woorden waren in zijn moer staal uitgesproken - na zeven jaar 'Nederland' spreekt Downey nog geen woord Hollands - en Beek, de eerst aangesprokene, keek glimlachend toe. Hij had zojuist weer eens de sterren van de he mel gespeeld (29 punten tegen 71% en 16 rebounds) en de gri mas die hij, buiten beeld van Downey, trok sprak boekdelen. Zo van: 'kom maar op ik lust je rauw. Of je nu geblesseerd bent of niet interesseert mij weinig'. Kortom, een aardig staaltje van ROTTERDAM (GPD) - Het incidentje was typerend voor de sfeer, de inzet en de chaos. Voor de tweede verlenging van Feyenoord-Ajax ontstond gisteravond op de midden stip plotseling een'opstootje tussen een aantal spelers. De inzet was de vraag, wie de aftrap mocht nemen. De uitkomst was dat de Rotterdammers voor de spelhervatting mochten zorgen. Gewoon omdat ze aan de beurt waren, maar dat bleken zelfs de gerou tineerde profs in de zenuwen te zijn vergeten. Het voorval sprak boekdelen over de spanning die de bekertopper in de Kuip beheerste. Als pokeraars gingen de grote twee elkaar te lijf. Pas helemaal aan het eind bleek dat de Amsterdamse bluf dit keer nu eens niet optimaal werkte. Op groot lef dacht Ajax-trainer Aad de Mos Feyenoord ook in de tweede confrontatie weer te overdonderen, door al een kwar tier na de pauze zijn troef uit te spelen en een verdediger, Silooy, in te ruilen voor een extra aan valler: Bosman. De geprolon geerde alles-of-niets gok, in de eerste cup-botsing van de aartsri valen goed voor een niet meer verwacht gelijkspel, leverde wel opnieuw een gelijkmaker op, maar in de verlenging was het ef fect uitgewerkt en werden de kaarten echt geschud. Peter Houtman, die zijn privé-gevecht met oefenmeester Libregts royaal won, speelde de tegen stander 'nat', na een spel dat als de 'loterij van de Kuip' de voet balgeschiedenis in zal gaan. Aan de 2-1 die na de even chaotische als spectaculaire pot werd bijge- ADVERTENTIE A.s. zaterdag 18 februari om 15.00 uur Sportpark Duifrak Valkenburg Aangeboden door: ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niets" schreven, ontleenden beide trai ners vertrouwen voor de toe komst. Libregts kon uiteraard de meeste voordelen opsommen, nu zijn elftal, zonder de snel uitge vallen Cruijff, op 4 maart verder bekert tegen NEC. En al is dat "weer een geheel andere wed strijd", hij ziet ook de competi tie-ontmoeting van de 'grote twee' over anderhalve week opti mistisch tegemoet. Vooral omdat de bekerwinst, over twee duels genomen, verdiend moest wor den genoemd. „Dit is een menta le overwinning die door kan werken", sprak hij dan ook. „Dit is prima voor het zelfvertrou wen; we hebben nu een streepje vóór. Dat ook De Mos lichtpunten zag, was niet eens merkwaardig, ge zien zijn uitleg. „Voor ons was dit een sleutelwedstrijd, waarin we konden bekijken hoe we ons zouden houden. Dat was belang rijk voor de rest van de competi tie. Nu ik dit gezien heb, zeg ik dat de mogelijkheden er zijn om Feyenoord bij te houden tot het eind van de rit", zo keek de oe fenmeester tegelijkertijd achter om en vooruit. "Deze wedstrijd had eigenlijk geen verliezer ver diend, want deze partij bood al les wat het publiek zo graag wil". Inleveren Behalve goed voetbal dan. De cup- reprise van Feyenoord-Ajax mocht nog zoveel te bieden, de kwaliteit schoot er zwaar bij in. Geheel in de geest van de tijd werd inleveren troef na de Rot terdamse bliksemstart, die de bijna volle Kuip al na drie minu ten op zijn kop zette (Houtman). De beloftevolle ouverture kreeg qua spel geen vervolg. Wat dat ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft voor en tij dens de (voetbal)bekerwed- strijd Feyenoord-Ajax in de Kuip twintig arrestaties ver richt. Het ging daarbij om open lijke geweldpleging. Bij scher mutselingen tussen supporters raakte een van hen zodanig ge wond dat hij naar een zieken huis moest worden overge bracht. De rug van de gewonde supporter was met een mes be werkt. betreft was de topper slechts een kwartiertje aardig, daarna moest de spanning veel, zo niet alles vergoeden. Breekpunt was natuurlijk het uit vallen van Johan Cruijff, die bij een botsing met Molby zijn knie verdraaide en daarbij vermoede lijk zijn kniebanden licht verrek te, aldus Libregts. Of de routinier zondag bij Groningen van de partij kan zijn, wordt vandaag pas bekend. Zijn vroege aftocht betekende gisteravond in elk ge val dat het laatste restje rust ver dween. Zelfs hinkelend had de maestro nog voor controle ge zorgd. Toen hij eenmaal vertrok ken was, werd de flipperkast aan gezet. Wat Feyenoord betreft was dat lo gisch. „Cruijff zorgt nu eenmaal voor de organisatie, controleert de speldiscipline en maakt je mentaal sterk ten opzichte van een tegenstander. Toen hij ver dween sloop de angst binnen", zou Libregts later zeggen. Dat ook Ajax onder het uitvallen van J. C. zou lijden, mocht merk waardig worden genoemd. Toch was dat wel degelijk het geval. Felix Gasselich mist in de laatste minuut van de tweede verlenging dè kans om Ajax alsnog naast Feyenoord te zetten. Zijn schot gaat voorlangs en de Amsterdammers moeten zich letterlijk neerleggen bij de nederlaag. (foto ANP) Als zijn directe tegenstander ging Rijkaard in het begin nogal eens over de oude meester heen. Nadat Vermeulen eenmaal als in valler op de rechtervleugel was ingezet, ontspon zich een mid denveldconfrontatie Gullit-Rij- kaard, die in het voordeel van de import-Rotterdammer uitviel. Daar, 'in het duel van de wed strijd', lag volgens De Mos de aanleiding voor zijn vroege alles- of-niets-gok. Zijn ploeg immers viel wel meer aan, maar de veel vuldige uitstapjes naar de helft van de tegenstander waren met veel minder gevaar geladen dan de counters waarop Feyenoord bleef mikken. Zwaar zwoegend, nu de man ontbrak die de zaak met één actie had kunnen open breken en beslissen, maar de noeste arbeid werd niettemin be loond. Het tekende meer de zwakte van Ajax dan de kracht van Feye noord dat de Rotterdammers zich zoveel betere kansen kon den scheppen. Opnieuw bleek hoe kwetsbaar de defensie van de formatie uit De Meer is, vooral in het hart. Ronald Koeman is daarin nooit de leider geworden die hij moet zijn en Molby is als voorstopper ook al niet bepaald zeker van zichzelf. Omdat Ophof bovendien de grootste moeite had zich op zijn vleugel overeind te houden, deden zich achterin geregeld misverstanden voor. Misser-meester Ajax had echter het geluk dat de opponent weigerde de keus te bepalen uit de voorraad moge lijkheden. Brard wierp zich daar bij op tot 'misser-meester' van de avond, door tweemaal uit vrije positie de 2-0 over het hoofd te zien en Houtman raakte eenmaal de lat op de wijze „waarop ik het patent schijn te hebben". Feye noord moest er dik voor betalen: met 30 minuten overwerk om precies te zijn, want Van Basten liet met een droge knal de gok van De Mos slagen. „Zelf krijg je vijf opgelegde kansen en je benut ze niet, Ajax krijgt er één en het is verlengen", over dreef Libregts. De sterk meele vende oefenmeester („de batte rijen van mijn pacemaker zijn to taal leeg") mocht zich dan ook gelukkig prijzen dat juist de man die hij de laatst tijd nogal eens verguisde zijn hoofd erbij hield in de extra tijd. Peter Houtman boekte in de verlenging, waaraan Feyenoord zonder Van de Kor- put (enkelblessure) moest begin nen, een persoonlijke triomf. Hij stuurde Gullit de ruimte in en maakte het werk van elf meter zelf af, nadat Galjé met de zoveel ste onreglementaire daad van Feyenoord-Ajax een topper qua overtredingen had gemaakt, met gele kaarten voor Wijnstekers, Vermeulen en Ophof. Houtman was blij met zijn treffers, maar bleef uiterst nuchter, nadat Ajax zich letterlijk en figuurlijk had moeten neerleggen bij de neder laag na de partij waarin letterlijk gevochten was om elk balbezit. Invaller Gasselich (gekomen voor Vanenburg) kreeg zichzelf en de helft van zijn ploeggenoten vol komen plat door de laatste kans te missen. Houtman kon zich op richten, maar bleef bescheiden en sprak laconiek: „Ach, ik kan weer een wedstrijd vooruit". In elk geval tot de volgende Feye noord-Ajax. PAUL DE TOMBE BEZIERS (AFP) - Bert Oos terbosch van de ploeg-Post heeft gisteren de proloog van de Ronde van de Middelland se Zee gewonnen. In Beziers eiste hij de zege in de 1.6 km lange tijdrit voor zich op in 2 minuten 12.28 seconden. Zijn De Belgische beroepswielren ner Noel de Jonckheere leg de beslag op de Grote Prijs van Alicante. De Jonckheere versloeg in de eindsprint van deze wegwedstrijd over 175 kilometer zijn landgenoot Paul Verschuere. Scores LEIDEN - Beek 29 (71% 16 rebounds). Cox 25 (60% - 8 rebounds), Wiel 10. Hagens 10 (8 assists), Wessels 6, Van Dam 4 (7 assists), Van Helfteren 4 (7 assists), Van Weeren 2. Schotpercen tage 56, rebounds 34, balverlies 8. AMSTERDAM - Van Solm 19. Moore 16, Scbilp 12, Downey 6, Esajas 6, Emanuels 6, Schuyt 3, Van Roer mond 2, Visscbaper 1. Schotpercen tage 45, rebounds 35, balverlies 13. Uitslagen Rotterdam - Den Bosch 98-119; Werkendam - Haaksbergen 81-103 Stand aan kop Den Bosch 26-46; Leiden 26-44; Amster dam 26-30; Haaksbergen 25-28; Weert 26-24 koude oorlogsvoering, en dat ter wijl er nog zes reguliere competi tiewedstrijden gespeeld dienen te worden aleer het echte werk begint. Maar het zit er, hoe dan ook, dik in dat Leiden en Am sterdam elkaar straks in de eer ste ronde van de eindstrijd tref fen. Eerstgenoemde is na de overtuigende zege van gister avond in elk geval zeker van de tweede plaats. Laatstgenoemde moet zich Haaksbergen in de res terende potjes nog van het lijf zien te houden, maar dat zal hoogstwaarschijnlijk wel luk ken. Als er dus geen gekke dingen ge beuren - Leiden wint zaterdag uit met grote cijfers van Den Bosch en Amsterdam maakt een paar flinke misstappen - staan deze twee ploegen straks tegenover elkaar. Na vier onderlinge wed strijden geldt Leiden meteen als de grote favoriet voor die serie van drie wedstrijden. En dat niet alleen vanwege het thuisvoor deel (door die hogere klassering) of de 3-1 tussenstand, maar voor al omwille van het gebodene van gisteren. Daarbij sloeg de balans duidelijk door naar Leiden, dat toch over iets meer inhoud beschikt dan Amsterdam. Goed, Downey kon vanwege een enkelblessure wei nig laten zien en dat scheelt na tuurlijk een slok op een borrel. Met hem erbij zal de ploeg van Edwin van der Hart ongetwijfeld langer partij kunnen bieden dan die ene helft waarin men nu gelij ke tred hield (40-34). Desondanks lijkt Leiden toch letterlijk over de langste adem te beschikken. Zelfs zonder Bert Kragtwijk toonde Harrewijns' team aan ook na de pauze nog lucht zat te heb ben voor een paar fikse tem poverhogingen. Kruis Een zaak van conditie, een kwestie van diepte in het team ook en dat zijn toch dingen die in die paar resterende weken nauwelijks nog goed te maken zijn. Eén helft wist Amsterdam zich zonder meer de gelijke van Leiden, daar na werd de ploeg genadeloos aan het kruis genageld. In eerste in stantie natuurlijk door de fabel achtige Jerry Beck, door de sterk spelende Don Cox en door de ex cellerende Emill Hagens. Maar vervolgens, pas bij 54-42 na vijf minuten, óók door de jonge maar brutale Jim van Dam en door ze vende man Frank Wessels. En dat zal Van der Hart toch wel aan het denken hebben gezet. Maar belangrijker misschien nog dan het feit dat Leiden meer ta lent herbergt dan Amsterdam is het gegeven dat de boys van Har rewijn bereid zijn om in collec tief verband tot de bodem te gaan. Dat komt vooral tot uiting in de verdediging waarbij ieder een zich zonder uitzondering uit de naad werkt. Zoiets werpt dus vooral vruchten af in de tweede helft. Eerst murw beuken en dan toeslaan. Dat was dus wat gisteren gebeurde en dat met name stemde Harre wijn tot tevredenheid. Bij Dave Downey riep het gebeuren blik baar andere gevoelens op, getui ge diens openlijke uitnodiging aan Leidens' basisspelers om straks, wanneer de tijd daar is, eens een avondje gezellig bij hem langs te komen. En zo te zien en te horen was Jerry Beck daar overigens best voor te por ren. Zij het dan afloop AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13