ABC bestuurt Winterspelen Nederlanders wéér geklopt W anboopspoging goed voor goud Russen dollen Zweden Skiloopsters uit Noorwegen ongenaakbaar Grote invloed van televisiegigant Medaüleverdeling Afdaling afgebroken Boucher 'als een raket' naar goud Tekort aan bier bij controle op doping JONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 SARAJEVO - De Westduitsers Hans Stangassinger en Franz Wembacher hebben gisteren in een alles-of-nietspoging Bje- loessov en Bjeljakov uit de Sowjet Unie alsnog het olym- SARAJEVO (SID, AFP) - De Noorse skiloopsters Inger Hele- ne Nybraaten, Anne Jahren, Britt Petersen en Berit Aunli hebben op de 4 x 5 kilometer es tafette skilopen de derde gouden medaille voor haar land ver overd. Een overwinning die, zo mogelijk nog overtuigender was dan in 1982 op eigen grond in Holmenkollen, waar de wereldti tel werd veroverd. Na ruim een uur was het verschil tot zilver (Tsjechoslowakije) en brons (Finland) drie-kwart minuut. De Noorse dames hebben slechts in de eerste paar honderd meter van de wedstrijd concurrenten in de buurt gehad. Inger Helene Nybraaten, de eerste loopster, nam kort na de start al afstand van de anderen en de voorsprong die zij opbouwde, werd alleen maar vergroot. Het 'gat' groeide tot driekwart minuut. Ver achter Aunli, die na de geboor te van haar zoon Odd-Kristen bij na een jaar uit competitie was ge weest, voerden de Tsjechische Kveta Jeriova, de Finse Marja Li- isa Hamalainen en de Russin Raissa Smetanina een hard ge vecht om de tweede plaats. Sme tanina viel, een kilometer voor het einde, af en daardoor bleef de Sowjet-Unie voor het eerst op dit zonder medaille. pisch goud bij het tweeper- soonsrodelen afhandig ge maakt. Het Westduitse team stond na de eerste manche tweede, beging bij de start van de tweede wed strijd een stuurfout en won desondanks met zo'n voor sprong, dat het verschil met de eerste manche werd wegge werkt en er een positief ver schil overbleef van vierhon derdste seconde. Alles Stuurman Stangassinger, zwaargewicht van 112 kg, ris keerde alles. Bij het verlaten van het labyrint had zijn zelf gebouwde slee nog een achter stand van een-tiende seconde ten opzichte van de Sowjets. Er waren toen nog slechts vier seconden te gaan. In dat laatste stuk kreeg de Westduitse slee een vaart van boven de 100 km per uur. De teleurgestelde Sowjets troostten zich met de gedachte dat hun zilver de eer ste medaille is, die ooit door de Sowjet-Unie bij het heren-ro delen is gewonnen. De DDR die deze tak van sport sinds 1968 beheerste, moest het doen met een bronzen plak voor Hoffmann en Pietzsch. Zwaargewicht Er waren drie atleten nodig om zwaargewicht Stangassinger op de schouders te nemen. SARAJEVO (GPD) - Hamburgers en hot dogs, druipend van ketchup, tijdens de mid dagpauze. Speciaal klaargemaakt in een aparte keuken. En in de hoek van het kantoor ligt een ovaal, waarmee American football wordt gespeeld. Ze zijn hier al lang, de Amerikaanse werknemers van het televisiestation ABC. In oktober werden de eerste voorbereidingen al getroffen voor de showprogramma's over de Olympische Winter spelen, die nu elke avond over de buis rollen. Vrachtwagens vol apparatuur werden verscheept en zes hotels afgehuurd. Bijna negenhonderd man werken er dagelijks aan dit winstgevende project, waarvan na afloop 170 miljoen kijkers een deel zullen hebben bekeken. ABC heeft flink geinvesteerd in de Olympische Spelen. Alleen al om de exclusieve rechten voor de Verenigde Staten te krijgen telde men 91,5 miljoen dollar (ruim 300 miljoen Nederlandse guldens) neer. Voor Los Angeles betaalde ABC het lieve sommetie van 225 miljoen dollar, de Winterspelen van het Canadese Calgary in 1988 kosten zelfs 309 miljoen. ABC, dat zal duidelijk zijn, wil de Spelen graag. Een wederkerige liefde trouwens want de grijze kruinen van het Internationaal SARAJEVO (ANP) De verdeling van de medailles, na zeven dagen Olympische Winterspelen in Sarajevo, is: goud zilver brons De Westduitse rodelaars Franz Wembacher (links) en Hans Stanggassin- ger konden hun geluk niet op, nadat ze alles-of-niets poging met goud zagen bekroond. (f0t0 apj SARAJEVO (SID, DPA) De af daling van de dames is gisteren nadat enkele deelnemers het par koers op de Jahorina hadden af gelegd, afgebroken en vervol gens definitief naar vandaag ver- plaatst. De jury besloot tot het afbreken van de wedstrijd nadat de Cana dese wereldkampioene Gerry Sörensen in de zachte sneeuw ten val was gekomen. Na de val van zijn skister had de Canadese ploegleider onmiddellijk protest aangetekend omdat de piste naar zijn mening niet bruikbaar zou zijn. Sörensen was met haar rechtervoet als het ware in een gat terecht gekomen en de ski was losgeslagen. Ondanks be zwaren van Oostenrijk en Zwit serland werd het protest van de Canadese ploegleiding aanvaard. DDR Sowjet-Unie Noorwegen Finland West-Duitsland Zweden Verenigde Staten Canada Zwitserland Italië Groot Brittannië Tsjechoslowakije Joegoslavië Japan Liechtenstein Frankrijk (Van onze sportredactie) SARAJEVO - Het gaat het er nu toch echt op lijken dat de Nederlandse schaatsploeg zonder één medaille op zak uit Sarajevo huiswaarts zal keren. Na de reeks van teleur stellende prestaties op de Olympische Winterspelen was alle hoop vanochtend geves tigd op de 1500 meter, hét nummer bij uitstek waarop de Oranje-vertegenwoordigers hadden moeten vlammen. Het werd, opnieuw, een bittere tegenvaller. Mochten Vunderink en Van der Duim, de troeven op de zaterdag te verrijden 10 kilometer, ook op die afstand mistasten dan is het voor het eerst sinds de Winter spelen van 1960 dat Nederland op het onderdeel schaatsen bui ten de prijzen valt. In de tussen liggende periode verzamelden een rits van rijders en rijdsters plakken bij de vleet, maar aan die gouden tijden lijkt nu een einde te zijn gekomen. Net als het andere schaatsland bij uit stek, Noorwegen, moet Neder land voorlopig genoegen nemen met het bespelen van de tweede viool. De rol van de allrounders beperkt zich op deze Spelen voorname lijk tot het meedoen en meer niet. Tot nu toe was het zo dat specialisten vooral de kortere af standen beheersten, maar in Sa rajevo blijkt dat ze hun terrein ook hebben verlegd naar de lan gere afstanden. De 1500 meter bijvoorbeeld die niet de gekende namen als Van der Duim, Falk Larssen en Schalij op het po dium bracht, maar in plaats daar van 'sprinters' als Boucher, Chlebnikov en Bogiev. SARAJEVO (Reuter) - Ijshoc keyers, die bij het olympi sche toernooi in Sarajevo zijn opgeroepen voor de do pingcontrole, drinken zo veel bier, dat de Internatio nale IJshockey Federatie de organisatoren verzocht heeft het bier te rantsoene ren. Teamleiders vertelden dat de 24 hockeyers, die maandag voor de controle werden op geroepen 110 flessen bier hebben gedronken, terwijl zij zaten te wachten op de controle. De Internationale IJshockey Federatie heeft het Internationaal Olym pisch Comité gevraagd de organisatoren te verzoeken de hoeveelheid beschikbaar bier drastisch te verminde ren en de ijshockeyers te overreden voortaan vruch tensap te drinken. De enige allrounder die zich onder het Canadees/Russische geweld redelijk staande hield was good- old Hans van Helden. De voor Frankrijk uitkomende veteraan had dankzij een uitstekende laat ste ronde drie ritten uitzicht op het brons, totdat Gaetan Bou cher met zijn tijd van 1.58.36 alle illusies daarop verpulverde. Maar met zijn vierde plaats kon Van Helden desondanks met op geheven hoofd de besneeuwde piste verlaten. Dat gold niet voor Hilbert van der Duim en Frits Schalij (en zeker niet voor de hevig teleurstellen de Falk Larssen) die met respec tievelijk een zevende en tiende klassering ver beneden de hoog gespannen verwachtingen ble ven. Vooral voor Van der Duim moet de klap hard aangekomen zijn. Niet alleen kon hij zich, star tend in het vierde paar, richten op de knappe tijd die de Rus ChleÏDnikov in de tweede rit op de klokken had gebracht (1.58.83), maar bovendien wist hij aan zijn zijde een tegenstander van formaat. Te weten, de aan voerder van de seizoenranglijst op de mijl, de Rus Sjasjerin. Hem bleef Van der Duim, op de al lerlaatste meters, weliswaar net voor maar toen was al duidelijk dat zijn 1.59.77 niet genoeg zou zijn voor een medaille. In de rit daarop kon d'e Europese kam pioen dat meteen constateren, want zowel Van Helden als de la tere nummer twee Bogiev waren sneller. En twee ritten later was alle Nederlandse hoop vervlogen toen ook Frits Schalij bewees, in een onderling duel met de totaal uit vorm zijnde Falk Larssen, zijn faam als specialist niet waar te kunnen maken. Een schamele tiende plaats (2.00.14) was zijn deel. Nog net voor Hein Vergeer (twaalfde) die het voor zijn doen niet eens zo slecht deed. Hoe Olympisch goud veroverd diende te worden demonstreerde Gaetan Boucher in de achtste rit. Op een schone baan ging de win naar van het goud op de 1000 me ter en van het brons op de 500 meter als een raket van start. Zijn opening was een seconde sneller dan die van 'kolos' Chleb nikov en na 700 meter bedroeg het verschil al twee seconden. In de laatste ronde moest de Cana dees zijn supersnelle start beko pen, maar vechtend als een leeuw hield hij nog een halve se conde over op zijn rivaal, die in de laatste bocht een forse mis slag maakte en misschien daar door het goud verspeelde. De Afdaling voor dames heeft Zwitserland een gouden en een zilveren medaille opgeleverd. Michela Figini- werd eerste, voor haar landgenote Walliser. Het brons was voor de Tsjechoslo- waakse Olga Charvatova. De Zweedse herenploeg veroverde vanochtend goud op de 4x10 ki lometer skilopen voor heren. Het zilver op deze estafette was voor de Sowjet Unie, het brons voor Het gebaar van een winnaar. Gaetan Boucher. SARAJEVO (SID) - De ijshockeyploeg van de Sow jet-Unie heeft gisteren de superioriteit in de a-poule van het Olympisch ijshockeytoernooi nog eens na drukkelijk onderstreept met een forse overwinning op Zweden: 10-1. De 19-voudige wereldkampioen stond na 38 minuten al met 9-0 voor en schakelde toen terug naar de eerste versnelling. De Zweden redden tien minuten voor tijd de eer. De Westduitse ijshockeyploeg wisten tegen Italië niet te profiteren van de Zweedse misstap. West-Duitsland won slechts met 9-4 van Italië en kwam negen treffers tekort om aan te mogen treden in de kruisfinales. Tsjechoslowakije gaat net als de Sowjet-Unie met een gunstig vooruitzicht de eindronde van het olympi sche ijshockeytoernooi in dankzij de regelmatige overwinning (4-0) op Canada, dat eveneens nog on geslagen was. De nu behaalde punten worden na melijk meegenomen naar de eindgroep, die morgen begint. Finland eindige achter Tsjechoslowakije en Canada als derde in de B-poule. Finland speelde zijn laatste groepswedstrijd gelijk (3-3) tegen de Verenigde Sta ten. Verdere uitslagen: Poule A: Joegoslavië Polen 1-8. Poule B: Oostenrijk Noorwegen 6-5. Olympisch Comité zwijmelen voor hun idealen, maar kwijlen van geld. Dat laatste nu heeft ABC voldoende. Dikke pakken dollars worden uitgeteld op de groene tafels van de vergaderza len. Steeds na lange onderhande lingen, die noodzakelijk zijn van wege de enorme concurrentie. Een onderlinge strijd tussen CBS, ABC en NBC die de prijzen tot waanzinnige hoogten heeft opgezwiept en de moderne Spe len geheel afhankelijk heeft ge maakt van het medium televisie. Een positie die ABC alleen nog niet volledig heeft kunnen uit buiten, omdat er nog kapers op de kust zijn. Toch heeft ABC een streepje voor. Men heeft een lange traditie, want van de tien keer dat het spiedend oog van de televisie bij de Spelen was, verzorgde deze omroep voor de VS de beelden. Alleen al vanwege het prestige wil men dat zo houden. „Zelfs al zouden we er financieel niet he lemaal uitspringen", betoogt Chet Forte die de leiding heeft over de speciale olympische pro jecten van ABC, „dan nog zou den we het waarschijnlijk wel doen. Om onze naam hoog te houden". Reclamespots Dollars. Daarover praten de com merciële stations en het IOC uit sluitend als het over de televisie rechten gaat. Niet over de ethiek van de Spelen, want daar hebben de Amerikanen werkelijk lak aan. Zij moeten op het sporteve nement reclamespots verkopen. Anderhalf miljoen gulden voor een minuutje tijdens de zoge naamde „prime time", de uitzen ding tussen 's avonds acht en elf met de grootste kijkdichtheid. Om de waarderingscijfers (voor al ten gerieve van de adverteer ders) hoog te houden moet het „kijkglas" echter wel steeds spectaculair gevuld worden en nu telkens aantrekkelijke onder delen door omstandigheden wor den geschrapt heeft men het daar heel erg moeilijk mee. De contracten zijn dan weliswaar al ver voor de Spelen getekend („Wy spelen safe", zegt perschef Irv Brodsky), voor toekomstige Olympische Spelen zullen de klanten zekerheid willen. Zo gaat het verhaal dat de omroep heeft gedreigd een niet onaan zienlijk deel van de betaalde rechten terug te zullen vorderen als aantrekkelijke onderdelen zullen worden geschrapt of op onmogelijke tijdstippen zullen worden gehouden. „Onzin", zegt Forte, „aan weersomstandighe den kan niemand iets doen. We vinden het vervelend, maar we hebben er begrip voor". Maar na de ervaringen van Saraje vo zal het hoofd van ABC sports, Roony Arlech, in de onderhande lingen met de voormannen van de olympische beweging zijn tanden weer eens moeten laten zien. Trouwens, er wordt toch wel rekening-met hem gehou den. Zo staat wel bijna vast dat de schema's van de evenemen ten eerst aan de grootste geld schieter worden voorgelegd om pas daarna in de openbaarheid te worden gebracht. Forte ontkent het. „Ach", zegt hij, „zo werkt dat natuurlijk niet. Zelfs in Ame rika schrijven wij de voetbal bond niet voor, welke wedstrij den zij op maandagavond onze uitzendavond - moeten laten spelen. Al kan het natuurlijk niet gebeuren dat er alleen maar tweederangs ploegen zijn, want dan zullen we toch zachte drang moeten uitoefenen". Dat deed ABC, naar verluidt, ook bij het IOC toen het ging om de vraag of de duur van de Winter spelen niet moest worden uitge breid. Een voorstel dat in Saraje vo werd aangenomen, maar nie mand snapt waarom dat zo nodig moest. Behalve ABC dan, want daardoor vallen er drie week ends in die periode. Dat betekent een hogere kijkdichtheid en dus meer adverteerders. ABC is een supermacht binnen de Spelen. Een commerciële organi satie die met veel geld de in al haar voegen kreunende bewe ging, met haar verouderde prin cipes, stut. Heel anders is dat met de EBU, de overkoepelende organisatie van Europese sta tions. Die betaalde aan het IOC slechts 19 miljoen rechten, een fractie dus van ABC. „Omdat", weet NOS-producer Martijn Lin- denberg, „men wel weet dat wij als niet-commerciële omroepen niet verder kunnen gaan". De NOS telt voor de uitzendrechten van de Spelen slechts vijf ton neer. De totale kosten van de produktie vanuit Sarajevo bedra gen een miljoen. Bij ABC kun nen ze daar dus net een minuutje voor adverteren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11