LEIDSCH DAGBLAD Ontruiming van gif wij k in Hengelo In België: politie pakt B enW op 249,- Hele jaar door vissen met de gewone hengel Druzen snijden Beiroet af van het zuiden van Libanon Brooddieet succes.... voor bakker Bommen Iran op Irakese hoofdstad Katwijkse kotter poogt met visnetten verstrikt te raken Nog 12 personen vast na ontruiming Wyers HUURBELASTING LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 FEBRUARI 1984 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37321 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor lel nrs zie colofon DEN HAAG (GPD) - Het vissen met de gewone hengel op blank- voorn, brasem, karper en kolblei is in 1984 het gehele jaar toeg- staan. Voor de speciale hengel wordt de gesloten tijd gehand haafd. Hetzelfde geldt voor de gesloten tijd voor snoek, snoek baars en baars, aldus een besluit van staatssecretaris Ploeg (land bouw en visserij). De vrijstelling voor het vissen met de gewone hengel betekent niet dat zonder meer in alle wateren kan worden gevist. Vissen met de gewone hengel is slechts toe gestaan indien de vergunnings voorwaarden geen verbod inhou den en ook anderszins de toe gang tot het water vrij is. Een aantal wateren wordt in ver band met de grote kwetsbaar heid van de natuur van de nieu we maatregel uitgesloten. Het betreft hier in hoofdzaak wate ren gelegen boven de lijn Haar lem-Amsterdam, het Houtwiel bij Veenwouden, de Rottighe Meente in Weststellingwerf en de Oude Zederik tussen Ameide en Meerkerk. Oostduitse dames weer oppermachtig SARAJEVO - De Oostduitse da mes hebben vanochtend hun su prematie nog eens onderstreept bij de 3000 meter in Sarajevo. Al in de eerste rit reikte Andrea Schóne tot de snelste tijd (4.24.79) van de slotafstand bij de vrouwen van het Olympische schaatstoernooi. Lange tijd zag het er zelfs naar uit dat de Oost duitse het wereldrecord zou bre ken, maar in de laatste ronde kon Schóne de goede lijn niet door trekken. Haar landgenote Karin Enke legde beslag op de tweede plaats, Gabi Schonbrunn werd derde. Met een vijfde plaats leverde Yvon ne van Gennip een uitstekende prestatie. De Haarlemse was SCHERPENZEEL - Deze ravage ontstond vanmorgen vroeg in Scherpenzeel als gevolg van een ontploffing, die vermoedelijk te wijten was aan een lekkende Ipg-tank. Twee garages, drie auto's en een motorfiets ver nield. In de wijde omtrek sprongen ruiten van woningen. De ontploffing vond plaats, toen in Scherpenzeel de stroom werd ingeschakeld na een storing. (foto anp) van het kruispunt bij Khalde doorgestoten tot c Beiroet. Daardoor maakten zij ook een verbinding met de sjiieti- sche Amal-militie die vorige week West-Beiroet van het Libanese leger overnam. Het leger bevestigde dat het na zware gevechten van nacht de vitale doorgang van het Shouf-gebergte naar Beiroet, pal ten zuiden van het vliegveld, aan de oppositie heeft moeten prijsge ven. Het vliegveld is nog steeds in handen van Amerikaanse mari niers. Deze verovering betekent dat het leger feitelijk geïsoleerd is van zijn garnizoen in Damour, dat nog iets zuidelijker ligt, halverwege Bei roet en de Awali-rivier. Tot die rivier houden Israëlische troepen het zuiden van Libanon bezet. (zie pagina 7> OVERUSE (ANP) - De burge meester en wethouders van de aan Brussel grenzende gemeente Overijse zijn gisteravond door de Rijkswacht opgepakt, omdat zij een samenscholingsverbod had den overtreden. Maar dat was zo laat afgekondigd door de gouver neur van de provincie, waarin Overijse ligt, dat de burgemees ter en zijn wethouders er zelf nog niets van wisten. De indirecte aanleiding tot deze merkwaardige gebeurtenis was de immer provocerende Fransta lige burgemeester van de Vlaam se gemeente Voeren. Deze zou een spreekbeurt komen houden. Burgemeester en wethouders verboden de spreekbeurt, even als een aangekondigde betoging van de Brusselse Taaipartij. Om te voorkomen dat de situatie in Overijse uit de hand zou lopen, werd een samenscholingsverbod uitgevaardigd. Toen burgemeester en wethouders werden opgepakt, vielen er klap pen. De burgemeester beklaagde Perioden met zon. Droog weer en perioden met zon. Mini mumtemperatuur rond min 4 gra den, middagtemperatuur omstreeks 2 graden. Matige oostelijke wind, kracht 3. 16 februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op 17.00 uur, onder 8.10 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.33 en 14.57 uur, laagwater om 10.42 en 23.20 uur. zich vanochtend over het brute optreden van de Rijkswacht. Tot echt zware ongeregeldheden is het vannacht in Overijse niet ge komen. 30 FILIALEN PRIJS-RECORDS Philips autoradio/ cassettespeler Type AC 510. FM stereo en MG De stereo cassettespeler heeft een long Life kop. Vermogen: 2 x6 W 399,- Alphen a/d Rijn - Leiden DEN HAAG (GPD) - Een nieuw dieet, dat om de dag uitsluitend bruin brood voorschrijft heeft zich ont wikkeld tot een rage die de broodbakkers een flinke op steker bezorgt Het Echte Bakkers Gilde, een organi satie van zogenaamde 'war me bakkers' meldt een ver koopstijging van 25 tot 30 procent bij de leden op basis van een steekproef. De dieetrage is ontketend door de Stichting Voorlichting Brood. De Stichting, die de verkoop in ons land pro beert te stimuleren, heeft op aanvraag van bakkers in een maand tijd een half miljoen folders verspreid waarin een dieet van ene dokter De Vos wordt gegeven. Volgens de stichting geven ook de verkopen van fa- brieksbrood een stijging te zien, al noemt zij geen per centages. „Het zou een slag in de lucht zijn", aldus een woordvoerster, die zegt dat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geen be zwaar heeft tegen het dieet. Het Voorlichtingsbureau zelf ontkent echter ten stelligste een positieve houding te hebben ingenomen. „We zul len onmiddellijk contact op nemen met de stichting om dat recht te zetten", aldus een verbaasde woordvoer der. „Wij zijn wel degelijk tegen een dergelijk eenzijdig dieet". Yvonne van Gennip (foto aNP). slechts twee seconden te lang zaam voor het brons. Thea Lim- bach eindigde als twaalfde. Ria Visser moest door een val met een plaats in de achterhoede ge noegen nemen. TEHERAN (UPI/Reuter) Iraan- se vliegtuigen hebben vanoch tend bombardementen uitge voerd op buitenwijken van de hoofdstad Bagdad en de stad Ba- qubah, 50 kilometer ten noord oosten van de Iraakse hoofdstad. Radio Teheran sprak van een ge slaagde actie, waarbij een opslag plaats zwaar werd gebombar deerd. Volgens militaire waarne mers werd met die „opslag plaats" waarschijnlijk een raket basis bedoeld. Gisteren had Iran al gedreigd met bombardementen op Iraakse ste den, als vergeldingsmaatregel voor Iraakse luchtaanvallen. HENGELO (GPD) - De bewoners van 40 huizen in de Hen gelose gifwijk Old Ruitenborgh zullen hun woningen moeten verlaten. Of dat tijdelijk is dan wel voor goed, hangt af van de manier waarop het gif onder de wijk wordt verwijderd. Het provin ciaal bestuur van Overijssel brengt daarover in de loop van juli advies uit, waarna de minis ter van milieu in het najaar een beslissing zal nemen. Dit deelde gedeputeerde ir. C.P. van Rossum (milieu) van Overijs sel gisteravond mee op een bij eenkomst van bewoners van de kunnen worden begonnen. En kele wijkbewoners zijn bang dat het gezien de kosten weieens 1987 kan worden voordat er iets gebeurt. Bewoners van een der tigtal huizen in de directe omge ving van de gifbelt vrezen buiten de vergoedingen te vallen. „De waarde van onze huizen keldert ook, want ze worden gerekend tot de gifbuurt", zo stelden zij. Jip Wijngaarden: (foto ANP) 'Vroeger was ik net Anne Frank' PAGINA 25 'Raketplaatsing niet uitstellen' PAGINA 5 Tsjernenko en Bush eensgezind PAGINA 7 Winkeldiefstallen lopen spuigaten uit PAGINA 9 wijk te saneren. De meest ingrij pende is de eventuele sloop van de 40 huizen op de voormalige belt. Verder is er het plan de gif grond gedeeltelijk af te graven. In dat geval zouden de bewoners hun huis voor een half jaar moe ten verlaten. Het derde alterna tief is het uitgraven van het voor malige stortgat, wat zou beteke nen dat de wijk voor een jaar moet worden ontruimd. De confrontatie tussen de wijkbe woners en de gedeputeerde liep voor eerstgenoemden uit op een teleurstelling. Op vragen over onteigening, waardedaling en eventuele provinciale ondersteu ning, bleef de gedeputeerde op de vlakte met de mededeling dat „zware en zwaarwegende argu menten en goede onderbou wing" nodig zijn om beslissingen te kunnen nemen of te kritiseren. Volgens Van Rossum zou eind dit jaar met de sanering van de wijk Voedselvergiftiging EXLOO (GPD) - Zes kinderen uit drie gezinnen in Drenthe heb ben, na pas nu bekend is gewor den, zaterdag een ernstige voed selvergiftiging opgelopen tijdens een familiebijeenkomst in Exloo. De kinderen werden overge bracht naar het ziekenhuis, waar uit twee van hen inmiddels zijn ontslagen. De toestand van de kinderen, 3 tot 13 jaar, is volgens een woordvoerster van het zie kenhuis in Emmen bevredigend. Als mogelijke bronnen voor de voedselvergiftiging worden ge noemd stukjes worst en een licht alcoholische frisdrank. De Keu ringsdienst van Waren heeft de zaak in onderzoek. Op verzoek Ned. Aardoliemaatschappij (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - De Ne derlandse Aardolie- maatschappij (NAM) heeft een Katwijkse kotter in geschakeld om te bewijzen dat de lei dingen die op de zeebodem worden gelegd geen gevaar opleveren voor de visserij. In de visse rijwereld wordt het tegendeel beweerd. Men vindt dat de lei dingen moeten wor den ingegraven. De kotter (KW 45) zal deze week proberen met de netten ver strikt te raken in de pijpleidingen. Alle manoeuvres worden op video vanuit een mini-duikbootje vastgelegd. De re sultaten van het on derzoek zullen wor den voorgelegd aan alle betrokken in stanties. Volgens een woord voerder van de NAM is tot dit uit voerig onderzoek besloten omdat het leggen van leidin gen op de zeebodem veel voordeliger is. "Maar daartoe zul len wij natuurlijk nooit overgaan wan neer dat gevaar op levert voor de vis sers". De NAM wil met het onderzoek een eind maken aan de jarenlange dis cussie die over deze kwestie wordt ge voerd. 9 tlm 18 februari dageli|ks van 10-17 uur; van maandag 13 lot en met vrij dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur; toegang 110,- AMSTERDAMral Trein-Toegang-biljetten bij NS-stalions Marine ontkent vondst Deense vaten met gif DEN HAAG (GPD) - De Koninklij ke marine ontkent de vondst van enkele van de 80 vaten gif die een maand geleden op de Noordzee zijn verloren door een Deens schip. De Deense raad voor mi lieuzaken had dit bekend ge maakt, maar woordvoerder Geneste van de marine zegt: „We hebben nog geen enkel spoor". De drie mijnenvegers van de mari ne, de Drunen, de Veere en de Haarlem, hebben met behulp van sonar op 300 km ten noorden van Den Helder „een heleboel rommel" op de Noordzeebodem aangetroffen, waaronder een op zijn kop liggende oplegger. Een afgezonken tv-camera bracht het kenteken aan het licht en dat bleek Deens te zijn. Maar contro le van dit kenteken bij de Deense autoriteiten heeft inmiddels uit gewezen dat het niet om de op legger kon gaan die vorige maand te water is geraakt. In de omgeving zijn geen containers gevonden, aldus de marine. Er^jif drie8mogelijkheden om de Wegens openlijke geweldpleging uiiilf to canopon Flo mood inorii. AMSTERDAM (ANP) - Van de 24 mensen die gis teren zijn aangehouden tijdens en na de ontrui ming van het Wyers-com- plex in Amsterdam zitten er nu nog twaalf vast. De mensen die daar nog vast zit ten, zijn allen aangehouden we gens openlijke geweldpleging. Voor dit feit zijn in totaal vijftien mensen gearresteerd, maar drie van hen zijn weer weggestuurd. Ook zeven mensen die zijn opge pakt wegens verstoring van de openbare orde zijn inmiddels weer thuis, evenals een man die werd aangehouden wegens bele diging van een agent en iemand die een luchtdrukpistool bij zich had. De politie nam onder meer een gas masker, een complete hockey- uitrusting, een wapenstok, een fietsketting en een luchtdrukpi stool in beslag. Er vielen gisteren in totaal veertien gewonden, al len burgers. (Zie ook pagina 5). SPOEDBEHANDELING - De echtgenote van president Marcos van de Filippijnen, is gisteren naar Amerika vertrokken voor een spoedbehandeling aan haar ogen. "Het gevaar bestaat dat zij haar gezichtsvermogen verliest", aldus een woordvoerder in Ma nilla. Volgens welingelichte krin gen zou zij groene staar hebben. De staatssecretaris van volkshuisvesting mr.G.Brokx (CDA) is een opgewekt en vrijmoedig man. Terwijl zijn baas, minister Winse- mius (WD), er niets in ziet, heeft Brokx het kabinet desalniettemin een voorstel voorgelegd voor een huurbelasting. Mensen met een re latief hoog inkomen, boven de zie kenfondsgrens, en met een relatief lage huur, zouden dan een paar tientjes tot zo'n honderd gulden ex tra huur per maand moeten betalen als zij in hun goedkope woning wil len blijven zitten. Op het eerste gezicht ziet zo'n voor stel er redelijk uit. Via een belasting op te goedkope huren wordt een doorstroming op gang gebracht, waardoor de goedkopere woningen vrijkomen voor de mensen met la gere inkomens. Het mes snijdt dan aan twee kanten. De nieuwe huur ders met hun lagere inkomens zijn in die goedkopere woningen min der of zelfs helemaal niet meer af hankelijk van de individuele huur subsidie en het rijk kan vervolgens op deze post de nodige gelden uit sparen. Een leuk verhaal, maar het klopt niet. Om te beginnen zullen bewoners de kosten van een dergelijke extra heffing afwegen tegen een kostba re verhuizing, gesteld al dat er ge schikte, duurdere huurwoningen te vinden zouden zijn. De vraag is verder of de extra middelen wel ten goede komen aan de volkshuisves ting in het algemeen en aan de indi viduele huursubsidie in het bijzon der. De verdedigers van de huurbe lasting, voorlopig voornamelijk te vinden in het CDA, wijzen boven dien op het grote financieringste kort. Een specifieke groep burgers zou dan extra moeten bloeden om die gezamenlijke schuld te helpen delgen. Behalve opgewekt en vrijmoedig is Brokx echter ook behoorlijk slim. Het is nu voor de zoveelste keer, je zou bijna de tel kwijt raken, dat er een ballonnetje is opgelaten over die huurbelasting. Maar dit keer heeft Brokx de aftocht al keurig ge dekt. Hij meldt namelijk eigener be weging dat voor de uitvoering van deze maatregel zeker duizend ambtenaren extra nodig zullen zijn. De mogelijke opbrengsten zullen derhalve behoorlijk afkalven onder deze zware last, waarbij we de pa- perasserij en de daarbij behorende ergernis voor het gemak maar even buiten beschouwing laten. Het bestaande huur-en subsidiebe leid is een kostbaar goed en als zo danig onlosmakelijk verbonden aan de moderne welvaartsstaat. Het neemt niet weg dat er onevenwich tigheden in voorkomen en dat de gelden niet altijd even doelmatig worden besteed. Het kabinet is trouwens al begonnen met het aan pakken van de individuele huursub sidie. Zonder te hoeven grijpen naar een onwerkbaar paardemiddel als de huurbelasting, kan het kabinet daarom beter streven naar een heuse huurharmonisatie, het aan passen van de huur aan de kwali teit van de woning. Hetzelfde CDA dat nu zo krachtig pleit voor een huurbelasting, heeft in het verleden ook de nodige koudwatervrees ge toond. vooral aan de vooravond van verkiezingen, voor een krachti ge huurharmonisatie. Een grotere zorgvuldigheid bij de toe wijzing van goedkope huurwonin gen kan er ook in belangrijke mate toe bijdragen dat' lager betaalde woningzoekenden goed onder dak komen in voor hen betaalbare wo ningen. Zo zijn er nog wel meer middelen te bedenken, zoals een woningbouw- en stadsvernieu wingsprogramma met voldoende goedkope woningen, een verbod op de verkoop van woningwetwo ningen enz. enz. Staatssecretaris Brokx kent al deze middelen sinds jaar en dag. Het ware te wensen dat hij zijn inspan ningen daarop richtte in plaats van op een proefballonnetje dat, opge laten met zwakke argumenten, bij na te slap Is om nog te kunnen wor den doorgeprikt. EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WEREI Jl NT Al INIAND Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar hel Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen.(071 -144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1