Geen onderscheid man-vrouw m aow Dreigende breuk vakbeweging Italië A. Heijn: uniform tarief btw nadeel voor consument 'Investeren in technologie als bijdrage voor herstel' SER: samenwonenden krijgen teveel IHiHMMHHlil FNV verliest SER-zetel Ford blij met winst FME tempert verwachting na mager '83 FNV stelt werksituatie in vleesindustrie aan de kaak DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (ANP) - Samenwonende bejaarden ontvangen teveel aow. Werkgevers en vakbeweging vinden dat ook in de aow het beginsel van gelijke behandeling tussen man en vrouw moet worden toegepast. Daarom moet het huidige uitkeringssysteem in de aow, waarbij het recht op uitkering voor gehuwden alleen afhangt van de leeftijd van de man, worden aangepast. Daarom moet het onderscheid tussen gehuwd en onge huwd worden opgeheven. Een gelijke behandeling van man nen en vrouwen verhindert ech ter niet dat tevens rekening wordt gehouden met de sociale en economische omstandighe den van aow-gerechtigden. Dit staat in het ontwerp-advies in zake gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de aow dat de sociaal Economische Raad (SER) vrijdag behandelt. De minister van sociale Zaken had in 1981 het oordeel van de SER gevraagd over een voorstel de aow aan te passen aan de der de EG-richtlijn. Deze richtlijn verplicht de EG-landen tot gelei delijke uitvoering van het begin sel gelijke behandeling van man nen en vrouwen in de sociale ze kerheid. Voor 23 december dit jaar moeten de landen hun wet geving in overeenstemming met de richtlijn brengen. Miljoenenorder De Jurong Town Corporation in Singapore heeft opnieuw een op dracht verstrekt en wel van 66 miljoen aan een hiervoor ge vormde combinatie van de aan nemers Ballast Nedam en Boska lis. Het gaat om het opspuiten - van de eilandjes Sakra en Bakau voor de kust van Singapore. De eilandjes zullen met elkaar wor den verbonden en tot één eiland worden samengevoegd. Het werk zal ongeveer 22 maanden vergen, zo heeft Boskalis laten weten. Het nieuwe eiland krijgt een op pervlakte van 165 hectare. Voor het werk zal ongeveer 8 miljoen kubieke meter zand nodig zijn. Bovendien is 400.000 ton stenen nodig voor een beschermende wal die rond het eiland zal wor den aangelegd. De combinatie heeft reeds eerder een soortgelijk werk in Singapo re uitgevoerd. Fokker De Australische regionale lucht vaartmaatschappij East-West Airlines in Sydney heeft bij Fok ker opnieuw twee F-28-mk-4000 vliegtuigen besteld voor levering in augustus en oktober van dit jaar. De vliegtuigen zullen plaats bieden aan 72 passagiers en voor zien worden van extra brandstof tanks en VLF-Omega navigatie- apparatuur, zo heeft Fokker be kend gemaakt. East-West Airlines is sinds gerui me tijd een klant van Fokker. De maatschappij werd december vorig jaar overgenomen door Skywest Airlines in Perth. Voor de nieuwe bestelling werd weer gekozen voor Fokker na een uit gebreide studie van vliegtuigen van verschillende fabrikanten. Zo is bekend dat met name de Britse vliegtuigfabrikant British Aerospace zich nogal wat moeite heeft getroost om de order bin nen te slepen. Winkelsluiting Het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond (NCOV) en het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) voelen niets voor de mogelijkheid om winkels op weekdagen tot zeven uur 's avonds open te laten in plaats van tot zes uur. Dit heb ben de organisaties geschreven aan staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). Van Zeil wil dat de gemeenten kunnen bepalen dat winkels een uur langer open mogen blijven. Het NCOV is ervan overtuigd dat de omzetten door dat uur niet zullen stijgen. Het rendement zal eerder verslechteren. Volgens het NVOV heeft de consument nu al voldoende koopmogelijk heden. Bovendien zal het voor werkgevers en werknemers moeilijker worden om 's avonds aan allerlei maatschappelijke ac tiviteiten deel te nemen, vinden beiden organisaties. Citroen De Franse autofabrikant Citroên, onderdeel van het Peugeot-con- cern, heeft gisteren laten weten van plan te zijn 3500 van zijn 43.000 arbeidsplaatsen te schrap pen. Werknemers zal worden ge vraagd gebruik te maken van vervroegde pensionering en voor buitenlandse werknemers die naar hun land willen terugkeren is een vertrekregeling opgesteld. Eerder had Citroen laten weten drie- tot vijfduizend arbeids plaatsen kwijt te moeten. Peugeot wil in totaal 7500 man kwijt, ongeveer tien procent van het totaal. Ci troen leed in 1982 een verlies van 1,17 miljard frank, 430 miljoen gulden. De SER is verdeeld over de vraag hoe die gelijke behandeling er moet komen, omdat geen van de door de minister voorgestelde aow-systemen uitgaat van gelij ke behandeling van gehuwden en ongehuwden in vergelijkbare omstandigheden, heeft de raad twee andere systemen bestu deerd. Het ene systeem gaat uit van drie uitkeringsniveau's. Zonder on derscheid te maken tussen basis pensioen en toeslagen: 50 pro cent van de huidige gehuwden- uitkering voor een gehuwde of samenwonende uitkeringsge rechtigde met een partner die 65 jaar of ouder is; 70 procent voor alleenwonende uitkeringsge rechtigden en 100 procent voor een gehuwde of samenwonende uitkeringsgerechtigde met een partner die jonger is dan 65 jaar. Dit systeem sluit zoveel mogelijk aan bij de bestaande wetgeving en voorkomt overheveling van uitkeringslasten naar aanvullen de pensioenregelingen verla ging van de AOW-uitkering wordt namelijk automatisch ge compenseerd door een verho ging van het aanvullende pen sioen. Het andere systeem maakt een on derscheid tussen een basispen sioen en een toeslag. Het geeft ie dereen een basispensioen dat 50 procent van de huidige gehuw den uitkering bedraagt. Hierop wordt een toeslag verleend van 20 procent voor alleenwonenden en maximaal 50 procent voor ge huwden en samenwonenden met een partner die jonger is dan 65 jaar. De hoogte van de toeslag hangt af van het inkomen van de partner. Volgens de raad is in beide systemen geen sprake van directe of indirecte discrimina tie. Gehuwde bejaarden krijgen thans per 1 januari 1984 een bruto maanduitkering van 1.554 gul den en ongehuwde bejaarden 1.083 gulden per maand. De bru- to-vakantie-uitkering per maand is voor gehuwde bejaarden 90 gulden en voor ongehuwde be jaarden 63 gulden. Uit een steekproef van de sociale verzekeringsbank blijkt dat 21.700 gehuwde vrouwen met een echtgenoot onder de 65 vol gens de nieuwe systemen recht zouden krijgen op een aow-uit- kering. De totale uitkeringslas ten zouden bij het eerste systeem stijgen met 325 miljoen gulden en bij het tweede systeem met 32 miljoen gulden. Door invoering van de door de raad bestudeerde systemen gaat de financiering van de aanvul lende pensioenregelingen meer kosten. Dat wordt een onge wenst gevolg genoemd. De raad vindt dat werkgevers en werkne mers moeten beslissen hoe die aanvullende pensioenregelingen aan een gewijzigde aow aange past moeten worden. DEN HAAG - Gisteren kwam er een definitief einde aan het bestaan van het voormalige Haagsche Courant gebouw. Terwijl een waterstraal langs het pand werd gejaagd tegen het stof kantelde het oude gebouw aan de Wagenstraat onder het geweld van de explosieven tegen de vlakte. (Foto anp» DEN HAAG (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) raakt een zetel kwijt in de Sociaal-Economische Raad. Het belangrijk ste adviesorgaan van de regering op sociaal-economisch terrein. Die zetel gaat naar het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), dat van drie op vier SER-leden komt De FNV gaat van elf leden thans terug naar tien. De zetelruil is een gevolg van verschuivingen in de ledenaantallen van de vakorganisaties. Die ledenaantallen vonden niet langer hun afspiege ling in de SER-vertegenwoordiging. Dat blijkt uit een ontwerp-advies van de SER over de samenstelling. Het advies moet in de vergadering van vrijdag door de SER worden vastgesteld. De werknemersorganisaties hebben (net als de werkgevers) vijftien leden in de SER. De FNV telt thans elf, het CNV drie en de vakcentrale MHP één zetel. De ledenbestanden per 1 oktober 1983, de basis voor de nieu we verdeling, bedroegen respectievelijk 965.229, 323.667 en 111.904. Daardoor komt de verdeling volgens de kwantitatieve criteria die hier voor gelden op tien voor de FNV, vier voor het CNV en één voor de MHP. De verdeling van de werkgeverszetels blijft ongewijzigd. VNO zes (waar van één tezamen met het NCW), NCW drie (waarvan één te zamen met het VNO), KNOV drie, NCOV één en de drie landbouworganisaties tezamen twee. UTRECHT (ANP/GPD) - Voorzit ter A. Heijn van de stichting cen traal bureau levensmiddelenhan del wijst de invoering van een uniform btw-tarief af. De voorde len wegen volgens hem niet op tegen de nadelen. Uniformering zal de inkomsten van de handel negatief beïnvloeden en de kos ten van levensonderhoud voor de consument extra verhogen. Heijn heeft dit gisteren gezegd in Utrecht tijdens de opening van de internationale levensmidde- lenbeurs Roka. Hij reageerde hiermee op uitlatin gen van staatssecretaris Koning (financiën) die een warm voor stander van de invoering van een uniform btw-tarief. Tijdens zijn toespraak zei Koning dat de overweging die indertijd leidde tot de invoering van het lage- btw-tarief om de druk van de omzetbelasting voor de minder- draagkrachtigen te verzachten, vandaag niet meer van kracht is. Volgens Koning consumeren la gere inkomensgroepen verhou dingsgewijs niet noemenswaard meer van goederen die met het verlaagde tarief worden belast dan de hogere inkomensgroe pen. Het is dus niet meer zo dat door toepassing van het verlaagde ta rief de bestedingspositie van de lagere inkomens in het bijzonder wordt ontzien. Koning meent dat het bestaan van twee uiteenlo pende tarieven voor tal van fric ties zorgt en de noodzaak tot handhaving ervan niet meer aan wezig is. De weg naar een unifor me btw-regeling ligt daarom voor de hand. Tweederde deel van het con sumptiepakket is belast met het 19-pct-btw-tarief, een derde met het 5-pct-tarief. Eèn uniform ta rief, waarbij het hoge tarief ver laagd en het lage tarief verhoogd wordt gedacht wordt aan 15 procent zou weliswaar leiden tot hogere prijzen in de levens middelensector waar twee derde onder het lagere tarief valt; daar tegenover staat dat bijvoorbeeld kleding, schoeisel, gas en elektri citeit goedkoper kunnen wor den. Ook de bouwkosten kunnen dalen en daarmee de huren van nieuwbouwwoningen. Het mi nisterie van financiën ziet bij een uniform btw-stelsel een stijging van het prijsindexcijfer van 0,6 procent en volgens Koning zal het niet meer zijn. Heijn is echter wel van mening dat de maatregel grote invloed heeft op de kosten van levensonder houd, vooral naarmate het gezin groter is. De behoefte aan levens middelen is in dat geval immers DEN HAAG (GPD) - De technolo gie in ons land moet beter bijdra gen tot economisch herstel. Dat staat in het standpunt dat het ka binet heeft geformuleerd over het zogenoemde technologiebe leid. Dit beleid moet sterker op de behoeften van het bedrijfsle ven worden gericht. Ook moet de relatie tussen onderzoek en on derwijs worden verstevigd. Be drijven moeten tot vernieuwin gen worden aangewakkerd. Deze visie wordt verwoord in een brief die minister Van Aardenne (economische zaken) gisteren de Tweede Kamer heeft gezonden. Hij gaat hiermee in op de aanbe velingen van het rapport van een officiële werkgroep tot het rich ten van het technologiebeleid op de marktsector. Het technologie beleid kan niet in de plaats tre den van het algemeen econo misch beleid. Maar het vormt een noodzakelijke aanvulling. Een ombuiging van dit beleid is noodzakelijk voor het verbeteren van de Nederlandse concurren tiepositie en het slagen van het herindustrialisatiebeleid. Dat is niet voldoende, want tegelijker tijd moet het bedrijfsleven zelf zich belangrijk inspannen. Van Aardenne vindt de analyse van het rapport "helder en waarde vol". Hij onderschrijft de hoofd lijnen van de aanbevelingen die de werkgroep deed. Van de totale uitgaven voor onder zoek en ontwikkeling besteedt het bedrijfsleven ongeveer de helft. Maar dat is volgens de be windsman onvoldoende en ook is deze inspanning te veel eenzij dig bij vijf multinationale onder nemingen geconcentreerd. Daar om moeten de activiteiten vooral worden verbreed naar de mid delgrote en kleine bedrijven. Hierbij is de zogenaamde inno vatiestimuleringsregeling die 1 oktober van dit jaar wordt inge voerd van belang. Op korte termijn moet er ook meer samenhang komen in de kenni soverdracht. Ondernemers die nen dicht bij huis de gewenste al gemene informatie te kunnen krijgen. Dat kan hen helpen bij het streven naar toepassing van vernieuwingen. Maar het is ook nodig dat universiteiten, hoge scholen en onderzoeksinstellin gen hun kennis beter toeganke lijk maken voor bedrijven. Er zijn speciale maatregelen nodig voor zogenaamde kennisbe scherming. Die maken het klei nere en middelgrote bedrijven mogelijk het (alleen)recht op een vinding te kunnen handhaven. Bovendien moet het gemakkelij ker worden gemaakt in ons land hoog-technologische bedrijven te starten. Van Aardenne over weegt op dit gebied een aantal proefnemingen te steunen. Bij technologische vernieuwing neemt het onderwijs een sleutel positie in. In alle vormen van on derwijs moet meer aandacht worden geschonken aan de bete kenis van technologische ont wikkelingen en de effecten daar van op economie en samenle ving. Samen met minister Deet- man (onderwijs) wil Van Aarden ne in overleg met werkgevers en werknemers de aansluiting van onderwijs op het bedrijfsleven verbeteren. DEARBORN (Michigan) (UPI) De Amerikaanse autofabri kant Ford Motor Company heeft voor het eerst sinds drie jaar in 1983 weer winst ge maakt. Het batige saldo be droeg 1,87 miljard gulden. De verliezen in de drie jaar er voor waren uitgekomen op drie miljard dollar. De verbe tering die zich heeft voorge daan is de beste van het ene jaar op het andere in de ge schiedenis van het Ameri kaanse bedrijfsleven, aldus Ford-topman Philip Cald well. Ford-president Caldwell in 'n nopjes (foto anp>. groter. De bestedingen aan 19- procentsartikelen, bijvoorbeeld de huishuur of de koop van een televisietoestel, lopen ondanks verschillende gezinsomstandig heden niet uiteen. Het koopkrachtverlies voor grote re gezinnen zal groter zijn dan de door het ministerie van financiën berekende 0,6 procent. Voor de handel betekent het een terug gang in omzet. Voor de laagstbe taalden zal dit volgens Heijn ex tra hard aankomen. In het con sumptiepatroon zullen ook ver schuivingen optreden ten kosten van de levensmiddelenaanko pen. In de grensstreek zal de si tuatie van nu, waarin Belgen en Westduitsers in ons land hun in kopen doen, omkeren. Invoering wachten met de aankoop van ar tikelen waarvan het tarief om laag gaat. Aan de andere kant zullen artikelen waarvan het ta rief omhoog gaat op grote schaal worden ingeslagen. Het aan kooppatroon zal daardoor gerui me tijd verstoord zijn. De lasten worden zeer ongelijk verdeeld, van invoering van een uniform btw-tarief dient onder de huidige moeilijke economische omstan digheden te worde/i afgezien, al dus Heijn. ZOETERMEER - In de metaal- en electrotechnische industrie zal dit jaar slechts sprake zijn van een zeer geringe opleving. Als Volvo Car en Hoogovens buiten beschouwing blijven, dan zullen de investeringen bij lange na niet de groei halen van 22 procent, die onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek is voorspeld. Dat zegt voorzitter ir. W. ter Hart van de werkgeversorganisatie FME in het vandaag verschenen nummer van het verenigings blad Metalectro Profiel. Uit een door de FME gehouden enquete onder 650 aangesloten bedrijven met in totaal 240.000 werkne mers blijkt, dat dit jaar rekening houden moet worden met een verdere daling van de werkgele genheid met ongeveer drie pro cent. De afzet, gemeten in hoe veelheden, zal daarentegen iets toenemen met vier procent. De gehele bedrijfstak biedt werk aan ongeveer 350.000 mensen. Het jaar 1983 is voor de metaal- en electrotechnische industrie slechter geweest dan verwacht. Inplaats van een geringe groei in afzetvolume was er sprake van een daling met een procent, ter wijl de werkgelegenheid met zes procent afnam. Slecht ging het vooral in de metaalprodukten (constructiewerkplaatsen, off shore-industrie), met een terug gang van vier procent in zowel binnen als buitenland. Over de gehele bedrijfstak geme ten was de teruggang het grootst op de binnenlandse markt, waar de transportmiddelenindustrie vooral de scheeps- en vliegtuig bouw - het meeste terrein (vijf procent) moesten prijsgeven. Daardoor ging het ook slecht met de basismetaal, die afhanke lijk is van investeringen in de an dere metalectro-bedrijven. De machinebouw wist de schade te beperken dankzij investeringen in andere bedrijfstakken. Het lage peil van de investeringen, de aanhoudende teruggang in de bouw en een daling van de parti culiere consumptie waren vol gens de FME de grootste boos doeners achter de tegenvallende resultaten. Door het aantrekken van de investeringen in de delf stoffenwinning, de chemie, de aardolie-industrie en de electrici- teitsbedrijven, verwacht de me taal- en electrotechnische indus trie dit jaar een bescheiden voor uitgang. Omdat het vooral zal gaan om ver vangingsinvesteringen, valt nog geen stijging van de werkgele genheid te verwachten. Wel moet de sterkere concurrentiepositie als gevolg van de loonmatiging en de toenemende produktiviteit per werknemer moeten de be drijfstak leiden tot verbetering van de export. UTRECHT (ANP) - Met name bij de cao-onderhandelngen wil de Voedingsbond FNV de arbeids omstandigheden in de vleesin dustrie (19.000 werknemers) aan de kaak gaan stellen. In een nota concludeert de bond dat de ar beidsomstandigheden in de vleesindustrie in het algemeen "belabberd zijn". Het werk is zwaar, eentonig, smerig, lawaai ig, de werknemers staan ook vaak letterlijk op de tocht. De be drijfstak wordt dan ook geken merkt door een hoog ziektever zuim (in '80 bijna het dubbele van het landelijk gemiddelde), minder dan een derde van de werknemers haalt z'n pensioen en ondanks de grote werkloos heid blijft het verloop hoog, al dus de Voedingsbond in de nota. De bond vindt dat vakbeweging en werknemers (onder meer via de cao-onderhandelingen) nauwer bij de kwaliteit van het werk moeten worden betrokken. Au tomatisering kan een middel zijn om de gezondheid van de werk nemers te redden, maar de werk nemers moeten wel meer te zeg gen krijgen over automatise- rings- en investeringsplannen. Dit om te voorkomen dat het be tere werk verdwijnt en dat de vervelende klussen blijven. Voorts mogen toeslagen voor vuil werk geen reden zijn om niets te verbeteren aan de ar beidsomstandigheden. Ook bepleit de bond ondermeer dat in de arbeidsomstandighe denwet snel concrete normen worden opgenomen over onder meer lawaai en gebruik van che mische stoffen. Op het ogenblik is die wet op dit soort belangrijke punten nog veel te vaag. Ook strengere controle van de ar beidsinspectie is dringend nood zakelijk, aldus de Voedingsbond FNV. Er dreigt een breuk in de Ita liaanse vakbeweging, veroor zaakt door onenigheid binnen de grootste van de drie vakcen trales, de CGIL, over de bezui nigingsvoorstellen van de re gering. Het belangrijkste ge schilpunt is de aanpassing van de automatische prijscompen satie (de zogenaamde 'glijden de loonschaal') aan een vooraf geprogrammeerd inflatiecijfer van 10, eventueel gevolgd door een aanvullende compensatie aan het eind van het jaar, als de inflatie achteraf hoger blijkt uit te vallen. Het voorstel is aanvaard door de katholieke CISL en door de overheersend socialistische UIL, maar wordt verworpen door de communis tische meerderheid van de CGIL onder leiding van voor zitter Luciano Lama, commu nistisch kamerlid en lid van het centraal comité van de PCI. Voor het eerst in de geschiedenis van de CGIL kwam de socialis tische minderheid, geleid door vice-voorzitter Ottaviano del Turco, met een afwijkend min derheidsstandpunt, waarin de regeringsvoorstellen wel wer den aanvaard. De zaak wordt nog verder gecompliceerd door de houding van de achter ban, die absoluut niets wil we- door Hein ten Kortenaar ten van enige correctie op het geldende systeem: „Handen af van de glijdende loonschaal" was het motto waaronder vori ge week in Milaan een 'sponta ne' (niet door de vakcentrales uitgeroepen) staking werd ge houden. Van CGIL-zijde wordt er dan ook op aangedrongen de onderhandelingen met de regering ondergeschikt te ma ken aan een referendum onder de arbeiders, waarvan de nega tieve uitkomst al bij voorbaat vaststaat. De crisis wordt veroorzaakt door het feit, dat de noodzakelijke bezuinigingsmaatregelen dit maal afkomstig zijn van een so cialistische premier. Betino Craki besloot vorige week per soonlijk in te grijpen in de al maanden durende onderhan delingen tussen de regering (vertegenwoordigd door de so cialistische minister van ar beid Gianni de Michlelis), de ondernemers en de vakbon den. Hij eiste binnen enkele dagen antwoord op het rege ringspakket, waarin onder meer de correctie op de loon schaal werd gebonden aan een prijzen- en tarievenstop tot eind april, en de belofte dat ook de openbare tarieven (ver voer, elektriciteit, telefoon) binnen de 10-grens zouden blijven. Het minderheids standpunt van Del Turco en de zijnen is dan ook ingegeven door partijloyaliteit, zoals La ma en de communistische meerderheid gehoorzamen aan de onverzoenlijke oppositie houding van de PCI. Het is een uiting van de crisis van links, die wordt veroor zaakt door het socialistische leiderschap van een niet-linkse regering, waarvan de grootste linkse partij, de PCI, blijft bui tengesloten. Het is tegelijk een dramatische onderbreking van het hereni gingsproces, dat zich de afgelo pen decennia in de Italiaanse vakbeweging had afgetekend. De CGIL was aan het eind van de oorlog ontstaan als een heidsvakcentrale, waaraan, door een uitdrukkelijk ver drag, ook werd deelgenomen door de katholieke en socialis tische arbeiders. In de loop van de koude oorlog scheidden eerst de katholieken (CGSL) en later ook een deel van de so cialisten, met sociaal-democra ten en republikeinen (UIL) zich af. Van een verenigd ar beidersfront was jarenlang geen sprake meer, totdat de 'hete herfst' van 1969 de een heid aan de basis herstelde. In 1972 kwam het tot de oprich ting van een confederatie van de drie vakcentrales, met een gezamenlijk secretariaat, dat door ondernemers en rege ringsinstanties als enige ge sprekspartner in arbeid s- en loonkwesties werd aanvaard. Het verschil van mening tus sen CISL en UIL enerzijds en CGIL anderzijds, nu gevolgd door overbrugbare tegenstel lingen tussen communisten en socialisten bihnen de CGIL zelf, schijnt een nieuw uiteen vallen van de moeizaam be reikte eenheid in te luiden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9