Bush in Moskou: VS willen vrede Benoeming Tsjernenko geen teken van kracht Parlement Polen langer in functie YS: aanvalsleger en raketten voor Jordanië j Conferentie voortgezet over atoomvrije Balkan Doorgang in Beiroet [ACHTERGROND! DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 Tsjernenko pleit voor militair evenwicht WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - President Reagan heeft de nieuwe leiders van de Sowjet-Unie uitgenodigd tot samenwerking bij het leggen van een basis voor beter wederzijds begrip en opbouwende samenwerking. De woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes verwees naar woorden van deze strekking, die Reagan al zaterdag had gebruikt in een wekelijks radiopraatje. Volgens Speakes zal vice-presi dent George Bush, die in Mos kou de begrafenis van Andropov bijwoont, Reagans boodschap persoonlijk overbrengen aan diens opvolger Konstantin Tsjer nenko en anderen die in de Sow- jet Unie posities van gezag bekle den. Bush zal ook de nadruk leg gen op het Amerikaanse streven naar vrede en in het bijzonder het zoeken naar wederzijds aan vaardbare overeenkomsten. Formeel spreekt het Witte Huis nog van 'nieuwe leiders' in de Sowjet Unie, zolang Tsjernenko nog niet in een staatsfunctie is benoemd. Speakes zei dat Rea gan persoonlijk gelukwensen zal zenden zodra Tsjernenko tot pre sident wordt benoemd. Panamese eerste man afgetreden PANAMA (AFP/DPA) - De Pana mese president Ricardo de la Espriella heeft gisteren zijn ont slag ingediend by de president van het hooggerechtshof. Hij is opgevolgd door vice-presi dent Jorge Illueca, die enkele uren na het aftreden is beèdigd. De la Espriella werd op 30 juli 1982 staatshoofd na het gedwon gen aftreden van president Aris- tides Royo. Volgens radioberichten in buur landen van Panama zijn ernstige meningsverschillen met de lei ding van de machtige nationale garde de aanleiding geweest voor het onverwachte aftreden. Amerikaanse Sowjet-experts ver wachten geen spoedige verande ringen in het Russisch buiten lands beleid, omdat in beginsel dezelfde mensen de leiding heb ben. Maar juist daarom zeggen zij, is het van bijzonder belang dat de VS duidelijk maken vrede na te streven, ook al zullen de Sowjets niet geneigd zijn Reagan nog voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen tegemoet te komen. Tsjernenko aanvaardde gisteren het partij leiderschap met een waarschuwing aan het adres van „sommige leiders van kapitalisti sche landen die kennelijk geen vrede willen". In een zeer lange redevoering tot het Centraal Co mité van de communistische partij verklaarde Tsjernenko dat de Sowjet Unie niet zal toestaan dat het militaire evenwicht tus sen oost en west zal worden ver broken. Eerder op de dag had het Centraal Comité Tsjernenko, de tweede man in de Kremlin-hiérarchie, benoemd tot opvolger van de donderdag overleden Joeri And ropov. Met zijn 72 jaar is de uit Siberië afkomstige boerenzoon Tsjernenko de oudste nieuwe partijleider uit de Sowjet-ge- schiedenis. Al na de dood van Brezjnjev in 1982 gold Tsjernen ko als mogelijke opvolger. Hij moest toen genoegen nemen met de tweede plaats achter KGB- chef Andropov. Tsjernenko heeft echter, naar Mos- kou-kenners beweren, conces sies moeten doen aan de ver schillende machtsgroepen bin nen de partijtop. Juist de diplo matie (Andrej Gromyko), de ge heime dienst (Viktor Tsjebrikov) en de militairen (Dmitri Oesti- nov) zorgden er in 1982 voor dat niet hij, maar Andropov de op volger van Brezjryev werd. Het Witte Huis pleitte na de be kendmaking van de benoeming van Tsjernenko voor een ont moeting tussen vice-president George Bush en de nieuwe par tijleider. Bush verblijft in Mos kou voor de begrafenis van And ropov. Bij de begrafenis van Bregpjev in 1982 ontmoette Bush ook de nu overleden partij leider Andropov. De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die namens de Nederlandse regering de begrafenis van Andropov zal bijwonen, zei te hopen dat de wisseling van de macht in de Sowjet-Unie zal bijdragen tot een verdere ontspanning tussen oos en west. Grote veranderingen in het beleid op korte termijn acht minister van den Broek echter niet waar schijnlijk. Het is, zo constateerde de minister, bovendien nog de vraag of Tsjernenko ook Andro pov als president zal opvolgen. De minister waarschuwde voor al te optimistische verwachtingen over de gesprekken die in Mos kou zullen worden gehouden in de 'wandelgangen' van de begra fenis van Ajidropov. De minister zei zelf geen afspraken te hebben voor besprekingen. Mevrouw Thatcher, de Britse minister-pre sident, verklaarde in Moskou dat zij had gevraagd om een ontmoe ting met Tsjernenko. Het was echter nog niet bekend of en wanneer de ontmoeting plaats zou vinden. ATHENE - In de Griekse hoofd stad is gisteren de tweede fase begonnen van een conferentie op ambassadeursniveau van Bal- kanlanden die door premier Andreas Papandreou bedoeld is als stap in de richting van de in stelling van een atoomwapen- vrije Balkan. Aan de conferentie door Frans van Hasselt wordt deelgenomen door Grie kenland, Joegoslavië, Roemenië, Bulgarije en Turkije. De bijeen komst was al een maand geleden geopend, maar toen was Turkije slechts door een waarnemer ver tegenwoordigd. 'Denucleanisering van de Balkan', een veel vroeger al door Roeme nië nagestreefd denkbeeld, is een van de hoofddoelen van de Griekse socialisten die in okto ber 1981 aan de macht kwamen na hun grote verkiezingsover- winning. Premier Papandreou nodigde zijn vijf Balkan-colle ga's vorig jaar mei in een brief uit deel te nemen aan een desbetref fende conferentie in Athene. Al banië weigerde, maar de andere vier accepteerden, zij het dat de Turken een slag om de arm hiel den inzake de agenda. Toen de conferentie 17 januari jl. begon, verklaarde Ankara zich „onvoldoende voorbereid". Maar in werkelijkheid had de kwestie van de atoomontwapening in Turkse ogen een te hoge priori teit gekregen op de agenda. Als oplossing vond men de formule van de verschillende 'fasen' - na deze week zal nog een derde fase volgen, waarschijnlijk in een an dere Balkan-hoofdstad. Turkije en Griekenland zijn de eni ge Balkan-landen met atoomwa pens op hun grondgebied, dus deelneming van eerstgenoemd land kan moeilijk worden ge mist. Door de Turken, maar ook van Griekse rechterzijde, wordt beklemtoond dat buiten de Bal kan, op Sotyjet-gebied, genoeg atoomwapeninstallaties zijn op gesteld die Turkije en Grieken land kunnen bereiken. De garan tie die Papandreou tijdens zijn recent bezoek aan Sofia zou heb ben gekregen, dat Bulgarije geen atoomwapens op eigen gebied zou opstellen, zouden slechts van betrekkelijk theoretische be tekenis zijn. Twijfel is er ook over de werkelijke verlangens van Joegoslavië, waar de leiders toch wel enige veiligheid zouden voelen onder Buitenland WARSCHAU (Rtr/DPA) - Het Poolse parlement heeft zijn zit tingsperiode van vier jaar ver lengd tot eind 1984. Deze zou vol gende maand aflopen. Ook is een nieuwe kieswet aangenomen voor de verkiezing van regionale overheden. De parlementsverkiezingen zou den de eerste gelegenheid zijn voor het volk om zich uit te spre ken sinds de confrontatie van de regering met het vakverbond So lidariteit en de afkondiging van de staat van beleg in 1981. Het huidige parlement werd in maart 1980 gekozen ten tijde van de voormalige partijleider Gierek en enkele maanden voor de sta kingen in Gdansk en andere ste den. De afgevaardigden namen ook een nieuw kiessysteem aan dat voor de eerste keer zal worden ge bruikt bij de plaatselijke verkie zingen die dit voorjaar worden gehouden. Alle maatregelen wer den zonder tegenstemmen aan genomen hoewel zij als ondemo cratisch zijn betiteld door een aantal leden van het parlement en door ondergrondse leiders van het verboden vakverbond. Volgens Solidariteit zijn de nieuwe procedures zodanig dat de favo riete kandidaten van de commu nistische autoriteiten en hun bondgenoten altijd worden ge kozen. Alle kandidaten voor de verkiezingen moeten worden goedgekeurd en de autoriteiten hebben voorstellen om de na men in alfabetische volgorde op te nemen verworpen. De namen van de favoriete kandi daten zullen bovenaan staan en zij zullen moeten worden door gestreept als de kiezer een ande re kandidaat prefereert. In het Poolse systeem hoeven stembil jetten niet gemarkeerd te wor den en gaan dergelijke "blanco" stemmen automatisch naar de bovenste naam. Volgens welin gelichte bronnen verandert het overgrote deel van de Polen niets op de stembiljetten. Woordvoerders van Solidariteit hebben er bij de bevolking op aan gedrongen de verkiezingen te boycotten. Een boycot zou echter een tijdelijke uitwerking hebben. Volgens de regels wor den er nieuwe verkiezingen uit geschreven wanneer minder dan 50 procent van kiezers in de eer ste ronde zijn stem uitbrengt. De resultaten van een tweede ronde zijn echter altyd geldig, hoe groot de opkomst ook is. Volgens regeringswoordvoerders is de zittingsperiode van het par lement verlengd om niet het zwa re wetgevende programma te verstoren. Uit bronnen binnen de oppositie is echter vernomen dat de autoriteiten vrezen dat een boycot van de ondergrondse oppositie het resultaat van parle mentsverkiezingen in diskrediet zal brengen. Bigamie SINGAPORE (DPA) - De Chi nese zakenman Hong Eng Seng is in Kuala Belait in Brunei getrouwd met twee lingzusters. Volgens het dag blad "Borneo Bulletin" is het drietal vanaf zijn eerste ont moeting onafscheidelijk ge weest. De dubbel gezegende Hong zegt dat er geen problemen zijn. Zijn vrouwen stemmen wat aard betreft overeen en naar humeur en smaak is er "vrijwel geen onderscheid". de atoomparaplu van de NAVO. Hoe het zij, op de agenda van de gisteren begonnen tweede fase blijkt de kwestie van de denu- clearisering van de hele Balkan op de laatste plaats te zijn geko men, na meer algemene zaken als samenwerking op verkeers- en toeristisch gebied, gemeen schappelijke bestudering van atoomenergie voor vreedzame doeleinden en beveiliging tegen nucleaire gevaren. Erg veel be lang kan dan ook niet aan deze fase worden toegekend - op de Griekse staatsmedia werd zij ver re overvleugeld door de aanwe zigheid in Moskou van Andreas Papandreou voor de begrafenis van Andropov. Maar het blijft een merkwaardig bont gezelschap dat deze week in Athene bijeen is: een trouw lid van het Warschau Pact (Bulga rije), een trouw lid van de NAVO (Turkije), een 'lastig' lid van het Warschau Pact (Roemenië), een 'lastig' lid van de NAVO (Grie kenland) en een land uit de Der de Wereld (Joegoslavië). WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse regering is van plan Jor danië 1600 luchtdoelraketten te verkopen. Tevens wil Washing ton Israël laten toestemmen in de vorming van een met Ameri kaanse wapens toegerust Jor daans aanvalsleger. Het Congres is al vorige week van deze gehei me plannen op de hoogte ge steld. Het heeft vijftig dagen de tijd de verkoop tegen te gaan. Als de Senaat noch het Huis van Af gevaardigden een veto over het voorstel uitspreekt, gaat de ver koop door. De Israëlische regering is erg be zorgd over de Amerikaanse plan nen. "De wapens kunnen gemak kelijk in verkeerde handen val len, de PLO zou er verschrikke lijke schade mee kunnen aan richten", aldus een Israëlische regeringsfunctionaris. De mogelijke verkoop kwam aan de orde na gesprekken tussen koning Hoessein, president Rea gan, minister van buitenlandse zaken Shultz en Robert McFarla- ne van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad over de kwestie- Libanon. De Egyptische presi- BEIROET (AFP/RTR/UPI/DPA) Het diplomatieke overleg over de cri sis in Libanon zit nog steeds in het slop, maar de bevolking in West- Beiroet kon gisteren voor het eerst binnen een week opgelucht adem halen, omdat een doorgang tussen het oostelijk en westelijk deel van de Libanese hoofdstad enkele uren was geopend. Vrachtauto's met brand stof, meel, voedingsmiddelen, dekens en zuurstofflessen kregen toe stemming van christelijk Oost- naar moslim West-Beiroet te rijden. Langs de zogeheten "groene lijn", die beide stadsdelen scheidt, werd ook gisteren de hele dag met automatische wapens geschoten. Maar in vergelijking met voorgaande dagen was het volgens waarnemers be trekkelijk rustig. Het Libanese leger is niet van plan West-Beiroet met geweld te herove ren, zo werd gisteren uit militaire bron vernomen. Een dergelijke ope ratie zou eindigen in een bloedbad en een enorme schade aan gebou wen ten gevolge hebben, zo zeiden militaire zegslieden. dent Moebarak zou de kwestie vandaag met hen bespreken. Het wapen waarom het gaat is de Stinger, een bazooka-achtig wa pen dat vanaf de grond kan wor den afgevuurd op luchtdoelen tot een afstand van ruim vijf kilo meter. Vorige maand besloot het Pentagon de zesde vloot voor de kust van Libanon en aan de mon ding van de Perzische Golf van deze raketten te voorzien als ver dediging tegen zelfmoordcom mando's. Dezelfde geheimhouding die nu rond de levering van Stingers aan Jordanië wordt betracht, werd in acht genomen toen de Amerikaanse regering het Con gres in de herfst peilde over de oefening en uitrusting van een Jordaans leger, dat tot taak zou hebben bevriende naties in de Perzische Golf te hulp te komen, wanneer die bedreigd zouden worden door binnenlandse op standelingen of buitenlandse strijdkrachten. Pro-Israëlische Congresleden maakten toen bezwaar tegen de plannen. De regering kwam daarop tussenbeide om het Con gres ervan te overtuigen dat der gelijke maatregelen zowel in het belang van de VS als van Israël zouden zijn. Als reactie daarop heeft de Israëli sche regering haar oppositie la ten varen, en bestudeert nu het voorstel. WASHINGTON Koning Hoessein van Jordanië (links) en de Egyptische president Moebarak wisselen be leefdheden uit na een ontmoeting met fotografen in Washington. Koningin Noor van Jordanië slaat het tafereel geamuseerd gade. (foto ap> Nieuw voorstel voor EG-budget STRAATSBURG (ANP) - Als de regeringen van de tien lidstaten van de EG er voor 31 maart in slagen een oplossing te vinden voor het probleem dat het Ver enigd Koninkrijk vindt dat het te veel bijdraagt aan de kas van de gemeenschap, dan is het Euro pees Parlement bereid dat land en de Bondsrepubliek 3,3 mil jard gulden terug te betalen. Dit heeft het parlement gisteravond in Straatsburg beslist op voorstel van de Franse liberaal Christiane Scrivener. Het geld was door de regeringen van de lidstaten al aan Groot- Brittannië en de Bondsrepubliek toegezegd, maar december vorig jaar besliste het parlement tot groot ongenoegen van de Britse premier, Margaret Thatcher in afwachting van een regeling het bedrag in de reserve van de be groting voor 1984 te plaatsen, waar het niet uitgehaald kan worden zonder goedkeuring van het parlement. ff De keuze van Konstantin Tsjer nenko tot opvolger van Joeri Andropov als secretaris-gene raal van de Russische commu nistische partij kan niet in alle opzichten een teken van kracht worden genoemd. Tsjernenko heeft immers een aantal zaken tegen die hem niet de meest geschikte man lijken te maken voor het leiden van een wereldmacht. In de eerste plaats is er natuur lijk zijn leeftijd van 72 jaar. Nog nooit is een Sowjet-leider zo oud van start gegaan. Stalin was net 40 toen hij eerste par tij-secretaris werd, Chroesjts- jov 58, Brezjnjev eveneens 58, Andropov 68 en Tsjernenko nu door Martin van den Heuvel 72. De lijn van vergrijzing wordt met de keuze van Tsjer nenko dus voortgezet. Daar naast geldt dat Tsjernenko's gezondheid ook weer niet zo sterk is en dat hij zich tot nu toe overwegend met de ideolo gie heeft beziggehouden. Na tuurlijk heeft Tsjernenko in het partijapparaat ook wel al gemene bestuursvaardigheid verworven, maar hij mist bij voorbeeld economische kennis die voor het besturen van de Sowjet-Unie op dit moment toch bijna onmisbaar lijkt. Uit deze keuze blijkt overigens wel hoe huiverig de politbu reauleden zijn om één groep machthebbers al te sterk te la ten worden. Daarom kozen ze in 1982 niét Brezjnjev's favo riet Tsjernenko, maar Andro pov. Nu de Andropov-groep te sterk dreigt te worden en de Brezjnjev-fractie klappen heeft opgelopen, heeft de meerder heid van het politbureau voor Tsjernenko gekozen. Uit deze keuze spreekt misschien niet alleen angst voor één overheer sende groep, maar ook angst om de eigen positie te verhe zen. Mensen als premier Tichonov, de minister van defensie Oestinov en de minister van buitenland se zaken Gromyko die ver in de zeventig zijn vreesden waar schijnlijk dat als de groep jon ge technocraten (Romanov, Gorbatsjov en anderen) van de Andropov-groep de macht over zouden nemen, hun posi ties weieens snel in gevaar zou den kunnen komen. Andro pov's nieuwe bezems hadden immers al voor vele hoge func tionarissen te snel geveegd. Nu kunnen ze het onder Tsjernen ko misschien nog wel een paar jaar uitzingen. Uit de keuze van Tsjernenko blijkt voorts hoezeer de partij top zich aan het oude en ver trouwde blijft vastklampen. De nieuwe eerste partij-secre taris is in 1911, dus nog onder de tsjaren geboren. Zijn carriè re is zeer merkwaardig verlo pen. Tsjernenko is een Siberiër en voelt zich dat nog steeds. Zonder nu te zeggen dat de verschillen tussen Europese Russen en Sibiijakken even groot is als in de Verenigde Staten tussen de oost- en west kust, zal zo'n achtergrond zijn poütieke opvattingen toch be slist anders kleuren. Pas op zijn 45ste kwam hij in het partijapparaat in Moskou werken en hij was al 60 jaar toen hij in het Centraal Comité werd opgenomen. We weten dat hy deze promotie aan Brezjnjev dankte onder wiens leiding hy in de jaren vijftig in de Sowjet-republiek Moldavië had gewerkt. Men kan Tsjer nenko dus met recht een laat bloeier noemen. Op 2 maart 1973 bracht de Pravda een gro te foto waarin hij, die tot dan toe tamelijk onbekend was, naast Bre?jryev werd afge beeld. Van toen af aan ging zijn ster snel omhoog en begeleid de hij Brezjnjev in 1975 onder meer naar de conferentie voor vrede en veiligheid in Helsinki. Het is moeilijk voorspellingen te doen wat we van Tsjernenko als eerste partij-secretaris kun nen verwachten. Echt greep op het hele partijapparaat heeft de nieuwe eerste man natuurlijk nog niet en het is de vraag of hij het, gezien zijn leeftijd, ooit zal krijgen. In Tsjernenko's ge schriften komt hij tevoorschijn als een waakzaam ideoloog die afwijzend staat ten opzichte van onorthodoxe ideeën in kunsten en wetenschappen. Soms heeft Tsjernenko echter ook minder orthodoxe gelui den laten horen. Zo pleitte hij Tsjernenko: geen boodschap aan Andropov? (foto apt vorig jaar zomer op een zitting van het Centrale Comité voor sociologisch onderzoek en het houden van publieke opinie onderzoeken in de Sowjet- Unie. Hij wilde toen zelfs een centrum voor publiek opinie onderzoek oprichten. Dat is opmerkelijk, want de meeste partij ideologen, de inmiddels overleden Michael Soeslov voorop, stonden altijd zeer af wijzend tegenover sociolo gisch onderzoek. Bij dit laatste voorstel van Tsjernenko, en er zijn nog wel een paar in dezelf de geest te noemen, weet je niet of het ingegeven was door ernst of voornamelijk om zijn naam als orthodoxe diehart wat te verbeteren. Het is trouwens toch zo dat een leider in de Sowjet-Unie die de macht krijgt nog veel gemak kelijker dan een politicus in het Westen, zijn vroegere opi nies kan vergeten en een hele nieuwe koers kan inslaan. Tsjernenko heeft daarbij nog het voordeel dat hij niet tot de Andropov-groep behoort en aan wat er in de laatste vijftien maanden gebeurd is weinig boodschap hpeft te hebben. Als ik me toch aan voorspellin gen ga wagen, lijkt het me voor hem aantrekkelijk om de disci plinecampagne van zijn voor ganger een zachte dood te la ten sterven. Dat opjagen van mensen en die extra controle is nooit erg populair geweest on der de Sowjet-bevolking. Tsjernenko zou in dat opzicht kunnen terugkeren naar de meer vaderlijke stijl van Brezjnjev, met het nadeel dat de kantjes er wel eens afgelo pen worden. Wat economische hervormingen betreft is Andropov niet verder kunnen komen dan plannen. Het zou me niet verbazen als Tsjernenko die weg verder in slaat, en in de landbouw zekere hervormingen met het ploe- genstelsel voortzet. Het experi ment van het ploegenstelsel behelst zelfstandig werkende groepen landarbeiders die voor langere periodes een stuk grond en landbouwmachines krijgen toegewezen en die bij goede oogsten extra worden beloond. In de industrie zijn ook beschei den hervormingen mogelijk. Die industriële hervormingen zullen echter waarschijnlijk nooit zover gaan als in Honga rije en meer op rationalisering en technologische vernieu wing binnen de vertrouwde perken gebaseerd zyn. Echt spannend wordt het wat Tsjernenko kan en gaat doen op het gebied van de buiten landse politiek. Ik moet begin nen te constateren dat het bui tenlandse politieke beleid on der Andropov waarschijnlijk gebaseerd is geweest is op een grote mate van eenstemmig heid in het politbureau en dat grote veranderingen daarom onwaarschijnlijk Lijken. Maar de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hadden elkaar door een onverstandige weder zijdse verbale agressie min of meer klem gezet. Andropov's dood biedt kansen om althans de internationale sfeer te ver beteren. Daarmee is er nog geen enkel politiek probleem opgelost, maar het kan een be gin zyn. Europa zit uiteraard te wachten op een doorbraak wat betreft de Amerikaanse middellange afstand raketten. Tot nu toe heeft het Kremlin halstarrig aan de nul-optie vastgehou den, dat wil zeggen het wilde geen enkel Amerikaans wapen van dit type in West-Europa toestaan tegenover een fors aantal SS-20's. Tsjernenko kan aan dit standpunt vasthouden en hopen dat de Westeuropese vredesbewegingen verdere plaatsingen kunnen voorko men. Hij kan ook aanbieden om de Russische raketinstalla ties in de DDR en Tsjechoslo- wakye weg te halen in ruil voor de al geplaatste Amerikaanse wapens. Maar Tsjernenko weet dat zo'n politiek de betrekkingen met de Verenigde Staten niet echt zal verbeteren en West-Europa nog meer zal verdelen dan nu al het geval is. Een verstandig compromis is dan nog verder weg dan ooit. Misschien is het daarom juist de Russische houding inzake West-Europa die voor langere tyd het kli maat tussen oost en west zal bepalen. (De auteur Is medewerker van het Oost-Europa Instituut in Amster dam).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7