Conflict over huurbelasting c Hbo-scholen 'soepel' opgeheven VVD/PvdA tegen, CDA vóór CDA: derde net of omroep op abonnee-tv Twijfel over pensioen voor oud-verzetsman DINSDAG 14 FEBRUARI 1 DEN HAAG (GPD) - Het plan een nieuwe huurbelasting in te voeren heeft, nog voor het kabinet er zich over heeft uitgesproken, al geleid tot een ernstig conflict binnen de regeringscoalitie. De WD heeft gisteren bij het bekend worden van de voorlopige inhoud meteen afwijzend gereageerd. Binnenland Het CDA echter houdt vast aan het idee en stelt dat verdere bezuini gingen op de individuele huur subsidie over een jaar onont koombaar zijn als de nieuwe huurbelasting niet kan borden ingevoerd. De grootste opposi tiepartij, de PvdA, is net als de WD tegen het plan, zij het om andere redenen. Het plan voor een nieuwe huurbe lasting is vorige week ingediend bij de ministerraad door staatsse cretaris Brokx (CDA, volkshuis vesting). De bewindsman wil huurders die een (gezamenlijk) inkomen hebben hoger dan de ziekenfondsgrens (47.850 gulden bruto) en daarvan minder dan 15 procent aan huur besteden, een heffing laten betalen. Die heffing zal neerkomen op gemiddeld en kele tientjes per maand. De totale opbrengst wordt geschat op maximaal 500 miljoen gulden. Om het plan te kunnen uitvoe ren, moet een nieuwe afdeling met naar schatting ruim 1000 ex tra ambtenaren worden opge richt op het ministerie van volks huisvesting in Zoetermeer. De staatssecretaris hoopt met zijn heffing te bewerkstelligen dat mensen met hoge inkomens ver huizen naar dure woningen. De goedkope woningen blijven dan over voor mensen met lage inko mens. Het rijk hoeft dan minder geld aan individuele huursubsi die te betalen. Bovendien levert de heffing op zichzelf al geld op. Invoering is des te noodzakelijker volgens de bewindsman, omdat de uitgaven voor individuele huursubsidie, ondanks de bezui nigingen die al zijn of per 1 juli nog worden doorgevoerd, verder zullen stijgen. WD-woordvoerder L. P. de Beer, somde in een eerste reactie giste ren een flink aantal bezwaren te gen de regeling op. „Het uit gangspunt in het plan is ver keerd. Men wil een goede ver houding tussen inkomen en huur. Als die verhouding niet goed is, kan men beter de huren verhogen via versnelde huurhar- monisatie." „Een ander bezwaar van ons is dat de opbrengsten van de huurbe lasting bij het rijk terechtkomen. Wij vrezen dat de opbrengsten in de algemene kas vloeien omdat minister Ruding (financiën) dat zal opeisen. Als je te lage huren extra verhoogt, dan komen de opbrengsten terecht bij de ver huurders. Die zullen de opbreng sten ten goede laten komen aan de volkshuisvesting. De corpora ties zijn dat zelfs wettelijk ver plicht en tweederde van het wo ningbestand word beheerd door corporaties". Het argument dat hogere inko mensgroepen die de heffing moeten betalen, hun te goedko pe woning zullen verlaten zodat die vrijkomen voor lagere inko mensgroepen, vindt bij de WD geen gehoor. Woordvoerder de Beer betwijfelt of mensen zullen verhuizen: „De heffing zal waarschijnlijk voor de meesten uitkomen op enkele tientjes per maand. De meeste huurders zullen dat bedrag met een zuur gezicht betalen en toch blijven zitten omdat verhuizen nog duurder is. Door een heffing alleen krijg je geen goedkope woningen vrij". De PvdA-fractie zal de plannen voor een huurbelasting zoals de staatssecretaris die voorstelt ook niet steunen. Het Tweede-Ka merlid voor de PvdA, M. P. A. van Dam, in 1981 minister van volkshuisvesting, heeft zich toen GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen wil voor een bedrag van een gulden een miniem stukje grond van twee bij acht centimeter gaan verkopen aan ijshandelaar A. Talamini (foto). De ijshandelaar heeft in de Gelkingestraat een bedrijfspand laten bouwen, maar doordat de architect een lijntje verkeerd had getrokken staat het pand nu voor luttele centimetertjes op gemeentegrond. (foto anp> Personeel inunigratiestichting wil ontslag lid Centrumpartij HEERLEN (ANP/GPD) - Alle veertig medewerkers van de Limburgse immigratiestichting LIS vinden dat hun 53-jarige collega van wie is gebleken dat hij een vooraanstaand lid is van de Centrumpartij, moet worden ontslagen. Zij hebben hun standpunt aan het bestuur van de stichting overgebracht, dat op 17 februari hierover een beslissing neemt. Dit is gisteren, na een vergadering van alle medewerkers, mee gedeeld. In een verklaring noemen de medewerkers het onbegrijpelijk en ontoe laatbaar dat een medewerker van de stichting de doelstellingen en het handelen van de Centrumpartij onderschrijft. "De medewerkers slui ten heel nadrukkelijk de mogelijkheid tot samenwerking met een lid van de CP uit. Het vereiste vertrouwen ontbreekt daarvoor", aldus de verklaring. De Limburgse stichting houdt zich bezig met de belangenbehartiging van buitenlanders in Limburg. De 53-jarige H. van der Heiden, regio naal beheerder van de activiteitencentra in Limburg, verklaarde, nadat was gebleken dat hij lid is van de Centrumpartij, geen enkel bezwaar te kunnen ontdekken tegen de combinatie van zijn functie bij de stichting en die bij de Centrumpartij. Adjunct-directeur Malherbe van de Stichting heeft nooit enige aanwijzin gen gehad over zijn lidmaatschap. "Maar", zei hij, "nu duidelijk is dat hij lid is van een partij die ideeën uitdraagt die lijnrecht staan op die van onze stichting, menen we hem niet langer te kunnen handhaven". Van der Heijden is inmiddels met buitengewoon verlof gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK AAN ZEE - De CDA- fractie in de Tweede Kamer over weegt de omroepen alsnog toe te laten tot de abonnee-tv indien er geen derde televisienet komt. Dit zei CDA-fractieleider De Vries gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in Katwijk aan Zee. De PvdA liet al eerder we ten de omroepen toegang te wil len verschaffen tot de abonnee- tv. Met het CDA erbij is er een meerderheid in de Kamer die dit standpunt zou steunen. De Vries herinnerde eraan dat zijn fractie tijdens het mediadebat heeft ingestemd met het voorstel van de regering om de exploita tie van de abonnee-tv uitsluitend in handen te geven van het be drijfsleven. "Maar de liefde kan niet van één kant komen", zei hij. Daarom verwacht hij begrip voor de wens van het CDA om een derde net op te richten. Op die manier zouden de omroepen als nog het hoofd kunnen bieden aan de concurrentie van het be drijfsleven (via de abonnee-tv), aldus De Vries. Gebeurt dat niet "dan komen we opnieuw voor de vraag te staan of de omroepen misschien toch de kans moeten krijgen zich te verdedigen door ook aan abonnee-tv te kunnen meedoen". De CDA-fractieleider zei zich te realiseren dat "het ka binet en de WD dat niet aardig zullen vinden". Hij zei het niet eens te zijn met pre mier Lubbers, die zaterdag op het CDA-congres in Breda een derde televisienet van de hand wees. Tijdens het mediadebat verklaarden ook de PvdA en de WD zich, om financiële rede nen, tegen zo'n derde net. Volgens De Vries gaat het meer om de principiële bereidheid dan om de vraag of een derde tv-net niet te duur zal worden. De omroep bijdrage zal hooguit 10 gulden per jaar omhoog moeten om een derde net te kunnen oprichten, zei hij. "Dat is heel wat anders dan de 35 gulden per maand die moet worden betaald voor de abonnee-tv". Over het sociaal-economisch be leid van het kabinet zei de CDA- fractieleider dat het regeerak koord eventueel moet worden bijgesteld indien de situatie daartoe aanleiding geeft. Hij doelde daarmee op het overleg met de sociale partners (werkge vers- en werknemersorganisa ties), van wie hij steun verwacht bij "het zoeken naar een weg om de samenleving uit het dal te ha len". De Vries noemde het komende voorjaar beslissend voor de vraag of de regeringscoalitie het tot 1986 zal uithouden. Hij zei dat er moeilijk te overbruggen ge schilpunten liggen tussen zijn fractie en de VVD op het gebied van de media, het sociaal-eco- nomnisch beleid en de kernwa pens. hij minister was al tegenstander verklaard omdat de kosten van uitvoering net zo hoog zullen zijn als de opbrengsten. De PvdA wil bovendien 'gelijke monniken ge lijke kappen' in huur- en koop sector. Als de regering al besluit de belasting in te voeren dan zou die, vindt de PvdA, net zo goed moeten gelden voor kopers met hoge inkomens en lage lasten. De Tweede-Kamerfractie van het CDA is de enige grote fractie die de staatssecretaris van volks huisvesting wil steunen. Woord voerder F. Wolters: „Onze hoop is gericht op een betere lasten verdeling in de volkshuisvesting. Wij zien het niet als huurbelas ting maar als doorstromingshef fing, een middel om het bestand aan goedkope huurwoningen be ter te verdelen". Toetsing van chelatie- therapie aan tuchtrecht DEN HAAG (ANP) - Artsen die de chelatietherapie blijven toepas sen voor de behandeling van aderverkalking en soortgelijke afwijkingen handelen medisch ongefundeerd en moeten ernstig rekening houden met de moge lijkheid dat het staatstoezicht op de volksgezondheid hun hande len tuchtrechtelijk zal laten toet sen. Dat heeft de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksge zondheid laten weten in een brief aan alle artsen in Nederland. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) acht die procedure af doende. Hij vindt het overbodig om daarnaast nog de omslachti ge weg te kiezen van sluiting van instituten waar de chelatiethera pie wordt toegepast. Daarvoor is een ministeriële regeling nodig, waarbij klinieken voor chelatie therapie worden aangemerkt als ziekenhuisvoorzieningen. Via de tuchtrechtelijke aanpak kan met deze klinieken veel sneller korte metten worden gemaakt, aldus Van der Reijden gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer. De Gezondheidsraad is tot de slot som gekomen dat chelerende stoffen voor het reinigen van bloedvaten alleen mogen wor den gebruikt voor behandeling van vergiftigingen met zware metalen of radio-actieve elemen ten. Deel gestolen kunstcollectie teruggevonden EINDHOVEN (ANP) - De Eind- hovense gemeentepolitie heeft een deel van een gestolen kunst collectie van de familie Roth schild teruggevonden. Het gaat om tien voorwerpen met een waarde van 2,5 miljoen gulden. De politie heeft in verband daar mee de 42-jarige P. van D. uit Mierlo aangehouden. Hij wordt verdacht van heling. Inspecteur M. Holtackers van de Eindho- vense gemeentepolitie heeft dat gistermiddag meegedeeld. De hele collectie bestond uit 24 mi niaturen, snuisterijen en siera den. De totale waarde wordt ge schat op 4,5 miljoen gulden. De verzameling werd in de nacht van 17 op 18 mei vorig jaar ont vreemd uit een residentie van de familie Rothschild, Waddes- down Manor in het graafschap Buckinghamshire, vlakbij Ox ford. Volgens inspecteur Holtac kers is de collectie representatief voor de periode van 1750 tot 1820. Enige tijd geleden nam de man uit Mierlo contact op met de Engel se politie om te informeren naar een eventuele beloning voor het terugvinden van de kunstvoor werpen. Daarvoor bleek inder daad een beloning te zijn uitge loofd van 25.000 pond sterling. De man maakte bij die gelegen heid gebruik van zijn eigen Daarop nam de Engelse politie contact op met de politie in Ne derland. De verdachte heeft tegenover de politie verklaard dat hij de spul len heeft gekocht van een onbe kende. Wat hij ervoor betaald heeft is niet bekend. Ook zei de man dat hij het bedrag van de be loning te laag vond. Hij wilde daarom de verzameling doorver kopen aan een onbekende Ita liaan. Voor welk bedrag is echter niet bekend. Winkeliers op de Amsterdamse Nieuwedijk timmeren hun ramen dicht in verband met de ontruiming van het Wyers-complex die gisteren door burgemeester Van Thijn werd aangekondigd. De winkeliers zijn vaak het slachtoffer van ontruimingen: omzetverlies en kapotte ruiten. (foto anp» Gynaecoloog verdacht van aanranding ZWOLLE (ANP) De Zwolse gynaecoloog L. wordt ervan verdacht een 34-jarige vrouw uit Zwolle te hebben aange rand. De vrouw is bij hem on der behandeling. Zij heeft van de aanranding aangifte gedaan bij de politie. Die heeft in overleg met Justitie besloten een onderzoek in te stellen. De gynaecoloog is verbonden aan het ziekenhuis De Wee- zenlande in Zwolle. Volgens de politie is de gynaecoloog niet geschorst. De vrouw .heeft inmiddels steun ge zocht bij de belangenorgani satie Vrouwen tegen Ver krachting, aldus de Zwolse politie. Negen op de tien trappen onveilig AMSTERDAM (ANP) - Meer dan 90 procent van de vaste trappen in woningen zijn onveilig. Dit concludeert de stichting Consu ment en Veiligheid in Amster dam naar aanleiding van een uit gebreid onderzoek in honderd woningen in Utrecht. Het onderzoek in Utrecht wijst uit dat ten minste negen op de tien vaste trappen niet voldoen aan de gangbare eisen en normen. Als belangrijkste tekortkomin gen signaleert de stichting on juiste plaatsing van de leuning, het ontbreken van een tweede leuning, onvoldoende hoogte van de balustrade, te grote af stand tussen de spijlen alsmede onvoldoende verlichting op of rondom de trap. DEN HAAG (ANP) - De buitenge wone pensioenraad onderzoekt of de in Spanje wonende Neder lander Guillaume Meertens mo gelijk ten onrechte een buitenge woon pensioen heeft genoten op grond van zijn activiteiten in het verzet. Volgens secretaris J. Egas van de pensioenraad zijn er on langs nieuwe gegevens boven water gekomen die de vraag doen rijzen of Meertens rol in het verzet mogelijk een dubbelrol is geweest. Meertens heeft gedurende de oor logsjaren in opdracht van de ver zetsgroep OD, geïnfiltreerd in de Sicherheitsdienst (SD). Als infor mant (V-man) voor de Duitse be zetters was hij onder meer mede werker van Klaus Barbie, de vo rig jaar maart in Bolivia gearres teerde 'Slachter van Lyon'. Meer tens kreeg in 1976 een buitenge woon pensioen toegekend op voorspraak van de Stichting '40- '45. De vraag is nu echter gerezen of hij in die functie niet twee meesters heeft gediend, aldus gegevens waarover de pensioenraad beschikt, zijn bo ven water gekomen nadat offi cier van justitie mr. P.M. Bril man, belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, bij een onderzoek in de zaak Barbie op de rol van Meertens was gestuit. Volgens mr. Brilman is het niet uitgesloten dat de man een dub belrol heeft gespeeld. De bijzon derheden zijn vastgelegd in een rapport, dat Brilman dezer dagen heeft aangeboden aan de Am sterdamse procureur-generaal mr. Lagerwaard. Een kopie is naar de buitengewone pensioen raad gestuurd. Verdere bijzon derheden wilde Brilman niet ge ven, omdat het een intern rap port betreft. Het pensioen van Meertens is, han gende het nieuwe onderzoek van de pensioenraad, overigens niet opgeschort. Volgens Egas staat de wet een schorsing niet toe en is een eventuele herziening pas mogelijk nadat het onderzoek is afgerond. Meertens krijgt de uit kering op grond van invaliditeit ten gevolge van zijn activiteiten in het verzet. Ook de Stichting '40-'45 heefl in de loop van vorig jaar een nieuw rapport over de zaak-Meertens aan de buitengewone pensioen raad uitgebracht, nadat zich nieuwe gegevens hadden aange diend, waarover de stichting in 1976 toen het pensioen werd toe gekend, niet beschikte. Volgens Egas heeft Meertens de kwestie indertijd zelfbij de stichting aan hangig gemaakt, nadat hem was gebleken dat er perspublikaties op handen waren waarin zijn bo- nafiditeit in twijfel werd getrok ken. "Kennelijk verkeerde hij in de overtuiging dat de stichting zijn visie deelde, dat er geen twij fel is aan zijn integriteit", aldus Egas. Directeur H. van de Meerendonk van de Stichting '40-'45 wilde gis teren geen bijzonderheden mee delen over de inhoud van het rapport. Bestuurders WDM van pamfletoproep vrijgesproken ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren twee afdelingsbestuurders van de sol- datenvakbond WDM vrijge sproken van het oproepen of aanmoedigen tot deelneming in militair uniform aan de vredes demonstratie op 29 oktober 1983 in Den Haag. De krijgsraad acht niet bewezen dat de twee be stuurders, Thijs de Kleer (20) uit Leiden, en Marcel van der Voet (20), zich door het verspreiden van pamfletten op hun kazerne schuldig hebben gemaakt aan het oproepen tot demonstreren in uniform. Auditeur-militair mr. E. van den Boezem had een week gevange nisstraf tegen de bestuurders geëist, omdat volgens hem in het pamflet van de WDM en het Ko- mit.ee soldaten tegen kernwa pens duidelijk is opgeroepen om op 29 oktober in uniform te gaan demonstreren zowel het oproe pen tot als het deelnemen aan een demonstratie in uniform is Nederlandse militairen verbo den. De Kleer en Van der Voet, beiden nog dienstplichtig, hebben steeds bestreden dat het pamflet zou oproepen tot demonstreren in uniform. "Als dat wel zo ge weest was, had ik de pamfletten gewoon niet uitgedeeld", aldus De Kleer gisteren op de zitting van de krijgsraad. Wie uit het pamplet de conclusie heeft ge trokken dat het uniform "ver plichte" dracht was, heeft dat voor eigen verantwoordelijkheid gedaan en niet voor die van de WDM of het actiecomité, aldus de dienstplichtigen. Autiteur-militair Van den Boezem ging in zijn requisitoir meer in op demonstreren in uniform - dat als zodanig niet aan de orde was - dan op het gewraakte pamflet. "De krijgsmacht moet in een goede democratie de interne po litieke meningsverschillen niet op straat uitvechten". Voor de burgers geeft dat een verwarren de indruk over de positie van de krijgsmacht, aldus Van den Boe- Shamir komt hier JERUZALEM (GPD) - Premier Shamir komt op 22 februari voor een kort bezoek naar Nederland. Het bezoek heeft plaats op Israë lisch initiatief. Shamir wil met de Nederlandse regering vooral spreken over de toelating van Spanje en Portugal tot de EG en de economische en politieke ge volgen daarvan voor Israël. Is raël is bevreesd dat met name de Israëlische citrus de concurren tiestrijd met de Spaanse sinaas appelen niet kan volhouden. Deetinan belooft Kamer voorzichtige uitvoering fusieplannen DEN HAAG (GPD) - De normen voor het opheffen van scholen en studierichtingen van het hoger beroepsonderwijs (hbo) zullen soepel worden toegepast. Dit zei minister Deetman (onderwijs) gisteren bij de behandeling van de nota schaalvergroting, con centratie en taakverdeling van het hbo door de vaste Tweede- Kamercommissie voor onder wijs. In de nota worden de plannen van de minister voor een nieuwe vormgeving van het hbo uiteen gezet. Volgens de bewindsman moeten er grotere instellingen komen om onderwijskundig en organisatorisch beter te kunnen functioneren. Aan de hand van enkele maatstaven wordt de grootte van die instellingen aan geduid. Zo zal een hbo-school die minder dan 600 leerlingen heeft bij in voering van de nieuwe wet wor den opgeheven. Elke studierich ting van een instelling moet mi nimaal 200 studenten hebben, al dus de nota. Bovendien komen alleen instellingen met meer dan 2500 leerlingen in aanmerking voor het zogeheten tweede-fase- onderwijs en extra voorzienin gen voor onderzoek. De Tweede Kamer keurde de uit gangspunten van Deetmans be leid goed. Alle sprekers zagen de noodzaak van schaalvergroting in. Wel beklemtoonden zij dat de tijd voor de uitvoering van de fu sies te krap is. Deetman stelde de kamerleden gerust met de mede deling dat hij al enig uitstel heeft moeten toestaan. Zijn oorspron kelijke plan was om al per 1 au gustus van de hbo-raad, die de reorganisatie begeleidt, de fusie plannen te krijgen. Gesteund door een kamermeerderheid houdt de minister wel vast aan augustus 1986 als invoeringsda tum voor het nieuwe systeem. Deetman verdedigde gisteren de noodzaak van het handhaven van getalsnormen tegen een on willige Twqede Kamer. Vrijwel alle sprekers drongen er bij de bewindsman op aan, dat de cij fers geen eigen leven zouden lei den en als „logge grenzen" zou den fungeren. Uitzonderingsge vallen moeten mogelijk blijven, aldus de woordvoerders. „Het is van belang nu heldere lij nen te trekken, maar de toepas sing van de normen zal uiteraard flexibel geschieden", zei Deet man. Om de druk op de ketel te houden, wil hij wel vasthouden aan de normen als een streven. „Anders is het gevoel ge rechtvaardigd, dat er van de schaalvergroting niets terecht komt", meent Deetman. Ruimte Volgens Niessen (PvdA) en Frans- sen (WD) mogen hbo-scholen pas worden opgericht bij een leerlingenaantal van 700 en komt een school in aanmerking voor opheffing bij 600 leerlingen. De ze ruimte is volgens hen nodig om bij een teruglopend aantal leerlingen nieuwe scholen niet onmiddellijk in de problemen te brengen. De twee kamerleden hebben dit vastgelegd in een wij zigingsvoorstel bij de hbo-wet. Beinema (CDA) legde in een wij zigingsvoorstel vast dat deze grenzen respectievelijk op 600 en 500 leerlingen moeten liggen. De Kamer had meer moeite met de 2500-leerlingennorm. Volgens Niessen, mevrouw Den Ouden- Dekkers (WD) en Beinema, die gezamenlijk een motie indien den, mag het toewijzen van extra geld niet worden gekoppeld aan het aantal leerlingen van een school. Er moet in de eerste plaats worden gekeken naar de kwaliteit van het onderwijs, al dus de indieners. Deetman kwam de kamermeerder heid niet echt tegemoet. Hij wil de de Kamer slechts toezeggen bij een andere gelegenheid op nieuw over deze zaak met de Ka mer te zullen spreken. Volgens de bewindsman moet de schaal vergroting worden gestimuleerd „door zekere prikkels". Verder komen er na de reorganisatie in elk geval minder instellingen voor tweede-fase-onderwijs, zo dat een norm moet worden ge handhaafd, aldus Deetman. Samenwerking De bewindsman verwierp de sug gestie van diverse kamerleden om samenwerkingsverbanden meer kansen te geven naast de fusies van scholen. Samenwer ken houdt volgens hem altijd een zekere vrijblijvendheid in en hij wil vermijden dat de scholen te snel deze makkelijker weg gaan volgen. Hij wilde samenwer kingsverbanden echter niet uit sluiten als een fusie onmogelijk blijkt. Voor hbo-leerlingen komen er voorzieningen waardoor zij zon der „noemenswaardige schade" hun opleiding kunnen afmaken als de school onder het mes van de schaalvergroting valt, zei de minister. Door het opheffen van de school zouden leerlingen ver der moeten reizen en studiever traging kunnen oplopen. De minister maakt voorlopig een uitzondering voor pedagogische academies voor het basisonder wijs (pabo's). Deze scholen hoe ven tot 1988 slechts over 200 leer lingen te beschikken om het voortbestaan zeker te stellen. Na de ingrijpende reorganisatie van de onderwijsopleidingen, die re sulteerde in het terugbrengen van het aantal instellingen van 128 naar ruim 65, vallen deze scholen tijdelijk buiten de hbo- reorganisatie. Maar de 'pabo's' zullen er na die datum rekening mee moeten houden dat ook hun opleiding onder de werking van de nota - en dus van de getals normen - vallen, aldus Deet man. CENTIMETERVERKOOP

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5