Inloophuis voor psychiatrie aan Rapenburg Tk ben onschuldig. Dat wil ik wel onder tien eden verklaren' Bouw nieuw magazijn voor Endegeest Katholiek onderwijs LEZERS SCHRIJVEN Jacht (2) Jacht (3) Beeld Renovatie (5) PAGINA 4 Leiden DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 LEIDEN - Vals Veroordeeld, een toneelstuk. Rolverdeling: vrouw, agent, rechter, officier van justitie, griffier. Op het to neel staat een auto. Aanvanke lijk blijft de vrouw in de auto zitten, ze heeft haar raampje opengedraaid. Later, halver wege de conversatie, stapt ze uit de wagen. Aan het eind van het stuk wordt een hoek van het toneel - tot dan toe in het duister - verlicht. We zien een rechter zitten achter een zware tafel. Links van hem een offi cier van justitie die ironisch kijkt, rechts van de rechter een griffier die op zijn pen sabbelt. Vrouw: "Ik wil die tachtig gul den wel betalen. Maar vindt u die boete nou nodig?" Agent: "U moet die zaak maar la ten voorkomen bij de kanton rechter. Dat lijkt me echt het beste". Vrouw: "Waarom? Ik heb toch gezegd dat ik wil betalen? Het lijkt me niet nodig dat ik dan ook de rechter nog eens be zoek". Agent: "U snapt me niet...ik heb er spijt van dat ik die boete heb uitgeschreven". door Wim Brands Vrouw: "O, maar dan kunt u die bekeuring toch verscheuren. Makkelijk zat, lijkt me. Dan zijn we overal vanaf'. Agent: "Helaas, daarvoor is het te laat. Ik kan die bekeuring echt niet gaan versnipperen. Vertelt u nou maar gewoon aan de kantonrechter wat er ge beurd is en dan krijgt u wel ge lijk". Vrouw: "Is dat niet omslachtig". Agent: "Het is maar hoe u het ziet. De rechter moet mij maar in het ongelijk stellen". (Nu krijgt de rechter het woord. Hij heeft het proces-verbaal ge lezen. In dat proces-verbaal staat vanzelfsprekend voor noemde dialoog niet.) Rechter: "Mevrouw, ik kan maar één conclusie trekken: u bent schuldig. Wat die agent verder allemaal gezegd heeft...ja...wat moet ik daarmee? Honderd- twintig gulden boete". Het doek valt. Applaus. In Annie Hall, een film van Woody Allen, komt het mooist denkbare stuntelige rijgedrag voor. Hoogtepunt is het mo ment waarop Woody Allen een grote Amerikaanse slee in be weging probeert te krijgen. Sprongsgewijs schiet hij een paar meter naar voren, zijn hoofd verraderlijk dicht bij de voorruit. De Katwijker, die gis terochtend voor de rechter ver scheen, leverde een nog mooie re prestatie: hij herhaalde deze manoeuvre zo'n vier keer. Volgens de politie was het vol gende gebeurd op 25 januari '83: de Katwijker reed plotse ling de weg op, keek niet op of om en veroorzaakte daardoor een botsing. De verdachte zelf vertelde een andere versie van het verhaal. Hy was naar een garage gegaan om een proefritje te maken in een auto, want hij wilde een nieuwe wagen aanschaffen. Hij keek nog eens goed naar de auto van zijn dromen, totdat de man van de garage had gezegd: "Stap maar in, maak maar eens een ritje". En dat had hy ge daan. "Ik was nog geen honderd meter weg of...boem...de motor sloeg af. Daar stond ik dan". Nog een keer geprobeerd: nieuwe au to's willen wel eens wispeltu rig zijn. Maar het bleef mis gaan. Telkens weer reed hij een eindje en dan...boem...auto stil. stilstaan. Dat was de derde keer dat ik niet vooruit kwam. En het gebeurde nog een keer. D'r kwam gewoon geen eind Het moet een wonderlijk gezicht zijn geweest. Verkeersopstop pingen veroorzaakte de Kat wijker overigens niet. En hy zorgde er naar eigen zeggen ook goed voor om rechts te blijven rijden. Goed, toen hij weer stilstond ge beurde het dan: een enorme klap kreeg hij. "Ik werd met auto en al zo'n veertig meter vooruitgeworpen". Pet en bril vielen van z'n hoofd en de siga ret uit z'n mond. Hilariteit in de zaal toen deze details be kend werden. De verdachte te gen de rechter: "Ik had m'n nek wel kunnen breken, man!" Hij was uit de auto gestapt en wat bleek: aangereden door zo'n sportwagen, een jaguar volgens hem. "Nou, de be stuurder op my af. Robuust mannetje, dat dansend om de auto liep". De verdachte imi teerde zijn opponent. Maakte voor de balie enkele passen en slingerde wat met zijn schou ders, zodat wij het stoere ge drag van de gorilla verkleed als mens herkenden. Nou, die kerel had dus tegen hem gezegd dat hij een kloot zak was. "Ik zeg: hou jij eens even op met die gekkenpraat, want jij bent zelf een klootzak. Volgens my zat je te kijken naar mooie vrouwen of die ho pen zand daar, want anders was dit niet gebeurd". De rechter onderbrak het ver haal. Vertelde dat de bestuur der van de snelle auto ook iets op zijn lever had: die man had volgens het proces-verbaal te veel gedronken. "Zijn adem riekte naar alcohol", las de rechter voor. Waarop de ver dachte: "Ja, z'n asem...ik rook het wel". De tegenpartij mocht dan te diep in het glaasje hebben gekeken, maar de verdachte ging toch ook niet helemaal vrij uit met zijn stuntelige rijgedrag. Aldus de officier van justitie. Vijfen zeventig gulden boete, eiste hy. "Vijfenzeventig gulden boete? En ik heb nog nooit moeilijk heden gehad. Nog nooit. Het was mijn schuld niet hoor. Dat wil ik wel onder tien eden ver klaren". Onder tien eden, herhaalde de rechter. De verdachte, zacht pratend: "Zeker...onder tien eden. Want voor drie centen geweten heb ik nog wel". Vrijspraak. Of hij die auto nog had gekocht, wilde de rechter weten. Hij zei het op een toon die verried dat er volgens hem maar één ant woord op deze vraag was: nee. De verdachte stak z'n duim om hoog. "Zo'n wagen meneer. Meteen gekocht. Alleen de contactpuntjes waren niet he lemaal in orde". Opening vrijdag LEIDEN Het Inloophuis Psychiatrie heeft een onderko men gevonden in het pand Rapenburg 48. De officiële opening van het Inloophuis zal vrijdag om twee uur ge beuren, in het kader van de Week van de Psychiatrie. Het Inloophuis Psychiatrie wil een ontmoetingsruimte bieden aan patiënten en ex-patiënten uit de psychiatrie. Ook wil het plaats bieden aan allerlei initiatieven, zoals bijvoorbeeld zelfhulpgroe pen. Verder is het de bedoeling dat er aan het Rapenburg 48 re gelmatig een rechtsspreekuur voor psychiatrische patiënten wordt gehouden en informatie wordt verschaft over psychiatrie en acties die daaromtrent wor den gevoerd. De opening van het Inloophuis ge beurt vrijdag om twee uur. 's Avonds is er, mede ter afsluiting van de Week van de Psychiatrie, vanaf acht uur een feest in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Het telefoonnummer van het Inloophuis Psychiatrie is 071-141808. Gek-expres Bij de opening van het Inloophuis zal, naast vertegenwoordigers van de patiëntenbeweging en an dere inloophuizen, ook de zg. Gek-expres aanwezig zijn. Dat is een bus die deze week door het hele land rijdt. In de bus zijn een tentoonstelling over tien jaar ac ties in de psychiatrie en de video film 'De binnenkant' over psy chiatrische voorzieningen te De bus doet vrijdag niet alleen Lei den aan, maar toert ook langs Sint Bavo in Noordwijkerhout, Sancta Maria in Noordwijk en langs Santpoort. Met een mani festatie in de Veemarkthallen in Utrecht wordt de tiende 'Week van de Psychiatrie' zaterdag af gesloten. LEIDEN/OEGSTGEEST - De bouw van het gebouw op deze te kening is gisteren officieel begon nen. Het is het centraal magazijn van het pscyhiatrisch ziekenhuis Endegeest, waarvoor secretaris M. Gort van de bestuurscommis sie de eerste paal sloeg. Nadat vorig jaar Endegeest een groot aantal nieuwe woonpavil- joens in gebruik had genomen en daarvoor al een nieuwe centrale keuken, is nu dus de civiele dienst aan de beurt. Vanuit het magazijn wordt de bevoorrading van het gehele ziekenhuis gere geld, evenals de ontvangst van goederen van buitenaf. Ook dient het magazijn als stallingsplaats voor de elektrowagens die het transport op het ziekenhuis ter rein verzorgen. De constructie van het magazijn dat ontworpen is door het archi tectenbureau Jan Brouwer, be staat uit een staalskelet. De wan den zijn aluminium sandwich panelen, terwijl het kantoor aan de voorzijde ook een aluminium gevel heeft. Het gebouw wordt voorzien van een luifel, bestaan de uit een space-deck, die het la den en lossen tijdens slecht weer mogelijk maakt. De bouwtijd van het magazijn wordt geschat op zes maanden. Het Leidschen- damse aannemingsbedrijf N. Tetteroo neemt de bouw voor zijn rekening. Pop In café The Jam aan de Tweede Binnenvestgracht treedt mor genavond de Katwijks/Leidse groep Les Zazous op. De vier bandleden spelen zogenaamde beatwave en waren al eens te gast bij VARA's Popkrant. Aanvang 22.00 uur. Trams De spoor- en tramvriendenver eniging NVBS organiseert een lezing over trams in België. Spreker is W. van Doorn uit Utrecht. Via dia's laat hij het publiek kennismaken met nog bestaande tramlijnen in Bel gië. De avond is voor iedereen toegankelijk, vindt plaats in V/ienerwald aan de Steen straat en begint om 20.00 uur. Carnaval In het clubhuis 'Ons Eiland' aan de Kortenaerstraat wordt don derdag een carnavalsochtend voor bejaarden in de Zeehel- denwijk georganiseerd. Onder leiding van eenervaren docen te wordt een ochtendje gegri- med en geschminkt. Dat ter voorbereiding van een groot carnaval op acht maart. Aan vang is tien uur. Jongeren De Jongerenbeweging organi seert donderdag een spelletjes avond. Vanaf half negen is ie dereen welkom in de Koppen- hinksteeg. Theatertechnieken De Italiaanse actrice Maia Borel- li gaaft tussen 16 en 28 februari een workshop in Japanse thea tertechnieken voor westerse ac teurs. De cursus beslaat twee weekeinden. In een cursus van tien lessen staat het fysieke theater centraal. Een intensie ve training- van lichaam en stem, waarbij teksten onderge schikt zijn aan beweging. In lichtingen hierover bij 'Tóch Theater'(tel. 131129). De Stichting Katholiek Onderwijs Leiden solt met de ouders en de leerlingen van 't Klompje/Al- phons Ariënsschool. Het is toch belachelijk dat je uit de krant moet vernemen datje kind naar een andere school moet ver huizen. Het schijnt bij de Stich ting Katholiek Onderwijs Leiden de meest normale zaak ter we reld te zijn dat ouders van leer lingen van haar scholen voor in formatie aangewezen zijn op krantenberichten. Het is bezo pen wat het bestuur doet met de scholen in Leiden-Noord. Sedert 1982 zijn ze aan het sollen met ouders en leerlingen van de Al- phons Arriënsschool. Van de ene dag op de andere hoor de je destijds dat de school waar je kind op zit, wordt opgeheven en het personeel op straat komt te staan. Het plan was een andere katholieke school uit de wijk te vestigen in het gebouw en deze school onze kinderen te laten 'er ven'. Toen wij om uitleg vroegen over deze handelwijze, kregen wij te horen van de directeur van het bureau Stichting Katholiek Onderwijs dat hij hierover niet kon praten, omdat het om per soonlijke zaken ging. Wij als ou ders, de bond en advocaten heb ben toen heel hard gevochten te gen dit onrecht. Wij kregen toen gelijk: het bestuur moest het be sluit terugdraaien, omdat het geen poot had om op te staan. Wij hoopten dat ze hieruit lering hadden getrokken. Helaas schijnt dit niet zo te zijn. Vorig jaar september werd de ouder raad en de medezeggenschaps raad door het bestuur medege deeld dat het het voornemen had de Alphons Ariënsschool, die in middels in leerlingenaantal was teruggelopen door het wanbeleid van het bestuur, te laten fuseren met een andere kleine school: de Heilig Hart. Wij ouders vonden het geen slechte zaak. Over de gebouwkeuze zou nog gepraat worden met de desbetreffende ouderraad en medezeggen schapsraad. Sinds oktober 1983 hangen wij aan de telefoon om het bestuur te vragen hierover te gaan praten. Dan kunnen ze hun agenda niet vinden, dan weer moeten ze nog vragen beantwoorden van ou ders van een andere school. Zo werden wij steeds aan het lijntje gehouden. Intussen werd voor tienduizenden guldens aan ver nieuwingen aangebracht aan de scholen die door onze kinderen worden bezocht. Het ging daar bij niet om noodzakelijke ver nieuwingen, maar om moderni seringen als een andere vorm van dé zandbak, nieuwe verwar mingselementen, terwijl de an dere nog goed functioneerden, verhoging van de nieuwe speel plaats, de school kreeg een nieu we kleur verf, etc. Wij hadden er geen benul van dat wij als ouders werden gemanipu leerd. Het zag er allemaal zo on- schuldig uit. Je verwacht ook zo iets niet in een tijd waarin gezegd wordt datje als ouders mag mee praten en inspraak hebt over de school waar je kind op zit. Kijk maar naar de televisie, waar de reclame zegt datje bij postbus 51 een folder kunt aanvragen om te lezen dat je inspraak hebt op school. Het is allemaal schijn-democratise- ring, voor-de-gek-houderij, zeker bij de Stichting Katholiek On derwijs. Zo kregen wij als ouder geledingen op 11 januari een schrijven waarin medegedeeld werd door het bestuur van de SKOL dat de school in augustus 1985 gehuisvest wordt aan de Lusthoflaan. Groot is de verbij stering bij ons, niet alleen om het feit dat in november 1982 aan alle ouders officieel bekend was ge maakt dat bij een fusie het be stuur de keus had laten vallen op het gebouw aan de Timorstraat, maar dat het besluit nu wordt te ruggedraaid en de stichting thans kiest voor een gebouw dat niet alleen in een slechte staat verkeert, maar ook beperkte mo gelijkheden heeft voor de leerlin gen. De lokalen zijn klein, kinde ren hebben nog niet eens een speelplaats bij die school, terwijl onze kinderen door gebrek aan speelruimte in de wijk die zo hard nodig hebben. Het is voor ons volstrekt onbegrijpelijk dat zonder enige vorm van inspraak het bestuur tot een dergelijke be sluitvorming kan komen. Ze hadden ons als oudergeledingen toch op z'n minst kunnen horen? Het gaat uiteindelijk om onze kinderen. Of worden wij ouders alleen geacht chocomelk in te schenken bij vieringen op school? Wij ouders zijn weer in actie geko men en hebben als reactie op het schrijven van 16 januari een be zwaarschrift ingediend. Donder dag 2 februari kregen wij het be richt dat het bestuur juist gehan deld heeft. Diezelfde dag deden zich allerlei geruchten voor dat de wethouder van onderwijs die zelfde avond in een onderwijs- commissievergadering bekend zou maken dat de openbare school De Viersprong in het ge bouw aan de Timorstraat zal trekken. Met spoed werd hier over contact opgenomen met een bestuurslid dat de belangen be hartigt van de katholieke scho len in Leiden-Noord. Diezelfde avond zou de bestuurscommis sie voor kleuter- en basisonder wijs een bijeenkomst beleggen om uitleg te verschaffen over de eerdergenoemde geruchten. Helaas werd het de bestuursleden verboden door de directeur van het bureau een gesprek aan te gaan met ons als oudergeledin gen. De volgende dag mochten alle ouders via de krant verne men waar hun kinderen in de toekomst naar school zullen gaan. Hetgeen wij hoogst merk waardig vinden. Wy hadden als ouders reeds de indruk dat wij niet meetelden bij de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden. De ze vermoedens blijken voor de zoveelste keer bevestigd te zijn. Inspraak wordt kennelijk niet geduld door de Stichting Katho liek Onderwijs. Wij vragen ons af of deze handel wijze door het bestuur wordt toe gepast by oudergeledingen die bestaan uit intellectuelen. Wij ouders uit de arbeidersklasse worden nog steeds onder tafel gekletst. Wat met ons ouders hier is gebeurd, vertoont gelijkenis met de arbeiders die na jarenlan ge uitbuiting uit het arbeidspro ces worden gegooid. Wij ouders krijgen nog een trap na. Namens de ouderraad en de mede zeggenschapsraad van 't Klompje en de Alphons Ariëns school, J.C. Overdijk-Bloemzaad H. Gressie-Cambier p/a Timorstraat 15 Leiden De neiging om jacht te associëren met begrippen als natuurbe scherming en de liefde voor alles wat leeft, woekert nog steeds voort. De heer Groot wekt bij de lezer met zijn brief van 7 februari jl. de indruk dat jacht essentieel is voor het instandhouden van onze fauna. Dat is volstrekt on juist. Bij het huidige 'faunabeheer', dat synoniem is aan de sportjacht, spelen alleen jagersbelangen een rol. Jagen en jagersplezier be- heersen het beleid en niet de na tuurbescherming. Plezierjagers willen niet de wildstand regule ren, maar hebben enkel belang bij een zo gestoord mogelijk evenwicht. Zij willen in hun jachtdomein juist zoveel moge lijk van de soorten die zij willen bejagen. Ze zetten fazanten uit, om ze in de herfst af te schieten (wat een lol!). Deze beesten kun nen zich in Nederland nauwe lijks handhaven en worden daar om bijgevoerd. De watersnip en de houtsnip zijn helemaal het einde. Het. is een hele prestatie om zo'n beest te raken, vanwege zijn zig-zagvlucht. De beestjes zijn verre van schadelijk. De pa trijs en de marterachtigen wor den in ons land sterk bedreigd; niettemin staan ze nog steeds in de jachtwet. De concurrenten, de natuurlijke predatoren, worden meedogen loos bejaagd. De roofvogelslach ting (havik en buizerd) in de af gelopen jaren getuigt hiervan. Ook de vos, de marterachtigen en de kraaiachtigen zijn vogel vrij. Terwijl juist deze dieren in de natuur een selectieve functie vervullen. Zij consumeren het zwakkere prooidier, zodat de kwaliteit van de soort op peil blijft. Het is onzin dat de populatie van een bepaald diersoort moet wor den bepaald door een stel jagers. Ieder dier heeft een bepaalde plaats in zijn natuurlijk milieu en onderhoudt zeer ingewikkelde relaties met dat milieu. De popu latie-grootte van een diersoort is dan ook geen toevallig gegeven, maar heeft in dat milieu een be paalde afgewogen functie. Het bijvoeren van het wild in de win ter gebeurt niet, zoals jagers sug gereren, omdat zij met het dier zijn begaan, maar om later zoveel mogelijk te kunnen afschieten. Hoe lang duurt deze fauna-uitbui ting nog? Henk v.d. Keur lid Stichting Kritisch Faunabeheer Rijndijk 239 Leiden Met dit schrijven wil ik reageren op het artikel 'Schadelijke jacht in de duinen verbieden' van 31 januari jl. en de daarop verkre gen reactie van dhr. Groot in de ze rubriek: Lezers schrijven. Er waait weer een typische wervel storm tussen de vogelwerkgroep Berkheide en de jagers o.a. dhr. Groot. Beiden komen met argu menten en het is aan ons, lezers, aan wiens kant wy gaan staan. Ikzelf heb een goede richting ge kozen nl. Vogelwerkgroep Berk- heide. Ik vind de argumenten waarmee dhr. Groot deze werk groep aanvalt volkomen uit de lucht gegrepen. Natuurlijk is Berkheide niet het enige belang rijke natuurgebied in de Rand stad integendeel, er zijn er geluk kig veel meer. De vogelwerkgroep Berkheide wil een systematisch onderzoek ver richten na het komende jachtsei zoen, tussen 15 oktober en 31 de cember. De werkgroep en de ja gers zijn eigenlijk de grondge bruikers van het gebied Berkhei de. De vraag hoe een gebied als dit gebruikt of beheerd moet worden, is afhankelijk van het belang van de grondgebruiker. Daarom is de kern van de zaak dat een vogelwerkgroep geen materiaalvoordeel uit haar ter rein haalt dit in tegenstelling tot de jagers. Ik vind verder dat ja gen een typische vorm is van re creatief grondgebruik. Jagers trachten in het wild levende die ren aan de natuur te onttrekken en te doden. (Meestal gebeurt dit voor eigen plezier, anders ga je niet jagen). Men gaat geheel voorbij aan de verstoring die ja gen teweeg brengt: lood in het milieu afkomstig uit de kogels, verschrikking van de dieren, ex tra schuwheid. Dhr. Groot voert het wild tijdens barre en koude wintermaanden. Op zich een heel goed initiatief. Maar dat hij schrijft dat de vogel- werkgroep de mening van som mige biologen onderschrijft, is geheel niet juist. U heeft met het bijvoederen bedoelingen, naast het in stand houden van het wild. U wilt er het komende jachtsei zoen op gaan jagen en hiermee kan de vogelwerkgroep zich niet verenigen. Een ander punt waar men zich niet mee kan verenigen is het feit dat u en andere jagers gekweekte dieren in de vrije na tuur uitzet, ook weer met het doel ze later weer neer te schie ten. Dit is toch wel een aparte en merkwaardige vorm van grond gebruik. Het heeft niet meer met natuurbeheer te maken, maar is eerder een vorm van het verar mingsproces. Er bestaat een leuk mopje dat over twee jagers gaat. Beide jagers gaan op jacht en daarbij zegt de jager met de meeste ervaring te gen de andere: "Luister 's jong, schadelijk is alles wat wij schie ten". Jagers schieten ook roof dieren, zoals vos, bunzing e.d., omdat deze volgens hen konij nen, fazanten en patrijzen eten. Wat reeds opgegeten is, kan niet weer in de pan, oftewel puur ei genbelang. Roofdieren zoals de vos, zijn belangrijk voor de kwa liteit van de prooidieren. Mensen kunnen wel dieren doden, maar geen dieren selecteren, zoals roofdieren wel kunnen. Daarom om een lang verhaal kort te ma ken: LAAT DE NATUUR HAAR GANG GAAN!!! E. Brussee, Schuilinglaan 2, Voorschoten. Komend van de afdeling 'Land- en volkenkunde' in de centrale bi bliotheek is de van tropisch hout gemaakte - nieuwe sculp tuur uitstekend te bekijken, zij staat geheel vrij en komt goed tot haar recht. Maar heeft de aankoopcommissie er bij stilgestaan dat er óók een kunstwerk geplaatst had kunnen worden, dat vervaardigd is van b.v. glas, brons, ijzer, graniet, marmer, staal, leer, gips, koper, polyester, beton of gietijzer (om nog maar niet eens te spreken van canvas, karton, leisteen, neon, rubber, draad, touw), zodat er niet wéér een stukje van het tropisch regenwoud aan opgeof ferd hoefde te worden? Je moet toch ergens 'beginnen op te houden?' Lucia Steinbach Rooden burgerstraat 10 Leiden Maandag 6 februari stond onder de kop 'Bewoners Lage Morsweg e.o. wachten met spanning op beslissing over renovatie', de me ning van de bewonerscommis sie. Wij van het bewonerscomité willen daar een paar kantteke ningen tegen inbrengen. De be woners hebben nooit om renova tie verzocht. Vanaf het moment dat de renovatietrein in zicht kwam waren er al initiatieven onder de bewoners van complex 5 die er een stoptrein van wilde maken naar de remise. Een en quête, gehouden juni 1983, gaf aan dat de meerderheid het weg werken van achterstallig onder houd verkoos en geen renovatie. Duidelijk was dat er zwart op wit maar één voorstander was voor het bestaande plan. Een gehou den handtekeningenactie tegen renovatie van welke vorm dan ook, waarvan de bewoners zich bewust waren dat deze ter inzage gesteld zou worden aan het mi nisterie van volkshuisvesting, is met grote meerderheid, men mag spreken van unaniem, door de ondervraagden bekrachtigd. Een regelrechte psychische aanval op de reserves van de mensen en voornamelijk de bejaarden pleegt wnd. secretaris Erades met zijn ongenuanceerde kreet 'Gebeurt er niets, dan moet de zaak over vijf jaar plat'. Is 'archi tect' Erades zich wel bewust dat hij zo de belangen van zijn mede mens niet dient of is hij gedreven door eigen belang? Wij veroorde len dit ten stelligste, omdat u zelf de bulldozer bent, die mensen jong en oud in complex 5 geeste lijk tart. Een voor Leiden uniek gebeuren op het gebied van in spraak? Welke inspraak? Bij her haling is gebleken dat de meer derheid van de bewhners de re novatie niet wensten. Op deze wijze hoeft wethouder Tesselaar zich niet ongerust te maken over inspraakprocedures. De bewonerscommissie schreef in een circulaire "Op die manier dreigen wij een prooi te worden van bepaalde instanties die ons met een duur en door vrijwel nie mand gewenst renovatieplan willen opzadelen".' Vandaar de loftrompet over een eigen ge maakt plan van 41.000 gulden? 11.000 meer dan die instanties willen, waar men ten prooi aan zou vallen. Wat de reservepot aangaat van de Tuinstadwijk: laten ze deze maar eens gebruiken voor het wegwer ken van achterstallig onderhoud. Tenslotte is dit geld opgebracht door de bewoners. Wat de Stichting Welzijn betreft: iedereen weet dat de bezuini gingsmaatregelen als een tijd bom onder de subsidiekraan is gelegd. De technisch bewoners adviseurs hebben nog een jaar uitstel gekregen van hun be staansrecht. De tba's doen goed werk, maar dan moeten ze wel naast de bewoners blijven staan. Dan kunnen de bewoners naast hen blijven staan om het zwaard van Damocles weg te krijgen. Misschien wil het bestuur van de Stichting Welzijn eens een on derzoekje willen plegen naar de juistheid van het bericht in het Leidsch Dagblad van 6 februari, want één van de consulenten laat zich hierin in een bepaalde strek king uit. De renovatietrein in complex 5 is door de bewoners stop gezet. En kele renovatie-fanaten houden de renovatie-ziekte nog over eind. De doelstelling van een wo ningbouwvereniging was en zou nog moeten zijn: volkshuisves ting tegen een zo laag mogelijke huur. Maar na 1945 is men van een ideële tot een commerciële instelling overgegaan. De bewo ners wachten niet af in spanning. Zij hebben hun stem al bij herha- ling gegeven. Tot vervelens toe. A.C.Nieuwkerk Postbus 205, Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4