Steeds Politie: strijd tegen misdaad is dweilen met de kraan open Bedrijfsleven is verdeeld over bouw parkeergarage Sen met /colonic bladbhee/d Voorlichtingsbij eenkomst voor belastingplichtigen Bezwaren tegen plan voor Sanders-terrein Weer toename geregistreerd Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - Tegen de plannen voor de bouw van een parkeergarage op het voormalige Sanders-ter- rein aan het Levendaal zijn de bezwaren minder dan voorheen. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening en verkeer, die de bezwaren morgen zal bespreken, kan constateren dat het bedrijfs leven verdeeld gereageerd heeft, dat er van de zijde van (semi- )overheidsinstanties nauwelijks bezwaar is gemaakt en dat de commentaren van maatschappe lijke groeperingen, zoals van het buurtcomité Hogewoerd, gema tigd zijn. Alleen de direct omwo nenden en enkele individuele ondernemers wijzen de plannen resoluut af. SP-brochure over woonlasten LEIDEN - De Socialistiese Partij heeft een informatie-folder uitge bracht over de regeling woon kostentoeslag. De SP heeft dat gedaan omdat de Sociale Dienst er geen had. De gemeente Lei den is tot nu toe tekort geschoten in voorlichting over deze rege ling, aldus de SP in een brief aan Ben W. Op grond van ervaringen denkt de partij dat er in Leiden mensen zijn die recht hebben op een woonkostentoeslag, maar die er nu geen ontvangen door de grote onbekendheid met de regeling. De regeling woonkostentoeslag is een onderdeel van de algemene bijstandswet. Maar ook mensen die geen uitkering krijgen, kun nen voor de toeslag in aanmer king komen. Ook voor mensen met een eigen huis of met een ge deeltelijke huursubsidie kan de regeling, aldus de SP, misschien helpen om de woonlasten betaal baar te maken. De partij heeft er kritiek op dat in de woonlasten nota van B en W geen enkele aan dacht aan de regeling is geschon ken. Zij pleit ervoor dat de ge meente op korte termijn uitge breide voorlichting over de woonkostentoeslag geeft. "Met het uitbrengen van de folder reikt de SP het college de hel pende hand",, aldus mevrouw Eekman-Maes van de Socialistie se Partij. De rijksdienst voor de monumen tenzorg is dit keer de 'grote afwe zige' in de rij van bezwaarma kers. Het ministerie van volks huisvesting en het energiebedrijf Rijnland hebben wel gereageerd, maar slechts om mee te delen dat ze geen opmerkingen hadden. De PPC, de provinciale planolo gische commissie, heeft alleen om een toelichting op de econo mische uitvoerbaarheid ge vraagd. Van overheidswege zijn kortom geen belemmeringen voor de bouw te verwachten. Het bedrijfsleven is onderling ver deeld in zijn reacties. Garage houder Blonk en een midden stander aan het Levendaal ma ken ernstig bezwaar tegen (on derdelen van) de winkelvesti ging in het gebouw. De Kamer van Koophandel toonde zich ui terst kritisch. Het plan zou niets oplossen. Het KNOV is een voor stander van de garage, maar acht de winkelruimte een bedreiging voor veel Leidse ondernemers. Het Verbond verzet zich tegen het opheffen van parkeerplaat sen in de omgeving van de gara ge. De Stichting Leidse Binnen stad laat zich uit in vergelijkbare Buurtcomité Het buurtcomité Hogewoerd schrijft dat het huidige plan tege moet komt aan een aantal eerder geuite bezwaren, met name op het gebied van de hoeveelheid parkeerplaatsen en het uiterlijk van de garage. Het comité blijft bezwaar maken tegen de hoogte van het gebouw en de naar zijn mening onvoldoende geregelde mogelijkheid voor de bewoners om er hun auto te stallen. De Echte Nederlandse Fietsers bond ENFB vindt dat er onvol doende rekening is gehouden met het openbaar vervoer. Een gematigde reactie is ook bij de gemeente binnen gekomen van het Breed Monumentencomité, een particuliere stichting. Vol gens het comité is het huidige plan een grote verbetering ten opzichte van het vorige. Het co mité houdt bezwaar tegen een te massaal gebouw met te smalle voetgangerspassages. Ook Rechtswinkel geeft hulp LEIDEN - De belastingdienst houdt volgende maand onder meer in Leiden instructiebijeen komsten voor belastingplichti gen. De bedoeling is hun vol doende kennis en vaardigheid bij te brengen, opdat ze zelf het aangiftebiljet kunnén invullen. De instructiebijeenkomsten, be stemd voor 'eenvoudige' aangif ten, duren ongeveer twee uur en worden als proef gehouden Elk jaar houden de belastinginspec-- ties voorlichtingscampagnes in februari en maart. Vorig jaar de den in het hele land tijdens de campagne 534.613 belasting plichtigen een beroep op de in specties, dat is 12,9 procent van het totaal. Het aantal mensen dat om informatie of hulp vraagt bij het invullen van het aangiftebil jet, neemt volgens het ministerie van financiën nog steeds toe. De proef met de instructiebijeen- komnsten wordt in zeven inspec ties gehouden. Naast Leiden zijn dat Groningen, Emmen, Doetin- chem, Goes, Utrecht en Amster dam. Rechtswinkel Ook de Leidse Rechtswinkel is dit jaar weer bereid het belastingbil jet in te vullen voor mensen met een inkomen beneden de zieken fondsgrens. Voor deze gratis hulp moeten mensen uit Leiden bij de Rechtswinkel langskomen (Ketelboetersteeg 10, tussen het politiebureau en de Breestraat) om een afspraak te maken, ter wijl mensen buiten Leiden dit te lefonisch kunnen doen: tel. 071- 130775. De openingstijden van de Rechtswinkel zijn maandag tot en met vrijdag van tien tot Eénwieler Wie durft te beweren dat gezags dragers elkaar in bescherming nemen, moet bijgaande foto maar eens goed aanschouwen. Uniform of geen uniform, on verbiddelijk wordt het bon nenboekje te voorschijn ge haald. En terecht: het zou toch zeker een zooitje worden als we allemaal met een mobiel stokje gingen rondlopen. "Een stok met voorwielaandrij ving" noemt men zo'n appa raat bij de gemeentelijke afde ling warenmarkten. Daar weet men ook de ware betekenis van dit toneelstukje voor twee heren in de Koornbrugsteeg: de rechterheer in leer meet de meters en de linkerheer in leer noteert de meters. Hün werkzaamheden houden di rect verband met de werk zaamheden die na de bouwvak in de Hoogstraat plaatsgrijpen. Nadat er jaren over gepraat is, worden dit jaar eindelijk de kelders onder handen geno- men. De hele Hoogstraat plus aansluitende brug wordt afge sloten en ontruimd. Dus ver dwijnen ook alle kraampjes. De Vismarkt gaat fungeren als tijdelijke standplaats. Kwestie van passen en meten en met dat laatste hebben ze het vori ge week gefotografeerde twee tal opgezadeld. Maar ze staan in de Koornbrugsteeg, zult u zeggen. Dat klopt, zal men u bij de warenmarkten antwoorden: "Maar dit is alleen maar ter controle". De twee ambtena ren waren toch bezig, vandaar Overigens: kijk eens even naar dat bord links op de foto. Zijn ze dus toch in overtreding. B.J. f of ff (4) Onze f-discussie wordt nog even voortgezet. Daarin mengt zich nu neerlandicus Don Favier uit de 's Gravesandestraat. Hij steunt de lezing van koster sechtgenote Van der Mark. Burgemeester Pieter Van der Werf(f) heette helemaal geen Van der Werflf), zo sprak zij vo rige week een vermoeden uit in deze rubriek. En dat na een hele discussie over de vraag of de naam van deze koene bur gervader uit de zestiende eeuw nu met één of met dubbel f moest worden geschreven. "De meeste mensen kenden hem een achternaam opgescheept zitten waar ze eigenlek wel graag een andere zouden wil len hebben". Don Favier heeft zijn gegevens gehaald uit het boek 'Leiden's nood en verlossing in de Spaanse tijd' van dr. R.E. Din ger Hatting. Gesteld voor de keuze Werf of Werff kiest hy voor het laatste. "Om gevoels matige redenen". BJ. Mestbak De mest voor het urinoir aan het Stationsplein ligt er nog steeds. Een ontastbare herin nering aan de actie van vrou wen vorige week zondagnacht. Zij vinden het gedeelte Leiden tussen station en Vondellaan 'vrouw ge vaar lijk'. Met hun ac tie beoogden zij dan ook pas sende maatregelen van politie en gemeente. De eerste instantie noemt het vrouwenoptreden "verbazing wekkend". Politievoorlichter Dick Graveland heeft eens alle registers opengetrokken en constateert: het afgelopen jaar is er geen enkele mededeling of aangifte binnengekomen van seksueel geweld bij dit stukje spoor. Nog verder in de archieven duikend, ontdekt hij nog wel twee zaken uit 1982. In oktober een poging tot aanran ding ter hoogte van het viaduct en in september liep iemand "met zijn gevalletje bloot". Als de vrouwen tussen viaduct en station extra maatregelen eisen (vaker patrouilleren), vinden ze bij de politie dus ook nauwelijks gehoor. "Na hun eerste actie anderhalf jaar gele den is er bij dat weggetje ver lichting gekomen en hebben we een tijd lang extra toezicht uitgeoefend. Daar is toen niks uit naar voren gekomen", zegt 'politiepraatpaal' Graveland. Hij wil overigens niet de indruk wekken dat de politie ongevoe lig is voor de angst bij vrouwen 's avonds nog uit te gaan. "De veiligheid op straat is onze eer ste prioriteit. Ondanks alle be zuinigingen wordt daarvoor werkelijk tijd noch moeite voor gespaard. Maar we gaan natuurlijk niet achter dingen aanhollen waar we geen weet van hebben. Dat is een beetje Don Quichotte-achtig". BJ. DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 Leiden J Vraag: wordt hier een beteuterde slingerd. of wordt hier enig meetwerl wel zo, maar zijn werkelijke naam was Pieter Adriaensz. Vermeer", schrijft Favier ons nu. Hij legt uit: voordat Pieter Adriaensz (laten we ons maar even tot zijn voornamen beper ken) burgemeester werd, was hij van beroep zeemtouwer. Z'n zeemtouwerij was vlakbij de Duizenddraadsteeg, een zy- steegje van de Haarlemmer straat, gevestigd. Deze werk plaatsruimte werd wel 'werf genoemd en iedereen die daar werkte, werd als zodanig aan gesproken. Ook Vermeer was dus de man 'van de werf. Favier: "Dat is een eigen leven gaan leiden, hetgeen tot onge veer 1800 wel vaker gebeurde". collega genadeloos op de bon ge- c in kaart gebracht? (foto Dirk Ketting) Familienamen waren in die tijd nog niet letterlijk vastge legd. Dat gebeurde pas op be vel van Napoleon: iedere bur ger werd verplicht een familie naam te voeren. Sommigen zochten daarvoor iets heel spe cifieks, hun beroep bijvoor beeld. En zo was Vermeer voortaan 'Van de Werf. Ten tij de van het Leidse beleg stond hij immers als zodanig bekend. Favier voegt daar nog aan toe: "Mensen dachten dat deze re geling van Napoleon maar van korte duur was en kozen daar om bewust een vreemd klin kende naam. De regeling is echter nooit teruggedraaid, zo dat sommigen nog steeds met Man rijdt na aanrijding weg en wordt toch aangehouden LEIDEN - Pas gisteren kon de po litie de 21-jarige Leidenaar aan houden die afgelopen vrijdag na een aanrijding in de Milanen- horst was ingereden op de 29-ja- rige bestuurder van de bij de bot sing betrokken andere auto. De man, eveneens wonend in Lei den, raakte hierbij overigens niet gewond. Hij kon bijtijds weg springen. De 21-jarige bestuurder die zelf de veroorzaker was van de aanrij ding door de bocht iets te ruim te nemen, weigerde daarna de zaak met de tegenpartij af te hande len. Toen deze dreigde de poliie te zullen waarschuwen gaf hy gas. Enkele uren daarna kon de politie zyn automobiel in de Sperwer- horst wegslepen. De bestuurder bleek onvindbaar. Gistermorgen kwam hij op het politiebureau informeren naaf zijn automobiel. De politie kon hem toen na de nodige informatie te hebben ver strekt, inrekenen. Agent rijdt met motor vrouw aan LEIDEN - Een 56-jarige Vrouw uit Leiderdorp is gistermiddag na een aanrijding op het Stations plein met een gebroken been, heup en bekken naar het AZL gebracht. Een 36-jarige motor agent van de Leidse politie, die haar buiten zijn schuld aanreed, liep een gekneusde arm op. De vrouw reed op haar fiets door het rode voetgangerslicht van de oversteekplaats voor het station. De motoragent hier niet op be dacht want voor hem stond het licht op groen, wilde richting be lastingkantoor. Ondanks schielig remmen kon hij de aanrijding met de fietser niet voorkomen. HCG-directie LEIDEN - De HCG in Leiden heeft een nieuwe directeur: ir. W. van Marle (42). Eerder was hij di recteur van de HCG-sector staal bouw en Offshore. De directie van de Leidse vestiging bestaat nu uit drie mensen. .HCG (Hollandse Contructie Groep) heeft behalve in Leiden vestigingen in Schiedam, Nieu we Pekela, Breda, Terneuzen en Sittard. Het maakt als werkmaat schappij onderdeel uit van de Hollandsche Beton Groep nv (HBG) in Rijswijk. Brand in huis aan Oude Herengracht LEIDEN - De bovenverdieping van een woning aan de Oude Herengracht is gistermiddag om vijf uur uitgebrand. Een spelletje met vuur en spiritus van de 12-jarige zoon des hui zes en een evenoud vriendje liep volledig uit de hand. De beide jongens hebben nog ge poogd het brandje, dat ont stond in de slaapkamer, met water te blussen. Het vuur greep echter te snel om zich heen. De brandweer is zeker een uur bezig geweest met het blussen. Zware rookontwikke ling bemoeilijkte de werk zaamheden. Naast de uitge brande etage heeft de bene denverdieping van de woning veel waterschade opgelopen. Totale schade is nog onbe kend. (foto Holvast) LEIDEN "Er wordt wel gezegd dat de recherche dweilt met de kraan open. Nou, dat is ook zo. Aan veel meer dan het registreren van misdrijven komt men niet toe. Ook de eerste zes weken van dit jaar hebben al weer een toename van de criminaliteit te zien gegeven". Dat zei politiecommissaris Van Voorden gisteravond tijdens de bespreking van het jaarverslag 1983 van de politie in de raadscommissie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden. Politie vindt drie inbrekers LEIDEN - Na een uur zoeken gis ternacht in het warenhuis aan de Breestraat vond de politie toch de drie mannen die ervoor had den gezorgd dat het inbraaka larm was overgegaan. Even na half drie, nadat de politie tevens had vastgesteld dat er een ruit van het warenhuis was uitgeno men, begon de speurtocht. De drie jongens variërend in de leef tijd van 17 tot 20 jaar en afkom stig uit Leiden en Leiderdorp, kwamen om half vier tevoor schijn. De commissaris zei dat de burgers voortaan wellicht een deel van het 'papierwerk' van de recher cheurs kunnen overnemen door bij de aangifte van een misdrijf zelf een uitgebreid formulier in te vullen. De recherche zou zo doende meer tijd krijgen voor het eigenlijke opsporingswerk. Volgens burgemeester Goekoop is het niet zo dat het aantal misdrij ven lijkt toe te nemen doordat er meer dan voorheen misdrijven bij de politie bekend worden. De bereidheid van de burgers om aangifte te doen - bijvoorbeeld van een fietsendiefstal - is alleen maar minder geworden, aldus Goekoop. Hij zei dat vooral het drugsgebruik een rol speelt bij de toename. Raadslid Van der Pluijm (PvdA) concludeerde uit het jaarverslag dat de politie meer manschap pen moet krijgen. "Uitbreiding van personeel. Daar moet op ge hamerd blijven worden". De an dere raadsleden waren het niet met hem eens. Zijn partijgenoot Eikerbout zei: "Het is een illusie te denken dat er de komende ja ren uitbreiding van de man kracht komt. Dat zit er gewoon niet in". Dat werd van aUe kan ten bevestigd. Commissaris Van Voorden zag vooral mogelijkhe den in bestrijding van" de toene mende criminaliteit in het doel matiger werken bij de politie, waarvan het administratief in schakelen van de burger bij de aangifte een voorbeeld vormt. Hard drugs Het CDA denkt de toename van het aantal misdrijven tegen te gaan door maatregelen te nemen tegen de handel in hard drugs in Leiden. In een brief aan de bur gemeester schreef de CDA-frac- tie buitengewoon bezorgd te zyn over de toename van deze han del. "Een kritisch punt is bereikt, een punt waarop grondige bezin ning noodzakelijk is", aldus de christen-democraten. Zij pleitten ervoor om maatregelen tegen de handel in hard drugs voorrang te geven boven ander politiewerk. Burgemeester Goekoop zei dat de uitspraak, dat Leiden een broeinest is van heroïnehandel, aan de overdreven kant is. De CDA-brief zal een andere keer uitvoeriger in de commissie wor den besproken. Raadslid Middendorp (PSP) zei dat bestrijding van de misdadig heid niet alleen een zaak van de politie is. Zy wees de slechte eco nomische situatie aan als een van de oorzaken en wees ook op de gevolgen van bezuinigingen. Door bezuinigingen op het buurthuiswerk zou volgens haar het vandalisme toenemen. Het raadslid sprak een voorkeur uit voor preventieve maatregelen boven repressieve.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3