Wel of niet bouwen wéér strijdpunt Financiering verlengen Mauritssingel scheidt voor- en tegenstanders Begin bouw Overbos- accommodatie Bevolkings- en woningbehoefteprognoses verdelen politiek Warmond Wat is politiek fatsoenlijkste? 'Woonwagenkamp niet groter zolang anderen niets doen' AGENDA Afgelast Houtkamp-festival nu in maart in De Muzenhof Stad en rand WARMOND - Loco-burgemeester Van Schagen, in het dagelijks le ven CDA-wethouder, heeft van ochtend in het Warmondse sportpark Overbos de eerste paal geslagen van de te bouwen ge meenschappelijke kleedaccom modatie plus kantine voor de al daar vertoevende tennis-, korf bal- en handbalvereniging (zie foto Holvast links). Het gebouw maakt deel uit van een algehele reconstructie van het sportpark die een einde moet maken aan de primitieve om standigheden waaronder de 'Overbossers' hun sport voor heen moesten beoefenen. Spor ters van verschillende pluimage troffen elkaar nogal eens in 'el- kaars' verkleedruimte, want het hele ceremonieel van verkleden vond plaats in de ruimte van gastheer voetbalclub Warmunda. De reconstructie gaat een half mil joen kosten. Een kwart daarvan gaat op aan de kleedaccommoda tie plus kantine waarvan een toe komstplaatje op de foto rechts is te zien. WARMOND - De Warmondse politieke partijen liggen be hoorlijk met elkaar in de clinch. Aanleiding is de van een vakgroep van de Amsterdamse VU afkomstige studie 'bevolkings- en woningbehoefteprognoses' waaruit is af te leiden dat in 1993 de Warmondse bevolking met een vijfde deel zal zijn afgenomen tot 4.000. Deze onthutsende cijfers zijn te verklaren uit de toenemende ver grijzing in Warmond met daar aan vastgekoppeld de hoge sterf te- en de lage geboortecijfers. Van een nog grotere invloed is de deelneming van Warmond aan het regionale woningbouwpro ject Oosthout te Voorhout Ver wacht wordt dat veel Warmon- ders en 'immigranten' de komen de tien jaar daar onderdak zullen vinden terwijl in het dorp zelf nog maar nauwelijks op nieuw bouw hoeft te worden gerekend, bang als de bestuurders zijn dat de zo bepleite ruimtelijke struc tuur met veel open plekken in het gedrang komt. Uit drie vraaggesprekjes met WD- fractieleider C. Saris, haar CDA- collega K. Bonnet en de volks huisvestingsspecialist van Pro gressief Warmond D. Duijnho- ven blijkt dat de plaatselijke po litici met geheel verschillende ogen naar de cijfers kijken, bans (VVD) noemt de wijze waarop B en W ze heeft gepresenteerd (doelend op het interview met gemeentesecretaris Zoetemelk en chef volkshuisvesting, wel- zijns- en sociale zaken Timmer- mann, vrijdag in deze krant) "ontzettend gevaarlijk". "Onder nemers die deze cijfers onder ogen krijgen zullen met een gro te boog om Warmond heen lo pen", zegt ze. Volgende de liberale gebruiken B en W alsmede de overige politie ke partijen de cijfers "teveel als voorspelling terwijl ze alleen maar aangeven wat in extremo plaats kan hebben". Versoepelen Op de stelling dat het toch een feit is dat Warmond in Voorhout gaat bouwen en dat de vergrijzing voortwoekert reageert ze: "Sterf gevallen in de diverse bejaar denoorden in Warmond moeten niet worden meegeteld daar er sprake is van een constante toe s' bejaarden. En verder geloof ik niet dat er veel Warmonders naar Oosthout zul len verhuizen". Volgens de liberale moet het toela tingsbeleid worden versoepeld. Warmonds W D-leiderC. Saris: "Ondernemers die deze cijfers onder ogen krijgen zullen met een grote boog om Warmond heen lopen". (archieffoto Holvast) Ze denkt hierbij aan de toeken ning van extra punten aan eco nomisch gebonden, mensen die elders wonen maar in Warmond werken. Opmerkelijk hierbij is dat; sinds oktober 1983 Warmond juist aanzienlijk minder punten toekent aan deze groepering. De filosofie achter deze maatregel is volgens gemeentesecretaris Zoe temelk dat in Warmond werkende mensen die binnen een straal van 25 kilometer van het dorp woonachtig zijn War mond toch wel kunnen bereiken en dat woon-werkverkeer sinds de oorlog "een doodnormaal ver schijnsel is. "Warmond is altijd al een beetje een forensendorp ge weest. Het zou dan ook on rechtvaardig zijn om de econo misch gebondenen gelijk te schakelen met - laat staan te be voordelen ten opzichte van - de autochtone woningzoekenden", aldus Warmonds hoogste ambte- Terug naar Saris. Zij toont zich een fel tegenstander van verder bou wen in Warmond zelf, een dis cussie die in het verre verleden al eens is losgebarsten en werd beëindigd met een compromis: wel doorbouwen maar niet in Warmond zelf. CDA-fractieleider Bonnet laat wat dit laatste betreft een heel ander geluid horen. Niet dat hij erop gebrand is om te bouwen maar "het CDA sluit deze mogelijk heid geenszins uit", formuleert hij. Eerst echter moet volgens de christen-democraat het vesti gingsbeleid worden bijgesteld. Ook Bonnet heeft het over de toekenning van meer punten aan economisch gebondenen. "Haalt dat niets uit dan zal er toch ge bouwd moeten worden en het CDA denkt daarbij dan aan de Beatrixlaan. Want voor alles moet toch worden voorkomen dat we het bordje 'vol' aan de in gang van het dorp neerplanten". Bezorgd Bonnet toont zich aanzienlijk be zorgder dan zijn liberale collega. "Het CDA gaat ervan uit dat de cijfers kloppen. Ik vind het on verantwoord om lijdzaam af te wachten. De nota waaruit ze af komstig zijn is weliswaar geen beleidsnota maar dat doet niet af aan de waarde ervan. We zullen op onze tellen moeten passen. Waarover ik me vooral zorgen maak is het voorzieningenpeil in Warmond. Ik bedoel: er verdwij nen wel mensen uit Warmond maar de huizen, scholen, sport velden, wegen enz. blijven ge woon waar ze zijn", aldus Bon net. Haaks op het betoog van Bonnet staat dat van PW-raadsiid Duijn- hoven. "Bouwen aan de Beatrix laan is altijd al het stokpaardje van het CDA geweest. Dërgehjke uitspraken klinken natuurlek erg populair, vandaar. Natuurlijk is ook mijn fractie geschrokken maar om uit de cijfers te conclu deren dat we moeten gaan bou wen is je reinste paniekvoetbal. Er zijn nog zat andere instrumen ten zoals het toelatingsbeleid. Ik verzet me tegen een 'redt-War- mond-sfeertje'. "Het CDA moet goed in de gaten houden dat verder bouwen in Warmond ten koste gaat van de leefbaarheid", vervolgt hij. "Mijn fractie heeft B en W gevraagd eens exacter na te gaan wat het een en ander voor consequenties heeft voor de scholen en de mid denstand. Pas als je dat weet kun je verder kijken. Het voordeel van die cijfers is dat je ruim schoots van tevoren kunt zien aankomen waar en wanneer het fout gaat". Herinnerd aan de onenigheid, een jaar of acht geleden, over het on derwerp 'Beatrixlaan' binnen de PW-fractie zegt hij: "Mijn fractie staat nu op één lijn. We vinden het veel te voorbarig om bijvoor beeld te zeggen 'stoppen met Oosthout'. Om het een en ander tegen te gaan hebben we een heel ander instrumentarium tot onze beschikking". Burgerlijke stand LEIDEN Ondertrouwd: M. Verweij en M.T. van der Meulen; W. Baas en J.C. van der Vooren; H.W. de Wilde en M.G. Banis; J. Verra en J.C. Raap horst: H. Singerling en S. Laman; R.R.P. de Vries en A. Termijtelen; Th.C. Spoormakers en Y.A.H. Hoek- M.P. de Heiden e i Soest. Alex zv. A. van Leeuwen en S. Kreeft; Remco Wilco Bernardo zv. P.J. Ot- gaar en J. Klein; Menno zv. R.W. Val- kema en C E. van Nieuwkoop; Leen- dert Johannes zv. C.Z.L. Schaap en J.M. van Duijn; Rudolf Johannes zv. J.F.C. Homan en D.W. van der Meer; Irene Maria dv. J. Lelieveld en C.A.M. Schelvis; Jennifer dv. J.G. Hazekamp Hendrika Maria dv. T.H.M. Broekhof en A.J. van den Burg; Esther Elena dv. R.C. de Glopper en C.C. Zuijder- land; Bernardo Alfonso zv. F. van Hees en M A. Zuijderduin; Raymond zv. A. van Eijgen en J.W. van Roijen; Halima dv. A. Boubkari en Y. El Boubkari; Simone dv. W.H.B.T. Koe- lewijn en M. Rous; Pieter zv. J. Haas noot en A.R.P. Haasnoot; Christophe Joseph Nicolaas zv. A.W. van der Wal en E.J. Antonetti; David zv. C.H. Tjon en L.Y. Lee; Robert Jacobus Sebas- tiaan zv. R. Plug en M.W. Devilee; Roy Danny zv. R.J.A.M. Pouw en M.E. Ipema; Marcus Johannes zv. L.J. van Noort en A.M.C. Zuidhoek; Martinus Adrianus zv. A.C. Nagtegaal en M. Goedhart; Petronella Jolande dv. D. van de Wijngaard en J. Eradus; Yvonne Jansje Jacoba dv. W. Anholts en C.J. Klijn; George Klaas zv. B.L. Burley en A. Guijt; Michael Pieter Eduard zv. W.E. Stolk en J. van der Blom; Timothy zv. F. Oudshoorn en A. Zwanenburg; Rick zv. W.M. Moget en C.B.M. Brama; Femke dv. W. Tien stra en H.W.J. Wassenaar; Yong Fu zv. S M. Hu en H.Y. Hu; Leendert Arend zv. T. van der Plas en N. Bam- hoorn; Adrianus Comelis zv. A.J. van der Hulst en C.G.M. van Egmond; Duncan John zv. M.J. Banks en I.J.M. Schelvis; Bob Alexander zv. H.P.J.M. Snijers en T.M.G. Nijssen; Hendrik Willem Alexander zv. baron Schim- melpenninck van der Oye A.W. en J.E. Mallinson; Arnold zv. G. Goud swaard en J.C.J.M. Hermeling; Marjo lein Sophia Adriana dv. R. van der Ende en E.S.M. van Kouwenhove; He-ing dv. S. Hu en H. Hu; Michael zv. W. Vos en M.J. van den Berg; Eirè- nè Bardina dv. C. Klaassen en I.R.L. Coenders; Vera Helena dv. J. Marks en G.J. van Lakerveld; Louise Chris tina Marie dv. C.B.A. van Alphen en M.M. Oostdam; Helena Elisabeth Christina dv. A.J.M. Mulder en J.E. Bisschops; Maria Cornelia Alica dv. A.J.M. Mulder en J.E. Bisschops; Roy zv. J.W. van Waveren en S.M. Ouds hoorn; Eleonora Isidora Xaviera dv. M.A. Fernando en M.M. Massop; Ber- nardus Johannus zv. L.G. Zonneveld en M.J.M. van Dijk; Anne Katharina dv. G. de Wit en I.E. Bockemüiler; To bias zv. C.H.A.M, van Appel en B.C. Vos; Corine dv. C.A. Groenewegen en T. van Dasselaar; Anja dv. R.F. Schütt en J.M. Binnendijk; Maikl zv. K.K. Abd Elsayed en J.H. Sadek Tadros; Jeanette dy. T.L.W. Caspers en M.E.J. LEIDERDORP - "De Maurits singel moet worden doorge trokken mits de financiering rondkomt". Zo verwoordde plaatsvervangend voorzitter Wim Wamsteeker het PvdA- standpunt tijdens de algeme ne ledenvergadering van de ze partij gisteravond in cultu reel centrum de 'Muzenhof. Telkens weer leidt het al of niet doortrekken van de Mauritssin gel tot discussies en laaien emo ties weer op. Zo ook gisteravond tijdens een bespreking van de Verkeersknelpuntennota ge schreven door partijlid Molken- boer en PPR-raadslid Van der Zande. Zij schreven deze nota als leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu als een aanzet om tot een verkeerscirculatieplan voor Lei derdorp te komen. In hun nota vragen zij zich af of de bewuste doortrekking nog wel noodzakelijk is. Zij stellen alge mene maatregelen voor om ver keer met een andere bestem ming dan Leiderdorp helemaal te weren uit de gemeente. Sluip- verkeer via Achthovenerweg en Hoofdstraat zou dan ook terug gedrongen worden. Verder wil len ze met name voor het vracht verkeer beperkende maatrege len, bijvoorbeeld alleen vracht verkeer met bestemming Acht hovenerweg daar toelaten. Partijlid Ryerse, zelf woonachtig aan de Hoofdstraat, nam het de samenstellers erg kwalijk dat er nu weer aan de noodzaak om de ZOETERWOUDE - "Zolang andere gemeenten in de regio niet aan hun verplichting voldoen om een eigen woonwagenkampje te realiseren, zijn wij niet bereid om het onze uit te breiden". Aldus het college van B en W van Zoeterwoude in antwoord op het provinciale woonwagenplan 1985-1990. Zoeterwoude reageert hiermee op het provinciale standpunt dat nieuwe standplaatsen moeten worden gerealiseerd wanneer woonwagenkinde ren 18 jaar of ouder zijn geworden. "Indien onze conclusie juist is, dat daaraan de uitleg moet worden gegeven dat iedere gemeente dient zorg te dragen voor uitbreiding van de eigen kampjes als de leeftijden van de woonwagenkinderen daartoe aanleiding geven, dan moeten wij u meedelen dat wij daarmee niet instemmen", aldus het college. "Als tezijnertijd de situatie zich voordoet dat alle regiogemeenten een eigen kamp(je) hebben zal uitbreiding ten behoeve van kinderen van woonwagenbewoners gekoppeld moeten worden aan de mogelijkhe den voor sociale woningbouw. Toewijzing zal dan plaatsvinden aan de hand van de in onze gemeente gebruikelijke criteria met betrekking tot leeftijd etc., zoals die ook voor andere woningzoekers geldt", zo schrij ven B en W. Tenslotte vraagt het Zoeterwoudse college zich af of in het ontwerp-plan wel voldoende rekening wordt gehouden met de wat oudere woonwa genbewoners. B en W zeggen namelijk de indruk te hebben dat bejaar de woonwagenbewoners helemaal niet of in mindere mate gebruik ma ken van bejaardencentra. Mauritssingel door te trekken ge twijfeld wordt. "We hebben hier jaren voor gevochten. De situatie bij de Doesbrug is echt onhoud baar". Ook Wamsteeker was van mening dat de discussie gesloten was. "Het raadsbesluit is geno men. Alle partijen waren er toen voor. Nu de financiën een pro bleem vormen, moeten we zor gen dat die rondkomen". Het financieringsprobleem wordt veroorzaakt door de provincie, die voorlopig nog niet wil bijdra gen in de kosten. In elk geval tot 1994 zal de gemeente per jaar vier ton moeten voorfinancieren. Molkenboer meent dat je niet kost wat kost achter het besluit moet blijven staan zonder te zien wat de consequenties voor de ge meente zijn. Van der Zande was het met hem eens dat je de bur ger niet vals moet voorlichten. "Dat is een kwestie van politiek fatsoen". Van der Zande verder: "Als de provincie nog langer wacht kunnen bijvoorbeeld de belastingen wel omhoog moeten en dat terwijl je op andere zaken al vreselijk bezuinigd hebt". PvdA-lid Verhoog geloofde dat het juist een kwestie van politiek fat soen is om te voldoen aan de ver wachtingen die zijn gewekt ten aanzien van de doortrekking. DINSDAG Leiden Stadsbouwhuis, Langegracht 72: pro jectgroep Haver- en Gortbuurt, 9.30 Restaurant Eigenzorg, Stationsweg 29: informatie-avond gemeente over ont- werp-bestemmingsplan Stations- buur^ 20 uur. Clubhuis Morschwijk, Topaaslaan 19: thema-avond 'Werken, vrye tyd, te veel tijd?' film, 20 uur. Polikliniek AZL, Wassenaarseweg 6: discussie-avond Diabetes Vereniging Nederland, afdeling Leiden e.o., 20 LAK-cinema, Cleveringaplaats: films 'A jury of peers' van Sally Heckel, 20 uur en 'Persona' van Ingmar Bergman, 21 /.oeterwoude Gemeentehuis: bezwaarschriften, 20 v WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38. tel. ten n den van de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do var 14 i Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275^ ma t/m vr 9-10 uur en op af- LEIDERDORP - In plaats van het groots opgezette 'Houtkamp- jazzfestival' dat in september vo rig jaar letterlijk in het water viel, worden nu twee jazz-avonden in cultureel centrum de 'Muzenhof georganiseerd. De bands die voor de happening in september gecontracteerd wa ren, zullen nu voor het destijds overeengekomen bedrag in 'Mu zenhof optreden. Zowel op 17 als op 24 maart zullen steeds" twee bands het programma ver zorgen. De deelnemers zijn: de 'White Hou se Orchestra' uit Amsterdam, het huisorkest van de Almelose Jazz club 'A Hot Dogs' Story', 'An- dor's Jazzband' uit Breda en de 'Freetime Old Dixie Jazzband' uit Enkhuizen. De Big Band Hans Dubbelaar uit Leiden, die in september ook op had zullen treden, is nu1 uit het programma geschrapt. "Een big band lijkt ons niet zo geslaagd in Muzenhof', verklaart gemeente lijk initiatiefnemer Schnerr. HOOGMADE/LEIDERDORP - Een gekantelde vrachtwagen op autosnelweg A4 (Amsterdam- Den Haag) heeft vanmorgen tus sen vijf uur en half negen ter hoogte van Hoogmade voor een kilometerslange file gezorgd. De vrachtwagencombinatie sleepte een andere vrachtwagen en vol gens een eerste conclusie van de Leiderdorpse politie moet de ge sleepte wagen met de sleper in botsing zijn gekomen waarna de sleper omsloeg. De vrachtwagen was geladen met bloemen. Hoe groot de schade is, was vanochtend nog niet be kend. Het geplande 'Houtkamp-jazzfesti val' heeft vorig jaar heel wat stof doen opwaaien. Allereerst werd wethouder Gehner verweten 'zo maar' 10.000 gulden uit te geven voor een festival. Haar opzet was het culturele leven in Leiderdorp te bevorderen. Snel beslissen was noodzakelijk zodat niet eerst met de gemeen teraad overlegd kon worden. Door vreselijk slecht weer kon het festival uiteindelijk helemaal niet doorgaan op die derde sep tember. Werd eerst gezien de te verwachte opklaringen besloten .dat het festival normaal in de open lucht door kon gaan, zware regenval en heftige windstoten maakten dit later absoluut on mogelijk. Het was toen echter al te laat om nog uit te wijken naar de 'Muzenhof, zoals het scenario voor slecht weer voorschreef. Samenwerking De Warmondse commissie ont wikkelingssamenwerking orga niseert woensdag een film avond in 't Trefpunt aan de He renweg. Er zal een film worden vertoond over het project in Op- per-Volta van de gemeente Noordwijk. Tevens zal Babs Cassee, lid van werkgroep Noordwijk/Opper-Volta, aanwe zig zijn om de film toe te lichten en eventuele vragen te beant woorden. Bovendien worden er 'om de aantrekkelijkheid van de avond te vergroten' een aan tal films over oud-Warmond ge draaid. Aanvang acht uur. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 1,- Direclie:G Koopman Adj.dir.: N. Quakernaat Hooldredacleur. Drs J W E Metselaar Adj Hooldredacleur R. D. Paauw Alg redactiechef: A van Leeuwen Plv Alg redactiechef Commentaren: W F. J Wirlz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H.v d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (leature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2