LEIDSCH II DAGBLAD 'Wyers' rustig ontruimd 'Vrijlating wegens celtekort onjuist' ledrijfsautc rai Begrafenis beheerst door overleg met Tsjernenko Veertienhonderd mensen bieden geweldloos verzet Boucher wint 1000 m Damen dreigt af te zien van samengaan met Wilton TSJERNENKO LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37320 Directeur: G. Koopman Posttxis 54 t4SfcRa'taISeto HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie cololon AMSTERDAM (GPD) - Enkele honderden krakers heb ben omstreeks half één vanmiddag het Wyers-complex aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam vrij willig verlaten. Ongewapende ME'ers hadden toen al zo'n 300 krakers in een opvallend rustige sfeer uit het pand gehaald. Met stadsbussen, voorzien van de tekst 'Kindervervoer', werden de krakers buiten de afzetting gebracht. In de Spuistraat zouden krakers en sympa thisanten vanmiddag een demonstratie houden. Buiten de afzetting werd de stem ming vanmiddag steeds grimmi ger. Omstanders bekogelden de bussen met stenen en op de hoek van de Prins Hendrikkade en de Martelaarsgracht voerde de ME enkele charges uit, toen rel schoppers een politiebusje om ver wilden gooien. Een agent trok daarbij zijn pistool, omdat hij zich bedreigd voelde. Er raak ten twee mensen gewond en er werden vier arrestaties verricht. Tijdens het vervoer naar gebieden buiten de afzetting sneuvelden enkele ruiten van de bus. Ook klommen krakers en sympathi santen op het dak van de bus, waarop de ME met gebruik de wapenstok hen weer naar bin nen joeg. Het afvoeren van de krakers ver liep vrij langzaam. De politie be schikte over slechts vier bussen, die de krakers naar het Havenge bouw brachten. Tegen twaalf uur vanmiddag moest het busver voer worden gestaakt, omdat sympathisanten aan het einde van de Nieuwezijds Voorburg wal een menselijke blokkade hadden opgeworpen. De politie kreeg versterking van zo'n 100 man ME om de sympathisanten te verwijderen. - Met de ontruiming werd vanoch tend om tien uur begonnen. En kele honderden ME-ers en poli tie te paard veegden de Nieuwe zijds Voorburgwal schoon, waar zo'n 400 belangstellenden de ont ruiming wilden gadeslaan. Daar bij werd door sympathisanten van de krakers vuurwerk afge stoken. Binnen een kwartier was de omge ving van het complex volledig af gezet en waren de laatste gepar keerde auto's met kraanwagens weggesleept. Zijstraten werden met lege containers afgesloten om te voorkomen dat de belang stellen zouden terugkeren. Ook werden containers Op de Nieu wezijds Voorburgwal geplaatst als een soort barricade voor het gebouw. ME-ers braken de ingang van het pand open, waarna 142 agenten „met de platte pet" het complex betraden om de krakers en hun sympathisanten te verwijderen. De ontruiming zou in fasen ge schieden. In het pand bevonden zich volgens opgave van de poli tie 1400 mensen. De ontruiming van het Wyers-com plex komt ruim twee jaar nadat het gebouw, voorheen in gebruik bij een groothandel in textiel, werd gekraakt. Tot viermaal toe verloren de krakers juridische procedures tegen de voorgeno men sloop van het gebouw. De bedoeling is dat een dochteron derneming van de Hollandse Be- tongroep er na de sloop een hotel van Holiday Inn gaat bouwen in combinatie met 72 wooneenhe den voor een-persoons huishou dens. De krakers hadden het complex ingericht als bedrijven centrum, met kleine winkels, een meubelmakerij, een café en een restaurant. Burgemeester Van Thijn kondigde gisteren aan dat het complex vandaag zou worden ontruimd. Hij zei hiertoe te hebben beslo ten om duidelijkheid te schep pen en de geweldsspiraal te doorbreken. De krakers zouden zo niet worden overrompeld en de tyd hebben zich in alle rust terug te trekken. Gisteravond waren echter al zo'n duizend sympathisanten uit het gehele land naar het complex getogen om met de krakers geweldloos verzet te bieden tegen de ontrui ming. Voordat met de ontruiming werd begonnen, heeft de politie om negen uur een laatste poging on dernomen om de krakers van het Wyerscomplex te bewegen het pand vrijwillig te verlaten. Com missaris De Rhoodes, vergezeld door een deurwaarder, verzocht de krakers per megafoon het complex te verlaten. De krakers en hun sympathisanten wezen dat verzoek van de hand. Lichte vorst Het was vanochtend nog steeds de bedoeling het pand vreedzaam te ontruimen. Niettemin had de Amsterdamse politie meer dan 1000 man mobiele eenheid en 120 rechercheurs achter de hand voor het geval er rellen zouden uitbreken. De hoofdstedelijke politie kreeg assistentie van rijks- en gemeentekorpsen uit Groningen, Friesland, Nijmegen, Alkmaar, Zaanstad en Middel burg. Kraker Jaap (links) legt commissaris De Rhoodes van de Amsterdamse politie uit, dat er van vrijwillige ontruiming'gëén sprake zal zijn. (foto ANP) SARAJEVO - Gaetan Boucher heeft vanochtend de 1000 meter schaatsen voor heren gewonnen tijdens de Olympische Winterspelen in Sarajevo. Met zijn tijd van 1.15.80 bleef de Canadees de Russische krachtsprinter Klebnikov (1.16,63) royaal voor. Het brons was verrassend voor de Noor Engelstad, die 1.16,75 op de klokken bracht. Van de Nederlandse deelnemers kwam Hilbert van der Duim het beste voor de dag. De allrounder sloot de 1000 meter af op 1.17.46, precies dezelfde tyd als zijn Oostduitse tegenstander Dietel en bezette in het eindklassement de gedeelde zevende plaats. Hein Vergeer werd tiende. Jan Ykema finishte als twintigste en moest Hans van Helden 08de) nog voor laten gaan. Congres over een atoomvrije Balkan SER: minder aow bij samenwonen Medische hulp aan de Azoren 15 februari Zon op: 7.57 uur, onder 17.53 uur Maan op: 15.30 uur, onder 7.32 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.36 en 14.04 uur, laagwater te Katwijk om 9.48 en 22.21 uur. AMSTERDAM (GPD) - De recht bank in Amsterdam vindt dat het openbaar ministerie in stryd met de wet handelt als verdachten wegens gebrek aan cellen wor den vrijgelaten. Ook de 28-jarige J. D. R., die aanranding van di verse vrouwen ten laste wordt gelegd, is eind januari ten on rechte op vrije voeten gesteld. Slachtoffers hadden hierom een kort geding tegen de officier van justitie en de Staat der Nederlan den aangespannen dat morgen zou dienen. De rechtbank is ech ter gisteren met een beschikking (intern besluit) tussenbeide ge komen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Damen Shipyards in Gorinchem ziet af van een samengaan met Wilton- Fijenoord als minister Van Aar- denne (economische zaken) zich blijft verzetten tegen de bouw van grote schepen by de Schie- damse werf. De directie van Da men heeft dat ondubbelzinnig la ten weten aan de ondernemings raad van Wilton-Fyenoord. Van Aardenne heeft voor Wilton- Fijenoord 40 miljoen gulden be schikbaar om de réparatiewerf te kunnen laten voortbestaan. De bouw van grote (marine)schepen wil hij overhevelen naar de Rot terdamse Droogdok Maatschap pij RDM, die kans heeft op de bouw van twee Australische on derzeeboten. Bij Wilton-Fij- enoord zijn momenteel twee duikboten voor Taiwan in aan bouw. Damen Shipyards wil een samen werkingsverband (eventueel fu sie) met de nieuwbouwwerf aan gaan, waardoor ook dit deel van Wilton-Fijenoord zou kunnen blyven bestaan. Damen, gespe cialiseerd in kleinere schepen, heeft juist belangstelling voor de mogelijkheid orders voor grotere schepen bij Wilton-Fyenoord on der te brengen. Voor Damen is een beperking in de grootte van te bouwen schepen dan ook on aanvaardbaar. Bij het interne beraad heeft de Am sterdamse rechtbank uitgespro ken dat het openbaar ministerie in het algemeen in stryd met de wet handelt als verdachten gens gebrek aan cellen uit voor lopige hechtenis worden ontsla gen. Een woordvoerder van het departement van justitie zegt hierover dat de rechtbank in Am sterdam dat wel kan vinden, „maar te weinig cellen is te wei nig cellen". Al geruime tijd wor den verdachten heengezonden als er te weinig cellen zijn, niet alleen in Amsterdam, lij voegt daaraan t bleem niet alleen bare celruimte zit, maar vooral in een gebrek aan bewakingsperso neel en de middelen om bewa kers te betalen. Wat Amsterdam betreft komt er dit jaar enig soe laas, doordat er in de Bijlmerba jes 50 cellen bij komen en in Nieuwersluis nog eens 30. De terechtwijzing van het open baar ministerie door de recht bank in Amsterdam betekent in tussen niet dat J. D. R. opnieuw in voorlopige hechtenis geno men zal worden. De rechtbank heeft tegelijk besloten deze zaak te schorsen omdat de man zich inmiddels in verbinding heeft gesteld met de reclassering en een psychiater. Tegen het sombere decor van mist en regen werd de overleden Sowjet-leider Joeri Andropov vanmorgen over het Rode Plein naar zijn laatste rustplaats gereden. (foto ap> 9 tlm 18 februari dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tot en met vrij' dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 10.- AMSTERDAMraii n-Toegang-biijetten bij NS-stati' DEN HAAG (GPD) - In Moskou zyn vandaag achter de schermen politieke consultaties begonnen tussen Westerse leiders en de nieuwe Sowjet-partychef Kon- stantin Tsjernenko over een mo gelijke verbetering van de be trekkingen tussen Oost en West. Kort nadat de overleden president en partijleider Joeri Andropov na een indrukwekkende begrafe nisplechtigheid was bijgezet in het Lenin Mausoleum, ontmoet- ste de nieuwe Russische leider de Canadese premier Pierre Tru- deau en de Britse premier Mar garet Thatcher, die van Brezjnjev de bijnaam „de IJzeren Dame" had gekregen. Ook de Ameri kaanse vice-president George Bush, die president Reagan op de begrafenisplechtigheid verte genwoordigde, zal Tsjernenko ontmoeten. Vele staats- en regeringsleiders uit de hele wereld, onder wie de Chi nese premier Wan Li, de Canade se premier Trudeau, de Franse premier Mauroy, de Indiase pre mier Indira Gandhi en regerings leiders uit Zweden, Oostenrijk, Nederland (dat werd vertegen woordigd door minister Van den Broek van buitenlandse zaken) waren op het Rode Plein om de plechtigheid by te Het stoffelijk overschot van de overleden Andropov werd in een open kist naar het Lenin Mauso leum gereden, voorafgegaan door een pantserwagen, KGB- militairen die de onderscheidin gen van Andropov op een kus sentje meedroegen, en die reus achtige bloemstukken en kran sen droegen. Achter de open kist liepen de familie van Andropov, de leden van het machtige Polit buro en hoge officieren van het Sowjetleger. Partijleider Tsjernenko somde la ter in een toespraak al de goede daden op van Andropov, de man die hem vijftien maanden gele den de weg naar de macht blok keerde. Tsjernenko werd op het dakterrras dat het Rode Plein overzag waar duizenden mensen waren samengestroomd, geflan keerd door de drie machtigste mannen in de party: premier Ti- chonov, vice-premier Gromyko, die ook minister van buitenland se zaken is, en minister van de fensie Oestinov. (zie ook pagina 7) De benoeming van Kon- stantin Tsjernenko tot partijleider helpt veel misverstanden rond de koers van de Sowjet-Unie de wereld uit. De nieuwe eerste man' verkeerde vrij wel zijn gehele carrière in de scha duw van zijn leermeester Brezjnjev en behoort zeker niet tot de Andro- pov-groep die een reeks aanpas singen leek voor te bereiden. De afgelopen vijftien maanden is Brezjnjev al bijna een vergeten man geworden. Hij werd nauwelijks nog geciteerd en veel van zijn vol gelingen moesten hun posities af staan aan een nieuwe generatie bestuurders. Voor Tsjernenko zelf gold dat niet, al trad ook hij onder het regime van zijn rivaal Andropov veel minder op de voorgrond. Zijn 'rehabilitatie' is een bewijs dat Andropov onvoldoende tijd heeft gehad een meerderheid in het Po litbureau voor zijn 'vernieuwingen' te winnen. Een koers waarvan het revolutionaire gehalte overigens ook niet moet worden overschat. Het leek Andropov in eerste instan tie te gaan om een afrekening met de onder Brezjnjev uit de hand ge lopen corruptie, baantjesjagerij en bureaucratie en om een verhoging van de doelmatigheid in de sterk verouderde landbouw en industrie. Tsjernenko zal die koers niet kunnen voortzetten, tenminste niet zo voortvarend, omdat het velen die hem nu in het zadel hebben gehol pen hun baan zou kosten. De nieu we leider valt bovendien niet zo zeer op door bestuurlijke kwalitei ten of grote kennis van de econo mische problemen. Hem wordt vooral een geduchte Ideologische beginselvastheid toegedicht. Eén van zijn schaarse redes tijdens de periode-Andropov ging over het herstel van 'culturele waarden'. Zo diende in zijn visie bijvoorbeeld het aantal in de Sowjet-Unie verkrijg bare boeken van buitenlandse schrijvers sterk te worden vermin derd. Op het terrein van de buitenlandse politiek liggen koerswijzigingen nog veel minder voor de hand. Minister van buitenlandse zaken Gromyko en zijn collega van defensie Oesti nov zullen daar de dienst blijven uitmaken en de betrekkelijk oner varen Tsjernenko niet al te veel ruimte gunnen. Het is in dit verband aandoenlijk om te zien hoe de ijzervreters onder de Westerse leiders de laatste dagen als vredesduiven rond het Kremlin cirkelen. Thatcher, kennelijk be smet met een Hongarije-virus en Reagan op verkiezingstempera tuur, dragen grote verantwoorde lijkheid voor de kilte tussen Oost en West, maar profileren zich nu plotsklaps als heilstichters. Het is zeker niet de Russische invloed al leen die staatsbegrafenissen in Moskou tot zulke rituele gebeurte nissen maakt Sluiting van tandheelkunde in Utrecht is rechtmatig UTRECHT (ANP) - De opheffing van de studierichting tandheel kunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht, zoals minister Deetman (onderwijs) wil, is rechtmatig. Dat bepaalde de president van de Utrechtse rechtbank, mr. C.L. baron van Harinxma Thoe Sloo- ten, vanochtend in het kort ge ding dat de subfaculteit en enke le medewerkers en studenten te gen de staat hadden aangespan- Tandheelkunde heeft het geding op alle fronten verloren. Niet al leen heeft de minister het recht om op basis van bestaande wet geving de subfaculteit te sluiten, hij heeft die beslissing ook in re delijkheid kunnen nemen. Van schending van vertrouwen zoals de eisers aanvoerden, is geen sprake, zo bepaalde de rechter. borrcomplete krant, over wereij>.siaih ni ani» Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór hel abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen,(071 144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1