Leiding moet racisme bij politie aanpakken C Afscheiding in Rijnsburgse gemeente Haaghaishof EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD. STAD EN LAND. Pasjes tegen praktijk koppelbazen in R'dam OCCASIONS Minister Rietkerk in Kamer: Varia DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (GPD) Politieagen ten die lid zijn van racistische or ganisaties of vooroordelen blij ken te hebben ten opzichte van minderheden, zullen niet op last van de minister uit hun functie worden gezet. Dat maakte minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) gistermiddag duidelijk in het voortgezette debat over de minderhedennota. Volgens de minister is het vooral de verantwoordelijkheid van de korpsleiding op te treden tegen medewerkers die zich op dit ge bied misdragen. Dat eventueel optreden zou alleen kunnen als eventuele vooroordelen zich ui ten in het werkgedrag van agen ten, meent Rietkerk. Het hebben van vooroordelen in gedachten kan, meent hij, niet strafbaar zijn. De CPN- en PSP-fracties vroegen de minister om een oordeel over politiefunctionarissen die lid zijn van racistische organisaties of ra cistische vooroordelen uitdra gen. Volgens deze fracties moe ten agenten met vooroordelen worden geweerd uit de opleidin gen of uit de korpsen. In Amsterdam is onlangs door een Amsterdamse agent gewaar schuwd tegen de volgens hem re gelmatig voorkomende uitingen van vreemdelingenhaat bij zijn collega's. In Rotterdam werd be kend dat twee politieagenten lid zijn van de Centrumpartij en daar in hun vrije tijd een pam- flettenactie voor voeren. Zoals bekend, keert de Centrumpartij zich tegen de aanwezigheid van buitenlanders in Nederland. In het kamerdebat werd de partij of dit incident niet met name ge noemd^ Minister Rietkerk zei overigens dat in eerste en vervolgopleidingen tegenwoordig meer aandacht zal worden besteed aan de menings vorming van agenten over etni sche minderheden. Bovendien wordt geprobeerd meer verte genwoordigers van etnische minderheden op te nemen in de korpsen of andere overheids diensten totdat evenredige verte genwoordiging is bereikt. De minderhedennota is vorige week al onderwerp van discussie geweest in de Tweede Kamer. Gisteren kwamen die hoofdstuk ken aan de orde waarin de rege ring aangeeft hoe zij denkt be staande achterstanden van min derheden weg te werken op het gebied van onderwijs, huisves ting, werkgelegenheid, gezond heidszorg en welzijn. De Tweede Kamer blijkt in meer derheid maatregelen op dit ge bied te ondersteunen. Minister Rietkerk constateerde tijdens het debat dat de Kamer in grote lijnen zijn algemene uitgangs punt steunt dat zegt dat ethni- sche minderheden in principe zoveel mogelijk gebruik moeten kunnen maken van algemene voorzieningen zoals die ook voor Nederlanders gelden. Juist bin nen die algemene voorzieningen kunnen minderheden hun ach terstanden op veel gebieden wegwerken. Een van de maatregelen, geba seerd op de nota, is het plan on derwijs in eigen taal en cultuur aan kinderen uit etnische min derheden binnenkort gedeelte lijk binnen schooltijd te geven. Nu nog wordt dit onderwijs (vijf lesuren) geheel buiten normale lestijd gegeven. Volgens staats secretaris Van Leijenhorst (on derwijs) is Nederland volgens in ternationaal recht verplicht dit onderwijs in normale lestijd te geven. Het betekent voor de kin deren een minder zware belas ting. ROTTERDAM (GPD) - Werkge vers en werknemers zijn het er over eens dat er bij de Rotter damse havenbedrijven een pas jesregeling moet komen. Daar door komt er een eind aan kop pelbazenpraktijken en zwartwer ken. De Vervoersbond FNV ver wacht bovendien dat uitvoering van die regeling meer werkgele genheid zal opleveren. Dat bleek gisteravond op de verga dering van de zogenoemde 'Commissie II', een collectief van werkgevers en werknemers, die eens in het halfjaar de situatie van de stukgoedsector be spreekt. De voorzitter van die commissie, De Ruiter, legt op 1 maart een uitgewerkt voorstel voor de pasjesregeling op tafel. Men kwam niet tot een vergelijk over de uitkeringen van de 57,5- jarigen. Die havenwerknemers traden ter behoeve van de werk gelegenheid voor jongeren ver vroegd uit. Er werd afgesproken dat ze 90 procent van hun laatst genoten salaris als uitkering zou den krijgen. Werkgevers willen aan die afspraak nu tornen met als argument dat een korting op de uitkeringen van 57-plussers acceptabel is omdat er bijna geen verschil in inkomsten van werkenden en niet-werkenden is. De Ruiter is het met die rede nering eens. Onder druk van de vervoersbond komt hij echter op 1 maart met een uitgewerkt compromisvoor stel. Dat komt er grofweg op neer dat er een koppeling komt in de inkomsten van werkenden en niet-werkenden. De Vervoers bond FNV overlegt morgen met zijn achterban hoe men zich te genover de eventuele korting op de uitkeringen van 57,5-jarigen moet opstellen. DODELIJK ONGELUK (ANP/ DPA) - Een Nederlands echt paar uit Emmen is gisteren door een verkeersongeluk bij het Westduitse Meppen in Nieder- sachsen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 72-jarige R.R.K. Evertz en zijn 74-jarig^ echtgenote B. Evertz, aldqs een politiewoordvoerder in Emmen. Het ongeval werd volgens de Duit se politie veroorzaakt door een 80-jarige Westduitse automobi list die tegen een vrachtauto bot ste. De vrachtauto raakte hier door in een slip en botste tegen de auto van het Nederlandse echtpaar. Ds. Visser verder als 'onafhankelijk baptist' RIJNSBURG— Met vier ouder lingen en een grote groep le den heeft dominee J. A. Visser (63), onafhankelijk baptisten predikant, zich losgemaakt van de evangelisch christelijke gemeente in Rijnsburg. Met ingang van zondag worden de samenkomsten onder zijn leiding in plaats van in de Rijnsburgse mavo-aula voorlo pig gehouden in het voormali ge schoolgebouw Sluisweg 16 te Katwijk aan Zee. De bijbel studie-avonden van ds. Visser zijn op maandagavond in het gebouw 'Tripodia' aan de Hoorneslaan in Katwijk. De groep die niet met ds. Visser is meegegaan blijft in de Rijns burgse aula samenkomen. De oorzaak van de onenigheid in deze - binnen Rijnsburgse verhoudingen vrij kleine ge meente moet worden gezocht in verschillen in de toepassing van de bijbelse leer en het ka rakter van de samenkomsten. Er tekenden zich in deze ge meente twee stromingen af. De één staat een meer spontane, pinksterachtige beleving voor, terwijl de ander hecht aan een wat rustiger, meer traditioneel- kerkelijke sfeer. Ofwel een charismatische richting en een groep die met ds. Visser een gemeenteleven begeert zoals dat bij de vrije baptisten wordt gevonden. Nuchter Ds. Visser kwam in 1980 naar Rijnsburg. In een gesprek met deze krant zei hij toen, dat in de preken de persoonlijke be leving, 'het hart' zeker niet mag ontbreken - veel geestelij ke nood is daaraan toe te schrijven -, maar dat hij van 'zweverig gedoe* niets moest hebben. "Daar ben ik te nuch ter voor". "Door reèle onder wijzing moeten wij proberen, hen die dwalen te brengen in het rechte spoor". Veertien jaar geleden werd deze gemeente opgericht. Naarmate ze groeide - vooral door be langstellenden van buiten Rijnsburg - werd het onder scheid tussen de beide stro mingen steeds duidelijker. Op de doordeweekse bijbelstudie avonden bijvoorbeeld kwamen voornamelijk mensen van de groep-Visser. Hoe groot de twee groepen pre cies zijn, zal zondag blijken, als beide hun samenkomst heb ben. Vier ouderlingen zijn met de leden die ds. Visser niet vol gen, in Rijnsburg achtergeble ven. De groep-Visser noemt zich nu: onafhankelijke baptis tengemeente in oprichting. Ds. Visser besteedde slechts een deel van zijn tijd aan de evan gelisch christelijke gemeente. Hij is ook directeur van de Eu ropean Christian Fellowship, een internationale organisatie die zich toelegt op evangelisa tie en ondersteuning van christelijke gemeenten in Oost-Europa. Vijf maanden per jaar is hij voor deze organi satie op pad. Volgende maand gaat hij naar Amerika. Beroepen Hervormde Kerk: .beroepen te Veen H. Visser Katwijk aan Zee, te Usselo (Ov.) kandidaat A. Heringa Oldehove; aange nomen naar Harderwijk M. A. van den Berg Aalburg, naar Tiel (bejaardenpastoraat, deel werk) kandidaat G. M. de Vries Kerk-Avezaath; bedankt voor Onstwedde P. H. van Trigt Aalst; toegelaten tot de evan geliebediening: C. J. Harder Nieuw-Dordrecht; toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: H. Nobel Gronin gen en mevrouw F. J. Vrijland- Postma Assen; beroepbaarstel ling: vicaris mevrouw A. van der Meij Oud-Beijerland. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Middelharnis (zie kenhuispastoraat) kandidaat J. W. Bruning Sommelsdijk; be dankt voor Buitenpost D. J. de Lange Borger. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Schild- wolde H. Folkers Eindhoven. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Opper does H. de Graaf 's Gravenzan- de. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenisse M. Mondria Waardenburg. Het Werelddiakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft tot nu toe over 1983 ruim f. 8 miljoen ontvangen, waar van ruim f. 6 miljoen afkomstig is van plaatselijke diakonieën. De begroting was f. 8.425.000. Men verwacht dit bedrag te ha len; er komen nog steeds be dragen binnen en ook komen de rente-inkomsten er nog bfj. De hervormde wijkgemeente Bethelkerk van Den Haag- Loosduinen wil, dat bij de bouw van een kantoorgebouw voor de in Den Haag gevestig de bureaus van de Hervormde Kerk gebruik wordt gemaakt van regelingen die werklozen aan werk kunnen helpen. Ze schrijft dat in een brief aan de Generale Financiële Raad van de kerk. De kerk onderhandelt momen teel met bouwmaatschappijen over de bouw van een kantoor pand in de Haagse regio. Vol gens de wijkgemeente Bethel kerk zou ook de Generale Dia- konale Raad financieel moeten bijdragen aan zo'n werkgele- genheidsprojekt. Zondagsrust De Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Zondags rust en Zondagsheiliging blijft ageren tegen de Zondagskrant die in verschillende streken van het land wordt verspreid. Op de jaarvergadering van de vereniging in Barneveld werd dat meegedeeld. De vereniging kan haar adver tentie-actie tegen het zondags blad voortzetten, omdat de eis van deze krant om daarmee te stoppen in een kort geding door de Arnhemse rechtbank werd afgewezen. 'Zondagsrust' had in advertenties winkeliers afgeraden, in het zondagblad te adverteren. Het kort geding was voor enkele honderden mensen aanleiding, zich bij de vereniging aan te sluiten. Die heeft nu ruim 16.000 leden. Ook de inkom sten zijn gestegen. In enkele kerken werd voor de vereni ging een collecte gehouden. Het succes van de vereniging weerhield voorzitter dominee J. van Prooijen (oud-gerefor meerd) uit Rhenen er niet van, te klagen over de toenemende ontkerstening van het volk. "De ontheiliging van Gods dag neemt steeds brutere vormen aan". De overheid werd verwe ten, in deze ontheiliging voor te gaan". Ds. W. Verhoeks uit Arnemuiden, predikant van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, zei: "Ons volk laat merken, dat het met God en Zijn dienst gebroken heeft". Bisschop Blnyssen van Den Bosch, die begin deze maand bij een auto-ongeluk in Duits land betrokken raakte, mag binnenkort naar huis. Per am bulance zal hij van het zieken huis in Bitburg worden over gebracht naar het bisschops huis in Den Bosch. Hem is ab solute rust voorgeschreven. De artsen verwachten, dat het nog geruime tijd zal duren vóór hij geheel is hersteld. (Bij het ongeluk kwam een zus ter van de bisschop om het le ven en werd zyn zwager ern stig gewond). Dienstplicht Op indirecte wijze heeft de paus zich voorstander getoond van de mogelijkheid van bur gerdienst in plaats van militai re dienstplicht. Bij zijn bezoek aan een parochie raakte hij afgelopen zondag in een ongedwongen gesprek met een paar jongeren. De paus gaf bij die gelegenheid te kennen, dat staten die jonge mensen verscheidene vormen van ver vangende dienst aanbieden, als zij bezwaren hebben tegen vervulling van militaire dienst plicht, een 'teken van rijpheid' tonen. De paus gaf opnieuw uiting aan zijn bezorgdheid over de toe komst van de mensheid in het zicht van de dreigingen die uit gaan van de kernwapenwed loop. Maar, zei hij, de kerk is nog bezorgder over de opeen hoping van goederen in een deel van de wereld, terwijl het andere deel honger lijdt. Noodkreet. "Help ons in gods naam te voörkomen, dat in hun moeilijke strijd voor vrijheid en recht onze volken hun bloed moeten blijven vergie ten". Deze hartekreet komt van de oversten van de provin cie Midden-Amerika van de je zuïeten en is gericht aan hun collega's in de Verenigde Sta ten. De oversten gaan in hun brief uitgebreid in op de gevaren van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Midden-Ame- rika, in het bijzonder in Hon duras, waar gezamenlijke Hon- durees-Amerikaanse legeroe- feningen zijn gehouden. "Wij vragen u, gehoor te geven aan onze christelijke oproep om naar vermogen te bevorde ren, dat militaire tussenkomst wordt vermeden en wegen worden gevonden om via on derhandelingen levens te spa ren en vrede te scheppen". Al 10 jaar W# de meeneem-winkel bij uitstek. LEIDEN, Herenstraat 39,071-12 11 41

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14