Medische hulp aan Azoren deOnmiskenbare Smaak. Achtergrond Televisiedebuut ultra rechtse Franse leider Uniek project ten bate van gehandicapten DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 Varia PAGINA 13 „Op een winterochtend kwam de Senator op een voor hem ongewoon uur bij ons; hij zag er bekommerd uit, liep met snelle passen naar de studeerkamer van,mijn vader en deed de deur achter zich dicht met een gebaar naar mij, dat ik in de zaal moest blijven. Gelukkig hoefde ik mijn hersens niet lang te pijnigen met gissingen naar wat er was voorgevallen. De deur van de bediendenkamer ging op een kier open en! een half onder het wolfsbont van een pelslivrei schuilgaand rood gezicht riep mij fluisterend naar zich toe: het was de lakei van de Senator. Ik snelde naar de deur. „Hebt u het niet gehoord?", vroeg hij. „Wat?" „Dat de Tsaar in Taganrog is overleden". Dat nieuws verraste mij: ik had er vroeger nooit bij stilgestaan dat hij kon sterven; ik was in grote eerbied voor Alexander opgegroeid en dacht nu met droefheid terug aan die keer dat ik hem, kort geleden nog, in Moskou had gezien. Op een wandeling waren wij hem achter de Tverskoj-poort tegengekomen; hij was de autocraat". Dit is het begin van hoofdstuk 3 van 'Feiten en Gedachten', de mé moires van Alexander L. Herzen, die kortgeleden in de prachtige se rie Privé-domein van De Arbeider spers zijn uitgekomen. Het is het eerste van vijf boeken, die vertaler Charles B. Timmer altijd al heeft willen vertalen en waar hij nu, als een laatste tour de force, mee bezig Voor wat het grote publiek ge noemd wordt is Herzen vrijwel een onbekende, maar slavisten zoals ik kennen en bewonderen hem al zo lang zij Russisch studeren, want Herzen, die leefde van 1812 tot 1870, wordt door Timmer terecht de Russische 'dissident' van de negen tiende eeuw genoemd: „een advo- kaat voor de menselijke waarde zo als die verankerd ligt in het recht op eigen normen, eigen denken, ei gen doen, enerzijds aanklager van iedere vorm van onderdrukking en vernedering van het individu door gemeenschap, regering of staat, an derzijds voorvechter van het demo cratische recht van de mens op vrij heid en persoonlijke verantwoorde lijkheid voor zijn keuzen. Net als de dissident van een eeuw later stond het leven van Alexander Herzen in het teken van protest tegen het aan de macht zijnde bewind (vooral dat van tsaar Nikolaas I) met als gevolg onvrijivillige balling schap". Zoals uit bovenstaand fragment blijkt was Herzen bovendien een zeer goed en levendig schrijver, geen wonder dus dat de Stichting die jaren geleden in Amsterdam door Karei van het Reve en Jan Willem Bezemer werd opgericht om werk van Russische dissidente schrijvers te vertalen de naam Ale xander Herzen Stichting kreeg. Ik koos bovenstaand fragment uiter aard ter vergelijking met de dood van de huidige 'tsaar' van Rus land, Joeri Andropov. 'Op een win teravond' was op 28 november 1825, zo blijkt uit de aantekeningen achterin van Timmer, terwijl Ale xander op 19 november 1825 was overleden. De 13-jarige Alexander Herzen en zijn vader hoorden dit bericht dus met 9 dagen vertraging. Er is dus toch vooruitgang in de Sowjet- Unie: de dood van Andropov hoor den we met één dag vertraging Maar Taganrog, aan de Zee van Azov, is even ver van Moskou ver wijderd als Marseille van Amster dam, dus veel vlugger zal het moei lijk gekund hebben in 1825. 'Als een lopend vuurtje' ging toen niet veel sneller dan een paard in galop. Nu duurde het een dag terwijl het in een minuut had gekund. Geen voor uitgang dus. Dat geldt ook voor de 'zichtbaarheid' van de Tsaar ver geleken met die van de Sowjet-lei- ders. Als je de Tsaar op straat te genkwam nam je als 13-jarige je hoed af en dan glimlachte hij terug. Andropov c.s. verplaatsten zich in geblindeerde limousines, waarbij de route altijd door de militia werd. afgezet. Blijkbaar was Alexanders opvolger Nikolaas I van onvriende lijker allooi. Van diens 'blik van een ratelslang' vertelt Herzen in een voetnoot „Het verhaal gaat dat Nikolaas op een keer in de eigen familiekring zijn 'Medusa'-blik op zijn eigen dochter Marija Nikolajevna op de proef heeft gesteld. Zij lijkt op hg.ar vader en haar blik doet inderdaad denken aan de gruwelijk borende blik in haar vaders ogen. De doch ter hield zijn blik dapper uit. Hij werd bleek, zijn wangen begonnen te trillen en zijn ogen kregen een nog wilder uitdrukking. Zijn doch ter beantwoordde hem met een blik van dezelfde soort. Allen om hen heen verbleekten en beefden van angst. Nikolaas stond op, hij voelde dat hij hier iemand had ge vonden die zich met hem kon me ten". PONTA DELGADA (GPD) - De Azoren. Een eilandengroep in het midden van de Grote Oceaan tussen Portugal en Amerika. Deze eilan den worden ook wel de Vlaamse eilanden ge noemd. Dan is de relatie met ons land en België al duidelijk. In de eeuwen van onze zeevaarders vestigden zich op een aantal eilanden Hollan ders en Vlamingen. Ze assimileerden zich met de reeds aanwezige Por tugese bevolking tot Azorianen. Nog beho rend tot Portugal, maar met een grote zelfstan digheid. De afgelopen maanden is die ou de relatie tussen eilandbewo ners, Holland en België strak ker aangehaald. De ongeveer 500.000 bewoners van de negen eilanden met subtropisch kli maat kampen met het pro bleem van zo'n 10.000 ernstig gehandicapten. Een hoog per centage, naar alle waarschijn lijkheid ontstaan doordat fami lieleden met elkaar huwden, maar ook door de gebrekkige gezondheidszorg. Voor deze gehandicapten zijn enkele cen tra ingericht door de overheid en is een centrum opgezet door de ouders van deze gehandi capten. Het grote probleem is dat men geen mogelijkheden heeft deze gehandicapten te verzorgen zoals dat behoort. Een aantal onderwijzeressen en psychologen doet de uiterste best deze gehandicapte kinde ren dagelijks bezig te houden. Maar men geeft toe eigenlijk niet te weten hoe men moet omgaan met de diverse gebre ken, zoals blindheid, doofheid, geestelijke handicaps, motori sche gestoordheid. In de cen tra leven de diverse handicaps met en door elkaar. Al jaren hebben deze onderwij zeressen en psychologen nood kreten uitgezonden om hulp. Er gebeurde niets. Totdat de orthopedisch chirurg dr. H. S. M. Raat uit Mierlo geconfron teerd werd met alle narigheid. Hij vond de Stichting Horizon Holland bereid om in eerste in stantie aandacht aan de vragen vanuit de Azoren te schenken. Voorzitter J. Z. Brijl ging naar de Azoren en kwam met een lijvig rapport terug. Een rap port waaruit blijkt hoe groot de nood wel is, niet alleen voor de gehandicapten zelf, maar ook voor de verzorgenden en niet te vergeten de ouders die met hun kinderen eigenlijk geen raad weten. Zo was de situatie eind oktober van het vorig jaar. Daarna is de De bemanning van het Oriontoestel van de koninklijke marine laadt tientallen rolstoelen, krukken en braillemachines uit na de landing opt Terceira, behorend tot de eilandengroep van de Azoren. (foto gpd) hulpverlening als een sneeuw bal gaan rollen. Hulpverlening zonder dat het tot nu toe nog veel heeft gekost. De blinden in Ponta Delgada (ongeveer 100) moesten het doen met zegge en schrijven één braillemachine. De moto risch gestoorden beschikten slechts over een enkele rol stoel. Horizon Holland kwam in con tact met de Emmaüsgangers in Leeuwarden. Deze „voddenra pers" verzamelden tientallen rolstoelen, hadden nog enkele braillemachines ter beschik king en vonden in hun opslag ruimten nog wat therapeutisch speelgoed en goede kleding. Een oproep van slechts een mi nuut voor de KRO-radio lever de enkele tientallen hometrai ners op. Deze oproep werd ook gehoord door de directeur van de Arnhemse sporthallen; er kwamen sportmatten, mini- trampolines en andere sport- materialen voor gehandicap ten beschikbaar. Ortopist Inmiddels kwam er van het eni ge ziekenhuis op de Azoren een noodkreet: stuur ons een ortoptist, iemand die kinderen met oogkwalen kan helpen. Dr. H. S. M. Raat toog op on derzoek. Drie hoogleraren in ons land verbonden aan de universiteiten van Amsterdam, Utrecht en Nijmegen kwamen met het eensluidend advies de Vlaamse Ingrid Hendrickx uit Wemmei bij Brussel uit te zen den. Intussen was mevrouw Hen drickx ingeseind door deze hoogleraren en nam zelf con tact op met Horizon Holland. Zij was als invalster werkzaam in het universiteitsziekenhuis te Leuven, maar raakte per 1 januari deze baan kwijt omdat de zieke collega hersteld zou terugkeren. Zij zou pas in mei of juni een nieuwe baan kun nen krijgen en was daarom be schikbaar. Op 3 januari 1984 vertrok zij naar de Azoren. Ingrid Hendrickx heeft een tweeledige taak op de Azoren: zij moet als ortoptiste in het ziekenhuis van Ponta Delgada niet alleen de kinderen bene den de vijf jaar van hun vele oogproblemen afhelpen, zij moet ook het daar aanwezige medische personeel instrueren hoe te handelen met deze kin deren. De Portugese regering zond enkele dagen na haar aan komst een viertal oogartsen naar de Azoren om te kijken hoe zij de problemen te lijf ging. Koninklijke marine Intussen zat Horizon Holland met een grote hoeveelheid ma terialen die op de Azoren zeer goed gebruikt zouden kunnen worden. De vraag was: waar haal je op korte termijn de kos ten voor transport vandaan. Totdat enkele bestuursleden een helder idee kregen nadat hen bekend was geworden hoe de contacten tussen ons land en de Azoren al eeuwenlang hadden gelegen. In onze gouden eeuw voeren ook de slaven- en handelsschepen van de West-Indische Compag nie op hun routes naar de An tillen en naar Amerika via de Azoren om daar te bunkeren en voedsel in te nemen. Dit bracht Horizon Holland in con tact met onze Koninklijke Ma rine. Vermoed werd dat de ma rine op weg naar de Antillen ook nu nog wel de Azoren zou aandoen. Eind november werd Horizon Holland meegedeeld, tfat op 10 december de marine een ope- ningsvlucht zou maken met het nieuwe Orion-toestel vanaf het vliegveld Valkenburg en dat een tussenlanding zou wor den gemaakt op de vliegbasis op het eiland Terceira, door en kele honderden kilometers wa ter gescheiden van het eiland Sao Miquel waarop de hoofd stad Ponta Delgada ligt. De commandant van de marine- vliegdienst verklaarde zich be reid een zending rolstoelen, sportmaterialen en braillema chines in het bommenruim mee te nemen. Vóór de landing op het eiland Terceira zag de vlieger ver be neden zich een Portugees kor vet van de Portugese marine varen. Via de radio werd con tact gezocht en de comman dant van het korvet was bereid naar de haven van Terceira te gaan om de hulpgoederen aan boord te nemen en over te va ren naar Ponta Delgada. Op 15 december kreeg Horizon Hol land een telexbericht dat alles was aangekomen. Inmiddels is het bommenruim van een Orion-toestel van de Koninklij ke Marine al enkele malen vol gestouwd met door Horizon Holland ingezameld materiaal. Afstudeerproject Nu de materialen voorziening ging lopen werd aandacht be steed aan de vragen: wie kan de Azorianen leren met dit ma teriaal om te gaan? Wie kan de gehandicapten daar de begelei ding geven die ze nodig heb ben om een menswaardig be staan te kunnen opbouwen? Op die vragen werd spontaan een antwoord gegeven door di rectie en leraren van de Haagse Academie voor Fysiotherapie. Het bestuur van deze academie legde schriftelijk de te verle nen medewerking vast. Half januari vertrokken adjunct directeur Ernst Rietmeijer en fysiotherapeut-docent Han van Seters naar de Azoren. Zii wil len alle problemen daar vak technisch bestuderen en een leerplan voor hun academie in Den Haag opzetten. Met als doel om deze zomer zover te zijn, dat zij onder leiding van Van Seters een tiental stagiai res naar Ponta Delgada kun nen zenden. Daarmee wordt een tweeledig doel gediend: de stagiaires hebben een goed af studeerproject en doen tevens een geweldige werkervaring op waardoor ze een voor sprong krijgen op andere afge studeerde fysiotherapeuten. De volgende stap zal zijn het se lecteren van een aantal Azo- riaanse verpleegkundigen voor een praktische training in Ne derland en België. Enkele Bel gische en Nederlandse institu ten hebben al aangeboden zo'n meisje voor enkele maanden tot een jaar op te nemen en op te leiden. Geld nodig Voor al dat heen en weer vliegen is geld nodig. De Portugese re gering overweegt aan dit deel van het project een financieel steentje bij te dragen door een verlaging van de vliegtarieven alleen voor de mensen die zich met het project bezig houden. Dit wordt bij de Portugese re gering ondersteund door de Portugese ambassadeur in Den Haag, maar ook door de Nederlandse ambassadeur in Portugal. Voor de rest moet Horizon Holland de benodigde gelden bijeen zien te krijgen uit vrijwillige bijdragen en bij dragen van kerken en Neder landse en Belgische organisa ties. Begin maart gaan Raat, de ortho pedisch chirurg uit Mierlo en de Amsterdamse kinderpsy chiater dr. Schimsheimer naar Ponta Delgada om in ieder ge val de kinderen in de vier cen tra medisch te bekijken en om een goed medisch dossier van hen op te zetten. Daartoe heb ben ze alle faciliteiten van het ziekenhuis, dat goed geoutil leerd is, ter beschikking gekre gen. Alleen: dit ziekenhuis heeft zelf geen specialisten om deze kinderen te kunnen on derzoeken en eventueel te be handelen. De beide artsen zijn ook in staat om in acute geval len direct in te grijpen. Voor al het werk dat zowel Ne derlanders als Belgen op de Azoren gaan doen, krijgen ze geen honorarium. Ze stellen daarvoor hun vakantie ter be schikking. Soms betalen ze zelf ook het reisgeld als blijkt dat de kas van Horizon Hol land bijna leeg is. Uit de rap porten van zowel de fysiothe- rapeutische als de medische delegatie zal moeten blijken wat de verdere stappen zullen zijn om te komen tot een rede lijke behandeling en begelei ding van de gehandicapten op de Azoren. Nu al is duidelijk, dat er nog veel moet gebeuren wil de zaak van de grond komen. De Neder landse ambassadeur in Portu gal stelde al f 15.000 beschik baar voor de bouw van een fy- siotherapeutisch zwembad en heeft zich bereid verklaard waar mogelijk zich in te zetten voor het welslagen van het pro ject. Er zullen nog veel m materialen beschikbaar moe ten komen, zoals hoorappara- ten, braillemachines, loop bruggen, hometrainers. Wie dergelijke materialen bezit en wil afstaan kan contact op nemen met Horizon Holland, Postbus 90, 2290 AB, Waterin gen. Wie in de kosten wil bij dragen kan dit doen door o\ making op postrekening 2400060 tnv Horizon Holland, Hoofddorp. Voor België: Fam. Hendrickx, Jan van Gysellaan 12 1810 Wemmei. ADVERTENTIE PARIJS - De leider van het Franse ultra-rechtse Nationaal Front, Jean-Marie le Pen (56), kreeg gis teravond voor het eerst in zijn politieke carrière kans meer dan een uur lang op de tv te verschij nen. Hij werd ondervraagd in een geliefd programma dat door gaans is weggelegd voor Franse top-politici. Hoewel Jean-Marie le Pen - zoon van een omgeko men Bretonse visser - al dertig jaar in de politiek zit en twee maal in het parlement werd ge kozen, stond zijn ster nog nooit zo hoog als nu. Dat komt omdat hij bij recente gemeenteraads verkiezingen onder andere in een Parijs arrondissement onver wacht meer dan 11 procent van de stemmen op zich wist te ver enigen. Het uur met Jean-Marie le Pen was door de Franse kijkers met veel spanning tegemoet gezien en ze kregen dan ook waar voor hun geld. Terwijl drie journalisten hem ieder een kwartier lang on dervroegen en hem trachtten vast te pinnen op ooit door hem gedane anti-joodse en racistische uitspraken, overschreeuwde de ze slimme opvolger van de ooit zo beroemde Boujade al deze be schuldigingen en werd hij er zelfs kwaad over dat men geen boeiender thema's wist te beden ken dan zijn vermeende rassen haat. Le Pen vocht als parachutist in In- do-China en ging later vrijwillig naar Algerije, waar hij uit over tuiging probeerde mee te helpen dit „overzeese gebied" voor het moederland te behouden. Toen hem dit min of meer werd verwe ten, antwoordde hij dat alle poli tici van dat moment hetzelfde nastreefden, de huidige presi dent Mitterrand inclusief. door Rudolph Bakker Le Pen en zijn mannen zijn rasech te communistenvreters. De ruim 1.80 meter lange Breton met wit te haren en staalblauwe ogen herinnerde er aan dat de naam van zijn familie prijkt op een ge denksteen ter herinnering aan de slachtoffers van de oorlog, ter wijl die van communistenleider Marchais „alleen maar voorkomt in de boeken van de Duitse oor logsindustrie, waar hij vrijwillig werkte". De uitzending bereikte een hoogte punt toen Le Pen en zijn meege komen gezin (zijn vrouw en drie dochters) benevens zijn aanhang plotseling overeind gingen staan om een minuut stilte in acht te nemen ter herinnering van de slachtoffers die de zojuist overle den Russische staatschef Andro pov in zijn lange carrière heeft gemaakt. Tevoren had Le Pen zich er boos over gemaakt dat minister van buitenlandse zaken Cheysson zijn collega's op een EG-vergadering in Brussel had overvallen met een minuut stilte ter herinnering aan de overleden Russische staatschef. Le Pen is een uiterst intelligente man, die rechten studeerde en de beroemde advocaat Tixier-Vig- nancourt als zijn grote leidsman beschouwde. De handicap is dat hij en zijn gevolg slechts mannen van de derde garnituur weten te verzamelen, die met slecht geko zen maar opzettelijk gelanceerde racistische leuzen het streven naar algemene acceptatie van zijn voorman danig torpederen. Gefluisterd wordt wel dat men van socialistische regeringszijde met opzet Le Pen aan het woord wil laten om door zijn weerzinwek kend voorbeeld een toeloop naar het Nationaal Front te vermij den. Op dezelfde manier wreven vroegere aanhangers van de vori ge president Giscard zich steeds weer in de handen als commu nistenleider Marchais op de tele visie was verschenen. Zowel regering als oppositie is er alles aan gelegen het Nationaal Front de wind uit de zeilen te ne men. Hoe langer de regering ech ter doorgaat met blunderen en hoe langer de officiële oppositie geen eenheid wint, geen klaar heid brengt over zijn toekomst en geen duidelijke nieuwe lei ders te bieden heeft, heeft de be weging van Le Pen voorlopig al een goede kans bij de komende Europese verkiezingen op gelij ke voet te komen met de commu nisten, wier aanhang tot onder de 15 procent is gezakt. Registered in 132 countries.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13