Slechte baan me kick' "Ik ben dè linksbuiten" Afdalers wachten met smart op start Swan doorbreekt Finse concurrentie Grote verwarring rond Rob Jacobs Coach kritiseert instelling Boorsma Medailleverdeling Björg Eva Jensen: Pierre Vermeulen acht tijd gekomen voor rentree VWL zorgt voor stunt DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 De medaillewinnaars bij het 15 km skilopen. De Zweed Gunde Swan wordt geflankeerd door de Finnen Aki Karvonen (links) en Harri Kirves- niemi (foto ap> SARAJEVO (GPD) - Van Björg Eva Jensen mag het in Sarajevo blijven waaien, hard vriezen en ook weer sneeuwen. Het weer kan haar niet beroerd genoeg zijn, want juist dan voelt de Noorse blondine zich in haar element. „Slecht ijs geeft me een kick. Ik ben er aan gewend. Bij mij in Larvik is bijna altijd wind en valt er regen of sneeuw. Daarom rij ik beter als het voor iedereen zwaar is en misschien heb ik dan een kans tegen de Oostduitse meisjes". SARAJEVO (GPD) - Met het begin van de alpine-nummers, waar van gisteren de Amerikaanse Debbie Armstrong op de reuzes lalom de eerste gouden medaille winnares werd, is er een druk weggevallen bij de afdalers. Al een week wachten zij tot hun wedstrijden beginnen, maar de barre weersomstandigheden maakten dat onmogelijk. Omdat ook de mogelijkheden om te trai nen uiterst beperkt waren werd een aantal van hen uiterst onge durig. Franz Klammer, Erwin Resch en Helmut Hoeflehner keerden zelfs voor enkele dagen terug naar hun vaderland Oos tenrijk. Nu echter de eerste lange latten, om het echt, van de berg afgegleden zijn, lijkt het vertrou- Faas blijft bij Ter Leede SASSENHEIM - Jan Faas blijft Ter Leede ook volgend seizoen trainen. Het bestuur van de za terdagderdeklasser en de oefen- meester kwamen gisteravond overeen de verbintenis met een jaar te verlengen. Van der Zwan kampioen van Zuid-Holland LEIDEN - De Leidse bokser Ri chard van der Zwan is gister avond kampioen van Zuid-Hol land geworden. De pugulist van boksclub Leiden versloeg in de finale van het lichtgewichttoer- nooi (junioren) de Rotterdammer Manze uit Rotterdam op punten. Trainer Chris Lantrok heeft nog zes pupillen in de strijd, die in een later stadium een gooi naar de titel gaan doen. wen dat het nieuwe programma volgens plan zal kunnen worden afgewerkt weer teruggekeerd. „Je weet nauwelijks hoe je de tijd door moet komen", zei de Ameri kaanse troef voor goud op de olympische afdaling, Bill John son. Hij heeft niet zoals de Oos tenrijkers de gelegenheid om er even tussenuit te knijpen en de sfeer van de Winterspelen in Sa rajevo te ontvluchten. Maar Johnson is er vast van overtuigd dat het wachten beloond zal wor den. „Ik ga hier winnen", stelde de 23-jarige afdaler uit de Ver enigde Staten laconiek. Een vooruitzicht dat zijn coach Bill Marolt niet al te prettig schijnt te vinden. „Dan wordt hij helemaal onhandelbaar". Johnson is een skiër met ge bruiksaanwijzing. Als jongen van 14 kwam hij maar al te vaak met de politie in aanraking. Gap pen was een hobby van hem met als gevolg dat hij nog al wat tijd in de cel doorbracht. „Het best dat Billy is overkomen", vertelde zijn trotse vader Wally deze week, „is dat hij met het skiën in aanraking kwam". Johnson was er een kei in. Vooral de afdaling lag hem geweldig. „Dat komt omdat hij onverschrokken is. Ik heb hem nog nooit bang gezien. Als kind sprong hij al van de ga rage af. Hij had nergens angst voor", aldus pa Johnson. Dit jaar behaalde hij voor het eerst in de historie van het Ameri kaanse skiën een overwinning in een wereldcup afdaling. Die zege en zijn snelle trainingstijden op de Bjelasnica hebben de hoop dat hij de eerste Amerikaanse mannelijke skiër met olympisch goud aangewakkerd. Franz Klammer daarentegen twij felt eraan of Johnson wel zo kansrijk is. „Ik ben zelf wel te vreden met dat uitstel. Met al die mijn kansen weer toe. Voor Johnson zijn de omstandigheden duidelijk minder". (SID/Rtr) - Op de berg Igman in Sarajevo brak gisteren voor de 22-jarige Zweed Gunde Swan het gouden moment door in zijn car rière als skiloper. Swan moest daarvoor de zware Finse concur rentie doorbreken. Hij had daar uiteindelijk niet eens zo heel veel moeite voor nodig. "Ik wist dat ik de 15 kilometer winnen kon", sprak de verheugde Zweed na af loop. Swan won eerder al in Sa rajevo het brons op de dertig ki lometer. Hij maakte een tijd van 41 minuten en 25,6 seconden. Na Swan volgden niet minder dan drie Finnen. Aki Karvonen ein digde als tweede met een achter stand van bijna tien seconden op Swan en Harri Kirvesniemi ein digde in 41.45,6 als derde. De 34- jarige Fin Juha Mieto viel in zijn vierde Olympische Spelen juist buiten de medailles. Vier jaar ge leden zag Mieto in Lake Placid nog het goud met een verschil van eenhonderdste seconden overgaan in de handen van de Zweed Thomas Wassberg. Deze kreeg nu in elk geval een waar dig opvolger in de persoon van Gunde Swan. De Sowjetrussen, die op de 30 kilo meter het goud en zilver won nen, vielen op de halve afstand tegen. Vladimir Nikitin was als gedeelde vijfde nu de beste skilo per uit de Sowjet Unie. Nikolai Zimjatov, vrijdag Olympisch kampioen op de 30 km en in La ke Placid goed voor tweemaal goud, bleef als zevende steken. Als die wens in vervulling gaat heeft Björg Eva Jensen alvast een fijn veijaardagsgeschenk, want morgen wordt ze 24. Een Olympische medaille zou het feest uiteraard helemaal ge slaagd maken, maar in het da- messchaatsen zijn de tijden rigo- reus gewijzigd sinds Björg Eva Jensen uit Lake Placid terug kwam met een-gouden medaille. Die won ze op haar favoriete on derdeel, de 3000 meter. Jensen: „Ik ben de laatste jaren heus wel beter gaan schaatsen, maar in Oost-Duitsland is het enorm snel gegaan en ze zijn zo enorm sterk. Tegen dat profes sionalisme kan ik niet op. Zeker in Noorwegen heb ik daar de mo gelijkheden niet voor. We trainen voor onszelf, het gaat allemaal erg vrijblijvend, al steek ik er bij zonder veel tijd in. Zomers drie tot vijf uur per dag met een rust dag per week". Toch heeft de Noorse zich niet la ten ontmoedigen. „Het blijft mijn motivatie om de beste te zijn, zeker op de 3000 meter. Ik heb kracht genoeg en wanneer mijn techniek goed blijft kan ik ze misschien toch verslaan", klinkt het hoopvol. De klasseringen van Jensen in de titeltoernooien zijn een aardige graadmeter voor de opkomst van de DDR. Naarmate de Oostduit se invloed vergrootte, zakte zij een plaatsje. In 1980 was ze nog derde op het WK, onlangs in De venter sloot ze het wereldkam pioenschap af als negende. Maar bijna altijd was ze de beste rijd ster van het Westen. Alma Ata In Alma Ata (EK) eindigde de Zweedse Carlen voor haar. De oorzaak? Jensen: „Ik ben naar Alma Ata gegaan omdat ik die wedstrijd nodig had. De afspraak was dat we beneden in de stad zouden logeren, zodat de accli- matisatie geen problemen ople verde., Toen we aankwamen wer den we toch naar een hotel ge stuurd vlak bij de baan en zaten we dus steeds op ruim 1600 me ter hoogte. Wat was ik kwaad. Op de derde dag ontstonden er pro blemen met de ademhaling. Juist op die kritieke dag was de 3000 meter en die ging toen niet goed. Ik ben er nog steeds boos om. Alleen de Nederlanders had den geen problemen. Die hadden zich als toeristen aangemeld en kregen daarom wel een hotel in de stad". In Larvik, aan de zuidoost kust van Noorwegen, woont Björg Eva Jensen' met haar vriend, de Zweedse schaater Claes Bengts- son, die eveneens aan de Winter spelen meedoet. Een baan heeft ze niet. „Ik heb een opleiding ge volgd voor sportlerares, maar kan geen baan vinden voor vier uur per dag, want de rest van de tijd heb ik nodig om te trainen. Mijn leven wordt nu in beslag ge nomen door Claes Bengtsson, de huishouding en het schaatsen. Soms speel ik op de piano of gi taar. Straks wil ik toch werk zien te vinden. Als verpleegster kan ik misschien in een ziekenhuis aan de slag". 'Discriminatie' De financiële positie van het schaatsende stel dwingt haar er min of meer toe. „We kunnen moeilijk rond komen. De Noorse bond geeft weliswaar geld, maar de heren krijgen een hoger be drag. Je reinste discriminatie, want ik train er ook keihard voor", zegt ze verontwoordigd. Omdat de Noorse damesselectie slechts af en toe bij elkaar komt doet Jensen al jarenlang met een jongensgroep mee. „Ik weet niet anders. Ik train bij mijn club FRAM, waar Oyvind Tveter en Tom-Erik Oxholm ook lid van zijn, altijd al met de jongens-ju- niorengroep. En ik loop ook veel alleen. Een tot anderhalf uur door de bossen en dat doe ik graag". In Noorwegen is Jensen de enige topper die internationaal mee telt. „Èr is mij al duizend maal gevraagd waarom ik de enige ben. Je moet er het juiste type voor zijn, mentaal vooral. De meeste jonge meisjes die er aan beginnen doen het alleen voor de leuke reisjes, maar beseffen niet hoeveel ze er voor moeten doen. Die houden er snel weer mee op". De ontmoetingen met buitenland se rijdsters hebben nooit tot goe de contacten geleid met de Oost duitse dames. Jensen: „Ze zijn altijd bij elkaar. Met Enke heb ik maar een keer een paar woorden gewisseld, daarna nooit meer. De DDR-groep negeert de rest volle dig. Met de Nederlandse en Ame- rikaansè meisjes ligt dat heel an ders. Daar ga ik uitstekend mee om en ook met de Sowjet-rijd- sters is tegenwoordig een heel goed contact te krijgen. Dat is een leuk stel". ROTTERDAM"- Zo Pierre Vermeulen al teleurgesteld is in deze dagen, dan zal niemand dat van hem horen. Wijs geworden door de jaren weigert de gepasseerde linkerspits van Feyenoord opmerkingen te maken die hij zelf in de categorie "gekke uitspraken" on derbrengt. Pierre Vermeulen geeft zich niet meer bloot; hij laat alleen zijdelings door schemeren dat het hem bepaald niet lekker zit dat zijn rentree in de basis telkens weer wordt uitgesteld. Hij herhaalt het ene zinnetje een paar keer: "Ik ben dè linksbuiten van Feyenoord, ik ben fit en ik acht de tijd gekomen dat ik weer kan spelen. Dat zegt volgens mij genoeg". Het drukt in elk geval uit dat Pier- re Vermeulen anders dan hij voor de buitenwereld wil doen vermoeden, geen vrede heeft met de situatie die tijdens de winterstop is ontstaan. Al in de eerste minuut van een vriend schappelijk duel bij de Harder- wijkse zaterdag-eersteklasser WOG, voelde hij pijnlijk aan dat hij de competitie wel een poosje kon vergeten. Een flinke tik op zijn dij zette hem een aantal we ken buitenspel, maar dat het zo lang zou gaan duren, kon ook hij niet bevroeden. De noodgreep van trainer Libregts, die Brard terughaalde uit de ano nimiteit en zich al na één wed strijd gesteund wist door Cruijff, bleek echter zo goed, dat Ver- meulens verblijf op de bank ook nu hij hersteld is telkens gepro longeerd wordt. Hij was al fit voor het eerste bekertreffen met Ajax, maar zal ook de herhaling daarvan morgenavond niet mee maken. Tenminste, niet als basis speler, want Libregts wil het team dat zich zo doeltreffend op warmde tegen Haarlem niet wij zigen. Nieuw Na bijna tien jaar profvoetbal is het door Paul de Tombe ROTTERDAM (GPD) - De persoon van Excelsior-trainer Rob Jacobs dreigt zo langzamerhand verpakt te gaan raken in grote verwarring. De 40-jarige Rotterdammer kwam begin januari met het Excelsior-bestuur mondeling tot een akkoord over een verlenging van het lopende con tract met een periode van twee jaar. Diezelfde Jacobs liet evenwel na de verbintenis van een handtekening te voorzien, omdat hij in onmin raakte met Excelsiors commissielid be taald voetbal, oud-scheidsrechter Joop Vervoort. „Hij treedt in mijn bevoegdheden", gaf Jacobs als verklaring voor zijn weigering het voorgehouden tweejarig contract te ondertekenen. Hij verweet Vervoort, dat hij op eigen initiatief spelers benaderde die Ja cobs pertinent niet wenste. Vervoort zag daarentegen de inmiddels tóch als huurling gekomen NAC-speler Koos Waslander „niet zitten". De irritatie over Vervoorts „eigenzinnige optreden" dreef Jacobs in de armen van MW, dat een opvolger zocht voor de naar Vitesse vertrek kende Clemens Westerhof. Afgelopen vrijdag sprak Jacobs met een delegatie van MW. Het onder houd leverde vreemd genoeg een resultaat op, dat door de betrokken partijen op verschillende wijze werd uitgelegd. „De kans is 50 procent dat ik volgend seizoen als trainer bij MW in dienst treed", zegt Jacobs. „Maar eerst heb ik dinsdag nog een gesprek met het Excelsior-bestuur over de problemen met Vervoort. Zouden de moeilijkheden worden opgelost, dan zit het erin dat ik gewoon bij Ex celsior blijf'. Tegen die laatste uitspraak wordt in Maastricht nogal vreemd aangeke ken. Bij monde van bestuurslid Benoit Wesly liet MW gisteravond in het programma TROS-Sportcafé weten, dat „Jacobs volgend seizoen naar ons komt". Wesly: „Jacobs heeft vrijdag een voorlopig contract getekend, onder voorwaarde dat ons bestuur zich kon verenigen met zijn komst. Die toestemming is er nu, morgen komt Jacobs naar Maas tricht om zijn contract te tekenen". Verbazing nu in Maassluis, waar Rob Jacobs zeker zegt te weten „niks te hebben getekend". „Ik heb alleen maar met het bestuur van MW ge sproken, geen pen in m'n hand gehad". Het merkwaardig aandoende welles-nietesspelletje wordt afgesloten met het laatste woord van MW's Benoit Wesly. „Als je Jacobs zo hoort, dan zou je zeggen dat wij afgelopen vrijdag met zijn broer hebben gepraat. Mocht Jacobs tóch niet naar MW willen komen, dan moet 'ie dat ge- .woon zeggen. Dan zoeken wij gewoon een andere trainer, zo simpel is dat". bankzitten een nieuwe ervaring voor Vermeulen (volgende maand 28). Hij wil aanvankelijk niet laten blijken hoe het echt voelt, "het is heel anders, meer ontspannen", maar geeft even la ter toe dat het wel degelijk steekt. "He| prikt me wel", zegt Vermeulen dan "en het moet ook niet te lang gaan duren, maar ik vat het professioneel op als ik er niet insta. Brard doet het goed op die voor hem vreemde plek, dat staat voorop. Maar het is en blijft een noodoplossing. Hij is links back en als ik als trainer een linksbuiten zou hebben die fit is, dan zou ik hem opstellen. Ik kan me ook niet indenken dat het zo blijft, ik verwacht toch dat ik nu ieder moment op die plek terug kom". Zijn zelfvertrouwen is niet aange tast, want volgens Vermeulen zelf, zou dat geheel volgens plan zijn. In een gesprek met Libregts werd hem duidelijk dat de oefen- meester het beter achtte dat hij "niet ineens, maar geleidelijk aan" terug zou komen. "Als voet baller die hier al voor het vierde seizoen speelt, verwacht je wel dat je er snel weer instaat, maar de trainer is de baas. Ik vond die manier ook beter, maar volgens dat schema ben ik nu op het punt dat ik weer aanspraak kan ma ken op die plaats. Die tijd is nu echt gekomen, want als dit nog weken door moet gaan, kom ik helemaal niet meer in mijn rit me". Zijn laatste competitiewedstrijd dateert dan ook al weer van 20 december 1983 bij FC Utrecht; sindsdien voetbalde Vermeulen nog slechts een half uurtje mee tegen Den Bosch. Hij kon zich in dat korte tijdsbestek niet bewij- Warmerdam tekent bij LEIDEN - Trainer Warmerdam van SV Voorschoten heeft zijn contract met één jaar verlengd. De Leidschendammer is mo menteel aan zijn eerste jaar bezig bij de Afdelingsclub, die zater dag de periodetitel kan bemach tigen. Discipline der". De vergelijking met Brard vindt hij ook niet eerlijk. "Stanley gaat op zeker, schuift iedere bal af en kan dan niet slecht voetballen. Maar als ik zo zou spelen zou ik veel kritiek krijgen. Ik moet het van bevliegingen hebben, van in dividuele, beslissende acties. Ik neem veel meer risico en sta dus eerder bloot aan kritiek. Maar Pierre Vermeulen zet de bal, met zijn rechter been nog wel, voor: "Ik verwacht toch dat ik nu elk moment op die plek terugkom" (foto anp> zen. "Omdat het team helemaal niet draaide en omdat ik niet zo'n invallerstype ben. Als ik er het laatste half uur inmoet, kom ik niet tot mijn recht. Ik moet me aan een wedstrijd vast kunnen klampen". Hij weigert echter te geloven dat hij daar zijn kans heeft gemist. Zoals hij zich ook niet kan inden ken dat Cruijff hem buiten het elftal praat. Weliswaar liet de ve dette zich lovend uit over Brard, die als gelegenheids- linksbuiten zoveel "vuil werk" voor hem op knapt dat hij zelf goed kan spe len, maar Vermeulen ziet dat niet als een verborgen verwijt aan zijn adres. "In de eerste helft van de competitie ging het ook goed met de ploeg en met Johan", voert de Limburger als bewijs aan. "Dus daar ligt het niet aan. Maar volgens zijn inzicht is het voor Cruijff plezieriger dat Brard meer teruggetrokken speelt, als vierde of als vijfde middenvel- Wel terecht vindt hij de verwijten dat Feyenoord vaak minder spectaculair speelt dan verwacht zou mogen worden na de komst van Cruijff. Vermeulen heeft er zijn eigen verklaring voor. "We voetballen iets meer doelgericht en prestatiegericht dan vorig sei zoen", meldt hij. "Iets meer ver dedigend. Echt veel is er niet ver anderd, maar er is nu wel meer discipline. Door het verdelen van de taken en het uitstippelen van Johan gaat het allemaal profes sioneler. Ik denk dat het daaraan ligt dat we iets minder spektakel bieden". Morgen zal dat in elk geval anders zijn, weet hij op zeker. "Want Feyenoord-Ajax heeft altijd iets speciaals. En nu ik weer fit ben, zou ik er' ook graag bij willen zijn. Daar is het nu wel tijd voor. Sta ik er weer naast, dan blijf ik het professioneel opvatten. Ik ben me hier in vier jaar thuis gaan voelen en ik wil hier graag blijven als mijn contract straks afloopt, daarom zul je van mij geen gekke uitspraken horen. Ik zeg alleen: ik ben de linksbuiten, ik ben fit en ik vind dat het tijd is dat ik terugkom. Ik weet ook ze ker dat dat binnenkort gebeurt". SARAJEVO (ANP) - Damescoach Tjaart Kloosterboer oefende gis teren na de Olympische 1000 me ter in Sarajevo felle kritiek uit op Alie Boorsma. De Friezin, een sprintster bij uitstek, heeft een bedroevend slechte indruk ach tergelaten. Op de 500 kwam zij ten val en op de 1000 meter ging zij als een beginnelinge over het ijs. Dat resulteerde in de uiterst povere 23ste plaats. Het was triest om te zien. De Olympische gedachte "deelnemen is belang rijker dan winnen" droeg Boors ma op deze manier keurig uit. Kloosterboer nam de instelling van Boorsma hoog op. De veel ge plaagde ClOS-leraar, die gistêren overigens zijn eerste succesje kon bijschrijven met de zesde plaats van Yvonne van Gennip, meende: "Alie Boorsma maakte een uitgebluste indruk. Zij heeft zich hier in Sarajevo absoluut niet waargemaakt. Zij zat er ken nelijk niet mee dat het zo slecht was gegaan. Je moet het toch vreselijk vinden als je zo afgaat". Alie Boorsma treurde inderdaad niet zo om haar falen op Olym pisch niveau. De valpartij op de 500 meter (de eerste tuimeling in haar loopbaan) had de Friezin bang gemaakt. Opgelucht deelde Boorsma na af loop mee, dat het Olympisch ge beuren er voor haar opzat. "Nu kan ik gaan dansen. Het ging ver schrikkelijk slecht, maar ik moet vooruit kijken. Deze ellende moet ik maar snel vergeten", ver zuchtte Boorsma. LEIDEN - De emoties laaiden gis teravond tijdens het interregio nale zaalvoetbaltoernooi Cever- bo-VWL hoog op. Waar het de straffen aanging, hielden beide ploegen elkaar in evenwicht. Scheidsrechter Vermeulen stuurde zowel van Ceverbo als van VWL vijf spelers voor twee minuten naar de kant. Waar het de uitslag betrof sloeg de weeg schaal evenwel door in het voor deel van de Leidenaars, die met 3-4 wonnen. Een knappe presta tie van VWL tegen het sterke Ce verbo, dat naast Ron Bekooy ook weer Leidenaar Robert de Roo in de gelederen had. Vlak voor het einde keek VWL nog tegen een achterstand aan, maar toen sloe gen de gasten toe. Bennie Heemskerk (2x), Hennie Koet en Ben de Roo scoorden. De Rozet won met 6-4 van Huug van Es. In de hoofdklasse kwam koploper Ju/De Singel niet verder dan een 3-3 gelijkspel tegen SRV Boys, dat Laurens van der Voort drie maal zag scoren. "En met die de ling mogen we onze handen dichtknijpen", aldus Ju-speler Jan van der Reyden, die de beste man was bij de thuisploeg. Hij scoorde niet alleen twee doel punten, maar was ook verant woordelijk voor tal van fraaie hoogstandjes. Ries Klein scoor de de resterende treffer. SARAJEVO (DPA) - Het medaille-overzicht van de Olympische Winter spelen zag er na de beslissingen van de vijfde dag als volgt uit: 1. Oost-Duitsland 2. Sowjet-Unie 3. Finland 4. Zweden 5. Verenigde Staten 6. Noorwegen 7. West-Duitsland Italië 9. Japan 10. Tsjechoslowakije Canada Frankrijk eoud zilver brons

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12