c Westduitsers uitgeschakeld Boucher: goud voor vier jaar training vrtj Te veel kommer en kwel bij Quick Boys ii-iiit Armstrong "high" van gouden plak IJshockeytoernooi Gustafson wil rust Amerikanen; grote mond terug Hess: 'Ik ben geen machine' DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 Sport DOOR RUUD PAAUW Sombere wolken pakken zich sa men boven Nieuw Zuid het uitgebreide voetbalcomplex van de Katwijkse voetbalver eniging Quick Boys. Het eerste team, zo hoopvol de competitie onder een nieuwe trainer begonnen, is sinds no vember volkomen de kluts kwijt en lijkt bezig het slechtste seizoen sinds jdren te voltooien. En of een plaats ver achter aartsrivaal Rijnsburgse Boys nog niet erg genoeg was, kreeg de Katwijkse aanhang vorige week een nieuwe dreun te ver werken. Het verificatiebureau (accountantsdienst) van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft geconstateerd dat in de boekhouding van Quick Boys over de laatste twee jaar een bedrag van 37.000 gul den niet is terug te vinden. Het gaat om een 'gat' in de netto- baropbrengst. Ai-ai-ai. De bdropbrengst. Ik zie nu vele bestuurders, behorend tot clubs van de hoogste tot de laagste klasse, elkaar zwijgend doch veelzeggend aankijken. Inder daad, hoeveel trainers en spe lers zouden in de loop der jaren uit die pot al niet zwart zijn be taald? Maar Quick Boys! Zo ongeveer de netste topclub uit deze streek. Nooit vreemdelingen met duistere duiten naar het eerste elftal gelokt, altijd cor rect met de eigen kweek ge werkt, volgens het clubblad zuiver in de leer van het ware amateurisme. En dan toch bij een simpele controle tegen de lamp gelopen? Het kost moeite om het te geloven. Ook gij, Brutus? Quick Boys vermoedt dat niet al le uitgaven zijn vastgelegd. Bo vendien vindt men dat die lui van het verificatiebureau on voldoende ervaren zijn om een club als Quick Boys te controle ren. Dat laatste had ik nou maar in geslikt, Katwijkse broeders. Het lijkt op die manier net of het hier gaat om de financiële huishouding van een geheim en ondoorgrondelijk genootschap. Ach, het kan natuurlijk zijn dat er doodgewone fouten of slor digheden zijn begaan. Dat ge beurt bij nette clubs, hoe para doxaal dat ook klinkt, mis schien nog eerder dan bij ge wiekste verenigingen, juist om dat ze niets te verbergen heb ben. De rommelaars zorgen meestal wel dat de zaak klopt als een bus althans op pa pier. Het moet allemaal gebeurd zijn onder het regime van de vorige voorzitter. Nou, dat was naar buiten zo'n keurig en gedegen iemand dat ik wel eens, uiterst onredelijk, dacht: met hèm wordt Quick Boys in nog geen honderd jaar kampioen. Een gat van 37.000 gulden in twee jaar. Het lijkt héél wat, maar voor de kantine van Quick Boys, het best lopende café van heel de regio, is het naar mijn gevoel niet meer dan pindageld. Ooit wel eens daar na een zege van de blauwwitten gepoogd een versnapering te pakken te krijgen? Dat is een geduld werkje, zóveel wachtenden zijn Als ik voorzitter Guyt was, ging ik de keuken nog maar eens grondig inspecteren. Die paar duiten liggen vast achter een nooit afgehaalde fricadel. Vlieg De coach van de Nederlandse da mestafeltennisploeg, Jan Vlieg, is ook een mooie, hoor. In een interview, enkele dagen voor de Top-Twaalf in Bratis lava, Gerard Bakker en Betti- ne een gebrek aan "strategie en diplomatie" verwijten en dan zélf vervolgens roepen: a) dat de conflictstof Tafeltennis- bond—Bakker(Vriesekoop je "geen moer" interesseert, b) dat je "in je neus gaat zitten peuteren" als Vriesekoop niet naar je zou willen luisteren in Bratislava, c) dat Bakker niet moet denken "dat-ie Jezus is", om hem ver volgens af te schilderen als "Femandel" en Vriesekoop als "de Lady". Oh,oh, Vlieg, over tact en diplo matie gesproken. Ik moet eerlijk bekennen dat ik om de inhoud van het artikel af en toe heb moeten glimlachen, want het was ook zó absurd. Daarvoor buig ik nu vol schaam te het hoofd. Hoe diep kan een mens wel niet zinken. Ik moet toch weten dat na de slag bij Heiligerlee het lachen in de vaderlandse tafeltenniswereld is dfgeschaft. De reactie van de familie Bakker was er ook naar. Een deel van het tafeltennisgezin mocht vo rige week niet mee met Vlieg naar de Westduitse kampioen schappen. Dat vind ik nou zo overdréven. Gerard, Truus, Ellen, José— alle maal in het bezit van gezonde schouders. Nou, en wat doe je daar dan mee bij zo'n geb betje? Juist, je haalt ze óp. Geen fusie De fusie aan de Boshuizerkade gaat niet door. De besturen van Oranje Groen, VNA en Leidse Boys hebben gedaan wat ze konden om van de drie zielto gende vereningen één stevige te maken, maar de ledenvergade ringen van al die clubs wilden er niet aan. Een democratisch genomen be sluit, daar dient men zich bij neer te leggen. Zeker. Maar een democratisch genomen besluit betekent niet automa tisch ook een wijs besluit. In dit geval mag men zefs zeggen: verre van dat. Wie weet hoe de drie clubs er voor staan en wat zij, afzonderlijk, van de naaste toekomst hebben te verwachten, kan slechts tot de slotsom komen dat de meer derheid van de leden niet ver der heeft willen kijken dan de eigen neus lang is. Wook de Ligny, voorzitter van Leidse Boys, heeft de situatie naar mijn gevoel wel aardig getypeerd: wat bij de leden telt, is het partijtje voetbal en het biertje na afloop en naar de rest keren ze hun achterste. Iemand die heel goed is inge voerd in de Boshuizerkade-pro- blematiek zei mij vorige week: "Wat nu volgt kan nog een lang sterfproces zijn. Voldoende jeugd is er nu al nauwelijks en zal er ook niet komen. Geld om de kantinetjes op te knappen zal er nooit zijn, dus het verval wordt steeds zichtbaarder. Ten slotte zal het financieel zo gaan knijpen dat de clubs geen kant meer op kunnen en misschien komt het zo ver dat de KNVB een speelverbod oplegt wegens schulden". En nu maar vrolijk verder spelen aan de Kade. Sportfederatie Het klikt in Leiden nog niet erg tussen het stadhuis wethouder Tesselaar van sportzaken en de directie Sport en Recreatie) en de Leidse Sportfederatie (het li chaam waarin het overgrote deel van de Leidse sportclubs is gebundeld). Nu is dat niet zo vreemd, want na de opheffing van de Leidse Sportstichting is een nieuwe werksituatie ont staan en dan is het altijd even wringen. Op de vergadering van de ge meenteraadscommissie voor sport en recreatie, vorige week, heeft de Leidse Sportfederatie bij monde van voorzitter Carl Pries in elk geval duidelijk ge zegd waar het aan schort. De Federatie geldt als een advies orgaan voor de gemeente, maar is aan die taak niet of nauwelijks nog kunnen toeko men, omdat ze bij zaken als de gemeentebegroting voor sport, het besluit om de oude PTT-ac- commodatie aan de tafelten nisvereniging Docos te geven en de kredietverlening voor de aanleg voor een kunstgrasveld voor de hockeyclub Roomburg niet tijdig is geraadpleegd. Het ging over haar heen en onder haar door. Directeur Duivesteijn van de dienst Sport en Recreatie vindt de kritiek van Pries ten dele te recht. "Wat de formele kant van de zaak betreft, ja. De LSF had eerder om advies moeten worden gevraagd. Maar infor meel waren ze zowel wat Docos als Roomburg betreft ruim van 1 CARL PRIES tevoren op de hoogte gebracht. Ze wisten wat er gaande was en ze hadden dan ook royaal de tijd om ongevraagd advies uit te brengen. Dat behoort toch immers ook tot hun mogelijkhe den. Ze hoeven helemaal niet passief af te wachten" Pries zegt daarover: "Inder daad, wat Docos en Roomburg betrof waren we informeel op de hoogte gesteld van de plan nen. Maar op dat tijdstip was het zeer de vraag of het finan cieel ooit haalbaar zou zijn. Nou, dan ga je toch niet in het wilde weg een advies geven. We hebben afgewacht. We dachten: als het eenmaal zo ver is, komt er wel een algemene discussie over. Dat zou toch logisch zijn. Dan praat je tenminste con creet. Maar daar was geen sprake van. Het werd er door heen gejaagd. Het was een soort overval. Zo moet het na tuurlijk niet". "Beleidsmatig lijkt het nergens I op wat Tesselaar heeft ge- daan", aldus Pries. Al voegt hij I er onmiddellijk aan toe dat hij begrip heeft voor de problemen van de wethouder, die vaak ook niet de tijd krijgt alles keu- j rig en evenwichtig uit te werken. Hij zou zeker niet j gaarne zien dat Tesselaar zijn slagvaardigheid er aan gaf, louter en alleen terwille van de mooie procedure. "Er moet een goede tussenweg te j vinden zijn". De zaak is duidelijk. De LSF (de georganiseerde Leidse sport) J zal door het stadhuis al bij het j eerste begin daadwerkelijk (en niet informeel) bij plannen moeten worden betrokken. Haar advies zal ook zwaar moeten wegen. Gebeurt dat i niet dan blijft de LSF hopeloos achter de (veelal voldongen) feiten aanlopen. De opheffing van de Sportstichting zou dan J niets anders zijn geweest dan i een manoeuvre van het stad- huis om het heft in eigen hand te nemen en de zaken naar ei gen goeddunken te regelen. j Daarvoor, ik zeg het uitdrukke lijk, zie ik Tesselaar noch Dui- vesteijn aan. Maar dan zal er toch anders moeten worden ge- werkt dan tot dusver het geval is geweest. Duivesteijn heeft j wel gelijk als hij zegt dat de LSF wat te timide is opgetre den en dat ze niet moet denken i maanden de tijd te krijgen j voor het uitbrengen van een advies; de andere partij daar entegen had zich wel wat meer moeite bij het overleg mogen geven. Dat is nogal flodderig gegaan. Kortom, de heren moeten maar eens grondig met elkaar pra ten. SARAJEVO - West-Duitsland heeft zich gisteren niet kunnen plaatsen voor de finalegroep van het Olympische ijshockeytoer- nooi. De rode Sowjet-brigade had aan een geïnspireerde perio de voldoende om de 52e over winning in evenzovele wedstrij den te behalen. Het werd 6-1 na periodestanden van 4-1, 2-0 en 0- 0, waardoor de wereldkampioen zeker werd van een plaats in de eindronde. De Westduitsers waren met de Sowjet-Unie en Zweden in groep a nog ongeslagen. Omdat Zwe den de Polen eerder op de dag met 10-1 versloeg, hebben de Duitsers alleen nog theoretische kansen. Italië moet met grote cijfers wor den verslagen en Zweden moet de laatste poulewedstrijd ruim verliezen van de Sowjet-Unie. Het lijkt niet aannemelijk dat Duitsland de laatste vier bereikt. Tegen een goed geluimd Rus land mocht het Duitse team gis teravond in de goedgevulde Ze- tra-hal blij zijn, dat de score niet veel hoger opliep. Vooral de Westduitse doelverdediger had een groot aandeel in de schappe lijke eindstand. Met een aantal fantastische reddingen voor kwam hij een nederlaag met dubbele cijfers. Met bij vlagen briljant ijshockey nam de Spoetnik-equipe van hoofdcoach Tikhonov in de eer ste periode ruim afstand. Truntschka wist vlak voor tijd voor de Westduitsers de enige te gentreffer achter doelman Tret- jak te deponeren: 1-4. Daarna hielden de Sowjets het voor gezien. Via het SARAJEVO (GPD) - Thomas Gus tafson, de winnaar van de 5000 meter, wil het deze week rustig aan doen om zich goed te prepa reren op de 10.000 meter. Deze afstand vormt zaterdag de afslui ting van het olympisch schaat sen. De Zweed, die voor alle afstanden was opgegeven, is teruggetrok ken voor de 1000 meter die voor op het programma staat vandaag en rijdt donderdag evenmin de 1500 meter. Gustafson wil ook de publiciteit mijden en wimpelt, zeer tegen zijn gewoonte in, verzoeken voor inter/iews af. Nadat de Zweed twee jaar terug in Oslo Europees kampioen was geworden en eveneens het wereldrecord op de tien kilometer van Eric Heiden had overgenomen, liep het WK in Assen voor hem verkeerd af. De drukte en alle belangstelling tussen tussen de beide toernooi en was Gustafson toen boven het blonde hoofd gegroeid. lent Drosdetski en Kovin werd de eindstand reeds in de tweede periode bepaald. In de laatste pe riode daalde het duel naar een bedenkelijk niveau. Ook Tikho nov was ontevreden. Woedend trachtte hij zijn topspelers Feti- sov, Makarov en Sjepelev op de bank tot grotere daden te bewe gen. Zonder succes. De tegenval lende wedstrijd, waarin Stelnov in de laatste periode liet zien dat hij ook klappen kan uitdelen, ging als een nachtkaars uit. Na wereldkampioen de Sowjet- Unie en Canada heeft ook Tsje- choslowakije zich geplaatst bij de laatste vier van het Olympi sche ijshockeytoernooi. De num mer twee van de wereldkam pioenschappen versloeg gister avond voor 2000 toeschouwers Finland met 7-2 (4-1, 1-1, 2-0). Daarmee is de laatste ronde van de voorronde een formaliteit ge worden. Dat West-Duitsland zich nog kan plaatsen bij de laatste vier ten koste van Zweden wordt zelfs in het Westduitse kamp zelf voor hoogst onwaarschijnlijk ge houden. Tsjechoslowakije besliste de wed strijd tegen Finland al in het eer ste speldeel door een voorsprong te nemen van 4-1. Desondanks bleef het een tamelijk ruwe wed strijd, waarbij er een vijf minu ten durende verwarring ont stond tussen scheidsrechter Le ver en de tijd waarnemers over de straftijden. Uitslagen groep a: Zweden-Polen 10-1 (2-1,7-0, 1-0) Sowjet-U -W-Duitsl, 6-1 (4-1, 2-0, 0- 0) Joegoslavië-Italiê 5-1 (0-0, 2-1, 3-0) Stand in groep a: 1. Sowjet-Unie 4 8 32- 4 2. Zweden 4 7 33- 5 3. West-Duitsl. 4 5 11-13 4. Italië 4 2 11-22 5. Joegoslavië 4 2 7-28 Canada-Noorwegen 8-1 (2-0, 3-0, 3-1) Ver. Sta ten-Oostenrijk 7-3 (2-1, 0- 1, 5-1) Finland-Tsjechosl. 2-7 (1-4, 1-1, 0-2) De stand in groep b: 1. Tsjechoslowakije 4 8 34-7 2. Canada 4 8 23-6 3. Finland 4 4 24-15 4. Ver. Staten 4 3 13-14 5. Noorwegen 4 1 8-22 6. Oostenrijk 4 0 9-46 SARAJEVO - Op de streep was hij er zeker van. Gaetan Boucher hoefde niet eens op de klok te kijken om te weten dat hij de 1000 meter schaatsen voor heren had gewonnen. Op het moment dat de 25-jarige Canadees van ochtend zijn rit beëindigde op de Zetra-baan in Sarajevo hief hij zijn armen al in triomf. Hij voel de gewoon dat hij sneller was ge weest dan Klebnikov en Engel- stad; zijn tijd interesseerde hem minder. Met 1.15.80 bleef Boucher, al bron zen medaille wihhaar op de 500 meter, ook royaal verwijderd van het wereldrecord van de nu zwaar tegenvallende Rus Pavel Pegov (1.12,58, gevestigd in Al ma Ata) en het Olympische re cord van Eric Heiden, dat op 1.15,18 staat, maar dat was te ver wachten in Sarajevo. Het vroor vanochtend tien graden in de Joegoslavische stad, waar de Winterspelen hun beslag krijgen. De manier waarop de Canadees, die vier jaar op de 1000 meter had getraind, zijn rit afraffelde was niettemin imponerend. Zelfs het krachtmens Klebnikov moest buigen onder zijn geweld. De Rus kwam tenslotte achttiende seconde tekort, maar pakte wel het zilver voor de nog verrassend sterke Noor Engelstad, die de snel begonnen, maar langzaam geëindigde Canadees Thometz met een diploma afscheepte. In de schaduw van de toppers kwam van de Nederlanders Hil- bert van der Duim goed voor de dag op de afstand, die de echte sprinters op de laatste paar hon derd meter zoveel moeilijkheden bezorgt. Allrounders hebben juist op de eerste tweehonderd meter moeite met de afstand. Van der Duim scoorde niettemin een acceptabele tijd in zijn rit te gen Dietel, met wie hij gelijktij- De wens van Gaetan Boucher ging vanochtend in Sarajevo in vervulling. Vier jaar lang had de Canadees intensief getraind op zijn specialiteit: de 1000 meter. Zijn arbeid werd beloond. Met de blik op oneindig snelde Boucher op de koude Zetra-baan naar de gouden medaille. De winaar van het brons op de 500 meter was op de dubbele afstand iedereen te snel af. (foto ANP) dig de finish bereikte: 1.17,46 voor beiden, goed voor een ge deelde zevende plaats. Met zijn tiende plek in een tijd van 1.17,57 voldeed ook Hein Ver geer, maar Jan Ykema stelde net als op de 500 meter opnieuw zwaar teleur. Ykema verloor zijn rit tegen de Amerikaan Henrik sen en belandde met zijn 1.18,81 in de achterhoede. Hij eindigde zelfs nog twee plaatsen achter routinier Hans van Helden, wiens 1.18,77 goed was voor een achttiende plek. Uitslag: 1. Gaetan Boucher (Can) 1.15,80; 2. Ser- gej Klebnikov (Sov) 1.16,83; 3. Kai-Arne Engelstad (Noo) 1.16,75; 4. Nick Tho- mets (Vst) 1.16,85; 5. Andre Hoffman (Odl) 1.17,33; 6. Victor Sjasjerin (Sov) 1.17,42; 7. Andreas Dietel (Odl) 1.17,46; Hilbert van der Duim (Ned) 1.17,46; 9. Akira Kuroiwa (Jap) 1.17,49; 10. Hein Vergeer (Ned) 1.17,49. SARAJEVO (ANP) - De tiendui zend Amerikanen bij de Olympi sche Winterspelen hebben giste ren hun grote mond teruggekre gen. Het grootste buitenlandse supporterslegioen had enorm aan luidruchtigheid ingeboet door de vroege uitschakeling van de gouden ijshockeyploeg uit Lake Placid. Die teleurstelling werd weggevaagd door onver wachte successen in het eerste nummer van het alpine-ski, de reuzeslalom voor dames. De 20- jarige Debbie Armstrong uit Seattle boekte in het Olympisch kampioenschap de eerste over winning uit haar loopbaan in de ze specialiteit. Christin Cooper verhoogde de feestvreugde met de zilveren me daille. De Frangaise Perrine Pe len pakte het brons voor Tamara McKinney, alweer een Ameri kaanse. Sensationeler nog dan de Amerikaanse triomfen was de totale afgang van de Zwitserse dames. Erika Hess, de drievoudi ge wereldkampioene en leidster in het klassement om de wereld beker, kwam niet verder dan de zevende plaats. Ze kon het zelf haast niet geloven. Alle vier eer dere wereldbekerwedstrijden op Joegoslavische bodem had ze vlot gewonnen. Verwend door de reeksen overwinningen van de laatste tijd was Hess ingeslapen. Ze had totaal geen verweer tegen de vechtlust van de Amerikaan- Hun aanvoerster Tamara McKin ney liet het in de eerste manche afweten en kon het verlies van anderhalve seconde onmogelijk nog goedmaken. Armstrong en Cooper deden het aanzienlijk be ter dan hun landgenoten en de rest. Cooper leidde na de eerste manche. Armstrong zette in de tweede een tiende seconde ach terstand in een overwinning met vier tiende seconde om. Het parkoers voor de reuzeslalom dames op de berg van Jahorina lag er gisterochtend prachtig bij. De weersvoorspelling klopte. Het hield eindelijk op met sneeu wen. De stormwinden waren gaan liggen en af en toe brak de zon door. Eindelijk kon het alpi ne-skiën beginnen. Bij het op staan had Debbie Armstrong zich topfit gevoeld. "Ik ga lekker plezier maken op de piste", was haar voornemen bij het ontbijt. Aan de vooravond van haar grote dag was ze met haar ouders, een psycholoog en een tennislerares, tot laat in de avond naar het kunstnjden gaan kijken. Dat bleek een goede ontspanning. In de wedstrijd was Debbie Arm strong slechts een outsider. Er was er in feite maar een die kon winnen: Erika Hess, de 23-jarige boerendochter uit het Zwitserse Engelberg. "Niemand hield rekening met ons", vertelde de stralende Arm strong, "maar we wisten het wel. Amerika heeft op dit moment het sterkste damesteam van de wereld. Dat hebben we toch la ten zien. Wij waren ook bereid hard te werken op deze zachte piste. Glijden was hier moeilijk, je moest vechten met de sneeuw. Dat ik zou winnen heb ik wel ge droomd, maar nooit gedacht. Ik heb nooit een reuzeslalom ge wonnen. Mijn specialiteit is de afdaling. Dat zegt iedereen ook, hoewel ik mijn beste resultaten juist weer op de reuzeslalom heb behaald". "Deze gouden medail le maakte me helemaal "high". Ik ben bang dat ik dat tot in de zomer zal blijven". SARAJEVO (DPA) - "Ik ben geen machine, die men 's morgens aanzetten kan. Er zijn van die da gen, dat alles fout gaat. Het is jammer, dat zo iets precies tij dens de Olympische Spelen ge beurt". Met dit commentaar pro beerde Erika Hess de teleurstel ling over haar zevende plaats tij dens de reuzeslalom te relative- De gedoodverfde favoriete had verder geen verklaring voor haar zwakke optreden "In de dagen voor de wedstrijd is alles opti maal gelopen. Ik kon aan de sneeuw wennen, voelde me in vorm bij de warming-up en droeg startnummer 13, mijn ge luksgetal". Zes minuten voor de start ging er eigenlijk pas iets voor de eerste keer mis. "Ik wilde met mijn wedstrijdski's nog snel even een paar bochten draaien, maar pre cies op dat moment werd de pis te gesloten. Toen bekroop me een licht gevoel van onzeker heid. Dat heeft me in de eerste manche geen goed gedaan".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11