LEIDSCH DAGBLAD Kille reacties op Andropovs dood 'Geen meuw licht op kruisraketten' bedrijfsauto rai Beiroet toneel van felle strijd Moskou zwijgt over opvolging 9 tlm 18 februari Irak beschiet Iraanse stad Vijf doden na lawines in Alpen Ministersbenoeming Suriname blijft uit gevelreiniging 071-89 6595 Leven duurder Oppositie leider Kashmir geëxecuteerd DIPLOMk— CAFÉBEDRIJF HOI ANDROPOV ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37318 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Loden Voc* tel rvs. zie colofon Een wonderlijke variëteit aan minderheidsgroepen kwam vorige week bijeen voorde oprichting van een 'politieke basisbeweging voor vrede en solidariteit'. Een nieuwe loot aan de stam van ontevreden christelijke kiezers. "We moeten bressen slaan in het CDA". PAGINA 17 roodlichtcamera - schrikbeeld voor haastige automobilisten - is een hersenspinsel van onze landgenoot Maus Gatsonides. Een man die tal van andere meetinstrument en ontwikkelde. PAGINA 19 Op de draf- en renbanen wordt jaarlijks voor honderden miljoenen guldens aan zwart geld vergokt. Eveneens naast de wet bevindt zich het circuit van bookmakers en beroepsgokkers. Een reportage. PAGINA 21 MOSKOU/DEN HAAG (GPD/Reuter/UPI/DPA) - De Wes terse wereld heeft "met leedwezen" kennis genomen van de dood, donderdag, van de Sowjetrussische partij leider Joeri Andropov, om onmiddelijk te verwijzen naar de verslechterde verhoudingen tussen Oost en West. Terwijl de speculaties omtrent de opvolging van Andropov op gang komen, hult Moskou zich in stilzwij gen. Wel haastten zowel Moskou als Washington zich open te stellen voor 'vreedzame coëxistentie' en 'dialoog'. Het Russische persbu reau Tass meldde voorts dat van af vandaag vier dagen rouw in acht worden genomen. Het stof- d l felijk overschot van Andropov -DUbfl zal tot maandagavond opgebaard Ondanks uitgesproken hoop op liggen in de zuilenzaal van het hervatting van de ontwapenings partijleider moet regelen. Na de dood van Breznjev in november 1982 gold Tsjernenko, een be schermeling van Brezjnjev, als de belangrijkste rivaal van And ropov Een ondersteunde Joeri Andro pov, zoals hij voor het laatst werd gesignaleerd. (fotoAP) Premier Lubbers: huis der vakbonden. De bijzet ting op het Rode Plein volgt dinsdag. De speculaties over Andropovs op volging laaiden gisteravond op in Moskou en tal van andere hoofdsteden nadat werd bekend gemaakt dat politburo-lid Kon- stantin Tsjernenko (73) is be noemd tot voorzitter van de com missie die de begrafenis van de DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering zal binnen de NAVO niet aandringen op uitstel van verdere plaatsing van'kern raketten bij wijze van signaal aan een nieuw Sowjet-leiderschap Als reactie op de dood van Sowjet-leider And ropov zei premier Lubbers gis teravond dat hij in het overlijden van Andropov geen aanleiding ziet de in juni door de regering te nemen beslissing over plaatsing van kruisraketten in Nederland uit te stellen. Dat besluit, aldus Lubbers gister avond na afloop van het kabi netsberaad, staat in geen enkel verband met de dood van Andro pov. Hij meende dat er waar schijnlijk geen wijziging zal ko men in de Russische politiek. •Lubbers kondigde aan dat minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek naar Moskou zal gaan om de begrafenis van Andropov bij te wonen. PvdA-fractieleider Joop den Uyl noemde, in een opmerkelijke schriftelijke reactie, Andropovs overlijden „een slag, voor velen, ook voor mij,". Volgens Den Uyl heeft Andropov bijgedragen aan het scheppen van een sfeer van rede lijkheid en rationele afweging Volgens het CDA (defensiespecia list Frinking) zal Gromyko - die in het Westen als een havik wordt beschouwd - de komende tijd een zwaar stempel drukken Af en toe zon Op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur van ongeveer 5 gra den. Matige wind. Ook na morgen blijft het droog. In de nacht kan het kwik tot enkele gra den beneden het vriespunt dalen, middagtempcraturen van twee gra- op de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. De WD hoopt en verwacht dat de nieuwe Sowjet-leiders naar een opening zullen zoeken om uit de impasse in de betrekkingen met het Westen te komen. D'66 ver wacht niet dat op korte termijn een doorbraak in de Oost-West verhoudingen zal worden be reikt. CPN-voorzitster Elli Izeboud toon de zich in een schriftelijke ver klaring „verrast door het overlij densbericht". De CPN kan, ge zien de korte periode dat hij het leiderschap vervulde, moeilijk een beoordeling van zijn beleid geven. dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tot en met vrij dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 10,- AMSTERDAM raï tn-Toegang-blljellen bij NS-slalic 23.22 uur, laagwater o laagwater om 7.15 en 19.56 t gesprekken in Geneve, verwacht men geen nieuwe koers van de Sowjet-Unie na de benoeming van een nieuwe leider in het Kremlin. In Washington is in middels bekend gemaakt dat president Reagan de begrafenis niet zal bijwonen. Hij zal worden vervangen door vice-president Bush. Vooraanstaande Democra ten als Walter Mondale en Ed ward Kennedy hadden aange drongen op persoonlijke aanwe zigheid van Reagan. Ook de Canadese premier Trudeau zal de begrafenis in Moskou bij wonen. Cuba heeft vier dagen of ficiële rouw afgekondigd. De meeste Westerse landen heb ben naast condoléance-bood schappen aan het Kremlin in hun reacties gewezen op de toe genomen spanning tussen Oost en West onder Andropovs leider schap. Bondskanselier Helmut Kohl stuurde een telegram aan de Russische premier Tichonov, waarin Kohl herinnert aan het feit dat hij in juli 1983 langdurig met Andropov heeft gesproken. Londen In Londen zei premier Thatcher ,met leedwezen' kennis genomen van het overlijden van de Sowje trussische leider. De Franse pre sident Mitterrand zei in een reac tie dat hij hoopt op verbeterin gen van de relaties tussen Parijs en Moskou, dit in het belang van de vrede en om de internationale spanningen te verminderen. In Polen hopen de machthebbers op een voortzetting van de in vloed van de militairen in Mos kou. Nobelprijswinnaar Lech Walesa, telefonisch door een Amerikaanse persbureau om een reactie gevraagd, zei: „Als goed christen wens ik dat hij in vrede mogen rusten. Meer heb ik niet te zeggen". Communiqué Volgens een gistermiddag uitgege ven medisch communiqué is Andropov overleden aan onvol doende werking van hart- en bloedvaten. Andropov werd al sinds februari vorig jaar behan deld met een kunstnier en leed aan suikerziekte. Sinds 18 augus tus vorig jaar, toen hij met enige Amerikaanse senatoren sprak, had hij zich niet meer in het openbaar vertoond. Anders dan na het overlijden van Brezjnjev werden de normale tv- en radio-programma's al na on geveer zes uur hervat, onder meer met reportages over de Olympische Spelen in Sarajevo. Ook de verslaggeving in kranten maakte een aanmerkelijk sober der indruk dan bij de dood van Brezjnjev het geval was. (zie ook pagina 7) TEHERAN (AFP) - Iraakse strijdkrachten hebben vanochtend drie ra ketten afgevuurd op de stad Dezful, in het zuiden van Iran. Bij de aanval zouden twee vrouwen en een kind zijn gedood en dertig perso nen gewond. De inwoners van het stadje werden in hun slaap verrast. Volgens waarnemers kan de aanval een ernstige uitbreiding van de vijan delijkheden tot gevolg hebben. Irak heeft herhaaldelijk gezegd te wil len onderhandelen over beëindiging van de al vier jaar durende Golf oorlog. Andropovs overlijden. De foto is uitgezonden door WENEN (UPI) - Lawines heb ben in de Oostenrijkse pro vincie Vorarlberg vijf le vens geëist. De lawines maakten alle weg- en spoor verbindingen met Vorarl berg onbegaanbaar. In het skidorp Axamer Lizum, bij Innsbruck, raasden lawi nes over gebouwen. Ruiten van een school en een res taurant sneuvelden. Een nog niet geïdentificeerde 36-jari- ge vrouw kwam om, twee andere personen werden zwaar gewond. In de plaats Trins vond een speciaal getrainde hond het stoffelijk overschot van een man onder tientallen centi meters sneeuw. De man was getroffen door een boom, die geveld was door de lawine. In Paznauntal verpletterden enorme sneeuwmassa's twee kinderen en in Ischgl werd een Zweedse vakantiegan ger in een telefooncel door een lawine doodgedrukt. BEIROET (AFP/UPI) - Terwijl de evacuatie van buitenlanders ge staag voortgaat - gisteren ver trokken zo'n duizend personen met Amerikaanse en Engelse he likopters - zijn de gevechten tussen de Libanese regerings troepen en de strijdkrachten van de oppositie in Beiroet weer in alle hevigheid opgelaaid. Op woonwijken aan weerszijden van de scheidingslijn tussen het christelijke en het islamitische deel van de stad zijn granaten ge vallen. Daarbij zijn in het weste lijke stadsdeel twaalf doden en zo'n zestig gewonden onder de burgerbevolking gevallen. Israëlische gevechtsvliegtuigen voerden bombardementen uit op het bergachtige gebied ten oos ten van de Libanese hoofdstad. Syrië verklaarde dat daarbij ver scheidene huizen zijn vernietigd en slachtoffers onder de burgers zijn gevallen. De Syrische woordvoeder sprak van 'een wre de en barbaarse aanval'. Engeland heeft er gisteren voor ge- PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De beëdiging van de twee ministerskandidaten van het Surinaamse bedrijfsleven die volgens een officiële aankondi ging gisteren had moeten plaats vinden is op het laatste moment niet doorgegaan. Nog donderdagavond had de Suri naamse TV de beëdiging aange kondigd en ook het officiële persbureau SNA bevestigde toen dat de fiscaal-jurist mr. M. Che- hin en de arts dr. S. Ritfeld als respectievelijk minister van fi nanciën en minister van volksge zondheid zouden worden geïn stalleerd. De Surinaamse media Milieu Technische Service/ Leiderdorp hebben niet meegedeeld waarom de beëdiging plotseling niet is doorgegaan. Dr. S. Ritfeld verklaarde zelf ook niet te weten waarom de beëdi ging niet was doorgegaan. Vorige week werden in Paramari bo zeven leden van het interim kabinet Udenhout beëdigd, vijf kandidaten van het militair ge zag en twee van de vakbeweging. DEN HAAG (GPD) - De gemiddel de kosten van levensonderhoud zijn tussen half december 1983 en half januari met 0,3 procent gestegen. Daaraan zijn nauwe lijks gevolgen van de btw-ver- hoging af te lezen. De indruk be staat dat veel ondernemers - voorlopig althans - deze verho ging voor eigen rekening heb ben genomen. Op de stijging van de prijsindex waren vooral de verhoogde gas- tarieven en de prijzen van kof fie en thee van invloed. Verder stegen de prijzen van kranten en tijdschriften, bier, shag, nieuwe auto's en de tarieven van ziekenhuisverpleging, elek triciteit en autoverzekeringen. Goedkoper werden vooral kle ding en schoeisel (hier was spra ke van een zeker uitverkoopef fect) en verder verse groenten. pleit een hoge VN-functionaris en internationale waarnemers naar Libanon te sturen om con troleposten in Beiroet te beman nen en de spanningen in de stad te verminderen. De suggesties zijn gedaan door de Britse zaak gelastigde bij de Verenigde Na ties John Margetson. NEW DELHI (Reuter) - De 50-jari- ge Maqbool Butt, de oprichter van het bevrijdingsfront voor het in 1947 tussen Pakistan en India verdeelde Kashmir, is vanoch tend in de Tibar-gevangenis in New Delhi opgehangen. Butt heeft de laatste acht jaar van zijn leven in de gevangenis doorge bracht nadat zijn doodvonnis was uitgesproken wegens twee voudige moord. In verscheidene districten van Kashmir zijn rellen uitgebroken uit protest tegen de terechtstel ling. De zoon van Butt en nog dertig jongeren zijn gearresteerd bij een demonstratie. KUNT U HALEN BIJ HET Zie "Opleidingen" 5\z 3 Y Met de dood van de Russische president en partijleider Joeri Andropov is een einde gekomen aan een betrekkelijk lange periode van onzekerheid. Vele vragen die het overlijden van zijn voorganger Leonid Brezjnjev had opgeroepen, zijn ook vijftien maanden nadien nog niet beantwoord. Andropov werd bij zijn benoeming ge kenschetst als de man die de Sow jet-Unie door een overgangsperio de naar een nieuw tijdperk moest loodsen. Een tijdperk waarin zou zijn afgerekend met de alles ver lammende bureaucratie en corrup tie, een tijdperk ook waarin land bouw en industrie zouden zijn ver nieuwd en de politieke leiding op vitale plaatsen zou zijn verjongd. De korte spanne tijds waarin Andro pov de hoogste functies aan zich wist te trekken, versterkte het beeld van een onomstreden leider. Het uitblijven van serieuze hervor mingen is veelvuldig geweten aan de traditionele richtingenstrijd in het Kremlin. Maar het staat allerminst vast dat hiervan echt sprake is ge weest. Het is heel goed mogelijk dat de zwakke gezondheid die Andropov al snel tot een onzicht baar leider maakte, hem eenvoudig te weinig prestige liet om opvallen de nieuwe lijnen uit te zetten. In feite heeft hij alleen voortgang ge boekt op het terrein van het 'perso neelsbeleid'. Zowel in Moskou als in de provincie zijn opvallend veel Andropov-getrouwen op belangrij ke posten benoemd. Het heeft er toe geleid dat bovenaan het lijstje met favorieten voor zijn opvolging de namen prijken van Gorbatsjov en Romanov, twee betrekkelijk 'jonge' intellectuelen die ten tijde van Brezjnjevs opvolging nog geen positie van belang bekleedden. De keuze van een opvolger kan wel licht duidelijk maken of er de afge lopen vijftien maanden in het Krem lin nu wel of niet is aangestuurd op een (voorzichtige) koerswijziging. In veel reacties op het overlijden van Andropov klinkt de zorg door dat een hervatting van de vastgelopen besprekingen over wederzijdse wa penbeheersing voorlopig niet aan de orde kan zijn. Een wisseling van de wacht zou volgens die opvatting in elk geval tijdelijk een vacuum op leveren, waardoor 1984 ten aan zien van een mogelijke verminde ring van de nucleaire dreiging een verloren jaar zou worden. Die zorg verdient enige relativering. Het buitenlandse beleid is in de Sowjet-Unie zeker geen speeltuin voor solisten, integendeel. Het is een terrein waarop Gromyko (bui tenlandse zaken) en Oestinov (de fensie) evenzeer krachtig hun stempel drukken. De verkilling in de verhouding tussen Oost en West, al begonnen in de nadagen van Brezjnjev, heeft zich onder Andro pov voortgezet en is niet los te zien van de door president Reagan in gezette kruistocht tegen het 'duivel se rijk'. Andropov is te kort aan de macht ge weest om indruk te maken, de her innering aan hem zal snel verble ken. De erfenis van Brezjnjev is veel groter, maar de voortvarend heid waarmee diens sporen na zijn dood zijn uitgewist, zegt voldoende over de verantwoordelijkheid die het nieuwe leidersschap wacht. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61.25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1