Protectionisme leeft sterk op c Effectenkantoor in opspraak 'Bij ontslag geen vergunning nodig' OESO waarschuwt rijke landen Ondernemers SER niet eens met lawaai-wetje Stipte piloot stijgt zonder reizigers op Datanet officieel in gebruik Omstreden geldcircuit wankelt na vertrek Bor 'Industrie Britten hopeloos verouderd' VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (GPD/UPI) - Het beschermen van de binnenlandse markt door protectio nistische maatregelen neemt steeds grotere vormen aan en vormt in toenemende mate een bedreiging voor de internationale handel. Economie i_ Werkge Dit is een van de conclusies van het secretariaat van de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OE SO) in Parijs, waar maandag en dinsdag de OESO-ministers van financiën bijeenkomen voor dis cussies over een lange-termij- naanpak van de economische problemen in de lidstaten. Naast de noodzaak de interne markten en economieën 'flexibeler' te ma ken is een vrije internationale markt essentieel voor econo misch herstel, aldus de OESO, die vooral 'onzichtbare' vormen van protectionisme signaleert. De 24 'rijke' landen van de Organi satie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OE SO) maakten vorig jaar in Japan nog vérgaande afspraken over het verlagen van de offiële han delstarieven. Als alle afspraken van de zogenaamde 'Tokio-ron- de' worden nagekomen, zou het niveau van de tarieven ter be scherming van de onderscheiden binnenlandse markten op het laagste niveau komen sinds de Eerste Wereldoorlog. De onderlinge verdragen en over eenkomsten over beperkingen in de handel van industriële goede ren tussen de EG-landen, Japan, de Verenigde Staten en Canada zijn aan echter verviervoudigd sinds 1975. Die afspraken heb ben al betrekking op een kwart van de totale industriële handel tussen deze landen. Zij kunnen de economische groei ondermij nen, de internationale spannin gen aanwakkeren en het interna tionale handelsstelsel schaden, Volkswagen/DDR In de toekomst zullen in Oost- Duitsland Volkswagenmotoren in licentie worden gebouwd. Vanaf 1988 worden daarvan on geveer 100.000 rompmotoren aan VW in de Bondsrepubliek gele verd. De rest van de capaciteit, die wordt geschat op circa 200.000, kan de DDR voor eigen gebruik benutten. De twee Oost- duitse auto's, de tot nu toe met tweetaktmotoren uitgeruste 'plastic' Trabant en de Wartburg, krijgen dus moderne Volkswa genmotoren. De overeenkomst omvat ook de levering van VW- transportbussen. Het totale fi nanciële volume wordt begroot op ongeveer 600 miljoen mark. Er is overeengekomen dat de waarde van de wederzijdse han delsstromen door leveringen van goederen wordt gecompenseerd. Voor de DDR is het van grote be tekenis dat het verdrag met Volkswagen geen 'dure' devie zen kost. Schotelantenne Volgens een bericht in de Finan cial Times denkt de Britse elek tronische goochelaar Sir Clive Sinclair voor nog geen honderd pond (440 gulden) ëen apparaatje op de markt te kunnen brengen dat het mogelijk maakt televisie uitzendingen via satellieten rechtstreeks te ontvangen. Ande re fabrikanten die de kennis be zitten om zo'n adaptor te maken noemen prijzen van 400 tot 500 pond. Sir Clive heeft al verschei dene keren bewezen zeer goed kope elektronische apparatuur te kunnen maken. Zijn bedrijf, Sinclair Research, heeft als eer ste ter wereld een computer op de markt gebracht voor minder dan honderd pond. Onlangs in troduceerde Sinclair een televi sietoestelletje ter grootte van een videocassette voor tachtig pond. Kruidenierscomputer Sweda International, onderdeel van het Amerikaanse Litton In dustries, komt op de markt met een compleet computersysteem voor de levensmiddelendetail handel. Bij een presentatie giste ren in Amsterdam zei directeur A. Dirven van Sweda Nederland dat er waarschijnlijk vanaf de zo mer met het systeem gewerkt kan worden. Sweda heeft voor de programmatuur het program- matuurbedrijf Oscar Data uit Soesterberg ingeschakeld. Vol gens Dirven en directeur F. Hamming van Oscar Data heeft het systeem unieke trekken door zijn speciale gerichtheid op de le vensmiddelendetailhandel. Swe da is al 35 jaar in Nederland ge vestigd als leverancier van kasre gisters. Daarnaast levert het be drijf scanning-computersyste- men met toepassingsapparatuur. Tot de Nederlandse klanten be horen onder meer Albert Heijn, Edah, C A en V D. terwijl de effecten van dergelijke maatregelen niet meer te bereke nen zijn. Eerder deze week heeft de Britse minister voor handel en indus trie, Norman Tebbit, zijn ernsti- j ge ongerustheid uitgesproken over een reeks protectionistische wetsontwerpen die op afhande ling door het Amerikaanse Con gres ligt te wachten. Tebbit sprak woensdag op een bijeen komst van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Was hington. Hij verklaarde dat de diverse in voerbeperkingen van de VS een bedreiging van het Atlantische bondgenootschap vormen. Pro tectionistische maatregelen kun nen volgens Tebbit het huidige economische herstel in de kiem smoren. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zouden moe ten proberen de handel uit te breiden in plaats van te beper ken. Als protectionistische wetsontwer pen die het Congres nog moet behandelen noemde hij het voor stel om vast te stellen welk mini- AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse effectenkantoor Van Wijngaarden blijkt ingewikkelde banden te hebben gehad met een aantal inmiddels failliete beleg gingsmaatschappijen van de he ren M.G. Pieterse en H.J. Kra- senberg en mevrouw P. Pieterse. Naar de werkzaamheden van de ze beleggingsmaatschappijen, die opereerden onder de paraplu van de Amsterdamse Beleg gingsuitgeverij (AB), is een justi tieel onderzoek gaande. Ver moed wordt dat de vele beleg gers in deze maatschappijen zijn opgelicht. De AB-groep gaf de Amsterdamse Beursbrief uit, een periodiek waarin aan- en ver koopadviezen van effecten wer den gegeven. mum aantal onderdelen van elke auto die in de VS wordt verkocht van Amerikaanse makelij moet zijn en de wens van de Ameri kaanse staalindustrie dat er aan de staalimport van de VS gren zen worden gesteld. Zoals be kend heeft de Europese Ge meenschap besloten tegenmaat regelen te treffen voor al inge voerde beperkingen op staalge- bied. Die treden per 1 maart in werking. Een Amerikaans ver zoek om uitstel is afgewezen. Op initiatief van een groep landen, waaronder Nederland, wordt overigens gestudeerd op de vraag of dergelijke handelsbar rières zijn terug te dringen op de langere termijn. De 24 ministers van financiën (behalve de Ameri kaan Donald Regan die zijn staatssecretaris Sprinkel stuurt) zijn volgende week echter niet van plan de komende dagen in Parijs besluiten te nemen. De OESO-vergadering wordt in Pa- rij se wandelgangen dan ook al 'symposium' genoemd en zal vooral gaan over het onder con trole brengen van overheidsuit gaven. De banden tussen AB en het com missionairshuis kwamen naar voren in een kort geding dat de curator mr. Flesseman in het fail lissement van de AB-groep heeft aangespannen tegen het effec tenkantoor Van Wijngaarden. De curator eiste dat Van Wijngaar den een pakket aandelen van de AB-Beleggerscombinatie,één van de AB-maatschappijen, aan de boedel moest overdragen. Van Wijngaarden hield dit pak ket met een waarde van ruim ze ven ton nog in bezit en weigerde dit over te dragen. Gisteren wees mr. Van Breda, vice-president van de Arrondissementsrecht bank in Amsterdam de eis van Flesseman toe. NOORDOOSTPOLDER (GPD) - Het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium (NLR) heeft gisteren de beschikking gekregen over een nieuwe windtunnel. Daarmee kunnen bij lage wind snelheden en in samenhang met computers metingen worden ver richt voor de vormgeving van vliegtuigen, boorplatforms, sche pen en andere voertuigen. Op de foto (ANP) de aandrijfschroef die een windsnelheid van 325 km per uur kan produceren. De openingshandeling werd ver richt door minister Smit-Kroes. Verkeer en Waterstaat heeft de bouwkosten van tien miljoen gul den beschikbaar gesteld terwijl de exploitatietekorten van het NLR, gemiddeld 20 procent, door het departement worden bijge past. De lage windsnelheids tun nel vervangt twee vergelijkbare in Amsterdam, die 40 jaar dienst hebben gedaan. De nieuwe tunnel zal in de eerste plaats worden gebruikt voor proeven met modellen van de Fokker F-50 en F-100, die over en kelejaren in de plaats moeten ko men van respectievelijk de F-27 Friendship en de F-28 Fellows hip. Daarnaast kan de tunnel worden gebruikt voor andere zaken dan voertuigen, bijvoorbeeld de me ting van windbelasting op ont worpen en bestaande gebouwen, verspreiding van afvoergassen, voor onderzoek in het kader van energieprojecten, de opstelling van grote verkeersborden en naar gebleken is de beste hou ding van wielrenners en de vormgeving van hun fietsen. Twee andere onderdelen uit de dagvaarding van Flesseman zijn aangehouden. De curator wil dat het effectenkantoor opening van zaken geeft over al zijn transac ties met de AB-maatschappijen alsmede met de heren Pieterse en Krasenberg en mevrouw Pie terse. Verder is Van Wijngaarden nog f 264.000 verschuldigd aan de boe del, aldus Flesseman. Dit is het saldo van rekeningen die de AB- groep bij Van Wijngaarden aan hield. Het commissionairshuis heeft inmiddels toegezegd om opening van zaken te geven. Volgens de curator was het ook niet in de haak dat Pieterse en Krasenberg geld konden lenen van hun rekening bij Van Wijn gaarden met de aandelen van de AB-Beleggerscombinatie als on- SAS VAN GENT (ANP) - De cen trale werkgeversorganisaties wil len in het overleg over wijziging van het ontslagrecht een "ont- slagverbodenstelsel" introduce ren. In het kort betekent dit stel sel dat werkgevers werknemers mogen ontslaan zonder ontslag vergunning van het gewestelijk arbeidsbureau, tenzij de werkne mers zich binnen een bepaalde, korte termijn, bij het GAB ver zetten. Voorzitter S. van Eijkelenburg van de christelijke werkgevers (NCW) onthulde dit vandaag in Sas van Gent voor de Branbants- Zeeuwse werkgeversvereniging. De Stichting van de Arbeid brengt eind deze maand een rapport uit over een versoepeling en ver snelling van de huidige GAB- procedures. Die procedures zijn volgens de werkgevers zo knel lend dat niet snel genoeg kan worden ingespeeld op verander de marktsituaties en nieuwe technologische ontwikkelingen. Het kabinet zal eveneens spoe dig advies over een wijziging van het ontslagrecht vragen aan de stichting van de arbeid en de SER. derpand. In deze beleggerscom binatie deden 136 beleggers mee die in totaal f 1,5 miljoen aan het fonds toevertrouwden. Hiermee kocht het commissionairshuis de aandelen. Deze beleggers zullen niet veel meer van hun geld te rugzien. Een complicatie hierbij is overigens dat maar weinig be leggers aangifte hebben gedaan van hun belegde gelden om ver schillende redenen. In totaal gaat het om veel meer geld. Bij justitie heeft men het idee dat vele beleggers de afgelo pen jaren zijn opgelicht en voor grote bedragen. De verschillende namen waaronder de heren werkten zijn AB Real Estate (on roerend goed in de VS), AB Com modities and Options (termijn- handel en opties) en AVM Beleg gingsmaatschappij (Canadeze mijnbouwaandelen). De christelijke werkgevers hebben altijd toetsing achteraf door de kantonrechter bepleit in plaats van toetsing vooraf door de GAB-directeur. Naast het ontslagverbodenstelsel willen de werkgevers de opzeg termijn en de behandelingstijd van de GAB-ontslagvergunning gelijk laten lopen en niet achter elkaar zoals nu het geval is. Dit betekent, aldus Van Eijkelen burg, dat bij het aanvragen van een vergunning de opzegtermijn direct begint te lopen. Het dienstverband eindigt bij afloop daarvan. Is de vergunning dan echter niet gegeven, dan eindigt het dienstverband drie dagen na het afkomen ervan. CONSUMENTENVOORLICH TING - De consumentenorgani saties de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt hebben van het ministerie van economi sche zaken subsidie gekregen voor twee experimenten op het gebied van consumentenvoor lichting op televisie. De Consu mentenbond krijgt de beschik king over een bedrag van 245.000 gulden, KK krijgt 200.000 gul den, zo is gisteren door het mi nisterie bekend gemaakt. Volgens staatssecretaris Van Zeil past de subsidie in het regerings beleid om in een tijd waarin de koopkracht onder druk staat, de voorlichting aan de consument te intensiveren. PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De onderne mers in de Sociaal-Economische Raad (SER) vrezen onaanvaard bare kostenstijgingen als de norm voor geluidsoverlast in be drijven op tachtig decibel wordt gelegd, zoals de minister van so ciale zaken voorstelt. De werkne mers stemmen in met het voor stel van de minister de grens voor schadelijk geluid te leggen bij tachtig decibel. Dit blijkt uit een ontwerp-advies van de SER- commissie arbeidswetgeving, dat de SER volgende week vrij dag moet vaststellen. In zijn nota schrijft de minister dat volgens de meest recente onder zoekingen mag worden aangeno men dat een geluidsniveau in fa brieken en werkplaatsen van tachtig decibel medisch gezien een strikt veilige grens is. De on dernemers willen naast met me dische, ook rekening houden met technische en economische factoren. Zij vinden in beginsel een norm van 85 decibel ook medisch ver antwoord. De meest lawaaige- voelige werknemers zouden dan voldoende medisch begeleid moeten worden. De onderne mers menen dat ook rekening gehouden moet worden met de tijd dat werknemers aan geluid bloot staan en niet slechts met de gemiddelde geluidssterkte zoals de minister doet. De werknemers volgen de be windsman omdat de helft van de industrie-arbeiders het risico van lawaai-doofheid loopt. De minister wil de werkgever ver plichten doelmatige gehoorbe schermingsmiddelen ter be schikking te stellen aan werkne mers die werken in ruimten waar het geluidsniveau boven de tach tig decibel uitkomt. Een geluids niveau van meer dan 95 decibel wil hij verbieden, zij het met ont heffingsmogelijkheden. De on dernemers zijn ertegen dat wet telijk vast te leggen. Zij willen een meldingsplicht en een be voegdheid voor de arbeidsin spectie bindende eisen te stellen. MADRID (UPI) De gezag voerder van een lijnvliegtuig van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia wenste geen inbreuk te maken op de stiptheid die het vliegrooster vereist. Toen een 80-tal passa giers in een minibus van de luchthaven Barajas niet op tijd bij zijn toestel was, steeg hij gewoon zonder hen op. "Dit is eenvoudig niet te gelo ven", zei een passagier die zijn bagage zag verdwijnen in de richting van Tenerife. Iberia probeerde het incident gisteravond te verklaren door te zeggen dat de gezagvoer der op het vereiste tijdstip klaar wilde staan om te ver trekken, wetende dat zijn maatschappij erg strikt is wat het rooster betreft. De verkeerstoren waste zijn handen in onschuld. "Wan neer de gezagvoerder vraagt of hij weg mag voordat alle passagiers aan boord zijn, dan zal hij wel het waarom weten. Dit is iets voor Ibe ria", zei men daar. DEN HAAG (GPD) - Staatséecre- taris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) heeft vandaag offi cieel het Datanet voor de Neder landse dagbladen in gebruik ge steld. Dat gebeurde bij de Bra bant Pers in Best. Het Datanet zorgt voor een enorme versnel ling van het berichtenverkeer tussen de Nederlandse persbu reaus (ANP en GPD) en de aan gesloten bladen. Een verslaggever, die in Sarajevo de Olympische winterspelen ver slaat kan de geleverde prestaties nu met behulp van een compu ter-schrijfmachine, via de satel liet, met een snelheid van 30 let ters per seconde naar de persbu reaus zenden, waarna het bericht via het nog snellere Datanet di rect bij de kranten arriveert. De foto (GPD) geeft een schemati sche indruk van dit proces. ARNHEM (GPD) - Het Liquid Capital Circuit (LCC) staat op losse schroeven, nu 'brein' en oprichter Henk Bor is opge stapt. De 57-jarige Arnhemmer heeft zich op aandrang van het bestuur uit LCC teruggetrok ken. Enkele leden van het manage- ment-team beraden zich op de vraag of en hoe LCC moet wor den voortgezet. Nadat eerder het Batavia Expocentrum af haakte, hebben ook enkele an dere deelnemende bedrijven hun medewerking aan dit 'ruil- circuit' opgezegd. Voor het af treden van Bor was het mana gementteam al uitgedund door de uittreding van de heren R. M. Brockhus uit Huizen (tech nische dienst) en B. A. G. Mus- tert uit Emmen (midden stands- en consumentenza ken). LCC wil, zoals bekend, projecten financieren door een veredelde vorm van ruilhandel met goe deren en diensten, waarbij geen echt geld aan te pas komt. Bij het werven van Iclanten zwaaide Bor steeds met miljar denopdrachten, die LCC in portefeuille zou hebben. Vandaag vergadert LCC, of wat er van over is, over de nu ont stane situatie. Mr. V. E. Bletter- man uit Amersfoort, belast met fiscale zaken en bedrijfsanaly- se binnen LCC over het aftre den van Bor: "Publicitair ge zien bracht Bor onze organisa tie in diskrediet, maar op het stuk van computertechniek kan hij voor LCC waardevol zijn. Ik zal dan ook voorstellen te bezien of voor hem op tech nisch gebied in LCC nog een taak kan zijn, maar beslist niet op bestuurlijk terrein. Zakelijk gezien was het optreden van Bor als voorzitter, gezien de publiciteit, schadelijk voor LCC". Banden met dubieuze, failliete belegger GENEVE (UPI) - Als de verwerkende industrie in Groot-Brittannië wil overleven zal zij zich radicaal moeten hervormen. Op het ogenblik heeft de Britse industrie in vergelijking met andere westerse landen een zwakke positie omdat zij achterloopt op het gebied van ontwerpen, niet het belang beseft van wetenschap en technologie en onvoldoende op de toekomst is gericht. Dit staat in een gisteren gepubliceerde studie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO). Groot-Brittannië is een specialist geworden in het fabriceren van produk- ten waarvoor niet al te veel vakmanschap nodig is en is voor hoogwaar dige produkten aangewezen op de import. De ILO wijst er op dat de economische recessie en de toeneming van de werkloosheid in Groot-Brittannië voor een groot deel voor rekening kwamen van sectoren als de textielindustrie, de automobielindustrie en de produktie van consumenten-elektronica. Het aantal arbeidsplaat sen in de verwerkende industrie is tussen 1979 en 1982 verminderd van 7,2 miljoen tot 5,7 miljoen. Volgens de ILO is het dringend noodzakelijk dat de beroepsopleidingen worden verbeterd en dat er programma's komen voor nascholing van volwassenen. Het percentage Britten dat een beroepsopleiding of een hogere opleiding krijgt is het laagste van alle industrielanden. Hypotheekrente 9 februari Rentepercentages net zonder gemeentegarantie Postg./RPS Rabo Leiden Westland/Utr. standaard standaard standaard budget WA WA WA WA HJ/A HJ/A WA WA WA WA WA HJ/A WA WA WA WA WA WA WA WA HJ/A HJ/A M/V M/V M/V M/V M/V op aanvraag 8,9 9,22 8,4 9,09 9,0 9,76 9,4 10,21 op aanvraag 8,9 9,65 Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Centr. Beheer WA 5/10 jr 8,7 9,06 8,7 Ennia WA 5/10 jr - 8,7 9.06 8,7 Lev.verz. NVL KW/A 5/10 jr - 8,8 9,09 8,8 Nat. Ned. KW/A 5/10 jr - xxx xxx 8,8 WA 5/10 jr - 8,7 9,06 8,7 B Copyright „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9