'Pakistan kan nu atoombom maken' Leger El Salvador wijst vredesvoorstel verzet af Britten winnen landgoed in loterij Bastian verlaat fractie Groenen In Nederland veroordeelde Khan: Deel gestolen radioactief lood terug Eredoctoraat voor Walesa Wandeling in ruimte werd ingekort Nieuwe burgemeester voor West-Berlijn Weinberger somber, maar VS geven Libanon niet op Syrische commandant gedood bij Amerikaanse beschieting UNST- EN ANTIEKBEURS VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 LAHORE (Reuter) De Pakistaanse kerngeleerde Abdul Gadir Khan, die vorig jaar in ons land bij verstek tot vier jaar cel werd veroordeeld wegens een poging tot spionage, heeft verklaard dat Pakistan nu zelf uranium kan verrijken en zijn eigen atoombom kan maken. "Pakistan heeft het Westerse monopolie op het gebied van de uraniumverrij king doorbroken", zo zei Khan tegenover een Pakistaans dagblad. De geleerde stelde dat Pakistans atoomenergieprogramma voor vreedzame doeleinden is. Hij voegde daar echter aan toe dat "de geleerden de natie niet zul len teleurstellen als de president van Pakistan in buitengewone nood verkeert en het team van geleerden een belangrijke missie geeft". Khan probeerde in 1976 en 1977 vanuit Pakistan geheime infor matie en materiaal van het ultra- centrifugeproject van de Urenco- fabriek in Almelo in handen te krijgen. De geleerde werkte van 1972 tot 1976 bij het fysisch dyna misch onderzoekslaboratorium en technisch onderzoekscen trum bv (FDO) in Amsterdam. Graaf MacMillan LONDEN (AFP/Reuter) - De voormalige Britse premier Harold MacMillan heeft van daag de titel van graaf gekre gen ter gelegenheid van zijn negentigste veijaardag. Mac Millan was premier van 1957 tot 1963. MacMillan had de titel gewei gerd, toen hij in 1963 zijn post verliet. De voormalige pre mier krfjgt door de titel geen zetel in het Hogerhuis. De ti tel kan worden geërfd door MacMillan's zoon (foto gpdk SAO PAULO (UPI) - De Brazi liaanse politie heeft 680 kilo van de zes ton radioactief lood terug gevonden, dat in boodschappen- wagentjes was gestolen uit een laboratorium van de universiteit van Sao Paulo. Volgens de poli tie hebben twee jongens van tien jaar bekend drie mannen te heb ben geholpen bij de diefstal. Ooggetuigen hadden de twee jongens gezien. Het lood heeft een waarde van ruim honderd duizend gulden. De politie heeft gezegd te geloven dat werknemers van de universi teit betrokken zijn bij de diefstal. Een deel van het lood is gevon den bij een metaalhandel in de buurt van de campus van de uni versiteit. De eigenaar van de han del zei tegen de politie dat hij bij na achthonderd gulden voor het lood had betaald. Volgens functionarissen van de universiteit wisten de dieven waarschijnlijk niet dat de lood- staven radioactief waren. De sta ven werden gebruikt als schild tijdens proeven met een deeltjes versneller. De staven zijn niet di rect gevaarlijk, maar kunnen op lange termijn leiden tot bloed- kanker en uiteindelijk de dood. HERVERKIEZING - Meer dan 200 vrouwengroepen in de Ver enigde Staten willen een net werk voor economische rechtvaardigheid opzetten om te verhinderen dat president Rea gan in november wordt herko zen. De vrouwengroepen verwijten Reagan in zijn recente regerings verklaring geen enkele aandacht te hebben besteed aan de toene mende armoede onder de Ameri kaanse vrouwen. FDO werkt nauw samen met Urenco, waar de Pakistaan ook korte tijd in dienst was geweest, nadat hij naar Pakistan was te ruggekeerd schreef hij brieven naar ex-collega's bij FDO met het verzoek hem geheime gege vens en materiaal te sturen. Nie mand ging op dit verzoek in. Hij werd in november van het vo rig jaar door de rechtbank in Am sterdam conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf we gens een poging tot spionage. Dat Khan tijdens zijn verblijf in Nederland atoomgeheimen uit de Urenco-fabriek heeft gesto len, waardoor Pakistan in staat zou worden gesteld een fabriek voor de verrijking van uranium te bouwen, achtte de officier van DUNDEE (DPA) De voormalige voorzitter van de verboden vrije vakbond Solidariteit in Polen, Lech Walesa, heeft een eredocto raat van de faculteit rechten van de Schotse universiteit Dundee aanvaard. In een brief verklaarde hij het doc- -toraat, dat op 13 juli zou moeten worden verleend, persoonlijk te willen ontvangen, maar dat hij daarvoor wel eerst toestemming van het Poolse bewind wil heb ben om weer naar Polen te kun nen terugkeren. BONN (GPD) - West-Berlijn heeft een nieuwe burgemeester. De 42- jarige advocaat en CDU-fractie- leider in de Senaat, Eberhard Diepgen, is gisteren met alle 71 stemmen van de CDU-FDP-coa- litie tot opvolger van Richard von Weizsacker gekozen. Die is de enige kandidaat voor de op volging van bondspresident Karl Carstens en zal op 23 mei 1984 tot staatshoofd van de Bondsrepbu- liek Duitsland worden gekozen. De volgende verkiezingen in West- Berlijn zijn al over dertien maan den. Diepgen toonde zich zeer te vreden over het feit dat hij werkelijk met alle stemmen van de regeringscoalitie in de stad staat gekozen was: „Dat is in het verleden nauwelijks voorgeko men". De nieuwe burgemeester justitie niet bewezen. De geleer de is na 1976 nooit meer in Ne derland geweest. Pakistan, dat het verdrag tegen verspreiding van kernwapens niet heeft ondertekend, streeft er al lange tijd naar zijn eigen verrij kingsinstallaties te bouwen. Daardoor werd aangenomen dat Pakistan erop uit is zijn eigen atoombom te maken. India, Pakistans belangrijkste ri vaal op politiek en militair ter rein, bracht in 1974 een kernla ding tot ontploffing. Khan liet nu weten dat Nieuw Delhi zijn voor sprong op nucleair gebied kwijt is en ver achterloopt op Pakis tan. is van plan vooral het accent te leggen op de bestrijding van de werkloosheid en het waarborgen van de sociale uitkeringen. „Een politiek voor de kleine man", al dus Diepgen. Aan de samenstelling van het stadsbestuur, de Senaat, veran dert nog niets. LONDEN Zes samenwerken de Britse gokkers hebben in een loterij de prijs van hun le ven gewonnen: een statig land huis met 30 kamers en omge ven door ruim 180 hectare land in de buurt van de Ierse hoofd stad Dublin, met een totale waarde van 750.000 pond (bijna 3,5 miljoen gulden). De zes gelukkigen, vijf mannen en een vrouw, hadden het lot in handen waarop de - enige - prijs viel in een van de merk waardigste loterijen ooit ter wereld gehouden. Het lot kost- BONN - De 60-jarige generaal bui ten dienst, Gert Bastian, heeft de fractie van de Groenen in de Westduitse Bondsdag verlaten. Dat is een harde klap voor de 'al ternatieve' parlementariërs om dat Bastian vanwege zijn krach tige verzet tegen het NAVO-dub- belbesluit ter modernisering en stationering van middellange-af- standsraketten in de Bondsrepu bliek als een symboolfiguur van de vredesbeweging geldt. door Hans Amesz Bastian heeft zijn besluit genomen omdat de Groenen niet in wilden gaan op zijn eis de structuur van de fractie in Bonn te veranderen. De ex-generaal is van mening dat de zogenaamde bureaugemeen schappen van parlementariërs en diegenen die hun al na twee in plaats van vier jaar moeten op volgen, niet functioneert. Verder heeft Bastian kritiek op het feit dat de Groenen geen goed uitge stippeld beleid over vredes- en veiligheidspolitiek hebben en dat daarvoor niet voldoende ge kwalificeerde medewerkers aan wezig zijn. In een brief aan zijn fractie van ja- MEXICO-STAD - De Salvadoraan se regering heeft nog niet offi cieel gereageerd op een vredesi nitiatief dat gisteren door het linkse verzet werd gepresen teerd. Wel heeft een woordvoer der van het Salvadoraanse leger de voorstellen inmiddels afgewe- door Rob Sprenkels zen. „Als links aan de macht wil komen, dan moet men mee doen aan de verkiezingen van 25 maart", zo stelde hij. In feite werden dergelijke negatie ve reacties van de Salvadoraanse autoriteiten al op voorhand ver wacht. Dat komt onder meer om dat het initiatief van de Salvado raanse oppositie in grote lijnen niets nieuws bevat: directe on derhandelingen onder toezicht van internationale waarnemers; het staken van alle Amerikaanse militaire steun; een wapenstil stand; een 'schoonmaak' binnen het leger; en een brede over gangsregering die zo snel moge lijk verkiezingen zal moeten uit schrijven. te het zestal 800 gulden, en was een van de 9000 loten die door de organisator, de Noordierse prof-gokker Barney Curley, in omloop was gebracht. Curley zelf was de grootste win naar, want hij was in een mini mum van tijd al zijn loten kwijt aan mensen over de gehele we reld, en verdiende daar een be drag van zo ongeveer 7 miljoen gulden aan. Dat is aanzienlijk meer dan hij op de vrije markt ooit voor zijn landgoed, het schitterende Middleton Park, zou hebben gekregen. nuari had Gert Bastian er zijn grote teleurstelling over uitge sproken dat de Groenen in Bonn nauwelijks solidair met elkaar zijn. Dat is een klacht die ook veel andere Groene afgevaardig den hebben. Bastian vindt dat er te veel intriganten zijn, dat de Groenen zich hebben overgele verd aan een minderheid van zeer links-radicale aanhangers, die uitsluitend de Verenigde Sta ten beschuldigen van alle onge rechtigheden in de wereld en niets dan goeds willen weten van het Oostblok. Gert Bastian heeft aangekondigd dat hij wèl in de Bondsdag blijft. De gematigde fractiewoordvoer der Otto Schily betreurt het be sluit van Bastian: „Ik heb daar geen enkel begrip voor en denk dat Bastian niet goed heeft nage dacht wat de gevolgen van zijn stap zijn". In elk geval staat vast dat Bastian in zijn eentje nauwelijks iets kan bewerkstelligen. Hij heeft geen toegang meer tot de buitenge woon belangrijke parlementaire commissies, waar in principe al les wordt besloten. Het gevaar dreigt dat de Groenen, als nog twee fractieleden het voorbeeld van Bastian volgen, geen echte fractie meer vormen. Dan hebben zij ook geen zetels in de commissies meer. Soortgelijke voorstellen en eisen legde de Salvadoraanse opposi tie ook al op tafel toen vorig jaar werd onderhandeld met de zoge noemde vredescommissie van de Salvadoraanse regering. Dat overleg liep stuk toen de com missie besloot niet verder te pra ten omdat de guerrillero's en hun politieke geestverwanten wei gerden te onderhandelen over deelname aan de presidentsver kiezingen die op 25 maart a.s. moeten worden gehouden. Guillermo Ungo, de sociaal-demo cratische voorzitter van het op positiefront FDR-FMLN, ver klaarde op een persconferentie in Mexico dat de Salvadoraanse regering opnieuw pogingen doet om de stembusslag van 25 maaft verder uit te stellen, wellicht in de hoop dat alsnog enkele politi ci of een groepering van het op positiefront zich aan de verkie zingen zal wagen. „Maar dat zal niet gebeuren", zo verzekerde Ungo, die de door Washington gesponsorde verkiezingen als „ongeloofwaardig" bestempelde. „Er is op het ogenblik in El Sal vador geen sprake van persoon lijke vrijheden, er is geen pers vrijheid en er is geen enkele garantie dat er geen grootscheep se fraude zal worden gepleegd", Curley had allerlei slimmighe den bedacht om ervoor te zor gen dat zijn loterij binen de Ier- door Henk Dam se wetten bleef. Nog vorige week namen Ierse politiemen sen documenten rond de lote rij bij hem in beslag, en een NEW YORK (Rtr) De comman dant van de Syrische strijdkrach ten in Libanon is om het leven gekomen bij de zware bombar dementen van de Amerikaanse marine op posities rond Beiroet. Dat heeft het Amerikaanse tele visiestation ABC gisteravond ge meld. Ook zou een groot deel van de Syrische generale staf zijn omgekomen. Ariel Sharon: premier worden TEL AVTV (Rtr/AFP) - De Is raëlische ex-minister van de fensie Ariel Sharon heeft gis teren aangekondigd te stre ven naar het premierschap. In een rede voor studenten van de universiteit van Tel Aviv zei Sharon dat hij zich kandi daat wil stellen voor het lei derschap van de Heroet-par- tij, die aan het hoofd staat van de huidige regeringscoa litie. Dit om premier van Is raël te worden. Het is voor het eerst dat Sharon in het openbaar aankondigt pre mier te willen worden. Er is overigens nog geen datum vastgesteld voor verkiezin gen in de Heroet-partij. Tot deze partij behoren de huidi ge premier Shamir en de ex- premier Begin. Sharon geldt als de architect van de Israëlische invasie in Libanon en staat bekend als een havik. Hy moest vorig jaar aftreden nadat een offi ciële onderzoekscommissie had vastgesteld dat hij indi rect verantwoordelijk was voor het bloedbad in de Pale stijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatila. Sindsdien is Sharon minister zonder portefeuille. aldus de voorzitter van de Salva doraanse oppositie. Het nieuwe van de linkse vredes voorstellen zit hem vooral in de gedetailleerdheid. Het initiatief omvat zeven pagina's en 20 pun ten. Maar voor zowel de Salvado raanse autoriteiten als voor Was hington zijn de oppositievoor- stellen er daardoor beslist niet aantrekkelijker op gewordeh, het tegendeel zelfs. De eisen van de oppositie gaan verder dan ooit tevoren, iets wat verband lijkt te houden met het feit dat de guer rillero's de afgelopen maanden grote successen hebben geboekt op militair terrein. Zo eist men nu het uitsluiten van de Arena- partij van de ultra-rechtse leider Roberto d'Aubuisson by de te vormen brede overgangsrege ring, het nationaliseren van alle banken en het berechten van alle schuldigen aan de officiële ter reur tijdens de burgeroorlog. BOMAANSLAG Onbekenden hebben vanochtend rond 4 uur een bomaanslag gepleegd op het Turkse consulaat-generaal in Keulen. Volgens de eerste be richten van de politie hebben bij de explosie geen mensen ver wondingen opgelopen. Over de motieven van de daders was by de politie nog niets be kend. woordvoerder van de politie zei gisteravond dat de zaak wat hen betreft nog niet is afge rond. Het lot werd gistermiddag ge trokken op de trappen van Middleton Park in aanwezig heid van een groot aantal be langstellenden, onder wie nog al wat mensen die zelf ook een lot hadden aangeschaft. Het zestal dat in het bezit was van het winnende lot, had dat te danken aan een van hen, de zakenman Tony Ray uit het west-Engelse plaatsje Tewkes- Volgens ABC, zich baserend op in formatie van inlichtingendien sten, is de commandobunker ge- localiseerd bij de stad Hammana, 24 kilometer ten oosten van Bei roet. ABC, citerend uit bronnen in de VS en Israël, meldde verder dat bij de bombardementen het Syrische communicatie- en ze nuwcentrum in Hammana, waar alle activiteit van de Syrische troepen in Libanon wordt ge coördineerd, is vernietigd. Na een dag van relatieve kalmte in Beiroet bombardeerden Ameri kaanse F-14 gevechtsvliegtuigen en een onderzeebootjager gister middag stellingen in door Syri sche troepen beheerst Libanees gebied. In tegenstelling tot woensdag kwamen de mam moet-kanonnen van het slag schip "New Jersey" gisteren niet in actie. De aanval volgde op nieuwe beschietingen van christelijke wijken in oost-Bei- roet en is het vervolg op het drei gement van de Amerikaanse pre sident Reagan dat ter vergelding door Syrièrs bemande batterijen geschut zullen worden aangeval len. De acties werden door Ame rikaanse militaire functionaris sen "het tonen van kracht" ge noemd. CAPE CANAVERAL (UPI/AFP) - Twee bemanningsleden van het Amerikaanse ruimteveer Chal lenger hebben gisteren hun tweede vrije wandeling in de ruimte, los van het moederschip, uitgevoerd. Deze werd echter in gekort na een nieuwe tegenslag voor het ruimteveer, dat eerder getroffen werd door het verloren gaan van twee kostbare commu nicatie-satellieten en een ballon. Door een mankement aan een 15 meter lange mechanische arm kon geen proef worden genomen ter nabootsing van het bergen van defecte kunstmanen. De oe fensatelliet kon nu niet gebruikt worden. Op zeker ogeblik onderbrak astro naut McCandless zijn werkzaam heden echter toen hij een stukje materiaal, afkomstig van het veer, in de ruimte zag zweven. Hij kon het "bergen" nadat com mandant Vance Brand het veer "erachteraan had gestuurd". Indonesië zal, nu een van zijn nieu we communicatiesatellieten, Pa- lapa, met het ruimteveer niet in een juiste baan om de aarde is ge komen onderzee-kabels leggen voor de verbinding van bepaalde eilanden. De Palapa-satelliet, die het Ameri kaanse ruimteveer deze week in de ruimte bracht, is volledig af geschreven. Kosmonauten aan boord Saljoet-7 MOSKOU (UPI) - Drie kosmonau ten zijn gisteren aan boord van het ruimtestation Saljoet-7 ge gaan nadat zij met succes hun woensdag gelanceerde Sojoez T- 10 aan het onbemande ruimtesta tion hadden gekoppeld. Dit heeft het officiële Russische persbu reau Tass meegedeeld. De bemanning is begonnen met de uitvoering van haar programma. De ruimtevaarders maken het goed, de systemen in het ruimte station, dat tien weken onbe mand was, functioneren nor maal. bury. Hij had vier van z'n per soneelsleden en een klant overgehaald om aan de loterij mee te doen, en de zes gokkers kochten uiteindelijk twee lo ten. Op een daarvan viel gisteren dus de prys, en met veel champag ne is dat 's avonds uitgebreid gevierd. Het is echter nog de vraag of de zes Britten wel zo blij moeten zijn met hun bezit: het onderhouden van een zo groot landgoed als Middleton Park kost vele tienduizenden guldens per jaar. ADVERTENTIE Eberhard Diepgen, de neiuwe burgemeester van West-Berlijn, met zijn vrouw Monika. (foto upp Donkere huid, koffie duurder ANGOULEME (DPA) - Bezoe- kers met een blanke huid betalen in een café in de Franse stad An- goulème 90 cent voor een kopje koffie. Maar de caféhouder laat zijn wat donkerder gekleurde be zoekers, meestal gastarbeiders, een dertig cent extra neertellen voor een bakje troost. De liga voor de rechten van de mens heeft de caféhouder aange klaagd wegens racisme. Maar daar is geen sprake van, zo legde de caféhouder gisteren uit voor de Franse televisie: "Ik ben geen racist. Ik breng slechts enige or de aan, in het belang van mijn klanten". WASHINGTON/BEIROET (AFP/UPI/RTR) - Het besluit om de mari niers rond Beiroet weg te halen, mag niet worden uitgelegd als een vermindering van de Amerikaanse wil een veilig en stabiel Libanon te vestigen. De beschietingen van pro-Syrische stellingen in Libanon zijn geoorloofd, omdat ze passen in de toestemming die het Congres in oktober verleende om de mariniers achttien maanden in Libanon te houden. Minister Weinberger (defensie) heeft dat gisteren gezegd in de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden. Weinberger gaf toe dat de vooruitzichten voor een spoedige verzoening van de strij dende partijen somber zijn. Hij noemde de situatie ontmoedigend en onvoorspelbaar. "Helaas", aldus Weiberger, "is de regering Gemayel niet in staat de gevechten tot staan te brengen". Leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben gisteren informele besprekingen gevoerd over een Frans voorstel om VN-troe- pen naar Libanon te sturen, ter vervanging van de multinationale vre desmacht. De Sowjet-Unie, permanent lid van de Veiligheidsraad, is tegen het sturen van VN-troepen en zal daarover, zo is de indruk in New York, een veto uitspreken. De Westduitse generaal b.d. Gert Bastian, hier met zijn collega i Groenen Petra Kelly, is uit de fractie van die partij gestapt. <*rci 'De Grote Kerk' in de Grote Kerk, Groenmarkt, Den Haag. GtlJiërM Met o.a. grote afdeling schilderijen. za. 4 t/m zo. 12 febr. Dag. 12-22 u., zo. 11-18 u.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7