Onbegonnen Werk ^0^ C Alles heeft zijn uur, ook de afbraak van Prediker Speciale colleges bij diësviering universiteit Verlaging weduwenpensioen als (jongste) kind 18 wordt Leiden VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 Een groot gedeelte van 'Prediker' zal weldra tegen de grond gaan. Een paar resterende be woners van het historische pand aan de Janvossensteeg sputteren nog wel tegen, maar het zal niet lang meer duren, zo kon men uit het bericht in de krant van dinsdag opmaken. Het wordt ook hoog tijd dat te midden van allerlei nieuw bouw die vermoeide steenhoop wordt verwijderd. Zoals nog niet zo lang geleden met Krantz verdwijnt dan weer een stoffelijke herinne ring aan een markant stukje Leidse geschiedenis. 'Prediker 12 la', zo heette de christelijke jongelingsvereni ging die hier in de jaren zestig van de vorige eeuw neerstreek, en er ruim een eeuw stand hield. Voor de weinig bijbel vasten onder ons maar even de tekst die achter deze aandui ding schuil gaat: "Gedenk aan Uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap". Generaties christelijke jongeren werden hier gekneed en ge- zuurdesemd op weg naar het gedegen mannebroederschap. Men begon er op zondags school, betrad dan de knapen- vereniging, vervolgens de jon- geliedenvereniging en beland de ten slotte in de jongelings vereniging. Wat "ten slotte"? In de oud-leden vereniging kon je tot Methusa- lemachtige leeftijd mee. Voor de meisjes was er een nave nante ontwikkeling. Het aan tal huwelijken, waarvoor hier het fundament werd gelegd, was dan ook enorm. Ach, en hoe stemmig ging het toe op de lustrumfeesten. Om ne gen uur verzamelen en precies om tien uur 's ochtends (exact het tijdstip waarop de vereni ging was opgericht) werd het vaandellied aangeheven, ge volgd door psalm 119: "Waar mede zal de jongeling zijn pad, door de ijdelheên omsingeld, rein bewaren? Gewis, als hij het houdt naar 't heilig blad" Wat een tijd, vrienden, wat een tijd. Kom daar nu eens om. Het pad is nog steeds modderig en glibberig, maar de ijdelheden stijgen ons naar de kop en er wordt niks meer rein bewaard. Prediker bestond uit een wirwar van zaaltjes, afgescheiden door houten schotten. Dat bracht nogal wat organisatie met zich mee, vandaar dat er een apar te 'schutploeg' was. De hele week bruiste het 's avonds van activiteiten in het gebouw. De vereniging bedroop zichzelf, er is nooit een cent subsidie aan uitgekeerd. Het begin van het einde van 'Pre diker 12 la' diende zich in de periode 1947-1950 aan, toen ve le jongeren langdurig voor mi litaire dienst naar Indië moes ten en de continuïteit ging ha peren. De woeste maalstroom van de jaren zestig maakte ra- Leuk om te horen voor de spe ciaal voor dit soort klussen in gestelde Leidse welstandscom missie, die bestaat uit een neu trale voorzitter en verder uit architecten en andere schetsfi- guren. Niet 'onafhankelij'k ge noeg dus. Of juist wel De gemeentelijke commissie voor beroep- en bezwaarschriften is grotendeels samengesteld uit gemeenteraadsleden, die net als B en W helemaal niet voor Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Blijft het gegeven dat als de ge meente het bestemmingsplan voor het station en omgeving maar tijdig op orde had gehad, het bouwplan van Passage bv zonder omwegen in de prullen mand had kunnen worden ge worpen. Nu dat niet is gebeurd, blijft het mogelijk dat de Raad. van Sta te (lager zal het wel niet wor den) de diverse adviezen van dicaal een eind aan al het tra ditionele kerkelijke jeugdwerk. Er kwam bitter weinig voor te rug. Contrast: veertig jaar geleden, in de hongerwinter, hielden leden van Prediker permanent de wacht om te voorkomen dat het vele hout in het gebouw zou worden weggehaald om in de noodkacheltjes te worden opge stookt. Deze week werd het leegstaande deel ónbewoonbaar gemaakt om kraakacties te voorkomen. Namens de Leidse bouwer en sloper De Bolster werden er de muren vernield. De historie maakt soms vreemde buitelingen. Maar de echte Prediker (3 1) wist het allemaal al: "Alles heeft zijn uur en ieder ding on der den hemel zijn tijd". Stationsweg De welstandscommissie van de gemeente Den Haag heeft een bouwplan voor de Stationsweg in Leiden, op de plek van de nummers 23 en 25, grondig af gekraakt. Je zou zeggen: waar bemoeien ze zich mee, laten ze liever naar al die lelijke parkeergarages in hun eigen dorp kijken. Ware het niet dat de Haagse heren van welstand zijn ingescha keld door de Leidse commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten, die behoefte had aan een "onafhankelijk oordeel van een buiten de gemeente Leiden staande instantie". de afbraak van de monumen tale panden aan de Stations weg voelen en aus ook niet voor nieuwbouw op die plaats. B en W en de Noordwijkse project ontwikkelingsmaatschappij Passage bv vechten daar een conflict over uit dat, gezien de omvang van de stapel papie ren die daarover handelen, kort na de Tweede Wereldoor log moet zijn uitgebroken. Naar verluidt had. de b- en b- commissie ook nog adviesra den in Groningen, Maastricht, Juinen en Zij taart op het oog, voor het geval dat de Haagse welstandscommissie niet 'onaf hankelijk' genoeg zou blijken te zijn en ook al dat verfoeide nieuwbouwplan voor de Sta- tionsweg zou goedkeuren. Het lijkt verdacht veel op de ijver waarmee het CDA een definite- ve beslissing over de plaatsing van kruisraketten uit de weg gaat. Een en ander wordt goedkeurend gadegeslagen door wethouder Waal, voor wie het uitstel niet lang genoeg kan duren. De Leidse wethouder van ruimte lijke ordening, die als student rechten altijd goed heeft opge let, weet als geen ander de juri dische trucs te vinden om de ruimte zo te ordenen dat het hem het meest aanstaat. Ver moedelijk is Waal bereid zelfs naar een raadgevend orgaan in Timboektoe te luisteren, zo lang maar vaststaat dat hij het met het advies eens zal zijn. welstandscommissies als toilet papier zal gebruiken. Enfin, dan rest B en W nog één mogelijkheid: krddk die pan den aan de Stationsweg. En laat een paar mannetjes van De Bolster de ontwerpen van i bv verscheuren. Volgens hoge ambtelijke bonzen is het niet nodig het vijf jaar oude verkeerscirculatieplan voor Leiden te wijzigen. Goed, vooruit. Maar kan iemand wel eens het aantal borden saneren? Gulden Vlies Het Gulden Vlies heeft eindelijk weer een nieuwe bestemming gekregen. De fracties van de politieke partijen krijgen er van de gemeenteraad dus van zichzelf) elk ruimte om er hun vergaderingen te houden en spullen op te bergen, er zullen ook raadscommissies bijeenko men en de gemeentelijke ac countantsdienst vindt er on derdak. Het is mooi dat het historische pand na een gedegen opknap beurt een deel van zijn oude luister heeft teruggekregen. Over de bestemming zal niet ie dereen verrukt zijn. In malaisetijd hebben de fracties zichzelf tamelijk luxueus be deeld. Want laten we wel zijn: het zou helemaal niet zo gek zijn als de politieke partijen zélf vergader- en archiefruimte voor hun fracties bekostigden. Het is maar de vraag of dat een taak van de gemeente is. Toen er krakers in Het Gulden Vlies zaten kon er geen spie worden gevonden voor een op knapbeurt. Nadat de huidige bestemming was vastgesteld, kwam de vereiste twee miljoen wél op tafel. Maar ja, onze grootmoeder zei het al: wie appelen vaart, wie appelen eet. Beleid. De Beleidsgroep Stadsvernieu wing (een ambtelijk topover- leg) vindt het niet nodig het vijf jaar oude verkeerscirculatie plan voor Leiden te wijzigen. De doelstellingen zijn volgens de ambtenaren "geenszins ver ouderd". De zaak opnieuw doornemen zou volgens de he ren "overbodig werk" zijn. Het zal wel zo zijn. In zo'n be leidsgroep zitten ongetwijfeld wat vroeger de knapste jon gens van de klas waren. Maar je gaat weer twijfelen als je ambtenaar Keijser van econo mische aangelegenheden (een man die al eerder op hoogst cu rieuze wijze van zich heeft doen spreken) in die vergade ring bezig hoort. "Met alles wat er aan inspraak d'r op en d'r an zit, nou, ik heb wel wat be ters te doen". Dat roept weer ernstige vragen op, die CDA-fractieleider Joop Walenkamp niet moet verzui men te stellen. Is het nou niet nodig het verkeers circulatieplan opnieuw te be kijken of is het de heren gewoon te veel moeite? Seksueel geweld Na al die acties van anonieme vrouwen tegen seksueel geweld in en nabij het viaduct aan de Plesmanlaan, durf je als man alleen daar bijna niet meer on derdoor. Je zal maar voor een potentiële verkrachter worden aangezien. Tijdens het trim men kun je bij het naderen van een vrouw nog maar één ding doen: rechtsomkeert maken. Hebben die acties toch succes ge had. Droom Degene die de naam van de nieu we speeltuin in de Merenwijk heeft bedacht, 'De Meren- droom', zal aan zijn puberteit wel overdreven herinneringen bewaren. Polderlasten Vergissen wij ons niet, dan is het aantal agrariërs in de Meren wijk uiterst gering. Dat heb je met stadswijken, die zo'n twin tigduizend inwoners telllen. Toch hoor je vaak in verband met de Merenwijk de term: polder- lasten. Ah, denk je dan, de Me renwijk heeft last van de pol der, dat komt natuurlijk door al die langsrijdende vrachtwa gens op weg naar de Leidse veemarkt. Mis. Zelfs de koeien die er ooit op de weilanden hebben gegraasd, toen dit gedeelte van Leiden nog niet ter leniging van de (foto Dirk Ketting) woningnood was ingeschakeld, zijn te oud om nog voor een plaats in de Groenoordhallen in aanmerking te komen. Nochtans heeft het jaren ge duurd, voordat ergens op een officieel papiertje werd ge schreven dat de Merenwijk 'ontpolderd' is. Het waterschap De Oude Veenen, dat zich in tussen riant wist te huisvesten in het voormalige raadhuis van Leiderdorp, inde al die ja ren vrolijk polderlasten, een soort belasting. Dat was tevens het enige dat het waterschap in de Merenwijk verrichtte. Na de 'ontpoldering' zou een commissie van waterschapsle den, gemeentevertegenwoordi gers en provinciale bestuur ders bekijken of al die Meren- wijkers die jarenlang voor niets polderlasten hadden be taald, hun centen nog zouden terugkrijgen. Maar het waterschap wil niet eens in zo'n commissie gaan zitten. Deze week liet het zelfs weten dat de weigeraars onder de Merenwijkers alsnog een aanslag voor achterstallige polderlasten zullen krijgen, een nabetaling voor niet-bewezen diensten. Soms zou je wensen dat er ook on der waterschapsbestuurders een lichte vorm van mond- en klauwzeer voorkwam. LEIDEN - Ter gelegenheid van de 409de dies natalis van de Leidse universiteit is er zaterdag de ge legenheid om in het Academie gebouw aan het Rapenburg tal van colleges te volgen. De sa menstelling van het programma is zodanig dat voor elk college uur een ruime keus van sprekers en onderwerpen is. 10.00-10.45 uur. dr. W.J.H. Baart (theologie) zaal 8; Baart houdt een verhandeling over 'Volksver haal en heilige tekst' en vraagt zich af of er een plaats is voor Broer Konijn in de godsdienst wetenschap. Zowel van de spin- als van de haas-verhalen kan men zich afvragen of zij de uit drukking zijn van een diepgra vende godsdienstfilosofie en of de verhalen een boodschap be vatten die bedoeld is om de men sen in hachelijke situaties te le ren overleven. Mevrouw prof. M. du Bois Rey- mond (sociale wetenschappen- sociologie) zaal 12; haar onder werp luidt 'Onderwijs en maat schappelijke crisis'. Hoe reageert het onderwijssysteem op de so ciale repercussies van de econo mische crisis? 10-45-11.30 uur: prof. J.A. van Dor sen (letteren-Engelse taal- en let terkunde) zaal 10; zijn verhaal gaat over 'Vier eeuwen legende', waarin sir Philip Sidney een gro te rol speelt. Ruim een jaar na de moord op Willem van Oranje werd deze jonge Engelse dichter benoemd tot gouverneur van de strategische havenstad Vlissin- gen. Zijn dood, in 1586, was even voortijdig als voorbeeldig; en mede daardoor werd hij een le gendarische figuur in de Engelse cultuurgeschiedenis. Nu, bijna vier eeuwen later, onderzoeken literatuurhistorici het effect van deze legende. Prof. W.M. Kleyn (rechten-burge- lijk recht) zaal 9; Kleyn probeert in zijn verhandeling een ant woord te geven op de vraag 'Hoe mondig was, is en wordt de bur ger in het dagelijks leven?' Prof. L.J. Dooren (geneeskunde- kindergeneeskunde) zaal 11; Al vele jaren is hij betrokken bij beenmergtransplantaties bij kin deren. Vijftien jaar zijn verstre ken sinds de eerste succesvolle transplantatie van beenmergcel len werd uitgevoerd. Dooren legt in zijn college uit hoe de huidige stand van zaken is met betrek king tot deze therapie en wat de verwachtingen zijn voor de toe komst. 11.45-12.30 uur: prof. G.H. ter Schegget (theologie-christelijke ethiek en apostolaat) zaal 8\ 'Marx' religiekritiek'. Marx ka rakteriseert de religie in zijn Zur Kritik der Hegelschen Rechtphi- Prof. Ter Schegget gaat in zijn college in op de uitspraak van Marx dat religie opium voor het volk W- (archieffoto) losophie als het opium van het volk. Volgens Ter Schegget wordt deze uitdrukking veel ge citeerd, vaak onjuist en zelden terzake. Daarom wordt in het college de uitdrukking in haar context gezet en van daaruit uit gelegd en op haar betekenis on derzocht. Prof E.H. van der Beugel (rechten- westelijke samenwerking) groot auditorium; Aan bod komen de hoofdlijnen van de na-oorlogse Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Wat bleef hetzelfde en wat veranderde? Prof. J.C. Heesterman (letteren-ta- len en cultuur van zuid en cen traal Azië) zaal 10; 'Ritueel met en zonder betekenis'. Enige jaren geleden veroorzaakte F.J. Staal enig opzien, althans enig hoofd schudden met zijn stelling van de 'Meaninglessness of Ritual' De voordracht zal hierop nader ingaan. Prof. P. Dullemeijer (wiskunde- en natuurkunde-biologie) zaal 11-, 'Zuiver wetenschappelijk onder zoek in de dierenmorfologie en maatschappelijke betekenis'. Dr. H. Beukers (geneeskunde-ge- schiedenis der geneeskunde) zaal 9; Beukers zal nader ingaan op de vernieuwingen in de ge neeskunde in samenhang met de Leidse hoogleraar in de genees kunde, Cornelis Pruys van der Hoeven, nog opgeroeid in de school van Boerhaave. 14.00-14.45 uur: prof. H.J. Adriaan- se (theologie) zaal 8; 'De nieuwe re discussies over het socialisme van Karl Barth'. Volgens Adriaanse kan er niet meer wor den voorbij gegaan aan de vraag in hoeverre Barth's relatie tot het socialisme vormend was voor zijn theologisch ontwerp. Prof. J. Schmidt (wis- en natuur kunde, natuurkunde) zaal 11% Schmidt blaast de lasers - een oud principe, een nieuwe tech niek - nieuw leven in. Lasers spe len een belangrijke rol bij het fundamentele onderzoek in de fysika en de chemie. Prof. E.L. Noach"(geneeskunde- farmacie) zaal 9; 'Alternatieve ge neeswijzen; overwegingen in verband met farmacologie, medi sche ethiek en overheidsbe moeienis'. Citaat uit zijn samen vatting: 'Aan het overheidsbe leid ten aanzien van de alterna tieve geneesmiddelen worden politieke, legale en wetenschap pelijke hindernissen in de weg gelegd waardoor deugdelijke kwaliteitscontrole vrijwel on doenlijk is'. Prof. H. Daalder (rechten-politieke wetenschappen) zaal 10; In 1964 aanvaardde Daalder zijn ambt als hoogleraar met een rede: Lei ding en Lijdelijkheid in de Ne derlandse politiek. Tien jaar later gaf hij in een diescollege een an tikritiek op deze rede onder de titel: Politici en Politisering in Nederland. Weer tien jaar later maakt hij opnieuw de balans op in het college met de naam 'Ne derlandse Politiek in 1984'. Als slot van de dag (15.15 - 16.30 uur) vermeldt het programma een bezoek aan en een rondlei ding in de Universiteitsbiblio theek. Deze is sinds vorig jaar ge vestigd in het nieuwe gebouwen complex van de universiteit aan de Witte Singel 27. Jazz In Aniba's Muziekkamer, Heren straat 1, treedt vanavond het Wim Kegel kwartet op. Deze jazzformatie bestaat uit Ruud Bergamin altsax, sopraan sax, basklarinet), Pim van der Zwaan contrabas), Jan Bagh- wandin (slagwerk) en Wim Ke gel (piano en Rhodes elektri sche piano). Het concert begint om half tien. Concordia Muziekvereniging Concordia geeft zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering in de Stadsgehoorzaal. Stond de uit voering van het vorig jaar in het teken van het zevende lus trum, ditmaal vieren de junio ren onder leiding van P. Beek man hun tweede lustrum. Het seniorenteam onder leiding van dirigent Hilkhuizen brengt met de blazers vele nieu we stukken ten gehore. Instruc teur K.C. Boeff zal met zijn tamboers een show verzorgen, terwijl ook de majorettes optre den. Aanvang: acht uur. Volksdansen In het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, is zondagavond de maandelijkse volksdansin- stuif. Yvonne Knijnenburg presenteert een door haarzelf samengesteld programma. Aanvang rond de klok van ze ven. Open Café Het Open Café van het LVC (Breestradt) 66 is zaterdag middag geopend, ditmaal zon der speciaal programma. Van twee to.t vijf uur. Volkenkunde In het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat draait zon dagmiddag de engelstalige film 'Kama'Wosj, Music in the Trobian Islands'. De film biedt een poëtische impressie van de muziek waarbij de bovenmen selijke wereld en de natuur) en haar rol bij belangrijke ge beurtenissen in het leven wor den belicht. Dat gebeurt met liederen en instrumenten als trommen, scheltrompetten em fluiten. De film duurt 48 minu ten; vooraf houdt drs. Dick Smidt, conservator van de af deling Oceanië, een inleiding. Aanvahg van het programma: drie uur. Mevrouw v.d. Broek is al jaren weduwe. Toen haar man over leed, waren de drie kinderen nog klein. Nu heeft ze alleen haar jongste dochter Elly nog in huis. Elly is 17 jaar en zit nog op schooi. In april wordt ze 18 jaar. Mevrouw v.d. Broek ont vangt een weduwenpensioen op grond van de Algemene We duwen- en Wezenwet (AWW). Ze heeft horen zeggen, dat haar pensioen straks met hon derden guldens per maand wordt verlaagd, als Elly 18 jaar wordt. Aan ons vraagt ze of dat waar is en hoe ze deze inko mensteruggang moet opvan gen. verlaging We hebben mevrouw v.d. Broek om te beginnen verteld dat het helaas waar was wat ze had ge hoord. De AWW kent een 'ho gere' en een 'lagere' uitkering. De 'hogere' wordt verstrekt aan weduwen, die tenminste één kind hebben, dat jonger is dan 18 jaar. Zodra het (jongste) kind 18 jaar wordt, wordt de uitkering verlaagd. Het doet daarbij niet terzake of het kind werkt of nog naar school gaat. De 'hogere' uitkering bedraagt in het geval van mevrouw v.d. Broek 1.404,30 netto per maand. De 'lagere' uitkering in haar geval 1.027,77 netto. (De netto bedragen liggen wat an ders, als de weduwe bijv. sa- menwoont met een verdienen de partner of als zij niet ver plicht in het ziekenfonds zit.) De inkomensteruggang be draagt dus maar liefst 376,53 per maand. donderslag Helaas merken we in onze prak tijk af en toe dat een weduwe totaal niet was voorbereid op deze overgang naar de lagere uitkering. De beslissing tot verlaging van de Raad van Ar beid kwam als de bekende donderslag bij heldere hemel. Het zou naar onze mening goed zijn als de Raad van Ar beid de weduwen op tijd zou voorbereiden op de verlaging van het pensioen. De Raad zelf beschikt, nemen we aan, over een systeem, dat tevoren signa; leert, dat een wanneer het (jongste) kind 18 jaar wordt. Het Jijkt ons in dit computer tijdvak uitvoerbaar dit signaal bijv. een halfjaar tevoren te la ten komen. De weduwe zou verrvolgens op dat moment een schriftelijke aankondiging van de komende verlaging kunnen krijgen, zodat deze haar niet al te rauw op het lijf valt. We weten dat het GAK in Utrecht in staat is gebleken in vergelijkbare gevallen de be trokkenen een half jaar tevo ren te waarschuwen voor inko mensteruggang. (Het GAK is één van de instellingen, die (o.a.) de algemene Arbeidson geschiktheidswet uitvoeren. Deze wet kent een soortgelijke verlaging van de uitkering als de AWW. Die verlaging is aan de orde, als het (jongste) kind van een uitkeringsontvanger 18 jaar wordt.) aanvulling Gelukkig konden we mevrouw v.d. Broek ook weer wat ge ruststellen. Na de verlaging van de AWW-uitkering kan zij namelijk een beroep doen op de Algemene Bijstandswet voor aanvullende bijstand. (Voorwaarde is wèl, dat haar vermogen bijv. spaargeld, be perkt blijft tot een bepaald ma ximum bedrag; in haar geval was dat geen punt: het beetje spaargeld, dat ze had, was veel minder dan dat maximum.) Volgens de Bijstandswet moesten mevrouw v.d. Broek en Elly worden beschouwd als een "onvolledig gezin", zolang Elly nog naar school gaat en minderjarig is. Een onvolledig gezin met bijstand heeft recht op 1.302,20 per maand (plus ziekenfondspremie). Mevrouw v.d. Broek gaat straks 1.027,77 aan AWW ontvangen. Het weduwenpensioen wordt dan aangevuld met bijstand tot de zg. norm voor een onvolle dig gezin. Die aanvulling komt voor mevrouw v.d. Broek dus neer op 274,43. Ook weduwen die naast haar AWW-uitkering nog een pensioen van bijv. een pensioenfonds ontvangen, moeten erop letten dat zij niet onder de bijstandsnorm ter- recht komen, als de AWW wordt verlaagd. Eindexamen Mevrouw v.d. Broek had nog een Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. v- Telefoon 071 254142. vraag. Wat zou er met haar bij stand gebeuren, als Elly van School zou komen? Dat zou deze zomer gebeuren, als ze voor haar eindexamen zou sla gen. Zoals de zaken er nu voor stonden, zou ze niet verder stu deren. We hebben mevrouw v.d. Broek verteld, dat Elly en zij niet meer konden worden beschouwd als 'onvolledig ge zin', als Elly een eigen inko men zou ontvangen. Mevrouw v.d. Broek zou dan verder voor de bijstand als 'alleenstaande' gelden. Omdat de bijstands norm voor een alleenstaande (op dit moment) *1.012,85 per maand bedraagt, zou ze haar aanvullende bijstand helemaal verliezen. Ze zou het dan dus moeten stellen met alleen haar AWW-pensioen. Nu is het be kend dat veel schoolverlaters moeilijk werk vinden. Als Elly geen werk zou hebben na haar eindexamen, dan zou me vrouw v.d. Broek tot 1 januari van het volgend jaar nog kin derbijslag voor haar ontvan gen. Elly moet dan wel naar werk zoeken en ingeschreven staan bij het arbeidsbureau. De uitkering van mevrouw v.d. Broek zou zolang nog geba seerd blijven op die voor een onvolledig gezin. Zou Elly op 1 januari volgend jaar nog werkloos zijn, dan heeft ze vanaf dat moment recht op een eigen RWW- uit kering op grond van de Rijks groepsregeling Werkloze Werknemers (RWW). Op dit moment is die uitkering voor een thuiswonende 18-jarige maar 332,25 per maand. Me vrouw v.d. Broek zou vanaf dat moment geen kinderbijslag meer voor haar krijgen. Zelf zou ze, zoals gezegd, als alleen staande worden beschouwd en terugvallen op haar AWW-pen sioen. Een tamelijk eenvoudi ge rekensom leert, dat het ge zinsinkomen (dan dus de AWW* van mevrouw v.d. Broek en de RWW van Elly) tegen die tijd minder bedraagt dan voordien (AWW, aanvulling bijstand plus kinderbijslag). Datzelfde is natuurlijk het geval, als Elly met part-time werk ongeveer hetzelfde verdient als de RWW. De sociale dienst in Leiden heeft op deze inkomensterug gang iets gevonden. De alleen staande ouder krijgt een aan vullende bijstandsuitkering. Daarmee wordt bereikt dat het gezinsinkomen gelijk blijft. Om misverstanden te voorko men: deze regeling geldt voor alle alleenstaande ouders met (aanvullende) bijstand, dus niet alleen voor weduwen. Om dat de Bijstandswet over deze kwestie zwijgt, kan het best zijn dat andere gemeenten zo'n regeling niet kennen. Mensen in deze situatie kunnen de ge meente natuurlijk wèl om aan vullende bijstand vragen en bepleiten dat de 'Leidse' rege ling wordt toegepast.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4