Steeds c Pro Patria na bom-incident niet welkom Buurt en gemeente twisten over plan voor Stationsbuurt Partijen kritiseren standpunt van SP over buitenlanders Studentenweerbaarheidsvereniging mag niet meedoen aan schietoefeningen Sett met /cofenib btadblteeld T-kruisingkantoor en café 5Aanpassen of terugkeren - VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 LEIDEN Pro Patria, de Leidse studentenweerbaarheidsvereni- ging, is een jaar lang niet welkom op het Gelderse schietterrein 'Harskamp'. Dit naar aanleiding van een oefening vorig jaar no vember op het schietkamp. Een lid van Pro Patria, nauw gelieerd aan studentenvereniging Miner va, heeft een bommetje in de slaapzaal van Pro Libertate (een Haagse schuttersclub voor stu denten) hebben gegooid. Op de Harskamp wordt studentenver enigingen elk jaar de gelegen heid gegeven schietoefeningen te verrichten. De acht studenten die in de slaap zaal verbleven, zijn twee dagen ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Onduidelijkheid be staat over wat voor bom naar binnen is gegooid. Gesproken wordt over een grondmarke- ringsbom die bij ontploffing gif tige stoffen zou veroorzaken. Volgens een woorvoerder van het Provinciaal Militair Com mando, dat verantwoordelijk is voor de schietoefening, is er niet met een militaire bom gegooid. "Het moet een bom zijn die in een vuurwerkwinkel is gekocht. Of die gevaarlijk was, weet ik niet", zegt een woordvoerder. Volgens J. Lunsingh Tonckens, Leiden voorzitter van Pro Patria, ging het echter om een "eenvoudig rookbommetje" dat parachutis ten 's nachts gebruiken om zicht te krijgen op de landingsplaats. "Daar kunnen alleen maar verfstoffen bij vrijkomen. Die medische controle is dan ook niet meer dan een pure stan daardprocedure", aldus Lun singh Tonckens. Onderzoek De marechausee op de Harskamp die de zaak in onderzoek heeft, wil daarover niets zeggen. Han gende het onderzoek worden geen mededelingen verstrekt. De bevelvoerend commandant gaat daarbij ook niet in op de vraag of er door leden van Pro Patria 'aanstootgevende liederen' zijn gezongen. In het bijzijn van offi cieren van de Duitse Bundes- wehr zouden Nazistische liede ren zijn vertolkt. Lunsingh Tonc kens wijst die beschuldiging echter met kracht van de hand: "Daar is mij werkelijk helemaal niets van bekend. Iedereen van ons beseft ook wel dat dat niet kan". Hij zegt dat er inmiddels maatrege len zijn getroffen tegen het lid dat het bewuste bommetje heeft gegooid. "Wij hebben die vent onmiddellijk geschorst. Wij be treuren het ook uiteraard ten zeerste dat zoiets heeft kunnen gebeuren". Hij denkt ook niet dat de vereniging nog onderwerp is van het marechaussee-onder zoek. "Alle verantwoordelijke in stanties hebben ons al over deze zaak berispt". Ook met de Haag se studentenvereniging is vol gens hem de zaak doorgespro ken. "Die zaak is rechtgezet en er is geen sprake van enige gespan nenheid". Een zegsman van Pro Libertate die niet met name genoemd wil wor den, is daar minder stellig in. "Er is wel onderling contact geweest. Schade aan kleding is inmiddels ook vergoed. Maar bijvoorbeeld wat betreft de ziektekosten zijn er nog zeker geen afspraken ge maakt. Er is volgens mij geen re den tot grote paniek, maar de zaak is nog altijd in onderzoek bij het gerechterlijk laborato rium in Rijswijk. Dat wachten wij dus af'. Beweringen als zou de deur nog een tijd zijn dichtgehouden na dat het bommetje naar binnen was gegooid, worden door Lun singh Tonckens weersproken. Maar de voorzitter van Pro Li bertate wil dat niet direct ont kennen. "Er zijn inderdaad di verse verklaringen die er op wij zen dat de deur een tijd is dicht gehouden. Zolang het onderzoek nog duurt, wil ik daar echter ver der niets over zeggen". Hij verwacht dat op korte termijn dat onderzoek zal zijn afgesloten. De zaak wordt dan in handen ge geven van het openbare ministe rie dat dan moet besluiten tot het al dan niet vervolgen van één of meer leden van Pro Patria. Wapens inleveren Leidenaar Tan Toean Hok heeft naar aanleiding van de gebeurte nissen op de Harskamp brieven geschreven aan minister De Rui ter van defensie van het Leidse College van B en W. Van de mi nister verlangt hij dat Pro Patria de vergunning van weerbaar heidsvereniging moet inleveren. Burgemeester en wethouders moe ten er naar zijn mening voor zor gen dat Pro Patria alle wapens inlevert. "Leden van Pro Patria hebbn thuis ook wapens", be weert Tan Toean Hok, "en uit oogpunt van bescherming van de leidse bevolking is het drin gend gewenst dat zij die wapens, en sommige daarvan zijn zeis se- mi-automatisch, worden ingele verd". Lunsingh Tonckens ontkent ech ter dat er ook particulier bezit van wapen zou zijn. "Geen spra ke van. Tijdens oefeningen op een schietkamp maken wij ge bruik van wapens van het schiet kamp. Daar is een aparte rege ling voor. Na afloop van elke oe fening dienen die wapens ook gelijk weer te worden ingele verd. Militairen zien daarop toe en als je aan andere oefeningen meedoet dan is dat gewoon zon der wapens". "Natuurlijk", zegt hij, is het moge lijk dat de meest uiteenlopende studenten zich bij de vereniging aansluiten. "Je kunt niet zomaar mensen weigeren. Pas tijdens de eerste oefeningen kun je bekij ken wat voor vlees je in de kuip hebt. De volgende keer gaan die dan niet meer mee met zo'n oefe ning. Helaas, dat geef ik toe, heb ben we ons dit keer in één per soon vergist". Pro Patria heeft ook niets militairs, zo verzekert Lunsingh Tonc kens. "We willen een band met de krijgsmacht houden en daar dan ook een soort voorlichtende taak bij hebben. Maar we vinden het vooral lollig om bepaalde tra dities in stand te houden. Niets meer dan dat". Brief Tan Toean Hok meent echter dat in het verleden Pro Patria wel va ker blijk heeft gegeven van een semi-militaire aanpak. "Maar nu zijn ze echt over de schreef ge gaan". Hij blijft er ook bij dat Pro Patria-leden zelf in het bezit zijn van wapens en in zijn brief aan minister De Ruiter schrijft hij: "Het vuurwapenbezit in de sa menleving dient tot het strikt noodzakelijke te worden terug gebracht. In elk geval in handen van verantwoordelijke personen met een onverdacht democrati sche gezindheid". LEIDEN - Bewoners en de gemeente zijn het niet volledig eens over hoe de toekomstplannen voor de Stations- buurt er moeten gaan uitzien. Een en ander blijkt uit het bestem- mingsplan voor de wijk dat thans in de maak is. Het plan is op vergaderingen besproken met vertegenwoordigers van bewo ners en bedrijven uit de Stations- buurt. Een aantal van de meest omstreden plannen heeft de ge meente al laten varen na bezwa ren uit de buurt, maar over een vijftal punten blijft men het on- Een aangevochten punt is het plan van de gemeente om de Ples- manrotonde te veranderen in een T-kruising met stoplichten. De rotonde is naar de opvatting van de gemeente onveilig. Volgens de bewoners valt te betwijfelen dat een T-kruising bij dezelfde verkeersdrukte veiliger is. Men verwacht bovendien dat de files voor de stoplichten meer lucht verontreiniging en geluidshinder zullen veroorzaken. Kantoor De gemeente wil in het bestem mingsplan ook de mogelijkheid openhouden om op het terrein bij de rotonde Gangs de spoor lijn, naast het viaduct), waar thans twee transformatorhuisjes en een urinoir staan, een kan toorgebouw neer te zetten (pas na voltooïng van het Schutters veld). De buurt is het daarmee niet eens. Zo'n gebouw zou licht en en zon wegnemen van de flats aan het Stationsplein en de Morssingel, meent men. Boven dien staan er voldoende plannen op stapel voor kantoorgebouwen Diefstal na zeventien jaar uit wroeging opgebiecht LEIDEN - Berouw komt na de zonde. Bij de één wat sneller dan bij de ander. Een voor malige Leidse student had er zeventien jaar voor nodig om voldoende moed te verzame len zijn zonde op te biechten. Zeventien jaar geleden stal de toen in Amsterdam wonende en kennelijk krap bij kas zit tende student voor het Leid se station een solex. Drie jaar lang heeft hij op dat brom mertje tussen Leiden en Am sterdam gependeld. Tegen over de politie verklaarde hij de solex volledig te hebben opgereden. Maar naarmate de jaren ver streken, kreeg de inmiddels afgestudeerde Amsterdam mer steeds meer wroeging. Uiteindelijk trok hij de stoute schoenen aan en biechte de misdaad op bij de Leidse po litie. Door de nauwkeurige beschrij ving die hij van de solex kon geven, slaagde de politie er in de zeventien jaar oude dief stal-aangifte uit de admini stratie te vissen. De brom- merdief beschikt nu over naam en adres van de gedu peerde en heeft de politie be loofd deze alsnog schadeloos te stellen. ADVERTENTIE CHESTERFIELD-SHOW as,®.1®! aan het Schuttersveld zodat nóg een kantoorpand onnodig is, al dus de buurtvertegenwoordi- ging. Het bestaande café-restaurant Ei- genzorg en café-dancing Club 70, beide aan de Stationsweg, wor den in het bestemmingsplan op genomen. Daarnaast stelt de ge meente voor om in de buurt nog één cafévestiging mogelijk te maken. Hiervoor komen in aan merking de hoek Stationsweg/ Morssingel en de beide hoeken Stationsweg/Stationsplein. Buurtbewoners die aan de tot standkoming van het bestem mingsplan hebben meegewerkt willen geen uitbreiding van het aantal cafés. Men vreest dat de overlast van cafébezoekers zal toenemen. De bewoners van de Morssingel en het Stationsplein hebben ook be zwaar tegen de bouw van een parkeerdek, een soort 'parkeere- tage' boven het al bestaande par keerterrein tussen de Morssingel en het Stationsplein. Volgens de buurtvertegenwoordiging zijn zulke donkere, overdekte par keergebieden onveilig en vinden de bewoners dat er al meer dan genoeg auto's vóór en achter hun huis rijden of geparkeerd staan. Tunnel Een toekomstige ontwikkeling waarmee in het bestemmings plan rekening wordt gehouden is de aanleg van een tunnel onder het Stationsplein, bedoeld voor het doorgaande verkeer. Deze tunnel zou moeten beginnen hal verwege het westelijk deel van het Stationsplein en eindigen bij de Schuttersveld weg. Volgens gemeente zal er door de aanleg van de tunnel weer een veiliger situatie ontstaan voor met name het langzaam verkeer (voetgan gers en fietsers). De kans dat het plan wordt uitgevoerd hangt echter af van de beschikbare fi nanciën. Buurtbewoners willen er voorlopig niet mee instem men. Het terrein op de hoek van de Schuttersveldweg/Rijnsburger- singel, waarop nu de school de Twee Sleutels staat, zal in de toe komst vermoedelijk bestemd worden voor woningen en kanto ren. Bij sloop van de school denkt men aan nieuwbouw van drie vier bouwlagen hoog langs de Rijnsburgersingel tot zes ze ven bouwlagen langs de Schut- tersveldweg. Het aantal nieuwe woningen op dit terrein kan va- Twee dieven aangehouden LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Lammer markt aangehouden op verden king van het stelen van een boor machine ter waarde van ruim vijftienhonderd gulden. De man heeft inmiddels bekend de boormachine op de Herengracht uit een geparkeerde auto te heb ben ontvreemd. Hij heeft nog en kele diefstallen, onder meer van kleding en van een fiets, bekend. Een 22-jarige inwoner van Wasse naar is woensdagavond in zijn woonplaats aangehouden. De man, een heroïneverslaafde, had in de nacht van dinsdag op woensdag een video-camera uit een winkel op de Haarlemmer straat gestolen. Dankzij het nauwkeurige signale ment van de man, die tijdens het plegen van de diefstal was gezien door een omwonende, kon de po litie hem vrij eenvoudig opspo ren. De camera had hij naar ei gen zeggen al voor vijfhonderd gulden aan een heler op de Am sterdamse Zeedijk verkocht. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Ontslag van ambtenaar goedgekeurd DEN HAAG/LEIDEN - Een 60-jari- ge Leidse ex-ambtenaar bij het ministerie van defensie is eind vorig jaar terecht ontslagen. Met die uitspraak heeft de Haagse ambtenarenrechter mr. Faber de Leidenaar, die gisteren zijn ont slag aanvocht, in het ongelijk ge steld. Kreeg de Leidse ambtenaar spon taan giften van enkele dienst plichtigen die hij had geholpen vroegtijdig de dienst te verlaten, of had hij om die giften ge vraagd? Om die vraag draaide het gisteren. Volgens de advocaat van de Leide naar, mr. Van Heijningen, had zijn cliënt een 'gevoelig hart'. Hij zag dat velen niet wisten welke weg ze moesten bewandelen om de dienst vroegtijdig te kunnen verlaten. Buiten werktijd ver strekte hij daarom adviezen - hielp onder meer met het opstel len van verzoekschriften - waar voor hij slechts een vergoeding van gemaakte telefoonkosten zou hebben bedongen. Giften, zoals een doos levensmiddelen, waren ongevraagd by hem thuis gedeponeerd. Drie door de man geholpen dienst plichtigen hadden echter tegen over de marechaussee verklaard dat de Leidenaar om giften en goederen had gevraagd. Een ver tegenwoordiger van het ministe rie van defensie zei dat de Leide naar de ambtelijke integriteit had geschonden en het aanzien van het ministerie van defensie geschaad. Daarom was hy oneer vol ontslagen. Duke of Jazzard (1) Soms is Dirk Wansink van The Duke er echt doodziek van. "Dan kan ik wel janken, dat mag je gerust weten. Vooral wanneer ik in de krant lees dat ze in een Leids café zitten te springen om popgroepjes, maar dat ze niets kunnen krij gen. Dat dóér wel aandacht aan wordt besteed terwijl ik werkelijk moet bidden en sme ken voor een aankondiging in de krant van een jazz-optreden bij mij in de zaak. Hier heb ik zeven avonden in de week le vende muziek en dat wordt zo maar doodgezwegen. Daar kan ik echt kotsmissebjk van wor den. En laat één ding duidelijk zijn: ik zeg dit niet om mijn zaak te promoten, want ik zou bijna alleen al kunnen bestaan van de muzikanten die hier da gelijks over de vloer komen. Ik trek alleen aan de bel in het be lang van de musici". Journalisten in Leiden lopen vol gens kroegbaas Wansink met hun hoofd in de wolken. "En daardoor kunnen ze niet goed zien wat er om hen heen ge beurt. In Leiden wemelt het werkelijk van 't talent, maar die jongens komen niet aan de bak omdat niemand, maar dan ook niemand zich om hen be kommert. Neem nou die prachtige Schouwburg die we hier hebben staan. Wat slepen ze daar met allemaal dure sub sidiecenten naar toe? Juist ja, vage artiesten en muzikanten uit het buitenland. En een pia nist als Kareltje Boehlee laten ze hier in Leiden zomaar vrij rond lopen. Die jongen is echt een wereldtalent, maar in Lei den laten ze 'm gewoon links liggen", verzucht Wansink met een stem alsof hij elk moment in tranen kan uitbarsten. Vervolgens toont hij een lijvig verhaal over het jeugdige Leid se jazztrio Karei Boehlee uit een groot landelijk ochtend blad. "Hier, kijk dan. Ik zit echt niet uit m'n nek te lullen hoor. En hier, nog een verhaal uit een landelijke krant en hier nog één. En waar blijven jullie dan joh?!" Dirk Wansink verzekert ons dat wetenschappelijk is vastge steld dat zes tot acht procent van de Nederlandse bevolking is geïnteresseerd in jazz. "En ik durf te wedden dat in Leiden dat percentage nog aanzienlijk hoger ligt. Dus je mag toch wel het een en ander in de kranten verwachten. Maar nee hoor, De Plesmanrotonde bij het belastingkantoor, die volgens de gemeente een T-kruising moet worden, (foto Holvast) riëren van vijftien tot zeventig stuks. Er bestaan bij de gemeente ook plannen voor de rioolvernieu wing en tot de herinrichting van de Stationsweg. De bedoeling is dat dit vooijaar al met de uitvoe ring van deze plannen zal wor den begonnen. Daarover zal bin nenkort een afzonderlijke infor matie-avond in de buurt worden belegd. Op dinsdag 14 februari aanstaande organiseert de gemeente een in formatie-avond over het ont- werp-bestemmingsplan in café- restaurant Eigenzorg (Stations weg 29). De buurtvertegenwoor diging zegt dan nog eens te zul len proberen om de gemeente van een aantal voornemens af te houden. B en W zullen het plan na deze vergadering vaststellen. Vervolgens moet het vóór 1 maart aanstaande ter visie wor den gelegd. Tijdens de maand dat het ter visie ligt kan men be zwaarschriften tegen het plan in dienen. LEIDEN - De bespreking van de nota migranten door de Leidse politiek is gisteravond uitge mond in een discussie tussen enerzijds de Socialistiese Partij (SP) en anderzijds alle andere raadsfracties. Van PSP tot WD vielen de partijen over de opvat ting van raadslid Vergeer dat buitenlanders een duidelijke keus moeten maken: "Ofwel te rugkeren naar het eigen land met behoud van de bestaanszeker heid die ze in Nederland hebben, ófwel in Nederland blijven en zich helemaal aanpassen aan de Nederlandse leefgewoonten". De andere partijen én de druk bezet te publieke tribune kantten zich fel tegen deze uitlating. Daarmee werd de discussie eigen lijk verplaatst van de nota mi granten naar een brochure die de SP eens heeft uitgebracht over Turken en Marokkanen in Ne derland. In elk geval konden de raadscommissies gisteravond niet tot een afronding komen van de discussie over de nota mi granten. Die zal e#n andere keer dan ook worden voortgezet. Wel werd gisteravond duidelijk dat een meerderheid van de Leidse gemeenteraad met spanning wacht op een nota van de ge meente over de bestrijding van discriminatie. Ook werd aange drongen op de al aangekondigde nota over Surinamers in Leiden. Zowel WD als PvdA was er ver der op dat de gemeente beter ac- tivitéiten ter emancipatie van de buitenlanders kan subsidiëren dan de zelforganisaties van bui tenlanders. De PvdA vond dat er daarbij vooral aandacht voor de buitenlandse vrouw moet zijn. Raadslid Van Akkeren (CDA) stel de dat de gemeente met name de nadruk moet leggen op het leren van de Nederlandse taal door de buitenlanders. PSP en PPR pleitten voor een apart beleid voor de buitenlandse jongeren. Ook vonden zij dat de nota mi granten te weinig aandacht heeft voor het feit dat Marokkanen en Turken vaak onder druk kunnen staan van de regering van hun land. "Daarom zijn wij ook tegen een inspraakcommissie waarin alle buitenlandse zelforganisa ties zitten. Want niet alle organi saties zijn even democratisch". De Vries (WD) stelde voor om ten behoeve van de inspraak een zo genaamde 'adviesraad' in het le ven te roepen. Buitenlandse or ganisaties zouden pas na twee jaar in die raad zitting kunnen nemen, en dan alleen nog wan neer de rest van de adviesraad daartoe beslist. Ten slotte vroe gen verschillende partijen gister avond om meer aandacht voor het vluchtelingenbeleid. dan lees je een recensie van het Key Town Festival waarin de journalist zich veronderschul- digt omdat hij helemaal niets van jazz afweet. Daar word ik dus absoluut helemaal niet goed van". Duke of Jazzard (2) Dirk Wansink (40) vestigde zich ruim vier jaar geleden in The Duke, op de hoek van de Oude Singel en de Nieuwe Beesten markt. "Daarvoor ben ik van alles geweest. Ik heb in de postzegels gezeten, in het glas, noem maar op. Wel heb ik al tijd voor mezelf gewerkt. Sinds mijn twintigste ben ik een fa natiek jazz-man. Deze zaak is dan ook van de allereerste dag af een jazz-café geweest. Rob Agerbeek heeft met zijn trio de opening verricht". De laatste jaren is het leven van Wansink nog nadrukkelijker dan voorheen om de jazz gaan draaien. "Ik moet natuurlijk mijzelf en mij gezin in leven houden, maar ik durf rustig te zeggen dat ik in de eerste plaats jazz-man ben en dan pas zakenman. Alles kan hier. Ik heb elke dag muzikanten in huis om te oefenen. Ik arran geer alleen een band voor vrij dag- en zaterdagavond. Maar alle andere avonden is hier ook levende muziek. Dat regelen de muzikanten onderling zelf. Dan spelen ze voor een biertje. Afgelopen zondagavond had ik nog een jam-sessie. Stonden er op een gegeven moment vijf entwintig gasten voor het po dium te dringen om te kunnen spelen". Wansink zegt zichzelf noodge dwongen de rol van spreek buis van de Lejdse jazz-musici te hebben toebedeeld. "De meeste jongens willen gewoon zoveel mogelijk spelen en zijn te bescheiden om zelf de publi citeit te zoeken. Maar zolang ze geen publiciteit krijgen, kun nen ze natuurlijk ook niet spe len. Behalve hier dan. Vandaar dat ik heb besloten om eens flink m'n scheur open te trek ken om de boel een beetje wak ker te schreeuwen. Want hier in Leiden gaan ze na afloop van de jazz-week allemaal weer lekker rustig een jaartje sla pen. En daar kan ik dus met m'n pet niet by, want als je écht van jazz houdt dan hou je er niet alleen in de jazz-week In The Duke is het volgens Wan sink elke dag Keytown. "Er zit ten hier op een doordeweekse dag vaak tachtig, negentig mensen binnen. Muzikanten en de echte jazz-liefhebbers dus. En tussen die muzikanten zitten echt de meest waanzin nige talenten. Ik zal niet bewe ren dat Leiden op dit moment dé jazz-stad van Nederland is, maar we zijn wel hard op weg om dat over een paar jaar te worden. Als tenminste het ta lent de kans krijgt zich te ont plooien. Kijk, 'Jazz on sunday' draag ik een warm hart toe, maar dat comité organiseert per jaar evenveel concerten als ik er hier in een week heb. Ver der heb je dan nog Hot House in het LVC, maar dan is het af gelopen. Er staan in Leiden prachtige openbare gebouwen. Maar er kan niets georgani seerd worden. Behalve dan zo'n jazz-week, omdat daar toe vallig een paar mensen achter zitten die nogal wat invloed hebben. Ze moeten hier in Lei den een keer hun ogen open doen, de zaaleigenaren, de journalisten, de organisatoren en ga zo maar door. Misschien wonen hier in de stad wel een paar honderd jazz-muzikanten, onder wie zeer veel jonge en geweldige talenten. En die moeten de ruimte en de aan dacht krijgen die ze verdie nen". J.V Duke of Jazzard (3) Dirk Wansink heeft z'n gezicht wat opgepoetst: "Ik lach wel, maar eigenlijk kan ik wel janken".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3