Toekomst bedrijfsleven niet slecht Visserij school Katwijk trekt meer leerlingen Verder zoeken naar mogelijkheden tot verlichting lasten van minima Proef 'drijvende' wegen in Boskoop Conclusie na regionaal economisch onderzoek in streek Tennisbanen 'goed plan' VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 Streek Rijnsburgse CDA'er G. Verheij: RIJNSBURG - Het CDA- commissielid G. Verheij is teleurgesteld over de nota van burgemeester en wet houders van Rijnsburg waarin wordt opgesomd wat de mogelijkheden en onmogelijkheden zyn om iets extra's te doen voor mensen met de laagste in komens. Die nota heeft het Rijnsburgse col lege samengesteld nadat eind vo rig jaar bij de algemene beschou wingen verschillende politieke partijen er op hadden aange drongen een extra eenmalige uit kering te geven aan deze zoge naamde 'minima'. B en W komen in die nota nu tot de conclusie dat de gemeente weinig moge lijkheden dit heeft dit te doen door bepalingen en voorschrif ten van de overheid. B en W blijven overigens wel door gaan met, wat zij noemen, de in dividuele aanpak. Dat wil zeg gen: samen met i wat voor reden dan ook in finan ciële en maatschappelijke pro blemen zijn gekomen, van geval tot geval zoeken naar oplossin gen. Goede weg Verheij vindt, net als de overige le den van de commissie, dat de ge meente met die individuele aanpak op de goede weg is en er mee moet doorgaan. Hij had ech ter ook graag gezien dat de ge meente in het algemeen iets ex tra's voor de minima zou hebben gedaan. Verheij kreeg uit de nota van B en W de indruk dat zij de discussie over het extraatje wil len sluiten door louter en alleen op te sommen wat niet mogelijk Het CDA-commissielid verklaarde dat hij heeft begrepen van verte genwoordigers van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) dat als er werkelijk wordt gezocht naar mogelijkhe den iets extra's te doen, die ook wel te vinden zijn. Zelf had hij al enkele suggesties. Die wilde hij echter niet in de openbare verga dering van de commissie kwijt omdat dan misschien weer ver wachtingen worden gewekt die misschien niet kunnen worden waargemaakt. Overigens wilde Verheij nog geen standpunt van zijn partij laten horen over de inhoud van de no ta. Eerst wil hij met zijn partijle den hierover om de tafel gaan zit ten. De andere commissieleden legden zich neer bij de nota van het col lege. Wel drongen zij er op aan dat de gemeente nog meer be kendheid geeft aan de mogelijk heid tot kwijtschelding van be lastingen. Commercie Wethouder J.C.J. van der Meij vindt nog altijd dat het beleid rond de mensen met de laagste inkomens een zaak van het rijk is. Verder waarschuwde hij er voor dat de gemeente zich op glad ijs kan begeven als zij extra uitkeringen doet. Hij beloofde te onderzoeken of de voorlichting naar de burgers over kwijtschel ding van belastingen eventueel kan worden verbeterd. Het WD-com missielid K. Brul zei dat het wel lijkt of de zorg om de minima een politiek modever schijnsel is. Brul vindt dit met name van het optreden van de Rijnsburgse RPF eind vorig jaar tijdens de algemene beschou wingen. Die partij stemde toen tegen de verhoging van de onroe- rend-goedbelasting omdat het water de mensen met de laagste inkomens dan helemaal tot de lippen zou stijgen. Brul vindt dat dit "riekt naar poli tieke commercie". Vooral ook omdat de RPF destijds geen op lossingen heeft aangedragen om de verhoging van de onroerend- goedbelasting te vermijden. D. Oudshoorn (RPF) ontkende dat de zorg van zijn partij voor de so ciale minima een modeverschijn sel is. "Als we op deze manier re clame voor onze politieke rich ting zouden moeten maken, was ik vandaag nog raadslid af', al dus Oudshoorn. Wethouder J.C.J. van der Meij: "Gemeente moet zich niet op glad ijs begeven...". (archieffoto) G. Verheij (CDA): "Het lijkt of het college de disaissie wil eindigen". (archieffoto) Regionale televisie niet populair in Rijnsburg RIJNSBURG - De gemeente raadscommissie financiën van de gemeente Rijnsburg is voor alsnog niet erg enthousiast over de plannen van de Werkgroep Omroep Leiden voor regionale radio en kabeltelevisie. De com missieleden willen voorlopig de kat uit de boom kijken en de ont wikkelingen op zich af laten ko men, zo bleek gisteren tijdens de vergadering van de commissie fi- De commissieleden zijn bang dat regionale radio en televisie nogal wat extra kosten met zich mee zullen brengen voor de bevol king. Vooral ook omdat volgens de medianota niet is toegestaan dat de commercie wordt toegela ten bij dit soort omroepen. Zou dat wel gebeuren, dan is het RPF-commissielid D. Ouds hoorn weer bang dat de regiona le pers zware klappen krijgt en die wil hij toch ook weer niet kwijt. J. de Mooij (PvdA) ver klaarde ronduit dat regionale ra dio en televisie wat hem betreft niet hoeft. De commissie wil verder dat wordt onderzocht wat de behoefte is onder de Rijnsburgse bevolking aan een regionale omroep. DUIN- EN BOLLEN STREEK - De toekomst van het bedrijfsleven en daaraan gekoppeld de werkgelegenheid in de duin- en bollenstreek, ziet er zeker niet slecht uit. Maar voor versterking er van is een groot aantal maatregelen noodzake lijk. Wat dat betreft is het bedrijfsleven binnen het gebied van het Samen werkingsorgaan Bolllen- steek echter in grote mate afhankelijk van medewer king van de hogere over heden. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van een onderzoek dat het afgelopen half jaar is gehouden door het Amersfoortse bureau 'Frons', een instituut dat in op- door Henk van der Post dracht van de .Kamer van Koop handel en Fabrieken, de provin cie en het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek de economie van de regio heeft bestudeerd. Het onderzoek heeft 180.000 gul den gekost. De kosten zijn in ge lijkelijk verdeeld over de drie ge noemde opdrachtgevers. Voorafgaand aan het eindrapport, dat vandaag officieel is gepresen teerd tijdens een bijeenkomst op het kantoor van de Kamer van Koophandel en - Fabrieken in Rijnland aan de Stationsweg in Leiden, zijn reeds drie rapporten verschenen. Die gingen over de belangrijkste pijlers van de re gionale economie': het toerisme, de bloemen en de bollen en het bedrijfsleven in het algemeen. Het onderzoeksgebied strekte zich uit over de gemeenten Hille- gom, Lisse, Sassenheim, War mond, Voorhout, Noordwijker- hout, Noordwijk, Katwijk, Rijns burg en Valkenburg. Toerisme Het meest onzeker is de toekomst van het toerisme in de duin- en bollenstreek, zo concluderen de samenstellers van het eindrap port van het regionaal-econo misch structuuronderzoek. Het is niet geheel te voorspellen hoe het toerisme zich zal ontwikke len. Voor Nederlanders geldt dat vakantietrips thans worden ge kenmerkt door 'minder duur en minder ver'. Aannemelijk lijkt dat meer mensen in eigen land op vakantie gaan, maar ook daar voor is er minder geld beschik baar en de economische crisis gaat zeker ook niet voorbij aan buitenlandse toeristen. De vraag dringt zich dan op of de toename van het binnenlandse toerisme in totaliteit ook werkelijk zal leiden tot grotere uitgaven op dat terrein. Wel is er, zo stellen de onderzoekers vast, de haalbaarheid van een vismeel- fabriek in Katwijk. Nu gaan aan zienlijke hoeveelheden visafval voor verwerking de grens over. Momenteel worden de mogelijk heden overwogen voor vestiging van een Nederlandse vismeelfa- briek. Katwijk is als vestigings plaats zeker te overwegen, me- de samenstellers van de i Er zijn tal van knelpunten in de verbindingen tussen de duin- en bollenstreek en de omliggende gebieden. Een ervan is de weg door Valkenburg en het kruispunt Haagsche Schouw. Er zijn plannen een omleidingsweg aan te leggen. in toenemende mate onder meer belangstelling voor goedkope re creatie, dagtoerisme en speciale arrangementen bestaande uit een aanbod van tal van beziens waardigheden uit de regio. In het rapport doet het bureau Frons tal van aanbevelingen om het toerisme te versterken. Be langrijk is het verbeteren van de verbindingen met de duin- en bollenstreek. Maar dat is eigen lijk een eerste voorwaarde voor versterking van de economie van de duin- en bollenstreek in het algemeen. Al jaren wordt bij voorbeeld aangedrongen op een betere verbinding met het oos ten, zowel ter hoogte van Nieuw- Vennep als via Leiden en Al phen. Er is daarnaast zo constateert het bureau wel degelijk behoefte aan een haven voor zeezeilers tussen IJmuiden en Scheveningen. En die haven kan best komen in Katwijk, menen de schrijvers van het eindrapport. Dat onder werp is al eerder onderwerp van studie geweest. Aanvankelijk werden de kosten van aanleg ge schat op 30.miljoen gulden. Late re calculaties kwamen uit op 7 miljoen gulden. Voorts bestaan mogelijkheden voor de aanleg van nog een bungalowpark. Daartoe bestaan overigens al plannen in Hillegom. De samenstellers van het rapport adviseren ook tot een gezamen lijke aanpak van de promotie van de duin- en bollenstreek. De VW's in de regio zouden meer moeten samenwerken en in plaats van het 'verkopen' van de afzonderlijke plaatsen, de gehele regio moeten aanprijzen in bin nen- en buitenland. Tuinbouw Een deel van de conclusies en ad viezen van de samenstellers van het rapport is bepaald niet nieuw. Dat geldt bijvoorbeeld voor de aanleg van bepaalde we gen die al jaren op het program ma staan maar vaak als gevolg van geldgebrek naar later wor den verschoven. En juist de aan leg van wegen blijkt bij verster king van de drie onderzochte sectoren veelal van essentieel be lang. Ook voor wat betreft de bloemen en bollenteelt worden adviezen uitgebracht die min of meer zijn achterhaald, onder meer ten aan zien van de bouw van kassen. De onderzoekers houden een plei dooi voor het stimuleren van ex perimenten onder meer op het gebied van de zogenaamde eta geteelt. Dat levert namelijk een aanzienlijk besparing op omdat door stapeling meer produkten kunhen worden gekweekt in de zelfde ruimte. De samenwerking tussen het on derwijs en het bedrijfsleven dient te worden bevorderd en (archieffoto) het is noodzakelijk dat er een op leiding komt op MBO-niveau ge richt op management en com mercie in het bollenbedrijf. De afstand tussen onderwijs en praktijk moet zo klein mogelijk blijven. Volgens de samenstel lers van het eindrapport moet de praktijkervaring van scholieren op tuinbouwscholen in de regio worden bevorderd. Voorts staan in het rapport tal van adviezen te lezen op technisch gebied, onder meer ten aanzien van gas en elektriciteit. Garantie sommen dienen te worden be perkt. Daarover is de laatste ja ren nogal wat te doen geweest. Uit angst voor faillissementen vraagt het energiebedrijf hoge garantiesommen voor levering van gas, die voor het bedrijfsle ven maar moeilijk zijn op te brengen. Met name het stichten van nieuwe bedrijven wordt er door belemmerd. Visserij Ook voor het versterken van activi teiten op het gebied van de visse rij is het noodzakelijk dat verbin dingen worden verbeterd. Van belang is met name de aanleg van de zogenaamde provinciale weg 4 van Katwijk (SI) naar Lei den, aansluitend op de nog aan te leggen rijksweg 11 naar Alphen aan den Rijn. De verbinding tus sen Leiden en Katwijk zou kun nen worden verbeterd door het invoeren van een zogenaamde 'groene golf bij verkeerslichten in Katwijk aan den Rijn en Rijns burg. De verbinding tussen IJ muiden (visafslag en thuishaven van veel Katwijkse visserssche pen) en Katwijk moet worden verbeterd. In de nota wordt gepleit voor een regionaal bedrijventerrein, di rect gelegen aan de snelweg door de duin- en bollenstreek, de rijksweg Amsterdam-Den Haag centrum. Sassenheim voldoet aan de beste voorwaarden, maar als een goede verbinding met het oosten tot stand komt komen ook Hillegom en Lisse in aan merking. Universiteit Het verdient aanbeveling de sa menwerking tussen het bedrijfs leven en de Rijksuniversiteit in Leiden te verbeteren. De oprich ting van een 'Academisch Bedrij ven Centrum' is thans in voorbe reiding. Daar kan in de toekomst ruimte worden gehuurd voor het verrichten van onderzoek op tal van terreinen. Over het algemeen vinden de sa menstellers van de nota dat re gels en voorschriften ten aanzien van vestiging van bedrijven zou den moeten worden versoepeld. Maar wat dat betreft kunnen de gemeenten niet afzonderlijk han delen, omdat een belangrijk deel daarvan is opgelegd door de rijksoverheid. BOSKOOP - In Boskoop komt een nieuwe type weg dek te liggen dat, zo is de verwachting, niet of nau welijks zal verzakken. Het gaat hier om een wegdek dat uitermate is geschikt voor drassige bodems. Voor het eerst in Nederland zal dit speciale wegdek in Boskoop in de praktijk worden toegepast. Traditio neel aangelegde wegen ver zakken namelijk op een dergelijke ondergrond en kosten de gemeente han denvol geld aan onder houd. ge gedeelten van het terrein liggen zo laag dat we daar met een extra onderlaag van tem pex gaan werken. Dat is nog nooit in Nederland gebeurd, j Wel is deze manier van werken toepast in Scandinavische lan den als Noorwegen en Zwe den". Het is de bedoeling dat dit jaar wordt begonnen met de aanleg van de wegen. De totale kosten van het wegenstelsel bedragen naar schatting een kleine mil joen gulden. Dammen Het blijft niet alleen bij de we gen. Op het proefstation zullen tevens acht dammen worden aangelegd. Eén van deze dam men, wordt een heel bijzonde re. Voor deze dam wordt name lijk gebruik gemaakt van de combinatie van rijshout (tak ken en twijgen van wilgen en andere taaie houtsoorten) met schuimbeton. Ook hiervoor geldt hetzelfde als voor de we gen. De dam verzakt niet. De provincie Zuid-Holland heeft overigens belangstelling ge toond voor deze bijzondere dam en voor de aanleg een sub sidie van 9000 gulden toege zegd. Tevens is het provinciaal bestuur van plan geld te ver strekken voor een tweejarig onderzoek naar de kwaliteit de dam combinatie is lichter dan de Al met al zou dit nieuwe type Het nieuwe wegdek zal worden gebruikt bij de aanleg van de wegen op het nieuwe proefsta tion voor de sierteelt in Bos koop. Het gaat hier volgens W. Schutte van het Boskoopse proefstation om 'schuimbe ton'. "Met behulp van eeh che misch middel wordt beton als het ware 'opgeklopt' waardoor het volume van een kubieke meter beton toeneemt tot vier kubieke meter", vertelt Schut te. De wegen van het proefstation krijgen een ondergrond van veertig centimeter schuimbe ton. Daarover wordt volgens Schutte nog eens tien centime ter normaal beton gestort. De- veenbodem in Boskoop, over een normaal wegdek een hele zware vracht rijdt, dan zakt het wegdek in. Het weg dek moet dan worden geëgali seerd of opgehoogd. Het nieu we type wegdek zal onder een echt zware vracht ook wel ver zakken, maar bij wijze van spreken weer boven komen drijven. Met het nieuwe type wegdek is al op zijn bruikbaarheid getest In de gemeente Zegveld is een stukje proefwegdek gestort, dat de testen volgens Schutte Tempex Behalve met schuimbeton als ondergrond voor het wegdek, zal op bepaalde gedeelten van het wegenstelsel ook worden gewerkt met tempex. "Sommi- wegdek misschien komst kunnen zijn voor ge meenten die te kampen heb ben met drassige bodems. De Boskoop is daar een goed voor beeld van. Het onderhoud aan de verzakkende wegen brengt de gemeente jaar in jaar uit in grote financiële moeilijkhe den. J. Zegers van de dienst openbare werken in Boskoop: "Het zou mooi zijn, als dit type wegdek Boskoop uit de problemen zou kunnen helpen. Maar wy wachten de resultaten af. Aan openbare wegen worden na melijk veel hogere eisen ge steld dan aan wegen op een be drijfsterrein. Het is de vraag of dit wegdek deze kwaliteit heeft. We zullen de bevindin gen in ieder geval volgen". Diploma ook aan de wal gewild NOORDWIJK - Het plan van het bestuur van Het Bollenbad om vijf tennisbanen bij het Noord- wijkse zwembad te laten aanleg gen, is gisteren enthousiast ont vangen door de gemeenteraads commissie voor welzijn. Een par ticulier wil de banen op eigen kosten aanleggen zodat het zwembad geen financieel risico loopt maar jaarlijks wel 27.000 gulden aan pacht ontvangt. "Een schitterend plan", zo merkte het D'66-commissielid A. van Rijnberk op. Wel bestaat er bij enige commissieleden de vrees dat er een concurrentiestrijd tus sen verschillende verenigingen zal losbranden. Volgens Van Rijnberk zijn er al eerder plan nen geweest voor de aanleg van iets dergelijks. De initiatiefne mers zouden echter door de ge meente met een kluitje in het riet zijn gestuurd. KATWIJK - De School voor de Zeevisvaart in Katwijk heeft een goed jaar achter de rug. Het aantal leerlingen (120) was groter dan in voorgaande jaren en de activiteiten werden uitgebreid. Een en ander is te lezen in het jaarverslag van de school over 1983. "De mensen zien steeds meer in dat hier een volwaardige school staat. Een school die is gericht op het lager- en middelbaar be roepsonderwijs. Dat is wel eens anders geweest. Toen geloofde men niet meer in het visserij-on derwijs. Maar gelukkig is die tijd voorbij. Voor het komend schooljaar verwacht ik minstens zoveel leerlingen als dit jaar", zegt schooldirecteur C. van Bee- len. Van de in totaal 120 leerlingen van de school voor de Zeevisvaart kwamen er vorig jaar niet min der 95 uit Katwijk zelf. Overigens zorgt Katwijk traditiegetrouw voor de grootste 'aanvoer' van leerlingen. Het tij keerde voor de school in 1980 definitief. Voor die tijd nam het leerlingenbestand alleen maar af. De thans grotere interes se voor de school is niet alleen een gevolg van de vrij goede vooruitzichten voor wat betreft de werkgelegenheid in de visse rij. De kennis die wordt opge daan is ook in het bedrijfsleven aan de wal gewild, zo blykt uit het jaarverslag. Toch leidt de School voor de Zee visvaart in eerste instantie leer lingen op voor de visserij. Dat is dat ook de reden, aldus het ver slag, dat de contacten met de vis serijbedrijven stevig worden on derhouden en dat er voortdu rend wordt ingespeeld op nieu we technieken. De samenhang tussen het onder wijs en het bedrijfsleven wordt nog eens aangetoond door cijfers gepubliceerd in het rapport over de visserij dat is verschenen in het kader van het economisch structuur-onderzoek voor de bol lenstreek. Daaruit blijkt dat in Katwijk 1220 arbeidsplaatsen met de visserij zijn verbonden. De School voor de Zeevisvaart is gehuisvest aan de Sluisweg. Hoewel door de groei van het aantal leerlingen door Van Bee- len ooit wel eens is gedacht aan een verhuizing, zit die er voorlo pig niet in. De directeur beseft dat deze wens in deze tijd van be zuinigingen niet in vervulling kan gaan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21