LEIDSCH DAGBLAD Andropov overleden Alp Noodweer in en 'Geen geld voor bodemsanering' Centraal Comité bevestigt geruchten: ONTHUTSEND Wateroverlast Limburg houdt aan bedrijfsauto rai VOLVO VLIETWIJK Voorschoten les Computer voor kleuters Handelscentrum voor sierteelt naar Leiden [SPIEm [ifODETOPPER VAH HU VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37317 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Vooftel nrs zie colofon SARAJEVO (GPD) - Het onerva ren personeel van de olympi sche ijsbaan heeft vanmorgen een grote blunder begaan waar door de 500 meter voor dames en heren geen doorgang kon vinden. Een half uur voordat de dames zouden beginnen, is er water op het ijs gedeponeerd terwijl het sneeuwde. De gevol gen waren desastreus, want de toplaag van het ijs veranderde in drab. De hevige sneeuwval in Sarajevo was op zich geen beletsel de schaatswedstrijden te laten doorgaan. Het sneeuwvrij van de baan met handschuivers zou voldoende zijn geweest. De Joegoslaven sloegen adviezen van coaches en de directeur van de ijsbaan van Inzeil, Gerd Zim- mermann, in de wind. Ze wil den met alle geweld de gleuven wegwerken die nog in het ijs za ten van de 1500 meter van don derdag. „Zoiets moet je 's nachts doen en niet vlak voor een wedstrijd, want als het sneeuwt is het stom om te gaan dweilen", al dus de Nederlandse sprintcoach Gauke Nijholt, die geenszins verbaasd was over de verkeerde ijsbehandeling. „Er is geen goede apparatuur aan wezig en ze zijn hier zo eigen wijs als de pest. Ze willen alles zelf doen", aldus Nijholt, die zijn rijders naar het olympisch dorp terugstuurde. „Toen wij hier vanmorgen kwamen was het ijs nog goed en moet je nu eens zien. Volgens mij duurt het wel twaalf uur voordat je weer een goede ijsvloer hebt". Sneeuw- lawine op auto weg bij Innsbruck INNSBRUCK- Vijf mensen kwamen om het leven toen een la wine bij Innsbruck op een autoweg neerkwo.m. Red dingsploegen waren lange tijd. in touw om de slachtoffers uit te graven, (foto AP) MOSKOU (AP/AFP) - De Russische president en partijlei der Joeri Andropov (69) is gistermiddag om tien voor drie overleden. Dit heeft het Centraal Comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie vanmiddag bekendgemaakt. Leen Jongewaard 30 jaar op toneel PAGINA 25 VENLO (ANP/GPD) - Het aantal slachtoffers als gevolg van de slechte weersomstandigheden in grote delen van West-Europa neemt toe. Gisteren kwamen er als gevolg van een reeks lawines in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk 19 mensen om het le ven. Door het aanhoudende noodweer, dat vorige week in het Alpengebied begon, is het do dental op 34 gekomen. In het westen van Oostenrijk begaf in Galtur in Tirol een muur van een herberg het onder het sneeuwgeweld waardoor twee kinderen en een man het leven verloren. In Samnaum vonden een man en drie kinderen de dood toen twee huizen onder de sneeuw werden bedolven. In het Oostenrijkse en Zwitserse Alpengebied woeden sinds drie dagen sneeuwstormen die tien duizenden mensen van de be woonde wereld hebben afgesne den. De wegen naar Vorarlberg zijn afgesloten, waardoor deze Oostenrijkse provincie van de rest van het land is geïsoleerd. In het Zwitserse Zermatt zitten on geveer 20.000 wintersporters vast. In eigen land blijven de gevolgen beperkt tot veel ongemak en gro te materiële schade, als gevolg van de hoge waterstand in Lim burg. De wateroverlast in Lim burg betekent voor veel tuinders langs de Maas een regelrechte ramp. Tal van kassen zijn onder gelopen, waardoor een grote hoe veelheid jonge plantjes zijn ver loren gegaan. De schade aan groenten en bloemen wordt voorlopig geschat op vele miljoe nen. Vanmorgen vroeg zakte het water van de Maas weer wat bij Venlo. In het zuiden van de provincie Limburg is het water in de loop Het officiële Russische persbureau Tass meldde eveneens dat Joeri Andropov "na een langdurige ziekte" is overleden. Na een och tend van speculaties had de Franse minister van buitenland se zaken, Claude Cheysson, in Brussel al melding gemaakt van de dood van de Russische leider. De Russische radio en televisie hadden vanochtend zonder na dere uitleg het programma ge wijzigd en vervangen door klas sieke muziek. Dit duidde er al op dat een belang rijk Russisch politicus was overleden. In de eerste plaats werd gedacht aan Andropov, die al een half jaar niet meer in het openbaar is verschenen. Maar er waren ook vermoedens over de 75-jarige mi nister van defensie, Dmitri Oesti- nov, die deze week om gezond heidsredenen een bezoek aan In dia had afgezegd. Westerse correspondenten die langs het Kremlin, het ministerie van defensie en andere openbare gebouwen waren gereden, zei den geen ongebruikelijke activi teiten te hebben gezien. Joeri Andropov zou, volgens ge ruchten, enige tijd geleden een niertransplantatie hebben onder gaan en aan de beterende hand zijn. Een aanwijzing dat zijn toe stand plotseling achteruit ging, was gisteren de plotselinge te rugkeer "om familieredenen" van zijn zoon Igor uit Stockholm. Igor Andropov maakt deel uit van de Russische delegatie bij de Europese ontwapeningsconfe rentie in de Zweedse hoofdstad. Met ernstige muziek op radio en te levisie wordt de Russische be volking meestal voorbereid op droevig nieuws. Dat was ook het geval in de nacht van 9 novem ber 1982, kort voor de formele overlijdensaankondiging van de toenmalige president en partij- io wauci i»i «c xyj'j leider Leonid Brezjnjev. de nacht verder gezakt. Het leider Joeri Wladimi- prima inruilauto's 01717-5941-4455 Wolkenvelden, ook zon Wolkenvelden maar ook perioden met zon. 's Nachts lichte vorst met mini mumtemperatuur ongeveer min één graad. Middagtemperatuur circa vijf graden. Zwakke veranderlijke wind., 11 februari Zon op: 8.04, onder 17.45 uur. Maan op: 11.43, onder 3.09 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.22 en 22.06 uur, laagwater om 4.54 en 17.26 uur. 9 tlm 18 februari dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tot en met vrij. dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 10,- AMSTERDAM ■"«■i Trein-Toegang-biliellen bij NS-stations (Van een onzer verslaggevers) N1EUWVEEN - De Sint Nico- laasschool in Nieuwveen is een van de eerste scholen in Neder land die computerles geeft aan kleuters. De oudste kleuters (vijfjaar) krijgen sinds de kerst elke week een kwartiertje les van enige 'computermoeders', de al gauw verworven bijnaam van de moeders die de kinde ren begeleiden. Deze moeders hebben zich eerst zelf een jaar tje in de computerkunde ver diept. De apparatuur is voor een groot deel gekocht van geld dat is verkregen door een oud papie rinzamelingsactie van de school, het schoolbestuur heeft de rest bijgelegd. Volgens Trudy Gordijn, de hoofdleidster van de kleuteraf deling reageren de kleuters erg enthousiast. "Maar het is na tuurlijk nog allemaal erg einde van de overlast lijkt hier ii zicht. De kerkdorpen Borgharen en Itteren, die het grootste deel van de week voor de buitenwe reld waren afgesloten zijn weer bereikbaar geworden. Ook in België en Duitsland is de wate roverlast groot. In Limburg in de Bondsrepubliek moest de brand weer ongeveer 50 mensen eva cueren uit hun woningen. In het Belgische Dinant is de telefoon en elektriciteit afgesneden. (zie verder pagina 5) Kelly, Harold en Mark, krijgen computerles van Marjan van der Aar en Ans Brouwers (links), twee 'computermoeders'. (Foto Wlm Dljkmai nieuw voor ze, misschien vin den ze er na een maand of drie, vier wel niets meer aan." De computer wordt gebruikt als educatief hulpmiddel. De kin deren krijgen rekenles via de computer, maar ook opdrach ten in de trant van: zet de vijf vierkantjes die je ziet, van groot naar klein. De concentra tie van de kleuters tijdens de computerles is groot, vindt Trudy Gordijn. "We deden der gelijke opdrachten ook wel schriftelijk, maar dit vinden ze veel interessanter". Ook de ou ders zijn zeer enthousiast. Ze hebben grif gebruikt gemaakt van de uitnodiging een keertje te komen kijken. Deze proef met computerles aan kleuters gaat voorlopig een jaar duren. 'Rakettenbesluit niet uitgesteld' PAGINA 5 'Pakistan kan nu atoombom maken' PAGINA 7 Sterke opleving protectionisme PAGINA 9 Protest van elf gemeenten rowitsj Andropov, die op 12 no vember 1982 Leonid Brezjnjev opvolgde, wist in korte tijd de macht aan zich te trekken. Ruim een half jaar na het overlijden van Brezjnjev bekleedde Andro pov al de drie functies van zijn voorganger: naast partijleider werd hij in een korte periode staatshoofd en voorzitter van de defensieraad. Dat is opmerkelijk omdat het Brezjnjev jaren kostte voordat hij die posities in han den kreeg. (zie ook pagina 17) (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Elf gemeenten in deze regio hebben bij de provincie Zuid-Holland protest aangete kend tegen de hoge kosten die zij moeten opbrengen voor het sa neren van vervuilde stukken grond. Geld dat zij niet kunnen missen, schrijven zij Gedepu teerde Staten. De 'elf voorspel len dat zij hierdoor in 'ernstig fi nanciële problemen' dreigen te komen. De gemeenten waar het om gaat zijn: Alphen, Bodegraven, Kou dekerk, Leimuiden, Lisse, Noordwijk, Sassenheim, Ter Aar, Voorschoten, Warmond en Wassenaar. Katwijk, waar dit jaar nog drie vervuilde plaatsen moeten worden aangepakt, heeft geen bezwaar laten horen. Het provinciebestuur heeft minis ter Winsemius (milieubeheer), aan wie het bodemsaneringsplan 1984-1992 ter goedkeuring is voorgelegd, erop gewezen dat de sanering voor sommige gemeen ten een knellend probleem is. Gedeputeerde Staten hebben de gemeenten laten weten dat zij via LEIDEN - Het wereldhandels centrum voor sierteeltproduk- ten zal zich definitief vestigen in Leiden. Met de nu nog in Den Haag gevestigde Vereniging van Bloemenveilingen en de redacties van drie vakbladen op het gebied van de sierteelt wordt het centrum onderge bracht in een kantoorcomplex aan de Plesmanlaan. Het vorig jaar opgerichte wereld handelscentrum heeft als be langrijkste taak informatie te geven aan bedrijven in binnen- en buitenland. Het is aangeslo ten bij internationale organisa ties op hetzelfde terrein. Ver wacht wordt dat het centrum zich in maart in Leiden zal ves tigen. de rechter kunnen proberen de kosten op het rijk te verhalen. Op grond van de interimwet bo demsanering is een gemeente verplicht voor elke sanering of daaraan voorafgaand onderzoek een tientje per inwoner te beta len tot een maximumbedrag van 200.000 gulden plus tien procent van de meerkosten. Het rijk be taalt de rest. Woordvoerder Vonk van de ge meente Ter Aar: 'Wat hier ge beurt is afschuiven van de lasten naar de lagere overheid. Dat is niet terecht. Geld kun je maar een keer uitgeven. Zo'n bedrag gaat wel ten koste van andere za ken'. Dat het rijk de gemeente voor de kosten laat opdraaien kan wel eens tot onaangename conse quenties leiden, meent loco-se cretaris Verheule van de ge meente Katwijk. 'Als een dorp vermoedt dat er wat gif in de grond zit maar er geen geld voor over heeft om dit eruit te halen, houdt het gewoon zijn mond. Ik wil niet zeggen dat het gebeurt, maar het kan. Dat zou de volks gezondheid in gevaar kunnen brengen'. Het Centraal Planbu reau heeft met onthut sende cijfers aange toond -dat het kabinet-Lubbers het roer drastisch zal moeten wenden wil er op middellange termijn spra ke zijn van een economisch her stel. Bij een voortzetting van het huidige kabinetsbeleid zal de werk loosheid toenemen tot ruim één miljoen in 1987, nieuwe investerin gen zullen nagenoeg uitblijven en het financieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) zal in de komende drie jaar slechts met een half procent dalen, als het al niet licht stijgt. Het is verleidelijk de jongste cijfers van het Planbureau mee te voeren in een soort triomf over het grote ongelijk van het kabinet. Maar de ernst van de situatie geeft daartoe allerminst aanleiding. Waar het om gaat is dat de werkloosheid onrust barend toeneemt en dat de uitzicht loosheid van vooral jongeren met de dag groter wordt. Uit de cijfers van het Planbureau kan worden afgeleid dat een politiek van ingrijpende bezuinigingen daarin geen verandering brengt. Ambtenaren en uitkeringsgerech tigden leveren op middellange ter mijn een groot deel van hun koop kracht in. Dat leidt tot onderbeste ding, waardoor investeringen nage noeg uitblijven en de werkloosheid blijft toenemen. Het kabinet heeft zo ongeveer gans de natie getrotseerd om duidelijk te maken dat het heilig gelooft in het oude recept van een verkleining van het overheidstekort in combi natie met een lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Een aantal be windslieden, onder wie premier Lubbers, zag onlangs zelfs tekenen aan de horizon die erop zouden wij zen dat het beleid vruchten begon af te werpen. De cijfers van het Planbureau vormen het trieste be wijs van het tegendeel en lijken de opposanten van het kabinet gelijk te geven. De sleutelrol die het bedrijfsleven was toegedicht, blijkt minder promi nent dan het kabinet had gedacht. In plaats van investeringen is er sprake van een toenemende kapi- taalvlucht over de grenzen, waar door het bedrijfsleven in een onbe doelde positie is komen te verke ren, namelijk als belegger in het buitenland. Daaruit blijkt dat de middelen van de overheid om het bedrijfsleven te sturen, uiterst be perkt zijn, als ze al niet ontbreken. Het meest wrange gegeven in de cij fers van het Planbureau is echter dat het financieringstekort nauwe lijks zal afnemen. Het terugdringen van dit tekort heeft in het kabinets beleid steeds voorop gestaan en diende ook als rechtvaardiging voor de forse bezuinigingen in de (semi-)overheidssector. De ramin gen van het Planbureau, in al hun betrekkelijkheid, versterken de in druk dat de inmiddels uitgevoerde bezuinigingen weinig zinvol zijn ge weest, en vooral dat het kabinet ten onrechte zoveel weerstand heeft opgeroepen in de samenleving. Het kabinet heeft voortdurend vast gehouden aan een harde koers zonder zich ook maar enigszins te storen aan goedwillende alternatie ven van bijvoorbeeld de FNV, de PvdA en economen van naam, zo als Schouten. Er is buiten het Cats- huis aangedrongen op stimulering van het bedrijfsleven door middel van overheidsinvesteringen en ver regaande arbeidstijdverkorting. Maar het kabinet heeft die gelui den, zoals nu blijkt ten onrechte, getrotseerd. Het wordt hoog tijd dat de ploeg van Lubbers de oren eens wat wijder openzet en de samenle ving wat meer gaat betrekken bij een politiek die voor alles gericht moet zijn op dat immense pro bleem van de werkloosheid. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Wit leder basketbalschoen. I Maten 35 t/m 46. Winkelprijs 59,95 Bristolprijs. 45, - alléén vandaag en morgen lange Gracht 5 - leiden MM J (naast de Oigros) iel 071 - 142864

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1