'Tenminste één film per jaar afleveren' 'Rotterdam' groeit en bewaart toch kwaliteit jrli tv Televisie VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 ^Hllk ''"I 'Schatjes!'; regie: Ruud van Hemert; hoofdrollen: Peter Faber, Geert de Jong en Akkemay; thea ter: Lido 1, Leiden en Euro 12, Alphen; 16 jaar iiiiiiiiiiiiiiimiiiimmmiiiii Hoe zou Willy van rtemert het va derschap hebben doorstaan? Zou de regisseur van zulke brave tv-stukken als 'Bartje' net zo ge kweld zijn als piloot John Gis- berts in 'Schatjes!'. Ruud van Hemert, maker van 'Schatjes!' èn zoon van Willy, moet dat mateloze getart van het ouderlijk gezag toch èrgens on der de knie hebben gekregen. Als er ooit sprake was van een generatiekloof, dan is het wel in 'Schatjes!'. Het hele gezin Gis- berts, daar draait het in deze film om, tuimelt er in. Bleef het verzet van Bartje nog be perkt tot het weigeren van brui ne bonen ('Ik bid nie voor bruu- ne boon'n', sprak het knaapje ferm), de agressie van Thijs en Madeion Gisberts kent geen en kele grens. Pa's auto gaat er aan, ma's vriendje wordt afgepikt en ten slotte wordt zelfs achter bos sen prikkeldraad een eigen staatje in de achtertuin gesticht. Volgens cameraman Theo van der Sande rekent Ruud van Hemert met 'Schatjes' in één klap af met het oeuvre van zijn vader. Een soort vadermoord op celluloid. Het is mogelijk, mij lijkt het wat ver gezocht. Het aardige van de ze zwarte komedie is echter wel dat de raampjes van het Holland- De kinderen krijgen daar lucht lemen gepaste maatrege len. Waarna de zaak echt kan es caleren. Madeion (Akkermay) neemt broertje Valentijn (Olivier Somer) in bescherming voor het vaderlijke geweld. se kleinburgerlijke drama eens lekker tegen elkaar worden opengezet. 'Schatjes!' is een, Van Hemert zegt dat zelf ook, op Amerikaanse leest geschoeide film. Geen gep sychologiseer, maar veel effec ten; geen karakters, maar ty petjes; helle kleuren, veel vaart Nu kun je een serie als 'Heren straat 10' ook Amerikaans i men. Maar het ontkomt niet aan de truttigheid van Ellen Vogel die kikkers boetseert. Van He mert ontsnapt ruimschoots aan die treurigstemmende kleinscha ligheid. Wellicht ook éen van de grootste complimenten die je de makers van 'Schatjes!' kunt ma ken. Opgeblazen 'Schatjes!' is een film buiten alle proporties en ontleent daar ook zijn charme aan. Het generatie conflict wordt opgeblazen, tot de grens van het ridicule. Daarom zal iedereen toch nog wel iets in dat ouder-kind-conflict herken- John Gisberts werkt bij de Ko ninklijke Luchtmacht en de qua- si-kameraadschappelijke hiërar chie (Van Hemert tekent het sfeertje karikaturaal raak) tracht hij ook thuis te handhaven. Maar in dit welvarende milieu van ver veling en ongeïnteresseerdheid pikken de kinderen dat niet lan ger. De twee kleintjes Jan-Julius en Valentijn komen nog niet ver der dan kleine pesterijtjes (fijn gemalen beschuit in het ouder lijk bed), maar Thijs en Madeion gaan de strijd echt aan. Een fami liaire revolutie. Mamma en pap pa delven het onderspit en kie zen de strengste kostschool uit. Flinke pluim Met name voor de regie van ac teurs verdient Van Hemert een flinke pluim. Zowel uit de routi niers (vooral Peter Faber als John) als uit de onervarenen (vooral Akkemay als Madeion, een vamp van veertien jaar!) kreeg hij het beste. Zeker in de gewelddadige scènes moet hij al le medespelers tot het uiterste hebben gedreven. Daarin wor den voor Nederlandse begrippen praktisch ongeëvenaarde presta ties verricht. Dankzij topcameraman Theo van der Sande is dat allemaal helder in beeld gebracht. Een strak schema van korte scènes (zoals Van der Sande ook in de pers map uitlegt). Duidelijk naar Amerikaanse voorbeeld. Van He mert verheelt zijn Amerikaanse voorkeur ook niet met allerlei speelse verwijzingen naar VS- produkties. Zoals de helikopters cène uit 'Apocalypse Now' en de bijlscène uit 'The Shining*. Zelfs de Barend Servet-humor komt nog even om de hoek kijken in een kort musicalfragment. Ge durfd maar geslaagd. Duidelijk is dat 'Schatjes' na (bij voorbeeld) 'De Lift' eens te meer een bewijs is dat het goed gaat met de Nederlandse filmindus trie. Eindelijk originaliteit na al die jaren van boekenverfilmin- gen. Van Hemert moet trouwens veel gemeen hebben met Dick Maas, maker van 'De Lift'. Bei den deden praktisch alles zelf, tot aan de muziek toe, en beiden hebben de juiste balans gevon den tussen humor en horror. Ook 'Schatjes!' zal daarom zijn weg Ruud van Hemert na 'Schatjes!'; AMSTERDAM - "Zes jaar gele den koos ik bewust voor speel films", zegt Ruud van Hemert, maker van de film 'Schatjes!'. "Niet met het idee dat ik ook wel eens een filmpje wilde maken, maar met het doel om ten minste één film per jaar af te leveren. Om dit te bereiken heb ik een aantal uitgangspunten geformu leerd: het verhaal moet impact en een universeel karakter heb ben, de film moet zichzelf kun nen terugbetalen, en het acteren moet niet op zijn Nederlands zijn. Vervolgens schreef ik zo'n dertig versies waarvan ik dacht dat ze op deze punten voldeden. Ik stuurde ze op aan allerlei men sen, van kruideniers tot profes soren, met het verzoek om puur instinctief de beste aan te wijzen. Dat werd dus Schatjes". We zitten in één van de meest lu xueuze hotels van Amsterdam. Van Hemerts uiterlijk en manier van praten contrasteren fel met deze sjieke omgeving van geruis loze obers en -gewichtig in het pak zittende zakenmannen. Maar dat lijkt het juist extra op zijn ge mak te stellen. De van televisie ('Barend Servet' en 'Puur Natuur') bekende regis seur gaat verder over de wor dingsgeschiedenis van zijn speelfilmdebuut: "Een lijdens weg. Iedereen die in Nederland een film kan produceren heeft het scenario in handen gehad. Ze vonden het of te flauw of ze be grepen het niet. Pas in april 1983 kregen Chris Brouwer en Haig Balian van Movies Film Produc tion het script onder ogen en die waren meteen zo enthousiast dat na een paar maanden de opna men konden beginnen". door Eric van der Velden Producerend Nederland gaat zich de haren uit het hoofd trekken over deze gemiste kans, want 'Schatjes' lijkt een succes in de dop: luchtig en makkelijk ver teerbaar. Ruud van Hemert treedt overduidelijk in de voet sporen van Amerikaanse filmers als Spielberg, Landis en Ku brick. - Vanwaar die aantrekkingskracht tot Amerikaanse films? "Ik ben filmgek, ga zeker acht keér per week naar de bioscopen. Af gelopen weekeinde heb ik er weer vijf gezien, vier Amerikaan se en één Europese. En dan zie ik gewoon dat de Amerikaanse filmers in ambachtelijk opzicht veel verder zijn. Ze manipuleren beter. Bij hen zit je meteen mid den in het verhaal. Europese filmers gebruiken bijvoorbeeld zeeën van kostbare tijd om de psychologische achtergronden van hun personages te schetsen. Amerikanen maken doelbewust gebruik van stereotypen". - Je hebt je flink laten inspireren door scènes uit Amerikaanse speelfilms, om het maar eens zacht uit te drukken. "Ik vind niet dat ik me daarvoor in de verdedigingsrol hoef te laten drukken. Ik laat in meer dan vol doende mate zien dat ik wel de gelijk een eigen fantasie heb". - Dat is waar. Ander onderwerp: hoe ben je op het idee voor het verhaal van 'Schatjes' gekomen? "Tja, hoe ontstaat zoiets? Ik heb zelf kinderen. En op de momen ten dat die kinderen, met het vol ste recht overigens, irritant zijn, denk je wel eens: weet je wat we doen, we pakken de auto en we komen nooit meer terug. Kinde ren denken ook dergelijke din gen: wat een hufter is die vent, ik pak mqn spullen en verdwijn. Het zijn bijna dagelijks voorko mende gedachten, die je voor de film tot gigantische proporties opblaast. Maar wel zo dat er geen surrealisme ontstaat. Binnen de film moeten de gebeurtenissen als realistisch overkomen". - Het bewuste musicalfragment doorbreekt anders abrupt de filmrealiteit in 'Schatjes'. "Ja dat is waar. Gewoon een ont zettende misser. Mea culpa, mea maxima culpa...". - Maak dat je grootje wijs, je vindt zo'n stijlbreuk gewoon ontzettend leuk. Beetje Barend Servet. "Natuurlijk. Met open ogen door het rode licht. Maar ik zou hem er onmiddellijk uitgegooid heb ben, als hij slecht gemaakt zou zijn. Als je de kapsones hebt - want voor zo'n stijlbreuk moetje flink veel kapsones hebben - om zo'n scène in te lassen, dan moet het geen rommel zijn, want dan slaat het werkelijk nergens op, gaat 't werken als een ziekte... - Wat het acteren betreft, daar hecht je groot belang aan. "Mijn grote bezwaar tegen Neder landse acteurs is dat ze er geen reet van bakken. Werkeüjk, om gek van te worden. Als die men sen wat zeggen, proefje geen en kel gevoel. Bovendien gaat er niets van ze uit. De minimale eis die ik aan ze stel is dat ze tenmin ste gewoon praten, net zoals wij hier nu doen. Richt je een came ra op acteurs, dan gaan hun stemmen onmiddellijk de hoogte ROTTERDAM (GPD) - De be langstelling voor het internatio nale Filmfestival van Rotterdam blijft spektaculair groeien. Na negen dagen konden zondag nacht zo'n zestigduizend bezoe ker worden geteld. Er werden zo'n 175 films vertoond in ruim 700 voorstellingen. En dat waren bijna allemaal films die door hun bijzondere, meestal persoonlijke karakter (origineel, tegendraads, experimenteel, complex, poëtisch) weinig kans maken in de gewone bioscoop gezien te worden. Toch heeft het Rotterdams festival altijd wel een paar films die het waarschijnlijk uitstekend in de commerciële bioscoop zullen doen. Dit jaar zijn dat bijvoor beeld de al veel geprezen Can she bake a cherry pie? van Henry Jaglom (VS) met een ijzersterke rol van Karen Black, en de John Sayles-films: het gangstermeisje The Lady in Red met de Dynas- ty-ster Pamela Sue Martin en de beide science fiction-films Battle Beyond the Stars en A Brother from Another Planet. Om even bij de VS te blijven. Sub urbia van Penelope Spheeris (over een punk-commune van verwaarloosde kinderen in een buitenwijk van Los Angeles zal zeker ook aanslaan bij een groot publiek, evenals de nieuwe film van Nicholas Roeg: Eureka met Gene Hackman en Rutger Hauer. Heel geschikt voor de bioscoop lijkt ook de Braziliaanse fantasti sche politiekomedie De tovenaar en de commissaris van Fernando Comi Campos. Zelfs de inzendin gen uit de Sowjet-Unie zijn deze keer voor het merendeel toegan kelijk en onderhoudend genoeg voor een groter publiek. Nostal gia van Tarkovsky, de ,,'grootste" film van het festival, valt daar na tuurlijk niet onder omdat hij in al zijn schoonheid te complex is. Maar de dolle humor van de twee Georgische plattelandskomedies De Zwemmer en Het stadje Ana- ra van Irakli Kvirikadze kan vol le zalen aan het lachen krijgen. Dan zijn er nog de twee Estland- se films van Olav Neuland: de boerentragedie Het nest in de ——rem» FESTIVAL ROTTERDAM de rassing van 1984 was het Brazi liaanse fenomeen Joaquim Pe dro de Andrade, van wie min stens vier films in Rotterdam te zien waren. Zijn weelderig aan geklede satires zijn buitenge woon virtuoos gemaakt, soms met bizarre, gewaagde beelden en vlijmscherpe dialogen. Heel wat conventies, heilige huisjes en holle idealen worden onderuit wind uit de begintijd Sowjetisering en een psycholo gisch drama in een driehoeksver houding getiteld Corrida. Beide films zijn schitterend van foto grafie, maar munten ook uit door mooi uitgediepte rollen. Echte uitschieters had het festival misschien dit jaar niet, maar de gemiddelde kwaliteit lag behoor lijk hoog, ondanks het feit dat er aanzienlijk meer films vertoond werden dan ooit tevoren. De ver- Het festivalpubliek heeft kennelijk ook genoten van de prikkelende spanning tussen de warmbloedi ge, erotische beelden en de koe le, onbarmhartige ontleding van het menselijk streven en hande len, want op de enquêtelijst ston den drie films van De Andrade op eervolle plaatsen. Algerijns trauma Naast Nostalgia en L'argent (Bre- BLIJVERS The day after" - Amerikaanse drama tiek rond het vallen van de bom, Lido 2, Leiden erf Euro 3, Alphen. "Staying alive" - John Travolta wordt er niet beter op, Lido 3, Leiden. "Never say never again" - De 'enige echte' James Bond?, Lido 4, Leiden, Euro 4, Alphen. "Sudden impact" - Actiefilm met troe bele filosofie, Luxor, Leiden. "Caligula 2" Romeinse porno, Tria non, Leiden. "Jaws 3" - Voor de derde maal allesver- slindende haaiekaken, nu in City 2, Katwijk. "Wargames" - Groots yermaak door computeroorlogsspel. Studio, Lei den. (OP)NIEUW) "Never say never again" - Metropole 1 (456756), 12 jr. Woody Allen's "Zelig" - Metropole 2. al. "Sophie's choise" - Metropole 3.16 jr. "De lift" - Metropole 4. 16 jr. "Ludwig" - Metropole 5. 16 jr. "Staying alive" - Passage (460977), al. AMSTERDAM 'Tabel for five" - Alfa 1 (278806), al. "The survivors" - Alfa 2, al. "Benvenuta" - Alfa 3,16 jr. "Trading places" - Alfa 4, al. "Sudden impact" - Bellevue Cinerama (234876/266227). 12 jr. "The day after" - Calypso 1 (266227/ 234876), 12 jr. "Wargames" - Calypso 2, al. "De vier vuisten slaan op hol" - Calypso 3. al. 'Toppunt der wellust" Centraal (248933), 18 jr. "Les uns et les autres" - Cinecenter (236615). al. "Gabriela" - Cinecenter, 16 jr. "The world according to Garp" - Cine center. 12 jr. "Raggedy man" - Cinecenter. 16 jr. "Sudden impact" - Cinema 1 (151243), 12 jr. "Jaws 3. 3D" - Cinema 2, 12 jr. "Schatjes" - City 1 (234579), 16 jr. "Storia di Piera" - City 2, 16 jr. "De killer keert terug" - City 3. 16 jr. "Prénom Carmen" - City 4. 16 jr. "Staying alive" - City 5, al. "Never say never again" - City 6, 12 jr. "Schatjes" - City 7, 16 jr. "Hiroshima mon amour" - Kriterion, 16 jr. "II giardino del Finzj Contini" - Studio K, 16 jr. "Twilight zone" - Leidsepleintheater (235909), 12 jr. "Aai me in de ochtend" - Parisien (248933), 18 jr. "Drunken master'slaat weer toe" - Rex (246132), 16 jr. "El Sur" - The Movies 1 (245790). 16 jr. "De glimlach van een zomernacht" - The Movies 2,16 jr. "Dans la ville blanche" - The Movies 3, 16 jr. Woody Allen's "Zelig" - De Uitkijk (237460), al. "Never say never again" - Tuschinski 1 (262633), 12 jr. "The essential Hitschcock" - Tuschinski 2.16 jr. "The man who wasn't there" - Tuschins ki 3, 16 jr. "Breathless" - Tuschinski 4, 16 jr. "De lift" - Tuschinski 5, 16 jr. "Dan Aykroyd is Doctor Detroit" - Tu schinski 6, 16 jr. "Carmen" - Alhambra 1, (233192). 16 jr. "Sophie's choice" - Alhambra 1, 16 jr. "Apocalypse now" - Cineac (243639), 16 "Idi Amin: De slachter" - Rembrandt- "The essential Hitchcock" - Cineac 2,16 pleintheater 1, (223542), 16 jr. jr. "Lucrezia Borgia" - Rembrandtplein- "Breathless" - Cineac 3, 16 jr. theater 2, 18 jr. "Eyes of a stranger" - Horror, City 1, Katwjjk. "De boezemvriend" - And ré van Duin in bekende (on)gein. City 4, Katwijk. "Monty Pythons the meaning of life" - City 4 Katwijk. SEXFILMS "China love" - Rex, Leiden. "Caligula 2" - Trianon, Leiden. "Op z'n Frans - City, Katwijk. NACHTFILMS "Justine, een meisje van klasse" - Rex, Leiden. "Sexbommen in actie" - Euro 1, Al- phen. "Schatjes" - Euro 2, Alphen. "The day after" - Euro 3, Alphen. "Hete nachten op Ibiza" - Euro 4, Al phen. DEN HAAG "Sudden Impact" - Asta (463500), 12 jr. "Twilight zone" - Bijou (461177), 12 jr. "Schatjes" - Calypso (463502), 16 jr. "Carmen" - Babylon 1 (471656), 16 jr. "The day after" - Babylon 2,12 jr. "Trading places" - Babylon 3, al "Ghandi" - Euro (667066), al. "Schatjes" - Odeon 1 (462400), 16 jr. "Never say never again" - Odeon 2,12 jr. 'Table for five" - Odeon 3, al. "Wargameé" - Odeon 4, al. "De porno psychiater" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Sex op het platteland" - Le Paris 2,18 Jr- in, en lijkt het of je met een stel gekken van doen hebt Waar schijnlijk komt het omdat ze de ervaring gewoon niet hebben. Niemand kan zich hier jaren achtereen alleen op film rich ten". "Voor 'Schatjes' ben ik vreselijk te keer gegaan. Ik heb ze beledigd, voor schut gezet door ze na te doen net zolang tot het goed was. En ik moet zeggen dat zowel Geert de Jong als Peter Faber net als de anderen vreselijk ge motiveerd heeft gewerkt". Privé-detective Sam Spade be vindt zich in een lastig parket. Zijn partner Miles Archer en de man wiens gangen hij moest nagaan, Thursby heb ben het leven gelaten. De poli tie denkt dat Spade er bij be trokken is en dus gaat hij drif tig op zoek na^r de mannen die het werkelijk gedaan hebben. Humphrey Bogart speelt de rol van Spade in deze derde en laatste verfilming van Dashiel Hammetts 'The Maltese Fal con'. Eén van de beste films van John Huston met naast Bogart ook Peter Lorre en Ma ry Astor. België 2 zendt deze film dinsdag om 20.15 uur uit. Een parodie op (onder meer) Bogarts detective-rollen is vrij dag ook bij de Belgen (20.20 uur, net 1) te bewonderen. Het is 'The cheap detective' met Peter Falk als privat-eye Lou Peckinpaugh. Ook Peckin- paugh wordt er door de politie van verdacht een collega te hebben vermoord en ook Pec kinpaugh gaat snel op zoek naar bewijzen van het tegen deel. 'Veelschrijver' Neil Si mon maakte het scenario en re gisseur Robert Moore laat ook komieken Sid Caesar en Dom DeLuise opdraven. Voor wie daar geen zin in heeft, vertoont Duitsland 1 'How to Peter Falk te cheap detective' marry a millionaire'. Marilyn* Monroe, Betty Grable en Lau ren Bacall spelen drie manne quins die op jacht gaan naar een miljonair. Een redelijk ge slaagde komedie van Jean Ne- gulesco. Aanvang 20.15 uur. De Nederlandse tv beperkt zich tot 'Hombre', morgenavond te zien via Nederland 2 (23.15 uur). Martin Ritt maakte deze western in 1967 met in de hoofdrol Paul Newman. Hij speelt de rol van John Russel, een blanke opgevoed door In dianen en op die manier een vreemde onder 'eigen'. son) behoort Liberté a nuit van Philippe Garrel (35) tot de beste films van het festival. Deze Fransman was slechts weinig be kend in Nederland als de maker van L'Enfant secret. Zijn nieuwe film gaat over het trauma van de Algerijnse oorlog bij de generatie van zijn vader, die nu zelf de hoofdrol speelt van de man wiens vrouw vermoord wordt door de OAS. De nieuwe relatie die hij daarna aanknoopt met een jonge Algerijnse (schitteren de rol van Christine Boisson) le vert indringende beelden van zeldzame schoonheid en teder heid op. De stijl van Garrel ken merkt zich door langdurige ob servaties waardoor gewone din gen en kleine details in houding en gedrag van de personages een bijzondere betekenis krijgen. Verrassend is ook de Amerikaanse film Hotel New York van de al daar wonende Francaise Jackie Raynall. Het is een licht ironi sche schets van enkele Ameri kaanse karakteristieken, met na me waar het gaat over film en geld. Jackie speelt zelf de hoofd rol van een zich voortdurend ver bazende vreemdeling in Soho. Het feit dat zij uit Frankrijk komt en dat iedereen weet te vertellen dat daar de liefde uitgevonden is, levert haar niet alleen problemen maar ook gemak op. "All about Eve" is een film uit 1950 van Joseph Mankiewicz, af gelopen week nog te gast op het filmfestival in Rotterdam. Bette Davis speelt de hoofdrol in deze met zes Oscars geëerde produk- tie. Op sarcastische wijze neemt Mankiewicz het grote toneel op de hak. Tot en met zondag is 'AU about Eve' te zien in het Kijk- huis. Maandag is daar 'Tre Fra- telli' van Francesco Rosi te zien en volgende week donderdag be gint in het Kijkhuis 'Colpire al Coure' van Gian Amelio Alle voorsteUingen beginnen om 20.00 en 22.15 uur. 'Die Freundin' van Margaretha von Trotta is het verhaal van een bijzondere relatie tussen twee vriendinnen. De film wordt ver toond in het Filmhuis LVC (van avond en morgenavond om 21.15 uur). Vanaf volgende week woensdag draaien hier Japanse films, te beginnen met 'Pigs and Battleships' van Shohei Imamu- ra (woensdag 20.00 een 22.15 uur), en vervolgens van dezelfde regisseur 'De ballade van Narya- ma' die vorig jaar de Gouden Palm in Cannes won (donderdag zelfde tijden). Vrouwenfilms deze week in het LAK. 'A jury of peers' van Sally Heckel verhaalt over twee buur vrouwen van een vrouw die ver moedelijk haar man heeft ver moord. De vraag is of de twee toevallige bewijzen moeten door spelen aan de politie. (20.00 uur) Vervolgens 'Persona', wel eens beschouwd als 'sleutelfilm' in het werk van Ingmar Bergman. Met Liv Ullmann en Bibi An- dersson. (21.00 uur). K&O vertoont deze week 'Teil me a riddle' van de Amerikaan Lee Grant. Twee bejaarde men sen overwinnen een crisis in hun jarenlange relatie met de hulp van een kleindochter. (20.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19