c "We staan weer op onze plaats Tsjechen sturen VS naar troostronde Leiden en Den Haag niet samen Noordwij k 'geïmponeerd' naar Rijnsburgse Boys RIJNSBUR6SE BOYS I-NOORDWIJK I Brazilië schrapt jubileumtoernooi Tenzij Finland misstapt... Van Bracht bindt in Kloosterboer zit met de brokken Twee minuten rond nu binnen VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 Sport LEIDEN - De zondagclubs uit de afdelingen Leiden en Den Haag zullen volgend seizoen niet in één com petitie gaan voetballen. Het voorstel van de afde lingsbesturen om de betrokken verenigingen samen te voegen in twee hoofdklassen, werd gisteravond met grote meerderheid afgewezen. Acht van de elf Leidse verenigingen en negen van de veertien Haag se clubs spraken het "nee" uit tijdens het gelijktijdi ge overleg op de bondsbureaus. Toch verandert de competitie-opzet wel degelijk. De huidige indeling met een overgangsklasse en een eerste klasse is niet aangeslagen. De aanwezige ver tegenwoordigers spraken zich er voor uit alle ver enigingen weer samen te voegen in één klasse. "En dat gaat dan ook gebeuren", aldus Cor van Steijn, administrateur van de afdeling Leiden, die het licht betreurt dat het samengaan met Den Haag niet doorgaat. Dat plan was gelanceerd om de continuïteit van de zondagcompetitie, de zwakke plek van de Leidse afdeling, te waarborgen. Nu de zondagtak van KRV van dat niveau verdwijnt, de kampioen automatisch promoveert en er misschien geen degradant uit de KNVB voor terugkomt, leek samengaan met Den Haag daartoe een redelijk alternatief. Zeker tegen de achtergrond van de eerder nog mogelijke fusie van de Boshuizerkadeclubs, die inmiddels echter ook al van de baan is. De angst voor het verlies van de eigen identiteit, de vrees voor hogere reiskosten en het gevaar dat Leid se clubs bij degradatie in de al bestaande eerste klasse met louter Haagse tegenstanders terecht zou den komen, voorkwam dat het voorstel tot samen gaan erdoor kwam. "Men wenst de eigen identiteit te behouden", aldus Cor van Steijn. RIJNSBURG/NOORDWIJK - Na twee competitie-loze voetbal maanden krijgt Noordwijk direct de volle laag. De regerend afde lingskampioen gaat morgen op bezoek bij Rijnsburgse Boys waarna volgende week Spaken burg te gast is aan de Duinwete ring. "Liever had ik eerst een te genstander gehad om er rustig weer een beetje in te kunnen ko men", zegt trainer John Eelman, "al moeten we ons ook realiseren dat we na zaterdag nog dertien wedstrijden voor de boeg heb ben". Waarmee maar gezegd wil zijn dat verlies of winst morgenmiddag in de derby der titelfavorieten niet beslist over het kampioen schap. Met een compleet fitte spelersgroep reist Eelman, "geïmponeerd" door de volle winst die RB in de wintertijd boekte, morgenmiddag af naar Middelmors. Rijnsburgse Boys kan feitelijk niet onder de favorietenrol uit. Behal ve de winstpunten, kon oefen- meester Arie Lagendijk in de af gelopen periode ook toename van het zelfvertrouwen aan de creditzijde bijschrijven. "Bij het sluiten van het oude jaar zaten we op dood spoor. We verloren de periode-titel aan Spakenburg, veertien dagen later verdwenen we tegen Den Haag 2 uit de be ker, een mentaliteitskwestie. Uit dat oogpunt zijn die winstpartij en natuurlijk van groot belang voor het zelfvertrouwen. Vorig jaar verloren we nogal eens wed strijden van mindere tegenstan ders. Nu zit er continuïteit in de ploeg". Ook Arie Lagendijk heeft een vol ledig fitte selectie tot zijn be schikking. ADVERTENTIE Bezoek zaterdag de wedstrijd Aanvang 15.00 uur Aangeboden door bloemengroothandel H. P. VAN NIEUWKERK B.V. Rijnsburg RIO DE JANEIRO (Rtr) - Het be stuur van de Braziliaanse voetbal associatie (CBF) heeft besloten de plannen een zeslandentoer- nooi te houden ter gelegenheid van de viering van het 70-jarig bestaan van de bond te laten va ren. Dat deelde Dilson Guedes, een bondsofficial, in Rio de Ja neiro mee. Het toernooi zou half juni worden gehouden en ook Nederland zou tot de deelnemers behoren. De associatie is nu van plan het jubileum te vieren met vriendschappelijke wedstrijden van het Braziliaanse team tegen een aantal geïnviteerde landen, waarbij waarschijnlijk Neder land en Engeland. Aldus meldde het Engelse persbureau Reuter. Het is de bedoeling dat de reeks "erewedstrijden" in de periode tussen 9 en 19 juni wordt gehou den. - SARAJEVO DP A- Marja- Liisa Haemaelainen geldt al jaren als Finlands eeuwige belofte. Gisteren maakte de 28-jarige fysiotherapeute uit Simpele volledig gebruik van haar mogelijkheden. De ski loopster won op de tien kilo meter de eerste gouden me daille op de veertiende Olym pische Winterspelen. Een etmaal op de schaats MAGOG (ANP) - Als eerste rij der ter wereld heeft Hans Homma vierentwintig uur op de schaats gestaan. De 34-ja- rige Boschenaar legde in het etmaal óp het meer van Memphremagog in Canada de afstand van 406 kilometer en 100 meter af. Homma kreeg tijdens de nachtelijke uren bij een tem peratuur van 27 graden onder nul te kampen met een forse inzinking. Deelnemers aan de alternatieve elfsteden tocht hielden hem in die pe riode op de been. De prestatie van Homma krijgt nog meer reliëf, als men be denkt dat hij ruim tien jaar geleden invalide werd ver klaard. In militaire dienst was hij betrokken by een on geluk waaraan hy een inge deukte ribbenkast overhield. SARAJEVO (ANP) - Het grootste drama van de pas drie dagen oude Olympische winterspelen in Sarajevo greep plaats in het ijshockeytoernooi. Met twee nederlagen (eerst Canada 2-4 en gister avond Tsjechoslowakije 1-4) werd de Olympische titeldrager Verenigde Staten met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid naar de troostronde verwezen. Met twee overwinningen namen Canada en Tsjechoslowakije een optie op de twee finaleplaatsen in groep B. Veel meer dan Amerika heeft Finland, dat eveneens al tweemaal won, een kans op de finalepoule. De houders van het Olympisch goud kwamen met een grote mond over amateurisme naar Sa rajevo. Het protest van Finland over de profs in verschillende ploegen in het Olympisch ijhoc- keytoernooi en vooral bij Canada werd door de Amerikanen dik onderstreept. De actie had een averechtse uitwerking. Canada putte inspiratie uit het wegzen den van de spelers Dietrich en Morrisson en won de openings wedstrijd tegen het opschepperi ge buurland. Dit verlies kwam hard aan. De Amerikaanse yhoc- keyploeg. immens populair door het wonder van Lake Placid toen de grootmeesters uit de Sowjet- Unie naar het zilver werden ver wezen, was in Sarajevo een be langrijk onderdeel in de nationa le televisiereportages. Voor 65 uur uitzending was zo'n 350 mil joen gulden geïnvesteerd. De povere prestaties in de eerste wedstrijden en toekomstige plichtplegingen voor hooguit de vijfde plaats waren voor de Ame rikaanse multinationals geen UTRECHT (GPD) - Rini van Bracht stribbelt niet langer meer tegen. Gisteren had de kersverse Nederlands kampioen drieban den in Utrecht het door hem ge vraagde gesprek met een delega tie van het bestuur van de biljart bond, dat hem geen enkele con cessie deed. Na afloop van het onderhoud bleek dat Van Bracht toch akkoord was gegaan met de al bestaande condities en Neder land nu definitief zal vertegen woordigen op het komende EK- driebanken in Leuven, komende maand. De weerbarstige Van Bracht heeft zyn zin niet gekregen. Afgelopen weekeinde, op het door hem ge- Nederlands kampioen schap driebanden, had de Waal- wyker nog „moeilijk" gedaan over met name de begeleiding naar en de onkostenregeling mcc"* voor buitenlandse toernooien. Gisteren nam Van Bracht toch t-. genoegen met bondsvoorzitter i-JOnKer Lageweg als begeleider naar Tsjechoslowakije aanmoediging reclamebood schappen voor erg veel geld te kopen. Het leger televisiemakers van ABC in Sarajevo was bepaald niet blij met de nederlaag tegen Canada. Ook om die reden stond er veel op het spel in de tweede ontmoe ting tegen, opnieuw, een kandi daat voor Olympisch eremetaal: Tsjechoslowakije. De Amerika nen hebben wel alles gepro beerd. Dat gebeurde met wils kracht, snelheid, soms fraaie in dividuele acties, lichaamskracht en ook veel gemene overtredin gen. Dit alles was te weinig tegen de vaak loepzuivere sjablonen van de Tsjechoslowaken, geba seerd op veel meer techniek. Zy wisten wat hen te wachten stond en traden de steeds wanhopiger wordende Olympische kampioe nen van tyd tot tijd gepast tege moet: even hard en vaak even ge- Leuven. Ook de vergoedings- kwesite met betrekking tot de verletdagen is opgelost. KNBB- bestuurslid Horneman: „Daar hoefde niet eens over gepraat te worden. Via de NSF wordt er al jaren iets gedaan aan vergoeding voor loonkostenderving. Daar maakt ook de KNBB, en Van Bracht in dit geval, gebruik van". SARAJEVO (GPD) - Het legertje in blauwe pakken gestoken Oostduitsers langs de vier centimeter dunne ijskorst wist het al precies. De trainers en andere begeleiders, die met stopwatches in de handen op het 1500 meter-startschot wachtten, vertrouwden elkaar toe: twee-nul drie-vijf. Het duurde even alvorens Karin Enke uit haar standbeeld-posi tie ontwaakte, maar als geprogrammeerd beende ze met de krachtigste slagen die voor een vrouw denkbaar zijn, in recordsnelheid naar een gouden eindtijd: 2.03,42. Enke had de eerste buit binnen en het Oranje-trio de eerste, niet geheel onverwachte tik op de neus. Het computergestuurde schaatsen van de DDR bewees opnieuw zijn tyd ver vooruit te zijn. De brede kennis van de materie, waar wetenschappers zich al een jaar of vier mee bezighouden, heeft het Gostduitse vrouwen- schaatsen tot een afzonderlijke klasse verheven. Zonder de kans te lopen dat de rijdsters overver moeid raken, wordt het absolute maximum uit de trainingsarbeid gehaald. Een ander aspect is dat de trainers anderhalf uur voor de wedstrijd aan de hand van een paar oefenrondjes op volle snel heid al kunnen bepalen wat haal baar zal zyn. Simpel De voorspelling over Enke's eind tijd was dan ook niet gewaagd, de berekeningen hadden het simpelweg uitgewezen. Dat de Oostduitse vrouwen na hun rit ten langdurig en in een hoge ver snelling uitrijden, is slechts een klein onderdeel van het totale systeem en op zich natuurlijk niet de sleutel van het zorgvuldig bewaarde geheim. De Nederlandse ploegarts Rob Pluymers heeft, mede voor Tjaart Kloosterboer, een onder houd kunnen regelen met de Oostduitsers. Die hebben zich al thans bereid getoond eens van gedachten te wisselen, maar of ze de Nederlanders alles aan hun neus gaan hangen, is natuurlijk vers twee. Kloosterboer is erg verguld met het onderonsje en, nog afgezien van de vraag of de gedachtenwisseling iets waarde vols oplevert, beseft hy ook dat Nederland met het damesschaat- sen niet in één klap uit de misère komt wanneer het Oostduitse model ter beschikking staat. „We gaan praten met de mensen die het systeem in elkaar hebben gestoken en kunnen er mischien de krenten uitpikken. Of terug- pikken, want de Oostduitsers hebben ook naar Nederland ge keken toen ze met hun nieuwe aanpak begonnen", aldus Kloos terboer. „Maar het draait niet al leen om hun systeem", bena- De 2.03,42 waarmee Karin Enke gisteren de 1500 meter won, was niet haar eerste olympi sche goud en evenmin haar snelste tijd op deze afstand. De Oostduitse zegevierde op 18-ja- rige leeftijd al op de 500 meter in Lake Placid en werd er vier de op de 1000 meter. Als sprint ster ging $e 1500 meter toen aan haar voorbij. In december van het vorig jaar bracht Enke in Karl-Marx- Stadt 2.03,40 op de klokken tij dens de Oostduitse kampioen schappen die per afstand wer den verreden. De wedstrijden waren niet op de voorgeschre ven wijze bij de ISU aange meld, waardoor de toptijd niet in de recordboeken werd, opge- Voor het vestigen van haar per soonlijke records heeft Karin Enke achter Schonbrunn twee de op de wereldranglijst aller tijden) geen gébruik hoeven maken van de Medeo-baan bij Alma Ata. Ze is er zelfs van overtuigd dat het 'wonderijs' haar weinig voordelen biedt. Die baan ligt me niet zo goed. Het ijs is voor mijn schaatsen misschien wel te snel", oppert ze. Inderdaad trekken rijders die het minder van kracht moeten hebben en meer van hun tech niek, het meeste profijt van de beroemde glij-vlakte in de Sow- jet-Unie. „Toch", zo beweert Enke, „komt de twee minuten blank, nu binnen mijn bereik". Ze realiseerde zich gisteren pas in de laatste ronde dat ze op weg was naar een wereldre cord. Enke: „Vanaf de kant hoorde ik toen voor het eerst mijn tussentijd. Ik vertrok met het doel om onder het schema van Andrea Schone te blijven, maar had er lange tijd geen idee van hoe hard het ging,". Dat was voor de trainers en an dere Oostduitse helpers reeds voor haar rit geen vraag meer. Voor Enke, die in Dresden sa menwoont met Andreas Dietel, staat het nu echter al vast dat ze het volgend seizoen niet op de grote toernooien verschijnt. „Ik heb zó hard getraind, ik wil nu een jaar rust gaan nemen". drukte de opnieuw geplaagde coach, „Enke en Schone hebben privé alles opzij gezet om dit te kunnen doen. Ze leverden hun echtgenoot en kind ervoor in. Het is de vraag of Nederlandse meisjes dat er allemaal voor over hebben". Brokken De coach, die zo graag op de we tenschappelijke toer gaat, zat gis teren met de brokken, die haast niet meer gelijmd kunnen wor den. De 1500 meter leek als enige afstand geschikt voor een verras send resultaat, op de andere on derdelen is de buitenlandse weerstand nog groter. Of Ria Vis ser zou al op de drie kilometer uit de band moeten springen. De Nederlandse kampioene kwam gisteren net zo stroef vooruit als op het WK, anderhalve week te rug in Deventer. De 1500 meter was trouwens in de top van het klassement helemaal een kopie van het WK, want ook toen ein digden Schone (die de naam van haar ex-man wil aanhouden), Pe- troesjova en Schonbrunn in die volgorde achter Enke. Alle bijeengeraapte moed en wils kracht van Visser bleken niet voldoende voor een snelle vorm verbetering. „Ik had me voorge nomen net zo hard te starten als op de 500 meter, en dan maar ky- ken hoe ver ik zou komen", blik te ze terug. „Voor myn gevoel reed ik sterk. Ik hoorde geen tus sentijden. Of Tjaart heeft geroe pen, weet ik zelfs niet eens. Meer zat er niet in, maar dat Yvonne van Gennip en Thea Limbach nog vóór my eindigden was na tuurlijk niet goed. Ik snap er niets van, want ik ben de afgelo- het duel, dat de byna volle zaal in het Zetra- complex van begin tot eind boei de, in de eerste periode. In die fase liet Amerika het beste zien hoe het mogelijk was dat vier jaar geleden de Sowjet-Unie op het beslissende moment werd af getroefd. De Amerikanen brach ten de Tsjechoslowaken aan het wankelen, maar ze konden niet scoren. Dat had moeten gebeu ren toen zij voor twee minuten numeriek in de meerderheid wa ren. Het onmogelijke gebeurde, niet Amerika maar Tsjechoslo wakije brak de score open. Liba strafte een slordigheid van doel man Behrends af. In die dertien de minuut viel ook het licht uit. De spelers verdwenen van het donkere ijs in de kleedkamer. Twintig minuten later kon de Verenigde Staten bewijzen hoe sterk ze in de eerste periode was. Kumpel maakte gelijk op het moment dat Tsjechoslowakije een speler meer op het ijs had. Dat zou het enige doelpunt van de Amerikanen blijven. Op het ogenblik dat de Verenigde Sta ten op adem moest komen van het hoge tempo zorgde uitblin ker Rusnak voor 2-1. Die voor sprong weigerden de Tsjechoslo waken, die met vier gewonde spelers het stadion zouden verla ten, nog af en te staan. Ze bere kenden in de twee resterende pe rioden koelbloedig hun kansen en scoorden in elke periode nog een keer via Rusnak en Liba. De Olympische kampioenen kon den zich gaan beraden hoe de lange periode in een figuranten rol te Sarajevo doorgemaakt moet worden. Met de Verenigde Staten werden gisteren voor groep B de teams van Oostenrijk (1-8 tegen Cana da) en Noorwegen (2-16 tegen Finland) al vrijwel kansloos voor het eremetaal. In groep A geven Zweden (11-0 tegen Joegoslavië), de Sowjet-Unie (slechts 5-1 tegen Italië) en West-Duitsland (8-5 te gen Polen) de toon aan. Ria Visser kan haar emoties niet meer de baas. In haar eentje verwerkt zij het teleurstellende resultaat op de 1500 meter, een race waarin zij Andrea Schóne r) naar zilver voor zich uit zag rijden. (foto anp> pen dagen ontzettend bezig ge weest met deze rit. Misschien wel te veel, maar het is niet mijn stijl om fluitend naar een wed strijd toe te gaan. Yvonne is daar entegen veel meer ontspannen". „Relatief gaat Yvonne in de ko mende dagen beter presteren", weet Kloosterboer al. „Toen ze lekker reed, had ze niet de disci pline zich in de hand te houden en ging ze over de streep", klonk het als een licht verwijt. Het best was hij te spreken over Thea Limbach, die nog het dichtst de kwalificatienorm van het NOC (kans op een plaats bij de eerste acht) benaderde. De beste Ne derlandse werd negende. „Te genover de anderen heeft ze haar uitzending waar gemaakt, terwijl ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd ZIJL LGB-AZC ALPHEN zaterdag 11 februari, aanvang 19.00 uur. Zwembad "De Zijl" Aangeboden door Mercasol. daar twijfels over waren", con cludeerde Kloosterboer, die sa menvattend stelde: „We staan op de plaats waar we horen". Onverwacht gaf hij nota bene toe dat het niet zo'n verstandig be sluit is geweest voor een Olym pisch seizoen van trainer te wis selen. „Het is onzin te zeggen dat het vorig jaar zo goed ging en het zo door had moeten gaan. Maar het is ongelukkig in zo'n jaar te veranderen", was zyn opzienba rende bekentenis. „Je steekt je kop in een strop en daar sta je dan", schetste hij zijn positie. Er hoeft maar weinig meer verkeerd te gaan of de liefhebbers voor het aantrekken van de strop zullen zich melden, want zo zit het trai nerswereldje in elkaar. Tjaart Kloosterboer weet daar zelf alles

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13