Optimisme over handel met China Kansrijke toekomst chemie in Rijnmond Geborgen schip niets waard AanzoekBoeing; Airbus sceptisch Ondanks huidige overproduktie Smit: reders kiezen verzekeringsgeld Zieltogend RSV zet alles op kolengraver 'Geen plannen met minimumloon' Consumenten EG: verbod op hormonen in veeteelt 'Tijdelijk bos' kan import hout beperken DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 ROTTERDAM (ANP)-Bedrijfssluitingen in de petrochemische sector van de Rotterdam se haven zullen vanwege de gunstige ligging beperkt blijven tot enkele verouderde installaties of delen daarvan. Sterke ondernemingen moeten hun produktieprogram- ma's instellen op veranderende marktomstandigheden (overcapaciteit toenemende concurrentie voor export). Niettemin bestaat er in Europa in de petrochemische sector nog wel enige investeringsruimte waar het gaat om verfijning van produktieprocessen, zodat nieu we afleidingen, halffabrikaten en specialiteiten ontstaan. Boven dien zijn er mogelijkheden tot opvoering van de produktie van polypropyleen, de enige thermoplastic waar de technolo gie zich nog van ontwikkelt en waarvan geen teveel bestaat. Daarbij kan Shell in Rotterdam als potentiele investeerder wor den beschouwd. Dit staat in een rapport dat het ge meentelijk havenbedrijf in Rot terdam heeft laten opstellen door het gespecialiseerde onderzoeks bureau Chem Systems Interna tional in Londen. Het rapport, dat voor een deel een vertrouwe lijk karakter heeft, is inmiddels gepresenteerd aan bestuurlijke en ambtelijke vertegenwoordi gers uit de regio Rotterdam, het bedrijfsleven, de vereniging van Nederlandse chemische indus trie en vakbondsvertegenwoor digers. De petrochemische buiksector le vert de grondstoffen voor de fa bricage van plastics, kunstvezels en meststoffen. In West-Europa bestaat momenteel een grote overcapaciteit, die al tot tal van sluitingen heeft geleid. Exporten zullen onder invloed van toene mende concurrentie uit het Mid den-Oosten, Noord-Afrika, de Sowjet-Unie en enkele andere Ballast Nedam De Nederlandse houdstermaat schappij Minefa Holdings, thans eigenaar van ongeveer 81 pro cent van de aandelen van het aannemersconcern Ballast-Ne- dam, overweegt een bod uit te brengen op de nog niet in haar bezit zijnde aandelen. Gedacht wordt aan een prijs van f 122,50 per aandeel. De laatste beurs koers was f 87,50. Ballast-Nedam heeft plannen het Amerikaanse bouwbedrijf The Rodgers Com panies in Nashville (Tennessee) over te nemen. Dit bedrijf maakt deel uit van de groep, waartoe ook Minefa behoort. Na de over neming krijgt Ballast-Nedam een jaaromzet van f 3,5 miljard en een orderportefeuille van f 5,2 miljard. Er werken 8000 mensen, van wie 3500 in Nederland. Ingenieurs Als gevolg van de sterke groei in de micro-elektronica en de huidige opleidingsproblemen aan de technische hogescholen dreigt een groot tekort te ontstaan aan goed opgeleide ingenieurs op dit gebied. Samenwerking met de industrie kan dat misschien voorkomen. Dat bleek gisteren in Eindhoven, waar de techni sche hogeschool een overeen komst tot samenwerking onder tekende met het Amerikaanse concern Texas Instruments. Naast bevordering van het on derwijs heeft de overeenkomst tot doel hoogwaardige technolo gie toegankelijk te maken voor kleine en middelgrote onderne mingen. De TH praat ook met Philips. Fong Leng De Textielgroep Twenthe in Alme lo heeft het bedrijf van de mode ontwerpster Fong Leng in Am sterdam overgenomen. De activi teiten van Fong Leng worden on dergebracht in een nieuwe werk maatschappij van Textielgroep Twenthe, de Studio Fong Leng BV in Amsterdam. Ook de bouti que van Fong Leng in de Am sterdamse P.C. Hooftstraat gaat daarin op. Fong Leng geniet een grote bekendheid als ontwerp ster van haute couture met een zeer eigen stijl. Zij kwam inder tijd met name in de publiciteit als ontwerpster van de kleding van Mathilde Willink. Met haar volledige staf van 15 mensen zal Fong Leng zich blijven richten op de produktie van haute coutu re voor de Westeuropese markt. Daarnaast zullen de exportmark ten in de Verenigde Staten en in de Arabische Golfstaten inten sief worden bewerkt, aldus Tex tielgroep Twenthe. Consumentenblad Het Vlaamse consumentenblad 'Test-aankoop' mag in februari toch verschijnen, ondanks aan vankelijk verbod van de handels rechtbank in Brussel. Sigaretten- fabrikant BAT (ook in Amster dam gevestigd) poogt versprei ding van het februarinummer te voorkomen vanwege kritiek op reclame voor het merk Barclay. De procureur des konings heeft het besluit van de handelsrecht bank in hoger beroep vernietigd. Loodvrije benzine Om te overleven zullen hoogwaar dige produktie methoden moe ten worden ontwikkeld, met na me in de moderne progressieve ondernemingen. Rotterdam be hoort tot de allerbeste vesti gingsplaatsen in Europa, aldus de Londense studie. Een groei markt is er mogelijk ook voor de nieuwe toeslagstoffen die bij voorbeeld Shell en Arco in Rot terdam hebben ontwikkeld ter vervanging van lood in benzine, indien deze huidige toevoeging de komende jaren binnen de Eu ropese gemeenschap zal worden gereduceerd. Economische groei is de belang rijkste drijvende kracht achter de ontwikkeling van de (petro chemische industrie. De onder zoekers nemen aan dat die zich de komende jaren zal bewegen tussen de een en 2,5 procent per jaar. De onderzoekers gaan er verder vanuit dat de olieprijs de eerstkomende tien jaar niet be langrijk zal stijgen. Veelzijdig Het rapport concludeert ook dat de aanwezigheid van een groot aan tal moderne chemische indus trieën in het rijnmondgebied voor elk van die ondernemingen een aantal extra-voordelen ople vert. Het Rotterdamse petroche mische complex is veelzijdig en heeft in de nieuwe mondiale pro- duktieverhoudingen een levens vatbare maat. Daardoor is overle ving verzekerd. Zelfs mag men rekenen op een redelijk aandeel in de investeringen, die in de Westeuropese (petro)chemische industrie alsnog zullen worden gedaan. Het enige grote chemische com plex in Rotterdam dat de afgelo pen jaren is gesloten is dat van de voormalige Gulf in de Euro poort de styreen- en etthyleen- AMSTERDAM - Een auto met spreekkamer, bedieningsruimte, behandelingsruimte, computerk chinekamer: de Van Eek Super Cargo. Het rijdende 'ziekenhuis' is te bezichtigen op de Bedrijfsauto RAI in Amsterdam. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - Het Rot terdamse zeesleep- en bergings bedrijf Smit Internationale wordt in toenemende mate ge confronteerd met scheepseige naren die na de berging hun schip niet terug willen hebben gezien de slechte situatie op de scheepvaartmarkt. Zij hebben liever de uitkering van de verze kering. produktie was volgensGulf Volgens de voorzitter markttechnisch verouderd, raffinaderij en het chemie-com- plex zijn vervolgens recentelijk overgenomen door de Koeweitse oliemaatschappij KPC. Het 10 jaar oude chemie-complex is echter nog steeds buiten produk tie. PARIJS (RTR) - Airbus Industrie heeft koel gereageerd op een ver rassend voorstel van zijn voor naamste concurrent, Boeing, voor samenwerking bij de bouw van een vliegtuig met ongeveer honderdvijftig stoelen. Een woordvoerster van het consor tium van Europese vliegtuigfa brieken zei gisteren in Parijs ei genlijk geen commentaar te kun nen geven omdat er nog geen for meel voorstel van de Amerikaan se fabriek ter tafel ligt. Ze zei het wel interessant te vinden dat Boeing belangstelling voor Airbus heeft. Het idee van sa menwerking is afkomstig van Tex Boullioun, vice-president burgerluchtvaart van Boeing. Hij zei dinsdag op een persconferen tie in Parijs dat Boeing Airbus al in 1976 heeft benaderd met een voorstel voor de gezamenlijke ontwikkeling van-een vliegtuig met honderd vijftig stoelen. Air bus zag er niets in. Boullioun verklaarde dat het oor spronkelijke denkbeeld van Boeing inhield dat de Ameri kaanse fabriek het bij de uitvoe ring van een gezamenlijk project voor het zeggen zou krijgen maar dat er sinds 1976 wel het een en ander is veranderd. Boeing zou nu op voet van gelijkheid met Airbus willen samenwerken. Hij zei dat ze samen het beste vlieg tuig ter wereld zouden kunnen bouwen. Volgens Boullioun is het op het ogenblik voor geen enkele vlieg tuigfabriek een goede tijd om ge heel op eigen houtje met een vliegtuig voor honderdvijftig passagiers op de markt te ko men. Boeing heeft afgezien van de ontwikkeling van een geheel nieuw vliegtuig. Haar 737-300, die de concurrentiestrijd met de A320 van Airbus moet aanbin den, is een verbeterde versie van de 737-200. Boeing heeft overi gens met haar 737-300 een flinke voorsprong op Airbus genomen. De machine is onlangs ten doop gehouden. De Airbus-partners Frankrijk, West-Duitsland en Engeland hebben nog niet eens besloten wanneer de seriepro- duktie van de A320 begint. Het is nog steeds de vraag of de Britse regering er geld in wil steken. In het gunstigste geval wordt het 1988 voordat de eerste A320 uit de montagehal rolt. hoofddirectie R. W. Scheffer be tekent dat daardoor de bergers lang moeten onderhandelen om van het schip af te komen. Hy verbaast zich erover dat de verze keringsmaatschappijen zo wei nig aandacht aan dat probleem schenken en blijkbaar zonder al te veel problemen tot uitbetaling overgaan. Tijdens de toelichting op het van daag verschenen jaarverslag illu streerde hij dat met als voor beeld de Tarpon Sentine, een schip dat geladen was met 30.000 ton meel in zakken. Dat schip strandde op de kust van Tunesië. Smit loste 12.000 ton meel in twee gecharterde schepen die naar Alexandrië gestuurd wer den. De Egyptenaren, voor wie het meel bestemd was, weiger den het echter in ontvangst te ne men. Een groot deel van de la ding werd daarop voor een zeer lage prijs verkocht aan een lijm- fabriek in Singapore en na we ken van onderhandelen besloten de Egyptische autoriteiten uit eindelijk het restant van de la ding te accepteren. Het schip was inmiddels geborgen, maar de eigenaar weigerde het weer in bezit te nemen. „Hij ont ving", aldus Scheffer, „liever de verzekeringspenningen". Nu ligt het schip in stukken op de kust en Smit wacht nog steeds op het bergingsloon voor het meel. Volgens Scheffer wordt het ber gingsbedrijf geconfronteerd met lage tot zeer lage uitspraken van de arbiters in Londen. Die zijn kennelijk, zo zei hij, nog steeds van mening dat het sleepwerk zoveel geld opbrengt dat het ber gen er op een koopje bij gedaan kan worden. Smit werd het afge lopen boekjaar, dat op 30 sep tember afliep, geconfronteerd met een stagnatie in de off-shore- sector waardoor vooral de zee sleepvaart getroffen werd. De bergingsactiviteiten konden dat niet opvangen en deze twee sec toren zijn er vooral de oorzaak van dat het bedrijfsresultaat te rugliep van 78 miljoen gulden naar 28 miljoen gulden. De netto winst daalde van 44,1 miljoen naar 22,6 miljoen gulden. De om zet liep terug van 684 miljoen naar 595 miljoen gulden. De verwachting is dat de winst over het lopende boekjaar op nieuw lager zal uitvallen. Hoe veel hangt af van de gang van za ken in de zeesleepvaart en de berging, de meest fluctuerende tak binnen Smit. DEN HAAG (ANP) - De bewind voerders van Rijn-Schelde-Ver- olme willen dat het bedrijf Mine- tech, in mei 1981 uitgekocht door RSV in het zogenoemde Ameri kaanse kolengraafproject, RSV niet langer voor de voeten loopt bij onderhandelingen die RSV in Amerika voert voor opdrachten voor de kolengravers. Dat eiste mr. J.J. van Wessem, na mens de bewindvoerders van RSV, gisteren in kort geding voor de president van de recht bank in Den Haag, mr. M.R. Wijnholt. Volgens de bewindvoerders van RSV blokkeert M. Hengstmen- gel, directeur van Minetech, ten onrechte de onderhandelingen die zijn gevoerd met het Ameri kaanse bedrijf Morrison en Knutsen. Hengstmengel heeft het Ameri kaanse bedrijf een telexbericht gezonden waarin wordt vermeld dat de Amerikanen meewerken aan contractbreuk indien met RSV wordt onderhandeld zon der inmenging van Hengstmen gel. De directeur van Minetech beroept zich daarbij op afspra ken over meedelen in de op brengst van de machines en in de winst, die in 1981 bij de uitkoop van Hengstmengel in het kolen graafproject zouden zijn ge maakt. Mr. Van Wessem betoogde namens de bewindvoerders van RSV dat alle rechten van Hengstmengel bij het kolengraafproject in mei 1981 zijn uitgekocht. Wel erken de hij dat met hem de afspraken zijn gemaakt dat Hengstmengel voor twaalf en een half procent meedeelt in de opbrengst van de machines en voor eenzelfde per centage in de winst die eventueel wordt gemaakt. Het Amerikaanse kolengraafpro ject vormde een van de hoofd oorzaken van het debacle rond het Rotterdamse bedrijf RSV. Het project heeft RSV volgens Van Wessem tenminste 450 mil joen gulden gekost. Enerzijds door het instorten van de kolen- markt, anderzijds omdat de Amerikaanse partners die aan de oorspronkelijke samenwerking tussen Hengstmengel, maker van de kolengravers en RSV meededen, onbetrouwbaar ble ken te zijn. Volgens Van Wessem proberen de bewindvoerders zoveel mogelijk van dat verdwenen geld terug te halen uit het kolengraafproject. Dit is Grove Speculator, een Britse fokstier van Friese afkomst. Hij heeft zojuist een nieuw record gevestigd in Engeland, zijnde de verwekker van 80.000 kalven. (foto AP, DEN HAAG (ANP) - Verlaging van het minimumloon beneden een be paalde leeftijd, bijvoorbeeld 27 of 30 jaar, is geen beleidsvoornemen van het kabinet in welk pril stadium dan ook. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dat "om een eventueel misver stand te voorkomen" aan de Tweede Kamer geschreven. De Koning zegt in zijn brief aan de Tweede Kamer dat het kabinet zich terdege bewust is van de bezwaren die aan het idee van een lager mini mumloon beneden een bepaalde leeftijd kleven. Dat het kabinet het idee toch naar voren heeft gebracht vindt zijn oorzaak in het feit dat de allesoverheersende noodzaak de werkgelegenheidssituatie te verbete ren het wenselijk maakt te sonderen hoe de SER erover denkt, aldus de minister. BRUSSEL (ANP) - De BEUC. het bureau van Europese Consu mentenorganisaties, wil dat elk hormonengebruik in de Europe se veeteelt wordt verboden. Men heeft die eis gisteren tijdens een persconferentie in Brussel gefor muleerd. Volgens de Europese Consumentenunie dient de EG- commissie in Brussel zo snel mo gelijk met voorstellen komen voor een intensieve controle op hormonengebruik. De BEUC beschuldigde de EG- commlssie ervan op het punt te staan te bezwijken onder com merciële druk. Een Frans farma ceutisch bedrijf zou het via de weg van het lobbyen nu zo ver hebben gebracht dat de EG-com- missie van plan zou zijn het ge bruik in de Europese veehoude rij van twee kunstmatig vervaar digde hormonen toe te laten. Bij de EG-commissie wilde men gis teren nog geen commentaar ge ven. Eerst moet de uitspraak van de BEUC goed bestudeerd wor den, zo zei een woordvoerder van de commissie. De BEUC wil van geen gebruik van hormonen in de veeteelt ho ren, niet alleen omdat die hormo nen schadelijk zijn voor de men selijke gezondheid, maar ook omdat het gebruik ervan uitbrei ding van de veestapel bevordert. In een tijd dat er een Europese „rundvleesberg" van meer dan 400.000 ton ligt is dat volstrekt onverantwoord, zo vindt de Eu ropese Consumentenunie. Gisteren is in het Belgische Gent een proces begonnen tegen een vijftiental veehouders die ervan worden beschuldigd verboden groeibevorderende stoffen (hor monen en amfetamines) ge bruikt te hebben bij hun veesta pels. Dat proces is een uitvloeisel van een reeks grote opgezette razzia's die in 1982 werden ge houden. Het proces is overigens verdaagd tot 22 februari, nadat de verdediging gevraagd had een aantal deskundigen als getuigen te dagvaarden. DEN HAAG - Het aantal hectaren bos in Nederland kan met vele duizenden worden uitgebreid door gebruik te maken van tijde lijk beschikbare terreinen. Door het arbeidsintensieve karakter van bosaanleg bieden dergelijke projecten veel werkgelegenheid. Bovendien hoeft in dat geval minder dan de huidige 92 pro cent van alle hout te worden in gevoerd. Dit zyn enkele conclu sies uit het rapport 'Tijdelijke Produktiebossen' dat het inge nieursbureau Grontmij heeft op gesteld in opdracht van het mi nisterie van economische zaken. Door de terugval in de woning- bouwprogramma's en stagnering in de aanleg van industrieterrei nen, komt een relatief grote op pervlakte ter beschikking voor tijdelijk gebruik. Het bureau benadrukt dat tijdelij ke wijziging in de bestemming van gronden niet mogelijk is zon der financiële tegemoetkoming van de rijks- of provinciale over heid. Dit omdat het minstens 15 jaar duurt eer een bos uit oog punt van houtproduktie finan cieel aantrekkelijk wordt De opwaardering van de diplo matieke betrekkingen met de Volksrepubliek China, moge lijk geworden na het kabinets besluit geen toestemming te geven voor levering van nieu we onderzeeboten aan Taiwan, gaat het Nederlandse bedrijfs leven geen windeieren leggen. Dat is althans de overtuiging van gezaghebbende politieke kringen in Den Haag. Een betrouwbare en goedinge- lichte ambtelijke bron, die ano niem wil blijven vanwege het nog broze karakter van de rela ties met China, zegt dat Neder land van Peking de verzeke ring heeft gekregen dat de ex port naar China jaarlijks met 15 procent zal stijgen. In 1983 voerde Nederland voor onge veer 300 miljoen gulden uit naar de Volksrepubliek. De stijging van 15 procent is een gegarandeerd minimum; Ne derland heeft ten opzichte van andere Europese landen als België, Frankrijk en West- Duitsland een exportachter stand opgelopen, en China heeft laten weten dat een ver snelde inhaalmanoeuvre tot percentages boven de 15 kan leiden. Een en ander is vastgelegd in een communiqué dat de Neder landse ambassadeur in buiten gewone dienst, Wijnaendts, op 31 januari in Peking afsloot. Het was Wijnaendts tweede be zoek aan de Chinese hoofd stad. In november vong jaar bracht hij de Chinese regering op de hoogte van het verzoek van de Rotterdamse werf Wil- ton-Fijenoord voor een export vergunning voor de twee on derzeeboten. De Chinezen gaven Wijnaendts toen te verstaan dat een wel willende Nederlandse houding tot zeer ernstige en harde te genmaatregelen zou leiden. Mede onder invloed van zijn rapportage besloot de rege- ring-Lubbers vervolgens geen fiat aan de leverantie te geven. Hoewel dat destijds niet schrif telijk werd vastgelegd, deden de Chinezen toen al beloftes voor opwaardering van de poli tieke en economische relaties. Die waren tot een minimum gedaald nadat het kabinet-Van Agt in 1981 besloot wel een ex portvergunning voor de leve ring van onderzeeërs (destijds gebouwd bij RSV) te verstrek ken. Hoewel de eerder genoemde ambtelijke bron waarschuwt voor overdreven optimisme, laat men er in Den Haag geen twijfel over bestaan dat het Ne derlandse bedrijfsleven, mits het concurrerend werkt ten op zichte van buitenlandse onder nemingen, nu goede kansen krijgt in China. Als voorbeeld van de veranderde opstelling van de Volksrepubliek wordt genoemd een uitnodiging aan minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) om China nog dit jaar te bezoeken. Ook staatssecretaris Bolkestein (buitenlandse handel) heeft zo'n uitnodiging ontvangen en zal op korte termijn naar China afreizen. Volgens een woord voerder van het ministerie van economische zaken moet de missie echter degelijk worden voorbereid en zullen enkele maanden verstrijken voordat Bolkestein op China aan koerst. In de tweede helft van door Hans Geleijnse maart zal een werkgeversdele gatie onder leiding van de scheidende VNO-voorzitter Van Veen naar China afreizen. Ook een delegatie van de Ne- derlands-Chinese Kamer van Koophandel zal binnenkort naar de Volksrepubliek ver trekken. Volgens de eerder genoemde bron zijn de Chinezen niet zo maar lief voor Nederland. Het niet doorgaan van de tweede duikbootorder, zo is de over tuiging in Den Haag, bood Pe king de mogelijkheid Chinees eigen belang te combineren met Nederlandse belangen. Immers, een Nederlandse leve ring doorkruiste de Chinese poütiek van „vreedzame her eniging" met de „provincie Taiwan". China was bereid „een prijs te betalen", omdat Nederlandse wapenleveranties een voorbeeldwerking konden hebben op andere westerse in dustrielanden. Van Chinese zijde is in dit verband herhaal delijk gewezen op de Shang- hai-overeenkomst van 1982 met de VS, waarin Washington beloofde de wapenleveranties aan Taiwan af te bouwen. Naast de garantie van toename van de export met jaarlijks 15 procent hebben de Chinezen toegezegd dat hun schepen voortaan weer volledig ge bruik zullen maken van de Rotterdamse havenfaciliteiten. Ook voor reparaties zullen Chi nese schepen Rotterdam weer aandoen. Rotterdams burge meester Peper was een ver klaard tegenstander van de duikbootlevering aan Taiwan, vooral nadat hij eind vorig jaar terugkeerde van een bezoek aan Rotterdams Chinese zus terstad Shanghai. Andere Chinese toezeggingen: op korte termijn zullen worden ondertekend een overeen komst over technologische en economische samenwerking, een overeenkomst over be scherming van investeringen en een cultureel akkoord. Voorts zal een bestaande ge mengde ambtelyke werkgroep over de landbouw binnenkort bijeenkomen op een hoger ni veau dan tot heden gebruike lijk was. De Chinese gesprekspartners hebben duidelijk te verstaan gegeven dat er voor het Neder landse bedrijfsleven kansen liggen, mits concurrerende of fertes voorhanden zijn, in de sectoren scheepsbouw, land bouw en landontginning, ha venwerken, telecommunicatie. Voordat China de betrekkingen met Nederland uit boosheid over de eerste duikbootleve ring aan Taiwan terugschroef de, waren Philips en enkele baggerbedrijven in vergevor derde onderhandelingen over resp. een telefoonproject en een opdracht voor uitbagge ring van de Jangtsekiang. Die onderhandelingen kunnen mo gelijk alsnog resultaat opleve ren, al heeft met name Philips een veer moeten laten aan de Belgen, die in '82 bij een be zoek van premier Tindemans een telecommunicatieorder van rond de 600 miljoen gul den in de wacht sleepten. Peking heeft zich ook bereid ge toond de kwestie van de KLM- landingsrechten op de Chinese hoofdstad met meer welwil lendheid dan voorheen te be kijken. Sinds 1964 poogt Ne derland al een luchtvaartover eenkomst met China af te slui ten. In welingelichte Haagse kring wordt dan ook gespro ken van „sabotage-activitei- ten" van de Chinese staats luchtvaartmaatschappij CAAC. Van Chinese zijde is overigens wel gepoogd Nederland te be wegen tot beëindigen van de luchtvaartverbinding die Mar tinair op Taiwan onderhoudt. Maar van Nederlandse kant is te verstaan gegeven dat het hier een particuliere aangele genheid betreft, waar de Ne derlandse staat geen invloed op heeft. De Chinezen hebben wel klip en klaar gesteld dat de KLM niet op Peking én Tai wan zal kunnen vliegen. Garanties dat Nederland in de toekomst niet opnieuw militair materieel aan Taiwan zal leve ren, zyn niet gegeven, aldus de Haagse bron. De Chinezen wil den dat wel, maar van Neder landse kant is, met verwijzing naar het beroep dat Wilton-Fij- enoord by de rechter heeft aan getekend tegen de regerings beslissing. gesteld dat dergelij ke garanties niet schriftelijk kunnen worden vastgelegd. „De beste garantie is het on derhouden van goede onder linge betrekkingen zo kregen de Chinese gesprekspartners te horen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9