WD: geen uitstel plaatsingsbesluit ■c Stijgende rivieren teisteren Limburg 'Kraken is geen principe maar noodzaak' UEILinC van kunst,antiek, juwelen en inboedels te LEIDERDORP Twijfel aan bereidheid CDA Kamer akkoord met grote defensieorders Soldaten ziek na eten kip Lening voor afkopen van dienstplicht Wsw-debat uitgesteld Woonlasten brengen ook gemeenten in problemen Politieman verdacht van wapenhandel Financiële overeenkomst aannemer en krakers in Haarlem ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra LAATSTE VEIUNGDAGEN ra ra DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (GPD) - De WD heeft gisteren de regering opnieuw voorgehouden dat in juni een beslissing moet worden genomen over de plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland. Bij de behandeling van het NAVO-deel van de begroting buitenlandse za ken in de Tweede Kamer hield WD-buitenlandspecialist Voorhoeve de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en De Ruiter (defensie) voor, dat de regering zich aan zijn belofte moet houden om in juni een beslissing te nemen. Binnenland Zijn partijgenoot Blaauw herhaal de dat even later in vrijwel de zelfde bewoordingen. De twee li beralen wilden echter niet zover gaan als eerder hun fractievoor zitter Nijpels deed, die het voort bestaan van het kabinet aan de plaatsingsbeslissing verbond. Daartoe uitgelokt door interrup ties van de PvdA'er Ter Beek zei Voorhoeve, dat hij het woord "crisis" niet in de mond wilde voorkomen, en een volgend ka binet nu al binden aan een plaat singsbesluit. De liberale ongerustheid komt voort uit twijfel aan de CDA-be- reidheid om zich resoluut op te stellen. Men vreest dat het CDA het probleem van de plaatsings beslissing zover mogelijk vooruit wil schuiven en in juni zal beto gen dat alleen een beslissing over de uitvoering van bouw werkzaamheden in Woensdrecht zal worden genomen. In PvdA-kring is al vastgesteld dat het thema kruisraketten een gro te rol zal spelen in de verkiezin gen van 1986. De WD wil dat CDA-woordvoerder Joep de Boer gisteren tijdens het NAVO-debat in de Kamer (foto ANP). DEN HAAG (GPD) - De regering heeft gisteren van de Tweede Ka mer groen licht gekregen voor twee belangrijke defensieorders: de bouw van M-fregatten (2840 miljoen gulden) en de aanschaf van de conventionele luchtver dedigingsraket Patriot (800 mil joen gulden). Tijdens de behan deling van de defensiebegroting staakte de WD'er Blaauw zijn verzet tegen de aanschaf van Britse motoren voor de nieuw te bouwen M-fregatten. CDA en PvdA stonden achter de regering, maar de WD wilde in plaats van Rolls Royce-gasturbi- nes de Amerikaanse General Electric motoren hebben. Om politieke redenen - meer Europe se samenwerking op defensiege bied - gaf de regering de voor keur aan een deal met de Engel sen, die als compensatie het bij HSA-Hengelo ontwikkelde Goal keeper-luchtafweergeschut in Nederland zullen aankopen. Hoewel Blaauw de General Elec- tric-aanbieding beter vond, zei hij uiteindelijk toch ja, omdat zijn standpunt geen enkele aan hang vond. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) kan nu onmiddellijk, zoals zijn plan was, Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen de op dracht geven. Bij de Patriot-aankoop kon de re gering al rekenen op dé steun van CDA en WD. De PvdA was niet tegen de Amerikaanse con ventionele raket (die de nucleai re Nike-Hercules zal vervangen), maar meende dat de aanschaf om financiële redenen nog met een jaar moest worden uitge steld. Van Houwelingen pareerde de PvdA-kritiek met de opmerking dat nu de regering in staat is één kernwapentaak om te zetten in een conventionele, de partij die het hardst om terugdringing van de kernwapens roept dwars gaat liggen. Hij meende dat de op dracht van de Kamer, dat de Pa triot dit jaar alleen kon worden aangeschaft als de VS voor 100 procent compensatie kon zor gen, ruim was uitgevoerd. CDA en WD ondersteunden die zienswijze. Motivatie CDA, WD en PvdA waren in grote lijnen eensgezind in hun opvat ting dat in de voorgaande jaren de bezuinigingen en nu de grote investeringen voor aankoop van de Patriot-raket, de bouw van M- fregatten en Walrus-onderzeebo ten ten koste zijn gegaan en nog dreigen te gaan van zaken als materieelonderhoud, munitie- voorraden en personeelsbeleid. Maar volgens De Ruiter heeft de regering voldoende oor voor de zorg van onder meer de militaire belangenorganisaties. Hij be streed dat in de defensiebegro ting onvoldoende ruimte voor exploitatiekosten was inge ruimd. „Voor 1984 is daar 200 miljoen gulden meer voor uitge trokken", aldus De Ruiter. De discussies gisteren in de Twee de Kamer hadden slechts een be perkt karakter, omdat als in mei, juni de tweede helft van de de fensienota uitkomt (over de nu cleaire taken van de krijgsmacht inclusief de plaatsing van kruis raketten) nog uitvoerige debat ten zullen plaatsvinden. HOOFDDORP Vlakbij het brug restaurant Rick's over de rijksweg Amsterdam - Den Haag ter hoogte van Hoofddorp is gisteren door nog onbekende oorzaak een truck met oplegger omgeslagen. De chauffeur is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht (foto anp). UTRECHT (ANP) - Ongeveer twintig soldaten in Arnhem zijn vorige week ziek geworden na het eten van zelfgeslachte kip pen tijdens een overlevingsoefe- ning. Zij hadden last van buik krampen, koorts, hoofdpijn en diarree. Volgens de soldatenvakbond (WDM) hebben enkele solda ten, die bij de oefening waren en afkomstig zijn uit het boerenbe drijf, vastgesteld dat de kippen in zeer slechte conditie en moge lijk zelfs doodziek waren. Ook met de hygiëne in de veldkeu ken, waar de kippen bij dergelij- ke oefeningen bereid worden, zou het slecht zijn gesteld. Een maand geleden zijn er volgens de soldatenvakbond ook soldaten ziek geworden na het eten van kip tijdens eenzelfde oefening in Roosendaal. Het ministerie van defensie ont kent dat de Arnhemse soldaten ziek zijn geworden van besmette kippen, omdat er tijdens de be doelde oefening niet van het pluimvee gegeten zou zijn. "Juist omdat er zich onlangs gevallen van voedselvergiftiging door kip hadden voorgedaan, worden de kippen die tijdens de oefening geslacht worden niet meer opge geten", aldus een woordvoerder. Het ministerie heeft inmiddels een onderzoek laten instellen naar de ziektegevallen in Arnhem. CDA-woordvoerder De Boer, die een breedvoerig betoog hield over de NAVO als hoeksteen van het Nederlands buitenlands be leid, liet in het midden of de CDA-fractie een eigen mening heeft over tijdstip en aard van het plaatsingsbesluit. "De rege ring heeft toegezegd met een be slissing te komen. Daar wachten wij op". De Boer werd fel aangevallen door de PvdA'er Ter Beek en de voor malige CDA'er Scholten. De laat ste had uit De Boers woorden sa mengevat dat de CDA-fractie voor de plaatsing van kruisraket ten zou stemmen. De Boer: "Het CDA heeft in beginsel geen be zwaar tegen het bestaan van mid dellange afstandsraketten, maar dat betekent niet, dat zoals Scholten concludeerde, dat wij in beginsel geen bezwaar maken tegen plaatsing in Nederland". PvdA'er Ter Beek betoogde dat Nederland alles moet doen om de afgebroken onderhandelin gen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over de mid- dellange-afstandswapens weer op gang te brengen. Hij vond dat Van den Broek bij de Amerika nen moest aandringen op samen voegen van deze onderhandelin gen met die over de strategische kernwapens voor de lange af stand. Dat zou de beide super machten meer onderhandelings ruimte geven. Engwirda (D'66) diende een motie in, waarin de regering wordt op geroepen Washington aan te spo ren tot een nieuw onderhande lingsbod aan de Russen. Dat zou moeten neerkomen op drasti sche vermindering van het aan tal SS 20-raketten (tot enige tien tallen), waartegenover de NAVO het dubbelbesluit zou moeten te rugdraaien en de reeds geplaat ste Pershing-2 en kruisraketten ontmantelen. Raad van Kerken De Raad van Kerken in Nederland wil met de Tweede-Kamerfrac ties van de drie grote partijen, CDA, PvdA en WD, gesprekken voeren over de besluitvorming van het parlement over de even tuele plaatsing van kruisraket ten. In die gesprekken wil de raad opnieuw zijn standpunt dui delijk maken, dat vrede en veilig heid niet zijn gediend met de plaatsing. Dit heeft de raad giste ren besloten. HILVERSUM (GPD) - De inmid dels landelijk bekende straatve ger Halil Batman kan van zijn werkgever, de gemeente Hilver sum, een lening krijgen van 22.000 gulden om zijn dienst plicht in Turkije af te kopen. Dit geldt niet voor de eerste twee maanden. Die zal hij wel moeten dienen. De Turkse wet stelt dat verplicht. De Hilversumse ge meenteraad deed er gisteravond twee uur over om tot deze beslis sing te komen. De voorstemmers baseerden zich in hun besluitvorming hoofdza kelijk op sociaal-humanitaire gronden. Of zoals wethouder A. van Halteren het zei: „Het gaat om een probleem tussen werkge-i ver en werknemer, waarbij de laatste het moeilijk vindt twee jaar gescheiden van zijn vrouw te leven. De gemeente koopt de dienstplicht dan ook niet af. Dat doet de werknemer zelf. De ge meente verstrekt alleen een le ning". Nood maakt vindingrijk. In het Limburgse dorpje Itteren doet een bouwkeet op het onderstel van een vrachtwagen dienst als openbaar ver voer. De wagen is hoog genoeg om nog door het water te kunnen rijden. Via een ladder kunnen passagiers instappen. Alleen het van en naar huis lopen blijft een natte affaire (,oto anp). ROERMOND (ANP) - De hoge stand van het water van de Maas en de zijrivier bezorgt Zuid- en Midden-Limburg nog steeds veel overlast. Het waterpeil heeft van nacht bij Roermond een stand bereikt van bijna twintig meter boven NAP. Men verwacht dat in de loop van vandaag het water nog zal stijgen. De grotendeels geïsoleerde Maas trichtse kerkdorpen Itteren en Borgharen werden zo goed en zo kwaad als het ging in contact met de buitenwacht gehouden met behulp van hoge vrachtwa gens uitgerust met containers van gemeentebedrijven en een aantal roeibootjes. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal voorlopig het debat over de bezuinigingen op de so ciale werkplaatsen niet voortzet ten. Tot uitstel van het debat is gisteren besloten op verzoek van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken). In een brief aan de Ka mer liet hij weten nog enige tijd nodig te hebben om de door het CDA voorgestelde alternatieven te beoordelen. Door het uitstel van het debat heb ben het kabinet en de beide rege ringsfracties CDA en WD zich meer tijd verschaft om een oplos sing te vinden voor het hooglo- GIFTIG BIER - Ook de tweede man die eind vorige maand in het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam was opgenomen na het drinken van vergiftigd bier, is overleden. Dinsdag overleed een eerste slachtoffer, die van hetzelfde bier had gedronken. In het bier werden sporen van het onkruid bestrijdingsmiddel paraquat ge vonden. Dit middel tast de nie ren en luchtwegen aan. pende conflict over deze zaak. Gisteren bleek tijdens een korte extra ministerraad dat ook bin nen het kabinet geen overeen stemming mogelijk was. Het conflict tussen CDA en WD heeft al geleid tot een dreige ment van de kant van de libera len om zo nodig het hele wets ontwerp met behulp van de PvdA weg te stemmen. Volgens woordvoerder Nijhuis beteke nen de voorstellen van het CDA om zwaar gehandicapten voorlo pig niet uit de wsw te halen, dat er een gat van f10 miljoen in 1984 in de begroting ontstaat. Het gat zou in de komende jaren oplopen tot jaarlijks f 45 miljoen. Ondanks een verklaring van pre mier Lubbers op zijn wekelijkse persconferentie, dat het CDA voldoende alternatieve dekking heeft aangedragen, bleek eerder deze week dat de meningen bin nen de coalitie nog tegenover el kaar stonden. Een gesprek hier over van De Graaf met de beide fractieleiders, de sociaal-econo mische specialisten en de woord voerders leverde niets op. Het leger deelde broden uit aan de bevolking, maar de gemeente Maastricht liet weten dat er voor lopig aan voedsel geen gebrek zal zijn. De winkels zijn voor minstens 14 dagen van de nodige voorraden voorzien. De toestand in Itteren werd door een gemeente-ambtenaar "dra matisch" genoemd, omdat in dit dorp praktisch elke woning on der water staat en de meeste tele foonverbindingen zijn uitgeval len. De bevolking heeft niet alleen last van het water maar ook van de kou, omdat in tal van huizen uit veiligheidsoverwegingen de stroomvoorziening is uitgescha keld. De bevolking is dringend aangeraden in het belang van haar eigen veiligheid de elektri citeit uit te schakelen. In noordelijke richting ontstonden problemen in diverse dorpen van de gemeenten Bom en Stein. Zwakke plekken in dijken zijn volgestopt met zand en grint In Bom is een permanente dijkbe waking en crisiscentrum inge richt. Nog verder noordwaarts, in Venlo, verwacht Rijkswaterstaat mor gen hoge waterstanden. De be woners aan de Maas zjjn met vlugschriften en geluidswagens opgeroepen voorzorgsmaatrege len te nemen. De wijk De Weerd in Roermond is door het hoge water van de bui tenwereld afgesloten. De hulp ploegen hebben met behulp van vletjes en bootjes veestapels geë vacueerd en in een aantal geval len ook mensen uit bedreigde ge bieden weggehaald. In verschei dene huizen en boerderijen heb ben de bewoners voor alle zeker heid hun huisraad naar de bo venste verdiepingen verhuisd. In de omgeving van Roermond is in verband met het hoge water een groot aantal wegen voor alle verkeer afgesloten. DEN HAAG (GPD) - Huurachter standen en leegstand van dure huurwoningen nemen toe als ge volg van het kabinetsbeleid. Vol gens de 45 grootste Nederlandse gemeenten zijn de bezuinigingen op de individuele huursubsidie in het bijzonder schuldig aan de toenemende problemen. De ontwikkelingen zijn zo ernstig dat de Vereniging van Neder landse Gemeenten gisteren een besloten bijeenkomst in de Jaar beurs in Utrecht belegde waar de woonlasten problematiek is be sproken. Vijfenveertig grotere gemeenten (meer dan 100.000 in woners) lieten zich op de VNG- bijeenkomst vertegenwoordi gen. Afgesproken is tijdens de vergadering te proberen het par lement te bewegen enkele bezui nigingen op de individuele huur subsidie terug te draaien. De Tweede Kamer bespeekt dit voorjaar het huurbeleid van staatssecretaris Brokx (volks huisvesting). De VNG zal vooraf gaande aan dat debat proberen met kamerleden te praten over eigen oplossingen voor de woon lastenproblemen. Een brief wordt nog opgesteld. Per 1 juli vorig jaar is een begin ge maakt met een reeks bezuinigin gen op de individuele huursubsi die. De voorwaarden om in aan merking te komen voor een rijks bijdrage in de huur zijn ver scherpt, terwijl de bedragen die worden toegekend zijn verlaagd. Volgend jaar juli gaat dat proces verder door. Tegelijkertijd wor den de huren per 1 juli verhoogd. De huren van relatief goedkope oude woningen extra als gevolg van het harmonisatiebeleid. Volgens de 45 gemeenten is nu in de praktijk te merken dat veel huurders met lage inkomens hun huur niet meer op tijd kunnen betalen. De huurachterstanden geven problemen voor de bewo ners individueel, maar volgens de gemeenten ook voor henzelf, omdat zij de huurders vaak extra financiële bijstand en hulp moe ten geven. Die hulp gaat deels ten koste van het gemeentelijk budget. De huurschulden, die in sommige steden zijn opgelopen tot enkele miljoenen guldens, stellen ook grote verhuurders, zoals woningbouwcorporaties, voor aanzienlijke tekorten. Bijkomend probleem waarvan de financiële gevolgen voor ver huurders nog groter kunnen zijn, is de toenemende leegstand van de wat duurdere huurwoningen. Veel mensen accepteren geen dure huurwoning meer omdat ze, signaleren althans de ge meentebesturen, vrezen op ter mijn de lasten niet meer te kun nen opbrengen. De wachtlijsten voor goedkopere woningen groeien terwijl dure fiatwonin- gen steeds meer leeg komen te staan. ZAANSTAD (GPD) - Een hoofd agent van de gemeentepolitie in Zaanstad is gearresteerd op ver denking van verboden wapen handel. De man, die inmiddels is voorgeleid aan de Haarlemse hoofdofficier van justitie, zit in voorlopige hechtenis in het huis van bewaring in Haarlem. De rijksrecherche, die is belast met het onderzoek in deze zaak, is de ze week begonnen met het ver horen van de verdachte. Burgemeester drs. A. J. Lems van Zaanstad bevestigde de aanhou ding van de hoofdagent. Volgens Lems gaat het om een politieman die al heel wat jaren meedraait. Nadere bijzonderheden wilde hij niet geven. Het is de tweede keer binnen zeer korte tijd dat het politiekorps van Zaanstad op een negatieve manier in de publiciteit komt. Een week geleden werd een 26- jarige agent op staande voet door burgemeester Lems ontslagen, omdat hij in een Zaandamse par keergarage onderdelen van een aldaar geparkeerde personenau to had gestolen. HAARLEM (GPD) - „Die dertig mille was juist een prachtig com promis. Er is geen sprake van, dat wij onze principes hebben verloochend door ons uit hotel Beatrix te laten kopen. Kraken is voor ons geen principe. Dat doe je op een gegeven moment uit noodzaak om een dak boven je hoofd te hebben. Een woning is vergelijkbaar met kaas en brood. Het zijn eerste levensbehoeften. Ze konden ons pas over een maand of twee eruit krijgen. Voor dat eerder weggaan zijn we betaald. Dat geld kunnen we weer gebruiken om in die twee maanden ergens een kamertje te huren". Kraker Harry is het bepaald niet eens met de kritiek die iri Haar lem en daarbuiten is gerezen op de overeenkomst die de vijftien krakers van het voormalige hotel Beatrix onlangs hebben gesloten met Bouwbedrijf Hoes BV uit Maarssenbroek. Hij als onder handelaar en vijftien andere kra kers beloofden vorige week woensdag het pand te verlaten in ruil voor een bedrag van dertig mille. Ze zouden weggaan en geen juridische procedure aan spannen. Dat is allemaal ge beurd. Het pand is inmiddels vrijwel met de grond gelijk ge maakt. Niet alle krakers zaten sinds juli vorig jaar in het pand. Sommi gen zelfs pas een paar weken. Harry: „Bij de verdeling van het geld is rekening gehouden met hoe lang iemand in het pand zat". Hij laat een kwitantieboekje zien, waaruit blijkt dat de een bij voorbeeld ruim twee mille heeft gehad en een ander slechts vijf honderd gulden. Bij de verdeling van het geld is ook rekening ge houden met de hoeveelheid geld, die de gebruikers zoals ze zich zelf het liefst noemen - hebben betaald aan de 'penningmeester' als vergoeding in de kosten. Harry: „Als je in het pand wilde ko men, moest je vijfhonderd gul den betalen en verder vijftig gul den per week. Dat was voor on kosten zoals het lekvrij maken van het dak, het aanleggen van een waterleiding en dergelijke. Maar ook voor het verbruik aan gas, water en licht. Want er is een - hoop energie gebruikt. Zoveel zelfs dat we van die dertig mille nog geld af moesten halen om de rekening te betalen". Dat het voor het eerst is dat een dergelijke overeenkomst bekend is geworden heeft Harry en de anderen nauwelijks gedeerd. „Wij hadden geen belang bij pu bliciteit. We hebben ons daarom bewust afzijdig gehouden". Een verwijt van bijvoorbeeld de Arn hemse kraakbeweging dat het principe van kraken in een kwaad daglicht is gezet, veegt Harry resoluut van tafel. „Ik zei het toch al, het gaat niet om het principe. Het gaat om de nood zaak om te wonen". Harry en de zijnen hebben er moei te mee, dat eigenaar-bouwer Hoes heeft gezegd dat de krakers „niet meer hadden moeten ei sen". Harry: „Wij hebben nooit iets geëist. Hij heeft Burginvest BV naar ons toegestuurd met een kist met geld. Wij wilden er aanvankelijk niet instappen. Niet toen ze vijftien mille boden, maar ook niet toen het opeens dertig mille was geworden. Geld is allemaal leuk en aardig, maar wij wilden woonruimte. Op een gegeven moment zei die man van Burginvest dat de gemeente als wij ons als woningzoekende zou den melden ons dan vervangen de woonruimte zou aanbieden. Wij vertrouwden het zaakje niet". De krakers zijn daar dan ook niet ingestapt. Volgens Harry heeft eigenaar Hoes. van Bouwbedrijf Hoes BV zich zelf in de v.ingers gesneden door zich vast te leggen op een opleve ringsdatum van de te verhuren kantoorruimte per eind dit jaar. Met de bouw daarvan wordt bin nenkort een begin gemaakt. „Hij heeft zichzelf op hete kolen ge zet. Wij hebben nooit het idee ge had, dat we er iets uit zouden sle pen. Ik heb geen medelijden met hem. Het was voor hem gewoon een economische afweging. Maar ik moet zeggen: in zijn soort is die meneer Hoes een hele goede. Die bouwt tenminste niet voor leegstand. Dat is heel belang rijk". Fel fel fel lel Kantoorgebouw Statenhof bij Winkelcentrum "Winkelhof". Reaal 3, Leiderdorp. donderdag 9-2 aanvang 19.30 - Veiling SCHILDERIJEN vrijdag 10-2 aanvang 19.30 - Veiling GOUD, ZILVER, JUWELEN zaterd. 11-2 aanvang 13.00 - Veiling MEUBELS. TAPIJTEN, KLOK KEN, KRISTAL, KOPER, TIN, BRONS Vrijdag en zaterdag vanaf 1 uur voor de veiling nog gelegen heid tot kijken. Tijdens de veiling worden alle goederen voor publiek getoond. Entree GRATIS VEILINGBEDRIJF H. F. KAMERBEEK Loenensestraat 203,2574 RM 's-Gravenhage, Tel. 070-64 84 00

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5