Steeds Overeenkomst over parkeergarage op S anders-terrein Politiek weet niet hoe vrij willigerswerk af te bakenen Eredoctoraat Nieuwenhuys gaat open Speeltuin Merenwijk Tussen Noorlander en B en W Man bekent aanrandingen Politie-auto Lisse botst Sen meï fee/emb btaefakeefd LEIDEN Wethouder Peters heeft gistermiddag het bestuur van de nieuwe speeltuin De Me- rendroom in de Merenwijk de sleutel van de nieuwe aanwinst overhandigd. Het bestuur kreeg een grote houten sleutel waarin een kleine sleutel zat. Aanstaan de zaterdag zal Ome Willem, be kend van de televisie, de speel tuin officieel openen. De nieuwe speeltuin ligt achter het buurthuis Op Eigen Wieken. Ve le jaren geleden zou de speeltuin al worden aangelegd. Tenminste, dat was de bedoeling, maar de plannen konden geen doorgang vinden om de simpele reden dat er geen geld was. Vorig jaar was het dan uiteindelijk zover: 150.000 gulden stelde de gemeente Leiden beschikbaar voor het aanleggen van de speel tuin. Van dat geld moest o.a. een drainage worden aangelegd en DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 Leiden LEIDEN - B en W zijn met bouwbedrijf Noorlander BV tot overeenstemming gekomen over de uitgifte van het ruim 2700 vierkante meter grote Sanders-terrein. De grond is bestemd voor de bouw van een parkeergarage, winkel en kantoren. Kinderen uit de Merenwijk wachtten niet op de officiële opening: zij hebben 'De Merendroom' al in gebruik genomen. (foto Holvast) konden speelwerktuigen worden aangeschaft. De speeltuin heeft een gesloten ka rakter: er is een omheining plus portier. Naast de speelwerktui gen treffen we in de tuin ook de traditionele zandbak aan, alsme de de zogeheten spartelvijver. Fietser bij rotonde aangereden LEIDEN - Een 30-jarige fietser uit "it St. Anthonius-Zoersel, die op Leiden is gistermiddag met een de rotonde van het Stationsplein gebroken enkele overgebracht rechtsaf de Morssingel wilde in- naar het AZL. Een even zo oude rijden, gaf de fietser geen voor- bestuurder van een vrachtwagen ranê- De overeenkomst levert de ge meente 1.3 miljoen gulden op. Met een subsidie van de provin cie ter grootte van een kwart mil joen gulden meegerekend, wor den de kosten die de gemeente maakte voor aankoop en de sloop van de oude zeepfabriek nagenoeg geheel gedekt. De gemeente en Noorlander BV zijn het ook eens geworden over de verhuur van het parkeerter rein aan de Garenmarkt, gelegen aan de andere zijde van de Kore- vaarstraat. Het parkeerterrein biedt op dit moment ruimte aan 112 auto's. Als het onder beheer van Noorlander komt, wordt de parkeerautomaat verwijderd, waardoor er nog twee auto's bij kunnen. De huur is gebaseerd op de capaciteit van 114 auto's: 114.000 gulden per jaar. B en W hebben de beide overeenkom sten voorgelegd aan de gemeen teraad. Het plan van Noorlander had niet de voorkeur van de gemeente raad. Eerdere pogingen van bouwbedrijf Du Prie strandden echter op, zoals B en W het for muleren, "het beheers- en ex- ploitatievraagstuk. Ondanks het feit dat Du Prie alles in het werk heeft gesteld om aan de door ons gestelde voorwaarden te vol doen, is het haar niet gelukt, zelfs nadat we de termijn hadden ver lengd". LEIDEN - Welk vrijwilligerswerk is nu precies een bedreiging voor betaald werk en hoever moet de gemeente gaan bij de contróle daarop? Moet er een toetsings commissie komen die al het vrij willigerswerk controleert of kan de 'traditionele' werker, zoals de vrijwilliger in de sportkantine, ook zonder toetsing wel door gaan? •De commissies voor economische aangelegenheden, samenlevings opbouw en maatschappelijke aangelegenheden kwamen er gisteravond niet uit. "Vrijwilli gerswerk moetje niet teveel aan banden leggen", vonden sommi gen. "Maar je moet ook voorko men dat steeds meer betaald werk door vrijwilligers wordt overgenomen", stelden weer an deren daar tegenover. Inzet was gisteravond de nota vrij- willigersbeleid waarin de ge meente een verordening voor een toetsingscommissie voor stelt. Deze toetsingscommissie, waarin bijvoorbeeld werkgevers en werknemers zitten, moet kort weg gaan bepalen welk vrijwilli gerswerk een bedreiging vormt voor de betaalde werkgelegen heid. Deze toets moet volgens de nota in elk geval plaatshebben- wanneer het werk met behoud van uitkering wordt gedaan of wanneer het wordt gedaan bij een instelling die door de ge meente wordt gesubsidieerd. Middeldorp (namens PSP en PPR) vond dat gisteravond té ver gaan. "Wanneer je élle initiatieven van vrijwilligers eerst gaat toetsen, leg je ze teveel aan banden. Er bestaat dan grote kans dat er een zwart circuit van vrijwilligers werk ontstaat. Dus van werk dat niet bij de toetsingscommissie wordt aangegeven". Overigens vonden PSP en PPR dat de vrij willigers zelf beter vertegen woordigd zouden moeten zijn in de toetsingscommissie. Ook zou er een broepsmogelijkheid moe- ADVERTENTIE Heerlijk kwaliteit SOFT-ICE deze week van 1,25 voor 0,75 Bij Uw Digros bakker in Winkelhof-Leiderdorp Tweede keuze WD-er De Vries stelde dat er in de nota van de gemeente teveel na druk wordt gelegd op het vrijwil ligerswerk als tweede keuze. "Dat doet tekort aan het belang en de waarde die tegenwoordig aan het vrijwilligerswerk ge hecht kan worden". Ook vond De Vries dat de nota eerder ge richt was op het aan banden leg gen dan op het bevorderen van vrijwilligerswerk. "De gemeente zou vrijwilligerswerk ook best mogen aanbieden aan mensen. Je moet wel zorgen dat de betaal de werkgelegenheid beschermd wordt, maar die doelstelling kun je soepel toepassen". De PvdA vond juist dat de ge meente moet tegengaan dat werk door vrijwilligers wordt gedaan, terwijl het eigenlijk door betaal de krachten gedaan moet wor den. Boot: "Daar moet meer dui delijkheid over komen. In het al gemeen vinden we dat hetzelfde werk nooit gedaan mag worden door mensen met een verschil lende rechtspositie". De PvdA wees ook op de wenselijkheid om bij voorkeur vrouwen in de toetsingscommissie te benoe- Regulering Wethouder Schoute benadrukte gisteravond dat het traditionele vrijwilligerswerk niet getoetst hoeft te worden. "Ik ben geen voorstander van te sterke regule ring, want dan rem je inderdaad initiatieven. Verder is het beslist niet zo dat de gemeente het vrij willigerswerk als minderwaardig beschouwt. Maar. iets dat je toe juicht, hoeft nu eenmaal niet in een nota besproken te worden, dat gebeurt alleen met knelpun ten". Wethouder Peters vulde nog aan dat de gemeente nooit zelf vrijwilligerswerk zal aanbie den: "Dat zou intimidatie zijn. Dan zouden we, net als in de boekjes van Asterix, vrijwilligers verplicht geen aanwijzen". De commissies zullen een volgen de keer verder discussiëren over het vrijwilligersbeleid. LEIDEN - De 18-jarige man die al bekend had anderhalve week geleden een meisje uit Leiden in een portiek aan de Nieuwe Rijn te hebben verkracht, blijkt ook nog acht vrouwen te hebben aangerand. Hij had verder ook al bekend een jonge vrouw op haar kamer in de Pelikaanhof te hebben verkracht. De politie heeft na verhoor precies kunnen vaststellen waar, hoe en wan neer de aanrandingen hebben plaatgevonden. De dader heeft ze alle maal gepleegd tussen augustus vorig jaar en januari van dit jaar. In alle acht gevallen betreft het Leidse vrouwen tussen 20 en 30 jaar. Zeven daarvan hadden aangifte gedaan. Van een aanranding aan het Kort Galgewater (eind '83) was de politie niets bekend. De jongeman gebruikte steeds geweld. Een 30-jarige vrouw die haar fiets in de berging van een flatgebowu aan de Morssingel wilde zetten en toen met hem werd geconfronteerd, maar wist te ontkomen, kwam er het slechtste af. Zij liep een blauw oog en een hersenschudding op. De Leidenaar is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. LEIDEN - Bij een achtervolging is een politie-auto uit Lisse, bestuurd door een 27-jarige wachtmeester, betrokken geraakt bij een botsing op de Morssingel in Leiden. De politie van zowel Leiden als Lisse was op zoek naar een man die niet was teruggekeerd in de gevangenis na zijn weekendverlof. Van de politie Haarlemmermeer kreeg de Leidse politie te horen dat de man in een rode auto zat, inmiddels wat stoptekens had genegeerd, en richting Leiden reed. De Leidse politie kwam de verdachte op het spoor in de buurt van het Stationsplein. Op de Morsweg werd de auto klemgereden. De politie kon toen slechts een 21-jarige man en een 20-jarige vrouw aanhouden. De verdachte die achterin bleek te zitten, was ontkomen. Hij is nog niet gevonden. De wachtmeester uit Lisse verloor bij de achtervolging op de Morsweg de macht over het stuur en botste op twee geparkeerd staande auto's. De materiële schade was groot Redact»: Bart Jungmann Jaap Visser Handelaar in heroïne veroordeeld LEIDEN - Een 26-jarige Leide naar die veertien dagen geleden voor de Haagse rechtbank te recht moest staan op verdenking van handel in heroïne met als standplaats Leiden, is vandaag veroordeeld tot achttien maan den gevangenisstraf. Officier van justitie mr. Couzijn, had een gevangenisstraf van twee jaar geëist. Overigens heeft de Leidenaar nooit toegegeven in drugs te hebben gehandeld, meer dan het hoog nodige voor eigen gebruik zou hij nooit op zak hebben gehad. Een 38-jarige, eveneens uit Lei den afkomstige man, tegen wie tien maanden gevangenisstraf - waarvan vijf voorwaardelijk - was geëist omdat hij in zijn wo ning bovengenoemde Leidenaar gelegenheid tot drugshandel zou hebben geboden, kreeg een ge heel voorwaardelijke straf van zes maanden. Plus onder toe- zichtstelling van het consultatie bureau voor alcohol en drugs. Bekroning voor onderzoek koloniale literatuur LEIDEN - Tijdens de viering van de 409-de dies nata- lis (stichtingsdatum) van de universiteit werd gister middag in de Pieterskerk aan drs. R. Nieuwenhuys een eredoctoraat in de letteren verleend. Nieuwen huys kreeg dit eredoctoraat wegens zijn verdiensten op het terrein van het onderzoek van de koloniale Nederlandse literatuur. Het belangrijkste werk van Nieuwenhuys is 'Oost-In dische Spiegel. Wat Nederlandse schrijvers en dich ters over Indonesië hebben geschreven vanaf de eerste jaren der Compagnie tot op heden'. In dit boek heeft hij de resultaten van een lange studie van zijn betrokkenheid bij en de liefde voor de Indische belleterie samengevat. Vanaf 1963 was Nieuwenhuys als medewerker ver bonden aan het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, toen nog in Den Haag, sinds 1967 in Leiden. Aan dat instituut richtte hij de afde ling geschiedenis van Nederlands Indië op, waarvan hij tot zijn pensionering in 1973 de leiding had. Nieuwenhuys die zich bovenal schrijver noemt en daarnaast pas wetenschappelijk onderzoeker, werd op 30 juni 1908 in Semarang geboren. Hij studeerde Nederlandse Letteren aan de Leidse universiteit en was leraar Nederlands in Indië en Amsterdam. De Leidse hoogleraar in de Indonesische en Maleise taal- en letterkunde, dr. A. Teeuw, die als erepromo- tor optrad, zei: "Met elke vezel van uw bestaan zit u vast aan tempo doeloe". Hij roemde het werk van Nieuwenhuys dat naast wetenschappellijke waarde ook grote literaire waarde heeft. Eenvoudig Nieuwenhuis sprak zijn toehoorders, waaronder drie honderd Indonesische gasten, niet alleen in het Ne derlands toe, maar ook in het Indonesisch. Hij be kende dat de titel en erkenning voor hem heel on verwacht was gekomen. "Geen schaarse haar op mijn hoofd had daar ooit aan gedacht". Daarna ver telde de eredoctor met enige ironie zeer verheugd te zijn dat zijn eenvoudige, heldere taalgebruik zonder voetnoten of wetenschappelijk jargon, nu toch in gang had gevonden op de universiteit. Alle aanwezi ge hoogleraren - en dat waren er heel veel - moesten daar smakelijk om lachen. Schrijver/wetenschappelijk onderzoeker Nieuwenhuys (links) met prof. Teeuwdie over hem zei: "Met elke vezel van uw bestaan zit u vast aan tempo doeloe". (foto Holvast) f of ff (1) Eén f of twee ff-en. Dat is elke keer weer de vraag als oud- burgemeester Pieter Adriaensz van der Werf(f) de kranteko lommen haalt. En de eerste burger (1529-1603) die tijdens het beleg zo hartelijk zijn eigen lichaam ter consumptie aan bood, haalt die kolommen nog geregeld. Zoals gisteren bij voorbeeld toen gemeld werd dat zijn standbeeld wordt op geknapt. Dus dook ook weer de f-vraag op. Worden de encyclopedieën ge raadpleegd, dan komt dubbel f er als onbetwist winnaar uit. De Larousse, de Winkler Prins èn de Sesam zijn het roerend met elkaar eens: Van der Werff. Ook andere schriftelijke bron nen van formaat steunen deze spelwijze. De 'Archieven van de Gilden' (van de Leidse ge meente-archivaris mr.dr. J.C. Overvoorde) houdt het op de dubbele ff. En een schriftelijke catagolus van De Lakenhal uit 1951 doet het eveneens in tweeën. Enkel f weet zich voorzover ons bekend alleen door de gemeente gesteund. De Falk- plattegrond heeft het op voor spraak van de gemeente over de Van der Werfstraat en het Van der Werfpark. Ook de straatnaambordjes ter plekke houden het kort: één f. Vraag aan de afdeling voorlich ting: is de gemeente eigenwijs of juist heel wijs? Na enige rug gespraak houdt men het op ei genwijs. "Een onvolkomen- heidje. Het moet met twee ff- en. Inderdaad een beetje in consequent". Ambtenaar M. Schaap van de straatnamencommissie is iets minder stellig in zijn f-keuze. "Daar kan ik zo direct niet een antwoord op geven. De vraag komt wel meer voor. Kijk, die naam stamt uit de 16e eeuw, hè? En toen was er nog niet een echte spelling. De ene no taris schreef het zo, de andere notaris weer anders. Er was niks fout. Overigens: er is nu natuurlijk weinig meer aan te veranderen. Je kunt moeilijk zeggen: ik plak er op dat straat naambordje even een f aan". f of ff (2) Even later belt Schaap terug. Hij heeft even het straatnamen- boekje van Driessen (waarin alle straatnamen worden her leid) opgezocht en daarin is het weer Van der Werff en ook een gebrandschilderd raam van het stadhuis is die mening toe gedaan. Aan de andere kant: "In het nieuwe bevolkingsre gister dat wij hanteren, dat stamt uit 1930, staat het met één f. Nu kan het best dat toen is gekozen voor een moderne schrijfwijze. Dat er dus een f afging. Zó veranderde bijvoor beeld ook de Heerengracht in Herengracht". We kunnen zo langzamerhand geen f meer horen als ook Hut spot en haring-historicus Dick de Boer zich in de discussie mengt. Ook hij wijst er op dat het destijds in de zestiende eeuw qua f niet precies vast stond. "En het kan dus ook best zo zijn dat er nu uit een soort namaak-mooi-antiek op eens weer twee ff-en worden gebruikt". Ruud Spruit, een ander 'Leids historicus' bevestigt dat: "In de Napoleontische tijd zijn alle namen precies vastgesteld en toen later is er, zoals in dit ge val, weer een f aangeplakt. Om het ouder te laten lijken of zo. Maar wat mij betreft is het ge woon Van der Werf. Dat is het meest simpel". f of ff (3) Eén dan wel twee effen. Het dreigt een obsessie te worden. Uiteindelijk hebben we Van der Werft f) zélf maar eens op gezocht Koster F. van der Mark wijst ons zijn grafsteen ergens in het midden van de Hooglandse kerk. Maar eigen lijk is dat niet eens nodig. "Want het is gewoon met twee effen", belijdt Van der Mark zijn heilige overtuiging. Maar zie: in de bewuste grafsteen staat de naam Adriaensz. Van de Werf en als datum van overlijden: 5 januari 1604 en geen 1603. Geen dubbele f dus en der maar de. Om de verwarring nóg gro ter te maken heeft een gedenk- plakkaat aan een pilaar vlak bij de grafsteen van Van de Werf het over Petro Hadriani Wer- vio. Op z'n Latijn dus. Het begint nu ook kostersvrouw Van der Mark, die ons op weg naar de grafsteen vergezelde, te duizelen. Ze moet er zelfs even bij gaan zitten. "Ik zal het jullie nog sterker vertellen", verzucht zij. "Ik heb wel eens een verhaal gehoord dat Van der Werf van achteren hele maal geen Van der Werf heet te". Ook dat nog. Eerst werd bekend dat indertijd niet Cornelis Jop- pensz., maar ene Ghijsbrecht Cornelisz. Schaeck in de verla ten schans te Lamme de hut spot op de Spanjolen buit maakte en nu is er zelfs geen burgemeester Van de(r) WerfTO geweest. Straks blijkt nog dat er helemaal geen Tachtigjarige Oorlog is geweest, om maar te zwijgen over Willem van Oran je. Behoorlijk ontdaan bereikten wij het Hooglandse Huys waar koster Van der Mark was ach tergebleven. "Wervio? Maar dan schrijven jullie toch voor taan gewoon Wervio in de krant". Daar valt wat voor te zeggen, want Wervio klinkt wel zo aar dig. In elk geval razend popu lair. "Wervióótjeh!", we horen het burgemeester Cees Goe- koop op een wandelingetje door het park van zijn voorma lige collega al roepen tegen het standbeeld. En we horen de meest populaire burgervader die we ooit hebben gehad al te ruggroeten: "Goekopié!"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3