'Ik voel me speelbal' Meubelboulevard toch in Leiden -c 'Samenvoegen gemeenten kost alleen maar geld' 'Slechte imago hoerenschool wegpoetsen Initiatiefiiemer: 'Plesmanlaan na Leiderdorp beste plaats in Zuid-Holland' Eigenaar Zoeterwouds woonschip verongelijkt over verordening Provincie hoort bestuurders over herindeling Leidenaar Vink kwart eeuw schoolhoofd in Zoeterwoude Stad en rand DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 LEIDEN/LEIDERDORP - De Beverwijkse ondernemer Stoutenbeek is onderhande lingen begonnen met de ge meente Leiden over de reali sering van een meubelboule vard aan de Plesmanlaan nabij de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis. Stoutenbeek, ook initiatief nemer van het plan voor de Leiderdopse Elisabethhof, wil zo voorkomen dat hij de boot mist nu vele gemeenten pogingen doen om een meu belcentrum in huis te halen. "We gokken op twee paarden. Dat we nu met Leiden zijn gaan pra ten wil niet zeggen dat Leider dorp van de baan is. Je moet rea listisch zijn en dan merk je dat je zo wordt gedwarsboomd, dat er door overheden zoveel vertra gingstactieken worden toege past. Alles moet worden onder zocht. Daardoor wordt de kans dat er dit jaar in Leiderdorp kan worden begonnen met de bouw steeds kleiner", legt Stouten beek uit. De gemeente Leider dorp is overigens niet op de hoogte van d onderhandelingen tussen Stoutenbeek en de ge meente Leiden. De gemeente Leiden en Stouten beek hebben tot nu toe een keer rond de tafel gezeten. "We heb ben om meer informatie ge vraagd en over bepaalde condi ties gesproken", is het enige dat Stoutenbeek over dat gesprek kwijt wil. Volgens de meubelhandelaar was het noodzakelijk om met Leiden te gaan praten. Er zijn vele plaat sen in Zuid-Holland waar men zo'n winkelvoorziening wil heb ben. Stoutenbeek: "Ik ben ge beld door burgemeesters, pro jectontwikkelaars en ga zo maar door. Ik heb wel vijftien voorstel len en verzoeken gehad. Op som mige plaatsen kon ik gelijk be ginnen. Maar na Leiderdorp is de Plesmanlaan in Leiden de beste plaats in Zuid-Holland". Snel De onderhandelingen tussen de gemeente Leiden en Stouten beek moeten overigens wel zeer snel tot een akkoord leiden. Half maart nemen gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland (GS) na melijk een beslissing over alle meubelplannen. Dat is deze week besloten tijdens een verga dering van GS. In die vergade ring bleek dat het provinciebe stuur verdeeld is. Daarom werd een ambtelijke werkgroep inge steld die een maand de tijd krijgt om de zaken op een rijtje te zet ten. Diezelfde tijdsdruk is er ook voor onderhandelingen tussen de ge meente Den Haag en een onbe kende meubelondernemer. Den Haag wil een meubelconcentra tie in het Spuikwartier, een plaats die eerder door Stouten beek onder andere vanwege de hoge prijs per vierkante meter (400 gulden) werd afgewezen. De grond in Leiderdorp en Leiden is de helft goedkoper. Volgens de gemeente Den Haag en gedeputeerde Borgman, een ver klaard tegenstander van een meubelcentrum in Leiderdorp, is er toch een grote meubelon dernemer geïnteresseerd in het Spuikwartier. Den Haag voert onderhandelingen met die on dernemer, vooral over de hoge grondprijs. De naam van de zaak wil men overigens niet bekend maken. "Daar geloof ik geen woord van", is de reactie van Stoutenbeek. "Ik denk dat dat bluf is, een stuk politiek. Borgman kan nu zeggen dat er wel degelijk interesse is voor het Spuikwartier. Maar dat is precies tegen de stroom in. De. meubelhandel gaat juist de grote stadscentra uit in plaats van in. Ik durf mijn kop er onder te ver wedden dat er geen meubelhan delaar is die daar wil beginnen". Fiat Waal, de Leidse PvdA-wethouder voor ruimtelijke ordening, kreeg deze week van zijn fractie het fiat voor het voeren van de bespre kingen. Volgens de PvdA-fractie is een meubelconcentratie toch onafwendbaar. Het is alleen nog de vraag waar deze komt. De PvdA had liever helemaal geen meubelboulevard in de Leidse regio gehad, omdat dit ten koste zou gaan van de meubelzaken in de binnenstad. "De Plesmanlaan ligt nog geen duizend meter ver wijderd van de kop van de Haar lemmerstraat. Vestiging van een meubelboulevard zal natuurlijk nadelig zijn voor bepaalde meu belzaken in de stad, maar kan ook een goede uitstraling heb ben voor de andere winkels. Al les afwegende, hebben we ja ge zegd tegen het plan", aldus PvdA-fractieleider Van der Mo len. De fractie heeft er wel twee voor waarden aan verbonden: de grond wordt in erfpacht uitgege ven en Leidse ondernemers moe ten in het plan een plekje krij gen. Van der Molen zegt de in druk te hebben gekregen, dat erfpacht voor Stoutenbeek geen onoverkomenlijk bezwaar vormt. Een voordeel van de plaats is ook, aldus Van der Mo len, de ligging pal naast het aca demisch ziekenhuis. De bezoe kers van het ziekenhuis komen uit het hele land en de meubel boulevard zal dan niet onopge merkt blijven. De kwestie moet morgen in het overleg van frac tievoorzitters en wethouders nog worden besproken, maar Van der Molen acht het onwaar schijnlijk dat de WD de plan nen afwijst. ZOETERWOUDE - Nadat en kele weken geleden de woon wagenverordening wat stof deed opwaaien in de Zoeter- woudse gemeenteraad, lijkt het nu de beurt aan de woon schepenverordening om een staartje te krijgen. De strijd om legalisering van het vier de woonschip op het Zoeter- woudse 'eilandje' (nabij de Lange Miening) duurt name lijk nog steeds voort. Een maand geleden kwam de commissie algemene zaken er niet uit wegens gebrek aan gegevens. Gisteravond bleek dat er wederom nieuwe fei ten boven tafel moeten ko men. De eindfase van deze al vier jaar slepende zaak moet volgende maand ingaan. "Ik word van deze affaire wel een beetje moe. Het duurt nu al vier jaar voor er een woonschepen- verordening is. Ik voel me een speelbal worden van deze hele affaire. Wat is er tegen een blij vende ligplaats voor Theodora? Wie wordt benadeeld en welk ge meentelijk plan wordt door kruist als aan de Lange Miening vier woonboten liggen?" aldus de 'hartekreet' van de bewonei van woonschip 'Theodora' dat buiten de nieuwe verordening valt. Het gevolg van dit 'tussen wal en schip vallen' is dat hij zijn boot niet kan doorverkopen. De nieuwe verordening bepaalt dat er in Zoeterwoude op twee plaat sen woonschepen mogen (blij ven) liggen. Aan de Hoge Rijn dijk en bij 'het eilandje' krijgen drie woonschepen een - legale - vaste ligplaats. Tot dusverre voerde de gemeente Zoeterwou de een 'uitstervingsbeleid'. Elk schip dat van eigenaar zou veran deren moest uit de Zoeterwoud- se wateren verdwijnen. 'Theodora' ligt als vierde schip op 'het eilandje', en moet als enige verdwijnen. De reden hiervan is dat zijn eigenaar in 1980 (naar ei gen zeggen "onder dwang") een verklaring heeft ondertekend waarin hij verklaart de laatste ei genaar te zijn. De bewuste bewoner heeft destijds "onder dwang" getekend omdat hij anders geen toestemming kreeg om een pand aan 't Water tje te kopen. Deze koop speelt een belangrijke rol in het formele steekspel rond de aanwijzing van een vierde ligplaats in de plaatse lijke verordening. Immers, de ge meente beweert dat de bewoner 'een voordeeltje' heeft gehad bij de koop van het pand Watertje 34. Hem zou voorrang zijn verleend boven een andere koper met een hoger bod, omdat hij zijn woon schip niet meer kon verkopen. De bewoner van 'Theodora' vecht dit aan omdat de hogere bieder niet als woningzoekende stond ingeschreven en derhalve geen recht op het pand Watertje 34 had. De toenmalige voorzitter van de commissie woningtoewij zing, R. Hogenelst (CDA), heeft dit desgevraagd bevestigd. Het touwtrekken rond het woon schip is overigens een interes sante strijd. Het uitstervingsbe leid zoals Zoeterwoude dat sinds 1975 voert, is namelijk al in 1971 (in een ander geval) door de Ho ge Raad verworpen. Een geheel nieuw argument is de 'bewoonbaarheid' van 'Theodo ra'. Het college van burgemees ter en wethouders meent dat het schip moet worden gezien als een 'noodwoning'. "Tegen deze 'noodwoningen' voeren we el ders in de gemeente een strin gent beleid om ze te laten ver dwijnen", meende Houdijk gis teravond. Een derde punt van belang is in hoeverre de eigenaar van 'Theo dora' het ondertekenen van zijn 'laatste bewoner'-verklaring deed in de overtuiging dat alle woonschepen moesten verdwij nen. Nu dat beleid is veranderd voelt de eigenaar van 'Theodora' zich 'genomen' omdat voor dit woonschip als enige het uitster vingsbeleid van toepassing blijft. Het gemeentelijk argument dat de eigenaar van het omstreden schip als enige een verklaring heeft ondertekend gaat volgens de bewoner niet op. "Er is nog een bewoner van een woonschip die een identieke verklaring heeft ondertekend. Die mag wél blijven liggen", aldus de 'Theo- dora'-bewoner. De fractieleiders van Progressief Zoeterwoude en de WD betwij felden gisteravond het uitsluiten van 'Theodora' in de nieuwe ver ordening. Kremer (WD): "Het is een principiële discussie. Welke argumenten zijn er om daar van vier naar drie schepen terug te gaan? Waarom geen twee of één schip". Plaatsvervangend CDA-commis- sielid C. Roessen deelde het standpunt van het college: "We moeten uitgaan van de verkla ring die destijds is ondertekend. Wanneer we uitgaan van het ver minderen van het aantal woon schepen, zoals het uitstervings beleid voor ogen had, ligt het voor de hand dat je er voor drie kiest". Om de discussie af te ronden stak burgemeester Houdijk de hand in eigen boezem: "Ik kan niet an ders dan nog een keer mijn huis werk overdoen. Ik moet nog meer gegevens boven water brengen, het ontbreken ervan ligt bij ons". Het spannende vervolgverhaal van woonschip Theodora' vindt zijn ontknoping begin maart. Burgemeester J. Wagenaar van Alkemade tijdens de hoorzitting. "We kunnen het, zoals het nu gaat, uitstekend met elkaar vinden. We hoeven niet in de hoek gezet te worden". (foto Wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wat gij niet wilt dat u ge schiedt, doe dat ook een an- ZOETERWOUDE - "Hallo Joop, hoe is 't ermee?", roept de be kendste Leidse orgeldraaier, Wil lem van Putten, in plat Leids naar Joop Vink, het hoofd van de St. Aloysiusschool in Zoeter woude, wanneer deze in de Leid se binnenstad wordt gesigna leerd. Vink is een geboren en ge togen Leidenaar 'kom uit Leye, hoorrr") maar werkt al 34 jaar in Zoeterwoude. "Ik was er nog nooit geweest, maar Zoeter woude heeft mijn hart gestolen. Ik wil er niet meer weg, er wonen gezellige mensen". Vorige week woensdag was hy een kwart eeuw 'bovenmeester' op de plaatselijke Aloysiusschool, een feit dat pas een paar dagen tevoren werd bemerkt. Te laat om een groot feest op touw te zetten. Het schoolbestuur, het onderwijzend team en de leerlin gen waren in verlegenheid ge bracht. "Hoe konden we dit mis sen?", vroeg men zich af. De voornaamste reden dat dit schoonheidsfoutje werd ge maakt is dat het archief van de school slechts teruggaat tot 1964. In dat jaar droeg het kerkbestuur de (jongens)school over aan de huidige stichting. Vink zélf wist het wel, maar hield bescheiden zijn mond: "Ik hou van feesten, maar dat ga ik niet naar buiten brengen". Uiteinde lijk werd besloten iets feestelijks te improviseren. Tijdens het zes tigjarig bestaan van de school in juni van dit jaar zal het jubileum van Vink nog eens extra aan dacht krijgen. 'Joop', is het dus voor de Leidse orgeldraaier, maar het blijft 'me neer Vink' voor de leerlingen. "Ik ben je broertje niet", maakt hii een kind duidelijk dat hem Schoolhoofd JVink: "Ik geloof niet dat de kinderen met zijn voornaam aanspreekt. "Toen ik tien jaar geleden mijn stropdas voorgoed thuis liet han gen vroegen mijn collega's: "kunnen we nou geen Joop zeg gen?". Dat vond ik prima, maar van kinderen wil ik het niet". Het tekent de duidelijk omlijnde ideeën over onderwijs die Vink heeft. In zijn 'Leidse tijd' heeft hij zijn oren goed open gehou den. Daar vernam hij dat de 'bui tenscholen' (scholen van buiten Leiden) erg slecht te boek ston den. Nadat Vink in Zoeterwoude was beland vroeg hij zich af waarom een dorpsschool niet zou kunnen concurreren met een Leidse school. Bovenmeester Vink ("Ik ben een perfectionist") nam zich voor dat slechte imago van de 'boerenschool' weg te poetsen. "Ik wil ouders de garantie geven, dat hun kinderen aansluiting hebben wanneer ze naar de mid delbare school gaan. Ze moeten iets in hun bagage hebben wan neer ze in Leiden bij een school aankloppen. Ze moeten een goe de werkhouding hebben en zelf standig kunnen denken en werken", zegt Vink vastberaden. Streng Bij veel oud-leerlingen leeft Vink in de herinnering voort als "erg streng". Hijzelf vindt dat wel meevallen. "Eigenlijk zet ik al tijd de boel op stelten wanneer ik een klas binnen kom. Maar in de les vraag ik wel de aandacht. Er moet geluisterd worden. Ik ge loof niet dat de leerlingen me vandaag de dag nog streng vin den. Tenminste, als je tegen woordig op de speelplaats loopt moetje uitkijken dat je je jas niet kwijt bent wanneer je je om draait. Vroeger durfden ze je niet aan te kijken". In vergelijking met 'vroeger' is er sowieso heel wat veranderd voor 'meneer Vink'. Toen hij in 1959 als hoofdonderwijzer begon was er veel tijd voor andere zaken naast school. Hij zat in de ge meenteraad voor de KVP, was voorzitter van de tafeltennisver eniging PIT '54, administrateur van de woningbouwvereniging, voorzitter van de parochieraad en leidde een hobbyclub in Don Bosco. Vergaderingen waren er nauwelijks. "Na schooltijd gin gen we biljarten of zwemmen in het Balkegat. Drie keer per jaar had je een vergadering", herin nert Vink zich. Tegenwoordig wordt zijn tijd hele maal in beslag genomen door het onderwijs, waarbinnen veel ver anderingen op til zijn. "Jam mer", vindt hij, "ik houd erg wei nig tijd over om vrienden op te zoeken en voor mijn hobbies". De grote (vergader)drukte is één van de redenen dat het 'zilveren' hoofd in 1989 wil stoppen. "Dan heb ik veertig dienstjaren in het onderwijs en kan ik me aan mijn hobbies wijden. Een keer over winteren in Spanje lijkt me ook wel wat". Avond aan avond vergaderen werd hem een keer teveel, zodat hij op donderdagavond zitting nam in de Werkgroep Gezinscommuni catie. Wanneer de agenda's wer den getrokken en de donderdag kwam ter sprake moest hij be leefd weigeren want dan had hij een bijeenkomst van die 'werk groep'. "Niemand heeft me ooit gevraagd wat dat nou eigenlijk was. Het was gewoon lekker een avondje thuis zitten bij mijn vrouw en dochter!", lacht Vink. Die steun van zijn gezin is onont beerlijk ("Ik ben een gezellig- heidsdier") voor de 53-jarige Vink: "Thuis is een oase voor me, ik heb het getroffen dat mijn vrouw volledig achter mijn werk staat, anders houd je het nooit vol. Als je vrouw elke dag om half vijf belt dat de thee klaar staat, kan je nooit zoveel doen" Een béétje portret van Vink is niet volledig zonder een sappige grap of een fraaie anecdote. Hier is-ie dan, voor de volledigheid "'Te genwoordig gaat alles per tele foon, maar vroeger werd verzuim met briefjes gemeld. Het zal be gin '60 zijn geweest dat een moe der een briefje schreef met de tekst: 'Meester, mijn zoontje was niet op school want hij moest met de geit naar de bok. Anders doet mijn man het zélf, maar hij was ziek". De 'strenge' meester lacht snaaks. der niet". Woorden die uit het hart waren gegrepen van me nig gemeentebestuurder die gistermiddag tijdens een hoorzitting de provinciale commissie bestuurlijke za ken trachtte af te houden van een grootscheepse gemeente lijke herindeling van het noordoostelijke gedeelte van Zuid-Holland. Het was burgemeester J.G. Huig- sloot van Zevenhoven, die met die oer-Hollandse wijsheid de provinciebestuurders voorhield dat Zuid-Holland zelf ook niet in twee provincies wil worden op- gedeeld maar wel een gemeente lijke herindeling wil doorvoeren die geen enkel gemeentebestuur wil. In zaal 13 van het gemeenschaps centrum De Bron in Alphen aan den Rijn probeerde een twintig tal sprekers het ongeluk dat hun boven het hoofd hangt met argu menten af te wenden. Of ze daar in zijn geslaagd zal blijken als de provinciale commissie op 24 fe bruari tot een advies komt aan Gedeputeerde Staten. Uiteinde lijk zal het moeten uitmonden in een wetsontwerp waarover dè Tweede Kamer moet beslissen. Burgemeester D. Brouwer de Ko ning van Woubrugge, waar het verzet tegen de herindeling het hevigst wordt gevoerd, verraste de commissie met een brief die hij van minister Rietkerk van binnenlandse zaken had ontvan gen. Daarin liet de bewindsman weten dat hij kennelyk nog niet uitgedacht is over het nut van de streeksgewijze herindeling. De minister kondigde in de brief een nota aan die dit vooxjaar aan de Tweede Kamer wordt gestuurd en die zal ingaan op gemeentelij - ke herindeling. Daarin zullen te- vens de uitkomsten worden ge publiceerd van een evaluatieon derzoek van de gemeentelijke herindeling in Zuid-Limburg. Gedeputeerde drs. J.H. Boone, in provinciebestuur belast met het herindelingsplan, had van de mi nister een afschrift van de brief aan Woubrugge gekregen, maar hij had de commissie over de in houd nog niet ingelicht. Even min had hij dat gedaan met een brief die het gemeentebestuur van Woubrugge had ontvangen van de minister van financiën. Evenals Rietkerk stipte minister Ruding aan, dat bij herindelin gen terdege moet worden geke ken naar de financiële kant van de zaak. Over die boeg gooiden veel inspre kende gemeentebestuurders het ook. Gemeentehuizen komen leeg te staan, burgemeesters, se cretarissen en ambtenaren ko men op wachtgeld, het geld is in deze moeilijke tijden wel beter te besteden, vonden de sprekers. Door grotere gemeenten te creë ren gaan de inwoners van met name de weggepoetste kleine ge meenten meer belasting betalen. De burger betaalt zo het gelag van oen bezuiniging die het rijk bij gemeentelijke herindeling voorstaat. Volgens drs. W.J. Kroes van de Woubrugse werkgroep 'Herinde ling, nee' is het geraamde voor deel van ruim 3 miljoen gulden bij de herindeling in de Bomme- lerwaard uitgepakt in een nadeel van 2,5 miljoen gulden. Hij en an dere sprekers vonden dat de pro vincie te lichtvaardig over de fi nanciële gevolgen heenstapt. De bekende knelpunten uit het voorstel kwamen gistermiddag vanzelfsprekend weer voor het voetlicht. Leiderdorp is boos op Koudekerk, die de Achthovense polder wil inpikken, Warmond is boos op Alkemade en de provin cie vanwege het gebied dat men dreigt kwijt te raken, Hazers- woude toonde met een veelheid van argumenten en cijfers aan dat deze gemeente geen sierteelt- gebied aan Boskoop kan afstaan, Aarlanderveen deed nog eens haar klaagzang over het Alphens gemeentebestuur, dat in twintig jaar geen woningen heeft ge bouwd in het kerkdorp waardoor het inwonertal zienderogen is achtergegaan. Burgemeester P. Verhoef van Ter Aar deed een klemmend beroep op de commissie en op GS om te bezien welke mogelijkheden er nog zijn om de 'trein van de her indeling stop te zetten'. Waarop gedeputeerde Boone antwoord de dat de nulvariant, alles laten zoals het is, voor GS niet be spreekbaar is. Vrijdag volgt een tweede hoorzit ting voor onder andere de ge meenten Boskoop, Waddinx- veen en Zoeterwoude. DONDERDAG Leiden Stichting Welzijn - Breestraat 117, infor- matie-avond Werkgroep Energie Dis cussie, 20 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, vergade ring alle raadscommissies over eman cipatienota en migrantennota, 20 uur. Logegebouw - Steenschuur 4-6, openba re lezing Rozekruisers Genootschap, 'De Gnosis kent twee natuurorden', 20 uur. Breestraat 56 - demonstratie en inlei ding rond Tai-Chi. Chinese bewe gingsleer, 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'All about Eve' van Joseph Mankie- wicz, 20 en 22.15 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6. drie vogélfdms, 20 uur. Schouwburg - Martine Bijl en Henk van de Molen met begeleidingskwartet, 20.15 uur. Lak-theater - toneelgroep Lest met 'Cur se of the starving class', 20.30 uur. Filmhuis LVC - 'Die Freundin' van Mar- garetha von Trotta, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, soos. 21-1 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie ver keer, 20 uur. Leiden Repelsteel - Breestraat 19. Surinaams- vegetarische gerechten. 17.30-19.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 febr tot 10 febr door: Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20. tel. 763134; LEI DSC H HËk DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 231IBG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab'ezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementspenode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per post 322.90 Hooldredacteur Drs J. W. E Metselaar Adj Hooldredacteur R D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef J M J Post Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) P J de Tombe (sport j A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in. Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2