LEIDSCH DAGBLAD "Herstel blijft geheel uit •X9 Groot tekort bloedplasma Eerste goud voor Karin Enke Reeds honderden doden in Beiroet Drie zieken na eten van mosselen Berekening Planbureau haalt kabinetsbeleid onderuit Alphenaar eist ƒ20.000 smartegeld Deetman: WD moet aan middenschool meewerken Kasjmierse rebel wordt opgehangen n|3' VERNEDERING RVD overweegt stappen na tv-uitzending Centrumpartij LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 37316 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. zie coioton ZAANSTAD (GPD) - De Keu- ringsdienst van Waren in Alk maar onderzoekt drie klachten van inwoners van de Zaanstreek die na het eten van mosselen ziek zijn geworden. Een van de drie ziek geworden mensen is de heer P. Smit (76) uit Zaandijk. Hij kreeg dinsdagavond verschijn selen van voedselvergiftiging (braken, koorts) nadat hij enkele mosselen uit een potje afkomstig uit een kerstpakket had gegeten. Over de overige twee gevallen zijn geen mededelingen gedaan. Nederlandse meisjes op 1500 m in achterhoede (van één onzer verslaggevers) SARAJEVO - Karin Enke heeft vanochtend haar goudjacht inge zet. De Oostduitse won in het Joegoslavische Sarajevo de eer ste gouden schaatsmedaille van de Olympische Winterspelen door op superieure wijze te zege vieren op de 1500 meter voor da mes. Haar tijd van 2.03.42 bete kende een verbetering van het wereldrecord (2.04.04) van Pe- troesjeva. De Russin werd nu derde in 2.05.78. Andrea Schóne maakte het Oostduitse succes op de eerste schaatsdag compleet door het zilver voor zich op te ei sen in 2.05.29. De Nederlandse dames Ria Visser, Yvonne van Gennip en Thea Limbach eindig den in de achterhoede. Al na de eerste rit was duidelijk dat Oranje-troef Ria Visser, vier jaar geleden in Lake Placid nog goed voor Olympisch zilver op die af stand, dit keer ver achteruit ge worpen zou worden. Ze kon niet op tegen het geweld dat Andrea Schóne vanaf de start ontwikkel de en verspeelde met een tijd van 2.11.06 bijna zes seconden op haar Oostduitse tegenstandster. Thea Limbach kwam van de Ne derlandse vertegenwoordigsters nog het best voor de dag in 2.10.35, waarmee ze Yvonne van Gennip (2.10.61) net voor blééf. Het waren achterhoede-tijden in het geweld dat Karin Enke ont wikkelde. De Oostduitse explo deerde in de vijfde rit tegen de Zweedse Carlen en hield haar hoge aanvangstempo 1500 meter vol. Met een lange krachtige sprint zette ze haar verwachte goudrush in. De gouden medaille bij het skilo pen ging naar de Finse Maija-Lii- sa Haemaelainen. De regerend wereldkampioene was op de 10 km cross country 18 seconden sneller dan Raina Smetanina uit de Sowjet Unie. De Noorse Brit Pettersen greep de bronzen me daille.. r verslaggevers) DEN HAAG - De werkloosheid zal bij voortzetting van het huidige regeringsbeleid niet leiden tot herstel van de investeringen, maar daarentegen tot een aantal werklozen van 1,1 tot 1,2 miljoen in 1987. Het financie ringstekort zal dan in het gunstigste geval zijn gedaald met een half procent, maar een stijging met anderhalf procent behoort eveneens tot de mogelijkheden. Het CPB meent overigens dat de berekeningen 'nauwelijks enige relevantie' hebben. Volgens woordvoerder Lempers lopen de berekeningen alweer achter bij de feitelijke economische groei „De getallen komen uit een eer ste versie van wat hier op het bu reau heeft gecirculeerd. Die cij fers zijn niet up-to-date en klop pen dan ook niet. Het is jammer dat ze naar buiten zijn gekomen, want er gaat nog veel aan veran deren. Er wordt in de berekenin gen ook nog geen rekening ge houden met eventueel extra be leid", aldus Lempers. r BEIROET - De commandant van de Amerikaanse troepen in Libanon, generaal James Joy, kijkt bezorgd tijdens een persconferentie. Ongeveer 250 Amerikaanse mariniers zijn inmiddels overgebracht naar schepen van de zesde vloot, die voor de kust van Libanon liggen (foto upi). BEIROET (AFP/GPD/AP) - Na een nachtelijke pauze is de strijd in Beiroet van ochtend hervat. Terwijl Amerikaanse vliegtuigen verkenningsvluchten uit voerden, braken langs de demarcatielijn tussen het oosten en westen van de Libanese hoofdstad en in de zuidelijke buitenwij ken weer schietpartijen uit. In door christenen be woonde wijken kwamen verscheidene granaten te recht. Volgens de jongste opgave zijn bij de strijd van de afgelopen dagen 257 doden en zeker 900 gewon den gevallen. Amerikaanse oorlogsschepen schoten gisteren meer dan 550 granaten op de heuvels ten oos ten van Beiroet, waar de Druzen zich hebben verschanst. Volgens de radio van de Druzen zijn daar door dertig mensen gedood en vijftig gewond. Druzenleider Wa- lid Joemblatt heeft gedreigd met vergelding voor het Amerikaan se vlootbombardement. Inmiddels is de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse mari niers uit Libanon flink gevor- Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden, 's- Nachts lichte vorst met minimum temperaturen van ongeveer min drie graden. Middagtemperaturen circa plus drie graden. Tot zwak af nemende wind uit noordelijke rich ting. 10 februari Zon op: 8.06, onder 17.43 uur. Maan op: 11.17, onder 1.53 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.25 en 20.55 uur, laag- water om 4.02 en 16.29 uur. derd. Italië wil ook zijn man schappen uit Libanon halen, maar kan het niet. "Het is logisch en politiek ondenkbaar, dat het Italiaanse contingent in Beiroet blijft, nu Amerikanen en Britten zich terugtrekken", aldus de Ita liaanse minister van defensie Spadolini. "Maar onze drie part ners Amerika, Frankrijk en En geland, hebben geen enkele spe cifieke beschermingstaak en kunnen dus veel vrijer beslissen over terugtrekking van hun mili tairen. Wij, met onze verantwoor delijkheid voor de Palestijnse vluchtelingenlampen, kunnen niet van het ene ogenblik op het andere een leegte achterlaten in gebieden waar in het verleden al ernstige bloedbaden zijn voorge komen", aldus de Italiaanse be windsman. De enige oplossing die de Italiaanse regering ziet, is dat de bescherming van de kam pen Sabra en Chatila zo snel mo gelijk wordt overgenomen door de Unifil-troepen, die op het ogenblik in Zuid-Libanonm toch weinig te doen hebben. Ook de Franse regering zoekt lie ver een oplossing door middel van de Verenigde Naties dan overhaast zijn troepen terug te trekken. (zie ook pagina 7) (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN - Vandaag dient mr. J. Imkamp, advo caat, bij het ministerie van justitie een eis in om aan zijn cliënt Hendrik Versluis uit Alphen aan den Rijn een be drag van twintigduizend gul den aan smartegeld uit te ke- De Alphenaar heeft volgens het Haagse gerechtshof ten on rechte zeven maanden in de gevangenis gezeten. Het hof sprak Versluis vrij, nadat de rechtbank hem tot een on voorwaardelijke gevangenis straf van drie jaar had veroor deeld. Hij zou in de Leidse Groenhovenstraat een man uit Wassenaar een dodelijke messteek hebben toege bracht. Bovendien zal mr. Imkamp het Gemeescnappelijk Admini stratiekantoor vragen om de Alphenaar een uitkering toe te kennen over de periode waarin hij geen inkomsten had. Weigert het GAK op dit verzoek in te gaan, dan zal er opnieuw een claim by het mi nisterie van justitie worden ingediend. DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) vindt dat de WD loyaal moet meewerken bij het zoeken naar een oplossing voor de ver nieuwing van het voortgezet basisonderwijs (middenschool). De minis ter zei vanochtend voor de NCRV-radio dat het onderwijs niet is ge- oo___. diend bij een verscherping van de standpunten over deze zaak. Het Maqboo Butt (50) optreden van de liberale fractie getuigde vorige week niet van terug- dood veroordeeld wegens moord houdendheid, aldus de bewindsman. op twee Indiase functionarissen De minister benadrukte dat er een grote mate van overeenstemming be- in 1966 en 1970 en het beramen staat over alle gebieden van het onderwijs. 'Het is toch te gek dat we het van een vliegtuigkaping in 1971. over dat kleine stukje onderwijs voor twaalf tot vijftienjarigen èn in het Het gratieverzoek van Butt is on- onderwijsveld en in de politiek niet eens kunnen worden?', meende langs door de Indiase president Deetman. afgewezen. i i Dat blijkt uit nieuwe, zij het voor lopige berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) voor. de middellange termijn. Het ka binetsbeleid leidt volgens die be rekeningen wel tot sterke stij ging van de bedrijfswinsten, maar ook tot een grote mate van onderbesteding door het wegval len van de koopkracht bij ambte naren en uitkeringsgerechtig- den. Investeringen blijven daardoor in belangrijke mate uit, zo ver wacht het CPB, terwijl de export van kapitaal een vlucht zal ne men. Het overschot op de beta lingsbalans neemt als gevolg daarvan en tegenvallende bin nenlandse bestedingen toe. De economische groei, afhankelijk van de ontwikkelingen in het buitenland, zal in elk geval niet voldoende, zijn om de werkgele genheid uit te breiden. Nieuwko mers die zich nog zullen melden op de arbeidsmarkt, zullen daar om de werkloosheid verder doen stijgen. Vijf procent arbeidstijd verkorting zal niet meer opleve ren dan stabilisering van de hui dige werkgelegenheid. In de voorlopige toekomstverken ning, niet officieel in de open baarheid gebracht, hanteert het CPB een tweetal scenario's. Blijft het ondanks het hoge Ame rikaanse tekort goed gaan de met VS de wereldhandel, dan zijn de vooruitzichten iets beter dan in het ongunstigste geval - nieuwe ineenstorting van de wereldhan del. Veel zal het echter niet uit maken voor Nederland, afgaan de op de berekeningen van het' Planbureau. Het financieringstekort daalt in het gunstigste geval van 10 naar ruim 9 procent in 1987 en stijgt in het ongunstigste met ongeveer een procent. De sociale-premie- druk zal in beide gevallen dalen van bijna 25 naar ruim 21 pro cent; de belastingdruk van 29 naar (ruim) 28 procent. Doodvonnissen bekrachtigd RANGOON (AFP) - Het Hoogge rechtshof van Birma heeft van daag in hoger beroep de dood vonnissen bevestigd tegen de twee Noordkoreanen die zijn veroordeeld wegens de aanslag op een grote Zuidkoreaanse re geringsdelegatie, vorig jaar in Rangoon. Daarbij vielen 21 do den, onder wie vier Zuidkore aanse ministers. De verdediging kan nu de staatsraad van Birma nog om gratie verzoeken. NIEUW DELHI (AP) - De ter dood veroordeelde oprichter van het Nationale Bevrijdingsfront van Kasjmir, wiens vrijlating was geëist door de moordenaars van de Indiase diplomaat Ravin- dra Mhatre in Groot-Brittannië, zal zaterdag in de Tihar-gevange- nis van Nieuw Delhi worden op gehangen. India ter Drs. A.P. Buur: "Is er voor bouw wel oplossing?' Eis WD: in juni plaatsingsbesluit PAGINA 5 Herstelplan vitale Franse bedrijven PAGINA 7 Kansrijke toekomst chemie Rijnmond PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - Er is in. ons land een groot tekort aan bloedplasma. Het Rode Kruis, schat het tekort dit jaar op 30.000 liter. Dat staat in een nota van het Centraal Laboratorium voor de Bloedtransfusiedienst (CLB) in Amsterdam, onderdeel van het Rode Kruis. Aan de 22 bloed banken in ons land is inmiddels gevraagd de afname van bloed op te voeren. Uit plasma worden belangrijke bloedprodukten gewonnen, zo als stollingsfaktor VIII, een on misbaar middel voor hemofilie- patiënten. Het tekort aan deze stof is mede een gevolg van de ziekte AIDS, die met name in de Verenigde Staten slachtoffers heeft geëist. Van deze ziekte is bekend, dat ze zich via het bloed kan verspreiden. Daardoor is de import van deze stof drastisch te ruggelopen. Het CLB noemt de huidige situatie in de nota urgent. In 1982 werd nog voor zes miijoen gulden aan stollingsfaktor VIII uit de VS be trokken. Vorig jaar was dat nog maar voor twee miljoen gulden. Verwacht wordt dat de import van stollingsfaktor VIII nog ver der zal teruglopen. Vorig jaar dreigde ook al eei^tekort aan plasma. Dat kon toen nog worden ondervangen door rui ling van overtollige bloedpro dukten uit ons land tegen stol lingsfaktor VIII van het West- duitse Rode Kruis. Deze ruil, die mogelijk was geworden door het verdrag van de Raad van Europa, was echter eenmalig. Enkele jaren geleden kon het CLB nog voortdurend zorgen voor een voorraad aan bloedplasma. Die voorraad is nu volledig uitge put. Op verzoek van het CLB wordt bij de bloedbanken alvast een begin gemaakt met de ver groting van de plasmaproduktie. Gezond verstand was tot voor kort niet het kenmerk van de Ame rikaanse behandeling van de Liba nese crisis, maar gisteren is het er dan toch van gekomen: een kwart van de mariniers heeft het strijdto* neel in en rondom Beiroet verlaten. Hun collega's zullen spoedig vol* gen, met in hun kielzog de Britse deelnemers aan de multinationale troepenmacht. Het besluit van president Reagan markeert het failliet van het Ameri kaanse Midden-Oosten-beleid. Of ficieel gaat het weliswaar niet om volledige terugtrekking, maar om "hergroepering" van troepen; dat neemt niet weg dat terugkeer naar het vasteland voorlopig ondenk baar is. De afloop van het Amerikaanse avon tuur komt niet als een verrassing. Bedoeld als vredesleger in een sluimerende burgeroorlog, kozen de Amerikaanse mariniers op ge zag van Washington uiteindelijk on verbloemd partij voor het omstre den leiderschap van president Ge- mayel. Een man die alle beloften ten spijt, de oren vooral naar zijn eigen achterban van christen-falan- gisten liet hangen en de positie van de Druzen liet voor wat deze sinds jaar en dag In Libanon is: miskend en verwaarloosd. Splintergroeperingen in het door het buurland Syrië gesteunde opposi tionele kamp - maar ook de officiële leiders - hebben er veel aan ge daan de Amerikanen in de gordij nen te jagen en kleur te laten be kennen. Niettemin had president Reagan moeten beseffen dat een scheidsrechtersrol zich niet ver draagt met partijdigheid. Reagans verklaring dat Libanon "van vitaal belang is voor de Verenigde Sta ten" heeft de verhoudingen even eens meer kwaad dan goed ge daan. Cynici spreken in dit verband van een 'spel der vergissingen'. De realiteit doet echter in niets aan een komedie denken. Rond Beiroet is een burgeroorlog uit gebarsten die het land vermoede lijk voor lange tijd lam zal leggen. De regering-Wazzan is afgetreden en het gezag van president Ge- mayel wankelt Hem rest vermoe delijk weinig anders dan te vertrek ken. De Amerikaanse betrokkenheid heeft de andere deelnemers aan de mul tinationale troepenmacht, Frankrijk, Italië en Groot-Brittanië, in een on mogelijke positie gebracht. Ook zij zullen nu wel moeten vertrekken. Frankrijk en Italië willen pas gaan zodra een leger van de Verenigde Naties hun taken heeft overgeno men. Een nobel streven, maar aan de komst van een VN-leger zitten zeker onder de huidige omstandig heden heel wat haken en ogen. Het ziet er bovendien niet naar uit dat de oppositie kansen op een machtsbreuk zal laten liggen In af wachting van de komst van de zo veelste vredesmissie. Bij dit al is Reagans aartsvijand presi dent Assad van Syrië de lachende derde. Zijn greep op Libanon is gro ter dan ooit en dat is wel het laatste wat de Amerikaanse vredesmissie beoogde. Assad is in een positie waarin de VS hem wel serieus moeten nemen en moeten toege ven dat zelfs een klein stapje in de richting van een oplossing voor Li banon, niet zonder Syrië kan wor den gezet. Voor een president die nog zo kort geleden het succes van zijn beleid in een herverkiezingsre de bezong, moet dat een grote ver nedering zijn. Acht man in arrest wegens reeks inbraken (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - De aanhouding vori ge week van een jeugdige Kat- wijker heeft de politie op het spoor gebracht van 27 inbraken en diefstallen, waarbij tussen de 60.000 en 80.000 gulden schade werd aangericht. Tot nu toe zijn nog acht andere verdachten gearresteerd, de meesten afkom stig uit Katwijk. De inbraken en diefstallen zijn vol gens de politie eind vorig jaar en begin dit jaar gepleegd in Kat wijk, Sassenheim, Rijnsburg en Hillegom. De verdachten, in leef tijd variërend van 22 tot 53 jaar, hadden het vooral voorzien op benzinestations, ladingen van vrachtauto's, bouwbedrijven, en winkels. De politie sluit meer ar restaties niet uit. SOESTDIJK/DEN HAAG (GPD)- De hoofddirecteur van de Rijks Voor- Iichtings Dienst, mr. M. J. D. van der Voet, onderzoekt of er mogelijk heden zijn juridische stappen te ondernemen tegen de Centrumpartij. De RVD meent dat de partij in haar televisie-uitzending van gister avond de goede naam van het Koninklijk Huis heeft aangetast. In de uitzending meldde fractieleider Janmaat dat een lid van het Oranje huis zich heeft aangesloten bij de CP. Er werd geen naam genoemd, maar volgens een woordvoerder van de Centrumpartij doelde Janmaat op mr. A. Lier uit Eindhoven, een vermeende zoon van prins Hendrik en dus vermeende halfbroer van prinses Juliana. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT OVERWEREI.D.s'IADI N I.ANI). Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, óf noleer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór hel abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. U kunt deze bon opsturen naar hel Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen. (071 -1449411

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1