Plan voor tennisbanen bij Bollenbad Veel reacties op plan voor openbare middelbare school Lager opgeleiden zien weinig in onbetaalde banen Bestuur bezorgd over teruglopende bezoekersaantallen IflCHTERGRONDI Noordwijkse wethouder tracht optimisme te temperen Bamidirecteur begint actie voor JAC-Katwijk Varkens in Boskoop niet welkom WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 Streek PAGINA 19 NOORDWIJK Het bestuur van het Noordwijkse sport- fondsenbad Het Bollenbad wil nog voor het zomersei zoen vijf tennisbanen en een zogenaamde waterglijbaan aanleggen. Deze voorzieningen zijn bedoeld om de ex ploitatie van het zwembad te verbeteren. De Raad van Beheer van het zwembad maakt zich namelijk zorgen over het teruglopende aantal bezoekers. De gemeente raadscommissie voor welzijn buigt zich vanavond over de plannen. De vijf tennisbanen zullen, als de Noordwijkse gemeenteraad ten minste zijn medewerking wil verlenen, worden aangelegd door een particulier. Het zwem- badbestuur loopt daarbij geen fi nancieel risico maar ontvangt jaarlijks wel 27.000 gulden aan pacht. Volgens het bestuur van Het Bollenbad is er voldoende behoefte aan de tennisbanen aangezien bij de tennisbanen aan de Gooweg een wachtlijst wordt gehanteerd. De banen, die naast het parkeerter rein aan de Nieuwe Zeeweg zul len komen te liggen, zijn volgens Bollenbad-directeur B.J. Tim mermans bestemd voor recrea tieve tennissers en toeristen. De tennisbanen zijn voor het zwem bad ook interessant omdat deze zullen leiden tot een groter ge bruik van de sauna en het zwem bad zelf. De velden komen overi gens buiten de ligweide van Het Bollenbad te liggen. NOORDWIJK De werk groep die ijvert voor de oprichting van. een open bare middelbare school in Noordwijk heeft tot dus ver 192 'adhesiebetuigin gen' binnengekregen van ouders. De werkgroep is daarmee uiterst tevreden, zo liet een woordvoerster gisteravond weten. De Noordwijkse wethouder P. Warmerdam probeerde gister avond tijdens de vergadering van de gemeenteraadscommissie voor onderwijs echter al te groot optimisme te temperen. "We mo gen niet te veel verwachtingen koesteren", zo vindt hij. In de werkgroep zijn de ouders verenigd van twee openbare ba sisscholen in Noordwijk. De ou ders hebben maandag een brief gestuurd naar burgemeester en wethouders van het zeedorp waarin zij hen om medewerking vragen openbaar middelbaar KATWIJK Een spontaan initiatief van bankdirec teur A. Lammers behoedt het jongeren-adviescen trum (JAC) in Katwijk wellicht voor sluiting. De Katwijker roept in een door hem betaalde en op persoonlijke titel onderte kende advertentie, plaats genoten op het JAC finan cieel te steunen. Zoals bekend weigerde een meer derheid van de Katwijkse ge meenteraad onlangs in te stem men met een voorstel om het JAC voor 1984 met ruim negen- Het Bollenbad wil ook een 45 me ter lange waterglijbaan aanleg gen in het recreatiebad op het buitencomplex. Het is de bedoe ling dat een deel van die baan buiten het zomerseizoen naar het binnenbad verhuist. De kosten van de waterglijbaan bedragen 100.000 gulden. Twee Noordwijkse bedrijven zijn bereid 70.000 gulden op tafel te leggen voor de glijbaan. Het res terende gedeelte kan dan wor den betaald uit het fonds ener giebesparing en recreatieve voorzieningen dat door de ge meente Noordwijk beschikbaar is gesteld. Voor de aanleg van de waterglijbaan is geen toestem ming nodig van de gemeente Noordwijk. Uit een onderzoek bij een aantal andere sportfondsenbaden is ge bleken dat een waterglijbaan tot een gemiddelde stijging van tien procent van het recreatieve be zoek leidt. Zwembaden zonder zo'n speelwerktuig hebben daar entegen een daling van het aan tal bezoekers van 12 procent ge constateerd. Het bestuur van het zwembad heeft nog meer ideeën om de ex ploitatie van het zwembad te ver vervolgonderwijs in de gemeen te van de grond te krijgen. Tegelijkertijd hebben ze enkele honderden brieven gestuurd aan ouders van leerlingen uit de vijf de en zesde klassen van openba re basisscholen in Katwijk, Noordwijk, Noord wijkerhout, Rijnsburg, Valkenburg en Voor hout. In die brief worden ouders gevraagd een zogenaamde inten tieverklaring op te sturen waarin zij laten weten positief te staan tegenover het initiatief en zich bereid verklaren hun kinderen voor de school in te schrijven. Na twee dagen hebben dus 192 ou ders hierop positief gereageerd. De ouders hebben een school voor mavo, havo en vwo op het oog. In de bollenstreek is nog geen mid delbare school waarin deze drie richtingen in één pand zijn on dergebracht. Als het initaitief werkelijkheid wordt zou het ook de eerste openbare middelbare school in deze streek worden. Niet uitgesloten is dat in Noord wijk een dependance wordt ge vestigd van de Louise de Colig- duizend gulden te steunen. Om dat het JAC verder niet op finan ciële middelen kan terugvallen kwam het voortbestaan daarmee onmiddellijk op de tocht te staan. Lammers zegt desgevraagd dat hij zich als overtuigd christen geroe pen voelt iets voor het JAC te doen. "Ik heb zelf geen enkele er varing met het JAC. Maar ik vind dat je een hulpverleningsinstan tie die jaarlijks vijftig kinderen opvangt niet zomaar in de kou mag laten staan", aldus Lam mers. Behalve de advertentie, die in een plaatselijk weekblad verschijnt, probeert Lammers ook in persoonlijke gesprekken Katwijkers ertoe te bewegen hun steun aan het JAC te betuigen. beteren. Volgens Timmermans heeft de particulier die de tennis banen wil aanleggen ook het plan drie squashbanen aan te «-esc", ueze banen zouden kun nyschool uit Leiden. De Noord wijkse wethouder P. Warmer dam heeft hierover morgenmid dag een gesprek met zijn Leidse collega J. Peters. Zoals gezegd waarschuwde wet houder Warmerdam gisteren voor al te hoog gespannen ver wachtingen. "De Louise de Co- lignyschool heeft al toestem ming gekregen een dependance te vestigen in Leiderdorp. Juist daarom zal het al extra moeilijk worden een dependance naar Noordwijk te halen", aldus War merdam. Hij voegde eraan toe dat hij, naast alle positieve gelui den die de werkgroep heeft ge hoord, ook al negatievere gelui den heeft opgevangen van het ministerie. Brief De werkgroep heeft gisteren een brief gestuurd aan burgemeester en wethouders van het zeedorp waarin nadere mededelingen over het initiatief worden ge daan. Tevens zijn er brieven ge stuurd aan de gemeenteraad en De medewerkers van het JAC to nen zich zeer ingenomen met het initiatief van hun plaatsgenoot. "De hulp kwam eerlijk gezegd vrij onverwacht. Wij hebben daar echt wel even van opgekeken", bekent JAC-medewerkers F. Kremer. Evenals Lammers is Kremer hoopvol gestemd over het verloop van de actie. Keerpunt Het JAC heeft tenminste zesdui zend gulden nodig om dit jaar open te blijven. Kremer: "Maar dan kunnen wij dus alleen in ons pand bij de telefoon blijven zit ten, meer niet". Het JAC wil ech ter ook voorlichting geven op bij voorbeeld sociëteiten en mikt nen worden gerealiseerd bij de buitenaccommodatie van het zwembad. Dit gedeelte van het zwembad, waar onder meer kleedkamers zijn ondergebacht, de fractieleiders van de verschil lende politieke partijen in de Noordwijkse gemeenteraad. In de brieven legt de werkgroep uit wat de bedoeling is en wordt aangedrongen op spoed. Dit om dat de ouders al in het schooljaar 1984-1985 willen beginnen met openbaar vervolgonderwijs in Noordwijk. Tevens nodigt de werkgroep de fracties in de Noordwijkse raad uit voor een gesprek om haar plannen nader uit een te zetten. De middelbare school kan volgens de werkgroep worden gevestigd in de voormalige school de Ben- gelenbak. In deze school is thans, tot de gemeente een ande re bestemming voor het pand heeft gevonden, een peuterspeel zaal gevestigd. Het kan volgens voor de gemeente voordeel ople veren om in de Bengelenbak een middelbare school te vestigen, zo meent de werkgroep. Dit omdat de vergoedingen van het rijk voor middelbaar onderwijs ho ger zijn dan de vergoedingen voor het peuterspeelzaalwerk. daarom op ongeveer tienduizend gulden. Een bedrag dat nage noeg gelijk is aan de subsidie aanvraag die onlangs werd ge daan. Mocht de actie van Lam mers onverhoopt niet slagen, dan zullen de giften weer worden teruggestort. Lammers hoopt dat zijn poging er inderdaad toe leidt dat het JAC voorlopig voor een jaar uit de zorgen is. "Misschien dat er tus sentijds een keerpunt komt, zo dat het JAC definief voor Kat wijk behouden blijft", aldus Lammers die bekent dat hij al heel wat discussies over zijn ini tiatief achter de rug heeft. "Maar die ga ik niet uit de weg", zegt hij. wordt volgens Timmermans nauwelijks gebruikt door bezoe kers. De banen kunnen worden aange legd zonder al te grote investe met een tijdelijke wet komt waarin het werken met behoud van uitkering wordt geregeld. Daarmee wil de overheid dui delijkheid scheppen in wat wel en niet mag bij het vervullen van onbetaalde baantjes. door Henk van der Post In tal van regio's functioneren al langere tijd zogenaamde toet singscommissies, waarin on der meer werkgevers en werk nemers zijn vertegenwoordigd. Die commissies hebben tot taak te controleren of bepaalde baantjes niet ten koste gaan van werkgelegeheid en of vrij willigers niet voor werk wor den ingeschakeld dat als ge volg van ontslag is blijven lig gen. Vooral van de zijde van de vak bonden rees aanvankelijk veel verzet tegen het aan het werk zetten van mensen met behoud van uitkering. Zij propageer den vooral maatregelen op eco nomisch terrein om de werkge legenheid te versterken. Maar werken met behoud van uitke ring is zo langzamerhand be spreekbaar geworden, meent CNV-bestuurder H. Hofstede. De bonden werken trouwens al langere tijd actief mee aan het toetsen van vrijwilligers- baantjes. Veto Nog niet zo lang geleden eiste de FNV het invoeren van het zo genaamde vetorecht bij het toetsen van vrijwilligersbaan- tjes. De commissies werken met meerderheidsadviezen. De bond meent dat daardoor ver schillende toetsingscommis sies werklozen met behoud van uitkering werk laten doen dat daarvoor door betaalde krachten werd verricht Het vetorecht moet dergelijke ont wikkelingen voorkomen. Het CNV wil eigenlijk hetzelfde, maar drukt zich in meer be dekte termen uit. De bond is voorstander van het zoge naamde harmoniemodel, het geen wil zeggen dat alle be trokken partijen het met elkaar eens moeten zijn over de vrij- willigersbaan. Het wachten is op het standpunt van de rege ring in deze kwestie. De toetsingscommissies geven trouwens slechts advies aan burgemeester en wethouders van de plaats waarin de vrijwil- ligersbaan moet worden ver vuld. B en W kunnen zich al dan niet aan dat advies hou den. De vrees bestaat dat bij een eis van eenstemmigheid binnen de commissies het vrij willigerswerk ernstig wordt gekortwiekt. Zowel regering als vakbonden zien de in voorbereiding zijnde wet als een tijdelijke maatregel in de hoop dat de economie over een jaar of vijf weer een stukje gezonder is. Of als de ringen terwijl deze sport goed past in het 'pakket' van recreatie ve voorzieningen rond het zwem bad, zo vindt het Bollenbadbe- stuur. Het voegt er aan toe dat er een grote belangstelling is voor deze - voor het zwembad com mercieel interessante - sport. Ook zijn er plannen voor de aanleg van een zogenaamde whirlpool in het binnenbad. Dat is een klein bad met vrij warm - 38 gra den - water waarin lucht wordt gepompt. De aanlegkosten van het bad bedragen 30.000 gulden. Volgens directeur Timmermans is er echter voorlopig nog geen geld voor deze investering. Verder denkt het bestuur erover de ligweide buiten het zomersei zoen te verhuren als oefenveld voor beginnende golfers. Dit vraagt geen investeringen. De plannen van het zwembad krui sen niet met de mogelijke aanleg van hockeyvelden in het Mid dengebied-Noord, vindt het be stuur. Bezoekers van die velden moeten gebruik maken van de parkeerplaatsen bij Het Bollen bad. Volgens het bestuur is er voldoende parkeergelegenheid aanwezig, vooral ook omdat hoc key buiten het zomerseizoen wordt gespeeld en het zwembad dan veel minder parkeerplaatsen nodig heeft. Bovendien is er ge noeg ruimte het aantal parkeer plaatsen uit te breiden. genlijk willen. Problemen ooral op het terrein van onder meer welzijn en onderwijs dreigen in verband met het vrijwilligerswerk problemen te ontstaan. Sinds de jaren zestig hebben die sectoren tijdens de hoogconjunctuur een geweldi ge hoeveelheid werk opgele verd. Nu de economie in een diep dal is geraakt, zijn in die branches veel mensen op straat komen te staan. Tal van voorzieningen zijn te duur geworden, maar ondanks soms flink doorgevoerde be zuinigingen willen overheden ze toch in stand houden. Dat geldt bijvoorbeeld voor club- en buurthuiswerk, bibliothe ken, culturele centra en vor mingswerk. Voor behoud van voorzieningen kan het soms noodzakelijk zijn dat een pas ontslagen beroepskracht wordt vervangen door een vrij williger die hetzelfde werk doet met behoud van uitke ring. Maar het vrijwilligerswerk be strijkt een veel groter terrein dan alleen onderwijs en wel zijn, hoewel de interesse voor met name baantjes in het on derwijs in de duin- en bollen streek erg groot is. Voor de functie van congiërge bij basis scholen bijvoorbeeld een be taalde kracht mocht voor dat werk nooit worden aangetrok ken van de rijksoverheid - is de interesse zeer groot. Er be staat zelfs een wachtlijst. Opstapje Ook tal van verenigingen doen een beroep op het legioen van werklozen voor het verrichten van hand- en spandiensten. Dat kan dan variëren van het verven van toneeldecors tot as sisteren van de penningmees ter. Maar de belangstelling van werklozen voor het vervullen van dergelijke baantjes is niet erg groot. De praktijk leert, en dat wordt gesteund door on derzoek van E. van Luijk en R. de Bruijn van de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, dat werklozen een vrywilligersbaantje zoeken dat het best aansluit bij de baan die zij hebben vervuld of had den willen vervullen. Dat geldt dan vooral voor man nen. Zij zien het werken met behoud van uitkering vrijwel uitsluitend als een vergroting van hun kans op reguliere ar beid. Het is een soort opstapje. Zij doen meer ervaring op en maken daardoor meer kans op een vaste baan. Uit het genoemde onderzoek is voorts naar voren gekomen dat vrouwen vrijwilligerswerk ver richten als compensatie voor de huishoudelijke arbeid. Te genover, zo noemen de onder zoekers dat, deze negatieve sti mulans staat bij vrouwen ook een positieve. Vrouwen ver richten vrijwilligerswerk ook uit emancipatorische overwe gingen. Fractie van een seconde nagalm: nota 3000 gulden NOORDWIJK - Omdat het nieuwe hoofd een "andere ar ticulatie" heeft dan zijn voor ganger, worden mogelijk in de lokalen van de protes tants-christelijke Wakers- duinschool in Noordwijk ge- luidsabsorberende platen aangebracht. De kosten voor de gemeente bedragen onge veer 3000 gulden. Doordat de lokalen van de Wa- kersduinschool hoog zijn en er 'akoestisch harde' materia len in zijn verwerkt, galmt het er enigszins. Volgens bur gemeester en wethouders geldt als richtlijn een 'na- galmtijd' van 0,7 tot 0,8 se conde. Bij metingen is in de lokalen van de Wakersduin- school een nagalmtijd van 0,9 seconde genoteerd. In het verleden leverde dit klaarblijkelijk weinig proble men op. Wethouder P. War merdam verklaarde echter dat het nagalmen wel hinder- lijk werd door de "andere ar ticulatie' van het nieuwe schoolhoofd. Leraar en leer lingen konden elkaar daar door nauwelijks verstaan. Ook in de lokalen van de open bare 'Witte School' in Noord wijk worden ten bedrage van 8000 gulden dergelijke maat regelen getroffen. k A. Broos, die zich in de.duin- en bollenstreek bezighoudt met vrijwilligerswerk, vindt het niet vreemd dat mannen baan tjes met behoud van uitkering meer als een opstapje zien. "De man ziet dat werk altijd nog als een hobby. Hij redeneert van uit een positie waarin hij nog werk had". Overigens vergroot een vrijwilligersbaantje de kans op werk wel degelijk. De opgedane ervaring is vaak doorslaggevend bij sollicita ties. Opleiding De belangstelling voor het werken met behoud van uitke ring komt vooral van mensen met een middelbare en hogere opleiding. De oorzaak daarvan is niet geheel duidelijk. Het is mogelijk dat mensen met een hogere opleiding meer interes se kunnen opbrengen voor be paalde ontwikkelingen. "Ik denk dat bij mensen met een lagere opleiding ook het tradi tionele patroon van werken meetelt waarvoor een tegen prestatie in geld stond", aldus Broos. De Wetenschappelijke Raad con stateert dat het ontbreken van onkostenvergoeding veel men sen ervan weerhoudt aan het vrijwilligerswerk deel te ne men. Bovendien blijkt dat wanneer vrijwilligers een on kostenvergoeding ontvangen, zij bereid zijn meer tijd aan het werk te besteden. Maar de hui dige ondervertegenwoordiging van mensen met een lagere op leiding is niet op te heffen met de verstrekking van een on kostenvergoeding. Het is een opleidingskwestie en geen in komenskwestie. Die ervaring van de Wetenschap pelijke Raad deelt Broos in het geheel niet. Doorslaggevend is of een bepaald vrijwilligers baantje dicht bij het vuur kan worden verricht. Met andere woorden of het verrichten er van de kans op soortgelijk werk in vaste dienst vergroot. "De kwestie van onkosten is niet actueel, zeker niet zolang geen reguliere functies mogen worden aangeboden", meent Broos. Hij verwacht dat dat wel een rol kan spelen als vrij willigers werk moeten gaan doen dat normaliter door men sen in vaste dienst werd ge daan. Niet alleen regering en vakbon den zien het vrijwilligerswerk als een tijdelijke oplossing, ook de vrijwilligers zelf. Dat betekent volgens de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid dat betaalde ar beid niet gelijkgesteld kan worden aan vrijwilligerswerk. De motivatie betaald werk te gaan doen wordt trouwens door het vrijwilligerswerk eer der versterkt dan weggeno men. Het is dan ook onjuist, al dus de raad, vrijwilligerswerk als een volwaardig alternatief te propageren. Het ziet er nu toch naar uit dat hoeveelheid werk opnieuw is minister De Koning (sociale za- verdeeld onder de beroepsbe volking, zoals de bonden ei ken) binnen afzienbare tijd BOSKOOP Als gevolg van varkenspest in de omge ving, mogen vervoerders van varkens voorlopig geen halt meer houden in Boskoop voor bijvoor beeld het nuttigen van een snack. Op twee plaatsen in Reeuwijk, en op één plaats in Waddinxveen is namelijk varkenspest geconstateerd. Boskoop is ten gevolge hiervan bestempeld tot verboden gebied en de betrokken chauffeurs mogen dan slechts 'zonder onderbreking' door Boskoop rijden. Boskoopse varKens zijn nog niet geveld door varkens pest maar de gemeente zelf moet wel door varkens vervoerders worden gemeden. Op deze regel zijn en kele uitzonderingen. Zo mogen varkens van buiten het getroffen gebied wel rechtstreeks naar het slachthuis worden gebracht. De zelfslachtende sla ger in Boskoop zal dus niet al te veel moeilijkheden van de maatregelen hoeven te ondervinden. Voorts mag het doorgaand (varkens)verkeer gebruik ma ken van de wegen in Boskoop. Voor de chauffeurs geldt dan echter wel dat de tocht zonder onderbre king moet plaatsvinden. Aan het Reyerskoop en de Toegangsweg in Boskoop staan bordjes om vervoerders van varkens op de getroffen maatregel voor het Boskoopse grondgebied, attent te maken (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19