Bekoring gaat uit van Chinese verhalenbundel Suggestieve griezelverhalen r« b 1 O sr! e Origineel debuut Renate Dorrestein Hank den Drijver doet boekje open I K E N Dekkers: sarrende bioloog Drie bundels vol onverklaarbare gebeurtenissen PAGINA 18 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 Kijken is moeilijk. Laat drie mensen naar hetzelfde object turen en vraag hen achteraf of ze nu eens willen opschrijven wat ze precies hebben gezien. Hoe moeilijk het is om goed te observeren blijkt dan. Hoe komt het dat sommige biolo gen zo goed kunnen schrijven? Maarten 't Hart, Dick Hille- nius, Leo Vroman: ongetwij feld werden deze biologen ge boren met een schrijftalent, maar ik durf er tegelijkertijd m'n hoofd onder te verwedden dat hun biologie-studie hen geen kwaad heeft gedaan: ze hebben geleerd goed op de de tails te letten. Midas Dekkers zou aan dit rijtje kunnen worden toegevoegd. Hij is ook bioloog en kan bo vendien ook goed schrijven. Al een aantal bundeltjes met ver halen over dieren heeft uitge verij Bert Bakker op de markt gebracht. 'De mol en andere beesten', is tot nu toe de laat ste. De verhalen in dit boek zijn voordrachten die Dekkers hield in het Vara-radiopro- gramma 'Vroege vogels'. De wesp, de luipaard, de schrift- baars, de papegaai, de muskus rat: kort maar krachtig komen ze aan bod. Wat de verhaaltjes van Dekkers vooral lezenswaardig maakt is het gevoel voor humor dat de schrijver telkens weer etaleert. Een voorbeeld: in het verhaal de schriftbaars vermeldt Dek kers het bestaan van een nieu we diersoort, hij schrijft: "De jogger is ongeveer zo groot als een mens. Hij loopt ook op twee poten, maar dan héél an ders. De drang tot overleven die elke soort kenmerkt heeft bij de jogger namelijk een bi zarre vorm aangenomen. Op de hielen gezeten door de angst probeert de jogger op een suk keldrafje de dood voor te blij ven. Ondertussen ziet hij ruim schoots kans andere bosge- bruikers door plotseling op duiken vanachter boom en struik de stuipen op het lijf te jagen". Maar er is nog een andere reden waarom ik de verhalen van Dekkers graag lees. Met veel genoegen sart hij zijn tegen standers, of het nu om honde- bezitters of hengelsportlief hebbers gaat. Ik denk dat er ondertussen heel wat mensen in Nederland zijn die Dekkers het liefst zouden lynchen. Ik herinner me bijvoorbeeld een bijeenkomst van dierenartsen waarop Dekkers ook sprak. Eén van de veterinairen wekte de indruk dat hij de schrijven de bioloog gaarne zou wurgen. Hetgeen overigens niet ge schiedde. Het mooiste verhaal uit 'De mol' is het laatste: 'De God'. Gaat over de hond Tinus, die door zijn baas, door Dekkers De He- re genoemd, aan een boom wordt vastgebonden. De laat ste regels: "De maan was nieuw. Ergens op de Veluwe doorscheurde het gebed van een hond de nacht". WIM BRANDS De mol en andere beesten. Mi- das Dekkers. Uitgeverij: Bert Bakker. Prijs: 14,90 gulden Elke revolutie heeft haar slachtoffers geëist. Zo ook de Culturele Revo lutie in China. Veel schrijvers werden in die periode op de zwar te lijst geplaatst omdat zij met hun werk Mao's hooggestemde idealen zouden ondermijnen. Toen in 1978, onder het Deng Xiaoping-be- wind, de 'vrijheid van denken' weer enig aan zien verwierf, volgde voor veel schrijvers eerherstel. Er ontstond een stroming die zich ging bezighouden met de zogenaamde 'onthullings literatuur', een literair genre waarin schrijvers zich uit spraken over de corruptie van partijkaderleden die het tijdens de Culturele Revolu tie voor het zeggen hadden. Een van de schrijvers die geen blad meer voor de mond be hoefde te nemen was - ver stuik uw tong niet! - Gao Xia- osheng. In zijn verhalenbun del 'Een allereenvoudigst verhaal' geeft deze auteur een onthutsend beeld van de wil lekeur waarmee de pionnen van Mao te werk gingen bij de ideologische heropvoe ding van het volk. In het titelverhaal maken wij kennis met de boer Chen Chanbing, bewoner van een modelcommune, een soort proefstation voor de land- Gao Xiaosheng. (pr-fot bouw. Men is in de commune juist bezig met het invoeren van uit varkensmest gewon nen methaangas. Niet omdat hij echt schuldig is, maar om dat er af en toe 'uit revolutio naire noodzaak' een voor beeld moet worden gesteld, krijgt Chanbing op een kwa de dag van Babao, de briga desecretaris, een schandbord omgehangen, met daarop de tekst: 'De aartsconservatief Chanbing saboteert de cam pagne voor de invoering van methaan.' Chanbing, die uitgaat van de fi losofie: 'Hij (Babao) is een ka derlid en ik ben een commu nelid. Een botsing tussen ons is als een ei tegen een steen', schikt zich in zijn lot, wel we tend dat de maatregel een far ce is. Als hij echter bij de ten uitvoerlegging van zijn straf enkele klappen oploopt, on- steekt hij in woede. Chen Wenliang, zijn intellectuele oom, die door de partijleiding 'naar de basis is terugge plaatst' omdat hij er reactio naire ideeën op na zou heb ben gehouden, weet de wraakzucht van Chanbing te beteugelen. Wanneer alle communebewo ners laaiend enthousiast zijn geraakt over het gebruik van methaangas, vaardigt de lei ding het decreet uit dat men met de winning ervan moet ophouden. De varkensdrek, waaruit het gas wordt gewon nen, zou niet vruchtbaar ge noeg meer zijn om er nader hand de akkers nog mee te bemesten. Onzin, zo weet Wenliang in een wetenschappelijk experi ment aan te tonen en hij for muleert een aanklacht tegen de leiding, die tot gevolg heeft dat het verbod onge daan wordt gemaakt. Xiaos- hing laat het onbaatzuchtige intellect hier zegevieren en rekent af met de in die tijd gulden stelregel: 'Wat je be grijpt, uitvoeren, en wat je niet begrijpt, ook uitvoeren." Wanneer de besluiten van de Partij indruisen tegen elke vorm van logica, zo maakt hij duidelijk, is gehoorzaamheid van de leden uit den boze. Spanning Xiaosheng vermoeit de lezer niet met ingewikkelde ideo logische redeneringen. Hij behandelt de hierboven ge schetste probematiek op een lichtvoetige wijze. Zin voor re lativeren en humor zijn de in grediënten waarvan hij zich daarbij bedient. Het verging mij bij het lezen van deze verhalenbundel als bij het eten van een tompoes. Ik vond het bladerdeeg, de an dere drie verhalen, smakelijker dan de vulling, het titelverhaal. Vooral 'Beet', dat gaat over een visser die ten prooi valt aan zijn eigen vangst, is een juweeltje. Geserreerd, vol spanning en met een verrassende plot. Ook het verhaal 'In de bergen', waarin een ambtenaar, die al duizelig wordt als hij op een krant staat, op spectaculaire wijze zijn hoogtevrees kwij traakt, mag er trouwens zijn. Op meer poëtische wijze wor den in deze kortere verhalen overigens dezelfde thema's aangeroerd als in het titelver haal. Ze krijgen daardoor een bestendiger, minder actueel ka rakter; ze hebben het in zich om 'evergreens' in de literatuur te worden. In het voorwoord bij deze ver halenbundel vergelijkt Xia osheng de schrijver met een veerman. "Schrijven en over zetten zijn eigenlijk hetzelf de, beide hebben tot doel de mensen naar de overkant te brengen." Mij heeft hij naar die overkant gebracht en ik moet zeggen: het landschap heeft mij zeer bekoord. Nu u nog. CEES VAN HOORE Gao Xiaosheng, Een allereenvou digst verhaal, en andere verha len, vertaald door Koos Kuiper, MeulenhofT Amsterdam, 1984. f24,50. Er zijn het afgelopen jaar ver schillende interessante debu ten met een hoop praatjes door de uitgevers onder de aandacht van het lezersvolk gebracht. Zo prees Querido geenszins timide (en terecht trouwens!) De mensen thuis van Thomas Roosenboom aan, en is Tessa de Loo sinds De meisjes van de suikerwerkfa- briek, een luidkeels betoeterde uitgave van De Arbeiderspers, wel de meest geïnterviewde li teraire debutante van de laat ste paar honderd jaar. Slim be leid, maar er is méér interes sants op de markt. Een stuk geruislozer bijvoor beeld offreerde uitgever Bert Bakker de eersteling van jour naliste Renate Dorrestein, Bui tenstaanders, i.t.t. mede-debu ten een compleet uitgewerkte roman. En een boeiende ook. Al gauw vallen bij het lezen van Buitenstaanders verschillen de dingen op: de uiterst ver zorgde constructie bijvoor- Renate Dorrestein (pr-foto) zwakzinnige Mar het kind van de rekening. Zij allen zijn (menen wij, en mèt ons het gezin dat tegen wil en dank een poosje in hun mid den doorbrengt) "gestoord" - buitenstaanders". Gek. Het is maar vanuit welk perspec tief dat "buitenstaan" gecon stateerd wordt. Max, Laurie en hun afgrijselijke zoontje zijn evenzeer buitenstaanders, in dringers zelfs. Al vanaf het begin wordt de lezer op het verkeerde been gezet: wie zijn er gek, wie zijn er ge- vóórlijk gek? Heel langzaam, stukje bij beetje wordt duide lijk wat er precies in dat ge heimzinnige huis en met de kleurrijke aanwezigen mis is. Dat er iets mis is, mis zal gaan, voelen we aan maar pas te gen het einde, als het al te laat is, beseffen we wat....en met Zoals gezegd, een uiterst zorg zaam en daardoor spannend geconstrueerd verhaal, al ko men de bizarre personages in het boek misschien juist door dat geconstrueerde ka rakter - niet écht tot leven. Heel belangrijk is dat niet; als het drama zich voor de Buiten staanders heeft voltrokken, staat ook Laurie voor de keuze: "Ze moest kiezen: ofwel alles was waar gebeurd, inclusief haar nachtmerrie, ofwel alles was een droom geweest.. Het was van het grootste belang dat ze koos had. Het had op de een of andere manier met over leven te maken." Een sterk en vooral origineel de buut. ROB VOOREN Renate Dorrestein, Buitenstaanders. Uitg. Bert Bakker, Amsterdam 1983, ƒ27,50. De vorige uitzending van het Kreateam voor multimediale attitu de-deformatie werd er speciaal voor onderbroken. De heer Hank den Drijver (je schrijft het met een A, maar je zegt het met een E) van het gelijknamige malversatiebureau kwam ons hoogst per soonlijk meedelen dat hangende het onderzoek de hele oplage van 'Een Gebaar' in beslag was genomen vóór het goed en wel in de winkel lag. De leider van de Aksie De Bevrijdende Lach had nog gevraagd "hangende welk onderzoek?", maar dat moesten ze dus nog on derzoeken. Den Drijver wees er in zijn van Van Kooten and De Bie geleende zendtijd volledig terecht op dat "u degene bent die hiermee is getoupeerd omdat u als kijker zo graag dat boek had willen kopen". En gedupeerd bent u. Dat kan ik u verzekeren. De heer Den Drij ver was zo vriendelijk geweest om ons een recensie-exemplaar van 'Een Gebaar' toe te sturen, juist voordat de officier van justi tie met de deur in zijn huis kwam vallen. Voor ondergetekende een kostelijke herinnering aan de langste en minst vervelende zit uit zijn leven. Het is bepaald niet overdre ven om te stellen dat de heer Den Drijver er op een doeltreffende manier in geslaagd is om de twee Gebaarmakers-avonden, die een half jaar geleden in Carré werden gehouden, in boekvorm samen te vatten. Met dank aan de fotografen Vincent Mentzel en Marc Mildner die alle gebaren van Wim, Freek, Kees, Rinus, Adèle, Peter, Joop, Herman, nog een keer Herman, Margreet, Jango, André, Fay, Mathilde, Urbanus, Floor, Henny en Ernst, het vieze mannetje en de Positivo's voor Amnesty Mutinational (aldus Den Drijver) op subtiele wijze op zwartAvitte prenten hebben vastgelegd. Bovendien heeft de heer Hank de moeite genomen om in het boek zijn hele handel op tafel te gooien, "zodat iedereen kan zien waar het tragiese tekort van deze goedbedoelde avonden vandaan is gekomen". En juist daarom is het zo jammer dat hangende welk onderzoek dan ook, alle Gebaren door meneer de officier zijn weggenomen. Den Drijver had immers nog zo gehoopt dat de boeken-verkoop nog een paar rooie cijfertjes zou wegwerken. Het is voor u, 'getoupeerde lezer', echt te hopen dat het openbaar ministerie afziet van het nemen van nog meer schadelijke stap pen zodat onze 'aksieleider' vanavond op de buis kan vertellen dat u zich morgen alsnog naar de boekhandel kunt haasje rep pen. JAAP VISSER beeld, zich uitend in een wisse lend perspectief; het opvoeren van de spanning ook door de zeer geleidelijke ontwikkeling van de intrige, en tenslotte - in meer negatieve zin - het droge, haast drorre taalgebruik waar door men te zelden inniger meeleeft met de trieste (en niet zelden humoristische lotge vallen binnen een hoogst merkwaardig gemeenschapje. Max en Laurie vormen een door- snee-echtpaar (nauwelijks ge lukkig gehuwd), dat op weg naar een vakantiebestemming met auto, twee zoontjes en al van de weg in een sloot be landt. Een sterk begin: "Hun twee jongetjes achterin gaven - geen enkel geluid. Ze deden net een wedstrijd wie het langste zijn adem kon inhouden. Ze zouden allerbei liever stikken dan verliezen. Het was een ge lukkig toeval dat ze weigerden om te ademen, want bij het ver laten van het voertuig ging ie dereen kopje onder. Op zoek naar hulp komt men in een afgelegen huis terecht, waar een aantal zonderlinge le den van het menselijk geslacht een vreemd feest aan het voor bereiden is. We maken kennis met een oude mevrouw Agrip- pina die van vers bloed en haar waggelende hondje Evertje Polder (dat het hier om en hond, en niet om een harts vriendin gaat, wordt - heel fraai - niet direct duidelijk) houdt; met haar zoon Lupo die profes sioneel liefdesbrieven ten be hoeve van zijn clientèle schijnt te schrijven; met de zwijgzame knecht Wibbe; met de identie ke tweelingzusjes Ebbe en Bi- ba (of is het een drieling? Waar om dat feest ter ere van zusje Sterre?); en tenslotte met de vertederende, onschuldige, Griezelverhalen zijn pas met recht griezelig, wanneer na neerleggen van het boek een onbehaaglijk gevoel achter blijft. Al tijdens het lezen heeft een verontrustende spanning bezit genomen van de lezer. Onmogelijk het verhaal te on derbreken voor iets anders: doorlezen is de boodschap, hoe angstaanjagend ook. Zwetend en nagelbijtend bereikt de le zer het einde, slaat het boek dicht maar is niet verlost. Inte gendeel, dan breekt de hel pas goed los, wanneer donkere gangen richting slaapkamer moeten worden doorkruist. Het zal duidelijk zijn: griezelver halen verhogen geenszins een gevoel van veiligheid. Toch is ADVERTENTIE BOEKHANDEL DE KLER LEIDEN-LEIDERDORP OEGSTGEEST-KATWIJK VOORSCHOTEN Alle op deze pagina besproken boeken zijn bij ons dlrekt lever baar, óf vla onze TERMINAL te bestellen en dan binnen drie da gen verkrijgbaar. het genre razend populair. Hoe enger hoe beter, waarbij het onuitgesprokene, de onzeker heid, slopender en wurgender is dan een minitieuze beschrij ving van verschrikkingen. Suggestie, het ongrijpbare en onzegbare speelt bij dit soort verhalen een allesbepalende rol. De populariteit van griezelverha len is leeftijdsloos. Zelfs kleu ters genieten van gruwelijke verhalen, als het maar alsje blieft wel goed afloopt. Oude ren moeten het zonder deze sussende catharsis stellen: hun opgewekte doodsangst wordt niet verzacht door een 'eind goed, al goed'. Helaas. Het schrijven van griezelverha len stelt hoge eisen aan een au teur. Niet iedereen is in staat meer te suggeren dan direct te beschrijven, met als gevolg dat een deel van de spanning ver loren gaat. Wie de lezer van een griezelverhaal plompverloren mededeelt: 'er was geen grens meer aan de werkelijkheid van alledag; gewone gevoelens en redelijk verstand bestonden hier niet' is verkeerd bezig. Dit onwezenlijke gevoel moet door de loop van het verhaal wor den opgewekt, en niet worden meegedeeld. Bovenstaand citaat komt uit de verhalenbundel 'Tien x grieze lig' voor liefhebbers vanaf 11 jaar. In deze bundel zijn tien auteurs uit de stal van uitgever Holkema en Warendorf ieder met een griezelverhaal verte genwoordigd. Een wisselende bundel met uitgesproken goe de, maar ook slechte verhalen, en bijdragen die niet aan de kwalificatie 'griezelig' voldoen. De beste verhalen zijn Wim Hofman's 'Willempje' (over een verlaten banker en een maffe broer en zus), Tante San ne van Dolf Verroen in al zijn eenvoud een geslaagd verhaal), Pleuntje kom je spelen van Alet Schouten spookverschij ningen in een verwilderde tuin), en Hoogtevrees van Jac ques Vriens prachtig verhaal - over een brute gymleraar en een dikke leerling met hoogte vrees). Verrassende verhalen, goed en niet al te doorzichtig verteld. De overige bijdragen zijn te langdradig of van min der kwaliteit, zoals het verhaal van Annelies Jorma, waaruit het eerder genoemde citaat af komstig is. Een vergelijkbare bundel is Een boek vol rare verhalen, ver schenen bij Westfriesland. Een van oorsprong Engelstalige bundel, samengesteld door Jean Russell, ook voor lezers vanaf 11 jaar. Opvallend is dat Engelse/Amerikaanse auteurs minder moeite hebben met het vertellen van een onderhou dend verhaal. Een constatering die overigens niet alleen geldt voor griezelverhalen. Het eerste verhaal in deze bun del, Gewoon een gok, is het beste. Dit verhaal over een vreemde jongen met voorspel lende gaven - 'gewoon een gok' - voert naar een verrassende ontknoping. Deze bundel be vat meer boeiende verhalen over onverklaarbare gebeurte nissen, die de lezer bij blijven. Het verjaardagscadeau (een raadselachtige jongen met rol schaatsen), Billy's hand (een brandmerk op een kinder hand), De schaduw (hoe een ontketende boosaardige scha duw bezit neemt van een arge loos meisje) en andere. Een pri ma bundel, met illustraties van Tony Ross. Tot slot De bloeddorstige bad meester van Hans Dorrestijn. Ook hij begeeftt zich op het griezelpad. Genoeg van alle be gripsvolle teksten en liedjes, die hij in het verleden schreef. Hij wil zijn lezerspubliek flink op de kast jagen. Dorrestijn doet dat op weinig subtiele wijze. Zijn verhalen voor lezers vanaf 10 jaar zijn niet zo zeer griezelig vanwege het onbegrijpelijke: alles is maar al te duidelijk. Bloed, ge plette hoofdjes, kots: weinig wordt tere kinderzieltjes be spaard. Onverbloemd, recht voor zijn raap vertelt Dorres tijn zijn gruwelijke rijmen. Het lezen vlak voor of na het eten is niet aan te bevelen, want de nachtmerries van Dorrestijn werken door. Gelukkig haalt de rijmvorm die Dorrestijn hanteert de scherpste kantjes er van af: het maakt zijn her senspinsels burlesk, waardoor het afstand nemen gemakkelij ker valt. 't Is maar onzin, denk je. Hoewel.... het begin van De foute schoolconcierge lijkt uit het leven gegrepen: Hou schoolconciërges in de gaten Dikwijls is het eng gebroed Boordevol van kinderhaat en stapelgek op kinderbloed Ze zitten streng en saggerijnig bij de ingang van de school Ze houden net zo veel van kinde als jij van drollen in het riool. De tekeningen van Sylvia Weve onderstrepen het lugubere van Dorrestijns rijmen: zwart-wit met veelzeggende schaduwen. Tien x griezelig, div. auteurs, uitg. Unieboek, f 19,90. Een boek vol rare verhalen, div. auteurs, uitg. Westfriesland, f 20,-- De bloeddorstige badmeester, Hans Dorrestijn, uitg. Bert Bakker, f 14,90 MARGOT KLOMPMAKER Een geplet kind uit De bloeddorstige bad meester, tekening van Sylvia Weve De heer Hank den Drijvei an het podium van Carré. ijdert resoluut het vieze mannetje (foto Amnesty)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 18