W BI in de weekbladen TWEE UURTJES PER JAAR MOGEN ONZE MONTEURS'M ZIEN. KISEVIERS DE TIJD Lubbers blijft vaag over bezoek Amerika DE NIEUWE CITROEN BX VANAF F21.300,-: IN DIESEL VANAF F27.I80,-: aSBg Varia Naast een paar rare probleempjes in ons lieve kleine landje behan delt Vrij Nederland ook zaken van bijna kosmische omvang. In Nederland maken de vrouwen in het CDA zich zorgen over de infantiele opvattingen van onze premier over de emmancipatie, terwijl CDA-fractievoorzitter De Vries van mening is dat het stre ven van vrouwen naar zelfstan digheid ook iets egoistisch heeft. Het CDA-vrouwenberaad is hier over verstoord. Aandoenlijk Ne derlands is ook het gedoe in de CPN. Igor Cornelissen maakt zich niet erg vrolijk over het laat ste partijcongres waar marxisme en feminisme op één lijn werden gesteld. Hij noemt dit 'congres 'eigenlijk toch een hoopvol con gres'. En waarom? Omdat dit maal de problemen in de partij zelf werden gezocht en niet daar buiten bij imperialisten of vreemde agentschappen of bij de monopolies. In een lichtvoetig artikel over de sluipwegen van de commercie in de 1-2-3-show van de KRO wordt Rudi Carrell beschreven als de presentator die minachting voor zijn publiek uitstraalt. Van zeer wijdse strekking is deel 3 van Germaine Greer over de vrouw als liefhebbende moeder of als lustobject. Stof tot naden ken en tot het schrijven van inge zonden stukken, deze week zijn het er acht. In Terzijde de kortste reactie: Germaine Grr... De bijlage van VN is gewijd aan het leven en de beschaving na een kernoorlog. Geen schokken de foto's uit Hiroshima, geen ver trouwde plaatjes van ontploffen de atoombommen, niets van dat al. Alleen zwarte letters op wit papier. Deze zijn er om te lezen en dat moet voldoende zijn. In 'We komen echt voor donker thuis' geeft HN een sfeerteke ning van het congres waarop Jan Nico Scholten en Stef Dijkman hun 'politieke basisbeweging voor vrede en solidariteit' heb ben opgericht. Het weekblad neemt de nodige terughoudend heid voor de toekomst in acht door zich af te vragen in hoeverre de symphatisanten van Scholten en Dijkman straks in het stem hokje hun steun betuigen. In het commentaar stelt Bert van Duijn vast, dat er in elk geval behoefte is bij de politiek dakloze christe nen hun 'noodwoningen' te kun nen verlaten. Theologie-student Egbert van Da len betreurde de wat eenzijdige gerichtheid van zijn opleiding en besloot stage te lopen in een Turkse moskee in plaats van in een kerk. Daarmee heeft hij naar alle waarschijnlijkheid zijn toe komst als predikant verspeeld. "Maar", redeneert hij, "ik heb voor andere studenten enigszins als geweten gefungeerd. Zij moe ten zich nu wel afvragen waarom zij wel naar een kerk gaan". HN portretteert de acht democrati sche kandidaten voor de komen de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Behalve Glenn, Mondale en Jackson zijn Cranston, McGovern, Hollings, Hart en Askew ook in de race. Van af 20 februari - wanneer de verkiezingscampagnes beginnen - zal er worden gewerkt aan ima go verbetering om de "handicap van de onbekendheid" weg te werken. Allen denken een kans te hebben, maar het zal er vol gens het weekblad op neer ko men, dat Mondale en Glenn een onvergeeflijke misstap moeten maken, öf dat er een wonder moet gebeuren. Neemt het racisme onder politie mensen nu wel of niet ontoelaat bare vormen aan? Coen van Har ten en René de Bok gingen op onderzoek uit om uiteindelijk in gedeprimeerde stemming plaats achter de schrijfmachi- is maar één goede Surina- dat is een dode Surina- mer", is zo'n uitspraak die zwarte agenten regelmatig van collega's moeten aanhoren. Collega's die het opnemen voor de Centrum partij. Hoofdcommissaris Hessing in Eindhoven erkent: "De politie- wereld is een racistische. Ik denk dat het waar is". En de deskundi ge meldt dat in de harde praktijk het met de mond beleden idealis me plaatsmaakt voor "cynisme of een negatieve instelling, die de agent maakt tot vertegenwoordi ger van de kleinste kleinburger lijke moraal". En dus is de Turk se jongen op het Rembrandt- plein een 'lustboy' en blijft de Surinamer met een plastic tasje een autokraker. Het kabinet verkeert in permanen te crisisdreiging; de liefde tussen CDA en VVD is voorbij. Dat con stateert Frank Lafort naar aanlei ding van de vele recente botsin gen tussen de fracties van Nij- pels en De Vries. Vooral rond de plaatsing van kernwapens hangt een geladen atmosfeer. De Vries sluit een crisis ook niet uit, maar wil wel verder bezuinigen met de liberalen. Hij dicht de PvdA wat dat betreft nog niet 'voldoende realiteitszin' toe. In een begeleidend commentaar betreurt hoofdredacteur Hoo- gendijk, dat de VVD niet baas is op Defensie. Het is volgens hem aan De Vries om zijn CDA-fractie op één lijn te krijgen en te 'tonen wat hij waard is', nu Hoogendijk na het vertrek van Scholten- Dijkman nieuwe dissidenten heeft gesignaleerd. Voorts opent Elseviers opnieuw de aanval op de Middenschool met citaten uit een 'vernietigend rap port' van de Onderwijsinspectie, waarvan minister publicatie had willen voorkomen. Ook meent het blad dat het mediabeleid de technologische ontwikkeling frustreert in Nederland, een land overigens dat nog teveel kansen zou laten liggen in 'rijkmaker' Hong-Kong. "De enige stabiele liefdesfactor in mijn leven". Zo betitelt Joop van Tijn, journalist-uit-hartstocht, zijn weekblad Vrij Nederland. "Vrij Nederland is Van Rand wijk, is het verzet van 1940-1945, is doodgeschoten worden door de Duitsers omdat je er redac teur van bent, (of de krant alleen maar verspreidt), is tegen de po litionele acties in Indonesië zijn - en dat blijven, ook als de oplage in zes weken tijd met 60.000 daalt. Vrij Nederland is een tradi tie. Daarom alleen al ben ik be reid een eventueel kutstuk te verdedigen. Ik zeg kutstuk om dat u het woord kutstuk toch nooit door die roomse censuur heenkrijgt", zegt hij tot de redac teur .van De Tijd. Van Tijn over 'onthullende journa listiek': "Probleem is dat politici vaak de truc toepassen een op zichzelf wéér verhaal over twij felachtige of frauduleuze hande lingen te ontkrachten door er een fout detail uit te lichten: ik schopte mijn moeder niet op maandag, maar op dinsdag het graf in" Regisseur Hans Croiset licht naar aanleiding van het succes van 'Adam in ballingschap' toe waar om hij het paradijsverhaal bin nenstebuiten keerde. Toneel voor 'the day after'. Verder in De Tijd een interview met Kees Rijvers, 'de peetvader' van het nationaal elftal, en een kritische noot bij de opkomende nieuwe partij van Scholten en Dijkman: "Willem Aantjes had gelijk: binnen het CDA had de standvastigheid van Scholten en Dijkman een functie. Zolang zij en hun soortgenoten deel uit maakten van de fractie was het bijvoorbeeld iets minder eenvou dig dan het nu voor Bert de Vries blijkt om, in de concurrentie strijd met de WD, onverholen voor voortgezette samenwerking met rechts te pleiten". De kleine zwervers', door Gianni Ro- dari. Twee arme broertjes trekken met hun oom in een huifkar door Ita lië. Voor kinderen van ongeveer tien jaar. Bert Bakker, prijs 18,90. 'Krokodil Genna en zijn vrienden', door Ed Uspenski. De jonge krokodil Genna verveelt zich in de dierentuin. Daarom zoekt en vindt hij vriend schap. Voor kinderen van ongeveer zeven jaar. Bert Bakker, prijs 17,90. 'Onder nul', een kleine schriftelijke cursus schaatsen door Henk Raaff. Merkwaardig genoeg is er niet zoveel geschreven over onze nationale sport. Naast bruikbare tips voor beginners en gevorderden wat geschiedenis over het schaatsen. Bert Bakker, prijs 17,90. 'Spelen met belasting'. Onder deze speelse titel heeft Ewoud Lietaert Pecrbolte ook een uitgebreide lijst sa mengesteld van punten waarop men moet letten bij het invullen van het aangifteformulier. 'U moet het spel spelen of u wilt of niet', zegt de au teur. 'Een spel met grote of kleine winstkansen'. Bert Bakker, prijs 19,50. 'Voorspellen' van de Diagram Group. Een informatief boek over alle moge lijke manieren van toekomst voor spellen Via handlijnkunde, astrolo gie. 1-Tjing, kaartleggcn, tarot, grafo logie en numerologie. Alle basisprin cipes worden aan de hand van illu straties aanschouwelijk gemaakt. Luitingh, prijs 24,75 'Reilly' door Robin Bruce Lockhart. Het spannende verhaal van de mees terspion Reilly, dat deze weken over het televisiescherm davert, is nu ook in boekvorm verschenen. Bij Else vier, prijs 19,90. Omnibus van Jack Higgins', drie spio nageverhalen in één boekwerk: 'De adelaar is geland', 'Mooi weer om te het misverstand elkaar na staan het hoofdmotief vor men. Manteau, prijs 19,90. 'Som der veranderingen', gedichten van Jozef Eyckmans. Elsevier, prijs 17,90. 'Mount Everest', het verhaal van een mislukte expeditie in 1982, verteld door de expeditieleider Xander Ver- rijn Stuart. Elsevier, prijs 39,90. 'Elseviers grote boek voor de sportvis- serij', samengesteld door Kees Ket ting. Een standaardwerk voor alle fa cetten van de hengelsport, zowel voor het vissen in zoet water als op zee. Materialen, systemen en technieken komen uitgebreid aan de orde. Else vier, prijs 34,75. van de rechtervleugel in het CDA. Een omstreden politicus, altijd goed voor pittige uitspra ken. De opwinding rond zijn per soon vindt hij allerminst interes sant. Nee, de kritische geluiden van de achterban van de partij verontrusten hem meer en zijn bovendien zijn belangrijkste drijfveer om voor een verrecht- sing te pleiten. Het CDA moet af van het beeld van een vage mid denpartij, dat doet kiezers weglo pen. Vooral de oud-ARP'ers zijn volgens Mateman schuldig aan het gebrek aan eenduidigheid binnen de partij. Met een cen trum-rechtse instelling kan daar mee eindelijk eens worden afge rekend, meent het kamerlid. Ook verdiepte het weekblad zich in het verschijnsel Scholten en Vanhetzelfde (zoals collega Dijk man wat onaardig wordt ge noemd). Zijn zij 'een deerniswek kend duo of een politieke machtsfactor van belang?', vraagt HP zich af en voert enkele redenen aan voor een sceptische houding. Allereerst is het verle den van andere vernieuwers zo als EVP en PPR - weinig succes vol gebleken. Bovendien doet de aanhang van het duo denken aan een politieke afdeling van een 'Frits Bom-sanatorium': Schol ten en Dijkman wekken de illu sie aan alle verwachtingen te kunnen voldoen. De kleding in de Nederlandse win kels kan prettig worden geprijsd dankzij de uitbuiting v,n jonge meisjes in morsige textielfabrie ken in Thailand. Op zichzelf is het exploiteren van jonge vrou wen in dit land niet ongewoon. Van de hele plattelandsbevol king van jong tot oud wordt flink geprofiteerd. Meisjes die van het platteland naar de hoofdstad ko men kunnen kiezen: de textielfa brieken of de bordelen. Met die textielbedrijven doen onder an dere Wehkamp en C en A goede zaken. Het beste voor de ge moedsrust van de inkopers is de starre en uitgedoofde blikken van 13- en 14-jarige meisjes ach ter naaimachines zo snel moge lijk te vergeten. Deze week een cultuurbijlage in de HP met kunst, boeken, toneel en film. Onder meer een interview met A.F. van der Heijden, schrij ver van een verloren generatie en het epos De tandeloze tijd, en een gesprek met de regisseur van de film Schatjes, Ruud van He- mert. DUNDEKUAO 9 UEBKUAH1 1984 DEN HAAG (GPD) - Minister-president Lubbers denkt dat het schadelijk kan zijn voor zinvolle gesprekken met bijvoorbeeld buitenlandse rege ringsleiders, wanneer vooraf al vaststaat dat de Tweede Kamer over de exacte inhoud van die gesprekken moet worden ingelicht. In dat geval zou juist nog meer dan tot nu toe de nadruk op het niet- officiële karakter van zo'n ontmoeting komen te liggen, aldus de pre mier. Lubbers zei dat gisteren in een vergadering van de Tweede-Ka mercommissie voor buitenlandse zaken. En minister Van den Broek (buitenlandse zaken) voegde daar aan toe dat zoiets tot een vertrouwensbreuk zou kunnen leiden met de leiders van landen als Frankrijk en de Verenigde Staten, waar de president in hoofdzaak zelfstandig de hoofdlijnen van het beleid bepaalt. Het overleg was tot stand gekomen nadat Lubbers tot drie maal toe, op dringend verzoek van een meerderheid uit de Tweede Kamer, gewei gerd had uitvoerige inlichtingen te verstrekken over zijn reis naar de Verenigde Staten, waar hij vorige maand gesprekken voerde met onder meer president Reagan. Die informatie kreeg de kamercommissie gisteren overigens ook niet. Het bleef bij een beknopte herhaling van de informatie die hij reeds eerder in twee brieven aan de Kamer had verstrekt. Concrete vragen werden met algemeenheden afgedaan. Hoewel de Kamer-meerderheid die inlichtingen onvoldoende vond, legde de commissie voor buiten landse zaken zich woensdag bij deze situatie neer. sPITROËN^BXy De nieuwe Citroen BX - nu ook in diesel - vergt bij een gemiddeld gebruik slechts twee uurtjes onderhoud per jaar. Z'n unieke hydropneumatische vering is zelfs onverslijtbaar. En voor de carrosserie wordt gebruik ge maakt van gegalvaniseerd staal en kunststof. Dus voor roest hoeft u niet bang te zijn. De nieuwe Citroen BX-seric telt zeven uit voeringen, waarvan twee in diesel. De snelste benzine-BX heeft een top van 176 km/h, de beide diesels halen moeiteloós 157 km/h. Verbruik in benzine 1:18,2 en in diesel 1:21,3 bij 90 km/h constant. Maak bij ons een proefrit in de nieuwe BX 14,16 of 19 diesel. Beleef het enorme comfort en ervaar de perfecte wegligging. Zoveel auto voor zo'n lage prijs per km. Wij informeren u ook graag over leasing. LEIDEN: BAKKER, ZIJLSINGEL 36, LEIDEN: VAN DER VELDE, KENNEDYLAAN 118 SASSENHEIM: BAKKER, HOOFDSTRAAT 133. VALKENBURG ZH: DE JONG, HOOFDSTRAAT 104 106.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16