"Meer zat er gewoon niet in" 'Ik volg Spelen nu via Duitse tv' FIFA verbiedt Braziliaans toernooi IOC eist sextest in LA Vriesekoop ook kwaad op Vlieg Originele opening Nederlandse dames blijven ver achter Karin Enke SARAJEVO (GPD) - Sarajevo is wat de 1500 meter schaatsen voor dames betreft geen herhaling geworden van de Olympische Winterspelen in 1980. In Lake Placid waren Annie Borckink en Ria Visser nog goed voor respectievelijk goud en zilver, Sarajevo bracht de Nederlandse dames geen enkele medaille op deze afstand. Thea Limbach eindigde vanochtend tijdens de openingsafstand van de Spelen als eerste Nederlandse op een negende plaats in het eindklassement. De gouden medaille ging met grote over macht naar de Oostduitse Karin Enke. De wereldkampioene reed een onnavolgbare tijd van 2.03.42, daarmee een nieuw wereld-, -olympisch en baanrecord vestigend. SARAJEVO (ANP) - Het inter- nationaal Olympisch Comi té (IOC) zal van alle deel neemsters aan de Olympi sche Spelen in Los Angeles een controle van het ge slacht eisen. Alexander, prins de Merode, de voorzit ter van de medische com missie van het IOC, heeft dat gisteren in Sarajevo ver klaard. In vele takken van sport, de internationale amateur atle tiek federatie (IAAF) startte er reeds mee in 1966 bij de Europese kampioenschap pen in Boedapest, is het ge bruikelijk dat deelneem sters aan internationale kampioenschappen een cer tificaat moeten overleggen, dat zij een zogenoemde sex test hebben ondergaan. Vol gens de prins de Merode is er momenteel een discussie gaande met de internationa le sportbonden welke certi ficaten worden erkend. "Wij zullen echter alleen door het IOC uitgegeven certificaten erkennen", aldus De Merode. "Iedereen die een bewijs over legt dat zij de sextest heeft ondergaan van een interna tionale of de eigen sport bond, zal zich toch aan de IOC-controle moeten onder werpen. Uiteraard zullen wij in het geval dat geen cer tificaat wordt verleend de naam van de betrokkene niet bekend maken". Voor de sextest zijn twee be trekkelijk eenvoudige on derzoeken gebruikelijk. Bij het eerste onderzoek wordt een deeltje van het wang slijmvlies onderzocht, waar in gekeken wordt naar de li chaampjes van Barr. Het oude wereldrecord stond op naam van de Sowjet-rijdster Na- talja Petroesjova (Alma Ata, 2.04.04, maart 1983), die vanoch tend de bronzen plak behaalde in een tijd van 2.05.78. Het zilver ging naar Andrea Schóne (2.05.29), die in een rechtstreeks duel met Ria Visser de hegemo nie van Oost-Duitsland in het da- messchaatsen nog eens extra be nadrukte. Stuk De Nederlandse dames stelden dus teleur tijdens het openingsnum mer van de olympische schaats wedstrijden. Ria Visser vertrok weliswaar op een tijd van 2.05, maar de 22-jarige rijdster bleek zich tijdens de eerste rit van de dag volledig stuk te schaatsen op dat strakke tijdschema. „Ik heb echt alles gegeven en onderweg niets gehoord of gezien", verze kerde ze, „meer zat er niet in. Voor mijn gevoel reed ik sterk, maar dat Thea en Yvonne voor mij kwamen is natuurlijk niet goed". Visser kon tegenstandster Schóne op de eerste honderden meters nog wel bijhouden, maar kreeg bij de passage van de 700 meter de eerste klap te verwerken: 1.00.4 tegen 57.87 van Schóne. Visser finishte tenslotte in 2.11.06 op maar liefst 7.64 sec. van winnares Karin Enke. Zij eindigde als laatste van de Ne derlandse dames op de dertiende plaats. Herentijden Ook de tijd van de Nederlandse re cordhoudster op de 1500 meter, Yvonne van Gennip, was niet op gewassen tegen de Oostduitse „herentijden". De 2.10.61 die zij realiseerde in de derde rit tegen Petroesjova was uiteindelijk goed voor de elfde plaats. Van Gennip: „Ik heb de vorige week wat te hard doorgetraind en voel de vermoeidheid in de benen. Het was allemaal prut. Achteraf viel mijn tijd me nog niet eens tegen. Ik weet nog niet of ik mor gen de 500 meter ga rijden, het liefst neem ik een rustdag om me op de 3000 meter te richten". Thea Limbach, de derde Neder landse deelneemster aan de 1500 meter, vestigde in de negende rit tegen de Westduitse Sigrid Smu- da een nieuw persoonlijk record van 2.10.35 (2.10.65). De rijdster uit Emmeloord, op papier nota bene de zwakste van de Neder landse deelneemsters aan deze afstand eindigde met die tijd als eerste Nederlandse in het eind klassement, de negende plaats en maakte haar uitzending in elk geval waar. De enige rijdster die het geweld van de Oostduitse- en Sowjet- rijdsters kon doorbreken was de Poolse Erwina Rys. Haar tijd van 2.08.08 was goed voor een vijfde rangschikking. De vierde plaats was voor Gaby Schonbrunn uit Oost-Duitsland (2.07.69). Regisseur Paul Romer, een goede vriend van Henrichs. en eindre dacteur Eddie Poelmann onder namen onmiddellijk een lijmpo ging, maar die strandde. Poel man: „Eerst denk je nog dat de soep niet zo heet wordt gegeten. Ik vind het ook niet zo slim en krijg het gevoel dat er binnen dit bedrijf diverse olifanten door porseleinkasten stampen. Zo n affaire is niet nodig". "Om al die redenen", besluit Hen richs, "volg ik de Spelen nu via de Duitse tv". HAZERSWOUDE (GPD) - Evenals de tafeltennisfamilie Bakker, is Bettine Vriese koop „pisnijdig" over het op treden van damescoach Jan Vlieg in de publiciteit. „Ik voel me gewoon voor joker gezet", gaf zij woensdag des gevraagd haar mening. „Hij heeft ons gewoon in de ma ling genomen om achter de rug van Gerard Bakker en mij dergelijke dingen te zeg gen. In Tsjechoslowakije heeft Vlieg mij gezegd met een journalist gesproken te hebben Maar ik had nooit verwacht dat er van die bele digingen in de kranten zou den verschijnen". Waar de familie Bakker besloot de dochters Ellen en José voor de open Westduitse kampioenschappen terug te trekken, heeft Bettine Vriese koop besloten vooralsnog geen stappen te ondernemen „Het zal ongetwijfeld wel ter sprake komen", aldus de Avanti-speelster. „maar ik ga niet op voorhand zeggen dat ik niet meer onder Vlieg wil spelen". Naar alle waarschijnlijkheid zal begin maart de kwestie ter ta fel komen, wanneer de Ne derlandse ploeg voor de in terland tegen Italië op 7 maart in Sicilië wordt samen gesteld. De kans dat Vriese koop voor die confrontatie wordt uitgenodigd, is immers groot nu promotie naar de su perliga op het spel staat Da mescoach Vlieg is gisteren overigens met een afgekalfde ploeg. Miriam Kloppenburg en Jantien Jansma, naar Duisburg afgereisd. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 De OostduitseKarin Enke op weg naar de gouden medaille. In Sarajevo legde zij de 1500 meter afin 2 03 42 m nieuw wereld- en Olympisch record. SARAJEVO (ANP) Om zeven minuten over half vier ontstak de 19-jarige Joegoslavische kunst- rijdster Sandra Dubravcic (zie fo to ANP) het Olympisch vuur in het Kosevo-stadion van Saraje vo. Een half uur eerder had Mika Spiljak, de president van de Joe goslavische republiek, met niet meer dan vijf woorden de veer tiende Olympische winterspelen officieel geopend. Henrichs teleurgesteld in NOS UTRECHT (GPD) - „Bij tv-beelden van ijshockeywedstrijden behoort het commentaar van Frans Henrichs", staat er in een brief die een Brabantse kijker stuurde naar de directie van de Nederlandse Omroep Stichting in Hilversum. ken mijn zaakjes te goed. Ik ging nooit af, maar de irritaties stapel den zich op". Ziekte Met twee hartinfarcten oordeelde Henrichs het verstandiger om de wekelijkse vergaderingen van de Studio-Sportredactie maar niet meer bij te wonen. In de periode dat hij wegens ziekte afwezig was, viel de TT, het evenement waaraan hij zijn hart verpand heeft. Hans Kievit werd zijn plaatsvervanger en meldde in Assen op de vraag waar Henrichs was: „Die ouwe zak hebben ze bij de NOS niet meer nodig". Henrichs: „Stom van hem, want ik barst in de motorwereld van de vriendjes. Vanzelfsprekend kwam me dat ter ore". Omdat het bij Kievit niet om een journalist handelt, is het goed te weten dat hij directeur is van een public-relationsbureau, sponsors werft voor sportclubs en de sponsor uiteraard via de tv aar dig in het zonnetje kan zetten, terwijl het helaas nergens beves tigde gerucht gaat dat enkele NOS-medewerkers door Kievit frequent worden gefêteerd. Hen richs: „Het is duidelijk dat ze me eruit willen hebben. Dat kan je toch ook gewoon zeggen. Ik zou het logisch vinden als ik zo lang zamerhand een jongere collega zou gaan inwerken. Deze meneer pik ik niet". Aanleiding Desondanks nog geen aanleiding om niet naar Sarajevo te gaan. De beslissing werd donderdag, een half uur voor vertrek geno men. Henrichs belde naar de redactie en vroeg hoe het vervoer in Joegoslavië was geregeld. „Er werd me verteld dat ik zowel bij de tussenlanding op Zagreb als in Sarajevo zou worden opge wacht door iemand die het bord je met „reisgezelschap Kievit" bij zich zou dragen. Kijk, toen was het me duidelijk en voor mij de maat vol. Ik heb nog wel zo veel zelfrespect dat ik dat niet meer kon nemen. Hoe je ook reist, onder welke naam dan ook, zou me worst geweest zijn, maar niet uitgerekend onder die naam. De bedoeling is duidelijk. Daar mee zouden ze van mij af zijn". ENSCHEDE (GPD) - FC Twente heeft gisteren rech terspits Tony McNulty voor de rest van dit seizoen ge leend. Tevens hebben beide eerste-divisieploegen al overeenstemming bereikt over de hoogte van het transferbedrag waarvoor de Twente leent Tony McNulty 26-jarige Engelsman na dit seizoen eventueel door FC Twente kan worden overge nomen. De komst van McNulty naar Enschede is derhalve ook niet alleen in gegeven door het vrij grote aantal blessures bij de ploeg van Fritz Korbach, maar is in principe bedoeld als ver sterking voor de komende jaren. Hij uit in dat geschrift, waarvan Henrichs een afschrift ontving, zijn ongenoegen over het feit dat de geroutineerde, vlot babbelen de en een hoop achtergrondin formatie spuiende Utrechtse journalist, na onenigheid met Studio-Sportchef Kees Boerhout niet is afgereisd naar de Olympi sche Spelen in Sarajevo. De 61- jarige Frans Henrichs is gedegra deerd tot gewoon tv-kijker. In zijn hoog boven een gedeelte van Utrecht uittorende flat wordt Henrichs allerminst rust gegund. Hij pendelt frequent tussen een comfortabele leun stoel en de irritant regelmatig rinkelende telefoon. Adhesiebe tuigingen, scheldkanonnades op de NOS en informerende vak broeders. Alle namen worden ge noteerd en de lijst wordt langer en langer. Het doet hem goed, maar hij schiet er niets mee op. Toch is de vroeger opvliegende, maar langzamerhand getemper de Henrichs, in staat om vandaag nog af te reizen naar Sarajevo. Als official van de Internationale Bobslee Federatie zou hij met blauwe blazer rond het ijskanaal kunnen paraderen en een lange neus kunnen trekken tegen alles wat met de NOS te maken heeft. Hij doet het, op aanraden van zijn arts, niet. Microfoon En waarom zit hij niet achter de microfoon in één der Joegoslavi sche ijsstadions? Een lang ver haal. Vier jaar geleden zond de toenmalige chef van Studio Sport, Bob Spaak, free-lance- journalist Hans Kievit mee naar Lake Placid. Daar ontstond de eerste kortsluiting, toen Kievit via Kees Jansma aan Henrichs liet meedelen dat hij (Kievit) er geen prijs op stelde als Henrichs tijdens de uitzending naast hem zou komen zitten. Henrichs: „Laat hij dat recht in mijn gezicht zeggen. Nee, achter baks, via een collega. Zeker bang dat ik hem op zijn gezicht zou timmeren". Een tweede „inci dent" deed Henrichs besluiten de biezen te pakken. „Vlak voor een uitzending werd me gemeld, dat er telefoon voor me was. Ik als een idioot het stadion uit, dat net volliep, naar de telefoon, 't Was Bob Spaak. Of ik wat min der enthousiast over het Neder landse team en de overwinning van de Verenigde Staten op de Sowjet-Unie wilde doen. Toen barstte bij mij de bom en ben ik opgestapt. Wat later heb ik ge zegd: dit moeten we uitpraten. Ook het geval-Kievit. Spaak, noch zijn opvolger, Boerhout, heeft aan mijn verzoek voldaan". De afgelopen vier jaar stapelden de ergernissen zich op. Henrichs werd gevraagd om allerlei spor ten te verslaan. Nu zegt hij; ..Als ik daarover nadenk, krijg ik het gevoel dat ze hadden gehoopt dat ik op mijn bek zou gaan. Dan hadden ze een mooie aanleiding om me eruit te gooien. Maar, ik De inluiding tot twaalf dagen Olympische wintersport was een tamelijk bombastische gebeurte nis, die vlot en vlekkeloos werd uitgevoerd. Origineel was de bin nenkomst van de Olympische vlam door een skiloper op een speciaal aangelegde strook sneeuw. Op de witte vlokken had het organisatiecomité in Saraje vo dagenlang vergeefs gewacht. De wens leek op de ochtend van de openingsdag vervuld te wor den. Bobsleeërs, skiërs en schaatsenrijders trainden in heu se sneeuwjachten. De tempera tuur was echter onvoldoende ge daald, zodat het witte tapijt in een mum van tijd wegsmolt. BERN (DPA) - De wereld voetbalbond FIFA heeft Brazilië verboden in juni een groot toernooi te houden. De bezwaren van de FIFA richten zich tegen de datum van het toernooi, dat gedeeltelijk zou samenvallen met de eindronde van de wedstrijdenserie om het Europese kampioen schap in Frankrijk. Brazilië had de landenploegen van Argentinië, Uruguay, Mexico, Neder land en Engeland uitgenodigd. Hoewel de twee Europese landen zich niet hadden gekwalificeerd voor de eindronde in Frankrijk, handhaaf de de FIFA het verbod omdat concurrentie gevreesd werd voor het Europese kampioenschap. De KNVB heeft officieel nog geen bericht ontvangen maar besloot gister avond niet langer te wachten op antwoord van de twee en een halve week geleden per telex verzonden verzoek om nadere inlichtingen. De KNVB gaat ook zelf informatie inwinnen bij de Brazilianen. De FIFA overigens erkent het oorspronkelijk uit Rio de Janeiro afkom stige bericht dat er een verbod zou zijn .uitgevaardigd het toernooi ter gelegenheid van het zeventig-jarig bestaan van de Braziliaanse bond te houden. Secretaris Sepp Blatter stelde: "Het is niet correct de zaken op die manier voor te stellen. Het lijkt er veel meer op dat de Brazilianen niet van plan zijn verder te gaan met de organisatie van het evenement. Wij hebben de Braziliaanse voetbalfederatie er slechts op opmerkzaam gemaakt dat hun data, 9 tot 19 juni 1984, voor een belangrijk deel sa menvallen met die van de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap, van 12 tot 27 juni in Frankrijk en dat zoiets niet geluk kig uitkomt". Dinsdagavond had de voorzitter van de Braziliaanse bond Guilite Coutin- ho verklaard dat hij ontgoocheld was door het verbod van de FIFA. "Wij vinden het verschrikkelijk jammer", vertelde Coutinho, "dat de FIFA een dergelijk standpunt inneemt. Wij begrijpen hun overwegin gen, maar het houdt zeker niet in dat wij ons er ook bij zullen neerleg gen". Blatter lichtte de verklaring van de FIFA nog toe met: "Wij hebben de Brazilianen meegedeeld dat wij niet kunnen toestaan dat Europese te levisiestations, bijvoorbeeld in Nederland of Groot-Brittannië, tijdens de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap een ander voetbalevenement op de buis brengen. In verband daarmee heb ben wij de Braziliaanse federatie voorgesteld hun toernooi later te laten plaats vinden".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13