Amerikanen falen in Libanon c Drie splinters links van PvdA moeten balk worden Kritiek op Kamer van Koophandel misplaatst LEZERS SCHRIJVEN Kamer van Koophandel Stotteren (2) Woordenboek DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 Meningen Het zal vele lezers niet ont gaan zijn, dat de drie par tijen links van de PvdA de PSP, de CPN en de PPR - de laatste jaren op vele terreinen dezelfde standpunten hebben inge nomen. Een ontwikkeling is ingezet, waarbij deze partijen ook op meer dan incidentele basis zijn gaan samenwerken. Het is bij voorbeeld niet zo verwon derlijk, dat ze bij de ko mende Europese verkie zingen in juni uitkomen met een gemeenschappe lijke lijst en met één pro gramma. door Paul van der Burg, John Steegh en Kees Wevers Op landelijk niveau echter blijkt er nogal wat weerstand te bestaan tegen nauwere samenwerking, ondanks de Europese lijst. Ve len, vooral actieve leden van de deze partijen, hechten grote waarde aan het behoud van het eigen karakter van iedere partij afzonderlijk. Of dat echter ook voor de kiezers van deze partijen geldt en voor degenen onder de kiezers die PvdA stemmen bij gebrek aan een voldoende groot en geloofwaardig links alterna tief, is de vraag. Die vraag wordt in ieder geval ont kennend beantwoord door een aantal leden van deze partijen en mensen uit de vakbeweging. Zij hebben daarom een stichting op gericht: "Voor een linkse door braak". Struikelblok Daarmee is in wezen de belangrijk ste reden voor de oprichting van deze stichting al aangegeven: het ontwikkelen van een organisatie links van de PvdA, die in staat is politieke resultaten te boeken. De oprichters van de stichting vinden, dat de versnippering van de kleine linkse partijen daar voor een struikelblok vormt. Dat wil niet zeggen, dat nu over haast overgegaan zou moeten worden tot het opheffen van de bestaande partijen PSP, CPN en PPR. Het eigen karakter van de ze partijen staat daarvoor in de weg. Toch zou het goed zijn de ervaringen die de leden van deze partijen vanuit hun verschillen de achtergronden hebben opge daan, samen te brengen om in de politiek iets gedaan te krijgen, zowel in organen als de gemeen teraad en de Tweede Kamerrais daarbuiten. Als het lange-termijndoel van de samenwerking is om te komen tot politieke machtsvorming links van de sociaal-democratie, dan is uiteraard de verhouding tot de PvdA van het grootste be lang. Bij sommige partijen be staat de vrees, dat samenwerking met de PvdA door intensiever sa menwerking tussen deze partij en moeilijker zou worden. Misschien is dat waar. Maar naar de mening van de 'doorbrekers' (aanhangers dus van het initia tief om de radicaal-linkse partij en bijeen te brengen) is alles be ter dan de huidige situatie. Want nu neemt de grote linkse broer 'klein-links' niet serieus. Een bundeling van krachten links van de PvdA kan het voor die partij mogelijk maken méér te doen dan af wachten of het CDA en de WD bereid zijn haar weer als serieuze regeringspartner te aanvaarden. Vertalers De machtsverhoudingen in Neder land worden niet alleen bepaald door de stemverhoudingen in de Tweede Kamer. Vele buitenpar lementaire groepen beïnvloeden die verhoudingen actief: de vak beweging, de vredesbeweging, de werkgevers, de kerken. Radi caal-linkse partijen hebben vaak goede verbindingen met een aan tal van deze groepen. Zij vormen in veel gevallen de vertalers van de eisen en wensen van deze groepen in het parlement. Op basis van die verbinding met buitenparlementaire groepen kunnen deze politieke partijen dan ook invloed uitoefenen die verder reikt dan het aantal van hun kamerzetels zou doen ver moeden. Op basis van de bijzondere band met bijvoorbeeld de vredesbe weging hebben radicaal-linkse Het CPN-congre& vorige week, met op de voorgrond Marcus Bakker:pogingen van 'horizontalen' om de ontwikkeling naar meer samenwerking te blokkeren, zijn mislukt.... (foto ANP) woordvoerders niet alleen macht, maar ook gezag in de po litieke organen. Gezag omdat zij ondubbelzinnig verwoorden wat leeft in de achterban van ook an dere partijen. Aanhangers van PSP, CPN en PPR hebben ook als de organisa toren en deelnemers ervan veel bijgedragen aan het slagen van de vredesdemonstraties in no vember 1980 en oktober 1983. Ook in andere acties komen le den en sympathisanten van deze partijen elkaar regelmatig tegen. Bevruchtend De 'doorbrekers' willen deze sa menwerking hechter maken. Zij menen dat samenwerking juist bevruchtend werkt op het optre den van de radicaal-linkse partij en, hun in staat stelt interne te genstellingen te overwinnen. Ook op andere terreinen dan vre de en veiligheid. Op huisvestingsgebied, op het ter rein van herverdeling van be taald en onbetaald werk en van inkomen, van vermindering van afhankelijkheid van de overheid en van het geven van een nieuwe impuls aan onze nationale indus trie in de vorm van nieuwe en milieuvriendelijke technolo gieën Daarom hebben zij het initiatief ge nomen om themabijeenkomsten op te zetten om (leden van) de drie partijen aan te zetten tot het ontwikkelen van ideeën die een antwoord geven op de vraag stukken waar Nederland in 1984 voor staat, zonder in de oude cli chés te vervallen. Die negatieve kant van het eigen karakter van de drie partijen willen zij juist verlaten. Ze willen ook in ieder geval géén vierde partij oprich ten naast de bestaande drie splinters. Zij willen van de splin ters eindelijk een balk maken, die ook partijloze linkse mensen aanspreekt. De poging de drie radicaal-linkse partijen bijeen te brengen, is voor sommigen een bij voorbaat mislukte poging. Dit blijkt onder meer uit een analyse in deze krant van 13 januari. De schrijver daarvan geeft de 'linkse door braak' weinig kans, vanwege het eerder genoemde eigen karakter van de drie partijen. De 'doorbrekers' denken daar an ders over. Niets voor niets blijkt de praktijk sterker dan de leer: voor de Europese verkiezingen bestaat immers al één lijst met één programma, pogingen van 'horizontalen' in de CPN om de ontwikkeling naar meer samen werking te blokkeren, zijn mis lukt en op buitenparlementair niveau blijken stemmers en le den van de drie partijen schou der aan schouder te staan. Hechtere samenwerking is een voudig een kwestie van tijd en inzet. Net zo als het niet plaatsen van kruisraketten in Nederland. (De auteurs zijn aangesloten bij de 'Linkse Doorbraak' groep Leiden en omstreken). Recentelijk heeft wethouder Waal herhaalde malen bepleit dat het goed zou zijn de Kamer van Koophandel (KvK) op te heffen. In deze krant van 27 januari heeft Waal in deze rubriek 'Meningen' zijn motieven voor deze opvat ting nader toegelicht. Hij betoogt dat bezinning op de taken van de KvK zinvol is in het kader van de deregulering en dat deze taken (voor een deel) door provincie en gemeente verricht zouden kun nen worden. door Dick van Duijn In het onderstaande wil ik erop wijzen dat opheffing van de KvK niet zo eenvoudig is, zinloos, de economie van de stad niet ten goede zou komen en in feite een toenemende regelgeving bete kent. De Kamer van Koophandel is een orgaan dat bij de wet is ingesteld en derhalve niet zo eenvoudig kan worden opgeheven. De taak van de Kamers is in de wet in rui me zin omschreven, waardoor de Kamers in de gelegenheid zijn hun werkzaamheden aan wisse lende omstandigheden aan te passen. Volgens de omschrijving van deze wet bestaat hun taak uit het be vorderen van de economische belangen van handel en nijver heid, waarbij onder handel en nijverheid vrijwel het gehele eco nomische leven dient te worden verstaan. Het begrip economisch belang is ruim interpreteerbaar. Er zijn Kamers die zich bijvoor beeld met vraagstukken op het terrein van beroepsonderwijs of milieu-energie bezighouden. De samenstelling van de Kamer beoogt een representatieve weer gave te zijn van de sectoren en groeperingen van het econo misch leven in de betrokken re gio. Al naar gelang het relatieve belang van een sector of groep varieert het aantal vertegenwoor digers daarvan. Bij de samenstel ling van de Kamer dient even eens met de bedrijfsomvang van de vertegenwoordigde bedrijven rekening te worden gehouden, in die zin dat ten minste een derde van het totale ledenaantal moet voortkomen uit het midden- en kleinbedrijf. Ook mag ten hoog ste een vierde van de leden af komstig zijn uit de kring van werknemers. Advisering WASHINGTON Brandend Bei roet ten spijt, is president Reagan in aansluiting op twee verkiezings toespraken in Chicago, en Las Ve gas naar zijn Californische bezit ting gereisd. In Washington inmid dels is de crisissfeer onmisken baar. Uit voorzorg hebben de VS bijna de helft van hun ambassade personeel en gezinsleden uit de Li banese hoofdstad naar Cyprus geë vacueerd. door Henk Kolb Het omstreden Amerikaanse Mid- den-Oostenbeleid dreigt met presi dent Gemayel ten onder te gaan. Deze ontwikkeling staat in scherpe tegenstelling met recente verzeke ringen van het Witte Huis over po litieke vooruitgang, terwijl het te vens met de dag duidelijker wordt, dat Amerikaans militair geweld voor Gemayels problemen zelfs geen tijdelijke oplossing biedt. Washington wil in Libanon een vreedzaam proces van nationale verzoening op gang brengen tus sen alle betrokken partijen, waar bij de Amerikaanse mariniers voor een zekere stabiliteit moesten zor gen. Reagan heeft zijn strategie ge bouwd op Amin Gemayel, die nu onder de voet dreigt te worden ge lopen, terwijl uit zijn haastig geoe fend legertje de druzen en mos lims in toenemende mate deserte- Gemayel is het middelpunt van een snel escalerende noodtoe stand. Reagan rest alleen een drei ging met groot Amerikaans geweld om Gemayel overeind te houden. en het is onvermijdelijk dat zo doende zijn bemiddeling voor Ge mayels tegenstanders steeds on aanvaardbaarder wordt. De Saoedi's, die voorheen diverse malen makelaars zijn geweest voor tijdelijke bestanden, hebben zich voorlopig teruggetrokken. Volgens Saoedi-Arabié draagt Gemayel minstens evenveel schuld aan de mislukking van het Amerikaanse verzoeningsplan als Syrië en de Li banese groeperingen, die door Da mascus worden gesteund. De VS kunnen Gemayel echter niet aan de kant zetten. 'Overgave' Het praktische resultaat van Rea- gans beleid is de vicieuze cirkel waarin hij zich thans bevindt. Defi nitieve terugtrekking van de Ame rikaanse mariniers beschouwt hij als 'overgave'. Maar hij wil ook niet verder betrokken raken bij de strijd. Meer Amerikaanse beschie tingen en bombardementen kun nen aan de politieke situatie niets veranderen. Zij verschaffen hoog stens een militaire luwte, waarna alles weer van voren af aan begint. Reagan staat intussen voor de cri sis die hij in een verkiezingsjaar hoopte te ontlopen. In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is op verzoek van de Republikeinen voorlopig de dis cussie gestaakt over een Democra tische resolutie, die spoedige te rugtrekking van de mariniers beoogt. En de Democraten vinden dat uitstekend, want zij willen niet de schuld toegeschoven krijgen als de toestand in Libanon geheel uit de hand loopt. Reagan blijkt in Libanon het vier kante wiel te hebben uitgevonden. Tegen het advies van zijn militaire chefs in, stuurde hij troepen en een vloot. Omdat de Amerikaanse ge loofwaardigheid in het geding is, wil hij de mariniers in een politiek naar het heet nog steeds gevoelige situatie, niet definitief terugtrek ken. Maar zolang zij er bleven, zul len zij meer geweld moeten gebrui ken en zullen er meer slachtoffers vallen. Gemayels rol lijkt volgens Ameri kaanse waarnemers ongeveer uit gespeeld. Zo lang de VS en Israël weigeren een herziening te over wegen van de overeenkomst van 17 mei, die terugtrekking van Is- raëls troepen regelt zodra ook de Syriërs vertrekken, heeft Libanons president geen ruimte voor ver dere manoeuvres, in een land dat op compromissen tussen zestien verschillende geloofsgemeen schappen werd gebouwd. Voor de moslims en Syrië is dit ak koord met Israël het waarmerk ge worden van de machtspositie die de Libanese christenen zich na de rampzalige Israëlische invasie heb ben verworven. Gemayel, voor heen een van de leiders van de fa- langisten, is daarvan een exponent. 'Politiek hebben de VS hem, vol gens velen, de duimschroeven nooit strak genoeg aangezet. De Amerikaanse kanonnen zijn effec tiever geweest dan de stoet van on derhandelaars die Washington af vaardigt. Reagans beleid voorziet niet in de omstandigheden die zich nu voor doen. Niet zonder frustratie wacht Washington af tot het geweld af neemt, en hoopt dan van voren af aan te beginnen met inspanningen om een nationale regering bijeen te krijgen. Of dat met Gemayel kan, is maar zeer de vraag, gegeven de weigering van druzen en sjiieten om met hem nog zaken te doen. En naar velen in Washington aanne men, zal blijken dat Reagan zestien maanden lang op het verkeerde paard heeft gewed. (De auteur is correspondent voor o.m. onze krant in de VS.) De wet op de Kamers van Koop handel noemt eveneens de be voegdheden waarover de Ka mers de beschikking hebben bij de uitvoering van hun taak. Con creet gesproken bestaat deze taak uit: uitvoering van wetten, beleidsadvisering (naar de over heid toe), voorlichting (naar het bedrijfsleven toe) en informatie verwerking en -beheer. De uit voering van wetten heeft onder meer betrekking op de handels registerwet of het verenigingen en stichtingenregister. Advisering van de overheid be hoort dus tot de wettelijke moge lijkheden van de Kamers. Over heden kunnen Kamers van Koophandel derhalve nimmer verwijten dat zij bepaalde advie zen uitbrengen, laat staan met opheffing bedreigen. Het ter har te nemen van deze adviezen is ui teraard een andere kwestie. Wat de informatieverschaffing be treft is de zogenoemde Erbo-en- quête die door alle Kamers wordt gehouden, het vermelden waard; dit is de jaarlijkse regio nale enquête van het bedrijfsle ven. Ten slotte is het aardig te vermelden dat de Kamers van Koophandel geen enkele finan ciële steun ontvangen: zij zijn fi nancieel zelfstandig. Inconsequent Het dereguleringsbeleid van het huidige kabinet is erop gericht de marktsector te versterken door het wegnemen van onnodi ge belemmeringen voor het be drijfsleven teneinde de flexibili teit van bedrijven te vergroten, waardoor deze beter op verande rende marktomstandigheden kunnen inspelen (tweede be- leidsspoor). Als Waal pleit voor deregulering is het dernaive bijzonder inconse quent taken die reeds van ouds her onder grote invloed van het bedrijfsleven worden uitge voerd, te willen overhevelen naar de gemeentelijke overheid. Men kan echter natuurlijk van me ning zijn dat de gemeente beter in staat is de belangen van het bedrijfsleven te behartigen dan de wettelijke belangenbeharti ger, de KvK. Wat dit betreft is er een aantal bronnen van onverdachte huize te noemen die het tegendeel doen vermoeden. Zo wordt bij voorbeeld in het TTJO-rapport 'Stadsvernieuwing, Werkgele genheid, Bedrijvigheid' gecon stateerd: "De inpassing van het behoud van werkgelegenheid in het stadsvernieuwingsbeleid is beperkt te noemen Nog te veel worden in de verschillende bestemmingsplannen ten aan zien van de groeimogelijkheden van bedrijven beperkingen ge steld". In het RIGO-rapport wordt bij voorbeeld geconstateerd dat on geveer een derde van de geën- quetteerde ondernemers nega tieve invloed ondervindt van be- stemmings- en7of verbeterings plannen en dat de bereikbaar heids- en verkeerssituatie als het grootste nadeel van vestiging in de binnenstad wordt be schouwd. Uit een CDA-enquête naar de op vattingen van ondernemers blijkt dat ongeveer 60 procent van de detailhandelaren in de Leidse binnenstad problemen heeft met de bereikbaarheid. Van de industriële bedrijven in de gehele stad heeft ruim 40 pro cent hiermede problemen. Werkgelegenheid Deze geconstateerde negatieve ef fecten van het gemeentelijk be leid hebben bijvoorbeeld ook hun uitwerking niet gemist op de werkgelegenheidssituatie in de stad, hetgeen onder meer kan blijken uit de passage in het RI GO-rapport waarin wordt gecon stateerd dat de werkgelegenheid in de Leidse binnenstad sterker is afgenomen d^n in de binnen steden van min of meer verge lijkbare steden. Dit zijn geen conclusies die het vertrouwen in het gemeentelijk economisch beleid sterk aan wakkeren en derhalve evenmin de gedachte ondersteunen als zou de gemeente beter de belan gen van het bedrijfsleven kun nen behartigen dan de KvK. In tegendeel. Dat de KvK regelmatig soortgelij ke conclusies trekt als de hier ge noemde is uiteraard voor de ver antwoordelijke bestuurders hoogst ongelukkig. Dit kan men echter de KvK niet kwalijk ne men. De kritiek van Waal betreft het beleid van het college van burgemeester en wethouders (De auteur is lid van de Leidse gemeen teraad voor het CDA) Men kan zich voorstellen dat wet houder Waal zijn stekels opzet als voorbehoedmiddel in een po tentieel lastige omgeving. Thans heeft hij onraad geregistreerd voor zijn gesubsidieerde denk wereld nu de alledaagse werkelijkheid hem blijft wek ken. Zijn verrassende voorkeur voor "deregulering" geeft hem in zijn artikel "Welk nut heeft de Kamer van Koophandel eigenlijk9" in deze krant van 27 januari j.l. de vrije baan tot vertekening van de werkelijkheid. Zijn pleidooi re sulteert erin om de gemeente als bestuurslaag de taak te laten overnemen van belangenbeharti ging voor het bedrijfsleven, waarvan het belang zelfs is door gedrongen tot welzijnswerkers, nu de subsidiestroom is gaan op drogen. (Be)spaar ons een "deregulering naar boven" van Waalse snit. Uw paal is scheef geslagen en sluit de toegang tot het onvoldoende tot slecht gefundeerde straatje van uw betoog af voor een zinni ge discussie en tevens voor een weinig aanlokkelijke behartiging van de "Leidse economie", die als zodanig trouwens niet in uw portefeuille zit! Dat heer Waal zijn eruptie beleeft als wethouder der gemeente Lei den mag meer een zaak van treurnis heten voor het Leids col lege van B en W dan een aangele genheid van merkbaar gewicht bij het wegen van het econo misch belang in de Leidse vaart naar welzijn. De gekozen titel van zijn verhaal metend aan het daaronder vol gend betoog, vraag ik wel: qoud erat demonstrandum, magister? (Wat was er dan te bewijzen, meester?). Mr. H.A.C. Branderhorst oud-secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Pres. Kennedylaan 157 Oegstgeest Op donderdag 2 februari heeft in deze rubriek een ingekomen stuk gestaan van mevrouw Van Hal over stotteren en stotterthe- rapiën. Zy schrijft daarin over haar verontwaardiging over het 'idee' dat stotteraars hun handi cap moeten accepteren en ermee zouden moeten leren leven. We zijn het met haar stelling: 'Niets is minder waar' volledig eens. De stotteraar kan inderdaad door hard werken en eventueel met deskundige hulp van zijn stotte ren afkomen. De vereniging Demosthenes, de Nederlandse stottervereniging, probeert dan ook op alle mogelij ke manieren stotteraars ertoe aan te zetten actief te werken aan het verbeteren van hun spreken. Mede door de reactie van mevrouw Van Hal zijn we er ons nog meer van bewust dat het woord 'ac cepteren' zowel voor voorlich tingsdoeleinden als in de thera pie ongeschikt is. Te vaak en door te veel mensen wordt het woord accepteren uitgelegd als 'berusten' en 'ermee leren leven'. Dit is echter totaal niet wat de ver eniging Demosthenes en de the rapeuten eronder verstaan. Zij bedoelen met accepteren dat de stotteraar eerst eerlijk ten op zichte van zichzelf en ten opzich te van anderen moet durven er kennen dat hij stottert. Hij moet zijn eigen stotteren onder ogen durven zien en dit niet voor zich zelf blijven verbergen Door gevoelens van schaamte, angst en dergelijke proberen de meeste stotteraars hun stotteren te verbergen en proberen spreek situaties zoveel mogelijk te ver mijden en te ontvluchten. Pas vanuit de'erkenning dat hij stot tert, kan de stotteraar echter zijn stotteren analyseren en actief gaan werken aan verbetering. Zoals mevrouw Van Hal terecht aangeeft kan een stotteraar door eerlijk en hard aan het verbete ren van zijn spreken te werken, zijn handicap overwinnen. Bege leiding door therapeuten kan hierbij veelal noodzakelijk zijn, maar de stotteraar zal het uitein delijk voornamelijk door eigen inzet en concentratie zelf moeten doen. Behalve het door mevrouw Van Hal genoemde instituut te Am sterdam, bestaan er verspreid over het hele land nog zo'n 50 an der instituten/therapeuten die gespecialiseerd zijn in het behan delen van stotteraars. Allen hul digen ons inziens bovenbeschre ven zienswijze. Ook bij hen zijn goede resultaten te melden. Voor nadere informatie over stotte ren en over deze stotterthera- pieën kunt u terecht bij de Stich ting tot voorlichting over Stotte ren (SVS), Postbus 119 3500 AC Utrecht. Wim van Alphen Stichting tot Voorlichting over Stotteren Vossiuslaan 1 Bussum Ik maak Hans Sonders er even op attent dat het woord retirade wc betekent en Bert Paauw dat een epistel een brief is en geen boek. Misschien kunt u een woorden boek aanschaffen, of zou u, als u er al een heeft, de moeite willen nemen daar eens in te kijken? Ik heb niet altijd zin een brief aan u te sturen, maar het zijn helaas niet de enige aanmerkingen. Ik sluit hierbij enige knipsels. Zo heeft u het bijvoorbeeld over wakes: het meervoud van wake is waken. Het woord nipte be staat niet, dat heeft u zelf be dacht. U bedoelt waarschijnlijk een nauwelijkse of een ampere zege. Nog een knipsel: het meer voud van echtgenoot is echtge noten. Ik noteerde al eerder uit uw krant: opnames, legendes, gemeentes, gewoontes, ziektes, lijkredes, woonruimtes, enzovoorts. Alle maal meervouden die met een 'n' geschreven horen te worden. Ik vind het jammer voor de lezers die zodoende verkeerde woor den in zich opnemen. Mevr C.Vogel Paviljoenhof 13 Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11