Glastuinders zeer opgewekt over '84 it helpen uw betalings verkeer vlotter te toten verlopen? gen wij meervl aMÉ - IMft AbvaKabo en CFO wijzen uitgangspunt kabinet af Mo Rabobank Q Staking ondernemers verlamt heel Bolivia KLM verlaagt prijzen Amerikaanse vluchten De Ondernemers- rekening van de Rabobank. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 AMSTERDAM (ANP) - Negen van de tien glastuinbouwers verwachten dat vergroting van hun export naar nieuwe markten 1984 tot een goed jaar zal maken. Ook nieuwe energiebesparende voorzieningen, hogere produktkwaliteit en nieuwe teeltwijzen moe ten daaraan bijdragen. Economie J Dat blijkt uit een onderzoek dat de Amrobank in januari door het NIPO heeft laten uitvoeren on der 400 ondernemers in de glas- groenten-, glasbloemen- en pot plantenteelt. De bedrijven zijn volgens de Amrobank represen tatief voor de 10.000 onderne mingen die deze sector telt. Ook de inkomens zien er volgens de tuinders niet slecht uit. Onge veer 30 procent denkt dit jaar een hoger bedrijfsresultaat te halen dan vorig jaar, 41 procent denkt gelijk uit te komen. Ongeveer 15 procent van de ondervraagde tuinders denkt dat het resultaat onder dat van 1983 zal blijven. De glastuinders zijn duidelijk opti mistischer dan in 1982, toen de Amrobank een onderzoek liet verrichten onder vrijwel dezelf de ondernemers. Nu ziet 80 pro cent ruime toekomstmogelijkhe den voor de glastuinbouw tegen 56 procent in 1982. Toen zag 35 procent een verbetering van de resultaten in het verschiet lig gen, nu is dat 60 procent. Ook de investeringsbereidheid is gestegen: van 30 procent van de ondervraagden in 1982 tot 41 pro cent in 1984. Ongeveer 5500 be drijven hebben voor dit jaar in vesteringsplannen, waarvan 650 uitbreidingsinvesteringsplan nen. De overige bedrijven willen investeren in onder meer vervan ging, automatisering en energie besparing. De energiekosten worden door 75 procent van de ondernemers aangewezen als het grote probleem. Overigens is gebleken dat de tuin ders over 1983 veel te pessimis tisch zijn geweest. Slechts 22 procent van de glasgroentente- lers verwachtte over dat jaar een hoger resultaat. Het blijkt 62 pro cent geworden te zijn. Ook de glasbloemen-en potplantentelers zagen het te somber: 55 procent kwam in 1983 beter uit terwijl slechts 25 procent dat had ver wacht. Als oorzaken van de ver betering van de resultaten wor den genoemd verhoogde export, betere prijzen, lagere rentestand, koude sanering en energiebespa ring. De directeur akkerbouw en tuin bouw van het ministerie van landbouw en visserij, ir W.F.S. Duffhues, heeft gisteren tijdens de opening van de elfde Neder landse Tuinbouw Vakbeurs in Bleiswijk gewaarschuwd voor overhaaste investeringen. Niet alleen op het terrein van de ener giebesparing maar ook op dat van andere investeringen moet de tuinbouw zeer weloverwogen te werk gaan. De waarschuwing van de land- bouwtopman was ingegeven door het dit jaar aflopende sec- torbeleid voor de glastuinbouw. Dat beleid, waarvoor de overheid 300 miljoen gulden beschikbaar stelde, is in 1981 ingesteld toen onder druk van de Europese Commissie in Brussel de gasprijs voor de tuinbouw in ons land moest worden opgetrokken tot het niveau van de glastuinbouw in de ons omringende landen. Van die 300 miljoen is negentig procent bestemd voor het doen van investeringen gericht op energiebesparing. Het feit dat een aantal ondernemers tot op heden nog geen gebruik heeft ge maakt van de regeling onlokte Duffhues zijn waarschuwing. De glastuinbouw heeft als totale sector weliswaar de laatste jaren geweldig energie bespaard maar op individuele bedrijven is soms nauwelijks sprake van bespa ring. Veel bedrijven hebben uit de sectorpot al geld gekregen. Als zij eind dit jaar niet aan een energiebesparing van 20 procent komen, zullen zij dat geld - in sommige gevallen gaat het om tienduizenden gulden - terug moeten storten. AMSTERDAM - FNV-voorzitter Wim Kok heeft gisteren in Amsterdam, het eerste exemplaar van het boek Ambtenaren in actie' in ontvangst genomen. De schrijvers Pieter Broertjes (l) en Arendo Joustra (r) kwamen het persoonlijk bezorgen, samen met uitgever Jansen. Kok greep de gelegenheid aan om een dringend beroep op het kabinet te doen om met de bonden te gaan overleggen over arbeidstijdverkorting, economisch herstel en automatisering. Als het kabinet arrogant blijft, gaat het fout, aldus Kok <r0to anpi. 'Invulling financiële ruimte vrijlaten' Staatslening De jongste staatslening (tegen 8,5 procent rente) heeft de schatkist aangevuld met het bedrag van 7,5 miljard gulden, een aanzien lijk hogere opbrengst dan de ruim 1,5 miljard van de eerste staatslening dit jaar. De koers van uitgifte is vastgesteld op 100,6 procent; hogere inschrij vingen zijn ten volle toegeschre ven, lagere geheel niet. De staat heeft nu ruim 11 miljard geleend voor de financiering in 1984. De 7,5 miljard overtreft overigens de toch al hoge verwachtingen. Handelaren op de Amsterdamse effectenbeurs gingen de laatste dagen uit van 4 miljard. Porsche Het op 31 juli vorig jaar afgesloten boekjaar 1982-83 is voor Dr. Ing. h.c. Porsche AG het beste jaar geweest in de geschiedenis van de sportwagenfabrikant. Giste ren werd bekendgemaakt dat de totale omzet met 43 procent is toegenomen tot 2,13 miljard mark. De omzet bij de autover koop nam met 47 procent toe tot 1,9 miljard mark en de winst kwam uit op zeventig miljoen mark tegen 38 miljoen mark in het voorgaande boekjaar. Por sche verkocht in het afgelopen boekjaar 44.800 wagens tegen 32.200 in het boekjaar 1981-82. In de Verenigde Staten, traditioneel de beste markt voor Porsche, werd 76 procent meer verkocht. In de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar heeft Porsche al 19.000 auto's verkocht, 12,6 procent meer dan in dezelfde pe riode van het vorige boekjaar. Porsche heeft in het afgelopen boekjaar 131 miljoen mark be steed aan investeringen. Alleen al op de afdeling ontwikkeling steeg het aantal werknemers met zestien procent tot ruim zestien honderd. Ijzergieterij De Ijzergieterij Middelburg is uit de grootste financiële zorgen. Het voormalige RSV-bedrijf, dat geen geld kreeg van minister Van Aardenne (economische za ken) wegens (vermeend) gebrek aan levensvatbaarheid, is met de grootste schuldeiser, de West- land-Utrecht Hypotheekbank, tot een vergelijk gekomen. De ij zergieterij kan nu dankzij een aantal concessies van de WUH en een aanvullende financiële in jectie ook de 4,5 miljoen gulden tegemoet zien die de provincie Zeeland nog voor het bedrijf in kas heeft. Daarmee is een gezon de financiële basis ontstaan voor de ijzergieterij, die over een rede lijk gevulde orderportefeuille be schikt. Sociaal Fonds EG Het Europees Sociaal Fonds heeft over 1983 ons land een bedrag van 60,4 miljoen gulden toegewe zen. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid had voor vorig jaar een bijstand van 134 miljoen gulden gevraagd. Wel is ten opzichte van 1984 de uitkering uit het Europees So ciaal Fonds met 45 procent ver hoogd. Van het ontvangen be drag werd voor Zuid-Limburg en de drie noordelijke provincies voor arbeidsvoozieningsmaatre- gelen respectievelijk 6,5 en 6,2 miljoen gulden beschikbaar ge steld. Voor opleidingen op het terrein van technologische ont wikkelingen is 6,7 miljoen uitge trokken; voor de beroepsoplei ding en plaatsing in het ar beidsproces van gehandicapten 4,4 miljoen. MEXICO-STAD (GPD) - Bolivia is de afgelopen dagen groten deels verlamd door een merkwaardige staking. Het waren dit keer niet de arbeiders en de boeren die het werk neerlegden, maar de zakenmensen en de industriëlen. Fabrieken hielden hun deuren gesloten, evenals winkels, supermarkten, biosco pen, restaurants. Ook de meeste radiozenders en de belangrijk ste kranten zwegen. De Boliviaanse ondernemers protesteerden met hun 48-uurssta- king tegen de loonsverhoging van 57 procent die anderhalve week geleden door de regering werd afgekondigd. Die maatre gel werd door president Siles Zuazo afgekondigd om een hon gerstaking van 8000 vooraanstaande vakbondsleden te kunnen bedwingen. De overkoepelende vakorganisatie COB vroeg ei genlijk een loonsverhoging van meer dan 300 procent (in 1983 bedroeg de inflatie in Bolivia 328 procent). De spanningen tussen werkgevers en werknemers zijn tijdens de ondernemersstaking hoog opgelopen, maar tot nu toe zijn er nog geen berichten over gewelddadige botsingen. De laatste massale stakingen van ondernemers in Latijns-Amerika dateren uit de laatste dagen van de socialistische president Sal vador Allende in Chili. De economische chaos leidde daar toen tot de staatsgreep van generaal Augusto Pinochet. GENÈVE (RTR-UPI) - De werk loosheid onder het mannelijke deel van de beroepsbevolking neemt sneller toe dan die onder het vrouwelijke deel en daarmee is er een einde gekomen aan het traditionele patroon, zo heeft de ILO, de Internationale Arbeids organisatie, laten weten. Van de 27 landen die gegevens beschik baar hebben gesteld over de werkloosheid van mannen en vrouwen apart hebben er dertien gemeld dat voor mannen het werkloosheidspercentage van 1981 op 1982 sneller is gegroeid dan v Werkloosheid stijgt snelst onder mannen Normaal gesproken is het werk- loosheidsprecentage voor vrou wen groter dan dat voor mannen. De ontwikkeling van de laatste paar jaar is des te tekenender, aangezien de mannelijke be roepsbevolking groter is dan de DEN HAAG (ANP/GPD) - De Ab vaKabo en de CFO staan afwij zend tegenover het kabinetsplan om regering en parlement de on derhandelingsruimte voor ar beidsvoorwaarden van trendvol gers (niet-commerciële dienst verlening) te laten vaststellen, waarna de cao-partijen de ruimte mogen invullen. Gesteund door een SER-advies hierover willen de vakorganisaties vrij onder handelen. De Abva/Kabo en de CFO verwer pen het kabinetsplan, omdat naar zij zeggen "de duimschroe ven alweer worden klaargelegd". De christelijke ambtenarencentra- le Ccoop en de Centrale voor ho gere ambtenaren Cmha zijn te leurgesteld over het ontbreken van financiële duidelijheid in het voorstel van minister Rietkerk (binnenlandse zaken). De minis ter wil op 15 februari met de cen trales van het overheidsperso neel praten over een nieuw over- legstelsel, waarbij de centrales een gelijkwaardiger positie moe ten krijgen. Maar de manier waarop over de fi- vrouwelijke, aldus de ILÖ. In 1982 heeft het werkloosheids percentage in onder meer de VS en Canada voor mannen dat voor vrouwen overtroffen. De feitelijke werkloosheid in Ne derland nam in januari met 7100 toe, tot 862.700 er 8400 mannen meer en 1300 vrouwen minder werden ingeschreven bij de ar beidsbureau. Gecorrigeerd voor het seizoen steeg de werkloos heid onder mannen met 2400 en onder vrouwen met 2300, samen 4700. De vraag steeg met 1300 tot 10.600 en gecorrigeerd met 800 tot 11.300. nanciële ruimte binnen de ar beidsvoorwaarden kan worden onderhandeld, staat niet in de brief van de bewindsman die gis teren 'is gepubliceerd. Rietkerk wil het overleg met de bonden, over de aard, de structuur en de inhoud, snel afronden en daarna een voorstel doen aan het kabi net. Hij verwacht daarna de zoge naamde loonruimte te kunnen vaststellen om daarmee in april of mei weer het overleg met de bonden te kunnen openen. CMHA en Ccoop menen juist dat de vaststelling van de financiële ruimte vooraf, de hoeksteen van het nieuwe overlegstelsel moet zijn. Zolang dat niet vaststaat bieden de voorstellen van minis ter Rietkerk geen nieuws, zo was gisteren hun reactie. Drie van de vier centrales van het overheidspersoneel praten van daag informeel met de minister over wat vrijwel zeker een laatste poging is om tot een meeijarige overeenkomst te komen. Vol gens de centrales in Rietkerk dan aan zet. Komt hij de centra les onvoldoende tegemoet, dan behoort het streven naar een contract voor 1985 en 1986 tot het verleden. SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft de laagste promotionele re tourtarieven op 24 bestemmin gen in de Verenigde Staten, waarop de KLM zelf niet recht streeks vliegt, verlaagd. De verla gingen bedragen gemiddeld on geveer 22,5 procent. Dit heeft de KLM gisteren bekend gemaakt. De tarieven voor vluchten van en naar de zes Amerikaanse be stemmingen die de KLM wel rechtstreeks aandoet, New York, Chicago, Los Angeles, Houston, Atlanta en Anchorage, blijven ongewijzigd. De verlagingen be treffen alleen de laagste promo tionele tarieven, waaraan beper kende voorwaarden verbonden zijn. Daardoor zal het voorname lijk het toeristenverkeer zyn dat van deze verlagingen profiteert. Passagiers die van de/.e verlaagde tarieven gebruik kunnen maken reizen op rechtstreekse KLM- vluchten naar een van de zes be stemmingen van de maatschap pij en stappen daar over op een binnenlandse vlucht van een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij. De tariefsverlagingen zijn het gevolg van nieuwe af spraken tussen KLM en een aan tal Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, die al tot forse ta riefsverlagingen voor het bin nenlands vervoer heeft geleid. ADVERTENTIE Een rekening-courant bij de Rabobank biedt u veel voor- c Idelen. Bij de Rabobank kunt u die vorm van betalings verkeer kiezen, die het beste bij uw bedrijf past. Zoals over boekingen met bankgiroformulieren, optisch leesbare formulieren, diskettes, cassettes, tapes, tot en met de toepas sing van de snelste betaalvorm: telecom municatie. Kortom, hoe uw bedrijfs voering en administratie ook is opgezet, de Rabobank zorgt voor een uiterst gerichte betaalvorm. Dat zijn enkele van de vele mogelijkheden van de rekening-courant. Méér informatie vindt u in de brochure 'rekening courant', die u bij elke vestiging van de Rabobank kunt verkrijgen. ts, tot en met de toepas- Automatiseren: Dienstenbond vreest fors banenverlies verzekeraars UTRECHT (ANP) - In het com merciële verzekeringsbedrijf (38.000 werknemers) staat een groot deel van de werkgelegen heid op de tocht. Met name door automatisering wordt blijkens sommige rapporten zelfs 20 tot 25 procent van de werknemers overbodig. Of het werkelijk zover zal komen is de vraag maar recente reorganisaties, zoals bij Amfas, waarbij 30 procent van het aantal banen op het spel stond zonder dat de activiteiten wezenlyk werden ingekrompen, geven wel te denken. Dat zei bestuurder W. van Gelder van de Dienstenbond FNV giste ren in Utrecht op een congres van het FNV-centrum onderne mingsraden over de rol die vak bonden en ondernemingsraden kunnen spelen bij de grote ver anderingen die in het commer ciële verzekeringsbedrijf voor de deur staan. In deze bedrijfstak vindt momenteel de ene reorga nisatie en fusie na de andere plaats en de onderlinge concur rentie wordt steeds harder. Bovendien is er sprake van om vangrijke automatiseringsplan nen en de invloed daarop van vakbonden en or is thans prak tisch nihil, aldus vakbondsbe stuurder Van Gelder. Om op de automatisering meer greep te krijgen wil de Dienstenbond FNV met de werkgevers in het verzekeringsbedrijf automatise ringscontracten afsluiten waarin afspraken worden gemaakt over onder meer het te voeren sociaal beleid en procedures. Het thema van het congres - "onze kerheid verzekerd" - lijkt ook vaak op te gaan voor de jaarreke ningen en andere officiële infor matie waarop vakbonden en on dernemingsraden moeten afgaan als het gaat om de vraag hoe een verzekeringsbedrijf er voor staat. "Die informatie is vaak onvolle dig en onbetrouwbaar", zo be toogde althans drs. P. Lakeman van de Sobi, de Stichting Onder zoek Bedrijfs-Informatie. Jaarverslagen geven veelal geen juist beeld van de werkelijke gang van zaken bij een bedrijf. Accountantsverklaringen en toe zicht van de verzekeringskamer geven vaak onvoldoende waar borgen dat er een getrouw beeld is geschetst van de onderne ming. De controle gaat niet diep, men beperkt zich als regel tot be studeren van het voorgelegde cij fermateriaal en zoekt gewoonlijk niet naar de achterliggende fei ten, aldus Lakeman. Vandaar dat bijvoorbeeld een ogenschijnlijk gezond verzeke ringsbedrijf als "de wereld" tot verrassing van vrijwel iedereen in '82 op de fles ging. Volgens Lakeman laat ons land een steek vallen door in een in de maak zijnd wetsontwerp over het levens verzekeringsbedrijf geen voorschriften op te nemen voor de manier waarop in jaar stukken en dergelijke activia en passiva moeten worden gewaar deerd. En dat terwijl in een al in 1979 van kracht geworden EG- richtlijn voor het levensverzeke ringswezen het treffen van der gelijke voorschriften wel wordt aanbevolen. Nu duidelijke, uni forme voorschriften uitblijven worden grote misstanden in stand gehouden, aldus Lakeman. Men kan blijven "aanrommelen" met de waardering van posten als onroerend goed, premiereser ves en andere zaken, waarbij soms enkele tientallen miljoenen in het geding zijn, zo betoogde hij. Thuis in elke bedrijfstak. Unilever wil inkrimpen met nog 800 man ROTTERDAM (ANP) - Het aantal arbeidsplaatsen bij Unilever in Nederland zal dit jaar verminde ren met 700 tot 800. Deze ver wachting is gisteren door de di rectie van de Nederlandse Unile- ver-bedrijven uitgesproken te genover de bonden tijdens het halfjaarlijkse gesprek over de ontwikkeling van de werkgele genheid. Bij Unilever Nederland werken nu ruim 12.000 mensen. Vorig jaar verminderde het aantal arbeids plaatsen met 1075. Hiervan had den er ongeveer 250 betrekking op activiteiten die werden over gedragen aan derden. Volgens bestuurder J. Dijkman van de Industriebond FNV is Unilever niet echt van plan ar beidsplaatsen te sparen door middel van arbeidstijdverkor ting. De werknemers van Unile ver hebben met hun prijscom pensatie van juli vorig jaar en van januari dit jaar tot nu toe een kleine 3 procent loon ingeleverd ten behoeve van arbeidstijdsver korting voor het behoud van ar beidsplaatsen. Daarvoor hebben zij drie roostervrije dagen terug gekregen. "Onze leden zullen zeer ontevreden zijn dat Unilever nu, ondanks het geld dat zij op tafel hebben gelegd, toch dras tisch in de werkgelegenheid denkt te moeten snijden", aldus Dykman.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9