West-Beiroet in handen oppositie Ex-gouverneur Iran vermoord Moskou haalt fel uit naar VS ,Van vakantie weten we meer, van lagere prijzen alles. Surinaams kabinet rond Libanees leger valt uiteen Vrije vlucht ruimtevaarder REISBURO m NECKERMAN N El Salvador: ruim 5000 executies Overleg ANC en Mozambique Twee gezochte Bolivianen spoorloos Groot aantal Oostduitsers mag land uit Thatcherbenauwd uurtje BEIROET - Het Libanese regeringsleger van president Gemayel heeft gisteren na zeven tien uur van daverende artillerie- en raketbeschietingen en de hevigste straatgevechten sinds jaren zijn greep op West-Beiroet verloren. Op enkele onbeduidende plaatsen na hield het leger geen stand in de strijd tegen de milities van de moslim-oppositie. De milities hebben de gebouwen van de staatsradio en -televisie in handen genomen en bewaken al le regeringsgebouwen, vaak ge zamenlijk met de vele soldaten van het Libanese leger die naar de oppositie zijn overgelopen. Geschat wordt dat zeker negen duizend soldaten de kant van de oppositie gekozen hebben sinds de strijd op maandag losbarstte. Een hoge officier van het Libane se leger gaf tijdens een telefo nisch interview vanuit het minis terie van defensie toe dat het le ger geheel uiteen is gevallen. Van een politieke oplossing van het conflict is op het ogenblik geen sprake. De oppositie heeft gisteren haar eis herhaald dat president Gemayel onmiddellijk aftreedt en sprak van een „alge hele overwinning". Geleidelijk aan keerde in de loop van de dag een onzekere en ge spannen rust terug tot de geha vende stad. Onafhankelijk van elkaar riepen beide strijdende partijen op tot een staakt-het-vu- ren en ondanks voortdurende sporadische beschietingen leken de meeste strijders zich aan de oproepen te houden. Niemand verwacht echter dat het om meer dan een tijdelijke rustpauze gaat. De rechtse christelijke militie, de falangisten, deden gistermiddag een oproep tot algemene mobili satie van alle christenen. De fa langisten verklaarden dat „dit niet het moment voor onderhan delingen is" en riepen alle chris tenen op „naar hun posten te gaan". „Wij zijn zeker dat het komen zal, maar het zal niet baten. Ditmaal zullen wij onze posities niet prijs geven", zei een jonge comman dant van de sjiietische militie Amal. Hij refereerde aan de aan val die het leger eind augustus inzette tegen West-Beiroet, toen de moslim-oppositie ook enkele dagen de macht jn West-Beiroet in handen nam. Toen waren de politieke leiders van de grootste milities nog bereid hun mensen van de straten terug te trekken en het gezag weer aan het leger te overhandigen. Nu is de situatie echter heel an ders. Over een compromis wordt door niemand meer gesproken, slechts over oorlog. De regering van president Amin Gemayel ziet zich met een moeilijke vraag geconfronteerd: - De situatie zo laten, niet op nieuw de hele burgerbevolking in gevaar brengen, maar toege ven aan de macht van de opposi tie in West-Beiroet en dus de ver deling van de hoofdstad. - Een tegenaanval inzetten waar van succes niet zeker is en die zou inhouden dat er nogmaals honderden doden en gewonden vallen. Het laatste zou Gemayel en de zij nen zo onpopulair in West-Bei roet maken, dat zij waarschijn lijk op de langere duur toch de situatie in West-Beiroet niet on der controle zouden kunnen houden. LONDEN/WASHINGTON (AFP) Twee groeperingen hebben de verantwoordelijkheid genomen voor de moord op generaal Oveissi, ex-gouverneur van Te heran, en zijn broer, die gister middag in Parijs door onbeken den werden doodgeschoten. In een telefoongesprek met het persbureau AP in Londen stelde SAN JOSE (AFP) - In El Salvador zijn in 1983 meer dan 5600 bur gers geëxecuteerd. Dat zegt de juridische hulpafdeling van het aartsbisdom van San Salvador in haar jaarlijks rapport. Het rapport schrijft 3658 van de executies toe aan het leger en 1596 aan de extreem-rechtse doodseskaders. De guerrillabe weging zou verantwoordelijk zijn voor de executies van min stens 67 burgers. Van een aantal executies is volgens het rapport niet duidelijk wie de verantwoor delijken zijn. Bij gevechten met de strijdkrach ten kwamen vorig jaar 4800 per sonen om het leven, zo stelt het rapport vast. In het rapport staat verder dat het leger tijdens de tij delijke bezetting door de guerril labeweging. van bepaalde steden bombardementen heeft uitge voerd zonder onderscheid te ma ken tussen militaire en burger doelen. Volgens het rapport han delen de doodseskaders "volle dig straffeloos" als hulp van het leger. De juridische hulpafdeling van het bisdom maakt in haar rapport verder melding van 1265 wille keurige gevangenhoudingen, waarvan er 53 voor rekening ko men van de guerrillabeweging. Het rapport zal worden aangebo den aan de VN-commissie voor de mensenrechten, die momen teel vergadert in Genève. de Iraanse groepering "Islamiti sche Jihad (heilige oorlog)" zich verantwoordelijk voor de aan slag. Een onbekende die zei te spreken namens deze Chomeini- gezinde groepering kondigde aan dat ook de zoon van de overleden sjah en alle vijanden van de islam zullen worden ge dood. In Washington belde een man met het weekblad "Iran Times Inter national" om te verklaren dat de tot heden onbekende groepering "revolutionaire Iraanse organisa tie voor de bevrijding en hervor ming" verantwoordelijk was voor de aanslag. De vermoorde oud-generaal en zijn broer gelden als tegenstanders van het regime van de Iraanse leider qjatollah Chómeini. Zij verlieten in gezelschap van hun chauffeur op de Rue de Passy het huis van de generaal, toen zij vanuit een auto door twee man nen werden beschoten. Twee da ders ontkwamen in de auto ter wijl een derde in een bus stapte. HARARE (AFP) - Het African Na tional Congres (ANC), de in Zuid-Afrika verboden oppositie beweging, voert overleg met Mo zambique over de aanwezigheid van de organisatie in dit land. Dat heeft het ANC erkend ineen verklaring die gisteren is uitge geven in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka. Het ANC spreekt in de verklaring echter tegen dat Mozambique is geweken voor de eisen van Zuid- Afrika betreffende een eventuele sluiting van het "diplomatieke kantoor" van de organisatie in Manoepo. Volgens de verklaring informeert Mozambique het ANC over "bepaalde eisen" van het regime in Pretoria. Deze ei sen betreffen, aldus het ANC, de activiteit van het kantoor en de aanwezigheid van ANC-leden in Mozambique. BUENOS AIRES (AFP) - De Boliviaanse ex-president ge neraal Garcia Meza en zijn ex-minister van binnenland se zaken kolonel Arce Gomez zijn waarschijnlijk gevlucht in verband met het bevel tot arrestatie en uitwijzing van de Argentijnse regering. Dat is gisteren vernomen in rege ringskringen in Buenos Ai- De Argentijnse autoriteiten hadden maandag de arresta tie en uitwijzing bevolen van Garcia Meza, terwijl Arce Go mez zich ter beschikking van de justitie moest houden met het oog op een mogelijke uit wijzing. De twee Boliviaanse militairen waren naar Argen tinië gevlucht na de ambts aanvaarding van de Boli viaanse gekozen burgerpresi dent Siles Suazo in 1982. De Verenigde Staten hebben om uitlevering gevraagd van Ar ce Gomez in verband met smokkel van verdovende middelen. Generaal Garcia Meza wordt in Bolivia be schuldigd 22 miljoen over heidsgeld te hebben verduis terd, terwijl kolonel Arce Go mez volgens de Boliviaanse regering een netwerk voor smokkel van cocaïne had op gezet. De twee Boliviaanse militairen zouden Buenos Aires al heb ben verlaten vóór de uitvaar diging van het arrestatie- en uitwijzingsbevel door de Ar gentijnse regering, die de aanwezigheid van hen scha delijk voor de betrekkingen met Bolivia had genoemd. Kolonel Arce Gomez is vol gens bronnen bij de regering mogelijk naar Paraguay of Brazilië uitgeweken. Ook wordt niet uitgesloten dat hij weer in Bolivia is. CAPE CANAVERAL (DPA) - De Amerikaanse astro naut Bruce McCandless heeft gisteren als eerste mens vrij door de ruimte gevlogen. In wat leek op een tafereel uit de science fiction verwijderde hij zich, los van het "moederschip", tot op 100 metei afstand van het vrijdag op Cape Canaveral gelan ceerde ruimteveer Challenger. De geslaagde proef met de daartoe benodigde appara tuur, bestuurbare raketmotortjes op de rug, bete kent een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van de ruimtevaart. Het experiment is bedoeld ter voorbe reiding van het repareren van een satelliet wat reeds voor april op het programma staat. Na McCandless maakte ook collega Robert Stewart een wandeling in de ruimte. Het was een succes voor het met pech achtervolgde ruimteveer waarvan de lancering van twee commu nicatiesatellieten mislukte. De Amerikaanse Wes- star en de Indonesische Pelaba kwamen in een te lage omloopbaan waardoor zij vrijwel nutteloos zijn geworden en aldus de assuradeurs een enorme strop bezorgden. Voorts ging een voor experimenten op gelaten grote ballon verloren. McCandless (46) herinnerde voor zijn sprong in de ruimte aan collega Neil Armstrong die in 1969 als eerste mens voet op de maan zette. "Dat mag voor Neil een kleine stap zijn geweest maar voor mij was dit een verdraaid grote sprong", zei hij toen hij met de nieuwe apparatuur, die hijzelf meevervaardigd had, de beschuttende laadruimte van de Challenger verliet. De vier overige bemanningsleden keken via een ven ster toe. "Hij doet het geweldig", zei commandant Vance Brand. En vluchtleider Jerry Ross seinde vanaf het controlecentrum in Houston aan McCand less: "Je kunt als de snelste mens ter wereld be roemd worden". Hiermee zinspeelde hij op het feit dat een astronaut in vrije vlucht "even snel" is als het veer dat met een snelheid van 28.000 km per uur door het heelal vlieg^ BONN (GPD) De Oostduitse au toriteiten hebben een groot aan tal DDR-burgers toestemming verleend om over niet al te lange tijd hun land te verlaten. Om hoeveel mensen het gaat, isuiiet precies vast te stellen. Maar grof geschat bereiden zich enkele honderden Oostduitsers voor om naar het Westen te kunnen gaan. Dit schrijft de doorgaans zeer be trouwbare correspondent in Oost-Berlijn van de in hoog aan zien staande Süddeutsche Zei- tung. Het ministerie van Duits-Duitse betrekkingen in Bonn wil kenne lijk niet al te veel zeggen over de ze berichten. Staatssecretaris Ottfried Hennig ontkent dat er sprake is van een 'uitreis-golf op dit moment, maar dat had de cor respondent van de Süddeutsche ook niet beweerd. Het ministerie geeft wel toe dat in januari veel meer Oostduitsers over de grens zijn gekomen dan normaal het geval is. Het heeft er meer dan de schijn van dat de DDR-machthebbers ge schrokken zijn van het feit dat onlangs 16 Oostduitsers politiek asiel hebben gevraagd in respec tievelijk de ambassade van de Verenigde Staten en de perma nente vertegenwoordiging van de Bondsrepubliek in Oost-Ber- lijn. Die hebben allemaal een uit reisvisum gekregen, omdat de DDR er kennelijk weinig belang bij heeft dat haar prestige een forse knauw wordt toegediend door negatieve publiciteit. Zo be zien is het aannemelijk dat Oost- Berlijn binnenkort een groot aantal mensen laat vertrekken, die waarschijnlijk ook bereid zouden zijn ambassades van westerse democratieën te bestor- Over het aantal mensen dat de DDR wil verlaten omdat hun vrije meningsuiting en beroeps- ontplooing daar niet zijn gewaar borgd, weet niemand iets be trouwbaars te zeggen. Dat onge veer 10.000 mensen de DDR per jaar mogen verlaten en dat van hen velen door de Bondsrepu bliek Duitsland worden vrijge kocht, is geen geheim. Kille sfeer op VN-ontwapeningsconferentie GENÈVE Van enige toenade ring tussen Moskou en Washing ton is gisteren bij de hervatting, na twee maanden, van de ontwa peningsconferentie van de Ver enigde Naties in Genève niets ge bleken. Integendeel, wanneer dit overleg tussen veertig landen, waaronder de vijf atoommachten plus Nederland, als graadmeter beschouwd mag worden, voor spelt de openingszitting weinig goeds. door Willem Offenberg Toch moeten de veertig komen tot een verbod op chemische wa pens, het enige onderwerp waar mee vooruitgang is geboekt de afgelopen jaren. Niet alleen moet een internationaal verdrag che mische wapens verbieden, ook de ontwikkeling, produktie en opslag gaat op de helling mits de veertig hierover overeenstem ming bereiken. Sinds het verbreken van het over leg tussen Russen en Amerika nen in Genève in december is de VN-commissie, die na bijna 25 jaar vergaderen nu officieel is omgedoopt tot VN-ontwape- ningsconferentie, het enige fo rum dat permanent ontwape ningsvraagstukken bespreekt. Vanwege het uitblijven van con crete resultaten tot dusver heeft de conferentie wel het etiket „discussieclubje" meegekregen, hoewel het de bedoeling is dat door middel van onderhandelin gen internationale verdragen op tafel komen die een eind moeten maken aan de dolgedraaide wa penwedloop. Wat Moskou precies voor ogen staat, wordt mogelijkerwijs tij dens deze zitting duidelijk. Een jaar geleden liet de voortvarende Russische ambassadeur Victor Issraelyan doorschemeren dat Moskou best bereid is in te gaan op enkele Amerikaanse voorstel len om een verdrag over chemi sche wapens van de grond te hel pen. Toen toonden de Russen zich zelfs flexibel over de moge lijkheid om bestaande voorraden en produktiefaciliteiten te ver nietigen binnen een tijdslimiet van tien jaar. Hoe zij daar nu te genover staan, op het dieptepunt van Oost-West-betrekkingen, werd gisteren nog niet duidelijk. Issraelyan benutte zijn speech voor 90 procent om de Verenigde Staten de mantel uit te vegen. Over chemische wapens repte hij helemaal niet. Wel concludeerde hij dat de conferentie nog nooit in zo'n impasse was geraakt als Zo fel haalde Issraelyan uit naar Washington, dat de Amerikaanse ambassadeur Louis Fields zich genoodzaakt zag tegengas te ge ven met enkele korte interven ties. De sfeer werd er daardoor niet beter op. Een VN-diplomaat: „Als het zo doorgaat, kunnen we dat verdrag over chemische wa pens dit jaar wel vergeten". De Zweedse afgevaardigde Maj Britt Theorin was minder pessi mistisch. Zij zag een welgemeen de politieke wil aanwezig bij de grootmachten. Het tijdens de Stockholmse veiligheidsconfe rentie door minister van buiten landse zaken George Shultz aan gekondigde ontwerpverdrag over chemische wapens en „een diepe betrokkenheid" die de Warschau-pactlanden in recente uitlatingen tentoon spreidden, geven haar extra hoop. Ook ambassadeur Fields heeft eer der in een interview toegegeven „sterke aanwijzigen" te hebben dat een aantal landen, met inbe grip van de Sowjet-Unie, de poli tieke wil tonen om over alle pun ten van het verdrag tot overeen stemming te komen. Hoewel de tails over produktie, opslag en vernietiging van bestaande wa pens plus een inspectiemecha nisme nog moeten worden uitge werkt, ziet Fields gunstiger voor uitzichten dan voor de overige onderwerpen waarover de confe rentie zich al jaren buigt, te we ten: een verbod op radiologische wapens, het voorkomen van een atoomoorlog in de ruimte, de verzekering aan niet-atoom- machten dat tegen hen geen atoomwapens zullen worden in gezet, en een alomvattend pro- gramma voor ontwapening, ter wijl ook een verbod voor atoom- proeven al jaren op zich laat wachten. Ondanks de inspanningen van de Verenigde Naties en de Ontwa peningscommissie in het bijzon der, zijn sinds 1945 totaal 1469 atoomproeven gedaan, waarvan de Verenigde Staten met 756 en de Sowjet-Unie met 529 de lijst aanvoeren. Frankrijk volgt met in totaal 120 proeven, waarvan 45 bovengronds. ADVERTENTIE Waar u ook heen wilt met vakantie, hoeveel u ook wilt besteden, Reisburo Neckermann geeft u een vollediger beeld. Omdat we naast Neckermann-reizen ook de vlieg-, bus-, trein- en autovakanties van vele grote Nederlandse touroperators, o.a. Holland Inter national, Arke en Hotelplan aanbieden. Reisburo Neckermann kijkt en adviseert u over de beste en aantrekkehjkste mogehjkheden. De meeste vakanties worden goedkoper dan vorig jaar, Neckermann-reizen zelfs tot 20%. Zo wordt een bezoek aan één van onze buro's meteen een "ontdekkingsreis!' HET BESTE ADVIES VOOR EEN GESLAAGDE VAKANTIE. Haarlemmerstraat 57, Leiden, 071-13 45 92. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Het georganiseerde Su rinaamse bedrijfsleven is er in geslaagd twee kandidaten te vin den voor de nog vacante posten van financiën en volksgezond heid in het interim-kabinet Udenhout. De twee zullen naar verwachting morgen worden beëdigd. Op financiën komt mr. M. Shehin, de medicus dr. S. Ritfeld is be reid gevonden minister van volksgezondheid te worden. De naam van Chehin was al eerder genoemd als kandidaat voor fi nanciën maar hij weigerde aan vankelijk. Chehin, een fiscaal ju-L rist, was al eens korte tijd minis ter van financiën in de regering Chin A Sen. Hij geldt als finan cieel deskundige. Afgelopen vrijdag werden in Para maribo zeven van de negen mi nisters beëdigd. Vijf ministers waren aangewezen door het mili tair gezag en twee door de vakbe weging. De Raad voor de Bevrijding van Suriname is van mening dat er geen veranderingen in Suriname hebben plaats gehad die van we zenlijke betekenis zijn voor de terugkeer naar een democratisch systeem. „De machtsverhoudingen zijn na de recente ontwikkelingen onge wijzigd gebleven. Het militair be wind houdt in het interim-kabi net een overwicht en kabinetsle den zijn slechts na goedkeuring door het militaire beleidscen trum benoemd", aldus de Bevrij- dingsraad. De Bevrijdingsraad merkte verder op dat de noodtoestand in Suri name nog niet is opgeheven en dat dus de grondrechten van de burgers „een fictie" zijn. Zolang dat zo is kan geen geloof worden gehecht aan de wil van het be wind een democratische struc tuur te-vestigen. Het bewind zegt alleen maar democratische struc turen te wensen om het Suri naamse volk, de Nederlandse re gering en het Nederlandse parle ment een rad voor ogen te draai en, opdat weer economische steun zal worden verleend. Al sinds mei 1980 worden duurza me democratische structuren be loofd", aldus de Bevrijdingsraad. LONDEN (DPA) Premier Margaret Thatcher van Engeland heeft het gisteren in het Lagerhuis moeilijk gehad. Een journa list had in het gebouw een lijst gevonden met "vriendelijke" vragen, opgesteld door conservatieve kamerleden en bedoeld om de eerste-minister de kans te geven met gloedvolle betogen te komen. De journalist gaf de lijst aan een woordvoerder van de oppositie. De hele Labourfractie benutte het vragenuurtje om de premier met golven van hoongeroep te overstelpen. Zodra een van de klaarblijkelijk in de ambtswoning van mevrouw Thatcher in Downing Street 10 geredigeerde vragen werd ge steld, zwaaide een 30-tal socialisten met afdrukken van de Ujst en probeerde in koor mee te lezen. De woordvoerder van Labour, Peter Shore, veroordeelde de gang van zaken, maar hij had moeite om ernstig te blijven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7