Onbeloond werk in wet geregeld -c ZUINIGHEID VAN HET JAAR Studievoorschot met moeite terugbetaald Tijdelijke banen voor werklozen Mitterrand pleit voor kruisraketten WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (ANP) Minister De Koning (sociale zaken) wil met een wet gaan regelen dat langdurig werklozen tijdelijk onbeloonde arbeid kunnen verrichten. Dit om niet uit het arbeidsproces te geraken en hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. De wet moet de vele haken en ogen die aan het steeds toenemende werken met behoud van uitkering kleven, regelen en zo het verschijnsel beter beheersbaar maken. Binnenland AMSTERDAM (ANP) - De com puter kan een nuttige functie als hulpmiddel in het onderwijs ver vullen. Vooral bij het oefenen van reken- en taalvaardigheden verleent hij de leerkracht uitste kende diensten. Doordat de com puter direct ingaat op het ant woord van de leerling en extra uitleg geeft wanneer een fout is gemaakt komt dit medium in het onderwijs goed tot zijn recht. Dit is vastgesteld bij het onderzoek "leren met computers in het on derwijs", dat de subfaculteit psy chologie van de Vrije Unersiteit gedrurende de afgelopen veer tien jaar op twaalf Amsterdamse basisscholen heeft gevoerd. Het rapport met de resultaten van het onderzoek is aangeboden aan staatssecretaris Leijenhorst (ba sisonderwijs). Bij het rekenonderwijs geeft de computer met oefeningen op het Dat staat te lezen in een "schets"' van zo'n wettelijke regeling, die minister De Koning gisteren naar de Stichting van de Arbeid heeft gestuurd. Ideeën over het werken met behoud van uitke ring lanceerde het kabinet in de werkgelegenheidsnota van sep tember vorig jaar. Na een discus sie hierover met werkgevers en werknemers in november zegde de minister nadere voorstellen toe, die hij nu op tafel heeft ge legd. De wet onbeloonde arbeid door uitkeringsgerechtigden (woau) zal een tijdelijke regeling zijn. Met het oog op de bijzonder slechte werkgelegenheidssitua tie. De minister meent dat als re kening wordt gehouden met eco nomische herstel en herverde ling van werkgelegenheid de re geling drie tot vijf jaar moet du- Problemen bij het werken met be houd van uitkering zijn onder meer de rechtspositie van de deelnemers, voorkomen dat toch loonaanspraken ontstaan, ver dringing van beloonde arbeid, concurrentievervalsing en bud get- of subsidievervalsing. De wet van De Koning moet dat on dervangen. WD: onder voorwaarden beslissing uitstellen HILVERSUM (ANP) - De WD is bereid om een beslissing over de plaatsing van 48 kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht uit te stellen, indien vóór juni de on derhandelingen tussen de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten in Genève zijn hervat. Ook moe ten er "duidelijke en betrouwba re aanwijzingen" zijn dat de Sowjet-Unie bereid is de drei ging met SS-20-raketten aanmer kelijk te verminderen. Dit zei het WD-kamerlid Voor hoeve, buitenland-specialist van zijn fractie, gisteren voor de KRO-radio. Mocht een dergelijke doorbraak in Genève niet voor juni tot stand komen, dan blijft de WD op het standpunt staan dat er een beslissing moet wor den genomen over de plaatsing. De wet onbeloonde arbeid door uitkeringsgerechtigden voorziet in het werken van werklozen op tijdelijke en vrijwillige basis, zonder beloning. De wet bepaalt dus welke werk zaamheden in algemene zin na toetsing en goedkeurring door uitkeringsgerechtigden mogen worden verricht. Verder wordt de rechtspositie er in Conflict middenschool voorlopig bezworen DEN HAAG (ANP) - Het conflict tussen CDA en WD over het uit breiden van de experimenten met het voortgezet basisonder wijs (de middenschool) is op een zacht pitje gezet, omdat minister Deetman (onderwijs en weten schappen) de Tweede Kamer heeft beloofd uiterlijk op 15 maart een notitie naar de Kamer te sturen over eventuele uitbrei ding van de experimenten. Het CDA-kamerlid Hermes kreeg dit gisteren vlak voor de stem mingen over de begroting van Deetman van de bewindsman toegezegd, zodat het kamerlid zijn motie over uitbreiding van het aantal experimenten kon aanhouden tot het debat over de toegezegde notitie. Over uitbreiding van de midden school-experimenten is bij de be handeling van de onderwijsbe groting in de Kamer groot ver schil van mening tussen CDA en WD. De V VD vindt dat het aan tal experimenten niet verder mag worden uitgebreid. Achter grond is dat de WD weinig voelt voor het nieuwe type van voort- 1 gezet onderwijs. Het CDA vindt het een ernstige zaak"dat dë ex perimenten niet zouden kunneh worden uitgebreid. Voor dit' standpunt is samen met de PvdA een meerderheid in de Kamer. Het kabinet heeft de volledige vrij heid om het aantal experimenten uit te breiden of dat na te laten, zo benadrukte Deetman nog maals tegenover de Kamer. In te genstelling tot wat de WD be weert zijn er geen afspraken ge maakt om het aantal experimen ten te beperken. geregeld, de voorwaarden waar onder bedrijven arbeidsplaatsen beschikbaar kunnen stellen, de wijze waarop deze arbeidsplaat sen aan de wettelijke voorwaar den worden getoetst en toelaat baar geacht, de melding en regi stratie van onbeloonde arbeidps- laatsen, de instelling, samenstel ling en bevoegdheden van de toetsende instanties, het toezicht op de naleving van de wet en eventueel toe te passen sancties, de mogelijkheden van bezwaar en beroep, en de maximale duur van de goekeuring en eventuele verlenging daarvan. De beoordeing van de toelaatbaar heid van werkzaamheden komt bij de regionale toetsingscom missie te liggen. Die kunnen dat doen op grond van voorstellen die door bedrijven, instellingen of personen zijn ingediend en concrete informatie bevatten over aantallen onbeloonde func ties, de aard van het werk, de duur ervan en de feitelijke om vang van het beloond personeel. De toetsingscommissies, waarin de overheid, de sociale partners en vrijwilligersorganisaties zijn ver tegenwoordigd, beoordeelt de voorstellen niet alleen, zij besluit er óok over en wel eensgezind. Bestuurder H. Hofstede van het CNV zei in een reactie op de voorstellen van de minister, dat het CNV "onorthodoxe metho den" om werklozen aan het werk te houden langzamerhand wel bespreekbaar begint te vinden, gezien de grote werkloosheid. Die is volgens Hofstede op korte termijn niet alleen door arbeids verdeling op te lossen. 'Recept-riks' voldoet goed DEN HAAG (GPD) - De nu ruim een jaar bestaande eigen bijdrage op geneesmiddelen, de zogenaam de 'recept-riks' voor ziekenfonds verzekerden, levert de gewenste bezuinigingen op. Die indruk heeft staatssecretaris Van der Reijden (WVC) uit cijfers over de maanden februari tot en met mei 1983. Dit sterkt hem in zijn overtuiging dat zo'n maatregel het geneesmidde- lengebruik doet dalen. Op lange termijn kan de maatregel wellicht worden vervangen door een betere bewaking van het voorschrijfge- drag van artsen, aldus Van der Reijden. LEIDEN - Steeds meer afgestu deerden - rond de twintigdui zend nu - hebben moeilijkhe den met het terugbetalen van een studievoorschot dat het rijk hun heeft verstrekt. Vol gens een berekening van het Bureau Studiefinanciering in Groningen schiet de overheid er voor 10 tot 15 miljoen gul den bij in. Voorschotten wor den helemaal niet of slechts ten dele terugbetaald. Boven dien krijgt het bureau vaker dan voorheen verzoeken om een aangepaste regeling voor het aflossen van de schuld. door Jan Westerlaken "Bedenk wel", zegt woordvoer der E. Keizer van het Bureau Studiefinanciering, "dat het niet uitsluitend gaat om afge studeerden die geen werk heb ben. De categorie die er ge woon geen trek in' heeft om zijn verplichtingen na te ko men, mag je niet onderschat ten. Vaak zijn dat mensen die ergens anders in het krijt staan en geen ruimte meer hebben een extra last af te lossen. Als wij hen er dan op wijzen dat er nog een studieschuld te beta len is, reageren ze verontwaar digd. En wat we ook bij herha ling meemaken, is dat we afge studeerden in het buitenland moeten opsporen. Dan moeten we de hulp inroepen van het ministerie van buitenlandse zaken. Dat is inderdaad om slachtig, maar we laten het er niet bij zitten." Rechter Het Bureau Studiefinanciering doet dat trouwens ook niet ais iemand pertinent weigert zijn schuld - twee jaar na afstude ren moet met de aflossing wor den begonnen - te betalen. "Desnoods", stelt Keizer, "gaan we naar de rechter en vragen vonnis. Als iemand werkelijk in nood zit treffen we een regeling en laten hem, als het helemaal niet anders kan, minder aflossen dan hij eigen lijk zou moeten betalen. Een gewoonte maken we daar niet van. Het moet niet uit de hand lopen." Zou er voor het toekennen van een studiebij drage een hogere barrière moeten worden opge worpen? Keizer: "Iemand die gaat stude ren moet zich vooraf al realise ren dat hij een schuld aan het rijk heeft zodra hij zijn studie heeft afgerond. Of je nu een barrière moet opwerpen? Nee, dat denk ik niet. De regels ver bieden "dat. Het verrijken van kennis is vastgelegd in de Grondwet. Daarom is het on mogelijk een drempel op te werpen voor iemand dié wil gaan studeren." Wie komen er in aanmerking voor studiefinanciering? Kei zer: "Studenten die de kosten niet uit hun eigen zak kunnen betalen. Kijk, als je de kloof breder maakt, dan tref je juist hen. Dat mag dus niet. Ik denk ook niet dat er niet een minis ter is die zo'n stap zal durven nemen. Het enige waar de be windsman rekening meê zal moeten houden is het feit dat een deel van het voorgescho ten geld niet wordt terugbe taald." Missers Het Bureau Studiefinanciering ontkent het in alle toonaarden: er is, zoals wordt beweerd, geen sprake van een chaoti sche administratie. Er zijn, Keizer geeft dat toe, wat aan loopmoeilijkheden met de nieuwe technische apparatuur. Maar dat die een scheef beeld zou geven van de werkelijke si tuatie, daar wil Keizer niets van weten. "Het systeem zit prima in el kaar", zegt hij. "Natuurlijk, er zal best wel eens een misser tussenzitten. Zeker als je zo massaal als wij te werk moet gaan. Dan kan het gebeuren dat iemand ten onrechte een aanmaning krijgt zijn schuld te betalen. We proberen dat te voorkomen. Helaas lukt het niet altijd. Gelukkig gaat het om incidenten en is het zeker geen schering en inslag dat we de plank misslaan. Het sys teem is automatisch, maar het draait niet op zichzelf. Er ko men altijd mensenhanden aan te pas. En dan kunnen er fou ten worden gemaakt". 'Computer nuttig in onderwijs' punt van procenten, tafels, een voudig rekensommen (optellen en aftrekken), lengtematen, breuken en verhoudingen betere leerresultaten dan schriftelijke oefeningen. De resultaten van deze oefeningen aan de compu ter zijn zelfs na maanden nog aantoonbaar beter dan die van overeenkomstige schriftelijke oefeningen. Bij oefening op het gebied van be grijpend lezen komen de onder zoekers tot andere conclusies. Het gebruik van de computer op dit terrein bleek niet aantoon baar beter dan schriftelijk onder wijs, beide methoden leveren volgens de onderzoekers voor zwakke lezers leerwinst op, mits met niet te omvangrijke teksten wordt gewerkt. Wat het leren programmeren be treft stellen de onderzoekers vast dat het aanleren van een codeer taai leidt tot gedisciplineerd den ken. Het geeft tegelijk de moge lijkheid om creatief bezig te zijn. Daarbij moet de leerling wel de kans krijgen op eigen niveau te werken. Voor het opzoeken van informatie en het leren kan de computer een unieke mogelijkheid zijn. Sommige computerspelletjes zijn eveneens heel geschikt om de vaardigheid meer kennis te ver zamelen aan te kweken. Ook het toetsen van eigen kennis, en in zicht is een nuttig element van het gebruik van de computer in het onderwijs. Overleden na drinken van giftig bier AMSTERDAM (ANP) - Een 39-jarige inwoner van Am sterdam is begin deze week overleden in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in de hoofdstad. Hij was op 26 januari opgenomen na het drinken van giftig bier. Een ander slachtoffer dat van het zelfde bier had gedronken verkeert nog in levensgevaar. Nadat de twee mannen in het AMC waren opgenomen, werden in het flesje waaruit zij hadden gedronken sporen van het giftige onkruidbe strijdingsmiddel "paraquat" gevonden. Vorig jaar zijn drie flesjes stout- bier gekocht bij een slijterij in de buurt. Eén flesje had den de mannen samen opge dronken. Nadat de politie over de zaak was ingelicht werd voor alle zekerheid de gehele voorraad van het be wuste bier in beslag geno- Uit ;en laboratoriumonderzoek intussen gebleken dat het om een enkel geval gaat. Met de rest van het bier zou ver der niets aan de hand zijn. Ook de twee niet opgedron ken flesjes waren in orde. AALSMEER - Gistermorgen brachten de Franse president Mitterrand en zijn vrouw een bezoek aan de bloemenveiling in Aalsmeer. Ook ko ningin Beatrix en prins Claus bevonden zich in de veilingbankjes. Het gezelschap vermaakte zich best. (foto ANP STEEKPARTIJ - Een groep van ongeveer zes jongeren heeft gis teren bij het metro-station Zuid plein in Rotterdam een 57-jarige man met een mes in zijn rug ge stoken. Volgens de Rotterdamse politie vroeg een van de jongens aan de man hoe laat het was. Ver volgens trachtte een ander de man zijn koffer af te pakken. Toen dit niet lukte werd hjj in zijn rug gestoken. DEN HAAG (GPD) - Als de Rus sen niet terugkeren naar het overleg in Genève en zich redelij ker opstellen, zal ook Nederland niet ontkomen aan het plaatsen van kruisraketten op zijn grond gebied. Paf verklaarde president. Mitterrand gistèrën in een toe spraak tot leden van Eerste en Tweede Kamer in Deri Haag. De Franse president beantwoord de tijdens deze toespraak vragen die leden van de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit bei de Kamérs hem van tevoren had den overhandigd. De vragen hadden voornamelijk betrekking op de plaatsing van nieuwe kern wapens in Europa, Frankrijk als kernwapenmacht en de proble men van de Europese Gemeen schap. Het Franse staatshoofd liet er geen twijfel over bestaan dat hij een voorstander is van de plaatsing van nieuwe kernwapens in Euro pa. Tegenstanders van die plaat sing hield hij voor dat er een ver schil is tussen droom en werkelijkheid. „We hebben te maken met een gebrek aan even wicht in de bewapening van Oost en West. Die realiteit kan niet on der tafel worden geveegd". „Ik ben niet minder pacifistisch dan u", voegde de president de vertegenwoordigers van PSP en PPR toe die zich speciaal voor deze gelegenheid getooid had den met anti-kernwapen badges. Tegen de parlementariërs sprak de president maar even over de pro blemen in de Europese Gemeen schap, waarvan Frankrijk dit halfjaar het voorzitterschap be kleedt. Tijdens een tafelrede in de Ridderzaal eerder op de dag had hij daar al langdurig bij stil gestaan. Bij beide gelegenheden bracht de president echter geen opzienbarende nieuwe initiatie- De pröbïemen waar de EG mee te kampen heeft, zijn volgens presi dent Mitterrand sleëhts op te los sen door de uit de hand gelopen begroting van de EG beter te be heersen. De president deed de suggestie om het in verdragen vastgelegde stijgingspercentage van bepaalde uitgaven van de EG, van toepassing te verklaren op alle begrotingsposten. De Franse president was de dag begonnen met een ontbijtge- sprek met oppositieleider Joop den Uyl. Na een bezoek aan de. bloemenveiling van Aalsmeer, ging het gezelschap richting Den Haag. In de Ridderzaal bood de iriinisterraad de president ën zijn vrouw een lunch aan. Na de toespraak in de Tweede Ka mer, een persconferentie en een bezoek aan het Internationaal Gerechtshof in het Haagse Vre despaleis, vertrok het Franse ge zelschap weer naar Amsterdam. Daar woonde de president een door hem aangeboden uitvoe ring van een speciaal uit New York overgevlogen voorstelling van Carmen bij. Later op de avond volgde nog een ontvangst in het Rijksmuseum. Vanmorgen om half negen zullen de president en zijn vrouw vanaf Schiphol vertrekken. Koningin Beatrix en prins Claus zullen hen daarbij uitgeleide doen. Doden door bestrijdings middelen in Derde Wereld UTRECHT (ANP) - Het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landen van de Derde Wereld brengt jaarlijks ruim tienduizend sterfgevallen en 350.000 vergifti- gingsgevallen met zich mee. De export van deze middelen uit Eu ropa en de Verenigde Staten moet daarom zoveel mogelijk verboden worden, tenzij een Derde Wereld-land er zelf uit drukkelijk om vraagt en volledi ge informatie krijgt over de wer king van bestrijdingsmiddelen. Deze problematiek staat centraal op een conferentie van het Pesti cides Action Network (PAN), die deze week in Utrecht wordt ge houden. PAN is een wereldwijd netwerk van milieu-, ontwikke- lings- en consumentenorganisa ties, dat het gebruik van land- bouwbestrijdingsmiddelen in de Derde Wereld wil beperken. Voornaamste bezwaar tegen de ex port van bestrijdingsmiddelen (pesticiden, herbiciden en insec ticiden) naar de Derde Wreld is dat deze middelen in Europa en Amerika vaak verboden zijn of aan strenge beperkingen verbon den, terwijl ze in de Derde We reld vrij worden verkocht, zon der al te veel toezicht of instruc tie. Onoordeelkundig gebruik (met blote handen aanmaken van het gif, net voor de oogst nog even spuiten) leidt er vaak toe dat boe ren en hun families op zijn minst vergiftigd raken en in het ergste geval sterven door contact met het gif. Het PAN wijst er op dat ook de westerse consument met de ge volgen van ondeskundig gebruik te maken krijgt: een partij koffie bijvoorbeeld die voor de oogst nog met gif bespoten is, kan ook in Europa en de VS nog schade lijke gevolgen hebben. Op de conferentie in Utrecht zullen zo'n dertig mensen uit de gehele wereld verdere activiteiten van het PAN bespreken. Behalve het in principe verbieden van uit voer van bestrijdingsmiddelen, zou de westerse wereld de Derde Wereld-landen moeten helpen bij het opzetten van instanties die het gebruik van deze midde len reguleren en controleren. Al ternatieven voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen zouden moeten worden onderzocht en ontwikkeld, aldus het PAN. Promotie verstoord EINDHOVEN (ANP) - Enkele tientallen personen hebben gis teren op de TH Eindhoven een promotieplechtigheid min of meer verstoord. De stelling van promovendus Peter Vaessen uit Eindhoven dat "een herwaarde ring van de rol van huisvrouw boven die van tweede kostwin ner in het algemeen niet alleen zal leiden tot een vermindering van werkloosheid maar ook tot een hoger percentage geslaagde huwelijken" was hen in het ver keerde keelgat geschoten. volgens de actievoerders, in het merendeel vrouwen, is de stel ling discriminerend voor vrou wen. Zij hielden de promotie commissie voor dat het voor de TH Eindhoven een blamage is om iemand te laten promoveren op een maatschappelijk onaan vaardbare stelling. De actievoerders probeerden aan vankelijk deel te nemen aan het debat tussen promotiecommis sie en promovendus, maar dat werd hen na korte tijd onmoge lijk gemaakt door de voorzitter van die commissie. Bij het uitrei ken van de doctorsbul verlieten de actievoerders luid joelend en scanderend de zaal. ADVERTENTIE- Bij de verkiezingen voor Auto van het Jaari984 is de Fiat Uno als nummer één uit de bus gekomen. Nummer één in ruimte, komfort, ont werp,prestaties en wegligging. Maar vooral ook nummer één in zuinigheid. De Fiat Uno heef) namelijk de allerlaag ste luchtweerstand (cx-0.34) in z'n prijsklasse. Met als resultaat een verbruik van 1 op 20 bij 90'km, 1 op 15,2 bij 120 km en 1 op 14,1 in de stad. De nieuwe, superzuinige Uno Diese doet bij 90 km zelfs 21,3 km met 1 liter diesel- brandstof! De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers. In 7 verschillende uitvoeringen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5