C Provincie wil toch onderzoek twee vervuilde terreinen 'Meer kans bieden aan kleine bedrijven' Centrale maakt bezwaar tegen regeling voor vrijwilligerswerk Aan Broekweg en Roomburg Tamme eend gebruikt als 'voetbal' 'Kwij tschelding o.g.-belasting vaker mogelijk' DE NATUUR ALS BUUR LEIDEN Om de werkgelegen heid in Leiden te bevorderen zou de gemeente de grond in de bin nenstad goedkoper kunnen uit geven aan kleine beginnende, zich uitbreidende of verhuizende bedrijven. De gemeente kan kleinschalige bedrijven ook fi nancieel steunen. Hiervoor zou een fonds voor het stimuleren van kansrijke vormen van blij vende werkgelegenheid in het le ven geroepen moeten worden. Uit dit fonds zouden subsidies en bijzondere leningen verstrekt kunnen worden of de risico's van gemeentegaranties aan begin nende ondernemers gedekt. Dat zijn aanbevelingen van de PvdA-werkgroep Economie. De werkgroep heeft haar mening als discussiestuk gepresenteerd. De leden van de PvdA praten er ko mende vrijdag over. De Werk- Leiden WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 groep Economie vindt dat de ge meente meer geld op de begro ting moet reserveren voor werk gelegenheidsbeleid. Het accent van dat beleid zou moeten liggen op structurele werkgelegenheid. Dat wil zeggen dat commerciële projecten de voorrang moeten krijgen. Projecten die niet alleen kostendekkend zijn, maar (op den duur) loonvormend. De werkgroep is van mening dat er in de bestaande bestemmings plannen haast geen ruimte is ge reserveerd voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Een meer evenwichtige menging van werken en wonen is volgens haar zeker gewenst. Dat geldt ook voor de wijken buiten de binnen stad, aldus de PvdA-economen. Bestaande bestemmingsplannen zouden hiertoe aangepast moe ten worden. De werkgroep pleit ervoor, dat de gemeente in regionaal verband streeft naar de aanleg van vol doende bedrijfsterreinen. Op de ze terreinen zou ook ruimte moe ten zijn voor bedrijven, die in woonwijken teveel hinder ople veren. Het behoud van deze enigszins milieuhinderlijke, vooral wat grotere bedrijven in (de omgeving van) Leiden is vol gens de werkgroep met het oog op de werkgelegenheid zeker ge wenst. De PvdA-ers vinden dat werkgele genheid niet alleen een zaak is voor de wethouder van economi sche zaken, maar dat het hele ge meentelijke beleid doordrongen moet zijn van de noodzaak om arbeidsplaatsen te behouden of te scheppen. Alles wat de ge meente doet of nalaat heeft een bepaalde invloed op de werkge legenheid, aldus de werkgroep, en hoewel de mogelijkheden van de gemeente beperkt zijn zouden deze ook niet onderschat mogen worden. CDA CDA-raadslid Van Duijn schrijft in een brief aan B en W dat alle be stemmingsplannen bezien zou den moeten worden met de be doeling onnodige belemmerin gen voor bedrijven weg te ne men. Verder zouden er meer be drijfsruimten geschapen moeten worden. Van Duijn pleit ervoor om de grondpolitiek - de uitgif te van grond in erfpacht - te ver soepelen. De aanbevelingen die in het RIGO-rapport over bedrij ven in de binnenstad worden ge daan vat hij als volgt samen: Uit breiding van bedrijfsruimten en parkeergelegenheid, beter in zicht in de markt van bedrijfs ruimten en een grotere soepel heid in bestemmingsplannen. "Zeker zijn dit aanbevelingen die navolging verdienen, maar het gaat hier slechts om een mi nimum-pakket", aldus Van Duijn. De Leidse CDA-afdeling praat vanavond over werkgele genheidsbeleid. Van Duijn (CDA): belemmerin gen voor bedrijven wegnemen. (archieffoto) DEN HAAG LEIDEN - Het provinciebestuur is niet bereid tegemoet te komen aan de bezwaren die de gemeente Leiden heeft ingediend tegen de provinciale plannen aan gaande de bestrijding van verontreinigde terreinen. Dat blijkt uit het definitieve meer jarenprogramma bodemsanering 1984-1992 (met bijgevoegde bezwarennota) die het provinciebestuur onlangs ter goedkeuring aan minister Winsemius van milieuzaken heeft toegestuurd. De gemeente Leiden had graag ge zien dat de locaties Broekweg (deel van het wijkpark Meren- wijk) en Roomburg, beide voor malige vuilstortplaatsen, van het onderzoekprogramma waren ge schrapt omdat naspeuringen van de Leidse Duinwater Maatschap pij en het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening de con clusie zouden rechtvaardigen dat er geen gevaar voor de volksge zondheid bestaat. De provincie houdt echter voet bij stuk. Ten aanzien van de Broek weg wordt opgemerkt dat er on der meer tetrachloorstof is ge vonden, terwijl aangetroffen verontreinigingen bij Roomburg zich mogelijk kunnen versprei den in zuidelijke en zuidoostelij ke richting. Volgens Gedepu teerde Staten, het dageUjks be stuur van de provincie, is nader onderzoek wel degelijk nodig. Een verzoek van de gemeente Lei den om de locatie Vlietweg (slo perij) eerder te onderzoeken dan de planning - eind jaren tachtig - aangeeft, om beter in staat te zijn de kosten op de eigenaar van het terrein te verhalen, wordt niet gehonoreerd. GS stellen dat het aspect van 'kostenverhaal' geen rol speelt bij de planning. Het al lesoverheersende criterium is 'gevaar voor de volksgezond heid' en dat wordt m.b.t. de Vlietweg niet zo hoog geacht. Wel gaat de provincie in op de vraag van Leiden om een veront reinigd stukje grond aan de Zij loever alsnog in het programma op te nemen, zij het niet dit jaar zoals verzocht. Volgend jaar vindt die inpassing plaats. i de Merenwijk, tevens voormalige vuilstortplaats. De provincie wil dit toch de gemeente. (archieffoto) LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond enige tijd gezel schap gehad van een tamme eend. Het dier werd omstreeks acht uur door een Leidenaar aan het bureau gebracht. Naar zijn zeggen had hij de eend op de Hooigracht gered van de jeugd die ermee aan het voetballen was. De eend, die overigens niet gewond was, is in afwachting van zijn vertrek naar de kinder boerderij te water gelaten in een van de wasbakken op het politie bureau. LEIDEN Een 26-jarige Leider dorper is gistermiddag aange houden nadat hij bij V&D aan de Breestraat exhibitionistische neigingen had vertoond. De man pleegde in het volle warenhuis, vlak voor de roltrap, openbare schennis. Na aanhouding is hij overgedragen aan de zedenpoli tie. LEIDEN In Leiden komen vol gens de Socialistiese Partij min stens tienduizend mensen in aanmerking voor kwijtschelding van de onroerend goedbelasting. Slechts een klein gedeelte daar van heeft het ook gekregen en dat komt aldus de SP - door onbekendheid met de regels. De partij is daarom vorig jaar begon nen met een voorlichtingscam pagne. Wat veel mensen nog al tijd niet weten is volgens Fenna Vergeer van de SP, dat ook met terugwerkende kracht kwijt schelding verkregen kan wor den. Kwijtschelding van de ogb te krij gen moet worden aangevraagd bij de directie der rijksbelastin gen in Utrecht. Als de aanslag van 1983 al betaald is kan ook achteraf nog kwijtschelding wor den gevraagd, zo heeft de SP uit overleg met de rijksdienst begre pen. Dat geldt alleen voor 1983, niet voor jaren ervoor. Een andere onduidelijkheid be staat bij lasten van een gewone of hypothecaire lening. Volgens de SP houdt de belastingdienst rekening met deze lasten, als de lening nodig was om in het le vensonderhoud te voorzien en waarvoor men niet in staat was om te sparen. Bij een hypotheek is in individuele gevallen ook kwijtschelding van de ogb moge lijk, aldus de SP. De partij geeft als advies aan diegenen die niet zeker weten of zij voor kwijt schelding in aanmerking komen: altijd aanvragen. Nee heb je, ja kan je krijgen. De partij houdt el ke woensdagavond tussen zeven en acht spreekuur in het pand Groenesteeg 33. LEIDEN De Vrijwilligerscentrale heeft ver regaande bezwaren tegen de verordening die de gemeente Leiden heeft opgesteld voor een toetsingscommissie vrijwilligers werk. Anton Dronkers en Ina Boon van de centrale vinden dat de verordening het hele vrijwilligerswerk teveel aan banden legt en alles frustreert wat een béétje riekt naar ver nieuwing. "Terwijl wij vinden dat vrijwilli gerswerk een vorm van bezig zijn is die juist gericht moet zijn op maximale ontplooiing en het doorbreken van rollen". De toetsingscommissie, waarin vertegenwoor digers van werkgevers, werknemers, de vrij willigerscentrale, het ministerie van sociale zaken en het arbeidsbureau, moet gaan be palen welk vrijwilligerswerk verricht kan worden zonder de betaalde werkgelegen heid in gevaar te brengen. Volgens de ge meentelijke verordening moet dat gebeuren bij praktisch alle soorten vrijwilligerswerk, dus óók wanneer het werk wordt gedaan bij een gemeentelijke of door de gemeente ge subsidieerde instelling of wanneer de vrij willigerscentrale een bemiddelende rol speelt. Ina Boon en Anton Dronkers vinden dat de commissie alleen zou mogen toetsen welk vrijwilligerswerk gedaan mag worden met behoud van uitkering. "Anders wordt het vrijwilligerswerk zo gereguleerd dat de ge meente nieuwe maatschappelijke ontwikke lingen kan tegenhouden, het werk van de vrijwilligerscentrale wordt uitgehold en er daardoor zelfs een zwart circuit van vrijwilli gerswerk kan ontstaan. Wij zeggen niet dat dat de bedoeling van de gemeente is, maar de huidige verordening houdt wel de moge lijkheid daartoe open". De vrijwilligerscentrale is verder bang dat zij het recht op eigen beleid kan vergeten wan- neer de toetsingscommissie volgens de hui dige verordening gaat werken. "Wij zouden dan'niet meer zelf bepalen welke vacatures we voor vrijwilligers in de bak hebben. Dat de commissie aangeeft welk werk niet met behoud van uitkering gedaan mag worden, vinden we best. Maar verder willen we het beleid zelf kiezen". Ook vindt de centrale dat de toetsing van het vrijwilligerswerk nooit gekoppeld mag worden aan de persoon die het werk gaat doen. Ook daarvoor zou de verordening echter geen garantie geven. "We hebben daarom de indruk dat met deze verordening vooral de belangen van het be drijfsleven worden gediend en niet de belan gen van (werkloze) vrijwilligers", schrijft de vrijwilligerscentrale in een schriftelijke reactie op de verordening. Ook Vrijbaan uit Den- Haag, een vereniging voor projecten van mensen zonder werk, heeft negatief op de Leidse verordening gereageerd. Deze zou volgens Vrybaan onder meer een 'toename van de bureaucratie' tot gevolg hebben. Vanavond vergaderen de raadscommissies economische zaken, samenlevingsopbouw en maatschappelijke aangelegenheden over de nota vrijwilligersbeleid en de verorde ning op de toetsingscommissie. Zij moeten de gemeenteraad adviseren of de verorde ning zo vastgesteld kan worden of nog wijzi gingen behoeft. Energie De werkgroep Energie Diskussie, afdeling Leiden, organiseert binnenkort een cursus "plaat selijke energiebeleid". Over de ze cursus wordt op donderdag 9 februari een informatieve avond gehouden. Plaats van handeling: stichting welzijn, Breestraat 117. Aanvang: 20.00 uur. Wie vragen heeft kan de volgende telefoonnummers draaien: 071-133480 (s'avonds), 01747-5241 (vragen naar Casper Veen) Vegetarisch Het eethuis van de niet-commer- ciële vereniging Repelsteel aan de Breestraat 19 serveert vrij dag tussen half zes en half acht Surinaams-vegetarische ge rechten. Dit in het kader van een serie buitenlands-vegetari sche vrijdagen. Voor meer in formatie: tel. 071-121296 ('s middags). Concert Bij het Leger des Heils,, Hooi gracht 30, geeft het jeugdmu- ziekorkest van deze instelling zaterdagavond een openbaar concert. Dit koperensemble be staat uit 35 leden uit het hele land en staat onder leiding van kapelmeester v.d. Berg. So list op het eufonium is Harry Spruit. Het concert begint om zeven uur en zal tot ongeveer negen uur duren. Salsa De Amsterdamse Salsagroep Sal sa Caltente treedt vrijdag avond op in het Leids Vrije- tijds Centrum, Breestraat 66. Drie maanden geleden was de zelfde groep in het LVC te zien met een kruising van Zuidame- rikaanse, Afrikaanse en mo derne muziek: salsa. De groep, met een blaassektie van drie vrouwen, treedt op in het kader van de El-Salvadorweek in Leiden. De opbrengst daarvan is bestemd voor een universiteit in El Salvador, die door het re gime daar gesloten is. De zaal gaat om negen uur open. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organi seert zaterdag een natuurwan deling in de Pan van Persijn. Op deze bos- en duinen wande ling, die om twee uur begint, worden de wandelaars rondge leid door natuurgidsen. De wandeling begint op het par keerterrein van het bos aan de Wassenaarseweg in Katwijk en duurt ongeveer anderhalf uur. Opgave van te voren is niet nodig. Nasmak De bekende new-wavegroep Na- smak treedt zaterdag op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. De zaal gaat om negen uur open. Tai-Chi Onder auspiciën van de Stich ting Satdhyan School wordt er morgenavond om zeven uur een demonstratie en inleiding rond Tai-Chi verzorgd aan de breestraat 56. Tai-Chi is een verfijnde Chinese bewegings leer, eigenlijk een vertraagd uitgevoerde vechttechniek. De zelfde avond strat er een cursus Tai-Chi van tien lessen. Gitaar en acrobatiek In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat beginnen binnekort de cursussen voor gi taar en acrobatiek. Gitaar is er in vijftien lessen, telkens op dinsdagavond van acht tgt kwart over negen en woens dagavond van acht tot kwart over negen. Acrobatiek is een nieuwe cursus die op woens dagavond van kwart over ne gen tot kwart voor elf wordt ge houden. Ook deze cursus omvat vijftien lessen. Als de NS op het gedeelte van het Schuttersveld tussen station en Schipholweg (voorheen Oegstgeesterweg) drie torenhoge gebou wen gaat neerzetten, zal menige vlieg voor het bedrijven van de liefdesdaad een ander nest moeten zoeken. Tenminste: in deze aflevering van de serie 'De natuur als buur* beschrijven de Leidse biologen Adema en In den Bosch hoe het daar aanwezige riet een nuttige rol vervult voor het op peil houden van de vliegstand. Of de spoorwegen zich daardoor van hun plannen zullen laten weer houden, mag worden betwijfeld... door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch Het nu nog braak liggende ter rein bij het station, tussen het spoor en de Oegstgeesterweg, wordt grotendeels ingenomen door riet. Voor deze plant is het evenwel een suboptimale standplaats, waar ze zeker niet het hele jaar door met de voe ten in het water staat. Dit komt een vlieg, Lipara lucens, goed van pas; de scheuten zijn hier korter en dunner dan op natte plaatsen. De vrouwelijke vliegen geven voor het leggen van de eieren de voorkeur aan dergelijke stengels. Mocht u het verband nog niet zien: Lipara lucens is een van de drie (misschien vier) Neder landse vertegenwoordigers van een groep vliegen die gal len veroorzaken op riet. De gal van deze soort is uitwendig zo'n tien tot vijftien centimeter lang. Binnenin bevindt zich de eigenlijke gal. Die is in deze tijd van het jaar sterk verhout en vooral van boven behaard. De gal wordt gevormd door het uiteinde van de rietscheut waarvan de stengelleden door toedoen van de vliegelarve niet of nauwelijks in de lengte zijn uitgegroeid. De bladeren zitten dientengevolge dicht opeen en het resultaat is het sigaarachti ge vormsel op foto 1. Erin leeft de dikke witte, tot ruim een centimeter lange larve (foto 2), die zich omstreeks half april verpopt. Tegen eind rnei kruipt hieruit de volwasen vlieg. Dit Gal (1), larve (2) en copulerend paartje van de rietgalvlieg Lipa ra lucens (3). (foto's In den Bosch) "Trillingen" De uitgekomen vrouwtjes blij ven gewoonlijk rustig ergens zitten. De mannetjes zijn daar tegen veel actiever en vliegen van stengel naar stengel, op zoek naar een vrouwtje. Ze produceren daarbij een trilling die het vrouwtje op hetzelfde blad of takje niet onberoerd zal laten. Althans, indien zij van dezelfde soort is en bovendien nog maagd. Zij zal dan dit sig naal direct met een trilling beantwoorden. Het mannetje kan nu gerichter op zoek naar het vrouwtje gaan en door we derzijds vibreren treffen ze el kaar uiteindelijk. Het eindigt natuurlijk met een, vrij langdu rige, paring (foto 3). Het vrouwtje kan vervolgens eie ren gaan leggen. Zij doet dit tij dens de warmste uren van de dag. Na wat zoekgedrag legt zij een ei op de buitenzijde van de rietstengel of soms ook wel op een van de bladeren. Daarna vliegt ze weg op zoek naar de volgende geschikte rietscheut. Zo'n tien dagen later komt 's nachts de larve uit. Deze kruipt naar boven en vreet een gan getje naar het groeipunt, waar boven ze zich tot in augustus te goed doet aan de zich ontwik kelende jonge bladeren. Daar na vreet ze een holletje naar be neden in de inmiddels galvor- mig veranderde groeipunt. In de herfst keert ze zich om, zo dat de kop naar boven wijst en zodoende het volwassen dier in het vooijaar de gal kan ver laten. Vele zullen echter ten prooi vallen aan parasitaire in- sekten of vogels. Vooral pim pelmezen eisen hun deel. De houtige gallen blijven na ver laten te zijn zeker niet onge bruikt achter. Verschillende soorten solitaire bijen en wes pen zien het als een prima be huizing voor hun broed.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4