Steeds Waterschap: polderlasten alsnog innen Bij antropologie steeds meer onderzoek naar eigen cultuur Restauratie van wand tapijten en standbeelden Hoogleraar: nieuwe dimensie voor het vak Sen met tcelonib bfachbee/d WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 LEIDEN Merenwijkse huizenbe zitters die in de jaren voor 1 ja nuari '83 hun polderlasten niet hebben betaald kunnen in de ko mende tijd nog aanslagen ver wachten, zo laat de secretaris van het waterschap De Oude Veenen weten. Teruggave van polderlas ten - een bedrag van negen ton - kunnen de Merenwijkers vol gens hem wel uit hun hoofd zet ten. De zaak is wat hem betreft afgehandeld. Na veel vergaderingen, acties, ge praat en gediscussieer kregen de Merenwijkse actievoerders het een tijd geleden dan toch voor el kaar: de Merenwijk zou ontpol- derd worden. Zoals in deze krant al vaak is geschreven betrof het een louter administratieve han deling: de Merenwijkers betaal den polderlasten terwijl de Me renwijk eigenlijk geen polder - meer - is en het waterschap De Oude Veenen niets, van belang heeft uitgevoerd in deze stads wijk. Provinciale Staten beslisten dat de Merenwijk per 1 januari '83 offi cieel zou worden ontpolderd. Te gelijkertijd werd besloten dat er een commissie zou komen die zou bekijken of de Merenwijkse huizenbezitters de polderlasten die ze vanaf '79 hadden betaald Leiden Merenwijkers krijgen geld niet terug, maar moeten nog betalen terug zouden krijgen. En zo ja: hoeveel geld? In die commissie zouden vertegen woordigers van alle partijen zit ting hebben: de gemeente, het waterschap De Oude Veenen en het Merenwijkse actiecomité. In middels heeft de gemeente laten weten gereserveerd te staan te genover een dergelijke commis sie en het waterschap stelde zich nog resoluter op: wij nemen geen zitting in zo'n commissie. Voormalige Merenwijkse activis ten weten nu eigenlijk niet goed wat ze moeten doen. In wezen is de buit binnen: de Merenwijk is ontpolderd. Moeten ze zich nu ook nog sterk maken voor terug gave? Aanslagen ten. Want wie wordt de dupe? Wij, de betalers. Het zou me hele maal niet verbazen als blijkt dat de gemeente en het waterschap het op een akkoordje hebben ge gooid". Merenwijk Altink: "Een merk waardige patstelling is er ont staan. Provinciale Staten zegt: er moet een commissie komen die gaat bekijken of dat geld terug gegeven moet worden en het ant woord van gemeente en water schap is: zo'n commissie hoeft niet aan het werk. Ik weet niet precies wat we moeten doen. Provinciale Staten benaderen lijkt me feitelijk het beste. In die motie stond tenslotte dat er een commissie moest worden opge richt". Voorzichtigheid is evenwel gebo den, zo menen de leden van het actiecomité, want voor je het weet maak je slapende honden wakker. Anders gezegd: krijgen de Merenwijkers hun geld niet terug, dan kan het waterschap wel eens op het idee komen om de mensen die in '79, '80, '81 en '82 uit verzet niet hebben betaald alsnog te benaderen. Via een deurwaarder. Onnodige voor zichtigheid, het waterschap heeft al een tactiek uitgestippeld. "Ha", zegt de secretaris van het wa- WD-raadslid Bakker vraagt om opheldering Actievoerder Valk: "Ik vind het een merkwaardige zaak dat de gemeente en De Oude Veenen niet in die commissie willen zit- LEIDEN - Het WD-raadslid Bakker vraagt zich at waarom het gemeentebestuur gereserveerd staat te genover het oprichten van een commissie die zou moeten bekijken of de Merenwijkse huizenbezitters hun polderlasten terug moeten krijgen. De WD-er heeft hierover vragen gesteld. Hy schrijft verder: "Betekent zulks dat het college zich kan verenigen met het besluit van de provincie om de bedoelde commissie niet in te stellen?" En hij wil ook weten of er nog overleg heeft plaatsgevon den tussen de gemeente, het waterschap De Oude Veenen, de provincie en de Merenwijkers nadat be kend werd dat de Merenwijk werd ontpolderd. Bakker vraagt zich ten slotte af of de gemeente nu geen stappen meer zal ondernemen om te bevorde ren dat de teveel betaalde polderlasten worden te ruggegeven. terschap, De Blaey, "zo makke lijk zijn die niet-betalers niet van ons af. Het waterschap is ontpol derd verklaard met ingang van 1 januari '83. Daaruit volgt dat de Merenwijkers in de voorafgaan de jaren gewoon moesten beta len. Wie in die tijd niet betaald heeft, krijgt gewoon een aanslag. Alsnog. Punt uit". Niks punt uit, er zou een commis sie komen die zou onderzoeken of er geld moet worden terugbe taald door het waterschap. En nu wil De Oude Veenen niet in een dergelijke commissie zitting ne men. Obstructie lijkt ons. De Blaey vindt van niet. Zijn com mentaar, desgevraagd: "Onzin". Veel woorden lijkt de secretaris toch al niet vuil te willen maken aan deze kwestie die de duur heeft van een slepende ziekte. Hij laat weten nog steeds een ka ter te hebben van "al dit gedoe". Niet dat hij het woord Merenwijk niet meer kan horen, zo erg is het ook weer niet, nee, de secretaris heeft een kater omdat de beslis sing om te ontpolderen een zui ver politieke is geweest. Volgens hem. Niet de Merenwijkers, maar het waterschap is in de tang geno men, meent de secretaris. De Blaey: "Ga maar na. Veel staten leden hebben gestemd voor ont polderen, omdat de discussie zich vlak voor de verkiezingen afspeelde. Sommige statenleden die voor hebben gestemd zeggen nu: ontpolderen is eigenlijk een slechte zaak". Maar wat schiet De Blaey op met die wetenschap? Vanuit zijn standpunt geredeneerd is het kwaad toch als geschied? "Helemaal niets schiet ik op met die wetenschap, inderdaad. Het bewijst alleen dat ik gelijk heb gehad, de hele tijd. Ik heb name lijk steeds gezegd: er zijn geen gegronde redenen om te ontpol deren, wel politieke. Het gevolg van deze ontpoldering is natuur lijk wel dat we onze lasten zullen moeten verhogen. Zo'n twintig gulden per hectare. Niet leuk voor de mensen die onder ons waterschap vallen". En die mensen kunnen hem nu ook wel schieten, wellicht? Het beeld van burgemeester Van der Werf zal voor een tijd worden weggehaald uit het park dat zijn naam draagt. Op de foto: een 3-oktober- viering. Bromfietser laat passagier na slip gewond op straat achter LEIDEN - Een dertienjarig meisje uit Oegstgeest is gistermiddag licht gewond op straat achtergelaten door de bestuurder van een bromfiets waarmee het meisje even tevoren ten val was gekomen. Op de Mariën- poelstraat was de brommer, waar het meisje achterop zat, in een slip geraakt. Zowel de bestuurder als zijn passagiere kwam ten val. Merk waardig genoeg stapte de bestuurder na de valpartij echter weer op de brommer en reed weg. Het meisje, dat van de bestuurder alleen de voornaam kende, moest ter plekke behandeld worden aan een aantal schaafwonden. LEIDEN - De wandtapijten in de zogeheten Blauwe Kamer van kasteel Endegeest verkeren in zeer slechte staat en zijn drin gend aan herstel toe. Burgemees ter en wethouder van Leiden hebben de gemeenteraad voor gesteld om hiervoor 60.000 gul den beschikbaar te stellen. De rond het jaar 1700 geweven wandtapijten zijn volgens de ge meente belangrijke cultuur-his torische werken. In het kasteel zijn directie en admi nistratie van het gelijknamige psychiatrisch ziekenhuis geves tigd. Het kasteel is al sinds 1895 eigendom van de gemeente. In de Blauwe Kamer hangen de op de wand gespannen tapijten. De schilderingen stellen onder meer boslandschappen met spelende kinderen voor (zie foto). Behalve de wandtapijten in kasteel Endegeest hebben B en W ook andere voorstellen gedaan op het gebied van cultuur-historische werkzaamheden. De standbeel den van de medicus Boerhaave en burgemeester Van der Werf zijn eveneens dringend aan res tauratie toe. De in brons gegoten standbeelden zijn gemaakt in 1872 (Boerhaave) door kunste naar Johan Stracké, respectieve lijk in 1884 (Van der Werf) door Johan Philip Koelman. Als ge volg van het weer en de veront reiniging van lucht en water is in de loop der jaren het metaal aan getast en is sterke roestvorming opgetreden. In de beelden zijn scheuren en gaten ontstaan. De sokkels en hardstenen stoepen verkeren eveneens in slechte staat. Het herstel van de beelden met sokkels en stoepen zal enige maanden vergen. De beelden zullen daarvoor tijdelijk van hun plaats verdwijnen. De kosten worden geraamd op 195.000 gul den. LEIDEN - Er is een opvallend ver schil tussen Westerse en niet- Westerse antropologen. De an tropologen uit het Westen bestu deren zelden hun eigen samenle ving, terwijl dit bij hun vakgeno ten uit de Aziatische landen een boeiend onderwerp voor de we tenschap is. Over de gevolgen hiervan sprak dr. P.E. de Josselin de Jong, hoogle raar in de culturele antroplogie op de 409-de dies natalis (stich tingsdag, wordt elk jaar gevierd) van de Leidse universiteit; een bijeenkomst die vanmiddag werd gehouden in de Pieters kerk. Hoewel er geen enkele principiële reden is, waarom een Westerse antropoloog zich op vreemde culturen zou concentreren, be hoort dit in verreweg de meeste gevallen tot de praktijk. Volgens De Josselin is dit historisch ver klaarbaar. Culturele antropolo gie, een van oorsprong Westerse wetenschap, dankt haar ontstaan aan de koloniën, dominions en overzeese gebiedsdelen. De Wes terse vakbroeders gingen daar graag een kijkje nemen. Waarschijnlijk zijn de cultureel an tropologen uit landen als India, Japan, Maleisië en Indonesië zich op een andere manier zeer bewust van de sociologische en culturele problemen binnen de eigen landsgrenzen. Zij menen dat hun kennis zich in de eerste plaats daarop moet richten; stu die van vreemde culturen zou een luxe zijn. De Westerse antropologische we tenschappers handelen -anders. De Josselin: "De toepassing van antropologische inzichten op de eigen samenleving loopt langs een omweg: door ons te verdie pen in vreemde culturen gaan wij het eigene zien met nieuwe ogen". Of zoals Claude Lévi- Strauss het ooit heeft uitgedrukt. 'De antropologie bevindt zich in een situatie die vergelijkbaar is met die van de astronomie. De ei genschappen (van de samenle ving die zy bestudeert) zoudeir minder duidelijk waarneembaar zijn, als we hen van dichterbij zouden bezien". De vraag die de Leidse professor opwierp was hoe nu een onder zoek van een niet-Westerse an tropoloog naar zijn eigen cultuur moet worden gezien. De titel van zijn lezing 'Waarnemer en Waar- genomene: Wie is Wie?' had daar ook alles mee te maken. Het is immers niet meer zo, dat de on derzoeker afkomstig is uit een Westerse en de onderzochte, of waargenomene, uit een niet-Wes terse samenleving. "Een interessante zaak voor de Leidse universiteit", stelde De Josselin. In het kader van het In- donesisch-Nederlands cultureel akkoord komen jaarlijks enige afgestudeerde Indonesische his torici en antropologen naar Ne derland. De antropologen zijn voor die twee jaar meestal werk zaam in Leiden. Zij werken o.a. aan een grote scriptie die soms de basis zal zijn van het proef schrift waarop zij, teruggekeerd naar hun eigen universiteit in In donesië, hopen te promoveren. Eerst trachtte de hoogleraar aan de hand van een aantal onderzoe kingen uit het verleden uit te leg gen dat de culturele achtergrond van de onderzoeker bij de antro pologie een grote rol speelt. "De antropologie staat hierin natuur lijk niet alleen, in de kunst en in de letterkunde doen zich verge lijkbare omstandigheden voor". Daarna kwam De Josselin met een recent voorbeeld. "Een werkstuk van een jonge Indonesiër (voor twee jaar Leids student), drs. P.M. Laksono, handelt over de sociale structuur van Bagelèn, een gebied in midden Java waar de auteur zelf vandaan komt. Bij de bespreking van dit uitsteken de werkstuk stelde ik de vraag met welk recht de schrijver ver schillende voorstellingen kon toeschrijven aan de Javanen: na mens wie spreekt hij hier? Zijn antwoord: 'Ik kan met stellig heid zeggen dat de geciteerde Nederlandse bronnen op de aan gegeven punten niet juist kun nen zijn: zo kan er door Javanen niet zijn gereageerd. Hoe dan wél, kan ik op dit ogenblik nog niet zeggen. Ten tweede: kan ik als individu spreken over de Ja vaanse voorstelling? Tot op zeke re hoogte wel: ik ben Javaan, ik denk zo, en onder de mensen die ik ken denkt men zo. Dus wordt er op Java zo gedacht. In hoe rui me kring er zo gedacht wordt, is een onderwerp voor een apart onderzoek, later uit te voeren". Dimensie Deze uitspraak onthutste De Jos selin niet. Integendeel. De hoog leraar sprak met waardering over de scherpte waarmee deze jonge onderzoeker zijn dubbelrol be- seft. De Josselin is ervan over tuigd dat door het toenemend aantal niet-Westerse antropolo gen dat bezig is de optiek van binnen uit en buiten af met el kaar te combineren, een dimen sie aan het vak wordt toege voegd. "Een van de doeleinden van elk antropologisch onder zoek is, een bijdrage te leveren tot intercultureel begrip", aldus De Josselin. i kasteel Endegeest, die dringend Molen De Valk Verder stellen B en W voor om 70.000 gulden beschikbaar te stellen voor molen De Valk. Dit geld is nodig om verzakkingen van de aanbouw van de molen te voorkomen, voor de verbetering van de trappen en de inrichting van de eerste verdieping. Hier komen audio-visuele middelen en een leeshoek. Voor de voorbereiding van de res tauratie van museum De Laken hal is volgens het college een ex tra bedrag van 75.000 gulden no dig. In totaal komen de voorstel len van B en W daarmee neer op een uitgave van vier ton. Het ge meentelijk fonds voor boven- wijkse voorzieningen biedt ruim te voor deze uitgaven. Schrijver van omstreden gedicht verweert zich LEIDEN - Tegen de schry ver van het als racistisch bestempelde gedicht in de almanak van het studentencorps Minerva is ver volging ingesteld. Deze week moest de auteur voorkomen, maar omdat hij een bezwaar schrift heeft ingediend is de zaak voorlopig uitgesteld door de rechtbank. In dat bezwaarschrift staat dat het gedicht niet racistisch is be doeld. Integendeel: volgens de schrijver wordt er eerder iets aan de kaak gesteld, namelijk be paalde tendensen in de samenle ving. De rechtbank die de schrijver van het vers al had gedagvaard zal dit bezwaarschrift nu bestuderen en vervolgens besluiten of hij in de komende tijd alsnog ten tweede male moet worden gedagvaard. LEIDEN - Honderd bespeelde vi deo-cassettes, met een waarde van ruim negenduizend gulden, zijn gistermiddag gestolen uit de kofferbak van een inwoner van Alphen. De Alphenaar weet niet zeker of de banden in Den Haag of Leiden zyn gestolen. Vond de diefstal echter in Leiden plaats, dan moet dat vrijwel zeker aan het Ir. Driessenplein zijn ge beurd. Redactie: Bart Jungmam Jaap Visser Zonneklaar (1) Met sprankelende verhalen kom je er niet, je moet het kunnen bewijzen. Uitgaande van die fi losofie kwam Tim Renzen van de Leidse stichting Milieuwo ningen tot het ontwerp van een zonnetafel. Vanuit het stich tingskantoor aan de Meren wijkse Mussenplaats reist hij nu met de demontabele tafel stad en land af om bestuurders en bewoners van gemeenten te overtuigen van het gebruik van zonne-energie. Renzen wil de zonnetafel wel even demonstreren. Hij sluit het gordijn, schroeft een ma quette vast op de zonnetafel en zet die in een willekeurige hoek. Een sterke halogeen lamp mag als zon fungeren en werpt lange schaduwen achter de miniatuurhuisjes op de ma quette. Via een drie-assig stel sel kan de zonnetafel nu wor den afgesteld op de drie facto ren waar het om gaat: de breedtegraad, een bepaalde week in het jaar en een bepaald uur van de dag. In één oogopslag is nu te zien waar de zon (de halogeenlamp) kan komen en waar de schadu wen vallen. Zodoende kan dus het optimale zonlicht worden verzameld. Renzen ruimt de boel weer op en zegt: "Zo'n zonnetafel is natuurlijk heel goed voor leken. Die kun je zo een hoop moeilijke berekenin gen besparen die dan later meestal toch niet blijken te kloppen". Maar ook bij geschoolde ambte naren in Rotterdam bewees haar zonnetafel zijn diensten. Renzen schuift wat met de huisjes op de maquette en wijst aan hoe hij wist te ontko men aan de schaduwen die ze in Rotterdam over het hoofd hadden gezien. Een wonderapparaat? Nee, ont kent Renzen direct. "Bij elke TH kennen ze zo'n zonnetafel. Iedereen heeft er ook wel eens van gehoord, maar ze worden nog nergens gebruikt. Dat is het rare". Zonneklaar (2) De stichting Milieuwoningen werd in 1974 opgericht. Be staat dus nu tien jaar, merken wij schrander op. Renzen rea geert een bee(je verstrooid. "Ja, inderdaad. Ach, je bent zo Tim Renzen poseert bij de zonnetafel. "Zo'n apparaat is natuurlijk heel handig voor leken", (foto Holvast) druk bezig. Je staat er eigenlijk niet bij stil". "Een enthousiast begin vlak na de energiecrisis", formuleert Renzen de start van de stich ting Milieuwoningen. Uit de doelstellingen: het bevorderen van het bouwen van energiebe sparende woningen, het verbe teren van hert woonmilieu en indirect het milieu zelf en het bevorderen van het eigen wo- ningbezit door relatief goedko pe, maar 'leefbare' woningen te bouwen. Met dat in het achter hoofd ontwikkelt de stichting energiebesparende en milieu vriendelijke eengezinswonin gen in de premiekoopsector. "We werken dus vooral voor mensen met meestal beschei den portemonnees", legt Ren zen uit. "Dat betekent dat je heel pragmatisch en efficiënt moet zijn. Het is ook logich dat de besparingen alleen de groep interesseert die het niet zo erg breed heeft. Je kunt tot een energiebesparing komen van zo'n tachtig gulden in de maand. Voor rijke mensen ma ken die tachtig gulden natuur lijk niet zoveel uit". Als Tim Renzen de eerste tien jaar stichting Milieuwoningen moet karakteriseren, zegt hij: "We weten nu hoe het niet moet". Hy wijst op het kostba re project in de Merenwijk met grote zonnecollectoren, waar van de 'terugverdientijd' veel te lang was. Via eenvoudiger projecten in onder meer Stompwijk is de stichting nu met de bouw van ruim tachtig premiekoopwoningen in Alk maar al veel slimmer uit. Wat de stichting tevens in het eerste decennium leerde, en waar Renzen veel belang aan hecht, is de contacten met de bewoners zelf. "Als het infor matieproces goed is, is het pro- dukt ook goed". Niet alleen bij de bouw van de woningen, maar ook de uiteindelijke re sultaten van de besparingen worden in uitgebreide staten bijgehouden. "Het is echt een leersysteem. Bij een grotere' betrokkenheid krijg je het meeste rendement", aldus Renzen. Het gaat kortom goed met de stichting Milieuwoningen. Renzen: "Ja. we hebben het deze eerste jaren geprobeerd op kleine schaal. Dat blijkt te kloppen. Nu kunnen we dus op grotere schaal aan de slag". Aan de zonnetafel de eer voor taan de weg te bepalen. Gulden gedrag Gemeentelijk voorlichter Leo Meijer drukte afgelopen zater dag in het Gulden Vlies ieder een die dat maar wilde een plattegrondje in handen. Zo konden alle geïnteresseerden voor de 'open dag' zich een weg banen door het opgeknap te monumentale pand aan de Breestraat. Voorheen woon huis, restaurant, 'Augustinus- honk' en kraakpand. Nu ge meentelijk vergadercentrum, zoals het sjiek heet. Raadscommissies komen er voortaan tezamen en ook de politieke partijen kunnen zich in het Gulden Vlies over de strategie buigen. De VVD kan dat doen in één van de mooiste kamers. De liberalen zullen zich er Thorbecke wanen. Met Meijers plattegrondje in de hand komt het CDA in de kel ders terecht. Dat heb je er van als je in de oppositie zit. Toch hebben de christen-democra ten geen klagen. Een mooi rui me, fris ogende kamer en - nog belangrijker - vlakbij de keuken. Nee, de enige die echt te kort wordt gedaan, lykj de PvdA. De grootste partij 'van Leiden en dan een klein kamertje achterin. Zelfs de meest verle gen student zou er geen genoe gen mee nemen. "Ja, maar we zijn een bescheiden party", lacht fractievoorzitter Marietje van der Molen. Daar horen we van op. Nu valt het ook wel mee met de socialistische ellende, corri geert Van der Molen het beeld. Voor de vergaderingen kan worden uitgeweken naar de grote vergaderruimte van de commissie. "Dat moet ook wel, want vaak nodigen we anderen uit voor onze bijeenkomsten. Dan hebben we dus wel een flinke ruimte nodig". Een rege ling naar ieders tevredenheid, sust Van der Molen. "Geen conflict over geweest". Misschien is het kamertje ook wel een sombere investering voor de toekomst. Voor als het slechter gaat met de Leidse PvdA. Kunnen alle genodig den ook nog in eigen ruimte worden ontvangen. BJ.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3