'Als ik het zou weten, had ik al een villa aan de Rivièra' 'Woonerven, lagere snelheden en meer parkeergelegenheid' Oegstgeester subsidie voor JAC ALPHEN AAN DEN RIJN "Als je er 's nachts wakker van ligt wanneer je in één dag tien of twintig procent van je geld ver liest, dan moet je nooit aan effecten beginnen. Dan moet je je geld in een staatslening beleggen of in een beleggingsfonds. Die gaan alleen maar kapot als de wereld vergaat en dat zie ik nog niet zo gauw gebeuren". Alphenaar Karei de Bruin richt club voor effectenhandel op Karei de Bruin: 'Ik heb van mijn verliezen nooit een minuut wakker gelegen'. Alphenaar Karei de Bruin (64) maakt aldus duidelijk dat de we reld van aandelen, obligaties en opties - hoe intrigerend ook - niet voor iedereen de meest aangewe zen weg is om zijn spaargeld te vermeerderen. Voor hemzelf en de negentien anderen die zich hebben verenigd in de Contact club effecten Alphen aan den Rijn en omstreken, duidelijk wél. Maar, zegt hij er wel bij, voor hem staat daarbij niet zozeer het geld verdienen voorop, maar veel meer het plezier dat hij aan de beurshandel beleeft. Al zo'n twintig jaar houdt hij zich bezig met de aandelenhandel. door Sjaak Smakman Het is zijn hobby 'net zoals dat voor een ander zijn aquarium is, of zijn voetbalclub'. Van jongs af aan interesseerde hij zich voor de geldwereld. 's Avonds in bed lag hij er nog over te lezen en vaak weerklonk 'Karei, doe dat licht uit en ga slapen' door het ouder lijk huis in Soest. "Want ja, licht was in die tijd nog een dure luxe, hè", verklaart hij. Op zestienjarige leeftijd belandde hij in het bankwezen: als jongste bediende bij een filiaal van de Nederlandse Middenstands- bank. Tijdens de oorlog werkte hij bij een houthandel, na de oor log kwam hij via een groothandel in Utrecht in 1951 terecht bij Bührman papier (tegenwoordig Bührman Tetterode), waar hij sindsdien als administrateur is gebleven. Volkswagen De effectenwereld is hem echter al tijd blijven trekken. Vijf jaar ge-, leden probeerde hij al eens een beleggingsclub van de grond te^ krijgen. Dat mislukte. Hij heeft' wel een idee waarom: "Een be leggingsclub heeft als nadeel dat je om te beginnen al contributie heft. Op zich is dat natuurlijk wel te overkomen, maar toch. En ten tweede wordt bij beleggings clubs vaak gezegd: stort u maar 25, vijftig of honderd gulden per week, dan gaan we een fonds vormen en dat geld beleggen". Die bezwaren heeft zijn nieuwe club, de contactclub effecten, niet. Geen contributie, geen ver plichtingen, maar alleen het pra ten over de wondere wereld van de beurs. Een uiterst grillige we reld waarin winst en verlies vaak dicht bij elkaar liggen, zo heeft De Bruin in de afgelopen twintig jaar wel ervaren. Toch heeft hij over het algemeen niet slecht ge boerd. Zo is zijn 'troetelkind', een inmiddels vijftien jaar oude Volkswagen cabriolet, door Lockheed betaald, meldt hij niet zonder trots. Lezen Om je staande te houden in de beurswereld zijn drie dingen be langrijk, is De Bruins ervaring. Ten eerste: als je wakker ligt van verliezen, moet je er niet aan be ginnen. En, beweert de Alphe naar stellig, "ik heb er nooit een minuut van wakker gelegen als ik op een dag veel geld verloor". Ten tweede: "Nooit aandelen ko pen als je 's morgens in de krant leest dat een bedrijf zijn winst heeft verdubbeld. Dan heeft het al lang op de telex gestaan en is een aantal mensen al geïnfor meerd. De winst zit dan in feite al in de koers verwerkt. Toch komt er op zo'n dag dan een enorme vraag naar die aandelen zodat de koers nog veel hoger wordt. Je gaat de aandelen dan in feite overbetalen". Derde uitgangspunt: pak je verlies tijdig. "Tal van mensen wachten met het verkopen van hun aan delen - denk maar eens aan de Ogem en Van Gelder Papier - tot ze echt helemaal niets meer waard zijn. Als je aandelen koopt en na drie, vier maanden zijn ze alleen maar steeds verder gezakt, verkoop ze dan maar en neem dat verlies. Tenzij je natuurlijk ondanks het koersverlies ver trouwen in het bedrijf houdt", al dus De Bruin. Verder is het een kwestie van le zen, lezen en nog eens lezen: fi nanciële weekbladen, dagbladen en de beurskoersen zijn voor de hobbyist verplichte kost. En: "Je moet kunnen combineren. Ik heb het voordeel dat ik een heel goed geheugen heb. Als ik lees dat Bos Kalis met Lockheed on derzoek gaat doen naar de win ning van mangaanknollen in de diepzee, dan vergeet ik dat miin hele leven niet meer. Dat komt voor een groot deel omdat het mijn hobby is. En sinds ik in de VUT zit heb ik er als het ware een stuxje ruimte in mijn herse nen bijgekregen: het stuk dat ik eerst voor mijn werk gebruikte" Bank De contactclub bestaat na twee vergaderingen al uit een kleine twintig mensen. Een gemêleerd gezelschap dat niet alleen uit Al- phenaren bestaat, maar ook uit Stad en rand mensen uit plaatsen als Mij drecht, Rotterdam en zelfs Hen gelo. Verder zitten er naast een directeur van een pensioenfonds een leraar economie in, een AO- W'er, een vrouw van een arts en een doctorandus in de economie. Echt grote beleggers zitten er niet bij. Het gros heeft een aan delenpakket van tussen de tien en vijftigduizend gulden. Zo'n tien mille is wel het minimum om iets te doen op de beurs, vindt De Bruin. "De moeilijk heid is datje mogelijkheden gro ter zijn naarmate je vermogen groter is. Met vijfduizend gulden bijvoorbeeld moet je niet gaan beleggen. De winst die je kunt maken is - ook al vanwege de ma- kelaarskosten - zo klein dat je dat geld beter op de bank kunt zet ten. Bovendien kun je met zo'n klein bedrag ook je risico nauwe lijks spreiden", aldus de Alphen- se amateur-belegger. Hoewel de club voor iedere belang stellende openstaat, hebben de meeste leden toch wel een paar jaar ervaring. En dat is, geeft De Bruin volmondig toe, voor echte nieuwkomers wel een nadeel. Al le beurstermen vliegen tijdens de bijeenkomsten over de tafel en na afloop vah een vergadering kwam er dan ook een vrouw naar De Bruin toe die vertelde nog niet de helft van het besprokene begrepen te hebben. Echte nieu welingen kunnen daarom vol gens De Bruin beter eerst de cur sus doen van de Vereniging voor Effectenbescherming, die be langstellenden in een paar avonden wegwijs maakt in het jargon en het mechanisme van de beurs. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 Optie Terug naar de club van De Bruin, waarvan vrijblijvendheid voor de leden het belangrijkste ken merk is. Er wordt vooral flink wat afgepraat over de beleggin gen en daarbij is al gebleken dat de 'karakters' uiteenlopen. Een inventarisatie leverde een aande lenpakket op waarin weliswaar 'solide' aandelen als Koninklijke Olie en Philips domineerden, maar toch ook de wat riskantere aandelen voorkwamen. Voor de volgende bijeenkomst hebben de leden als 'opdracht' meege kregen om aan te geven hoe ze 25.000 gulden zouden beleggen. En waarom juist op die manier uiteraard. De optiebeurs - waarvoor weinig kapitaal nodig is omdat je de aandelen niet daadwerkelijk koopt maar alleen speculeert op een stijging van de koers - heeft de afgelopen tijd enorm furore gemaakt. De Bruin: "Dat is een materie waarin je je ook kunt be geven, hoewel ook daar natuur lijk wel financiële risico's zitten. Maar net als bij beleggen is het een kwestie van de zaak volgen. Waarom is het steeds populair der geworden? Ik denk omdat je met hetzelfde geld veel meer mo gelijkheden hebt. Je ziet ook dat mensen steeds meer hun aande len verkopen en voor dat geld opties terugkopen. Je kunt dan óók gewoon in Philips blijven door daar opties van te kopen, maar daarnaast kun je ook nog eens wat anders kopen". De con tactclub houdt zich ook met de optiemarkt bezig. Het enige ta boe is de termijnmarkt. "Dat is veel te speculatief', oordeelt De Bruin. Rivièra Plannen voor de club heeft De Bruin genoeg. Zoals het uitnodi gen van sprekers over specifieke onderwerpen en het opzetten van een 'leesportefeuille'. Het is te kostbaar om op alle toonaan gevende bladen een abonnement te nemen. De Bruin zelf houdt het bij de Wall Street Journal en Fortune. Via onderlinge uitwis seling van (vooral) de weekbla den kan iedereen toch op de hoogte blijven van de ontwikke lingen in de wereldhandel. Hoe wel er, zoals in elke club, wel 'kopstukken' zitten, is De Bruin er niet bang voor dat dezen ten koste van de anderen de eerste viool gaan spelen. Daar staat de effectenhandel zelf garant voor. Want: "Uiteindelijk is er nie mand van ons die het weet. Wan neer iemand het wél zou weten, zou die al lang in een grote villa aan de Rivièra wonen". Eindrapport bewonerscommissie Westeinde II ZOETERWOUDE Na vijftig weken hard werken heeft de adviescommissie 'Verkeers veiligheid Westeinde II' gistermiddag haar eindrapport aan het Zoeterwoudse college van burgemeester en wethouders overhandigd. Het rapport, het resultaat van een soort mini-Brede Maatschappelijke Discussie (BMD), is geënt op een enquête onder de bewo ners van de wijk. De commisie doet hierin aanbevelingen voor het oplossen van de verkeersproblematiek in de wijk. Deze problemen liggen vooral op het gebied van de snelheid waar mee automobilisten door de wijk rijden, en op het terrein van het parkeren in de wijk. De veilig heid van voetgangers neemt in het rapport een belangrijke plaats in. De voornaamste oplossingen die de uit wijkbewoners bestaande adviescommissie aandraagt be treffen het instellen van wooner ven, het nemen van snelheids- remmende maatregelen en het uitbreiden van parkeergelegen heid. "Er hangen nog geen prijskaartjes aan de voorstellen, maar we zijn heel voorzichtig geweest met de gelden die de gemeente hiervoor moet uittrekken", sprak de voor zitter van de commissie J.B. Klaassens gistermiddag. Hij hoopte verder dat dit rapport re sultaat zal opleveren en dat de commissie ook bij de uitwerking van de plannen betrokken zal blijven. Burgemeester A.J.M. Houdijk zeg de toe dat dit laatste zeker zal ge beuren. Hij beloofde verder dat "we ons uiterste best zullen doen de adviezen ten uitvoer te bren gen". Volgens Houdijk was er een lichtpuntje ontstaan door de soepeler voorschriften van het Rijk om een woonerf te kunnen GEWOND - Een 23-jarige Leider- dorpse bromfietser is gistermid dag gewond geraakt toen hij op de Splinterlaan in zijn woon plaats tegen een auto aan reed. De 36-jarige bestuurder van dit voertuig reed achteruit van een parkeerplaats af de rijweg op. De bromfietser botste hierop achter op de auto. instellen. Omtrent de financiële uitvoerbaarheid van de plannen kon Houdijk gistermiddag nog geen uitspraak doen. WOENSDAG Leiden The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de Haagse groep The Falcons, 22 Bovenzaal van Caeciliastraat 18 - verga dering LVL over de begroting en de samenwerking met de LWH, 20 uur. Taffehzaal Papengracht 27 - lezing prof.dr. G. Camporeale over 'the posi tion of women in the Etruscan society of the Archaic Period', 20 uur. LWH - Caeciliastraat 18. ïndroductie- avond, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Go- dard, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O - concert door Peter Hendriks en Frits Kuin. gitaarduo. komst over 'werk', 20 Gulden Vlies, Breestraat 125 - raadsco- missie personeel en organisatie. 19.40 Gulden Vlies, Breestraat 125 - diverse raadscommissies vergaderen over no ta vrijwilligersbeleid, 20.30 uur Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie alge mene zaken. 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie onder wijs, 20 uur. DONDERDAG Gulden Vlies - Breestraat 125, vergade ring alle raadscommissies over eman cipatienota en migrantennota, 20 uur. Voorzitter J.B. Klaassens van de adviescommissie Verkeersveiligheid Westeinde II. overhandigt burgemeester Houdijk zijn eindrapport. We nemen aan dat het gemeentehuis recht staat en het schilderij scheef hangt. (foto Holvast) 'De Gnosis kent twee natuurorden', 20 uur. Vereniginggebouw In 't Want - Noord einde 2a, lezing Jan de Vries, voetspe cialist, 10 uur. Breestraat 56 - demonstratie en inlei ding rond Tai-Chi, Chinese bewe gingsleer, 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'All about Eve* van Joseph Mankie- wicz, 20 en 22.15 uur. Clubhuis Ons Eiland - Kortenaerstraat, diaserie 'Woonideeën voor ouderen', 55 jaar en ouder, 10 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, drie vogelfilms, 20 uur. Schouwburg - Martine Bijl en Henk van de Molen met begeleidingskwartet, 20.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 febr tot 10 febr door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10. tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest zal hoogstwaar schijnlijk positief reageren op het subsidieverzoek van het Jon geren Advies Centrum (JAC). Dat valt op te maken nadat gis teravond de Oegstgeester raads commissie voor financiën zoch over deze zaak boog. Het JAC dat sinds 1979 hulp biedt aan jon geren uit Leiden en omgeving krijgt van Oegstgeest bijna 1500 gulden. Dat bedrag is overigens slechts een klein deel van het to taal benodigde subsidie dat het JAC voor 1984 nodig heeft (ruim dertigduizend gulden). Behalve Oegstgeest moeten de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Warmond en Zoe terwoude dit bedrag bijeen ver garen. Het leeuwendeel wordt daarbij opgebracht door leiden dat het JAC in totaal 21.000 gul den subsidie moet verlenen. De linkse partijen van Oegstgeest zijn in ieder geval een groot voor stander, Bosman (PvdA) liet dat gisteravond nog eens duidelijk weten. "Ik ben erg onder de in druk geraakt van de grote be trokkenheid en inzet van de dienstverleners van het JAC. Het is echt liefdewerk, oud papier". Wuisman (D'66) en Van Eisen (PPR) sloten zich hierbij geheel aan. Vragen en kritische kantte keningen kwamen er echter wel van de kant van het CDA en WD. Van Veen (CDA) behield ook na een bezoek aan het JAC zijn principiële bezwaren over het functioneren van het JAC. "Ik vind dat er een andere weg gevolgd moet worden dan zij doen. Hoewel ik waardering heb gekregen voor het werk zit ik nog steeds met een probleem. Dertig procent van de kinderen die daar opgevangen worden bel len namelijk niet naar huis om te zeggen waar ze zitten. De onge rustheid bij de ouders wordt daarmee niet weggenomen". Evenals Van Veen wenste ook li beraal Heilbron nog geen defini tief besluit te nemen. Heilbron: "Het klinkt misschien wel ouder wets, maar ik vrees toch een ave rechts effect als je bij sollicitaties geen opleidingseisen stelt. Dan kunnen er ook amateurs aange steld worden". WINKELDIEFSTAL - Een 17-ja- rig meisje uit Oegstgeest is gis termiddag aangehouden toen ontdekt werd dat zij bij een dro gisterij de De Kempenaerstraat in haar woonplaats iets had ge stolen. De politie heeft het feit genoteerd, maar omdat de dief stal een voorwerp met een waar de van niet meer dan 25 gulden vertegenwoordigt, geen proces verbaal opgemaakt. Culturele instellingen extra geld OEGSTGEEST - De Oegstgeester raadscommissie voor financien heeft gisteravond unaniem inge stemd met het voorstel van B en W om een drietal sociaal-culture le instellingen een extra subsidie te geven. De Stichting Jeugd-en Jongeren werk (SJJO) ontvangt naast een eerder toegezegde subsidie van 20.000. gulden een extra bedrag van 11.000 gulden. De Stichting K en O afdeling Oegstgeest mag nu rekenen op een eenmalige uit kering van ruim 6.000 gulden en de Stichting Kinderspeelzalen krijgt eveneens ruim 11.000 gul den. De drie financieel in moei lijkheden verkerende verenigin gen komen voor de subsidies in aanmerking omdat het ministe rie van WVC in december van het vorig jaar heeft besloten om voor het sociaal culturele werk voor 1983 extra geld beschikbaar te stellen. Wassenaarse en Katwijkse bromfietser ernstig gewond KATWIJK Een 17-jarige Katwij- ker en een 16-jarige inwoner van Wassenaar zijn vanmorgen met ernstig letsel overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. De twee kwamen op hun bromfiets frontaal met elkaar in botsing op het fietspad langs de Secundaireweg in Katwijk. Volgens de politie hebben de twee bromfietsers elkaar door het slechte weer waarschijnlijk te laat opgemerkt. De Katwijker liep een beenbreuk en snijwon- den in het gezicht op. De brom fietser uit Wassenaar raakte eveneens gewond in het gezicht. Hij liep bovendien een dijbeen- breuk op. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabëzorging na 19 30 uur) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 1 n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Directie: G Koopman Adj.dir N Quakernaat Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hooldredacteur A A van Brussel Rubriekchets J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H v d. Post (plv) WFJ Wirtz (bin/buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen tel 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2