'Sneeuwduivels' in startblokken FC Köln remt Fortuna Düsseldorf af Udo Lattek tekent nog twee jaar bij Geen visum voor dr. Kouwenhoven Zege van Knetemarui De Vries: spanning door WD opgevoerd WOENSDAG 8 FEBRUARIJ984. Sport PAGINA 13 SCOREBORD KNVB-reserves KEULEN (SID) - De successen- reeks van Fortuna Düsseldorf in de laatste weken is gisteren abrupt afgebroken door streekgenoot 1. FC Köln. Voor eigen publiek won de Keulse ploeg met 1-0 de inhaalwed strijd tegen Fortuna, dat de sprong naar de derde plaats op de ranglijst van de Bundesliga zag mislukken. stekende vorm getuige de ze ges van 4-1 op Borussia Mon- chengladbach en landskam pioen Bayern München. Inter national Pierre Littbarski ver stoorde de opgaande lijn in de- verrichtingen van Fortuna. Zestien minuten voor het eind van het weinig briljante duel maakte de kleine dribbelaar eindelijk gebruik van een kans (1-0). Eerder was de weinig opvallende Littbarski bij twee prima mo gelijkheden niet in staat ge weest doelman Kleff te passe ren. De 35.000 toeschouwers, onder wie 10.000 uit Düssel dorf, moesten constateren dat de overwinning van Köln ver diend was. De ploeg van trai ner Hannes Lohr speelde met meer inzet. Manchester United heeft gis teravond in een inhaalwed strijd voor de Engelse voetbal competitie een punt gelaten aan Birmingham City. Voor ei gen publiek hield Birmingham de Mancunians op 2-2. In Lon den speelden Queens Park Rangers en West Ham United ook geliik (1-1). Liverpool, de laatste drie jaar winnaar van de League cup, speelde in de halve finale van die bekerstrijd op Anfield Road gelijk (2-2) tegen de rang- lijstaanvoerder van de derde divisie, Walsall. MUNCHEN (SID) - Oefenmees- ter Udo Lattek blijft nog twee jaar bij Bayern München. Mor gen zet hij zijn handtekening onder een nieuw contract. Vol gens voorzitter Willi Hoffmann en manager Uli Hoeness is de ze nieuwe verbintenis de eer ste stap op de weg, die de Zuid- duitse club moet terug bren gen aan de Europese top. Bayern zal voorts versterking aantrekken in de persoon van een gevaarlijke, aanvallend in gestelde middenvelder, naast de vorig seizoen van Ajax over genomen Deen Sören Lerby. Bovenaan de verlanglijst prijkt Bernd Schuster, die bij FC Barcelona momenteel mik punt is van kritiek. Schuster heeft zelf al te kennen gegeven, dat als hij Spanje de rug toekeert, hij het eerst met Bayern München komt praten. Mocht die transfer niet door gaan, dan heeft Lattek nog Lo- thar Mattheus op het oog. De spelbepaler van Borussia Mon- chengladbach staat echter ook in de belangstelling bij 1. FC Köln en Hamburger SV. Bayern heeft Mattheus echter al een jaarlijkse beloning van een half miljoen mark (ongeveer 550.000 gulden) in het vooruit zicht gesteld. Zwitsers favoriet bij afdaling Woensdag Inter-regionaal Ter Specke Lisse: FC Lisse - Silva Boys (20.00 uur) Ockenburg Den Haag: FV Snoeki - Ce- verbo (20.30 uur) SARAJEVO (GPD) De snelheidsduivels van de sneeuw zijn klaar voor de strijd. Mor gen worden de olympische alpinenummers geopend met het spectaculairste onderdeel: de afdaling voor mannen. Maar wie die felbegeerde titel in de wacht zal slepen is tot op de dag van vandaag een enorm vraagteken, want de trainingen die er tot nu toe zijn gehouden hebben eigenlijk geen echte favoriet aangewezen. THB Hal Lisse: Eigeman Hoogkamer (20.30 uur) Groenoordhal Leiden: Henny Rits - Lugdunum (19.25 uur); UVS - Cleyn Duin (20.20 uur); VWL Glasbergen (21.15 uur) Norhgo Hal Noordwijk: Menken/Land- bouw - Ju/De Singel (21.30 uur) Een populariteitspoll onder de ski- verslaggevers mag dan de namen van Franz Klammer en Steve Podborski hebben opgeleverd, hun verrichtingen op de berg Bjelasnica waren tot nu toe niet zodanig dat ze die verwachtin gen kunnen waarmaken. Vooral Klammer, in 1976 in Inns bruck winnaar van het Olym pisch goud op de afdaling, lijkt te twijfelen. Hij houdt nieuwsgieri gen op een veilige afstand en mompelt uitsluitend dat „De pis te goed is". Maar in tegenstelling tot die gouden tijd is hij niet MI JAS (SIS) - Gerrie Knetemann heeft gisteren de proloog van de Spaanse etappe wedstrijd Ruta des Sol gewonnen. De Nederlandse ex- wereldkampioen, die het grootste deel van het vorige seizoen na een zware val in België moest missen, legde in Mijas, een bergdorp bij de Costa des Sol, de tijdrit over 3,9 kilometer af in de tijd van 5 minuten en 24 seconden. Het was de eerste overwinning van Knetemann na zijn overgang van de ploeg van Peter Post naar de formatie van de Belgische ploegleider Ronald de Witte. De nieuwe wielerploeg van Peter Post heeft zijn eerste zege in het nog meer net geopende wegseizoen binnen. De Belg Eddy Planckaert zorg de gisteren in het zuidoosten van Frankrijk voor die primeur door eer ste te worden in de Ster van Bessegès. Planckaert toonde zijn sprinterskwaliteiten na 128 kilometer door de Zwitser Gilbert Glaus (tweede) en de Fransen Pascal Jules (derde), Bruno Wóhtinek (vierde), Van Freberg (vijfde) en Yves Beau (zesde) achter zich te houden. De tijd van de winnaar was 3 uur, 30 minuten en 10 seconden. meer de grootste kanshebber en voelt hjj zich allerminst zeker van zijn zaak. „In Innsbruck wist in in het starthok al dat ik zou winnen", onthulde hij onlangs nog. In Sarajevo echter kwam de winnaar van beroemde afdaling in Kitzbühel van dit jaar nog niet tot zulke gedurfde uitspraken. Begrijpelijk, want op de eerste trainingsdag werd hij 27-ste en een etmaal later ging hij zelfs he lemaal in de fout. Zijn elfde plaats van maandag leek wat per spectief te bieden, maar goed was het eigenlijk ook niet. Dat zelfde verhaal geldt voor Steve Podborski, de Canadese kamika ze die beroemd is om de grote ri sico's die hij neemt. Ook hij houdt (ondanks zijn recente triomf in Garmisch Partenkir- chen) een slag om de arm. „Ik ben zeker niet slechter dan de rest", aldus de Canadees, „maar het moet in zo'n race helemaal meezitten". Wie het erg goed deden tijdens de trainingen waren de Zwitsers. Zij staan bekend als de specialis ten op de eenvoudigere pistes: de autobaan-afdalers. En dat is Sarajevo loopt warm voor de Spelen, zoals moge blijken uit de belangstelling die de inwoners toonden toen gisteren de Olympische vlam arriveerde. Vanmiddag is de officiële opening. (foto anp» de Bjelasnica wel sinds vorig jaar een grote oneffenheid werd geë galiseerd. Toen liep de ski-elite in Sarajevo nog ernstige rugbles sures op, omdat er soms spron gen van meer dan veertig meter gemaakt werden, en moest Peter Müller zelfs met zware verwon dingen naar het hospitaal wor den vervoerd. Maar uitgerekend die Müller doet het nu voortreffe lijk. „Na dat ongeluk ben ik lan ge tijd uit de roulatie geweest. De dokter heeft me echter weer ge nezen verklaard en ik mag nu al les weer doen: behalve vallen". Op de eerste trainingsdag maakte hij de snelste tijd en ook de vol gende dagen eindigde hij bij de eerste vijf. Dat deed ook telkens zijn jonge (20 jaar) landgenoot Pirmin Zubriggen, die deze week de 3066 meter aflegde met een gemiddelde snelheid van 103,3 kilometer per uur. Daar mee was de hotelhouderszoon de snelste van de drie trainingen die tot nu toe werden gehouden. De vierde training van gisteren werd afgelast omdat er een te harde wind om de top van de „Witte Berg" joeg. En dan is er nog de Amerikaan Jbiii Johnson, die half januari tijdens de Lauberhornrennen in het Zwitserse Wengen Amerika de eerste overwinning in een afda ling om de wereldbeker bezorg de. Hij was de snelste op de twee de trainingsdag en is niet uit de top van het klassement weg te slaan. Hij zou de Verenigde Sta ten de eerste Olympische me daille op de afdaling kunnen be zorgen. Tweede klasse B NSW 2-TOGR 2 3-0, Groote Lindt 2- SHO 2 3-2, Spijkenisse 3-Quick Boys 4 1-0, Heerjansdam 3-SSS 2 0-2. Derde klasse B Zevenhoven 2-Zwaluwen VI. 4 4-0, Oegstgeest 2-Katw(jk 3 1-3, Sportlust 2-DSVP 3 4-5, Ter Leede 2-Vitesse D. 4 3-1, HVO 2-FC Lisse 2 1-3. Vierde klasse B JAC 3-Sportlust 3 2-3, Jodan Boys 2- Katwijk 4 4-1, Unicum 2-Berkel 2 1-1, Voorschoten 2-DV0'32 2 2-1, Be Fair 3-FC Lisse 3 2-0. ZONDAG Derde klasse B Alphense Boys 2-UNIO 2 1-1. Vierde klasse A Alphen 2-Vredenburch 2 1-6. Vierde klasse D Haastrecht 2-Nieuwerkerk 2 1-0. 'Maan en ik', het verhaal van een vriendschap tussen een 14-jarige jon gen en een 12-jarig meisje, verteld door Hadley Irwin. Een vrolijk boek voor de jeugd van 15 jaar en ouder. Hans Elzenga, prijs 19,10. De jaloerse goefernante', twee leven dige korte verhalen, die Daisy Ash- ford schreef tussen haar zevende en vijftiende jaar en een verhaal, dat haar zuster Angela in dezelfde perio de op papier zette. Met tekeningen van Ralph Steadman. Hans Elzenga, prijs 12,75. Verslag aan Clare'. Waarom moest zijn jongere zusje Clare bij een vliegramp omkomen? Waarom dreigt het huwe lijk van zijn ouders op de klippen te lopen? De 17-jarige Paul Waterford trekt zich bij die narigheid terug in een eigen wereldje. John Wain laat hem zijn verhaal vertellen aan jonge ren van 15 jaar en ouder. Hans Elzen ga, prijs 19,70. Geen orchideeën voor miss Blandish', de dik veertig jaar oude, klassiek ge worden en diverse malen verfilmde thriller van James Hadley Chase in de vertaling van H.J.Oglbekking uitge- Een klop op de deur', een lijvige thril ler van Patricia Highsmith, waarin le den van een herontdekt christendom aan het bekeren slaan. Maar het blijft er niet bij. Op haar bekende, subtiele wijze lijkt de schrijfster de onvermij delijkheid van een catastrofe te kun nen bewijzen. De Arbeiderspers (Cri me de la crime), prijs 34,50. 'De tweede ronde', wintereditie 1983 van het Tijschrift voor literatuur. Bert Bakker, prijs 10,-. Moord na de maaltijd', het nieuwste boek en de eerste misdaadroman van Manuel van Loggem. Ewout Haze- woud weet alles van al of niet giftige paddestoelen en besteedt aan die din gen heel wat meer aandacht dan aan zijn vrouw Jeanne. Maar als er dan een moord gebeurt is de oplossing toch niet zo eenvoudig als het lijkt. Sijthoff, prijs 9,90. Het gevecht van de profeet', pastorale overwegingen bij de strijd van God om de mens, door ds.R.J.van Pagée, emeritus-predikant in de Christelijk Gereformeerde Kerken. Kok, prijs 14,90. "Tussen liefde en macht', in de serie 'Pastorale handreiking' een werkje van ds.P.B.Suurmond (predikant in algemene dienst voor de werkbegelei ding van predikanten), gebaseerd op het verslag van een studiedag in het kader van een cursus voor pastorale werkers. Kok, prijs 12,50. 'Werken in groepen en kringen', een sterk praktisch gericht handboek over het werken met groepen in de christelijke gemeente, geschreven door E.P.van der Veen,gereformeerd predikant in Numansdorp. Kok, prijs 18,75. De mol en andere beesten', door Mi- das Dekkers. Het valt niet mee van dieren te houden, vindt de auteur van dit boekje waarin hij een groot aantal dieren plaatst in hun relatie tot de mensen. Bert Bakker, prijs 14,90. Tuinieren, door de eeuwen heen'. Dat tuinieren meer is dan het grasmatje rollen en de rozenhaag snoeien maakt Anthony Huxley nog eens duidelijk in zijn fraai uitgevoerd en rijk geïllu streerd boek. Al duizenden jaren be hoort tuinieren tot de meest geliefde vormen van tijdverdrijf. Maar daarbij is een goede handleiding onontbeer lijk. Waanders, prijs 69,95. 'Het tahoe kookboek'. Tahoe is een plantaardig produkt, in feite gestrem de sojamelk. Lidy Nooy-Blokzijl geeft een aantal recepten met dit volgens haar uitstekende voedingsmiddel. Luitingh, prijs 15,90. Het pocketkookboek', volgens de fol der een zeer doordacht boekje boor devol smakelijke,afwisselende en uit gebalanceerde recepten. Samenge steld door het Voorlichtingsbureau de Voeding. Luitingh, prijs Nederland wordt zeer kort na 31 de cember een compleet overzicht over het oude jaar in kleuren aangeboden. Ook het huwelijk van prinses Caroli ne van 29 december 1983 staat er nog in. In tekst en foto's zijn de belang rijkste gebeurtenissen van het jaar vastgelegd. Verschenen bij Oosthoek, /ijftig jaar Salamanders. Dit jaar is het een halve eeuw geleden dat Querido de eerste Salamander uitgaf. Het jubi leumjaar is ingezet met herdrukken van vijf gerenommeerde boeken; 'Het snoer der ontferming' van Louis Cou perus uit 1924 10,35), 'De nacht bruid' van Frederik van Eeden uit 1909 10,35), 'Onbepaald vertraagd' van Nicolaas Matsier uit 1979 8,05), 'Miljoenen-studiën' van Multatuli uit 1872 13,10) en 'Geen been om op t§ staan' van Helene Nolthenius uit 1977 10.35). 'Groot Guinness Olympische Spelen Boek', de Olympische winnaars en winnaressen van 1896 tot heden, ver zameld door Stan Greenberg. In dit olympische jaar een actuele uitgave. Luitingh, prijs 29,75. De Belasting-Almanak 1984', deze be- lastinggids van Elseviers Weekblad is een langzamerhand een begrip ge worden. Dit jaar de 29ste editie. An- noventura, prijs 19,75. Met de pijn die liefheeft en haat', een nieuwe jeugdroman van de Chero kee- auteur Craig Strete. In de Knip- scheer, prijs 18,50. 'Trefpunt Telgte' en 'Ach bot, je sprookje loopt slecht af, respectieve lijk een vertelling en gedichten van de bekende Duitse auteur Günter Grass. Beide boeken zijn vertaald door Peter Kaaij, die mede daardoor werd onderscheiden met de Martinus Nijhoffprijs voor vertalingen 1984. Meulenhoff, prijs 24,50 per stuk. Avonturen van Baron van Münchhau- sen', naverteld door Heieen Kern- kamp-Biegel. Weer een deel uit De Wenteltrap, de serie die Wolters- Noordhoff speciaal verzorgt voor kin deren boven de tien jaar, die moeite hebben met lezen. Een allereenvoudigst verhaal' en an dere verhalen van de Chinese schrij ver Gao Xiaosheng. Scherpe beelden van heel gewone problemen in het Rode China van vandaag de dag, zo als huisvesting, brandstof en werk verschaffing. Koos Kuiper verzorgde niet alleen de vertaling maar ook het verhelderende nawoord. Meulenhoff, prijs 24,50. De wijsgerige Thomas'. De gedachten van Thomas van Aquino kunnen nog steeds inspirerend werken. Deze te rugblik op het neothomisme werd verzorgd door prof.B.Delfgaauw, prof. A.van Melsen, prof. C.Struyker Boudier en dr. H.Struyker Boudier. Ambo, prijs 24,50. 'Frodo en de andere donderstenen', een vrolijk verhaal voor kinderen vanaf zes jaar, door Ole Lund Kirke- gaard. Bert Bakker, prijs 13,90. HILVERSUM (ANP) - CDA-frac- tievoorzitter De Vries is van me ning dat de WD er momenteel op uit is om de spanningen in de regeringscoalitie zo hoog moge- Gasexplosie: 4 gewonden EDERVEEN (ANP) - Bij een gas ontploffing in het Gelderse Eder- veen (bij Ede) zijn gisteren vier mensen ernstig gewond geraakt. De explosie deed zich voor bij een bedrijf waar gasflessen wor den gevuld. Volgens de politie gebeurde het ongeluk toen een vrijwel lege gastank werd ont- gast voor inspectie. Een vonk heeft vermoedelijk een steek-, vlam veroorzaakt waarna de tank explodeerde. lijk op te voeren. "Ik vind dat een hele ernstige ontwikkeling. Men is bezig op deze manier heel hoog spel te spelen", aldus De Vries gisteren voor de KRO-ra- dio. De CDA-fractievoorzitter reageerde hiermee op uitlatingen van WD-fractievoorzitter Nij- pels, die zich de afgelopen dagen nogal heeft afgezet tegen de hou ding van de CDA-fractie. Volgens De Vries wekt de WD ten onrechte de indruk dat er een af spraak zou bestaan dat het kabi net hoe dan ook zal besluiten tot het plaatsen van 48 kruisraketten op Woensdrecht en dat het kabi net daar zijn bestaan aan zal ver binden. Het enige wat is afge sproken is dat er halverwege dit jaar een besluit zal worden geno men, maar over het karakter van dat besluit hebben we ons nog niet uitgesproken, aldus De Vries. ARNHEM Op het Velperbroekcircuit bij Arnhem is vannacht de chauffeur van een Duitse vrachtwagen op slag gedood nadat zijn vrachtwagencombinatie door nog onbekende oorzaak over de kop was geslagen. Het ongeval gebeurde rond half twaalf De vrachtwagen kwam uit de richting Utrecht en is in de bocht voor het circuit naar alle waarschijn lijkheid al gekanteld. In zijn vaart nam de wegkolos twee lichtmasten mee en kwam na een schuiver van tientallen meters tegen de vangrail tot stilstand. Over de toedracht tast de politie nog in het duister. De chauffeur was samen met een collega-chauffeur van een andere vrachtwagen vanuit Amsterdam vertrokken met een lading alumi- niumrollen. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de vrachtwa gencombinatie technisch niet in orde was. Dit vermoeden wordt ge staafd door enkele 'verse' krassen in het wegdek voor de rotonde. (foto ANP) Bouwplan VOC-schip AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam bestaan plannen om een 17de eeuwse Oostindiêvaarder op ware grootte te bouwen. Het wordt een werkgelegenheidspro ject, waarvoor de gemeente 3 miljoen gulden beschikbaar stelt. De bouw zal ongeveer 3 jaar vergen. Dit is meegedeeld op een bijeen komst van de Amsterdamse ha- venpersociëteit 't Y en wij', waar de initiatiefnemers voor de bouw van het VOC-schip een toelich ting gaven. Soortgelijke bouw plannen leven ook bij groeperin gen in Lelystad, Vlissingen, Ca- stricum en Nagasaki (Japan). Uitgangspunt voor de bouw van het schip vormt een zogenaamd constructiemodel, dat is ge maakt door Herman Ketting, hoofdrestaurateur bij de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum. Hij heeft bijna anderhalf jaar aan het model ge werkt. Negatieve vooroordelen over Zuid-Afrika In een gesprek op de Zuidatri- kaanse ambassade in Den Haag kreeg dr. H. J. Kouwenhoven, voorzitter van de synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, gisteren te horen, dat hij geen visum krijgt voor een be zoek aan Zuid-Afrika. Kouwen hoven had in oktober vorig jaar een visum aangevraagd. De ambassade liet hem kort na die aanvrage weten, eerst een onder houd met hem te willen hebben. -r-, Reden was dat dr. Kouwenhoven OCrOCpCn mensen zou gaan bezoeken die het beleid van de Zuidafrikaanse regering afwijzen, zoals de angli caanse bisschop Desmond Tutu de predikant dr. Beijers Nau- van de deputaten 'informatie dienst' had Kouwenhoven wel degelijk de apartheidspolitiek aan de kaak gesteld. En dót arti kel kwam een paar dagen na het gesprek met hem personeel van de ambassade onder ogen. De synode-voorzitter schreef daar in, dat de apartheidspolitiek in de meest brute, geslepen en si nistere vorm een tweelingzuster is van het nazisme, een uiting van grof fascisme. En dat verzet daartegen geboden is. dé. 'Negatieve vooroordelen ten op zichte van Zuid-Afrika' zijn de oorzaak van de visum-weigering, zo deelde een woordvoerder van de Zuidafrikaanse ambassade mee. In oktober vorig jaar had Kouwen hoven tegenover een functiona ris van de ambassade verklaard, nooit een artikel over Zuid-Afri ka te hebben geschreven. Hij had toen, volgens deze functionaris, min of meer de indruk gewekt, neutraal tegenover dit land te staan. Maar in het blad 'Kerkin formatie' - dat maandelijks in opdracht van de gereformeerde synode verschijnt, ten dienste van de Gereformeerde Kerken en onder verantwoordelijkheid Hervormde Kerk: beroepen te Hoogeveen P. van den Heuvel Harmeien, te Zoetermeer E. F. Vergunst Ridderkerk, te Game ren (Geld.) kandidaat C. M. Buijs Krimpen aan de IJssel, te Nieuw- Lekkerland W. J. Op 't Hof Oud dorp; aangenomen naar Oud- woude-Westergeest (Fr.) kandi daat mevrouw A. E. Keuning Vianen, naar Heukelum kandi daat H. Jansen Zeist. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Krimpen aan de IJssel A. C. Moerman Middelburg, naar Sneek H. Postma Dalfsen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Nieuwleu- sen (Ov.) T. Dijkema Twijzel- Zwaagwesteinde. Kerk en school. Eind deze maand wordt in de Rotterdamse wijk Zevenkamp (Hillegersberg) een gecombineerd school- en kerkgebouw geopend. De school is genoemd naar de bekende Amsterdamse predikant J. J. Buskes en de gereformeerd-her vormde kerk heet JOntmoetings- kerk'. Onderwijsinspecteur B. Verkaik zal het gebouw officieel openen, mevrouw Buskes zal een borstbeeld van haar man onthullen. De plannen om in Zevenkamp te komen tot een gebouw voor de hervormde gemeente, de gere formeerde kerk en een basis school ontstonden in 1979. De hervormde gemeente van Hille gersberg en de gereformeerde kerk van Ommoord-Zevenkamp hadden toen besloten, in Zeven kamp een samen-op-weg-ge- meentè op te bouwen. Omdat de bouw van een kerk te duur was, ging men naar andere mogelijkheden zoeken. Overleg met het bestuur van de Stichting Protestants-christelijk Basison derwijs Rotterdam resulteerde in het besluit om samen een multi functioneel centrum te bouwen. Voor de kerkelijke gemeente be tekende dat een bezuiniging van niet minder dan 40 procent. Het gebouw bevat onder meer 12 klaslokalen, een speellokaal, een kerkzaal voor ten minste 250 mensen en de nodige neven ruimten voor school en kerk. De kerkruimte kan gemakkelijk worden uitgebreid en de school kan de kerkzaal gebruiken voor toneel, muziek en dergelijke. In Zevenkamp zullen over een paar jaar 17.000 mensen wonen. De paus heeft bisschop Bar van Rotterdam en de generaal over ste van de jezuieten Peter-Hans Kolvenbach benoemd tot lid van de Vaticaanse congregatie voor de religieuzen en de seculiere in stituten. Veroordeling Produktie, plaatsing en gebruik van kernwapens zijn een mis daad tegen de mensheid en moe ten op ethische en theologische gronden worden veroordeeld. Dat schrijven de leiders van de zeven rooms-katholieke bisdom men in Slowakije in een 'herder lijk schrijven' over vrede, dat gis teren in Bratislava is gepubli ceerd. De opstellers zijn zeer bezorgd over het gevaar van een kernoor log. "Velen die zich beijveren voor de vrede zijn teleurgesteld, ja radeloos". "De mens heeft ge weldige uitvindingen en ontdek kingen gedaan, maar die worden misbruikt voor bewapening, ge weld en misdaad". De bisschop pen begrijpen niet, dat de ver worvenheden van de geest zó in dienst van de vernietiging wor den gesteld. "De hele mensheid wordt bedreigd als deze wapens in handen komen van onverant woordelijke lieden, die naar we reldheerschappij hunkeren en de fundamentele rechten van de mens negeren". Een van de voorwaarden voor vre de is de eerbiediging van gelijke rechten voor alle volken en ras sen, maar het belangrijkste blijft - zo schrijven de Slowaakse bis schoppen dat de haat wordt overwonnen en plaats maakt voor verzoening en broeder schap. De paus zal zondag 99 slachtof fers van de Franse revolutie, on der wie 12 priesters en 3 vrouwe lijke religieuzen, zalig verklaren. De 15 mannen en 84 vrouwen werden in 1793 en 1794 terecht gesteld, "niet op grond van wet ten maar door het fanatisme van hun vervolgers". "In ons land lijken de kerken op paddestoelen. Zó is er nog niets, en het volgende ogenblik zie je er een en lopen er priesters en bis schoppen rond met een klerikaal bordje". Die verzuchting slaakte de presbyteriaanse predikant Jo seph Graham in Ghana (Afrika) op een bijeenkomst van de com missie voor kerkbouw in het dis trict Accra. Graham doelde op mensen die zich zonder enige opleiding als pastor aandienen. "Zij brengen het christendom in diskrediet". Bij een onderzoek vanwege de Organisatie van Amerikaanse Staten is een commissie tot de conclusie gekomen, dat op Cuba de vrijheid van godsdienst nu be ter lijkt gewaarborgd dan vroe ger, maar dat gelovigen nog al tijd worden gediscrimineerd. Er is geen sprake van vervolging, maar wel moeten scherpe bepa lingen de verbreiding van het ge loof tegengaan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13