Vlieg Verliest9 zusjes Bakker Canada haalt gram op ijshockeyers VS "Ik wil kapot over de finish" Verdiende zege in openingsduel Spelen Startbewijzen geruild Uitspraken aanleiding voor afzegging 'open Duitse' Handbalteam terug in B-poule Marathon in Magog afgelast WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 Ria Visser: SARAJEVO (GPD) - Erg opgewekt en met de herinnering aan Lake Placid kijkt Ria Visser uit naar de dag van morgen. Het echec van het WK in Deventer heeft ze razendsnel van zich afgeschud. Haar aandacht richt zich volledig op de 1500 meter, de eerste van de negen olympische schaatsonderdelen. „De Winterspelen hebben altijd heel rare en verrassende wedstrij den te zien gegeven. Je hoeft je steeds maar te concentreren op één afstand. Als het morgen niet lukt, hoeft het bij wijze van spreken nooit weer", is een opvatting waar ze zich aan vast klampt. SARAJEVO (ANP) - Canada heeft het speelverbod van zijn ijshockeyers Mark Morrison en Don Dietrich op de Olympische Winterspelen in Sarajevo afgereageerd met een overwinning van 4-2 op de Verenigde Staten. Vier jaar geleden in Lake Placid nog Olympisch kampioen. Voor de Canadezen was dit eigenlijk een onnatuurlijke reactie op vele aantijgingen. Alleen omdat de volgende winterspelen in het eigen Calgary plaatshebben, bleef de Canadese ijshockey ploeg in Joegoslavië. In het andere geval zouden de snel geïrriteerde Canadezen ongetwijfeld zijn vertrok ken. Ria Visser: "Je bent niet verslagen voordat de wedstrijd is afgelopen" (foto ANP). Nuchter beschouwd is er geen en kel uitzicht op een herhaling van Lake Placid waar het olympisch schaatsen voor de Nederlandse kolonie sensationeel begon: goud voor Annie Borckink en Ria Visser daar pal achter. De Oostduitse dames zijn nu zo sterk dat zij in staat zijn er een onderlinge medaillejacht van te maken. Voor de rest en zeker voor de in Deventer van het ijs gevaagde Nederlandse rijdsters een ontmoedigend vooruitzicht. Ria Visser laat zich er niet door uit het veld slaan, ofschoon ze in een voorspelling haar naam achter het cijfer vijf plaatst - overigens nog een vrij optimistische prog nose. „Een gevoel van machte loosheid heb ik zeker wel gehad. Dat is nu over. Die Oostduitse meisjes zijn ook maar mensen met emoties. Andrea Mitscher- lich heeft het in Deventer op zon dagavond niet gemakkelijk ge had, want ze dacht van tevoren dat ze zou winnen. Ze kunnen ook een slechte dag hebben en verliezen", vindt Ria Visser, die zich verder moed in spreekt door te verkondigen: „Het is verkeerd om te zeggen, die Oostduitse ploeg is zo sterk, dat kunnen we wel vergeten. En met de Russin nen erbij zouden we zelfs hele maal niet aan medaillekansen hoeven te denken. Hier prent ik me in dat je niet verslagen bent voordat de wedstrijd is afgelo pen. Het gaat erom zo geconcen treerd aan de start te komen, dat er een explosie volgt die echt he lemaal het 1 Ontspanning Aan haar instelling zal het zeker niet liggen, maar dat is ook wel het minste wat je mag verwach ten in een olympische arena. Het is daarentegen dubieus of de noodzakelijke topvorm aanwezig is. Visser: „Direct na Deventer ben ik weer met positieve ge dachten het ijs opgestapt, zonder dat ik de oorzaak van dat falen heb ontdekt. Er is een soort ont spanning over me heen geko men, maar voor het WK reed ik ook lekker, dus moet ik voor zichtig zijn. Maar ik ben dit sei zoen nog nooit helemaal leeg ge weest op de 1500 meter omdat het technisch niet goed liep of omdat ik misslagen maakte. Als de afzet niet goed is gooi je min der kracht op het ijs en verdwijnt alles in de lucht. Alleen wanneer het helemaal goed loopt kun je je kapot rijden. Voor mijn part ga ik morgen onderuit glijdend door de finish. Dan heb ik er al les uitgehaald en ligt het aan de anderen op welke plaats ik ein dig". Om bij de besten (Enke en Mit- scherlich) te komen, denkt Ria Visser een tijd van 2.05 minuten, iets onder haar persoonlijke re cord dat op 2.07,06 staat. „Maar niet vervelend doen als ik op 2.10 uitkom hoor. De ijsbaan is zon der meer goed. De bochten zijn aan de krappe kant, maar dat ligt me wel. Hoef ik tenminste niet zo vaak over te stappen" Met haar 22 jaar behoort Ria Visser al tot de oudgedienden. Hoe lang ze nog zal doorgaan weet ze niet. „Er moet wel een aantal dingen veranderen", vindt ze. Ria Visser twijfelt en dubt. „Ik heb al zo vaak moeten kiezen tussen werk en training en wat is belangrij ker? Daar word ik gek van. De NSF wil ik niet afvallen. Er wordt veel voor me gedaan, maar ik kan er niet van leven". Verder staat de aanpak van het schaatsen in Nederland haar niet langer aan. „Als het in hetzelfde gangetje doorgaat en ik krijg een goede baan, dan zou ik het nog niet weten". Ria Visser realiseert zich dat alleen een veel intensie vere training en een moderne on dersteuning van de medische kennis tot een hoger niveau kun nen leiden. Of ze dat zelf kan op brengen is maar de vraag. „Ik kan wel vier dagen achter elkaar zes uur trainen, maar de vijfde dag zal het al moeilijk worden als je steeds in je eentje bezig bent. Die Oostduitse meiden trainen dagelijks met elkaar, alleen valt dat niet op te brengen. Begrijp me niet verkeerd, want ik ben het schaatsen steeds leuker gaan vinden. Toch wil ik er aan het eind van het seizoen rustig over nadenken wat ik verder ga doen" De boycot bleef uit om sportdiplo- matieke redenen. Uit dat oog punt was, na een knallende ruzie in eigen gelederen, besloten twee spelers uit de ijshockeyploeg te schrappen. Morrisson verdiende een kapitaal in negen wedstrij den voor de New York Yankees en Dietrich in zes wedstrijden voor Chicago Black Hawks. De leiding van de ijshockeyselectie wilde maandagavond niet zwich ten voor de dreigementen van het Internationaal Olympisch Comité. Het was uiteindelijk Ro ger Jackson, de voorzitter van het Canadese Olympisch Comi té, die de twee bestbetaalden uit de ploeg terugtrok. Er bleef nog reeks andere professionals SARAJEVO (GPD) - Ria Visser heeft afstand gedaan van haar startmogelijkheid op de 1000 meter die voor maandag staat vast gesteld. Ze heeft haar plaats overgedragen aan Thea Limbach, haar vriendin in de ploeg. In ruil hiervoor rijdt Visser vrijdag de 500 meter en blijft Limbach aan de kant. Ria Visser: „Ik denk dat Thea een betere 1000 rijdt dan ik. Ik heb het altijd een rotafstand gevonden, terwijl Thea er om staat te springen. We hebben ons er niet echt voor geselecteerd, de 500 en 1500 meter van het WK waren doorslaggevend. Ik heb zelf voorgesteld het nu anders te regelen. Wel wil ik de 500 doen om in het ritme van vroeg opstaan te blijven". HAZERSWOUDE (GPD) - Wat niet meer dan een storm in een glas water had moeten veroorzaken, is uiteindelijk in een orkaan ontaard. Nauwe lijks bekomen van de geleverde arbeid bij het Top-12 tafeltennistoernooi in Bratislava, hebben de problemen zich alweer metershoog voor Jan Vlieg opgestapeld. Naar aanleiding van door de damescoach gebezigde "veronderstellende" teksten in een GPD-interview, besloot de familie Bakker de dochters Ellen en José niet af te vaardigen naar de open West- duitse kampioenschappen, waaraan vanaf morgen een Nederlandse da mes- en herenploeg deelneemt. "Ik ben er kapot van", laat de Gro ninger zijn teleurstelling blijken. "Ik had nooit gedacht dat zoiets er uit zou kunnen voortvloeien. Al die tijd is het goed gegaan met die meiden. Geen enkele keer ru zie gehad. Met Gerard en Bettine heb ik in Tsjechoslowakije uit stekend gewerkt. Gerard heeft me zelfs nog bedankt, terwijl Bettine welwillend op het slot- banket eén handkus heeft geac cepteerd. Het is verschrikkelijk dat een stuk in een krant al dat opgebouwde werk kapot kan maken". Overigens was het duo Bakker/ Vriesekoop in Bratislava niet op de hoogte van de in Nederland verschenen teksten. Gisteravond laat keerden zij na een lange au- rorit terug in Hazerswoude, waar het bestuur het tweetal feestelijk verwelkomde. Bettine Vriese koop en Gerard Bakker wilden zich eerst uitgebreid op de hoog te stellen, vandaar dat hun reac tie pas in een later stadium is te verwachten. "Een catastrofe" Het artikel heeft, zoals Jan Vlieg uitdrukt, "een catastrofe" ver oorzaakt. "Ik heb alleen zaken voor de geest gehaald, die zóu- den kunnen gebeuren. Pure ver onderstellingen dus. Ik heb in het interview niemand beledigd. Het is jammer dat de Bakkers er de humor niet van inzien". Terwijl man Gerard met Bettine Vriesekoop richting Oostblok af reisden, verging Truus Bakker bepaald het lachen nadat de door Vlieg geschetste "komische dra ma's" aan het papier waren toe vertrouwd. Met name de navol gende alinea wekte de woede van de wederhelft van de Leidse verzekeringsagent. "Ik (Vlieg dus) beeld me de gekste situaties in, want overal moet je rekening mee houden. Wil Vrie sekoop niet naar mij luisteren, dan zal ik een mooi schouwspel voor de camera's opvoeren. Dan wordt het circus. Ik ga misschien wel wat uit mijn neus zitten peu teren of zoek gewoon een andere, meer interessante partij op". En: "En zo lachen ze onderhand in heel Europa over 'Fernandel' (bedoeld wordt Gerard Bakker) en 'De lady' (Vriesekoop)". "Oerstom" Het was aanleiding voor Truus Bakker om haar bij Avanti spe lende dochters Ellen en José niet naar Duisburg te sturen. De zaak werd vervolgens door clubvoor zitter Aart-Jan van der Poel de NTTB doorgespeeld. "Bij de tafeltennisbond is het leven zon der incidenten blijkbaar onmo gelijk", oordeelt Van der Poel. "Het is toch oerstom wat die Vlieg nu allemaal heeft gezegd. Ik vind het gewoon zielig. Vol gens mij was-ie straalbezopen tij dens dat interview". Hoewel het gesprek met de Gro ningse journalist Bouke Nielsen met Bourgondische wijn werd omrand, was Vlieg de nuchter heid zelve. 'Toen ik het stuk la ter teruglas, schrok ik even. Maar ik sta er nog steeds voor de volle honderd procent achter. Kijk, ik ben geen jongen die z'n mond dichthoudt. Ik wil ten koste van ge leren jas aantrekken en net zo als die voetbaltrainers loze tek sten gaan rondbazuinen? Dat is de,functie van damescoach mij niet waard. Ik weiger mij in een hokje te laten stoppen. Dan maar kappen met het hele zooitje" Besef Hij beseft voor "commotie" te heb ben gezorgd. Begrijpt ook dat in huize Bakker de conflictstof hoog ligt opgestapeld. "Maar ze zien niet in dat ik heb gefiloso feerd over de toestanden bij het vorige Top-12 toernooi in Thor- naby. Dat is toch intriest ywat daar is gebeurd. De hele actuele situatie binnen de NTTB is in fei te intriest". Niet op de hoogte van de gebeurte nissen, werd bondsbestuurslid Egbert Welsink gisteren met de afzegging van het Bakker-duo geconfronteerd. "Ik heb het arti kel niet gelezen. Ik heb er van daag (dinsdag) met Vlieg over ge sproken. We zijn natuurlijk niet gelukkig met deze toestand. Vooralsnog is er geen aanleiding door Rob Onderwater voor de JNTfB om in te grijpen. Vlieg moet de zaken eerst zelf oplossen". "De basis om samen te werken is niet weg", stelt Vlieg, "ik hoop dat alles uit de wereld wordt ge holpen. Dat we als volwassen mensen rond de tafel kunnen gaan zitten". Is het belang voor het Nederlandse damestafeltennis is het te hopen dat een oplossing spoedig uit de bus rolt. Over ruim twee maan den al wacht het EK in Rusland, waar onder ideale omstandighe den gepresteerd moet worden. De basis voor samenwerking lijkt na het incident nihil te zijn geworden, gezien ook het karak ter van de familie Bakker. "Achteraf bezien", betuigt Vlieg dan ook spijt, "heb ik er niet ver standig aan gedaan om al die din gen te zeggen". Ellen Bakker, die door haar moeder samen met zusje José werd thuisge houden. De conflictstof ligt hoog opgestapeld in het Hazerswouds gezin (archieffoto Wlm Dijkman). BRESSANONE (ANP) - De Nederlandse herenploeg is terug in de B-groep van het mondiale handbal. Na een 12-12 deling met rivaal Oostenrijk in het C-toer- nooi om de wereldtitel, kan Nederland niet lager eindigen als vierde. De beste vijf landen in het Ita liaanse Bressasone promoveren naar de B-groep, waaruit Oranje vorig jaar in eigen land degradeerde. Volgend jaar wordt het wereldkampioenschap in de B-klasse in Noorwegen gehouden. Doelman Jacques Josten was de grote uitblinker in de thriller met Oostenrijk. Oranje liep in de tweede helft (aangevangen met een 7-6 voorsprong) een 9-11 achterstand op. Louwers en Schmeitz moesten ver volgens gezamenlijk twee minuten naar de straf bank, maar Oostenrijk slaagde er vooral door het fenomenale keeperswerk van Limburger Josten niet in verder afstand te nemen. Zeven minuten voor tijd kwam Nederland op 11-11. In een zenuws lopende slotfase ging vervolgens een 12-11 voor sprong verloren (12-12) In de voorlaatste minuut kreeg Jan Willem Hamers de kans de wedstrijd te beslissen. Hij miste echter een zeven meterworp. Nederland heeft na vier wedstrijden zeven punten. Leider in de poule waarin ook Nederland speelt is Bulgarije (8 pnt), dat zich gisteravond met forse winst op Engeland eveneens verzekerde van promo tie naar de B-groep. MAGOG (ANP) - De schaats- marathon op het meer van Memphremagog is gisteren afgelast. Het rijden van de wedstrijd over 90 kilometer by het Canadese plaatsje Ma gog, als voorbereiding op de elfde alternatieve elfsteden tocht van zaterdag in Ottawa, was in de ogen van de organi satie onverantwoord wegens de slechte gesteldheid van het ijs. Na dagen van aanhoudende dooi was het maandagnacht in de grensstreek tussen de Verenigde Staten en Canada weer gaan vriezen. Het laagje van tien centimeter licht be vroren dooiwater was daarna overdekt met 20 centimeter sneeuw. Op dat oppervlak was het te gevaarlijk om te schaatsen, aldus de Canadese organisatie. In Newport, aan de Amerikaanse kant van het Memphremagog-meer kon nog wel geschaatst worden. De Fries Marten Hoekstra won daar de van zestig naar vijftien kilometer ingekorte marathon. In Ottawa, de hoofdstad van Canada en het toneel van de race over 200 kilometer van zaterdag, heeft het net als in Magog de afgelopen week ook gedooid. Volgens mede delingen van de voorzitter van de stichting alternatieve elfstedentocht, Ernst Faber, is de vorst in Ottawa echter in alle hevigheid teruggekeerd. "In de nacht vriest het tussen de twintig en dertig graden. Overdag blijft de tempera tuur ook ruim onder het vriespunt. Voor de wedstrijd van zaterdag zal het bevroren dooiwater een ideaal ijsop- pervlak kunnen opleveren. ALS li</)PP/£ Ni£f BEREID 14AD 6EVONDEM £EMS> "IE CAAM ^RODELEN.' Ik M£EJ JA 6EZÉTÖO OM-1 D3T IK \£R6TOMD VÖ- over. Het IOC nam genoegen met' de uitsluiting van de twee Cana dezen en ook van die van de Ita lianen Corsy en Bragnato en de Oostenrijker Holst. Voorzitter Juan-Antonio Samaranch zei tenminste aan het eind van de 87ste zitting van het Internatio naal Olympisch Comité: "Het is voor ons ondoenlijk en onmoge lijk alle spelers in dit toernooi nog op hun profstatus te contro leren. Volgens de internationale ijshockey federatie zijn de spe lers met een contract bij clubs in de national hockey league van Noord-Amerika niet speelge rechtigd. Die bond wordt niet er kend door de ijshockeyfederatie. Wij volgen die lijn. Alle andere bonden interesseren ons niet". Bij die andere bonden onder de vlag van de internationale ijshoc keyfederatie in Europa, Verenig de Staten en Canada verdienen spelers jaarsalarissen van hon derdduizend gulden en meer. Een deel van deze spelers kwam gisteren op de openingsdag van het Olympisch ijshockeytoer- nooi, doodgemoedereerd het ijs op. Vijf spelers werden uitgeslo ten. Minstens vijftig profspelers bleven. Het IOC was toch tevre den. Samaranch zei het tenmin ste, al moest hij toegeven dat ook hij hypocrisie had bespeurd. "De artikelen in het Olympisch hand vest worden volgend jaar her schreven. Ik ga ervan uit dat het ook zal gebeuren met artikel 26 over de toelatingseisen voor de spelen". Gedupeerd Canada was in de ordinaire ijshoc- keyrel het meest gedupeerd. De kanshebber op eremetaal moest twee van zijp beste spelers naar huis sturen. Oostenrijk en Italiè waren, zelfs met hun afgevoerde profs, gedoemd tot figureren in Sarajevo. Het absurde van de he le situatie was nog, dat de Finse doelman Kamppurri, volgens de in Sarajevo opgestelde regels, achteraf toch speelgerechtigd zou zijn geweest. Op zijn uitslui ting van vorige maand volgde de Finse klacht bij de toelatings commissie van het IOC. De Ca nadezen werden echter vooral kwaad op de Amerikanen. Om dat hun Olympische voorzitter Bill Simon zo nadrukkelijk pleit te voor het uitsluiten van profs en een beschuldigde vinger stak in de richting van de Canadezen. Zo kreeg de openingswedstrijd van het Olympisch toernooi een extra pikant tintje. De aanwij zing van de sterke Sowjet-arbiter Karandin leek niet misplaatst, maar behalve de gebruikelijke onvriendelijkheden, was de wed strijd niet extra hard. Canada be wees in elk geval nog voldoende klasse te hebben overgehouden en klopte onder meer door drie goals van Wilson de Amerikaan se rivaal verdiend met 4-2. Plankenkoorts Naast Canada boekten Tsjechoslo wakije en Finland in groep B hun eerste overwinningen. Al leen de Tsjechoslowaken deden dat overtuigend: 10—4 tegen Noorwegen. Finland had plan kenkoorts tegen Oostenrijk en won met slechts één doelpunt verschil: 4-3. In groep A zijn de sterken meteen al van de zwak keren gescheiden. Zweden (11-3 tegen Italië, West-Duitsland (8-3 tegen Joegoslavië) en de Sowjet- Unie zullen om de eerste drie plaatsen in deze groep strijden. Daar kan nauwelijks twijfel over bestaan. DEN HAAG (ANP) - Lotto 5 heeft geen winnaar opgeleverd van de eerste prijs. Voor de tweede prijs meldden zich twee gegadigden. Zij ontvangen ieder bruto 150.000 gulden. Zeven deelne mers aan toto 5 hadden alle kruisjes op de goede plaats gezet Lotto: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 150 000.- ontvangen; 3e prijs: 147 winnaars, die elk bruto 1923,80 ontvangen. 4e prijs: 6776 winnaars, die elk 41,70 ontvangen; 5e prijs: 94.524 winnaars, die elk ƒ5.- ontvangen. Toto: le prys: 7 winnaars, die elk bnito 5852,60 ontvangen; 2e prys: 476 win naars, die elk 57,40 ontvangen, 3e prys: 6747 winnaars, die elk 10,10 ontvangen. Toto-gelijk: le prys: geen winnaar; 2e prijs: geen winnaar. 3e prys: 18 win naars die elk ƒ323,20 ontvangen; 4e prys: 465 winnaars, die elk 17,30 ontvangen Cijferspel 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 1 winnaar; 4 cijfers goed: 21 winnaars; 3 cijfers goed: 194 winnaars; 2 cyfers goed: 2085 win-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11