Partijcongres CPN chaotisch 'Zo snel mogelijk nieuwe partij' De nieuwe loten liggen klaar. Is het boven de Moerdijk ook eens carnaval. KKN: nationale actieweek tegen komst kruisraketten Levertransplantaties voor twee jaar veilig Verkoop boerderij NO- polder gaat niet door MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 Nieuwe grondslag: feminisme en marxisme AMSTERDAM (GPD) - De Communistische Partij van Nederland beschouwt voortaan het marxisme en het feminisme als gelijkwaardige uitgangspunten voor haar politieke handelen. Met het aanvaarden van die conclusie kwam gisteravond in Amsterdam een voorlopig einde aan een chaotisch verlopen CPN-congres. Binnenland Het congres bracht de ideologische verdeeldheid binnen de commu nistische partij scherp aan het licht. De 750 afgevaardigden moesten zaterdag en zondag be slissingen nemen over het nieu we partijprogramma, maar kwa men anderhalve dag lang aan niets anders toe dan het discus siëren over slechts één van de ve le tientallen paragrafen uit dat programma. Volgende week zondag wordt in een ingelaste extra-vergadering de rest van het nieuwe program ma behandeld, maar het is nog twijfelachtig of die ene dag daar voor voldoende zal zijn. Dan staan immers ook de omstreden paragrafen over de samenwer king met andere linkse partijen, en die over de interne partijorga nisatie en de partijdemocratie ter discussie. De gelijkberechtiging van marxis me en feminisme vormde het grote struikelblok op het con gres. In de oorspronkelijke pro grammatekst van het partijbe stuur stond slechts dat de partij „gebruik maakt" van marxisti sche ideeën en niet uitgaat van afgeronde levens- of wereldbe schouwingen. Deze omschrijving was afkomstig van de grote groep, ook in het CPN-bestuur sterk vertegen woordigde, vernieuwingsgezin de communisten. Zij willen een pluriforme partij („voor heel links") en vinden dat „ohver- enigbaar vinden met enige ex clusiviteit van grondslag", zoals de voorman van de 'vernieu wers', de Amsterdammer Rudy van der Velde, zaterdag zei. Die opvatting, neergelegd in het programma, had in de vooraf gaande discussies al hevige kri tiek opgeleverd van de zoge naamde „horizontalen", de com munisten van de oude stempel die vinden dat zo het wezensken merk van de CPN, het marxisme, wordt losgelaten. Het gevolg daarvan was een aantal wijzi gingsvoorstellen waarin de mar xistische grondslag van de CPN werd benadrukt. Zaterdag en zondag werden op het congres verwoede pogingen ge daan om tot een compromis te komen. In veelvuldige en vaak langdurige schorsingen werden diverse compromis-teksten op gesteld, die snel daarna alweer door andere werden achterhaald. Uiteindelijk kwam er een compro mis op tafel van de congreslei ding, waarin de grote midden moot van dë party zich wel leek te kunnen vinden, nadat was op genomen dat de CPN „voort bouwt op marxistische inzichten Steekpartij ROTTERDAM (ANP) - Een 27-ja- rige inwoner van Rotterdam is gisteravond bij zyn woning om het leven gekomen door enkele messteken. De man ging volgens de politie naar buiten toen hij een sissend geluid hoorde. Bui ten gekomen zag hy een man wegvluchten, door wie hij na een achtervolging werd neergesto ken. De voorbanden van zijn au to bleken te zijn doorgestoken. De politie tast in het duister wat de betreft de identiteit van dader en het motief. en theorieën" en op „de nood zaak van revolutionaire strijd voor het socialisme". Voorts werd vastgesteld dat de CPN „open staat voor de femi nistische inzichten over seksete genstellingen en de daaruitvoort- vloeiende onderdrukking van vrouwen en de strijd daartegen" De groep radicale CPN-vrouwen was het daarmee oneens, omdat het feminisme zo ondergeschikt zou worden gemaakt aan het marxisme. Dat weigerden zij te aanvaarden. Daarentegen legde een deel van de horizontalen, met name die uit Oost-Groningen onder leiding van Fré Meis, zich, zij het mor rend, by deze tekst neer. De har de kern van de horizontalen, af komstig uit Amsterdam en Noord-Holland bleef zich er ech ter tegen verzetten, omdat in dit voorstel het marxisme onvol doende als de belangrijkste in spiratiebron van de CPN kon worden herkend. Op het laatste moment, zondag avond om half acht, aanvaardde het congres na diverse schorsin gen en orde-debatjes een voor stel van de afdeling Amsterdam i de compromistekst i anderen dat i i femi nisme toch als gelijkwaardig werden aangemerkt. Het partij bestuur ging met deze tekst ak koord. De horizontalen, die regelmatig met gejoel, geschreeuw en ge scheld hun ongenoegen lieten blijken, bleven zich verzetten. Ook al omdat tegen de regels in een verandering in de compro mistekst was aangebracht, ter wijl het reglement van orde slechts verduidelijkingen toe staat. De Amsterdammmers noemden hun voorstel echter een 'verduidelijking' en werden daarin door de congresmeerder heid gesteund. Het verzet was tevergeefs. Het vry gematigd geformuleerde voor stel om het traditionele revolu tionair marxisme als belangrijk ste uitgangspunt te nemen werd uiteindelijk met 396 tegen 318 stemmen verworpen, waarmee de verdeeldheid in de CPN scherp duidelijk werd. Vervolgens aanvaardde het con gres met een nog ruimere meer derheid de inmiddels gewijzigde compromistekst. De horizonta len uit Groningen, Amsterdam en Noord-Holland waren tegen. Opmerkelijk was dat Marcus Bakker zich van stemming ont hield. Veel CPN'ers hadden brood en koffie meegenomen tijdens het partijcon gres. Op de foto oud-kamerlid Marcus Bakker in de weer met zijn thermos- ■n PS (fotoANP) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/AMSTELVEEN- De levertransplantaties in het Academisch Ziekenhuis in Groningen zijn vrijwel zeker veilig gesteld. Staatssecre taris Van der Reyden (volksgezondheid) is bereid het Groningse zie kenhuis nog 2 jaar toestemming te geven de transplantaties uit te voe ren. Voorwaarde is wel dat de operaties worden gefinancierd uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). De Ziekenfondsraad neemt eind deze maand over die financiering een beslissing. Volgens beleidsmedewerker Van der Steur van de ZFR zal de raad zeer waarschijnlijk akkoord gaan met de voorwaarde van de bewindsman. Het Academisch Ziekenhuis in Groningen is het enige in ons land dat de gecompliceerde levertransplantaties kan uitvoeren. In het verleden werden deze operaties als experimenteel beschouwd en betaald uit de begroting van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Aan de transplantaties dreigde echter een einde te komen, toen minister Deet- man (onderwys) in zijn begroting driftig het snoeimes zette. Staatssecretaris Van der Reijden en de Gezondheidsraad, die hem over de transplantaties advies heeft uitgebracht, noemen de operaties in Groningen uniek. Het zou te betreuren zijn als de levertransplantaties niet meer kunnen worden uitgevoerd, aldus Van der Reijden. Het laat ste woord is nu aan de Ziekenfondsraad die de financiering van de operaties voor 2 jaar moet veilig stellen. Beleidsmedewerker Van der Steur verwacht daarover een positieve uitspraak. 'Gezien het feit dat het patiënten betreft die anders ten dode opgeschreven zijn, kunnen wij niet veel anders dan deze transplantaties subsidiëren', aldus Van der Steur. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten de vleeskeuring onder te brengen by de rijks overheid. Daartoe zal een rijks dienst voor de keuring van vee en vlees worden opgericht. De centralisatie van de vleeskeu ring, die op dit moment nog een verantwoordelijkheid van de ge meenten is, moet een besparing opleveren van 25 miljoen gulden. Volgens staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) gaan de veranderingen, waarvoor een wijziging van de vleeskeurings- wet noodzakelijk is, niet ten kos- Rijksdienst vleeskeuring te van de kwaliteit van de vlees keuring. Wel zal een aantal ge meentelijke slachthuizen ver dwijnen. Ploeg kan nog niet zeg gen om hoeveel sluitingen het gaat. Bij de uitvoering van de plannen worden enige tientallen dieren artsen overbodig. Personeel in dienst van de gemeenten wordt door het rijk overgenomen. Hier over bestaat overeenstemming met de ambtenarenorganisaties. Wanneer er afvloeiingen moeten plaats vinden, zal dit gebeuren via natuurlijk verloop of tewerk stelling elders. Ploeg onderstreept dat de reden van de centralisatie van de vlees keuring vergroting van de doel matigheid is. De recente gevallen van mond- en klauwzeer en var kenspest hebben er niets mee te maken, aldus de staatssecretaris. 'Kabinet moet emancipatie stimuleren' UTRECHT (GPD) - „Dit kabinet heeft tot taak de emancipatie van vrouwen te stimuleren. En die gaat boven de emancipatie van mannen, die anders weer allerlei subsidies zouden aanvragen waardoor de prioriteiten snel zouden veranderen". Dit zei staatssecretaris Kappeyne van de Coppello zaterdag in Utrecht by de viering van het 90-jarig be staan van Neerlands oudste emancipatievereniging: de Ne derlandse Vereniging voor Vrou wen Belangen, Vrouwen Arbeid en Gelijk Staatsburgerschap. Haar Beleidsplan Emancipatie wordt binnenkort aan de Kamer aangeboden. Elke te nemen maatregel zal, als het aan de staatssecretaris ligt, worden ge toetst op het emancipatiefacet. De individuahseringsgedachte loopt er als een rode draad door heen; ieder mens heeft daarby zelfstandig recht op inkomen via werk of uitkering. Gezinssociologe mr. dr. ir. C. J. Weeda van het Instituut voor Westerse Sociologie in Wagenin- gen vond in haar lezing dat de emancipatie door de economi sche crisis juist wordt bevor derd. „Er is een groot bewust zijn, een goede voedingsbodem voor vernieuwingen. De werk loosheid, ook onder mannen, is groot en die brengt een eventue le taak voor mannen dichterbij. Zoiets zou de oude patronen doorbreken". Mannen winnen aan zelfstandig heid wanneer ze voor zichzelf kunnen zorgen en warmere rela ties met vrouwen, mannen en kinderen kunnen onderhouden, aldus de gezinssociologe. Jeugdige joyrider OSS (ANP) - Een 9-jarige jon gen uit Oss heeft gisteren de auto van zyn vader tijdens een illegaal ritje zo goed als total loss gereden. Hij verloor de macht over het stuur, na dat een meegenomen hondje op het gaspedaal was geval len, aldus een woordvoerder van de politie in Oss. In de auto zat ook nog het 7- jarig zusje van de jeugdige joyrider. Ongeveer anderhal ve kilometer van het ouder lijk huis kwam de hond op het gaspedaal van de met een automatische transmissie uit geruste auto terecht. De wa gen ging daardoor steeds har der rijden en reed uiteinde lijk een boom en een licht mast omver. Bij het ongeval raakte niemand gewond. Het chauffeurtje zag daarna nog kans de auto terug te rij den naar huis, waar het voer tuig keurig voor de deur werd neergezet. Later op de dag ontdekte de eigenaar dat zijn auto zwaar was bescha digd. Toen de aap uit de mouw kwam, wilde de politie de jongen aanvankelijk niet geloven. Pas nadat hij onder toezicht van de politie een rij proef had afgelegd, werd zijn verklaring voor waar aange- DEN HAAG/UTRECHT (GPD/ ANP) - Het bestuur van het 'Ko- mité Kruisraketten Nee' wil van 6 tot 13 mei een nationale actie week houden tegen de plaatsing van kruisraketten. Dat heeft KKN-voorzitster Sinie Strik wer- da zaterdag meegedeeld tijdens een landelijke actieconferentie in Utrecht, waaraan ruim 900 af gevaardigden uit 530 plaatselijke platforms deelnamen. Na twee massale landelijke de monstraties komt hpt accent in de actieweek te liggen op plaat selijke activiteiten. Volgens het voorgestelde plan van het KKN zal elke dag bepaalde sector van de maatschappij worden inge schakeld, zoals onderwys, amb tenaren, kamerleden, kunst, ker ken, vrouwen enz. Plaatselijke platforms voegden daar zaterdag nog de jongeren en de etnische minderheden aan toe Doel van de week: „Het toch al bre de front tegen plaatsing nog bre- DEN HAAG (ANP) De verkoop van een landbouwbedrijf in Espel in de Noordoostpolder gaat definitief niet door. De ministers Braks (landbouw) en Ruding (financiën) hebben hierover dit weekeinde overleg gevoerd. "Gezien de maatschappelijke signalen en het aantal vragen dat de verkoop opriep, hebben de bewindslieden besloten van de verkoop af te zien", aldus een woordvoerder. Het besluit betekent overigens niet dat alle domeingronden in de Noord oostpolder van verkoop uitgesloten zullen worden. Alleen deze boerde rij in Espel niet. De verkoop past binnen de door de Kamer aanvaarde motie-Faber, waar mee door verkoop van domeingronden jaarlijks 19 miïjoen gulden be hoort te worden vrijgemaakt voor de aankoop van natuurterreinen. der te maken en om twijfelaars over de streep te trekken", aldus Sinie Strikwerda. In verschillen de werkgroepen kwam het voor stel naar voren om tijdens de ac tieweek te komen tot een werk onderbreking. Onder luid ap plaus kondigde Kees Comman deur, bestuurslid van de FNV, de aanwezigen mee dat de vakbond eind februari tot een standpunt over het voorstel van werkonder breking zal komen. Mient Jan Faber, secretaris van het IKV en tevens lid van het dagelijks be stuur van het KKN, sprak over „het begin van een daadwerke lijk georganiseerd verzet". Faber sprak zijn bezorgdheid uit oVer een brief aan de Raad van State waarin de regering uiteen zet welke procedure kan worden ge volgd bij een eventueel plaat- singsbesluit. In deze procedure is sprake van een bilateraal ver drag tussen de Verenigde Staten en Nederland. Faber vraagt zich af hoe zo'n ver drag in de toekomst ongedaan kan worden gemaakt, als er bij voorbeeld een andere regering in Nederland komt die zich tegen de kruisraketten verzet. In het middagprogramma werd verder ingegaan op activiteiten van de Vredesbeweging na de ac tieweek in mei. Ter discussie stonden het petitionement, een volksoploop naar Woensdrecht en enkele buiten het KKN ge maakte voorstellen, zoals het plan 'Nee zeggen is Nee doen' en de 'Betaal niet mee-actie'. Het volkspetitionement werd met weinig enthousiasme ontvangen en zal naar alle waarschijnlijk heid niet doorgaan. In het actieplan staat onder andere het idee om een 'Werk niet mee'- dag te organiseren. Op deze dag. vóór het parlementaire debat over de eventuele plaatsing, moet de samenleving door werk onderbrekingen en ziektemel dingen stil komen te liggen. Lubbers Een vraaggesprek met premier Lubbers, dat zaterdag in het Franse dagblad Le Monde is ver schenen, heeft het afgelopen weekeinde in Nederland enige politieke opschudding gewekt. Divese media trokken uit Lub bers' uitlatingen de conclusie dat hij zijn standpunt over het tyd- stip, waarop het kabinet een defi nitief besluit moet nemen over de plaatsing van kruisraketten, had herzien. Volgens een Nederlandse krant had Lubbers in het interview meegedeeld dat hy de Kamer vóór het zomerreces geen uit sluitsel zou geven over de plaat sing van kruisraketten in ons land. Een opmerkelijke uitlating, omdat de premier tot dusver al tijd op het standpunt had ge staan dat het kabinet hierover ui terlijk in juni een besluit moest nemen. De premier heeft intussen via de Rijksvoorlichtingsdienst meege deeld dat die conclusie oiyuist is, en dat hij in het interview niets heeft meegedeeld dat als een koerswijziging zou kunnen wor den uitgelegd. Bijeenkomst Scholten en Dijkman massaal bezocht Stef Dijkman feliciteert Jan-Nico Scholten met zijn toespraak op de politieke bijeenkomst van sympathisanten van het dissidente CDA-duo. De bijeenkomst afgelopen zaterdag in Ede werd massaal bezocht, (foto anp> EDE (GPD) - De aanhang van de twee kamerleden Scholten en Dijkman heeft zaterdag de „poli tieke basisbeweging voor vrede en solidariteit" opgericht. Bo vendien gaan de twee kamerlé den de mogelijkheden onderzoe ken om de organisatie in een nieuwe politieke partij te bunde len. Deze partij moet er zo snel mogelijk komen, aldus Dijkman na afloop van de bijeenkomst. De verwachting van de organisato ren van de bijeenkomst werd door de massale opkomst (ruim 1200 aanwezigen) ver overtrof fen. De zaal was overvol, terwijl bij twee televisietoestellen nog eens 400 mensen de vergadering volgden. Vele politieke partijen zouden jaloers zijn op een derge lijke opkomst van gelijkgezin den. De „stuurgroep van de politieke basisbeweging" bestaat voorlo pig uit de twee kamerleden en de .organisatoren van de vergade ring onder leiding van de Am sterdamse gereformeerde predi kant dr. Koetsier. De leiding zal de komende weken worden uit gebreid met vertegenwoordigers van de „basis" waarop de nieuwe partij moet komen te rusten. De beweging moet nu worden op gebouwd, aldus Koetsier. Vol gens hem is het draagvlak voor een politieke partij aanwezig. „De kunst is nu de organisatori sche bundeling. Een partij moet van onderaf worden opge bouwd", zei hij. Een eerste aanzet is op het congres gegeven. Alle aanwezigen kre gen een formulier aangereikt, waarop zij naam en adres moes ten opgegeven. Bovendien werd daarin de vraag gesteld of zij voor- of tegenstander zijn van een nieuw op te richten partij. Scholten hield het congres voor, dat een nieuwe partij „alleen in het belang van de zaak die wij willen dienen" moet worden op gericht. „De zwakke medemens, de bedreigde natuur, de vrede", zijn volgens Scholten de kern punten voor een nieuw program- Hij benadrukte dat de beweging niet wil concurreren met be staande, linkse partyen. „We hebben geen breuk met PvdA, PPR of EVP. maar met het CDA, dat zich steeds meer in conserva tieve richting ontwikkelt", aldus Scholten. „Wij willen graag samenwerken met iedereen. Het gaat niet om de dogma's van de partijen maar om de politieke conclusies die daaruit worden getrokken. Het gevaar dreigt dat de mensen uit elkaar worden gespeeld door het kabinet. Alleen een bundeling van de krachten kan dat doorbre ken", vervolgde het kamerlid. De gesprekken met andere partij en worden niet exclusief met de Evangelische Volkspartij ge voerd, benadrukte het kamerlid. Ook CDA'ers en politiek daklo zen komen in aanmerking. Er mag nog geen fixatie op één par tij zijn, aldus Scholten. Het EVP- partij bestuur liet zaterdag aan het congres weten bereid te zijn tot een lijstverbinding of een fu sie met de nieuwe beweging. Professor Goudzwaard, oud-CDA- ideoloog en nu één van de drij vende krachten achter Scholten en Dijkman, Koetsier en Schol ten erkende dat hun beweging op belangrijke punten erg lijkt op de EVP. Maar kenmerkend verschil is volgens Goudzwaard dat de groep achter Scholten en Dijkman het evangelie noch het woord progressief in het vaandel wil voeren. Bovendien ligt voor de beweging samenwerking met PSP en CPN minder voor de hand dan in de EVP het geval lijkt te zijn, aldus de hoogleraar. De beweging en de nieuw op te richten partij wil zich vooral richten op het weglokken van CDA-stemmers. Scholten sprak over „een alternatief voor het CDA", terwijl Koetsier pleitte voor het slaan van een bres in het CDA. Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-477484. De meeste kans in de Staatsloterij.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5