'Gebeurt er niets, dan moet de zaak over vijf jaar plat' Verkrachter gepakt na mislukte poging Nieuwe actie vrouwen tegen seksueel geweld Herbestrating Vlinders Bewoners Lage Morsweg e.o. wachten met spanning op beslissing over renovatie LEIDEN - Renovatie betekent volgens het woordenboek 'de dikke' Van Dale het ver nieuwen, herstellen of verbeteren van woningen. Renovatie betekent volgens veel Lei- denaren een hoop ellende. Veroorzaakt door een chronisch gebrek aan medezeggen schap van de bewoners en onduidelijkheid over de gevolgen voor de huur. Steeds vaker zijn geluiden te beluisteren, dat de weerstand tegen renovatie bij bewoners toeneemt. De fouten uit het verleden en - heel recent - bij de flats aan de Willem de Zwijgerlaan zullen daar zeker toe hebben bijgedragen. Een heel ander verhaal vertelt de bewonerscommissie Lage Mors weg. De leden van de commissie zijn juist goed te spreken over de voorbereiding van de renovatie van hun huizen. Het gaat om ruim honderd woningen aan de Lage Morsweg, Morslaan en Damlaan. Het zijn boven- en be nedenhuizen (zogeheten duplex- woningen) die enkele jaren na de oorlog, in 1951, werden ge bouwd. Aanvankelijk, in 1981, hadden ook zij het gevoel dat hun een kant en klaar plan door de architect en woningbouwvereniging De Tuinstadwijk werd opgedron gen. Een duur plan, dat van de bewoners, een enkeling uitge zonderd, niet werd gewenst. Bij gebrek aan instemming door de bewoners ging het plan de prul lenbak in. De bewonerscommis sie besloot in juni vorig jaar een enquête te houden. Uit die en quête moest blijken wat de wen sen waren die er bij de mensen zelf leefden. Het beeld dat uit die enquête naar voren kwam, was nogal geva rieerd. Een aantal bewoners wil de per sé verhuizen. Vijftien an deren wilden dat de boven- en benedenwoning werden samen gevoegd tot één eensgezinswo ning, verheeld zoals dat heet. Bij door Leo Maat de overigen liepen de wensen uiteen van een volledige renova tie, een beperkte renovatie of al leen het verhelpen van achter stallig onderhoud. De bewoners commissie schakelde hierbij stadsvernieuwingsconsulent Kees Walle van de Stichting Wel zijn en technisch adviseur Leo ter Haar in. Gevarieerd Uit de enquête werd geconclu deerd dat een volledige renovatie van alle woningen uitgesloten was. Een plan dat alles over één kam zou scheren was onuitvoer baar, gezien de uiteenlopende wensen. Er moest dus een geva rieerd plan ontwikkeld worden, zodat aan de wensen tegemoet gekomen kon worden. Voorzitter Herman Metselaar van de bewo nerscommissie bracht dit op 14 september 1983 in een gesprek met het bestuur van de woning bouwvereniging naar voren. Ie dereen was enthousiast. Archi tect Westgeest van het Wasse- naarse architectenbureau NBR zei verheugd te zijn dat er weer wat schot in de zaak kwam. Ge meente-ambtenaar Van Leeu wen van de afdeling volkshuis vesting zei positief te staan te genover een plan met varianten en bestuurslid Van Ginkel van Tuinstadwijk sloot zich daarbij aan. Hij hoopte dat het plan snel van de grond zou komen. Twee maanden later kwam het ge zelschap weer in vergadering bij een. Inmiddels had technisch be wonersadviseur Ter Haar in een drachtige samenwerking met de architect en de gemeente plan nen ontwikkeld. Op maat gesne den plannen, die voor de bewo ners een soort keuzepakket bie den. Wel of geen centrale verwar ming. Wel of geen nieuwe zolder Maar voordat de keuze door de bewoners daadwerkelijk ge maakt kon worden, rees een pro bleem: de gemiddelde kosten van de renovatie zouden onge veer 41.000 gulden per woning bedragen. Het ministerie van volkshuisvesting heeft Leiden echter opgedragen om gemid deld niet meer dan 30.000 gulden per woning uit te geven. Maar er was nog een tweede probleem: de gemeenteraad staat over het algemeen afwijzend tegenover het verhelen van woningen. De behoefte aan kleine woningen zou in Leiden te groot zijn. De Mogen boven- en benedenwoningen aan de Morslaan, Lage Morsweg en de Damlaan eventueel worden samen gevoegd? Dat is een van de vraagpunten bij dit renovatieproject. Op de foto: de hoek van de Morslaan en de Lage Morsweg. (foto Holvaso vergadering besloot deze proble- men voor te leggen aan wethou der Tesselaar van volkshuisves ting. Gemeente-ambtenaar Ade- ma, die in de plaats was geko men van Van Leeuwen, zegde toe om zeer snel een gesprek met de wethouder te arrangeren. In een brief van 28 november schreef de bewonerscommissie: "Graag zouden wij zo snel moge lijk het thans ontwikkelde plan aan de bewoners van het com plex voorleggen. Dit heeft echter geen zin zolang er geen enkele garantie is dat - voor wat betreft de financiële aspecten - het plan haalbaar is. Om die reden willen wij graag met u van gedachten wisselen". Onzekerheid Een uitnodiging voor een gesprek liet lang op zich wachten. Met als gevolg dat de onzekerheid en on rust onder de veelal bejaarde be woners toenam. Op dinsdag 14 februari is het echter zover. De bewonerscommissie wacht met spanning de beslissing van de wethouder af. Zelf ziet zij wel mogelijkheden om de financiële problemen te overkomen. De woningbouwvereniging be schikt immers over een flink fonds, de zogenaamde 'verheel- pot', waaraan de bewoners jaren lang hebben betaald. Als een deel van de renovatie hieruit be taald mag worden, dan lijkt niets de renovatie meer in de weg te staan. Het project staat al op het gemeentelijk renovatie-program ma voor 1984. Het liefst ziet de bewonerscommis sie dat er een proefwoning komt, zodat de bewoners met eigen ogen kunnen bekijken wat de voorgestelde verbeteringen in houden. Dat is duidelijker dan het aflezen van een plattegrond. Een "zware wens" van de com missie is ook, dat er renovatie- contracten worden opgesteld. Onenigheid over de hoogte van de huur, zoals in de Willem de Zwijgerlaan-affaire het geval is, zou daarmee worden vermeden. Ook zouden de uit te voeren werkzaamheden duidelijk in dat contract moeten zijn omschre- Uniek Morslaan-bewoner Erades, waar nemend secretaris van de com missie, is doordrongen van de noodzaak van de renovatie. "Als er niets gebeurt, dan kan over vijf jaar de bulldozer komen, want dan moet de hele zaak plat". De bewoners zullen, als het gesprek op de veertiende naar wens verloopt, binnenkort hun keuze kunnen maken. Wel zijnswerker Walle noemt dit re novatie-project een voor Leiden uniek gebeuren op het gebied van de inspraak: "Dat de bewo ners zelf in samenwerking met de technisch bewonersadviseur plannen hebben ontwikkeld en met toestemming van de ge meente en de woningbouwver eniging een gevarieerde keuze mogelijkheid hebben geschapen, dat is in Leiden nooit eerder ver toond". Verdachten van overval pompbediende aangehouden LEIDEN - De politie heeft drie Lei- denaren opgepakt die er van worden verdacht donderdag avond een overval te hebben ge pleegd op een benzinestation aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Bij de overval werd de 33-jarige pompbediende onder bedreiging van een mes gedwongen enkele honderden guldens uit de kassa te halen. Ook namen de twee overvallers nog een hoeveelheid shag mee. Daarna gingen zij er in gereedstaande personenauto vandoor. Naar aanleiding van gegevens over de personnenauto en het signale ment dat de pomppediende van de overvallers had kunnen geven heeft de politie een 23-jarige, een 32-jarige en een 34-jarige Leide- naar aangehouden die er van worden verdacht de overval te hebben gepleegd. Het is niet de eerste keer dat het drietal met de politie in aanraking komt. Scholen houden onderwij smarkt LEIDEN - De kleuterschool Prin ses Juliana en de lagere school Prinses Irene houden woensdag een grote onderwijsmarkt aan de Stadhouderslaan 1B. Op de in formatiemarkt kunnen ouders en hun kinderen bijvoorbeeld een tentoonstelling van onder wijsmiddelen en materialen be zichtigen. Ook is er een fotore portage van het dagelijks leven op school, een diavoorstelling 'Kinderen aan 't werk', een ten toonstelling van werkstukken van kinderen en een doorlopen de filmvoorstelling, Alle veertien leerkrachten van de kleuter school en lagere school zijn aan wezig om verdere informatie te geven. De onderwijsmarkt wordt woens dag om vier uur geopend en duurt tot acht uur 's avonds. Publiek kijkt ogen uit in gerestaureerd 9Gulden Vlies LEIDEN - Veel belangstelling, vooral van oudere Leidenaars, voor de 'open dag' in het geres taureerde 'Gulden Vlies' aan de Breestraat. Afgelopen vrijdag werd het gebouw met de lange geschiedenis geopend en een dag later konden geïnteresseer den kennisnemen van het ge meentelijk vergadercentrum dat tevens onderdak biedt aan de ge meentelijke accountantsdienst. Verantwoordelijk architect voor de restauratie, Bob C. van Beek was zaterdag aanwezig om in het kort iets te vertellen over de geschie denis van het monumentale pand en het opknappen ervan. Het Gulden Vlies dateert nog van voor het beleg. Cornelis Speelman werd in de achttiende eeuw eigenaar en voegde de twee oorspronkelijk afzonderlijke panden samen. Tot het begin van de twintgste eeuw heeft het pand als woonhuis dienst gedaan. Van Beek wist niet wie de laatste be woners waren geweest, maar zijn voornamelijk bejaarde gehoor maakte hem snel wijzer: de fami lie Driessen die in de textiel had gezeten. Na de stadhuisbrand zat gemeente werken tijdelijk in het Gulden Vlies, vervolgens werd het een Architect Van Beek geeft in Het Gulden Vlies uitleg aan de overwegend oudere belangstellenden. restaurant (daar dankt het zijn naam aan) en ook jongerenver eniging Augustinus (toen nog al leen voor studenten) was er een tijdje in gehuisvest. Na een pe riode van leegstand werd het ge kraakt, waarop de gemeente be sloot tot de huidige bestemming. "Kosten noch moeite zijn ge spaard", karakteriseerde Van Beek de restauratie. Meer dan twee miljoen om precies te zijn. Voormalige leden van Augusti nus keken zaterdag dan ook hun ogen uit. Zij kenden het Gulden Vlies als een donker en nogal vervuild hol. Alleen de houten borden met namenlijsten langs de trap herinneren nog uit die tijd. Verder is het pand omge toverd in een licht en eigentijds onderkomen. Pronkstukken zijn de oudste kelder en de twee ver gaderzalen en de WD-fractieka- mer op de begane grond. Invaliden Namens de invaliden wilde Voor schotenaar Kuyt weten in hoe verre bij de restauratie met hun handicap rekening was gehou den. De werkgroepen van slecht zienden en hardhorenden zullen in de toekomst ook gebruik ma ken van de vergaderruimte aan de Breestraat. Van Beek kon hem slechts gedeeltelijk tege moet komen. Wel was de straat voor de ingang opgehoogd, wa ren er een lift en invalidetoilet aangebracht, maar ontbrak een ringleiding voor slechthorenden. Dat stelde Kuyt zeer teleur. "Niet alleen voor die vergaderingen van onze werkgroepen, maar ook bij hoorzittingen. Veel van wat gezegd wordt, ontgaat die men sen zonder zo'n leiding. De archi tect zegt nu dat-ie er niets van weet, maar we hebben het toch wel degelijk als wens ingebracht. Ik moet er wel gelijk bij zeggen dat we voor de rest heel tevreden zijn over de samenwerking met de gemeente". Voeding In De Helianth, Herenstraat 5c, houdt Sjoukje Rijpstra dins dagavond een lezing over voe ding. Zij trekt een vergelijking tussen een gevarieerde granen- rijke voeding en een aardap- pelrijke voeding. Aanvang kwart over acht. Ook is er deze avond gelegenheid tot inschrij ving voor de kook- en voedings cursus, die vijf avonden omvat en 14 februari begint. Inlich tingen hierovertel. 141513. EHBO De begincursus EHBO van de af deling Leiden van de Kath. Nat. Bond voor EHBO, 'Peerke Donders', die dinsdag zou be ginnen, is verplaatst naar aan staande donderdag. Tekencursus In buurthuis Groenoord, Pas- teurstraat 23, begint woeiis- dagochtend een tekencursus, van half tien tot half twaalf. LEIDEN - De Leidse politie heeft een 18-jarige jongeman opgepakt die bekend heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 18-ja- rig meisje uit Leiden in een pqr- tiek aan de Nieuwe Rijn te heb ben verkracht. De jongeman kon worden opge spoord nadat hij zondagochtend omstreeks half zes een 30-jarige Leidse vrouw op de Hogewoerd bedreigde en haar dwong in de richting van de Garenmarkt te lopen. De vrouw zag op een gege ven moment kans om weg te ko men en is naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat gerend. Twee gewaarschuwde agenten konden de jongeman even later aanhouden op de Hooigracht. De Leidse jongen heeft inmiddels bekend, vorige week, het 18-jari- ge meisje op de Nieuwe Rijn te hebben verkracht en even tevo ren ook nog een poging tot ver krachting van een 20-jarige vrouw te hebben ondernomen. De jongeman heeft verder be kend in december een jonge vrouw onder bedreiging van een mes te hebben verkracht op haar kamer in het Pelikaanhof. Moge lijk heeft de Leidenaar meer ver krachtingen of pogingen daartoe op zijn geweten. Het onderzoek daar naar duurt nog voort. De Leidse politie verzoekt vrouwen die zijn lastig gevallen en daar van geen aangifte hebben ge daan dit alsnog te doen. De jon geman is in verzekerde bewaring gesteld. ADVERTENTIE Vinsdog 7.n Mxnsdag 6/2 GESNEDEN QO KOOL s&s? sao* c?y Siflvmw 259 4sCuks c/« \JOU€ HQ YOGHURT I.™ Bij dit openbaar toilet gaven de actievoerende i gemoedstoestand. LEIDEN - De Digros-parkeerga- rage aan de Langegracht nadert haar voltooiing. De gewenste vijf verdiepingen zijn inmiddels be reikt. Eind februari, begin maart zal deze eerste parkeergarage van Leiden worden geopend en dan plaats bieden aan ruim drie honderd auto's. Met de bouw van de garage is mei vorig jaar begonnen. J. van den Broek, directeur van de super- Parkeergarage is bijna klaar marktketen, verwachtte toen nog dat voor het eind van '83 de eerste auto de garage in zou kun nen. Dat is dus iets later gewor den. Digros draagt zelf zorg voor de exploitatie van de parkeerga rage. De parkeergarage zal dag en nacht open zijn. Omwonenden kunnen er dus ook gebruik van maken, alleen dienen zij dan wel weer 's morgens plaats te maken. Behal ve klanten van de Digros mogen ook andere automobilisten ge bruik maken van deze parkeer gelegenheid. De eerste tijd is het parkeren gratis. (foto Holvast) LEIDEN - De 'Vlinders', een aantal straten in de Merenwijk, worden herbestraat. De gemeente is vandaag met dit karwei begonnen. Het wegdek verkeert in slechte staat; het is in de afgelopen acht jaar op vele plaatsen verzakt, soms wel twintig centimeter. Daarom worden de stra ten eerst opgehoogd. Alls eerste is de Hermelijnvlinder aan de beurt; vervolgens de Argusvlin der, Heidevlinder, Lepentakvlinder, Distelvlinder enz. Per straat duren de werkzaamheden ongeveer twee weken, zo verwacht de gemeente. LEIDEN - Anonieme hebben vannacht opnieuw acties uitgevoerd in het gebied tussen station en Vondellaan. Zij eisen van politie en gemeente dat maatregelen worden genomen die seksueel geweld m dit gebied tegengaan. Anderhalf jaar gele den hebben zij daar via een actie al eens op gewezen. De groep vrouwen verlangt onder meer dat politie er regelmatig post (niet in auto's), dat het uri noir wordt verwijderd, dat het donkere paadje verdwijnt en dat bij de tunnel in de richting van de Menkenhal een nieuw fiets pad langs de rijweg wordt aange legd. Om hun eisen ten aanzien van het urinoir kracht bij te zetten heb ben zij het met ontlasting volge stort. "De vrouwen zijn dit strontzat en laten dit letterlijk blijken", aldus een schrijven van de vrouwen. Bovendien zijn de struiken voor het donkere paadje gesnoeid en zijn er affiches opge hangen. De vrouwen hopen dat de gemeente door deze actie "daadwerkelijk iets gaat doen aan het probleem dat vrouwen niet veilig over straat kunnen lo pen zonder te worden lastig ge vallen door r Leidenaar verongelukt DONGERADEEL/LEIDEN (ANP) - De 49-jarige H.L. Koet uit Lei den is zaterdagmiddag in Donge- radeel bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Volgens de politie verleende het slachtof fer op de kruising met de provin- cialeweg geen voorrang aan de bestuurder van een personenau to. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3