TOP kruipt weer omhoog 5 0T Van Bracht tart bondsbestuurders Fides Pacta: tijd tekort... Vriend voldoet aan NOC-limiet Nederlaag Carl Lewis MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 Winnaar van Beppu-marathon BEPPU (ANP) Cor Vriend heeft gisteren de marathon van de Japanse stad Beppu gewonnen. De Nederlander verbeterde zijn persoonlijke prestatie met 10 seconden en zijn tijd van 2.12,05 betekende tevens dat hij onder de limiet voor de Olympische Spelen in Los Angeles bleef. De limiet is door het NOC vastgesteld op 2.13,00. Lang zag het er naar uit dat Vriend in een tijd omstreeks de twee uur en 11 minuten zou finishen. In het stadion van Beppu waar nog anderhalve ronde moest worden afgelegd kwam de atleet van PSV echter kracht te kort om het hoge tempo vol te houden. Na 37 kilometer had Vriend zijn voor naamste belagers, de winaar van vorig jaar Nishimura uit Japan en de Amerikaan Anderson, defi nitief achter zich gelaten. Nishi mura eindigde op 21 seconden als tweede. Anderson, die in de slotfase aan nog twee Japanners voorrang moest verlenen, werd Al zeventien ploegen voor deelname aan Tour de France PARIJS (SID) Zeventien wieler ploegen hebben zich aangemeld voor deelneming aan de Ronde van Frankrijk, die dit jaar van 20 juni tot 22 juli zal plaatsvinden. Volgens het organisatiecomité is het de bedoeling dat achttien equipes van elk tien renners van start zullen gaan. Onder meer ze ven Franse teams, twee ploegen uit België en twee Nederlandse formaties hebben zich kandidaat gesteld. De nieuwe houder van het we relduurrecord, de Italiaan Fran cesco Moser, heeft samen met zijn Westduitse koppelgenoot Dietrich Thurau na twee dagen de koppositie in handen van de Zesdaagse van Parijs. René Pij nen, gekopp.eld aan de Fransman Patrick Clerc, ligt met een ronde achterstand op de vijfde plaats. Jan Raas en Joop Zoetemelk be zetten, op vier ronden, de achtste positie. met een achterstand van ruim een minuut vijfde. Het parkoers van de marathon van Beppu staat bekend als snel. Ooit werden er tijden van 2 uur en 9 minuten gelopen. Afgezien van twee lichte heuveltjes is er weinig hoogteverschil. De orga nisatoren hadden het parkoers voor de 33ste editie van het eve nement zodanig verlegd, dat de deelnemers op de laatste tien ki lometer langs de kust de wind niet tegen zouden hebben. Ondanks de minder gunstige prog noses was het gisteren in Beppu vrijwel windstil. Er stond een bleek zonnetje bij een tempera tuur van zes graden Celsius, ei genlijk ruimschoots te koud voor een marathon. Daags tevoren had het in de Japanse stad nog gesneeuwd. Een kopgroep van een veertigtal atleten zette er zodanig de pas in dat een tijd van onder de 2.10 te verwezenlijken leek. Door tem powisselingen dunde die groep na het keerpunt snel uit. Ook Vriend moest terrein prijsgeven. De Brabander deed dat echter juist op tijd. In eigen tempo pas seerde Vriend vervolgens zijn te genstanders, die in een later sta dium hadden moeten afhaken. Kampioen driebanden stelt eisen EERSEL (GPD) - Inwendig moeten ze gekookt hebben toen ze Rini van Bracht felici teerden. De glimlach op hun gezicht had meer weg van een grimas. Maar de bestuur ders van de biljartbond waren toch zo fair om de nieuwe kampioen driebanden een handje te geven. De beste verdient immers te winnen, nietwaar. Ofschoon de titel die Rini van Bracht gisteren in Eersel behaalde het begin betekende van een groot aantal problemen. Vier kilometer voor de streep hadden teveel energie gebruikt liep hij in winnende positie. om de demarrage van Vriend te De Japanse oppositie en Anderson beantwoorden. DALLAS (Rtr.) Drievoudig wereldkampioen Carl Lewis heeft zaterdag bij indoor atle tiekwedstrijden in Dallas een nederlaag geleden. Op de 60 meter werd de wereldrecord houder op deze afstand (5,66 seconden) verslagen -door zijn landgenoot Ron Brown. Het verschil tussen Brown en Lewis was fractioneel. Brown won in 6,06, Lewis eindigde in de tijd van 6,07. „Carl is een ge weldige atleet, maar ook maar een gewoon mens", becom mentarieerde Brown zijn over winning. Lewis was vooral ontevreden over zijn start. „Ik maakte een fout bij de start. Het verschil was niet meer weg te werken. Ik werk aan een betere start methode. In de series ging dat prima, fn de finale was het re sultaat minder", aldus Lewis. Carol Lewis, de zuster van Carl, was in betere vorm. Bij het ver springen verbeterde zij twee keer haar eigen Amerikaanse indoor-record. Bij haar zesde poging stelde zij de beste Ame rikaanse verrichting in de zaal vast op 6 meter en 76 centime ter. De Amerikaan Billy Olsson won het polsstokhoogspringen met een sprong van 5,71 meter. Hij maakte minder fout-sprongen dan de Fransman Pierre Qui- non, die dezelfde hoogte be reikte. Beide atleten slaagden er niet in het wereldrecord in door van de Rus Boebka (5,82) te overtreffen. De lat bleef bij 5,83 niet liggen. Want voordat de KNBB Rini van Bracht als Nederlands kampioen zal afvaardigen op de Europese titelstrijd in Leuven, van 8 tot en met II maart, moet er nog heel wat gebeuren. Bondsbestuur en Van Bracht zijn de afgelopen da gen lijnrecht tegenover elkaar komen te staan. Het werd een re gelrecht conflict, dat gisteren in Eersel echter nog niet tot ontla ding kwam. Wapperen Handig omzeilde voorzitter Jan Lageweg c.s. een keiharde con frontatie in aanwezigheid van de publiciteitsmedia door in een persconferentie vlak na de prijs uitreiking met de inschrijfformu lieren voor het komende EK te wapperen. Enigszins triomfante lijk deelde Lageweg mee, opge lucht ook, dat Van Bracht en ook tweede man Van de Looy, gete kend hadden. Maar de zaken liggen helemaal niet zo eenvoudig. Natuurlijk zette Van Bracht zijn handtekening. Wat hij kon niet anders met een EK-inschrijvingstermijn die de volgende dag al sloot. Tijd voor direct overleg was er niet, van daar dat Van Bracht zijn handte kening zette, maar wel onder de voorwaarde dat er een gesprek met een bestuursdelegatie zal komen. In dat gesprek zal nog een aantal harde noten moeten worden ge kraakt. Van Bracht wil onder geen beding met een begeleider naar Leuven die nauwelijks ver stand heeft van biljarten. Van Bracht wil per se inspraak heb ben in de aanwijzing van degene die hem naar de titelstrijd zal vergezellen. Bovendien wenst Van Bracht een grotere tege moetkoming in de kosten dan de vergoedingsdagsom van 175 gul den. die internationaal is vastge steld. Gewoon Dat is nogal wat voor het bestuur van de biljartbond, dat een der gelijk eisenpakket niet gewoon is. Voorzitter Lageweg liet dan ook geen enkele twijfel bestaan over de uitkomst van een ge sprek met Van Bracht als deze blijft vasthouden aan zijn eisen. En dat blijft de kampioen, af gaande op zijn woorden. Van Bracht: „Als me een figuur opge drongen wordt dan ga ik niet". En Lageweg, toevalligerwijze de gene die op de rol staat als bege leider van Van Bracht: "Hij kan genoegen met me nemen of an ders maar niet. Maar één ding is zeker: ik ga als begeleider naar Leuven. En als Van Bracht dat niet wil, dan ga ik met Eddie van de Looy, die hier tweede is ge worden". Dat het bestuur van de KNBB op een harde confrontatie met het „enfant terrible" van de biljart- top wil aansturen, blijkt ook uit het feit dat deze week nog beke ken wordt of Van Bracht voor het eigen strafrechtelijk orgaan, de nationale strafkamer, kan worden gedaagd. Dit naar aanlei ding van uitspraken in een regio naal dagblad, die als beledigend door het bestuur werden opge vat. Uit speltechnisch oogpunt was het overigens een geluk dat Van Bracht kampioen werd, en niet Van de Loov of De Jong. Met Van Bracht telt Nederland op de internationale toernooien weer mee, ervan uitgaande dat hij naar het EK gaat en zich plaatst voor het WK. Met Van de Looy of De Jong had Nederland in Leuven en Krefeld (WK) niet zoveel te zoeken gehad. Toch bleven bei den nog lang in de race. De Jong zelfs tot het laatste moment, maar na een aanvankelijke voor sprong in de finalepartij tegen Van Bracht was de vijftiger uit Hendnk-Ido-Ambacht uiteinde lijk toch niet in staat om voor een spannend slot te zorgen. Degraderen Een slot van het toernooi, waarop niet best is gespeeld. De moyen nes bleven aan de lage kant. Door het verdedigende spel van de meeste spelers, die wisten dat ze toch niet konden degraderen. Door de weinig sfeervolle ac commodatie. een sporthal waar van het plafond aan de hoge kant was en nogal wat „butage" (springen van de ballen) veroor zaakte. En doordat de partijleng te was geduceerd van 60 tot 50 caramboles. Om het allemaal wat vlotter te laten verlopen. Maar het tegendeel was eerder waar. Want gezien de korte partijlengte werd er al vanaf het begin verde digd, terwijl vroeger, bij een duel over 60 punten, vaak pas na de 30ste carambole de knuppel in het hoenderhok werd geworpen. Naast Van Bracht kwam alleen Christ van der Smissen met zijn moyenne boven de één uit. Toch kon de Willebrorder allerminst terugzien op een geslaagd toer nooi. Hij eindigde als vierde, ter wijl velen in hem een favoriet hadden gezien. Van der Smissen: „Vanaf het begin ging het niet goed. Ik had geen gevoel, mijn afstoot bleef geforceerd. Het is erg lastig om in een tijdsbestek van een week twee toernooien in twee verschillende spelsoorten af te moeten werken". Nog één punt van leider LEIDEN De zaalcompetitie geraakt langzamerhand, vier ronden voor het einde, in een beslissende fase. Overgangsklasser Pernix speelt geen rol van betekenis meer in de titelstrijd, speelde bij HKC vrijuit en scoorde er driftig op los: 15-15. TOP, dat concur rent Kinderdijk uitschakelde (5-9) is door de reeks nederlagen van leider Albatros tot op een punt genaderd. Zuiderkwartier's positie is daarentegen na de nipte 5-6 nederlaag verder verslechterd. Fiks en De Danaïden blijven volop meedoen in de titelstrijd. De titelkansen van Pernix waren na de zege van Dalto op me deachtervolger DWA voorgoed verkeken. HKC daarentegen was nog volop in de strijd, zij het om de fatale onderste plaatsen. De Leidenaars, spelend in de reser veshirts van HKC omdat de thuisploeg met shirtreclame speelde, vonden een voor de laat ste kansen vechtende tegenstan der. Een bijzonder fortuinlijke ploeg ook, die na forse nederla gen, met slechts vier (VEO) of zes (Dalto) tegendoelpunten, nu bij na alles raakschoot. Hoewel Per nix speltechnisch een fors over wicht had, stond er negen minu ten voor tijd wel een 15-12 stand op het scorebord. "Pernix kreeg toen iets grimmigs over zich", vertelde coach Jasper Engel na afloop. "Dit was ook te gen alle verhoudingen in, het kon gewoon niet". Hoewel HKC de voorsprong trachtte te verde digen door te gaan spelbevrie- zen, bleef Pernix koelbloedig en onderschepte menige pass. Deni- se Smits en Kees Hortensius brachten in de slotfase de stand in evenwicht. Tien seconden voor tijd rolde de gelijkmaker door de korf: 15-15, Hortensius' vijfde treffer. Kees Brokaar scoorde viermaal voor Pernix, terwijl Jenny van der La ken (2), Janneke Mulder, Peter Kuipers en Geerten Breedveld voor de overige doelpunten te kenden. In de rust van het duel tegen Kin derdijk had coach René Versloot veel te bepraten. TOP was im mers na een goede start, 1-2 na acht minuten, ver weggezakt en alleen dankzij de onmacht van de thuisploeg was de Sassenhei- mers een achterstand bespaard gebleven: 3-3. Een enorme op pepper was evenwel het nieuws dat koploper Albatros voor de tweede achtereenvolgende maal onderuit was gegaan. De win naar van het duel zou weer zicht krijgen op kampioenschap. Direct na de hervatting nam TOP het initiatief over. Een eerste treffer van Sjoerd van der Klaauw werd nog beantwoord, maar negen minuten later was het door Anne- en Stella van der Zaag 4-6 en de beslissing was ge vallen. Het werd in de slotfase nog 5-9, waarbij de overige tref fers gescoord werden door Anne van der Zaag (2), Karin Baak, Stella van der Zaag, Sjoerd van der Klaauw en Gerco Langelaan. Op trainersvlak lijkt Zuiderkwar tier na de aanstelling van Simon Boot als trainer/coach de rust voorlopig weer te hebben her steld, de positie op de ranglijst is nog altijd kritiek. Of zoals de nieuwe man op de bank het na afloop van het duel tegen OSCR uitdrukte: "Er waren voor zon dag nog zes wedstrijden, waar van we er vijf moesten winnen. Nu moet alles gewonnen wor den... Ik heb nu dus ook echt niets meer te verliezen". Dertien seconden voor tijd verloor Zuiderkwartier het punt, dat in de voorgaande minuten zo hevig was bevochten. Ineke de Hertog schoot bij het op balbezit spelen, miste en na onderscheppen bete kende een doorbraak aan de an dere kant 5-6. Inzet De Leidse eersteklasser speelde beslist geen grandioze wedstrijd, maar de inzet compenseerde technisch gemis ruimschoots. Voor rust (2-3) gingen de Rotter dammers voortdurend aan de lei ding, maar het verschil bleef tot een punt beperkt. Na de hervat ting, met Carla Akse en Dirk Jan de Kreek weer in de ploeg, werd de druk op de OSCR-korf verder opgeschroefd. Resultaat bleef uit, ook al omdat de tweemaal scorende Wil de Wit twee straf- worpen miste. Erik van Lunte- ren scoorde driemaal wel vanaf de stip. Vergeefs zou blijken. Ons Eiland behaalde een regelma tige overwinning op hekkeslui- ter Jodan Boys. De ploeg uit Gouda bezweek al na de eerste tien minuten, waarna de score van 2-2 via een 2-5 ruststand op liep naar 2-7. Olga Soudan en Rob Hasselbach vierden hun rentree met twee goals, terwijl Huib Hasselbach viermaal scoor de: 6-12. Fiks had had een zware dobber aan een stug spelend NIO, mede doordat de Oegstgeestenaren vanwege twee blessures in een sterk gewijzigde opstelling speelden. Na rust (5-2) werd de afstand echter snel groter, waar invaller Robert van der Kraan een forse steen (5x) aan bijdroeg: eindstand 14-8. De Danaïden blijft in het spoor van koploper Ten Donck. De ploeg van coach Hans van Huis kwam pas in de slotfase los van concur rent De Regenboog, dat geruime tijd het beste spel toonde. Moni que Slingerland scoorden acht minuten voor tijd 10-9 en tijdens het op balbezit spelen voegde Cees Christiaanse, uitstekend op dreef met vier goals, daar nog een elfde treffer aan toe. De Algemene nam na een verdien stelijke eerste helft (4-4) het spel type van Rozenburg over. De Leidenaren waren op slag vol strekt kansloos tegen de koplo per en werden op een 11-4 ach terstand gezet. Martin Filippo Alphoixs Cornelissen van Crescendo doet van dichtbij een doelpoging. Rudolph Ligtvoet van KNS wacht in spanning af. (foto Hoiv«st» eens acht van werden gemist. Na vijf minuten had Crescendo al een 2-0 voorsprong en ondanks dat de ploeg van trainster Lenie Slegtenhorst na een kwartier de druk op de eigen korf ontlastte, het gat was geslagen. Invaller Henk Alberts schoot Crescendo vijf minuten voor tijd naar de verlossende 6-3, terwijl bij KNS Peter Siebers zich met twee tref fers onderscheidde. klei- Velocitas keek ruim vijftig i ten lang (rust 4-4) tegen e ne achterstand aan, maar wist in de slotfase door een goal Aad van Poelgeest nog een punt van Kwiek(R) af te snoepen: 8-8. De familie Van Poelgeest was goed op dreef, want naast Aad (3) scoorde ook invaller Rien van Poelgeest tweemaal. Crescendo klopte KNS in een der by van bedenkelijk niveau. Er werd wel degelijk hard gewerkt voor het resultaat, maar korfbal- technisch stelde beide ploegen zwaar teleur Spelend op de doorbraak werden dertien straf- worpen geforceerd, waar er. te kenend voor het niveau, nog Angst bij PKC PAPENDRECHT Angst bleek opnieuw een slechte raadgever. Met een 11-7 voorsprong besloot PKC plots de resterende acht minuten op balbezit spelend vol te ma ken. Fides Pacta reageerde laconiek op dit staaltje anti- korfbal, waarvan de oorzaak duister bleef, en wist met enig vuurwerk de wedstrijd alsnog te ontdooien. Twee strafworpen en een spetter van afstand waren echter net niet voldoende meer voor een punt: 11-10 Het duel leek na rust een kalme Piket scoorde vijf minuten na de dood te sterven. Oppermachtig was PKC de eerste dertig minu ten bezig geweest, elk verweer in razend tempo onder de voet lo pend. Al na vijf minuten was het 2-0 door Martin Langedoen, die Nico Pikaar regelmatig uitspeel de, terwijl de Fides aanval niet verder kwam dan een reeks mis sers. PKC pakte de zaak tactisch goed aan door voortdurend on der de korf te rouleren. Wanneer er verdedigers naar de korf te rugzakten, werd de geboden ruimte ook benut door al combi nerend de beste kans uit te zoe ken. In de tweede opstelling kwam Fides Pacta beter tot haar recht, vooral omdat het in de aanval de bal langer in de ploeg wist te houden. Treffers bleven zeldzaam en pas na een kwartier scoorde Ronald van der Velden voor de eerste maal tegen. In de laatste acht minuten ging het ook verdedigend volledig mis. Nadat Robin Sommeling de ach terstand tot 3-2 terugbracht, sloeg PKC beslissend toe. Corrie Euser schoot raak na een vrije worp en zwager Theo mocht tweemaal vanaf de stip aanlég- gen, nadat de Leidse verdedigers mistastten. De vier minuten, die PKC nodig had om naar 6-2 weg te lopen, kregen een even effec tief vervolg. Toen de rust aan brak leek het duel gespeeld. Met 9-4 ging PKC aan de leiding, te genover de de vijf goals van de Papendrechters, stelde Fides er via Henny Piket en Robin Som meling slechts twee. Fluks had na de eerste zes minuten weinig meer te duchten van Phoenix. Van 1-1 liep de acht van Kees van Vliet weg naar 1-6 en dat verschil bleef ook het tweede half uur (rust 2-7) bestaan: 5-10. Tjaard Sijpkes (4) en Ada van der Meulen (3) profiteerden optimaal van de geboden vrijheid BvG hervatting 9-5, maar de balans bleef in het voordeel van de thuisclub. Bijzonder ettectiel werden de Leidse fouten afge straft, maar tot meer bleek PKC niet in staat. Het.was echter vol doende, omdat Fides onzuiver bleef schieten en bovendien non chalant omsprong met vrije kan- De entree van Dick Onderwater in de wedstrijd (voor Pikaar) veran derde dit beeld drastisch en het gevaar voor de PKC-korf na fors toe. Na een treffer van Van der Velden miste Henny Piket ech ter een belangrijke strafworp, voordat hij een minuut later van afstand de korf wel wist te vin den. had PKC reeds gescoord. Bang voor een wederopstanding van de Leidenaars schakelde PKC over op het spelen op bal bezit. Wie tijdens een blessurebe handeling van Hanneke Cozijn de opdracht daartoe gaf, werd nimmer duidelijk, coach Anton Mulders ontkende na afloop in alle toonaarden. Feit was wel dat het risicoloos de bal laten rond gaan vooral het eigen ritme brak. Fides Pacta, na de vele minuten spelbevriezen van Fortuna wel bekend met het fenomeen, rea geerde gelaten. Robin Sommeling leunde tegen de korf, anderen gingen er rustig bij zitten, tot grote ergernis overi gens van arbiter Rietel. Na twee minuten hield ook PKC, waar Corrie Euser woedend dreigde het veld te verlaten, het voor gezien. Volkomen over de toeren gingen de Papendrech ters vervolgens verdedigend in de fout en tot tweemaal toe mocht de Ronald van der Velden vanaf de strafworpsstip kil het vonnis vellen. Balbezit spelen was nu echt noodzakelijk voor PKC, dat de zenuwen in de aller laatste minuut nog eens extra be proefd zag door Robin Somme ling die 10-11 door de mand joeg. Luttele seconden volgde na het opluchtende laatste fluitsignaal. BRAM VAN GENT

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17