5 D T 'Bevrijdende' zege Philidor Herkamp om LDDB-tite] Ter Leede Quick Boys-jeugd droogt Katwijk af Nederlaag ASC nu nog vaster op laatste plaats Ondanks missers Piket en Bakker Ook KNSB wil denksportcentrum 'Slechts' twee winnaars Sterk bezet toernooi KDC Bronstring in finale NK dammen Titel voor Jongejans Van Bentum sneller dan Verstappen Liboton weer sterker dan Stamsnijder Sizo niet te stuiten Sport PAGINA 14 LEIDEN- De te verwachten zege van 6-4 op rode lantaarndrager VAS/ASC was voor het hoofd klassetiental van het Leidse Phi lidor in de zaterdag gespeelde zesde ronde van de landelijke schaakcompetitie bepaald geen reden om een vreugdegehuil aan te heffen. Wel kunnen de Phili- dorianen nu met zeven punten m de ransel het trio profteams V/ Rotterdam, D/Watergraafsmeer en L&T/Eindhoven in de drie resterende duels met open vizier bestrijden, maar de manier waar op zij zaterdag door fatale verga lopperingen van opperhoofd Joop Piket en Piet Bakker een paar veren moesten laten, zette een domper op het feest, waar mee de definitieve bevrijding van het degradatiespook werd gevierd. Heel andere geluiden kwamen uit Amstelveen, waar de tent figuur lijk werd afgebroken, omdat D Watergraafsmeer tot zes maal toe werd gedwongen de strijdbijl te begraven (zes remises) en tevens het viertal winstpartijen broeder lijk te delen. Derhalve snoepte debutant Amstelveen voor het eerst in zijn hoofdklasseleven een profteam een remise (5-5) af. Behalve Philidor/Leiden en Am stelveen doet ook HSG/Hilver- sum nog mee aan de dans rond de amateurtitel. De Gooise ploeg liet zowat geen spaan heel van het in degradatiegevaar verke rende Utrecht: 21/2-7Vfe. Aan deze triomf droeg ook Hans Kuijf met winst op De Jong zijn steentje bij. In de race om de landstitel ligt L&T/Eindhoven nog steeds een straatlengte (drie matchpunten) voor op nummer twee, die dit keer De Variant uit Breda heet. Het tiental uit de Lichtstad sloeg zaterdag de aanval van lands kampioen V/Rotterdam af: 5-5. Wel wonnen Jan Timman en John van der Wiel hun partijen, maar Rinie Kuijf moest al vech ten voor remise, terwijl Jeroen Piket zelfs dat nog niet binnen haalde. De match met VAS/ASC begon voor het eerste van Philidor/Lei den veelbelovend. Ragfijntjes bouwde De Graaff achter zijn pionnenscherm, zodat het Pluk ker volledig ontging, aan een overrompelingsaanval. Al snel gaf hij het bevel: alle stukken klaar, toehappen maar. Een klas siek dubbelloperoffer tegen de vijandelijke rokadestelling en reeds op de 19e zet was het uit: 1-0. Lex Jongsma koos ditmaal eieren voor zijn geld, want het actieve stukkenspel van Ghijsen compenseerde de verzwakte vij andelijke pionnenstelling royaal: remise en IV2-V2. Joop Piket wilde vlammen als van ouds. Hij offerde beide torens. Rosmüller nam het eerste aan, maar het tweede weigerde hij te recht wegens mat. Maar Piket bood de toren op een ander veld weer aan. Dank U, want het was een zet te vroeg: IV2-IV2. Met een tussenzet van een paard had Pi ket alle gevaar voor zijn koning kunnen bezweren en vervolgens vernietigend kunnen toeslaan. Ook in de partij Wim de Kok - Van Haastert gebeurde iets een zet te vroeg: het vallen van de vlag redde de Amsterdammer van mat in één zet: 2V2-IV2. Henk van Maaren ging pas echt schaken, nadat hij Wolthuis twee tempi had voorgegeven. Door te winnen bewees Van Maaren ster ker te zijn: 3V2-V/2. Ondanks de passieve opzet van Oud kon Nicor Kuijf niet doorbreken: remise en 4-2. Halverwege de partij met Tim Krabbé was Piet Bakker nog optimistisch: "Ik heb een stuk slechter gestaan, maar ik ge loof, dat we nu beiden slecht staan." Wie het slechtst stond, bleek even later: Bakker werd to taal weggeofferd:.4-3. Had Knoppert het remise-aanbod van Marcel Piket maar aangeno men, want nu kwam de beruchte pionnenwals in het centrum eer der dan de aanval op de dame vleugel: 5-3. Waarschijnlijk miste Heieen de Greef in tijdnood een remisekans (5-4), maar Peter Gelpke zal met het afgebroken eindspel met lopers van gelijke kleur en twee 'Leidse' pluspion nen wel voor 6-4 gaan zorgen. De donderpreek van voorzitter Charles Kuijpers is bij LSG I wel heel snel uitgewerkt. De Leide- naars wonnen in de vorige ronde, maar nu was het bij Groningen weer hommeles: 6-4 verlies. In het begin van het seizoen zat LSG te smeken om een misstap van favoriet BSG/Bussum. Wel nu, de ploeg uit het Gooi raakte bij Unitas in Groningen het spoor bijster en verloor met 5V2- 4V2. Maar geen LSG, die daarvan kan profiteren. Neen, de Leide- naars staan zelfs in klasse I A on der de rode streep, zodat het in plaats van een stapje hoger wel eens een treetje lager kan wor den. Zo verloor Leon Konings kinder lijk eenvoudig een stuk wegens een elementair mat. Na de 'nor male' remises van Dirk Sikkel en Wim Heemskerk mocht invaller Jan Tolenaar met een kwieke d- pion nog voor 2-2 zorgen. Joop Bakker had niet veel plezier van het terugveroveren van zijn ver loren pion, want zijn stukken werden naar de 'negende rij' ge dwongen te gaan. Van Putten bracht de balans weer in even wicht door te bewijzen, dat de beide pionoffers van In 't Veld geen goede investering waren: 3- 3. Taco Ossewaarde had nooit ge wonnen, maar ook nooit verloren gestaan en derhalve: 3V2SV2. Typerend voor de nederlaag was de strijd aan het tweede bord, waarin Charles Kuijpers zelf in tijdnood een paard versmaadde, dat even later zijn koning om zeep hielp: 4V2SV2. Klaas Hage dijk en Kees van Zijp moesten nu winnen om het onheil af te wenden. Hagendijk bleef echter na dameruil met het bekende verloren eindspel van slechte lo- MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 per tegen sterk paard zitten, het geen al een beslissende achter stand voor LSG betekende: 5Vz- 3Vz. Kees van Zijp had een prachtaanval voor zijn pion in handen, maar zoals het zo vaak gaat: je wint de pion terug en de aanval is weg: remise en derhal ve 6-4 verlies voor LSG. De reserves van Philidor/Leiden wilden blijkbaar niet onder doen voor hun grote broers, want zij behaalden in klasse II B een nut tige zege (6-4) op VAS/ASC II. Het tweede van Philidor klom daardoor van de fatale negende plaats naar de veilige zevende, maar er moeten nog drie ronden gespeeld worden. Philidor II startte tegen de reser ves van VAS/ASC met twee re mises. Barkema zag niets meer in de dichtgeschoven stand. Ook de opponent van de Joegoslaaf Budisic, een ex-speler van het Breda NAC, zag na dameruil geen winst meer, maar had hij verder gekeken, dan had hij on getwijfeld het voor de hand lig gende winnende paardoffer ge vonden. Was één van deze remi ses niet overtuigend, de moker slag van Ab Smit op de 13e zet (Pxf7) was dat wel: 2-1. Philidor ging door, want Van Ofwegen kon mat geven, omdat het tegen spel hoe langer hoe zwakker werd: 3-1. Het stokte even, omdat Ton Kohl- beck, hoewel niet in tijdnood, zijn traditionele blunder maakte (3-2). Dankzij een stralende loper kon Vergeer zijn koningsaanval met mat bekronen: 4-2. Van Loon vocht zich naar remise. Eenzelfde resultaat boekte Van Halderen in een paardeindspel. Vriend kwam een pionnetje te kort (5-4), zodat Van Steenwijk door de vijandelijke koning in een toreneindspel af te snijden de eindstand ep 6-4 kon bepalen. DEN HAAG (ANP) - Tijdens de algemene verga dering van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond is het bestuur zaterdag gemachtigd mede werking te verlenen aan het tot stand komen van een nationaal denksportcentrum te Utrecht. De plannen daartoe zijn door het bestuur van de fe deratie van Nederlandse denksport bonden, waarin behalve de KNSB ook de Nederlandse Bridge Bond, de Koninklijke Nederlandse Dam Bond en de Nederlandse Go Bond participeren, ontwikkeld. De Nederlandse Bridge Bond sprak zich al eerder in positieve zin uit en de verwachting bestaat dat ook de KNDB positief zal reageren. Het denksportcentrum, dat gebouwd zal worden op een perceel aan de weg der Verenigde Naties, nabij het centrum van Utrecht, zal bestaan uit een speciaal voor denksporten ingericht zalen centrum, met een ruimte voor het onderbrengen van de bondsburo's van de aangesloten bonden en zal een oppervlakte van meer dan 2000 vier kante meter beslaan. De totale kosten van het project worden op onge veer drieëneenhalf miljoen gulden geraamd. HAZERSWOUDE Het leek er even op dat de laatste ronde van het LDDB-kampioenschap maar liefst vier winnaars zou krijgen. Uiteindelijk bleven slechts twee dammers over: Cees van de Bosch en Theo Zwetsloot. De beide koplopers brachten een leuke partij op het bord, waarin vooral Zwetsloot de moeilijkhe den vermeed. Na een aanvanke lijke flankspelstrijd, gooide de Noordwijker, ongetwijfeld geïn spireerd door het ontbreken van de kroonschjjf bij zijn tegenstan der, het roer om naar het klassie ke spelgenre. Een lange vleugel opsluiting leek fataal voor de RDC'er, maar in de partij leverde dat juist schijfwinst op, al was re mise niet meer te vermijden. Dat gelijke spel was het sein voor de achtervolgers een uiterste winstpoging te wagen, maar ei genlijk kwam die te laat. Frans de Jonge ontregelde het afwach tende spel van Cees Binnenkade bekwaam, hij ondernam echter niets. In een poging spanningen te creëeren ging Binnenkade te ver en een achtergebleven schijf had zijn ondergang moeten zijn. Ook De Jonge bleek niet in vorm want een verkeerde ruil bracht een remise-eindspel op het bord. Evenals bij Ton Noort-Jan Fase. Echter niet nadat Fase in de ope- Eindstand: I. Cees van de Bosch, Theo Zwetsloot 7-10; 3. Cees Binnenkade, Joop Bur gerhout, Jan Fase, Frans de Jonge, Ton Noort, Jan Pas- schier 7-9; 9. Leen Hoogeveen, Arie Schoneveld 7-8; 11. Niek Anker, Peter Bronstring, Louis de Frankrijker, Arend Robbe 7-7. ning prima stond en Noord in het late middenspel eenvoudig had kunnen winnen. Zoals het nu ging kon de Samen Sterker met allerlei finesses het hoofd boven water houden. Door deze resultaten werden De Jonge, Binnenkade, Noort en Fa se bijgehaald door Joop Burger hout - die een papieren zege pak te op Arend Robbe - en Jan Pas- schier - die Niek Anker overklas te en hem met behulp van een hekstelling en flancentrumaan- val vastzette. Een vermeende onafwendbare dreiging kostte Jaap van Duy- venbode tegen Arie Schoneveld een schijf. Hij offerde echter voor niets daar na de doorbraak een venijnig hielslagje juist hem de winst had bezorgd. Leen Hoo- KATWIJK De aan het vijftig-ja rig jubileum verbonden festivi teiten nemen aanstaande zater dag bij KDC een aanvang. Om streeks tien uur start een groot toernooi. Publiekstrekker is de invitatiegroep, waarin om geld prijzen gespeeld wordt. Nie mand minder dan Nederlands kampioen Rob Clerc zal trachten de eerste prijs in de wacht te sle pen, maar andere toppers als Cees Varkevisser, Hans Vermin, Bauke Bies, Evert Bronstring en John van der Borst zullen dit proberen te verhinderen. Naast deze supergroep zullen een vijftig tot zestig dammers in groepen van zes om aantrekkelij ke prijzen spelen. Het startschot wordt gegeven in de Ontmoe- tingskerk, Nieuwe Duynweg 64 te Katwijk en de partijen mogen niet langer duren dan één uur. dag in de eerste klasse koploper RAS voor laten gaan (3-1). Het Hazerswoudse team kwam in de eerste helft aan de leiding via een eigen inzet van een RAS-speel- ster. Jannie Schouten bracht de bal voor doel, waar Petra van der Lip zoveel onrust zaaide dat een verdedigster in paniek raakte. RAS evenwel kwam die tegen slag gauw te boven. Bij rust was de score al 1-1 en in de tweede helft resulteerde het betere veld spel van de ploeg uit Den Haag in een verdiende 3-1 overwin ning. De grote fout bij Hazers woudse Boys was dat de speel sters teveel met de bal liepen, in plaats van op het zware veld het leder naar elkaar toe te plaatsen. UTRECHT (ANP) - Broer en zus Edwin en Daphne Jongejans uit Badhoevedorp hebben het afge lopen weekeinde in Utrecht hun nationale indoortitels schoon- springen 3 meterplank geprolon geerd. Dat gebeurde bij afwezig heid van trainer Rob Voorbij, die hen de laatste vier jaar intensief heeft begeleid. Rob Voorbij is ge stopt, hoewel hij vrijwel zeker zou zijn aangewezen als begelei der van het tweetal bij de Olym pische zomerspelen in Los Ange les. De trainer van de Randstad heeft bezwaren tegen de wijze waarop de moeder van het tweetal zich met technische zaken inlaat. "Er kunnen geen twee kapiteins op één schip zijn. Het is beter dat ik stop", aldus Voorbij. PARIJS (AFP) Conny van Ben tum heeft zich het afgelopen weekeinde op de 100 meter vrije slag opnieuw sneller getoond dan Annemarie Verstappen. In het 25 meter bad van Boulogne- Billancourt te Parijs zegevierde Van Bentum in 55.94 seconden. Verstappen, die halverwege een duidelijke voorsprong had, gleed bij het laatste keerpunt weg en finishte in 56.50 nog vóór Sylvia Persi, die met 56.58 een nieuw Italiaans record vestigde. Van Bentum nam ook deel aan de 400 meter vrije slag. Zij werd daarop derde in de persoonlijke record tijd van 4.14,08. Samen met schoolslagzwemster Petra van Staveren en rugslag- zwemster Jolande de Rover vormden Conny van Bentum (vrije slag) en Annemarie Ver stappen (vlinderslag) de wissel slagestafette, die met een win nende tijd van 4.13,13 slechts 0,8 seconden verwijderd bleeft van het Nederlands record. Bij afwezigheid van de Amerika nen werden de wedstrijden in Parijs gedomineerd door de zeer sterke Canadese zwemploeg. Op de 200 meter rugslag heren fi nishte de 18-jarige Sandy Goss in 1.58,47, de derde wereldtijd. HERZOGENBUCHSEE (SI) - Hennie Stamsnijder is het afge lopen weekeinde tijdens interna tionale veldritten in het buiten land tweemaal als tweede geëin digd. Na zijn nederlaag van zater dag in de Belgische plaats Merchtem tegen de Belg Ludo de Rey moest Stamsnijder een dag later in Herzogenbuchsee in Zwitserland de Belg Roland Li boton voor zich dulden. Stam snijder moest in de laatste ronde Liboton laten gaan en finishte op vier seconden. Reinier Groenen- daal eindigde als negende op ruim een minuut. Er waren onge veer 7000 toeschouwers. LEIDEN - In de derde klasse (West 1) lijkt niets of niemand Sizo meer van het kampioenschap te kunnen afhouden. Zaterdag lie pen de Hillegommers nog verder uit nu de ploeg zelf met 2-1 won PSZ, terwijl de naaste concur renten verloren. In de eerste helft maakte Sizo de pretenties overigens niet waar. De ploeg kwam na een kwartier dan ook verdiend op achterstand. In de tweede helft evenwel herstel de Sizo zich. De ploeg pakte PSZ in de kraag om die vervolgens met de rug tegen de muur te zet ten. Peter Boll boog de achter stand via twee doelpunten om in een 2-1 zege. LEIDEN - In de regionale jeugd- competitie besliste Quick Boys de derby tegen Katwijk ruim in zijn voordeel: 0-5. Roodenburg kwam in Rotterdam goed voor de dag. De Noordbewoners speelden een goede partij maar moesten de punten wel delen met Xerxes. FC Lisse, dat onder aan de afdeling bungelt, zorgde bijna voor een verrassing. De Bollenstreekbewoners gingen met 1-0 onederuit tegen Sparta Katwijk-Quick Boys 0-5 Na de eerste confrontatie al met 9-0 in zijn voordeel te hebben be slist, won Quick Boys zaterdag met 5-0 van Katwijk. Een over winning die zeker verdiend te noemen was, maar gezien de veldverhoudingen te hoog uit viel. Quick Boys acteerde bij 'broertje' Katwijk met vier inval lers, die evenwel goed vor de dag kwamen. Sterker nog, zij maak ten de dienst uit. Invaller Henk van Leeuwen scoorde in de eer ste helft een heuse hattrick. Na de pauze bleven de Nieuw-Zuid- bewoners lange tijd op 3-0 ste ken, maar in de slotfase scoorde Kees Varkevisser uit een straf schop 0-4, waarna Kees de Zwart (eveneens invaller) er 0-5 van maakte. Katwijk liet zich overi gens niet zomaar naar de slacht bank leiden. De ploeg kreeg ook de nodige kansen, maar Gert Heemskerk en Kees Hoek ver zuimden die in treffers om te zet ten. Xerxes-Roodenburg 1-1 Het elftal van Jan Lovink presteer de optimaal. Onder slechte weersomstandigheden bleef de Kooiclub op de been tegen de soms te hard spelende Rotter dammers. Na een kwartier scoor de Roger Jamés 0-1. De ploeg bouwde hierna en licht even wicht op, dat echter geen treffers opleverde. In de 65ste minuut kwam Xerxes op gelijke hoogte. Hoewel zowel Roodenburg als Xerxes hierna goede kansen kreeg, bleef de 1-1 gehandhaafd. Sparta - FC Lisse 1-0 De Spartanen werden onaange naam verrast door FC Lisse, dat een gelijkspel had verdiend. De ploeg speelde een goede partij voetbal, maar slaagde er niet in de gecreëerde kansen in doel punten om te zetten. Rob Ver meulen en Ron Kuilboer waren nog het dichtst bij een treffer. Uitblinker bij Lisse was keeper Piet Warmerdam. De beide winnaars, Theo Zwetsloot brengen. geveen had weer een van zijn sterke dagen. Gijs van Eist liep in een klassieke stand volledig vast en moest opgeven. Twee regelmatige remises waren te noteren in de partijen Hans Stol- wijk-Cor de Jong en Teun Kooi- stra-André van der Zwan. Daar entegen won Rob Blonk regle mentair van Arend van Beelen, en Cees van de Bosch, kwamen in die een marathon liet prevaleren. Een positioneel ijzersterk opere rende Jan Parlevliet versloeg zijn clubgenoot en rode lantaarn drager Cees Jan van Duijn en Pe ter Bronstring liet voor de zo veelste keer een eindspel verzan den. In tijdnood vérloor Louis de Frankrijker de voorzichtigheid de laatste ronde remise overeen. Een uit het oog en had Bronstring op tempo kunnen winnen, maar vermoeidheid eiste zijn tol. Met een kleine finesse in een inmid dels lastig eindspel greep De Frankrijker het punt. Na afloop kreeg wedstrijdleider Jaap van Duyvenbode uit han den van Joop Burgerhout een bloemetje uitgereikt en 'bedank- herkamp moet nu de belissing gaan (foto Bloupot) te' Peter Bronstring de dammers met snedige opmerkingen voor hun wekelijkse aanwezigheid. De volgende eindstand betekent een herkamp, niet alleen om de titel tussen Van de Bosch en Zwetsloot, maar ook een slepen-- de strijd om de derde stek tussen maar liefst zes dammers. Data zijn nog niet bekend. ABCOUDE (ANP) Zaterdag zijn in Abcoude de halve finales van het toernooi om het nationaal kampioenschap dammen afge sloten. Via de halve eindstrijden plaatsten Dollekamp, Bron string, Vermin, Goudt, Jansen en Van den Borst zich voor het fina- le-toerpooi, dat van 17 tot en met 28 april in Huissen wordt ge speeld. Eerder waren reeds vijf spelers ze ker van het eindtoernooi. 'Het zijn: Clerc, Stokkel, Scholma, Bastiaannet en Van de Wal. De twaalfde deelnemer komt uit twee herkampen. LEIDEN - Het damesteam van Ter Leede kon zaterdag niet voor een verrassing zorgen. Het in de interregionale klasse nog onge slagen Rijsoord namelijk won de onderlinge confrontatie met 0-2. Al na vijf minuten spelen nam Rijs oord in Sassenheim de leiding. De invaller-scheidsrechter zag in een actie van Ter Leede-keepster Connie Langeveld een straf schop, die Rijsoord in een goal omzette. Vervolgens hield de Sassenheimse defensie goed stand. In aanvallend opzicht ech ter was Ter Leede nauwelijks ge vaarlijk. Na de pauze kwam Rijs oord snel op 0-2. Met die stand was de ploeg kennelijk tevreden, want er werd niet meer aange drongen. De aanval van Ter Leede was te zwak om de Rijs- oordse doelvrouwe, zeker hon derd kilo schoon aan de haak, in moeilijkheden te brengen. Hazerswoudse Boys moest zater- LEIDEN - Nu ASC het vier pun- tenduel tegen Van Nispen met 2- 1 verloor, moet er welhaast een klein wonder gebeuren wil de Oegstgeester ploeg niet afdalen naar de Afdeling Leiden. Als het aan interim-trainer Jan Bekke ring ligt evenwel, handhaaft zijn ploeg zich in de vierde klasse. "Want wij zijn technisch erg goed", aldus de door de wol ge ver fe Leidse oefenmeester. "De ze ploeg redt het". ASC had gisteren een start kunnen maken met de inhaalrace, maar nu de ploeg onderuit ging tegen Van Nispen, is het gat nog groter geworden. De opdracht moet niet als een 'mission impossible' worden gezien, maar dat er nog heel wat moet gebeuren wil ASC zijn vege lijf redden, mag duide lijk zijn. Qua voetbal deden de roodzwarten niet onder voor de opponent. Sterker nog, ASC overtroefde zijn tegenstander waar het ging om de techniek. Dat dat niet vol doende is voor een overwinning bleek ook gisteren weer. John van Eeden zette de thuisclub na twaalf minuten op voorsprong, maar twee minuten later al maakte Tjeerd Langerhorst ge lijk. Hoewel ASC tegen de wind in speelde creëerde het team een paar kansen, die evenwel onbe nut bleven. Toen ASC na twintig minuten in de tweede helft een corner te nemen kreeg, stormde iedereen naar voren. Dat koste de ploeg de overwinning, want de bal kwam via een lange trap terecht bij Wim Ras, die Charles Robert kansloos liet. ASC zette hierna alles-op-alles. Peter van Heukelom en Benno Schoonwa- ter waren uit vrije schoppen zéér dicht bij de 2-2, maar doelman Ed Smit bleek niet te passeren. Benno Schoonwater: dichtbij ge lijkmaker. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14