LEIDSC AGBLAD "Op EK wil ik echt vlammen" Bobbers al bijna uitgeschakeld Gerard Nijboer krijgt klappen van agent Ook Wouters gearresteerd Vriesekoop toont veerkracht Controle op doping nog niet uitgebreid Hesselberth overleden Vandaag in de sportkrant Ajax spaart Volendam Cor Vriend loopt limiet Winterspelen op televisie APELDOORN (GPD) - Gerard Nijboer heeft zaterdag in Apel doorn, waar hij deelnam aan de mini-marathon, enkele klappen opgelopen van een politieagent Deze weigerde de Europese ma rathonkampioen op hardhandige wijze de doorgang naar de eerste startrijen. Na afloop van de pres tatieloop over 18,5 kilometer, die Nijboer won in de erg snelle tijd van 56 minuten en 5 seconden, nam hij uit protest tegen die gang van zaken de bloemen voor de winnaar niet in ontvangst. „Voor mij was Apeldoorn eens maar nooit weer", aldus Nijboer, die bepaald niet bekend staat als een lastige atleet. „Omdat er ver der in de buurt geen wedstrijd was, besloot ik via een na-in schrijving in Apeldoorn te star ten om er een testloop te doen. In de drukte probeerde ik de eerste startrij te bereiken. De sterkste atleten mogen daar altijd staan" „Een agent hield me tegen. Ik stel de me voor en zei dat ik naar de voorste rij wilde. Daar heb ik niets mee te maken, was zijn ant woord, waarna die agent aan me begon te trekken en bovendien nog enkele klappen begon uit te delen ook", vertelde Gerard Nij boer, die zich even later toch met een aantal collega's voor in het veld van 3750 deelnemers kon nestelen. Dat het incident hem erg hoog zat, bleek bij de finish, toen hij de bloemen niet in ontvangst wilde nemen. „Dat had met het inci dent te maken, maar ook met de al jarenlang in Apeldoorn circu lerende verwijten dat de nationa le selectie er alleen maar wil star ten als de beurs gevuld wordt. Dat is absoluut niét waar. Van daag is voor mij duidelijk gewor den dat Apeldoorn zich niet leent voor topprestaties. Dat hebben ze trouwens nog nooit kunnen waarmaken", aldus Gerard Nij boer. Ans Nijhof van de Apeldoorn atle tiekvereniging AV'34 en boven dien Unieraadslid van de KNAU „Ik kan me voorstellen dat Ge rard Nijboer kwaad is vanwege de houding van die politieagent. Als we geweten hadden dat hij zou komen, hadden we maatre gelen genomen. Nu was hij een van de 2000 anonieme na-in- schrijvers. Het kan best zijn dat die agent nog nooit van Nijboer gehoord heeft, omdat hij wellicht een fan van Rudie Koopmans „Ik vind het echter beneden het ni veau van Nijboer dat hij de bloe men niet in ontvangst wilde ne men. En die verhalen over ver wijten rond betalingen, die zitten inmiddels allang in een oude doos. We betalen niet, en accep teren dat de toppers buitenland se invitaties aannemen". Gerard Nijboer is een van de atle ten die binnenkort in het buiten land start. Medio deze maand probeert de atleet, die vorig jaar zwak presteerde, in Los Angeles de olympische limiet van 2.13 uur te halen. „Conditioneel zit ik erg goed. Ver houdingsgewijs heb ik minder aan snelheid kunnen doen, maar dat is rond deze tijd niet zo ver wonderlijk. Ik zit nu aan de 200 kilometer en meer in de week. Klachten die ik had zijn er niet meer. In Los Angeles ga ik weg op een schema van 2.12. Lukt het in Amerika niet, dan doe ik op 12 mei in Amsterdam een tweede poging". BRUSSEL De Belgische oud-in ternational Eddy Wouters, voor zitter van de voetbalclub FC Ant werp, is zaterdag gearresteerd door de politie. Wouters wordt verdacht van zwart geld-transac- ties in de Belgische voetbalwe reld. Wouters is de tweede oud-interna tional die is opgepakt,, sinds de Belgische justitie een diepgaand onderzoek is begonnen naar fraude en belastingontduiking in het profvoetbal. Eerder werd Jef Jurion aangehouden. BRATISLAVA (GPD) - De onverwachte finale plaats bracht haar uit eindelijk uit balans. Waar Bettine Vriese koop aanvankelijk leek afgeschreven voor een hoge klassering bij het Top-12-tafeltennistoer- nooi, hervond de 22-ja- rige Hazerwoudse de kracht om bij dit hoog aangeschreven evene ment te imponeren. Daaruit putte de speel ster van Avanti zoveel moed, dat in de eind strijd een grote kans op de eerste plaats aanwe zig was. Winst op de Hongaarse Zsuza Olah was evenwel voorwaar de. door Rob Onderwater Dat obstakel bleek baar. Hoewel Vriesekoop, naarmate het toernooi in Bra tislava vorderde steeds beter ging spelen, was Olah haar de baas. Maar het visitekaartje lag er. Met de uiteindelijke tweede plaats achter de Tsje chische Hrachova maakte Vriesekoop alvast een goede beurt voor het Europese kampioenschap, dat half april in Moskou wordt afge werkt. Prolongatie De kansen op prolongatie van die titel moeten groot worden - geacht, nu in de Tjsechische stad niet op een topconditie kon worden gesteund. „Ik verwacht dat het daar beter zal gaan", spoelde zij het ver lies na afloop weg. „Ik heb de laatste tweede maanden al leen maar op vastheid ge traind en wat voetenwerk ge daan. Ik ben niet toegeko men aan speciale onderdelen, zoals serveren bijvoorbeeld. Daar had ik niets aan ge daan". Niettemin had het uit houdingsvermogen haar aan genaam verrast. In Neder land had ze nog een somber ziektebeeld geschetst. De ziekte van Pfeiffer had teveel energie uit het lichaam doen wegvloeien, waardoor op het internationale podium niet goed gepresteerd zou kunnen worden. Omdat daar ook nog een toneelstukje, door de NTTB en Avanti geregis seerd, met als titel 'medische begeleiding' werd opgevoerd waren laaggespannen ver wachtingen logisch. De feiten werden evenwel glas hard weerlegd. Inderdaad, Vriesekoop ging vrijdag avond zwak van acquit. Ne derlagen tegen Kirsten Kru- ger en Branka Batinic onder schreven de door haar zelf ge lanceerde stelling dat ze nog niet voor de Top-12 klaar was. Ontwaakt na een 'uitste kende' naqhtrust bleek Betti ne Vriesekoop op de tweede dag te beschikken over krachten, die net niet myste rieus genoeg waren. Valenti- Bettine Vriesekoop achter de tafel na Popova kwam als eerste aan de weet dat Vriesekoop niet meer werd gestoord door visioenen, die haar telkens aan de ziekte van Pfeiffer de den herinneren. „Tegen haar heb ik geen schijn van kans" liet ze zich vrijdagavond nog ontvallen. Twaalf uur later werd de bepaald niet kinder achtige Russin via 21-14 en 21-11 probleemloos terzijde geschoven. Moeite Met het duel met Kovalanko waren dat de wedstrijden die door de Hazerswoudse overi gens zonder moeite werden gewonnen. Tegen Urban Bu- latova, Szabo Hrachova en Lindblad moesten alle schaarse energiebronnen worden aangesproken. De overwinning op de laatste in de tiende ronde gaf haar hoop op de eindzege. „Daar voor heb ik er nooit in ge- loof$", draaide zij de film te rug. De krachtmeting met de in West-Duitsland spelende Lindblad was een van de hootepunten van het toch al De Zweedse school bepaalde nadrukkelijk het beeld bij de heren in Bratislava. Na een uitermate spannende wedstrijd werd de 18-jarige Zweed YValdner de uiteinde lijke winnaar. Omdat zijn landgenoot Appelgren in de slotfase, na uitstekend te zijn begonnen, in de laatste twee partijen ten onderging eindigde YValdner op de eer ste plaats. De Tsjech Panski werd tweede, Appelgren derde. op hoog peil staande toer nooi. Het liet zich nog aanva- kelijk aanzien dat Vriese koop de partij op haar sloffen zou winnen. Na 21-9 leek het pad naar de finale vrij, maar Lindblad beschikte over een opmerkelijke veerkracht, wat al eerder in het toernooi was gebleken. „Ze is heel erg vooruit gegaan", moest Vrie sekoop constateren. Waar zich in het verleden geen moeilijkheden openbaarden, werd Vriesekoop in Bratisla va bijna geconfronteerd met verlies. Het gebrek aan kracht leek haar in de slotfa se op te breken, maar steu nend op haar karakter sleep te Vriesekoop de partij na een heroische strijd binnen. Daarvoor had zij het 4000-kop- pige publiek, het toernooi werd in totaal door zo'n 10.000 toeschouwers bijge woond, teleurgesteld door 'lieveling' Hrachova met een nederlaag op te zadelen. Hoe wel de scheidsrechters po gingen in het werk stelden Vriesekoop te dwarsbomen, werd niet van de goede lijn afgeweken. Afgekeurde pun ten, vanwege het stampen met de voeten, deerde haar niet. Waarmee zij blijk gaf van een positieve ontwikke ling ten opzichte van haar persoonlijkheid. Een echte topper laat zich niet afbluf fen. Greep Die stelregel nam zij ter harte, want de voordien imponeren de Hrachova. overigens haar dubbelspelpartner tijdens toptoernooien, kwam er nau welijks aan te pas. Vriese koop hield voortdurend haar greep op de wedstrijd om vervolgens met 21-19 en 25-23 te zegevieren. De imposante reeks overwinningen lood sten Vriesekoop naar de nim mer verwachte finale. De cij fers waren in het nadeel van Vriesekoop, want sinds de Top-12-wedstrijden in Mun- chen 1980 was Olah niet meer verslagen. Daarentegen wees de WK-zege van Tokio weer in haar voordeel. Het werd uiteindelijk een briljante fi nale, waarin het conditiete kort van Vriesekoop een van de oorzaken van het verlies Zou zij de beschikking hebben gehad over een krachtiger aanvalsklap, dan was de weegschaal wellicht in het voordeel van Vriesekoop doorgeslagen. Nu legde Olah het meeste gewicht in de pingpongschaal. „Ik heb te gen haar alles gedaan wat ik kon doen", oordeelde zij, „maar wat ik ook deed, ze kwam telkens met een gepast antwoord". Bij 17-14 in de beslissende set (Olah won de eerste met 16- 21, verloor de tweede met 21- 17) ontwikkelde het duel zich aanvankelijk in het voordeel van Vriesekoop. Verstrikt door zenuwen raakte de Ha zerswoudse echter uit balans. Via 17-18 en 18-19 viel de ne derlaag haar toch nog ten deel. „Maar ik kan moeilijk ontevreden zijn", liet zij we ten. „Ik heb dit jaar bijna geen wedstrijden gespeeld. In feite is het een wonder dat het nog zo goed is gegaan". Relatief Ogenschijnlijk gesmeerd ver liep ook de relatie met da mes-coach Jan Vlieg. Niette min pleit Bettine Vriesekoop steeds nadrukkelijk voor de in Bratislava aanwezige Ge rard Bakker als dames-coach. „Met hem presteer ik gewoon beter", is haar menigmaal uit de mond gevallen. Het duo Bakker-Vriesekoop is uitste kend op elkaar ingespeeld. Dat kwam in Tsjechoslowa- kijke tot uiting in de gesprek ken die het trio Vriesekoop- Bakker-Vlieg voerde. Ge bruikmakend -van de kennis van de roodharige Leidenaar werd de taktiek bepaald. Wijselijk stelde Vlieg zich niet eigengereid op, waardoor Vriesekoop redelijk voorbe reid achter de tafel kon plaatsnemen. Waarmee dui delijk gemaakt werd dat het duo Bakker-Vriesekoop in september herenigd dient te worden. Hoewel Jan Vlieg kan bogen op goede resulta ten met het damesteam moet het talent-Vriesekoop opti maal begeleid worden. De NTTB zal in september, wan neer de schorsing van Bak ker afloopt, haar keus bepa len. Al eerder liet voorzitter Jaap Roeten, in Bratislava opvallend onopvallend aan wezig, weten dat er voor die tijd niet gepraat zal worden. Veruit het belangrijkste woord is echter aan Bettine Vriese koop. „Op de EK wil ik echt vlammen", liet zij de concur rentie alvast weten. SARAJEVO (GPD) - Lachend stapte Job van Oostrum gisteren rond op de olympische ijspiste van Sarajevo. Zijn nek stevig ingetaped stond hij al weer tussen de Nederlandse ploeg die een dag na aankomst poseerde voor een legertje fotografen. Toch heeft het maar een haar gescheeld of de stuurman van de Nederlandse twee mansbob had zijn deelname aan de Olympische Winter spelen kunnen vergeten. Zaterdagmiddag tijdens de trai ning op de berg Trebevic, kantel de de glijbolide als gevolg van een stuurfoutje en schoven Van Oostrum en „remmer" John Drost met grote snelheid negen honderd meter naar beneden. Van Oostrum liep gekneusde ne- kwervels op, Drost kwam er af met enkele schaafwonden. Een dag later verzuimde het duo weliswaar de training, maar de aanvankelijke angst dat het bob- avontuur van de Nederlanders al in een zeer vroegtijdig stadium zou eindigen, bleek ongegrond. „Elke bobber is in zijn leven wel eens een keer omgegaan", stelde Van Oostrum laconiek, „en ons overkomt het nu. Voor mij was het de eerste keer in zes jaar, dus dat valt ftog wel mee". Een wel heel erg koele reactie na een ha chelijk avontuur, want hoewel de 29-jarige Utrechtse sport schoolhouder de gelegenheid on middellijk aangreep om te vertel len dat hiermee de veiligheid van de bobsport weer bewezen was, had het best fataal af kunnen lo pen. Dankzij het feit dat hij ui terst geconcentreerd bleef tij dens de negenhonderd meter, die hij hulpeloos naar beneden suisde werd erger voorkomen. De voormalig autocoureur Van Oostrum: „Ik heb met de auto ook wel eens een crash gemaakt, maar dan gaat het in een klap. Nu heb je nog tijd om na te den ken. We hebben allebei ons hoofd ingetrokken en als je er maar op let dat je dat zo houdt, kan er eigenlijk niets mis gaan". Toch kreeg zijn nek nog een paar rake klappen te verwerken en hoewel zowel hij als Drost („Ik wilde eigenlijk eerst onze tijd weten") zelfstandig uit de bob kroop, werd toch besloten hem voor onderzoek naar het zieken huis over te brengen. Dat ver voer leverde overigens proble men op. Bij de finish van de bobsleebaan staat weliswaar per manent een ambulance, maar die moest een kwartier wachten om dat een foutief geparkeerde bus de doorgang versperde. Een voorval, waar NOC-attache jhr. Rob von Bose schande van sprak. Von Bose ging direct na het onge val naar het vliegveld van Saraie- Job van Oostrum (l) en John Drost k bobslee-piste. vo en wachtte daar ongeduldig totdat het toestel met de Neder landse schaatsploeg en begelei ders aan boord zijn landingsge stel op de grond zou zetten. Nog bij de paspoortcontrole trok hij de begeleidende arts Rob Pluy- mers met zich mee naar een ge reedstaande auto, waarmee men in vliegende vaart naar het zie kenhuis reed. „Daar zijn foto's genomen, die ik samen met de dienstdoende arts heb bekeken", liet Pluymers later weten, „en ge lukkig bleek dat er niets gebro ken was. Er is geen reden om te veronderstellen dat er iets ern stigs aan de hand is", klonk het geruststellend. „Hij zal een paar dagen pijn hebben en dat moe ten we zoveel mogelijk zien te beperken". Gemakkelijk heeft de medische staf het daar niet mee, want de stuurman van de bob is allergisch voor pijnstillers. Morgen zullen Van Oostrum en Drost echter hoe dan ook de trai ning hervatten. Dat is trouwens bijna een noodzaak, want om te mogen starten in de wedstrijd dienen de deelnemers vooraf tij dens de trainingen minstens drie „sturzfreie" afdalingen te heb ben gemaakt. „Maar ik denk niet dat dat een probleem zal zijn", al dus Van Oostrum, „want er zijn nog drie trainingsdagen, waarop je twee afdalingen kunt maken. En dat we nu op onze kant zijn gegaan wil natuurlijk niet zeggen dat zoiets nog een keer hoeft te gebeuren". Nederland was niet de enige equi pe die de raceslee in een andere positie dan bedoeld richting eindstreep zag gaan. In de twee de run waren het er maar liefst vier, waaronder die van de Zwit serse wereldkampioenen van '83 Ralph Pichler en Urs Leuthold. „De eerste run van ons ging vlek keloos", vertelde bobslee-coach Jan van Spaandonk, „en ze haal den een tiende plaats, wat goed is. Maar toen werden de omstan digheden minder: natte sneeuw en slecht zicht. Job heeft een stuurfout gemaakt in de vijfde bocht en daardoor ging de bob op zijn kant". Kort na de crash van de Nederlanders werd beslo ten de training stop te zetten. Te laat voor Van Oostrum, die er wonderwel goed vanaf kwam. Eerste zege van Lugdunum RB mist teveel kansen TOP kruipt weer omhoog De uitslagen SARAJEVO (GPD) - De IOC-ver- gadering heeft dit weekeinde be paald dat pas in Los Angeles de dopingcontrole zal worden uitge breid. Het betekent dat atleten zullen worden onderzocht op de aanwezigheid van coffeine en testosteron in hun lichaam. Ove rigens is een sportman of vrouw bij wie die stof wordt aangetrof fen niet zonder meer strafbaar, omdat men - voor het eerst - uit gaat van een bepaalde hoeveel heid. De discussie over dat onderwerp duurt al geruime tijd en beweegt zich heen en weer tussen het standpunt van sportmensen en doktoren. De artsen zeggen dat de kwantiteit te moeilijk vast te stellen is omdat elk lichaam an ders reageert op het toedienen van doping, de sporters betogen dat zij zelfs de simpelste genees middelen niet meer kunnen ne men als zij bij het geringste spoortje van een stof al„positief worden bevonden. Onbesproken tijdens de vergade ring van het Internationaal Olympisch Comité in Sarajevo bleven de zogenaamde groeihor monen, die met name in de Ver enigde Staten nog al „in trek" zouden zijn. Zo trof de Duitse professor dr. Manfred Donike bij onderzoekingen in de urinesta- len van heel wat atleten sporen aan van het middel somatropin, een hormoon dat wordt toege diend aan kinderen met een groeistoornis en dat een verge lijkbare werking zou hebben als anabole steroiden. Maar voorals nog is dat laatste niet bewezen en tot die tijd wil de medische com missie van het IOC die middelen niet op de verboden lijst plaat sen. Voor Sarajevo geldt dan nog dat coffeine en testosteron „toege staan" zijn, omdat men er niet op zal controleren. Toch is het labo ratorium er geschikt voor. Het is in elk geval opgenomen in de lijst, van onderzoekcentra die voldoen aan de IOC-normen. Daarvan zijn er nu dertien ver spreid over de hele wereld. De olympische vergadering zorgt voorlopig nog voor weinig op winding. „Het is", zegt het Ne derlandse IOC-lid Kees Kerdel, „een echte hameragenda, zonder hete hangijzers. Eigenlijk wordt hier de vergadering van Los An geles voorbereid". Lichte op schudding was er wel onder de nationale olympische comite's over de opmerking van president Juan Antonio Samaranch dat het IOC in de toekomst mogelijk alle kosten van de atleten, die deelne men aan de Olympische Spelen, zal gaan vergoeden. Maar het voorbehoud dat daarbij werd ge maakt („als alles- goed gaat") bood voldoende armslag om een eventuele financiële aanslag op de kassen van de NOC's nog te verijdelen. Verder boog men zich over de „lo pende actuele zaken". Zo blijft de vraag over de amateurstatus van Canadese en Amerikaanse ijshockeyers de gemoederen be roeren. Een soort psychologi sche oorlogsvoering aan de voor avond van het treffen tussen die twee landen, morgenmiddag (dinsdag) in de gloednieuwe Ze- tra-hal. Inmiddels hebben nu ook de Finnen (van wie de doel man werd uitgesloten van het olympisch toernooi) zich in de strijd geworpen. Van hen ont ving het IOC een telex met een lijst namen van Amerikanen en Canadezen, die professional zou den zijn (geweest). Maar me vrouw Monique Berlioux liet zich over deze kwestie geen uit spraken ontlokken. „Willy Dau- me gaat een gesprek aan met de voorzitter van de Internationale IJshockeyfederatie en zal daarna rapport uitbrengen over de vraag of de spelers voldoen aan de toe latingseisen". zei de directeur van het IOC kortaf. UTRECHT (GPD) De voormali ge directeur van FC Utrecht, Cor Hesselberth is gisteren na een langdurige ziekte overleden. Hij was 51 jaar oud. Tot half septem ber 1982 was hij in dienst van FC Utrecht, bij welke club hij op 1 augustus 1976 als administrateur begon. Eerder werkte Hesselberth als ma nager bq FC Den Bosch, welke functie hij vijfjaar bekleedde

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11