c Van der Duim is het bedelen beu Voorjaarsweer in Sarajevo De Variabele Rente Hypotheek biedtu maximale vrijheid. D Klachten over de strenge bewaking NOVO en Orion blijven koploper Kies voor zekerheid op lange termijn Geen verontrusting bij organistoren 'Goud' voor skikampioenen Mondelinge avondcursussen "WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES, DIE NEME BIJ DE MEAB LES!" Nederlandse topsehaatser sluit loopbaan af V€111 UC lUtUUUOl lIV De huidige variabele rente is Rabobank CS Sport, ZATERDAG 4 FEBRUARI 1984 SARAJEVO (Rtr) - Het ongewoon zachte weer in Sarajevo veront rust de organisatoren van de Olympische Winterspelen, die komende week beginnen, niet. In de stad, die zich koestert in een vriendelijk voorjaarszonnetje en waar de temperatuur overdag oploopt tot tien graden boven nul, herinneren alleen de vorig jaar gemaakte reuze-posters met veel sneeuw erop, dat het vol gens de kalender officieel winter is. De organisatoren vertrouwen erop dat als de Spelen eenmaal zijn begonnen zich geen moeilijkhe den zullen voordoen, aangezien alle pistes voor het alpine- en Noordse skièn al in orde zijn ge maakt en voortdurend worden bijgehouden. De Olympische accommodaties in de bergen van Bjelasnica, Joho- rina, Igman en Trebevic, die rondom Sarajevo liggen, zijn be dekt met een sneeuwlaag van mi- nimaal 25 centimeter en maxi maal 1.25 meter. Joegoslavische soldaten en jeugdi ge vrijwilligers heben de sneeuw op alle pistes aangestampt en speciale teams houden voortdu rend toezicht, terwijl de machi nes voor het maken van kunst sneeuw paraat staan. De voorzitter van het internaito- naal Olympiosch Comité Juan Antonio Samaranch heeft ver klaard dat hij erop vertrouwd dat de wedstrijden kunnen door gaan, ook al komt er de komende dagen geen sneeuw bij. De me teorologische dienst van de Spe len verwacht echter de komende dagen middelzware sneeuwval in het gebied van Sarajevo. Intussen zijn de schaatsenrijders en rodelaars officieel begonnen met de training. De training voor het kunstrijden en ijshockey be gint officieel vandaag. De deel nemers aan de afdaling komen dan eveneens in actie, terwijl de trainine voor de overige Olympi sche onderdelen op maandag be gint. Ronald Reagan, de president van de Verenigde Staten, is op het laatste moment akkoord gegaan met het verlenen van de Ameri kaanse nationaliteit aan de Noor se langlaufspecialist Audun Endestad. Via een speciaal door het congres aangenomen wetje werd Endestad, getrouwd met een langlaufster uit de Ameri kaans ploeg, op zeer korte ter mijn genaturaliseerd. De 31-jarige Endestad woont sinds 1981 in de Verenigde Staten en zou bij een normale procedure pas in oktober vna dit jaar de Amerikaanse nationaliteit heb ben gekeregen. Door het ingrij pen van Reagan en het congres kan Endestad deel uiitmaken van de Amerikaans eploeg voor de Olympische Winterspelen, die woensdag in Sarajevo beginnen. SARAJEVO (DPA) -Topskiërs verdienen goud. De Oostenrijkse skifabrikant Toni Arnsteiner maakt daar geen geheim van. Als Franz Klammer, de Olympische kampioen afdaling van 1976, op 9 februari in Serajevo zijn titel her overt, ontvangt hij van de skifa- briek 223.000 Oostenrijkse schil ling (zo'n 35.000 gulden). Grijpt de Westduitse Irene Epple twee dagen later op het onderdeel bij de dames Olympisch goud, dan kan zii een bedrag van 15.000 gul den tegemoet zien. Dat zijn bedragen, die als directe premie door de skifabrikant in het vooruitzicht zijn gesteld. De feitelijke verdiensten van het topje van de skwereld zijn veel hoge) r. Twee jaar geleden ontving Erika Hess, de drievoudig we reldkampioene van 1982, alleen al voor haar reclame-arbeid 125.000 gulden. Een Olympische overwinning zal dat bedrag nog in de schaduw stellen. Aardige bedragen, maar vrijwel niets vergeleken met de inkom sten van Phil Mahre. Het jaarsa laris van de Amerikaan, die drie keer de wereldbeker won, wordt ruwweg geschat op 300.000 dol lar (omstreeks een miljoen gul den). Financiële zorgen behoeft Mahre dus niet te kennen. Een succesvolle greep naar de Olym pische zege zou hem in staat kunnen stellen als topsporter met pensioen te gaan. SARAJEVO (Reuter) - De strikte veiligheidsmaatregelen, 'die gelden bij het Olympische dorp in Sarajevo, heeft nogal wat weerstand gewekt bij ploegleiders, die stellen dat zij erdoor in hun werk worden belemmerd. ADVERTENTIE Volgens hen maakt het stringente verbod om anderen dan de be woners van het dorp in de appar tementen-blokken toe te laten, het moeilijk contacten te leggen met journalisten en officials van andere nationale ploegen. Dat heeft al geleid tot een klacht van de Zweedse chef de mission Wolf Lyberg, Dick Palmer de lei der van de Britse delegatie, sprak van soortgelijke proble men. Hij zei: "de veiligheids maatregelen zijn wel wat erg streng, maar ik hoop dat het de komende dagen wat beter gaat lopen" Het Zweedse Olympische biath- lon-team moet het voorlopig doen zonder ammunitie. De 2000 patronen werden door veilig heidsmensen in beslag genomen. De Zweden hopen de voorraad alsnog terug te krijgen. "We begrijpen best dat de Joego- slaviërs verdenking koesterden, omdat wij niet hadden opgege ven, dat wij ammunitie bij ons hadden. De reden was, dat wij het zelf niet wisten. De mensen van de biathlon hadden het bij onze bagage gezet zonder ons iets te zeggen", aldus chef-de- mission Wolf Lyberg. De Joegoslavische organisatoren hebben uit vrees voor terroristi sche acties de bewaking in Sara jevo verscherpt. De patrouille rende politie draagt zowel bin nen als buiten het Olympisch dorp automatische wapens. (heus, daar gaat nog niets boven!) in voorbereiding voor: PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN- P-D MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE- MBA STAATSPRAKTIJKDIPLOMA I- II- SPD 4-maands INFORMATICA-CURSUS "U EN DE COMPUTER'' geen toelatingseisen! Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur Interesse? MEAB's studiewijzer ligt voor u klaar Vraag 'm vrijblijvend aan! Wie leert weet meer en.... (259 geslaagden in het algelopen cursusjaar!) LEIDEN De leidende positie van NOVO 2 en Orion in de eerste klasse van de volleybalcompetitie is on aangetast. NOVO rekende snel af met Donar (3-0), bij Orion vlotte het minder al werd LUSV 2 uiteindelijk toch met 3-1 verslagen. Bij de dames is Leython 2 los van alle concurrenten. De Leidse formatie won zelf van LUSV 2. Achtervolger NOVO 2 ging falikant onderuit bij hekkesluiter DAC 3, dat haar eerste overwinning van het seizoen behaal de. De heren van Orion hadden het knap moeilijk met LUSV 2, dat niets te verliezen had en fris van lever trok. Pas na de eerste set (benauwde 15-13 voor Orion) kwam de titel kandidaat 'los.': 15-10. Een paar foutjes aan het slot van de derde set resulteerden in 15-17 winst voor de studen ten, die zich ten lange leste toch via 15-11 in de vierde beurt gewonnen moesten ge ven (3-1). NOVO deed tegen middenmoter Donar 2 wat mocht worden verwacht: 15- 6, 15-7, 15-9. Leython verloor de aansluiting met NOVO en Orion door een 3-1 nederlaag tegen RW. Een spannende affaire, veel service-wissels en lange ral- ley's. Met 15-17 was Leython in de eerste set de gelukkig ste van beide ploegen. Het vervolg van de Leidenaars was echter van minder gehal te. Het automatische roule- ringssysteem deed afbreuk aan het samenspel. Toen hal verwege de tweede set werd terug gewisseld was het rit me verdwenen. Via 15-5, 15-9 en 15-12 (na 9-12) incasseerde RW de winst. DAC 2 speelde binnen drie kwartier Ridderveld weg: 15- 4,15-8,15-3. Wilfred Boerefijn scoorde aan de lopende band. SKC en WW maakten er een raar potje van. De eerste set verliëp evenwichtig (13-15 voor SKC), daarna stoomde WW met tweemaal setwinst (7-1.5, 12-15) op naar de over winning. In de vierde set leek SKC alle moed te hebben verloren. WW spurtte naar 2-10, maar maakte vervolgens niets meer klaar. SKC pakte de goede draad op en zorgde met 15-11 toch voor een pun- maakte haar koppositie tegen LUSV 2 nauwelijks waar. Al leen het begin was aardig (4- 10), maar daarna rommelden de Leidsen wat aan. Deson danks win Leython nipt met 13-15. Nadat de studentes ook in de tweede set goed te gengas bleven geven (een for se voorsprong werd bij het sluiten van de markt uit han den gegeven, 13-15 opnieuw), ging het in de derde set goed mis met Leython. LUSV, dat duidelijk is gegroeid, trok met 15-11 de set naar zich toe. Toen vond Leython het wel letjes en was er voor LUSV geen houden meer aan: 6-15 (1-3). Naaste concurrent S'70 was veel sterker bij DAC en leek na 15-12 en 15-7 bij 9-3 in de derde set zeker van de volle winst. Niets was minder waar. De DAC-reserves ^ble- ken echter over een enorme veerkracht te beschikken. De Alphensen eisten met 9-15 winst een vierde set op waar in het er heet aan toe ging. De opslag en het blok van DAC waren sterker, maar in het achterveld regeerde S'70. Spanning en onzekerheid, totdat DAC met de 17-19 monsterscore de 2-2 bewerk stelligde. Het beeld bij Blok-RW was zeer wisselend, waarvan de setstanden getuigen zijn: 15- 1, 9-15, 15-13 en 5-15. Ook WVC en Orion hielden elkaar in evenwicht: 6-15, 15-11, 15- 13 en 14-16. DAC 3 boekte zeer verrassend haar eerste competitie-zege tegen runner-up NOVO 2, dat daarmee alle titelkansen ver speelde, voor zover die nog aanwezig werden geacht. Door overconcentratie, door erg slecht passen ook. DAC, verlost van alle blessure-leed, stelde daar veel vechtlust en goed veldspel tegenover, wat uitmondde in de ongedachte 3-1 zege (15-11, 15-3, 12-15 en 15-11). GER RENES DAVOS (GPD) - Als junior was Hilbert van der Duim een wildebras. En ook een vechtjas, die zich zelf maar moei lijk in de hand kon houden. De nog krullende haardos was heel wat minder aërodynamisch dan zijn tegenwoor dige kapsel en te weelderig om volledig onder een wollen mutsje te laten verdwijnen. Nog voordat het snelle schaatspak zijn intrede deed en tot de uitrustig ging be horen van iedere schaatser die zijn sport een beetje se rieus beoefent, vloog de jonge Fries al over de ijsbanen. Of er af. En niet alleen toen. „Ik was altijd veel te ongeremd. Het moest altijd hard, hard. Ik had ner gens een rem op. In de training niet, in de wedstrijd niet. Ik heb het nooit rustig aan gedaan, knalde overal in. Tijd om na te denken was er niet. Dat is wel veranderd de laatste jaren. Ik heb mijn hoofd er meer bij. Zeg maar dat ik evenwichtiger ben geworden". Een kalme namiddag in Davos. Het overjarige hotel waar de Ne derlandse schaatsers voor en na het Europees kampioenschap in Larvik zijn ondergebracht lijkt meer geschikt voor bejaarde Amerikaanse toeristen. Klassiek ingericht en ademt de sfeer van vervlogen tijden. Hilbert van der Duim nestelt zich in het pluche en knabbelt op een handvol koekjes. Wéér een interview. Een lach verschijnt op het afgetrain de gelaat. „Weet je nu nog niet alles over mij?" Zijn besluit staat vast. Na dit sei zoen doet hij een stap terug. Eer der hield Van der Duim nog een slag om de arm. Wie weet kon hij, bijvoorbeeld op de Winterspelen en Sarajevo, nog zo veel roem vergaren dat het commercieel gezien toch aantrekkelijk zou zijn er een jaartje aan vast te kno pen. Die illusie is verdwenen. „Buiten de schaatsbond om heb je geen enkele kans iets aantrek kelijks voor jezelf te regelen. Pri- vé-sponsoring is nu eenmaal ver boden". „Het is", verduidelijkt Van der Duim, „niet aanlokkelijk om op deze manier door te gaan. Vijf tot zes uur trainen per dag zou ik nog best kunnen opbrengen, maar het is in feite altijd met de pet rond gaan. Je moet er zoveel voor laten om bij de top te ko men en je te handhaven. Dat is het niet meer waard voor mij. Ik wil het wat rustiger aan gaan doen. Een jaartje in de sprint- ploeg en daarna wat marathons rijden. Maar ik neem vooral de tijd om me op maatschappelijk gebied wat meer te ontplooien". Binnen de schaatsbond zijn de klaagzangen van Van der Duim altijd vol ergernis aangehoord. Hij trekt de meeste publiciteit en profiteert daarom als geen ander van een bonus-regeling van de sponsor. Ieder tv-optreden of fo to, uiteraard met firma-naam, le vert voor de schaatser geld op en dat kan bij Van der Duim aardig oplopen. KNSB-directeur Co- mello, niet zijn grootste vriend, mag verder graag op de prijzige auto en de nieuwe speedboat van de zesvoudige Nederlandse kam pioen wijzen. Van der Duim in het offensief: „De eerste jaren had ik wel reden tot klagen. Toen had ik een half maandsalaris en het geluk dat mijn vrouw werkte. Maar nadat ik succes kreeg heb ik nooit meer dan het minimumloon ge had. Ik sta bij Adidas op de loon lijst. Daar komt dan nog het geld van de sponsor bij, maar het is heus geen vetpot. Zie, je kunt het zo niet altijd door blijven doen. Er komen straks junioren die harder gaan en dan zul je er ook een punt achter moeten zetten en sta je met niks op straat". Centen „Natuurlijk kijken de mensen naar je auto en je boot en zeggen ze, verdomme er zitten centen zat. Dat vind ik niet terecht, want ik heb van die dingen gewoon ge profiteerd. Bij die bedrijven kon ik een stuk voordeliger binnen komen. Ik dacht, dat laat ik niet liggen. Maar het zijn tijdelijke dingen. Het lijkt heel mooi van de buitenkant en daar gaat dan het grote publiek op af'. Hij had in 1978, na het voltooien van de pedagogische academie in Drachten, natuurlijk ook ge woon een baan in het onderwijs kunnen zoeken. Al was dat ook toen niet zo simpel. Op het ar- H ilbert van der Duim (Foto anpi beidsbureau kwam hij als num mer 62 op de lijst. Voor de klas hebben ze hem nooit gezien, in het leger maar even. Hij had echt heimwee en was snel weer thuis. „Als ik in het begin al eens een kans op werk had moest ik zeg gen, ik ben schaatser, moet lang trainen en ben 's winters vaak weg. Zoiets stuit een bedrijf of baas tegen de borst en heeft mij de afgelopen jaren ook belet een baan te krijgen. Dat wil ik niet meer. Dat heb ik er niet meer voor over. Daar draait het nu al lemaal om", zegt Van der Duim met stemverheffing. Een pianist, die die stilte in het oude en vrij wel verlaten hotel verbreekt met evergreens, dwingt hem luider te spreken. Hij had al snel in de gaten nimmer een echt idool te zullen worden, waardoor het lucratief bijwonen van allerlei festiviteiten groten deels aan zijn neus voorbijging. „Ik heb niet het karakter om de beroemdheid uit te hangen" wist Van der Duim van zichzelf nadat de eerste wereldtitel hem in 1980 was komen aanwaaien- Hij bleef, naar buiten optredend, bescheiden, verlegen bijna. De beschermende hand van Egbert van 't Oever, die de kernploeg van nu destijds als couveuse kindjes behandelde, was altijd te nadrukkelijk aanwezig. „Misschien wel. We hebben vroe ger niet leren omgaan met de pu bliciteit. Het is, wanneer je goed rijdt, iets abrupts. Dan weet je niet wat je overkomt en daar moetje aan wennen. Dat had be ter begeleid kunnen worden. Toch is de kritiek vaak onterecht hard geweest. Wij zijn sportmen sen die hun vrije tijd opofferen voor het schaatsen. Je mag mis schien niet meer van amateurs spreken, maar om ons net zo kri tisch te benaderen als profspor ters gaat te ver. Wij doen het niet om in de krant te komen, of wat dan ook". „Vervelende stukken heb ik voor de anderen altijd erger gevonden dan voor mezelf. Ik ben niet gauw tevreden over mijn presta ties. Er zijn maar weinig wed strijden geweest waarvan ik zei, nou ben je zoals het hoort. De Gouden Schaats in Inzeil, twee jaar geleden, toen ik 14.27 op de tien kilometer reed, was wel zo'n toernooi". Tevreden En na enige bedenktijd: „Het WK in Assen ook. Ik reed constant, kon de concentratie steeds op brengen en was na elke afstand zo leeg dat ik tevreden over me zelf kon zijn. Het laatste Neder lands kampioenschap was ook goed. Niet met het oog op de prestatie. Ik heb vaak andere normen dan journalisten aanleg gen. Ik denk aan de trainingsar- beid die ik nog vlak voor dat NK had verricht. En dan toch kam pioen worden, dat vind ik knap. In Larvik werd bevestigd dat ik goed zat. Ik hoefde me niet eens tot het uiterste in te spannen". Toch heeft er in de afgelopen jaren meer in gezeten. Van der Duim bezorgde zichzelf nederlagen waar tegenstanders niets voor hoefden te doen. Altijd viel er wat te beleven als hij in de grote toernooien op het ijs verscheen. Of hij reed onstuimig hard, of er was iets geks. Een meeuw in ho ge nood die hem ten val bracht, een rondje te vroeg ophouden, legio valpartijen, diskwalifica ties, het omver rijden van een te genstander - Van der Duim heeft alles vertoond wat op een ijsbaan (on)denkbaar is. Hij schiet in de lach. „Oh, zeker, ja. Ik had meer moeten winnen. Het zijn de ups en downs die ik heb meegemaakt. Ik vind het niet erg hoor dat de mensen mij zullen herinneren als een schaatser die zulke fratsen uithaalde. Ik kan er net zo hard om lachen als een an der. Het is ook allemaal lachwek kend, maar het ging altijd onbe wust. Ik heb nooit met opzet die stommiteiten uitgehaald. Dat zou kwalijk zijn geweest" Gewoon falen kon Van der Duim ook. Het EK van het vorig jaar in Oslo verliep rampzalig. Hij stond voor,aap in een regenboogpak. „Er was niks wat ik dat seizoen mooi vond. Door het gesodemie ter over die reclame en de schor sing verdween het plezier. De psychische belasting die ik heb gehad, ik kon het mentaal alle maal niet meer opbrengen. Het korte werk ging nog wel, maar het is een waardeloos seizoen ge weest. Nooit had ik het gevoel dat ik in vorm was". Als hij, terwijl zijn ploeggenoten ongeduldig aan tafel zitten wach ten, per afstand zijn kansen ta xeert in Sarajevo schaart van der Duim zich alle vier keer bij de fa vorieten. Weliswaar met iets be tere perspectieven op de vijf en tien kilometer dan op de 1000 en 1500 meter. Noem dat maar geen flair. ADVERTENTIE Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meerdandegeldendemarktrente. Aanpassingen vinden geleidelijk plaats. Stijgt de marktrente, dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypotheeklasten lager. U kunt bij de Variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrij aflossen. Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notariskosten. imM /Ia DshAKinlf Een grote mate van vriiheid dus- aantrekke lijk laag en bedraagt bij gemeentegarantie en maandbetaling7,9°/o. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met onze hypotheek-adviseur. Hij geeft u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8