Haagse commissie kraakt advies over panden aan Stationsweg af NZH wil kleinere bus op beperkte schaal invoeren Boete wegens gijzeling Verkeerscirculatie plan hoeft niet te worden gewijzigd' mededeling sociale dienst Drie nieuwe straat namen in binnenstad ST- EN ANTIEKBEURS ZATERDAG 4 FEBRUARI 1984 Leiden Juridisch steekspel rond ajbraak en nieuwbouw duurt voort Wethouder Waal, die zich met alle middelen verzet tegen de afbraak van de panden c rr onlangs een kijkje. Hier aanschouwt hij het monumentale, houten trappenhuis. LEIDEN - De welstandscommissie voor de gemeente Den Haag heeft de vloer aangeveegd met het ontwerp voor een modern kantoorgebouw met een glazen pui dat aan de Leidse Stations weg zou moeten verrijzen. Vol gens de commissie heeft het beoogde bouwwerk onvoldoen de kwaliteit, wordt op geen enke le wijze ingespeeld op de aanwe zige bebouwing van de Stations weg en is het feitelijk overbodig. Door het advies van de Haagse commissie wordt ook de Leidse welstandscommissie gevoelig op de vingers getikt. Laatstgenoem de commissie heeft het bouw plan namelijk positief beoor deeld, welke beoordeling door de gemeente is aangevochten. Het verzoek tot beoordeling door de Haagse welstandscommissie is gedaan door de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften van de gemeente Lei den. Die beroepsschriftencom- missie had behoefte aan onaf hankelijk oordeel van een buiten de gemeente Leiden staande in stantie. Monumenten De gemeente en projectontwikke laar Passage Noordwijk BV lig gen al geruime tijd met elkaar in de clinch over de bouw van het kantoorpand waarvoor twee waardevolle monumenten het veld moeten ruimen. B en W trachten sloop van de oude pan den en de geplande nieuwbouw met alle voor handen zijnde mid delen te voorkomen. Volgens een voorlopige uitspraak van de beroepsschriftencommis- sie zijn er evenwel geen gronden aanwezig om de bouwvergun ning te weigeren. De wethouder van ruimtelijke ordening, Waal, vindt daarentegen dat de wel stand van de Stationsweg door het bouwplan ernstig wordt ge schaad. Hij meent dat de Leidse welstandscommissie een ernsti ge taxatiefout gemaakt. De Haagse commissie schaart zich nu met haar oordeel aan de zijde van B en W. Het nieuwbouwont- werp is "hard", "buiten propor ties" en "eventueel vooruitstre vende bedoelingen van de glazen gevel wordt door de traditionele De gedeeltelijk betegelde schouw met ornamenten. kapvorm ontkracht. Het plan is dusdanig afwijkend dat het op geen enkele wijze aansluiting vindt met naburige panden of soortgenoten in de omgeving", aldus oordeelt de Haagse wel standscommissie unaniem. Onvoldoende Gevreesd wordt ook dat de beoog de nieuwbouw een verdere schaalvergroting aan de Sta tionsweg in de hand zal werken. De welstandscommissie is van mening dat aan deze ontwikke ling, juist op deze plek, een halt moet worden toegeroepen. Nieuwbouw aan de Stationsweg wordt niet uitgesloten geacht. De commissie is echter van mening dat het onderhavige ontwerp "onvoldoende consistent is vormgegeven, onvoldoende ver nieuwend is om daaraan te kun nen refereren in de toekomst en derhalve met een onevenredig grote importantie het beeld van de Stationsweg zou beheersen". De bezwaren die het Leidse college van B en W tegen de nieuwbouw heeft worden nog eens versterkt door het feit dat de twee laat-ne- gentiende eeuwse panden van de architect C.B. Postumus Meijes zouden moeten worden afgebro ken. De panden worden van bij zondere waarde geacht. De bouwstijl is die van de neo-re- naissance. Onder meer de helder rode steen is karakteristiek voor de bouwperiode. Onlangs heeft gemeenteambtenaar Van Gulick in gezelschap van onder andere wethouder Waal het pand Stationsweg 25 van bin nen bekeken en waardevolle ele menten op de gevoelige plaat vastgelegd. Het pand heeft niet alleen een mooie gevel maar ook een stijl vol interieur. Zo is er een monu mentaal trappenhuis met heel fraai houtsnijwerk, gebrand schilderde glas-in-lood ramen en gestucte plafonds. Vrijwel alle vertrekken en daarop aansluiten de gangen hebben een waarde volle wandbedekking en geprofi leerde deuren en kozijnnen. (foto Reinout van Gulick) De schouw in een van de vertrek ken heeft stijlvolle ornamenten en is deels betegeld. De tegels hebben een verfijnd decor van bloemmotieven en een fraai ge stileerde pauw. Elders Beide panden aan de Stationsweg zijn oorspronkelijk woonhuizen, maar al geruime tijd aan de woonfunctie onttrokken ge weest. Het juridisch getouwtrek om de panden te behouden kan nog wel enige tijd duren. De ge meente speelt thans met de ge dachte om Passage Noordwijk BV in de gelegenheid te stellen zijn bouwplannen elders te reali seren. Als van het huidige bouw plan wordt afgezien zouden de waardevolle Stationspanden de finitief behouden blijven. De woonhuizen zijn inmiddels op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst en de gemeenteraad heeft een voorbereidingsbesluit genomen, waarmee ongewenste ontwikkelingen in het vervolg kunnen worden voorkomen. LEIDEN - De NZH wil in Leiden een nieuw type bus inzetten, die kleiner is dan het huidige for maat stadsbus, maar groter dan de midibussen die in Delft en Alkmaar rijden. De bus zal waar schijnlijk pas in 1985 worden in gezet en dan nog alleen op de lijn 13/14. Dit blijkt uit antwoorden van B en W op schriftelijke vragen van de gemeenteraadsleden Van Lint (PPR) en Middendorp (PSP). In die antwoorden wordt gespro ken van een 'tweede generatie midibussen'. Ze hebben een lengte van tien meter en een ca paciteit die tussen die van de Leidse NZH-stadbussen (de lij nen 13/14 en 15/16) en die van de midibussen in Delft en Alkmaar inligt. De schriftelijke vragen van de raadsleden waren gesteld naar aanleiding van het bericht in de ze krant dat de NZH heeft beslo ten tot invoering van zg. gelede bussen. Dat zijn extra lange bus sen, met een harmonica-achtig middenstuk. De raadsleden toonden zich bezorgd over het feit dat deze grote bussen door Leiden gaan rijden en vroegen zich af wat B en W daarvan von den. Het college zegt bij tal van gelegen heden er bij de NZH op te heb ben aangedrongen om in Leiden juist kleinere bussen te laten rij den. Bij het invoeren van de gro tere bussen zeggen B en W niet meer betrokken te zijn geweest, afgezien van een demonstratierit op 22 april 1981. De NZH heeft de beschikking over vijf gelede bussen. Het is de bedoeling deze tijdens de spitsuren in te zetten op de lijnen 65 (Leiderdorp-Den Haag), 88 (Oegstgeest-Den Haag), 95 (Noordwijk-Den Haag) en af en toen op lijn 50 (Leiden-Haar- lem). Daarnaast kunnen de gele- de bussen incidenteel worden gebruikt wanneer veel passa giers naar speciale attracties als De Keukenhof willen. Machteloos B en W laten in hun antwoord op de raadsvragen blijken dat ze fei telijk niets te vertellen hebben over het beleid van de NZH. Het blijft bij pogingen om via allerlei vergaderingen invloed uit te oe fenen. Het is tot nu toe niet ge lukt om een zg. Beleidsgroep Openbaar Vervoer, met daarin ook raadsleden, van de grond te krijgen en evenmin om een door de gemeenteraad aan te wijzen vertegenwoordiger in de Raad van Commissarissen van de NZH benoemd te krijgen. Het college verwacht in de toe komst wel meer invloed te zullen hebben op het beleid van de NZH dank zij de Wet Personen vervoer, die in voorbereiding is Het geld dat nu rechtstreeks door het rijk aan de vervoers maatschappijen wordt uitge keerd om hun tekorten te dek ken, gaat dan eerst naar de ge meente. DEN HAAG/LEIDEN - Een 41-jarige Voorschotenaar en twee Leide- naars (22 en 28) zijn gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van 750 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. Op 12 februari van het vorig jaar hadden ze eigen rech- tertje gespeeld en twee Leidenaars in gijzeling genomen, die - naar later bleek in opdracht van de gemeente - forsythiatakken aan het snijden waren in hun kwekerij. De gijzelaars zagen naar hun zeggen heel hun oogst naar de knoppen gaan. Uit woede daarover namen ze daarop de twee snijders in gijzeling. Pas uren later, toen ze het waarom van een en ander duidelijk was geworden, lieten ze de snijders vrij. Officier van justitie mr. H. Klein Breteler sprak dan ook van wild-west op de koude grond, die met een sisser afliep. overzijde v LEIDEN - Het gerestaureerde mo nument 'Het Gulden Vlies', aan de Breestraat in Leiden, is gister middag officieel geopend. Vanaf volgende week zal het pand onderdak bieden aan de accoun tantsdienst van de gemeente en dienst gaan doen als vergader centrum voor politieke partijen en raadscommissies. De officiële opening van het pand geschied de, hoe kan het anders, door mid del van een korte vergadering van de commissies voor ruimte lijke ordening en financiën. Wet houder Bordewijk van financiën Gulden Vlies ingewijd met vergadering kreeg door architect Van Beek een fraaie voorzittershamer aan geboden om de 'vergaderaars' in het monumentale pand bij de les te houden. Het afgelopen anderhalf jaar is de hamer uitsluitend gehanteerd om het gebouw van boven tot be neden te vertimmeren. De res tauratie van 'Het Gulden Vlies' begon in juni 1982 en pas deze week werd de laatste hand ge legd aan de herstelwerkzaamhe den. Het trappenhuis met de hierop aansluitende gangen en drie vertrekken op de begane grond zijn geheel in oude luister hersteld. De overige vertrekken werden eenvoudig opgeknapt. Het opknappen van 'Het Gulden Vlies' heeft, behalve een flinke dosis vakmanschap, twee mil joen gulden gekost. LEIDEN De doelstellingen van het verkeerscirculatieplan hoe ven niet te worden gewijzigd. Het al meer dan vijf jaar oude plan is nog altijd actueel. Hoog uit enkele accenten moeten ver legd worden. Dat is de eenstem mige mening van de Beleids groep Stadsvernieuwing, een ambtelijk topoverleg onder voor zitterschap van wethouder Waal. De doelstellingen van het plan, zo als de bescherming van voetgan gers en fietsers en h'et voorrang geven aan het openbaar vervoer, zijn volgens de ambtenaren geenszins verouderd. Hooguit het "beheersaspect" - zoals Ale- trino, hoofd van de afdeling ver keerszaken, het noemde - zou moeten worden verbeterd. Hier onder wordt met name ook het parkeren begrepen. Verder werd het laden en lossen als een pro bleem genoemd. Maar om daarvoor meteen alle doelstellingen opnieuw te gaan formuleren, zoals de gemeente raad by motie had gevraagd, dat is naar de mening van de Be leidsgroep toch overbodig werk. Het hoofd van de afdeling econo mische zaken, Keijser: "Met alles wat er aan inspraak d'rop en d'ran zit. Nou, ik heb wel wat be ters te doen". ADVERTENTIE Door onvoorziene oorzaak is de betaling van de maanduit- kering over februari gestagneerd. In overleg met de plaatse lijke banken zijn wij erin geslaagd het daardoor ontstane probleem t.b.v. onze cliënten gedeeltelijk op te lossen. Wij zijn ons er evenwel van bewust, dat hierdoor niet alle ongemak kan worden weggenomen. Getracht wordt komende week alle betalingen in elk geval de deur uit te hebben. Voor het ongemak hiervoor bieden wij onze excuses aan. Directie en medewerkers Gemeentelijke Sociale Dienst. de LEIDEN De Leidse binnenstad is drie straatnamen rijker. Burge meester en wethouders hebben besloten om de nieuwe straat tussen de Van der Werfstraat en de Clarensteeg de naam Oliesla gerspoort te geven. Het nieuwe straatje ontstaat na de sloop van enkele panden in de Clarensteeg en de Van der Werfstraat en houdt verband met woningbouw in het gebied. De in aanbouw zijnde woningen, 53 in getal, op het terrein van de voormalige Leidse Brood Fa briek (nabij molen De Valk) krij gen de straatnaam Marepoortka- de toebedeeld. B en W hebben voorts besloten om de straat tus sen de Doezastraat en de Kam- persteeg de naam Ruime Con- tiëntiestraat te geven. Afgezien van de vele nieuwe straat namen in de Stevenshofpolder is ook buiten de binnenstad een nieuwe straatnaam op de platte grond van Leiden bij te schrij ven: de ontsluitingsweg van de Gooimeerlaan naar de Groenoordhallen gaat de Hallen- weg heten. leiden 'De Grote Kerk' in de Grote Kerk, Groenmarkt, Den Haag. Met o.a. grote afdeling schilderijen, za. 4 t/m zo. 12 febr. Dag. 12-22 u., zo. 11-181 Hutspotten Carnavalsvereniging De Hut spotten houdt vanavond het tweede jubileumfeest in hetAn- thonius Clubhuis aan de Lange Mare. Medewerking wordt ver leend door de groep Sonora Pa- ramera met Zuidamerikaansel Caraibische muziek, omlijst door een optreden van een showgroep uit Rio de Janeiro, de Cocadinhas de Vila Isabel. Voorts treden de Melody Mi xers en de Bierkouwers op. Vrouwenfeest In het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, treedt vanavond de vrou wenband Johanna de Waan zinnige op, ook bekend onder de naam Ames. Daarna is er de disco Fame. Aanvang negen Jazz Jazz on Sunday organiseert mor gen een tenor-battle middag. In de ritme-sectie zitten: Tjitze Vogel (bas), Peter ten Have (piano) en Hans Beun (slag werk). Gastsolisten op saxen: Wil Simons, Jack Leroux, Guup Massaro en Bob Rigter. Aan de vibrafoon: Frits Lan- desbergen. De jamsessions be ginnen om kwart voor drie in het bowlingrestaurant Hans Menken aan de Boshuizerkade. Japan In het museum van volkenkunde (Steenstraat) draait zondag middag om drie uur de film 'Japan', een kleurenfilm van een half uur met Nederlandse tekst Meidenavond In het Breehuys, Breestraat 19, is maandag weer een meiden- avond: ditmaal gewijd aan sieraden maken en jezelf of an deren opmaken. Van zeven tot elf uur. Hengelsport DVS viste de tiende wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 J. Sin- teurZS stuks-4850 gram. 2 W W. Steenbergen 21-3300, 3 T. Hop penbrouwer 18-3300. 4 W. Teske 14-2400, 5 J. van Rijn 9-1700, 6 W.J. Steenbergen 9-1700, 7 C. Hoppenbrouwer 9-1550, 8 W. Schouten 4-1550, 9 F. Zandber gen 5-1250,10 J. Moenen 6-1100.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3