Werklozen gratis les Ongewoon programma voor fluit en piano AGENDA Onenigheid over financiering Interessante Dodendans De Omweg Caecilia Consort naadloze eenheid PAGINA 2 Stad en rand ZATERDAG 4 FEBRUARI 19( KLUIT REGIO - Naar de oorzaak van het feit dat notabene onze re gio het hoogste scoort op de landelijke lijst van vandalisme, zoals deze week twee districts politiemensen hebben laten weten, is het natuurlijk slechts gissen. Er kunnen vanzelfspre kend socio- en psychologen over aan het woord worden ge laten. Of psychotherapeuten en pedagogen, maar ook die zullen waarschijnlijk het defi nitieve antwoord niet geven. De beide politiemensen zelf zet ten trouwens de nodige vraag tekens bij de uitkomsten van hun onderzoek want die laatste kunnen door allerlei factoren sterk zijn beïnvloed. Zo zal bij voorbeeld het publiek in het ene deel van het land sneller de telefoon pakken om bij de Her mandad over vandalisme te klagen dan in het andere stuk Nederland. Wat naast koploper in vandalis me als objectief feit over onze regio valt op te merken, is dat zij de dichtstbevolkte is. En misschien ligt daar een belang rijke oorzaak voor de geconsta teerde hoge graad van vanda lisme. Wetenschappelijk onderzoek heeft al eens aangetoond dat ratten met teveel bij elkaar al lerlei asociaal gedrag gaan ver tonen. Tot elkaar doodbijten aan toe. Hieruit is toen tevens verband gelegd met de grote sociale problemen in zeer dichtbevolkte steden of gebie den op de aarde. Het lijkt niet irreëel om jeugdig vandalisme daarom als een uiting van on vrede te zien over het met te veel op een kluitje zitten. Wellicht dat de stedebouwkundi- ge planologen onze bestuur ders hierop eens zouden kun nen wijzen of andersom na tuurlijk. Misschien kan dat een aardige bezuiniging aan jeugd- sociëteiten, jongerenwerkers en herstel van beschadigde Bijdrage Conny Smits bushokjes en dergelijke ople veren. PAT VOORSCHOTEN - Opmerkelij ke geluiden in de gemeente Voorschoten deze week waar de sportclubs, die voor een ver hoging van hun bijdrage aan het onderhoud van hun accom modaties staan, hebben ont dekt dat particuliere bedrijven dit onderhoud wel voor de helft van de prijs kunnen doen die de gemeente ervoor moet uittrekken. In dat geval zou den we niet meer geld voor het onderhoud behoeven uit te trekken dan we nu al bijdra gen, aldus hun woordvoerder. Veel kans van slagen maakt zijn pleidooi voor 'privatisering' echter niet want die zou bete ken dat de drie tot vier man van de gemeentelijke plantsoe nendienst die zich nu met dit onderhoud bezighouden, met lege handen komen te staan. Er is namelijk in het Voorscho- tense groen geen vervangend werk voor de werklieden voor handen. Om de kosten van onderhoud te verlagen door de leden zelf eens de grasmaaier te laten hanteren, zien de clubs niets Het onderhoud moet profes sioneel gebeuren en dat kun nen de sporters niet zelf, werd als argument hiervoor aange voerd. De patstelling lijkt dus definitief want als particuliere bedrijven het niet goedkoper kunnen gaan doen omdat dan de ge meentelijke plantsoenen dienst-medewerkers werkeloos komen te staan en zélf doen niet kan vanwege het ontbreken van vakkennis, blijft er weinig mogelijkheid om rigoreus te bezuinigen. Ter wijl het toch voor de gemeente K en O-concert door Froukje Wie- benga (fluit) en Ben Hurrelbrinck (piano). Plaats: Muzenhof. Ge hoord: vrijdag 3 februari. LEIDERDORP - Het program ma, dat de beide.kunstenaars voor een, in omvang beschei den, maar zeer aandachtig pu bliek verklankten, had de on gewoonheid en de kwaliteit van de composities als deugd. Bovendien stammen de ma kers, Sigismund Neukomm (1778-1858) Bohuslav Martinu, Georges Enesco en Joseph Jongen, uit verschillende lan den, resp. Oostenrijk, Tsjecho- slowakijke, Roemenië en Wal lonië. Men kan dus zeggen, dat het concert, behalve muziekge not, ook nuttige informatie le verde. De twee toonden zich technisch zeer bedreven en voordrachte lij k toegewijd. Maar ze gaven tevens blijk van een verschil lende muzikale inslag. Dit had zeker geen formele ongelijkhe den tot gevolg. Ze gingen ge lijk op, ook in de voorgeschre ven expressies. Aanvankelijk wilde het met het spel van de fluitiste niet zo goed lukken. Dit tekort aan rust en gaafheid was na het inschakelen van meer lichtbronnen snel verhol pen. Na de pauze kwamen er zelfs nog een paar schijnwer pers bij en toen wisten we pas goed, wat zij waard is. Toch bleef het verschil in aanspraak bestaan. De fluitiste speelde helder, objectief, vaak puntig zelfs en hoge uitschieters wa ren soms wat ruw. De vertelling van de pianist kwam milder en warmer over Men luisterde er onwillekeurig met bijzondere aandacht naar. Dit kan zeker niet van alle be geleiders gezegd worden. De fluitiste viel voornamelijk op door haar flitsende rappe pas sages, flitsende figuren en felle uitingen. Hiervoor had zij vol op gelegenheid in de snelle de len van sonates van Marinu en Enesco. Maar ook een gesoig neerd componist als Jongen, eens Brussels conservatorium directeur, deed zij in "trés ani- mé" en "gigue" voorkomen als iemand met een sterke vitali teit. Zijn aristocratie kwam toch ook heel fraai, in het "mo- déré" uit. In Neukomms sonate, die hier en daar vrij duidelijk aan Beetho ven herinnert, trof mij vooral het, althans uiterlijk juist geïn terpreteerde "adagio religiosa- mente". Van Martinu en Enes co zou men moeilijk de natio nale komaf kunnen raden. Ze componeerden in Franse im pressionistische stijl, de viool- virtuoos Enesco (eens leraar van Menuhin) minder origineel verwerkend dan Martinu, die onder alle verleidelijke invloe den (in Parijs van Debussy en Strawinsky o.a.), steeds zich zelf bleef, met een eigen klank. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. ZATERDAG LVC - open café. 14-17 uur, optreden The Meteors, 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Come back to five and dine, Jimmy Dean. Jimmy Dean' van Robert Altman, 21.15 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, jubi leumbal De Hutspotten, 20.30 uur. Hot House - zolder LVC-gebouw, optre den Burton Greene en zijn groep, 22 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, open huis. 10-16 uur. Schouwburg - 'De moeder van David S.\ 20.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. disco. 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, te. 149987 Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur. tel. 144112. Gezondheidswinkel - peuterspeelzaal van het speeltuingebouw, Lage Mors- weg 14a, tel. 761494, 10-12 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, kindervoorstelling 'min 8' voor plus 8, 14.30 uur ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, kindervoorstelling 'min 8' voor plus 8. 14.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon'. 14- 18 uur APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 febr tot 10 febr door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp. tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn. 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7. tel. 410131. spreekuur ma b'm do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10. tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7. tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65. tel 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. Concert Het jaarlijkse winterconcert van de Brassband Warmond wordt vanavond, 4 februari, gehouden in de Nederlands hervormde kerk aan de Herenweg 82 te Warmond. Het concert begint om acht uur. Swing In de Leiderdorpse Hollandsche Tuyn (Hoofdstraat 24) treedt morgenavond, 5 februari, in de jazzclub De Wagenschuur de Jo- Jo Swingband uit Breda op. Het jazzconcert begint om negen uur. LEI DSC H sSËS: DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabézorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden txj vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor hel verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 I n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Directie G Koopman Adi.dir N Quakernaat Hooldredacteur Dis J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef A van Leeuwen Plv Alg. redactiechef J. M. J. Post Commentaren: W F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubnekchels J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) W F J Wirtz (bin /buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid, Mexico en Wenen LEIDERDORP K&O Leiderdorp start binnenkort met gratis cursussen voor mensen zonder baan. Dit werklo- zenproject dat ongeveer 3700 gulden gaat kosten zal gefi- nancieerd mogen worden uit het subsidie-overschot van het vorige seizoen. Dit in tegenstelling tot wat het college van B en W wilde, namelijk aanspraak maken op het eigen vermogen van K&O. Deze financiering heeft heel wat stof doen opwaaien. Zowel bij het K&O bestuur alsook in de raadscommissie welzijn. Zoals verantwoordelijk wethouder Gehner zei, berust het waar schijnlijk op een misverstand ten aanzien van gemaakte afspraken. Al in september is K&O met de wethouder gaan praten over de mogelijkheden om deze cursus sen op te zetten. De wethouder stond hier 'zeer sympathiek' te genover en een procedure in sa menwerking met stichting 'De Werkwijzer' is op gang gekomen. Er is onder andere een enquête gehouden onder rhensen zonder baan, waar 80 positieve reacties op kwamen. Ook de financiën kwamen ter spra ke, waarbij van K&O-zijde steeds over het subsidie-over schot '82-'83 is gesproken en naar zij dachten door de gemeente ook. Daarnaast speelde een andere kwestie. K&O had al eerder van de gemeente toestemming ge kregen een eigen vermogen aan te houden als buffer, waar zij de vrije beschikking over zouden krijgen. Deze buffer wordt door K&O beschouwd als minimaal noodzakelijke reserve. B en W besloten nu dat K&O het werklozenproject mocht organi seren, doch dat dit uit het eigen vermogen gefinancieerd zou moeten wbrden. Dit besluit be reikte het K&O-bestuur pas afge lopen vrijdag, twee weken voor het begin van de cursussen. Daar zij het geld niet konden missen, brak er paniek uit. Als reactie werd een uitgebreide brief ver zonden aan B&W en aan de le den van de commissie welzijn. Dit had tot gevolg dat wethouder Gehner de hele commissie aan K&O-zijde vond. Zoals WD- raadslid Huigen zei: "Het vermo gen van K&O is een buffer en moet niet aangewend worden voor andere activiteiten. Naar K&O toe zijn ook andere ver wachtingen gewekt". Het gaat hier om een eenmalige zaak. Zoals K&O-voorzitter Man- houdt uitlegde, zal voor volgen de cursussen subsidie aange vraagd worden via de wet WWV. Nu was daar geen tijd meer voor. CDA-raadslid Van Jaarsveld meende dat het beter zou zijn, wanneer 'De Werkwijzer' deze cursussen zou organiseren, daar deze stichting al subsidie krijgt voor dit soort zaken. De cursussen zullen in de midda guren gegeven worden. Gestart wordt met een zestal cursussen. Te weten: Engels, solliciteren, EHBO, tekenen, inleiding com puter en eenvoudige administra tie. Strindberg's Dodendans in de bewerking: van Friedrich Dürrenmatt door theatergroep De Omweg. Regie: Wanda Reisel. Gezien op 3 februari in het LAK. Aldaar nog te zien op 4 februari. LEIDEN - Friedrich Dürrenmatt is als toneel schrijver/theaterman vele malen belangrijker dan als de Krimi-auteur van Der Richter und sein Henker; hoewel helaas juist dat boek bij menig scholier op zijn boekenlijst voor het eindexamen prijkt. Zo is 'Play Strindberg' de titel van zijn theatertech nisch zeer interessante bewerking van 'Doden dans', een toneelstuk van August Strindberg. Theatergroep De Omweg heeft deze bewerking op het repertoire genomen en daarvan een rond uit uitstekende uitvoering gemaakt. Het LAK was gisteravond zeker niet uitverkocht - en dat, terwijl dit 'Play Strindberg' (ten onrechte noemt De Omweg deze bewerking toch weer 'Dodendans') een meer dan uitverkocht LAK verdient. Alice en Edgar strijden al vijfentwintig jaar het mo notone gevecht van hun huwelijk. Het bezoek van neef Kurt grijpen ze tevergeefs aan om via hem een verandering te forceren. Dürrenmatt heeft de vier actes in Strindberg's werk tot 12 "rondes" gehergroepeerd; van de ge sprekken zijn door hem schematische fragmen ten gemaakt, waarin de thematische contrasten geïntensiveerd zijn en met cynische regelmaat te rugkeren. De spelers blijven spelers: per ronde kondigen zij aan, wat gaat komen, en bereiden zich op het gevechtsspel voor. Dürrenmatt ont neemt Strindberg's Dodendans zijn naturalisti sche werkelijkheidspretentie en reduceert het stuk tot wat het eigenlijk is: theaterwerkelijk heid. Gezien de ontwikkelingen van het moderne toneel is Strindberg's stuk aldus weer bij uitstek speel baar geworden - vandaar ook de titel 'Play Strindberg', wat je niet parodistisch of ironisch maar letterlijk moet opvatten. Marlies Heuer (Alice), Die van Duin (Edgar) en Dennis Malherbe (Kurt) beheersen voortreffelijk de techniek om dit spel als spel te realiseren. Ten opzichte van Dürrenmatt's bewerking hebben zij zich op hun beurt weer een enkele vrijheid ver oorloofd. In plaats van Alice het 'Solvéigs Lied' van Grieg (volgens Dürrenmatt) te laten zingen, hebben zij voor het door Grace Kelly en Bing Crosby bekend geworden 'True Love' gekozen, dat door zijn kitscherigheid het geheel nog cyni scher maakt - een schitterende vondst. 'Play Strindberg' laat lachen om de tragiek van het bestaan - of die lacht echt bevrijdend werkt, moet een ieder maar voor zich uitmaken. WIJNAND ZEILSTRA. Caecilia Consort, met werken van Mendelssohn, Leos Janacek, Sjos- takowitsj, en Willem Frederik Bon. Solist Rami Koch, in Stads gehoorzaal op 3 februari. LEIDEN - In de muziek is een optelsom van een aantal kwali tatief uitstekende elementen nog geen garantie voor een even uitstekend resultaat. Het Caecilia Consort, zo langza merhand een oude bekende in de K&O concertserie, bestaat uit een aantal doorgewinterde en uitstekend spelende musici afkomstig uit de diverse NOS- orkesten. In de loop der jaren zijn de pres tatie van dit ensemble nogal eens wisselend geweest, nu was dat het geval binnen het kader van één concert. De strij kersklank is meestal zeer fraai en verzadigd, de dynamiek wordt niet veronachtzaamd, en op het samenspel is maar zel den iets aan te merken. De routine als orkestmusici doet zich gevoelen in snelle delen zoals een Presto in Janacek's Suite voor strijkorkest, of in het Scherzo van Mendels- 1 sohn's Octet in Es, naadloos in elkaar gespeeld, licht en dan send. Wat vooral in de langzame delen van Janacek's Suite ontbrak was de bindende of vormge vende factor. Kiest men voor het spelen zonder dirigent, dan ontstaat het probleem een af gewogen samenklank te ver krijgen, en op evenwichtige wijze de spanningen aan te brengen. Door het gebrek aan die spanning werd aan Jana cek's werk bepaald tekort ge daan. Schubert's Rondo is een jeugd werk waarin de herinnering aan Haydn nog sterk door klinkt. Rami Koch speelde de solopartij vaardig maar niet meer dan dat. De uitvoering miste de verfijning, nodig om de charme van het stuk waar te maken. In Willem Frede rik Bon s Goncert voor strijk orkest wisselen fel uit-spatten- de episodes af met momenten waarin de muzikale beweging stolt tot een uiterste verstilling. Voor dit indrukwekkende werk hield het Caecilia Con sort een vurig en overtuigend pleidooi. MIES ALBARDA. De Omweg acteurs Marlies Heuer, Die van Duin en Dennis Malherbe onmogelijk is om meer geld van de clubs te vragen indien waar blijkt te zijn dat particu liere bedrijven hetzelfde werk veel goedkoper kunnen uitvoe ren. Een onvermijdelijke commissie gaat nu echter uitzoeken of de mededeling van de clubbe stuurders juist is en of de be drijven hetzelfde doen als mo menteel de plantsoenendienst- medewerkers. De uitkomsten van hun onder zoek kunnen nog tot boeiende discussies leiden. LEUGEN LEIDERDORP - Een Leider dorps huis-aan-huis blad heeft onlangs de plaatselijke vrijwil ligers die bereid zijn om voor niets anders dan de doorbeta ling van hun uitkering werk te verrichten, danig de schrik in de benen gejaagd. Zo erg zelfs dat een van die werkers-met- behoud-van-uitkering zich op het gemeentehuis had ver voegd met de vraag of ze er ei genlijk nog wel mee door kon gaan. Het blad had namelijk de werk willige werklozen lui genoemd omdat ze anders wel voor een gewoon baantje hadden geko zen. Een en ander werd deze week gepareerd door wethou der Gehner op een op zichzelf heuglijk moment voor de vrij willige werkers, de officiële overhandiging van de Vacatu remap voor Vrijwilligers aan de voorzitter van de nieuwe stichting die dit werk in Lei derdorp gaat begeleiden. Zonder verder op het bewuste artikel in te gaan, de aanhalin gen van de wethouder zijn twijfelloos juist, moet toch van het hart dat het hier een aanval betreft op een van de meest weerloze groepen die de sa menleving momenteel kent, die van de werklozen, en dan met name de jongeren onder hen. Een laf te noemen aanval op hen die juist het tegendeel V/ASSENAAR - Raadslid Harting (Partij Wassenaar) maakte zich deze week bij de behandeling van het voorontwerp bestemmingsplan Weteringpark zorgen of de Leidse uitbreiding Stevenshof niet te dicht de Was- senaarse gemeentegrens zal naderen. Een teveel aaneensluitende bebouwing lijkt hem ongewenst. We zijn eens een kijkje gaan nemen of de vrees van het raadslid enige grond heeft. De molen op de foto staat op Wassenaars grondgebied en het grootste deel van het uitzicht eveneens. Pas heel in de verte begint de Stevens hof-bebouwing. Wanneer nu ook nog rekening wordt gehouden met het feit dat de provincie de toekomstige rijksweg 11, op die plek voor een belangrijk deel op Wassenaars grondgebied, net voor de grens met Leiden heeft geprojecteerd, en bebouwing daar een flink stuk vandaan moet blijven, lijkt er geen grond voor de vrees voor te aaneensluitende bebouwing. (foto Holvast) aan het bewijzen zijn, namelijk dat verreweg de meeste werk lozen maar wat graag aan de slag willen. Met hun vrijwillige arbeid ontnemen zij de grond onder de voeten van hen die de bartaal aanhangen dat werklo zen werkloos zijn omdat zij niet willen werken. Er moest een straf staan op het etiketteren van werkwillige vrijwilligers als werkschuw tuig. Het is namelijk een leu gen pur sang, die nooit on weersproken mag blijven. ONVERSTAND VOORSCHOTEN - De retirade van een bewoonster van de Voorschotense Nocolaes Maes- kade deze week in de krant te gen de bestuurders van haar gemeente die haar straatnaam willen wijzigen, lijkt weinig te hebben uitgericht. Ondanks protesterende raadsleden te gen het ontbreken van in spraak voor de bewoners, zal die wijziging wel doorgaan. De bewuste bewoonster is het oneens met de gemeentebe stuurders die plotseling haar straatnaam inplaats van -kade, -plantsoen of -laan willen do pen. Bovendien wijst ze erop dat die verandering haar op kosten jaagt. Want niet alleen moet ze familie, kennissen en vrienden ervan op de hoogte stellen, ook allerlei officiële pa pieren behoeven verandering. En zij heeft nog niet gezien dat de gemeente haar met een schadeloosstelling hiervoor ge noegdoening biedt. Haar opwinding is begrijpelijk, hoewel het gemeentelijke standpunt dat wat in feite één lange straat of laan is voor de duidelijkheid ook beter één naam dragen kan, evenmin van alle rede is ontbloot. Maar dat de Voorschotense bestuur ders niet tijdig hebben inge zien dat zo'n naamsverande ring bewoners niet alleen op kosten, maar ook op andere, noem ze emotionele lasten ja gen kan, en dat dus tijdige in spraak op haar plaats was, gaat het verstand te boven. ONTOEREIKEND LEIDERDORP - Hartverwar mend was afgelopen dinsdag het optreden van het Leider dorps raadslid Van der Kwaak (CDA) in de commissie onder wijs. Van der Kwaak, in het da gelijks leven zelf conrector van een Leidse scholengemeen schap, vroeg zich bezorgd af of de openbare scholengemeen schap Louise de Coligny wel voor het nieuwe schooljaar klaar kan zijn met de bouw van een dependance in Leider dorp. De verklaring van geen bezwaar was immers nog steeds niet ontvangen van de provincie? Ontroerend gewoonweg, die be zorgdheid van het raadslid. "Vooral de aankomende brugklasleerlingen moeten we ten waar ze aan toe", vond hij.' Begrijpelijk dat Van der Kwaak inzit over het lot van die brugklassers. Nu moeten zij misschien wel uitwijken naar de enige scholengemeen schap die Leiderdorp op het moment al bezit, één Van christelijke signatuur. En dat is voor de CDA-er natuurlijk een kwellende gedachte. Wethouder Bezemer antwoordde overigens al dat hij de verkla ring van geen bezwaar binnen kort verwacht. Ook rector De Zoete van het Louise zei deze week 'er geenszins aan te twij felen of de verklaring komt er'. Een hele geruststelling voor Van .der Kwaak, zeker nu deze weken vele aankomende brugklassers voor de keuze staan aan welke scholenge meenschap zij verder willen le-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2